Het CDA op z'n Europees Tekening van een lezer Argumentatie Pais verrast commissie Trouw Commentaar 'shows' waarvan je niets ziet 0' oor de keuze pussen Castricum en Straatsburg flauwe lever vaak besmet De veranderaars en de verdoezelaars HET LEVEN VAN EEN MINISTER VAN FiNANCiËN TÜDENS DE BEGR.0TÏN6SDEBATTEN POLITIEK Afwijzing middenschool Amsterdam stuur 'n brief bloedgeld prullaria kïERDAG 24 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET niet gemakkelijk op dit trnblik precies te voorspellen de structuur van het CDA zich ontwikkelen. Eén ding is niet- lin zeker: het zal niet helemaal rden zoals de optimistische op- - llers van het draaiboek het zich i het begin af hadden voorge- Id. jdj beslissing die de partij- of unie- je en van KVP, ARP en CHU gende week zaterdag moeten ;s. rien, vloeit na alles wat er, met pie de afgelopen weken is ge- en geschreven niet meer lo- pls :h voort uit voorgaande beslis- »en. CDA-vice-voorzitter Jans- vai van Raay stelt het zo wel voor de orde is slechts of de 11 kken juridisch en organisato- ten:h zo goed doortimmerd zijn, stu ze met een gerust hart naar de /er terban kunnen worden ge- ïrd"), maar het is de vraag of r niet sprake is van de visie van door juridische en organisato- zorgen bedrijfsblind gewor- api bestuurder. ^et politieke werkelijkheid en de ie°' ïoudingen binnen het CDA di te gecompliceerd om tot zulk ze| juridische en organisatorische voud te kunnen worden her- "£g Er zijn grote verschillen in Jtaliteit en visie aan de dag das keuze moet vooral gemaakt' :n door mensen uit de afde- „j, van de basis van de partij- zoals dat heet. De moeilijkheid >ij is dat een groot deel van loor de praktijk van alle dag huidige discussie de geschet- larigheden echter niet of nau- jks zal herkennen, is te begrijpen uit de voorge- ;denis. Het CDA is op twee lus ontstaan het dichtbij de, kleinschalige van de ge- iteraden en de provinciale sta in het heel ver verwijderde, laUtschalige van het Europese 'eitment en op beide niveaus ia in andere verhoudingen ge toet en met andere bevoegdhe en problemen rekening wor- igehouden dan in Den Haag. net kras te zeggen: het CDA is aan tussen Castricum en tsburg en tussen Drente en pa en van die tegengestelde i is de grootste organisatori- geestdrift voor het CDA uit- geestdrift heeft het gevaar kkkelijk te leiden tot een on- Iche beoordeling. Daarom is trij Van onze redacteur weten- hiKh jhappen fonjUTRECHT Wie in slagerij of ,ra] supermarkt (rauwe) varkensle- led^er koopt, kan die het beste iet neteen in de koelkast leggen en dezelfde dag nog bereiden, vaipat lijkt voor de consument de ■efflconclusie uit het onderzoek naar de bacteriologische kwali teit van varkenslever, waarop sp< lierenarts J. M. de Kruijf en promoveerde, nd. !fd 5» die bereiding is het zaak ioe dat de rauwe lever niet, direct len of langs een omweg, in contact iagkomt met andere levensmidde- Ue len. Want in ongeveer tien pro- kjcent van de lever in de winkel ui trof dr. De Kruijf salmonelle- geslbacteriën aan, die darmstoor nissen kunnen veroorzaken, iir Voor de veiligheid van de lever zelf levert dat geen problemen op, omdat het produkt niet rauw wordt gegeten. En bij ko ken of bakken legt de salmo nella gegarandeerd het loodje. Maar „kruisbesmetting" van rauwe lever haar voedingsmid delen die niet worden verhit, vindt De Kruijf geen denkbeel dig gevaar. Hij keek niet alleen naar sal monella, maar ook naar alle meer onschuldige bacteriën die zich tijdens de produktieketen op en in lever ontwikkelen. Het onderzoek toonde aan dat de voorgeschreven bewaartempe- ratuur, lager dan drie graden, geen overbodige luxe is. De le ver blijft dan een dag of vier goed. Bewaren bij tien graden levert dan al een onaanvaard baar produkt op. getreden en d^èr moet volgende week zaterdag over gesproken worden; niet over de kwaliteit van de uit te wisselen stukken. En omdat mentaliteit en visie door mensen gedragen en voortgestuwd worden, moet ieder lid van de partij- of unieraden op dit ogenblik bij zijn/haar politieke intuïtie te rade gaan en de mogelijkheid on der ogen zien wat een definitieve keuze voor de fusie kan beteke nen. Al staat het niet zo in de stukken omschreven, het gaat ook om de vraag of ieder die keuze zal overleven; of anderen onder wie niet de minsten en geringsten van het CDA-kader, de mensen die twee jaar geleden nog blij be groet werden omdat zij met hun program en hun visie voor een nieuw élan zorgden niet ge