kleine krant Trouw Idi Amin in het nauw X Uit brieven van lezers L VOOR ALS DE NOOD AAN DE BOOT KOMT: 'N UNIGARANT PLEZIERVAARTUIG VERZEKERING Verdeelde reacties op vorderen van isolatieplan Oeganda verlost van dictator NSB In de cel CDA gaat door ff Zakgeld ZANGER i5 STEM KWy'Tf r -x Televisie Naar bed Den Uyl noemt kabinetsbeleid 'steeds chaotiscl Minister tevreden, fracties niet Koning pleit voor krachtij beleid WD DINSDAG 6 MAART 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 8 - Rl i 6 maart 1979 De kleine krant Medewerkenden. Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Peter van Lakerveld Hans Masselink Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleme krant Postbus 859 1000 AW Amsterdam Roddelpers Prins Clans heeft de aanval geopend op de roddelpers. Zo worden de bladen Privé, Story, Weekend en Mix ge noemd, omdat te veel rod dels vertellen over beroem de personen. Vaak xijn die verhalen geheel nit de duim gezogen, maar of je nu een prins bent of een tv- ster, veel kun je er niet te gen doen. Als je naar de rechter stapt, komt er weer een nieuwe stroom van pu bliciteit Het vreemde is dat de lezers en de lezeres sen van die bladen best we ten dat een boel verzonnen is. Ze slikken niet alles voor zoete koek. Toch ko pen ze die bladen weer elke week. Raar hè? Vrije lucht „Er moet een wet komen, waarin het recht op vrije lucht wordt vastgelegd", vindt de vereniging van niet-roker?. In Nederland wonen bijna 10 miljoen mensen, die niet roken. Zij moeten toch elke dag de rook van andere mensen in ademen. Die rook is niet alleen vies voor een niet- I roker, het is ook ongezond. „Het roken zou in alle openbare gebouwen verboden moeten worden" i stelt de vereniging. De re clame van sigaretten wordt ook beperkt. De sigaretten- fabrikanten hebben met el kaar afgesproken dat ze geen reclame op de televi sie meer zullen maken. 1 ii Van een onzer verslaggevers KAMPALA President Idi Amin van Oeganda is in het nauw gebracht en zal waarschijnlijk niet lang meer de leiding in dit Alrikaanse land hebben. Het buurland Tanzania is met troepen Oeganda bin nengevallen en houdt al een groot deel van Oeganda be zet. De Tanzaniaanse solda ten worden geholpen door de Oegandezen zelf. Guerrilla strijders en zelfs soldaten uit hot leger van president Amin helpen de troepen van Tanza nia. Zij zijn de wrede dictator beu en hopen op een vreed zaam Oeganda als Amin van zijn troon gestoten is. Acht jaar lang heeft Idi Amin zijn volk geterroriseerd. Veel mensen zijn zomaar gevan gen gezet, gemarteld of ver moord Iedere persoon die de president niet gezind was. werd opgepakt. Volgens Am nesty International, een orga nisatie die onrecht in de we reld bestrijdt, zijn in Oegan da zeker 300 000 mensen ver moord. Dat is iets meer dan alle bewoners van de stad Utrecht. Het is dan ook goed te begrijpen dan het Oegan- Redding Een elektrische tandenborstel heelt het leven gered van een Engelse baby Kathenne Oark was vier maanden te vroeg geboren en werd direct m de couveuse gelegd De verpleegsters uit het zieken huis m Plymouth wreven elke keer als het hartje dreigde stil te staan met de tandenborstel zacht,es over de borst Door de tnihngen van de tanden borstel bleef het meisje in le ven Ze is nu gezond en wel uit het ziekenhuis ontslagen. Fusie CDA (14) Amsterdam H. Waterhoud alestijnen (6) Waarom begint Peter Doekes in 1956 (Trouw 26 februari» en niet bij het begin de massale Arabische aanval op Israël in 1948 en het voortdurend in stand houden van de staat van oorlog1 Enige uitzondering sinds no vember 1977 Sadat Hopelijk blijft hij aan het bewind in Egypte. Het weer opgeven van de veroverde 8lnaJ en Oazastrook in 1956 bracht Israël in 1967 aan de rand van de ondergang, zoals Sadat beschrijft in zijn autobio grafie (..Op zoek naar een eigen iden titeit"). De verovering van de weste lijke Jordaanoever dn 1948 weder rechtelijk bezet door Transjordanié, dat zich sindsdien Jordanië noemt) volgde op de aanval van het Jordaan se leger, ondanks de dringende oproe pen van Israël, zich niet te storten in Nassers oorlogsavontuur Niet Israël, maar de Arabische buurlanden heb- dese volk langzamerhand ge noeg heeft van deze wrede leider. Vluchten Amin weet zelf ook wel dat zijn laatste dagen zijn geteld. Hij heeft zijn familie al naar het buitenland gestuurd en heeft maatregelen getroffen om zelf te kunnen vluchten. De aanvallende troepen zijn nog maar 85 kilometer van zijn paleis in de hoofdstad Kampala verwijderd en ruk ken iedere dag verder op. On derwijl krijgen de troepen steeds meer steun van de be- IDI AMIN volking, die eindelijk tegen de dictator in opstand durft te komen. Amin kan hen toch niet meer straffen. Ondanks de aanvoer van troepen uit landen die be vriend zijn met deze genade loze dictator hoopt^de Oegan- dese bevolking op een over winning. Vorige week maakte het Al gemeen Dagblad bekend dat secretaris-generaal van de Navo, mr. J. Luns. in zijn stu dententijd lid van de NSB is geweest. Dat nieuws sloeg in als een bom. De NSB is name lijk een polieke partij die in de oorlog nauw heeft samen gewerkt met de Duitsers. NSB betekent letterlijk Nati onaal Socialistische Bewe ging. De leider was Anton Mussert. die na de oorlog ter dood is veroordeeld. Veel mensen zijn in het begin van de Jaren dertig lid geweest van die partij. De NSB wilde een sterke regering, met wei nig bevoegdheden voor het parlement. Ook wilde de NSB het algemeen kiesrecht af schaffen en voor iedereen de arbeidsplicht invoeren. Toen in 1936 de NSB ging samen werken met Hitler-Duitsland, zijn veel mensen uit de partij gestapt. Ook, oud-minister Luns. De partijraden van de Katholieke Volkspartij (KVP). de Anti Revolutionaire Partij (ARP) en de Christelijk Historische Unie (CHU) hebben zaterdag druk vergaderd over het Christen Democratisch Appel (CDA). Het belangrijkste onderwerp 6as de datum waarop de fusie van de drie partijen definitief wordt. De KVP en de CHU willen zich houden aan de datum die afgesproken was: 1 Juni 1980. De ARP houdt nog een slag om de arm. De anti-revolutionairen willen dat de samensmelting van de drie partijen doorgaat, maar stellen nog enige voor waarden. Zo wil de ARP eerst nog praten met de CDA-fractie in de Tweede Kamer De ARP vindt dat de 49 Kamerleden het evangelie te weinig als richtsnoer gebruiken voor de politiek. Twaalf leden van de stichting ..Greenpeace" zijn zondag ge arresteerd omdat ze protes teerden tegen de jaarlijkse zeehondenjacht. „Greenpea ce" vecht al vier jaar tegen de zeehondenjacht. die ook dit jaar weer op 10 maart begint. De twaalf arrestanten had den zich in het Canadese plaatsje St. Johns met kettin gen aan de schepen van de zeehondenjagers vastgeklon ken. Andere leden van de ..Greenpeace" zigzagden voor de schepen in kleine rubber bootjes om zo te verhinderen dat de schepen konden uitva ren. Het protest heeft niet veel geholpen. De schepen zijn nu op weg naar de zee hondenkolonie en de mensen van ..Greenpeace" moeten voor de rechtbank ver schijnen. Laatst is onderzocht waaraan kinderen het liefst hun geld uitgeven. Ruim 2.600 jongens en meisjes moesten een vra-/ genlijst invullen en één van die vragen ging over zakgeld. Hoeveel krijgen jullie per week? stond er op het formu lier. De antwoorden verschilden nogal want de kinderen die aan het onderzoek meededen waren van zes tot negentien jaar oud. De kleinsten, 6 en 7 jaar, krijgen niets of hooguit twee kwartjes per week. Kin deren van 8 en 9 ontvangen soms twee kwartjes, soms ook een gulden en niet zelden zelfs twee gulden. De tien- tot twaalfjarigen zitten meestal tussen de één gulden en een rijksdaalder en de dertien - en veertienjarigen mogen toch wel rekenen op 2,50 tot vijf gulden per week. Heel veel jongens en meisjes van 15 en 16 jaar krijgen meer dan vijf gulden zakgeld per week. (joededag.U spreekt met Cbarrel Zwartsel \/an het (Oeekblad Roddel. Ik zou 0raag een afspraak makent met UuJ nman v/oor een^ IntervieoJ.Mag 'ik hzxty even spreken Hy kan nu met 5pi"eKen,vJanu. Hank U We hebben het; •Hit SLcop ~1 O Hoe laat ga je naar bed? Te i laat. zeggen Je ouders mis- schien. „Te vroeg", zeg Je zelfs soms. De vraag „hoe laat ga je naar bed" is aan een heleboel kinderen gesteld. I Uit de antwoorden hebben 1 onderzoekers het gemiddelde berekend. Dat kan je dan I mooi vergelijken met het tijd- stip waarop je zelf onder de wol kruipt. We beginnen met de kleintjes van zes. Die gaan om zeven uur tot half acht. De zevenja rigen gaan om half acht naar bed en voor de kinderen van acht of negen is het gemid deld om acht uur bedtijd. Als je tien bent mag je weer iets langer opblijven: tot acht uur. soms half negen. Ben je I elf. dan is half negen al heel gewoon geworden. Jongens en meisjes van twaalf tenslot- 1 te maken het weer een stuk l later. Maar één op de drie onder hen gaat voor negen uur naar bed. O Je kan meer tijd voor het televisietoestel doorbrengen dan je op school zit. Reken maar na: als Je op de lagere school zit, om half negen naar bed moet, kabeltele visie hebt en verslaafd bent aan kassie kijken, kan Je minstens vier uur per dag t.v. kijken. Zaterdag, zondag en woens dag wat langer dan de andere dagen van de week. maar bij elkaar toch zeker 7 maal 4 uur 28 uur televisie „genot". Je gaat ongeveer 25 uur per week naar schooL „Wie zit er nou al z'n vrije tijd voor de buis." zal Je je afvragen. Er zijn mensen (en kinderen) die dat doen. In het radio programma „De hutsgeklutste" op zon dagochtend vertelden kinderen dat ze zó léng achter elkaar naar de televisie kij ken dat ze pijn in hun rug en billen krijgen. Wat denk je dat ze aan die pijn doen? Partijtje voetballen op straat? Niks hoor. ze gaan in een andere stoel zitten of op hun buik op de grond naar de televisie liggen kijken. Niet alleen kinderen maar ook grote mensen kijken naar de televisie omdat ze „te moe" zijn om iets anders te doen. Voor de televisie hoef je alleen maar te zitten, het kassie doet de rest. Toppop Televisie betekent op afstand kijken (tele verre, visio het zien). Het Duitse woord voor televisie is dan ook 6 maart 1979 „Fernsehen". De bedoeling van de tele visie is dat het beelden opneemt en die bee'den later overbrengt naar de kijkers. Zo kan je in de huiskamer zien wat er in de verte gebeurt, in Iran of in de studio in Hilversum. De kijker (dat ben Jij. als Je voor de tv. zit) moet iets met die beelden gaan doen. Je kan er over na denken. er iets van leren, het grappig of stomvervelend vinden. En als je het ver velend vindt, draai je de knop om. Als het aanzetten van de t.v. net zo moeilijk zou zijn als het uitzetten, keken er veel minder mensen. Want juist dat omdraaien van de knop is het tere punt. Uit een onderzoek bleek dat Toppop en de Topvijftig een grote kijkdichtheid hebben (het trekt veel kijkers). De kinde ren vertellen in het onderzoek dat ze er wel altijd naar keken maar dat ze bij voorbeeld de Topvijftig puur flauwe kul vonden. Op de vraag: waarom kijk je er dan naar? antwoorden ze „Je kan orn zoveel stomheid lachen" of „Ik kijk uit gewoonte". Als rechtstreeks lid van het CDA is het mij opgevallen, dat keer op keer de aanwezigheid van een grote groep rechtstreekse leden als argument wordt aangevoerd om de fusie van het CDA maar onverkort door te la ten gaan. Je zou bijna gaan denken dat die 28 000 rechtstreekse leden al lemaal hetzelfde denken en hetzelfde willen, namelijk doorgaan van de fu sie. Alsof het de rechtstreekse leden een zorg zou zijn hoe het CDA eruit zou moeten zien Als een van de 28 000 rechtstreekse leden wil ik dui delijk stellen van harte achter de brief van prof. Goudzwaard c.s. te staan. We moeten als CDA-leden veel meer dan tot nu toe aandacht beste den aan de Inhoud van het CDA! Bovendien moet het maar eens afge lopen zijn met het te pas en te onpas gebruiken van de rechtstreekse leden als argument in de fusie-discussie. Samen moeten we er aan werken, dat het CDA een partij wordt, waar geen grauwe middenkoers zal overheersen, maar waar iets te herkennen valt van een bewogen evangelische politiek Mocht het nodig zijn om hiervoor het CDA in federatief verband nog maar wat langer te handhaven, dan moet dit naar mijn mening maar gebeuren. De positie van de rechtstreekse leden behoeft helemaal geen struikelblok te zijn. V laar dingen P. M. M. Blonk. Fusie CDA (15) De basis van de combinatie CDA was en is het evangelie als leidraad tot het besturen van ons land. Nu is naar men mij vertelde de kerk van Rome In 325 opgericht en bij die gelegen heid is bepaald dat de kerk, mater et magistra. door Christus zelf opge richt. de enige ultlegster van de tekst zou zijn, en elke andere uitleg, uit liefde tot de naaste, als dwaling moet worden bestreden' Er mag veel veran deren. veel is gezegd en geschreven, maar Ik heb nog niet vernomen, dat de paus vanaf zijn katheder heeft verklaard dat men van het boven staande is afgestapt, want alleen deze verklaringen zijn bindend.' Deze ruboek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Sneven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bi| pubkkatie worden naam en woonplaats van de schnjver vermeld. ben vanaf 1948 de stichting van een Palestijnse staat met wapengeweld verhinderd. Vlissingen Y. van de Schoot Palestijnen (7) 8teeds opnieuw valt het mij op. welke eenzijdige wijze van argumenteren wordt gehanteerd met betrekking tot de collecte van het Medisch Comité Palestina. Ook de heer Boekes rea geert op deze wijze in (Trouw 26 fe bruari). Volgens hem collecteert het Medisch Comité voor „(medische) hulp" aan Palestijnen. In Amsterdam is voor deze collecte voor de vierde achtereenvolgende maal geen toe stemming gegeven, vanwege de nau we banden met het Palestina Comité. De Raad van 8tate steunde vorig Jaar deze conclusie. De doelstellingen van het Palestina Comité zijn genoeg be kend. Het onderschrijven van het handvest van de P.L.O.. dat het einde van de staat Israël eist. zegt in dit verband voldoende 8teun aan de Pa lestijnse burger-slachtoffers van oor log. natuurlijk, maar dan niet via een dubieuze organisatie. Middelburg O.A. Huijsman Palestijnen (8) De heer Boekes zet de feiten wel op zijn kop als hij zegt. dat Israël zijn wapens al dertig Jaar gebruikt om de Palestijnse staat te vernietigen. Mag ik hem herinneren: a. aan de Bijbelse belofte aan het volk Israël aangaande hun terugkeer naar het hen vanouds beloofde land. Onder meer Ezechiël 36 en 37 spreken van de uiteindelijke vestiging van de Joden in het Pales tijnse land. waarna zij nooit meer zullen worden verstrooid: b. De heer Boekes gaat verder voorbij aan het feit. dat deze oude belofte, vla een beslissing, genomen door een meer derheid van stemmen in de Verenigde Naties, tot instelling van de staat Israël in 1948. is bevestigd geworden. En wat de agressiviteit van Israël betreft, ledereen. ook de PLO. weet. dat Israël uitsluitend dan agressief wordt ..nadat" de PLO een of andere lafhartige terreurdaad heeft ge pleegd Pijnacker F. Swagerman Ootmoed E.O.'s dag van verootmoediging en gebed is zeker niet bedoeld voor de top van de E O. Ds Glashouwer zegt. dat het leven bedreigd wordt van alle kanten, door satan, de grote vijand van Ood en de mensen. De satan gaat zich dan als engel des lichts opstellen, en laat zich bedienen door mensen, ja door mensen zelfs met een toga aan. Mensen die andersdenken liefdeloos veroordelen, en dat is de satan welge vallig. Graag zou ik willen, dat én ds. Olashouwer én die anderen die hem Den Haa6 daarin bijstaan, nu eens een hele dag niet in het openbaar, maar in de bin- NcdCrhOfSt nenkamer gingen met de Bijbel open bij Corinthe 1 vers 13. Daar zou de Kerk zeer door gediend zijn. Delfzijl S. J. Wieringa. moorden op haar geweten (if any) en zelfs de „verantwoordelijkheid" op geëist voor moord- en andere aansla gen, als ik mij niet vergis. Hiertegen over kan ik alleen maar stellen dat de 40.000 Indische paria's in Indonesië zozeer te goeder trouw waren en nóg zijn dat zij zich met geen mogelijkheid konden voorstellen, dat een Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon hun niet in hun eigen belang zou adviseren voor het Indonesisch staatsburgerschap te opteren. En nu is het nog maar de vraag of de rege ring van Nederland, die zozeer bewo gen is door het leed van vluchtelin gen, dezelfde bewogenheid kent voor 40.000 mensen van haar eigen volk. Of zijn Indische Nederlanders geen mensen? Waarom worden zij dan ge discrimineerd??? Controle op de be stemming van deze hulp zou heel goed mogelijk zijn! ADVERTENTIE V. E. de Gruiter Gesprek In Trouw van 26 februari lees ik „Uit de kerkbladen", dat dr. S. Gerssen geduld vraagt met betrekking tot de christelijk-Joodse ontmoeting. Deze ontmoeting wordt daarbij geken merkt door een zekere incongruentie. Die incongruentie is ook volgens mij aanwezig, edoch niet omdat in Neder land slechts een kleine en zwakke Joodse gemeenschap als gespreks partner bestaat; en ook niet omdat deze joodse gemeenschap in Neder land de ontmoeting met de ander vreest. Wel echter, omdat deze joodse gemeenschap en in wezen het gehe le joodse volk de indruk heeft, dat de huidige generatie van christenen meent 20 eeuwen van anti-Joods den ken en handelen te kunnen uitwissen met „schijnbaar kleine gebaren", ter wijl gelijktijdig voor de Joden werke lijk van levensbelang zijnde zaken mede door christenen met voeten worden getreden. De enige zinvolle basis voor een dialoog tussen christe nen en Joden kan slechts gevonden worden wanneer wij joden de indruk hebben met een betrouwbare ge sprekspartner aan tafel te zitten. Ook hier kan ik meegaan met de woorden "van dr. Oerssen. waar hij schrijft: „Verder moet worden onderstreept, dat de spits van de chrtstelijk-joodse bemoeienissen zich heeft te richten op de christelijke gemeente zelf. op dat zij zich van haar verbondenheid met het joodse volk meer en meer bewust worde Voor een dergelijk gesprek stel ik mij gaarne beschik baar. Valburg A. van Gelderen Indische paria's Een half miljoen voor bevrijdingsbe weging Moegabe. Minister De Koning geeft dit half miljoen omdat deze ..bevrijdingsbeweging" nog zorgt voor vluchtelingen bulten Rhodesië en controle op de bestemming van de goederen mogelijk is. Echter, deze ..bevrijdingsbeweging" heeft ook De nogal abstracte „sociaal-ethi sche" beschouwingen van dr. A. Kou- wenhoven (Trouw 28 februari) naar aanleiding van een komend congres van de wereldraad over sociaal-eco nomische vraagstukken kunnen on verwacht snel aan een concrete situa tie worden getoetst: het kat- en muis spel van het Ogem-concern met de bouwdivlsie van Nederhorst Dr. Kouwenhoven zet een vraagteken achter de conclusie van de voorberei dingscommissie voor de wereldraad- conferentie, dat de noodzakelijke or dening van het maatschappelijk le ven meer kansen krijgt in socialisti sche stelsels. Hijzelf acht het markte conomische stelsel hiertoe ook ge schikt. „ook al is het niet in staat gebleken over de hele linie voor een perfecte coördinatie van alle indivi duele economische plannen te zor gen." Het „Nederhorst-debflcle" is een bewijs te meer. dat in de jungle van de vrije markteconomie elk zijn eigen bestaan tracht veilig te stellen. De enige „socialistische" maatregel die wordt gewaardeerd is het toestop pen door de overheid van miljoenen aan gemeenschapsgelden „ter vrije beschikking". Waarom veel christe nen toch die onvoorwaardelijke trouw aan „de vrije ondernemingsge wijze produktle" handhaven is mij een raadsel: de socialistische notie van gelijkheid sluit m.i. veel beter aan bij het evangelie. Teuge M. Ooms Met een speciale verzekering voor opvarenden. Met betaling van een vervangend vakantiever blijf bij ongeval, schade of verlies tijdens vakantie. Kom naar 't AN WB-kantoor en maak uw zekerheid rond. Van onze parlementsredactie QEN HAAG „Het CDA k meerderheid voor een beleid zd nu door het kabinet-Van Agt g» wordt". Die conclusie trekt fractieleider Den Uyl na de pa eenkomsten van ARP, CHU ey over de CDA-fusle. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het gaat goed met het isolatieplan van woningen. Dat althans is de mening van minister Van Aarden- ne van economische zaken. Per maand worden 20.000 aanvra gen voor subsidie ingediend in het kader van het nationaal isolatieplan. Op een PvdA-bijeenkomst In dam noemde Den Uyl gistel, tien punten, waaruit volgen -J blijkt, dat het kabinetsbeleid chaotischer wordt en geen op^ gen biedt voor het probleem werkloosheid." De PvdA-leitM kent daartoe „de weigering v nister Wiegel om hogere ambt een behoorlijk offer te latenpl gen", de verdediging van een verhoging van zes procent en diening van twee wetsonti a voor vermogensaanwasdeling „die de meerderheid wel m< wijzen." Den Uyl maakte zich ook kwal s de „stuntelige en incorrecte" r ïl waarop het kabinet gereageen op berichten over Luns' N maatschap. Den Uyl verwijt hc i' net gegevens over het „beweer s maatschap van Luns te hebbe i| tergehouden". Ook heeft het k r: dr. De Jong. hoofd van het Rijl tuut voor Oorlogsdocumentatii onrechte zijn gang laten gaan deelde Den Uyl. Polygamie Naar aanleiding van het artikel over- de vrouw die „overblijft" van A Schipper (Trouw. 1 maart) gaarne het volgende. Het hoofd van het zwarte gezin Aboa. dat overgegaan is tot het christendom, behoeft zijn twee vrou wen niet weg te zenden Aboa heeft er nu een prachtige taak bij gekregen en wel deze belde vrouwen tot een zegen te zijn en hen dan te bewegen ook over te gaan tot het christendom. Vader Jakob had ook twee vrouwen en het was toch een goede zaak. In dien Aboa ze weg zou zenden zou dit een belemmering kunnen zijn om ze te winnen voor het christelijk geloof. Rotterdam J. Kloosterman Dat alles is reden voor de minister, zo bleek ln een commissievergadering van economische zaken en volkshuls- vesting gisteren, niet over te gaan tot wettelijk regelen van een verplich ting tot energiebesparing en Isolatie van panden. De fractieleden van de PvdA en het CDA dachten daar anders over. Zij pleitten voor een planmatiger aan pak van het isolatieprogramma en# regelingen om weigeraars ln blokken woningen tot meedoen te kunnen ver plichten. De PvdA diende daartoe een motie ln met een tijdslimiet. Het CDA nam vooralsnog genoegen met de mededeling van Van Aardenne dat „de vinger aan de pols zou worden gehouden" om, zodra het Isolatiepro gramma in zou storten, met een wet telijke regeling te komen. De socialisten pleitten ook voor ver ruiming van de subsidie op Isolatie werkzaamheden. Zij willen ruim 33 procent subsidie voor aan te brengen Isolatie met een top van 3000 gulden. Ook zouden per Jaar meer woningen moeten worden geïsoleerd. Volgens het nationaal lsolatieplan moeten per jaar 200.000 woningen worden geïso leerd. De PvdA pleit voor 250.000 wo ningen per Jaar. Van Aardenne voelde daar weinig voor. vooral omdat dat zijns inziens problemen zou geven met de capaci teit van de bedrijven, die de werk zaamheden moeten uitvoeren. Ook handhaafde hij zijn uitgangspunt, dat slechts dertig procent van de aan- neemsom wordt vergoed door het Rijk met een maximum van 2400 gulden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-bewi den in het kabinet beraden zie de vraag, hoe zij hun beleid kunnen presenteren. „De liberale bewindslieden sla onvoldoende in het beleid o] sprekende wijze over het voetl krijgen," zei gisteravond een vj staatssecretaris Koning (binne se zaken). „Daarin moet verbef, komen, en daar beraden w over." voegde hij daaraan toe WD-bijeenkomst ln Gouda. Koning was niet erg goed te s over het beleid van de WD-frs de Tweede Kamer. Die fractie i in alle opzichten een toonbee eensgezindheid." aldus Konin oud-Kamerlid Naar zijn mer het de eerste taak van de fra zorgen dat de liberale inbreng beleid zo sterk mogelijk Is krachtig mogelijk overkomt. WD-minister Wiegel van b landse zaken heeft eerder al e roep gedaan op de WD-fracI eensgezind te opereren. Wie vooral verstoord door stemm zijn opgegaan ten gunste van s werking tussen WD en Pvd"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10