dwongen zullen worden af te ha ken of tenminste tot politieke let hargie veroordeeld zullen worden. In die analyse staat onze keuze vast: het is inderdaad beter om, zoals Aren Jan Vermaat dat vorige week in onze krant formuleerde, pas op de plaats te maken om brokken te voorkomen en de poli tieke geloofwaardigheid op ter mijn niet in twijfel te trekken. BRUSSEL Het heeft chris ten-democraten nooit ontbro ken aan rustgevende idealen zoals harmonie, evenwicht, vercoening der tegenstellin gen en eenheid in verschei denheid. Premier Van Agt zag deze week zelfs kans er nog een origineler aan toe te voe gen, namelijk het streven naar een synthese van de on stuimigheid en het elan van de jeugd met de rijpheid der ervarenen en de wijsheid der ouderen. het misschien aardig zich even door een ander de spiegel te laten voorhouden, in dit geval een GPV- waarnemer die deze week in het Nederlands Dagblad schreef: „Naar onze indruk hebben raads- en statenfracties van het CDA er weinig moeite mee zich één te voelen, al gaat dat maar al te vaak ten koste van de principiële be- lijndheid. Een betoog dat herken baar wortelt in de grondslag, hoor je daar nauwelijks meer; zakelijke overwegingen met een afkeer van eenzijdigheid naar de ene of de andere kant overheersen." En al is dat dan misschien (net als het Nederlands Dagblad zelf ook opmerkte) een wat generaliserend beeld de discussie over de lan delijke verhoudingen kan natuur lijk ook voor de basis een aanlei ding vormen om op eigen niveau nog eens te bekijken wat er onder eigen handen is gegroeid, hoe dat alles in zijn werk is gegaan en of de resultaten misschien niet wat al te gemakkelijk zelfgenoegzaamheid in de hand hebben gewerkt. Een „pas op de plaats" zou ook die bezinning ten goede komen. Geen zinnig mens zal op grond van deze idealen de christen-democraten er van kunnen verdenken de revolu tie na te willen streven. Toch is de realiteit er een van onevenwichtig heid, van grote werkloosheid, van ar moede in de Derde Wereld en een gebrekkige medezeggenschapsstruc tuur in het bedrijfsleven. Op zichzelf zouden de idealen van harmonie en evenwicht daarmee evenzovele aansporingen moeten zijn tot grote veranderingen van de maat schappij. Tenzij men de ogen sluit voor deze onevenwichtigheden. Dan liggen de idealen van harmonie en evenwicht bij wijze van spreken bin nen handbereik. Weliswaar zijn dan de tegenstellingen verdoezeld in- plaats van verzoend, maar een knies oor die daarop let. ,Om een of andere duistere reden is de neiging tot verdoezeling binnen de christen-democraten altijd groot ge weest. Tegelijkertijd zijn er echter ook telkens weer krachten werkzaam die het streven naar harmonie wel opvatten als een aansporing om de onevenwichtigheden in de samenle ving te slechten. De veranderaar te genover de verdoezelaar. Spanningsveld Dit spanningsveld, dat in de Neder landse christen-democratie altijd aanwezig is geweest, blijkt zich ook heel duidelijk op Europees niveau af te tekenen. Anders dan bij voorbeeld de socialisten of de liberalen bleken de christen-democraten makkelijker over de tegenstellingen van land tot land heen te kunnen stappen. Dat Hans de Boer, voorzitter van de ARP, op de EVP-vergade- ring in Brussel leverde een heuse Europese partij op, de EVP (de Europese Volks Partij), waarin christen-democraten uit Frankrijk, Italië, Duitsland, Dene marken, Nederland en Ierland broe derlijk met elkaar optrekken. De christen-democraten zijn met recht van spreken trots op dit resul taat en deze week, op het verkiezings congres van de EVP in Brussel aan de vooravond van de Europese verkie zingen, was geen moeite te veel dat te onderstrepen. Donderdag bij voor beeld was zo wat het halve kabinet Van Agt naar Brussel getogen om met zijn aanwezigheid het gewicht van het EVP-congres nog eens extra aan te zetten. Maar ook de andere landen hadden hun zwaarste geschut in stelling gebracht. De EVP, de macht van de christen-democratie in Europa, was zichtbaar verenigd en tientallen toespraakjes, meestal met donderend stemgeluid uitgesproken alsof men zich tot de ganse wereld richtte, bevestigde dit nog eens. Wie na afloop van die dag nog niet geheel moegebeukt was. ontdekte échter al spoedig dat achter deze fa cade van harmonie ook heel wat te genstellingen schuilgaan. Ook op Eu ropees niveau is er een spanningsveld tussen de veranderaars en de verdoe zelaars. Zo willen de veranderaars Europa geheel concreet gaan gebrui ken om tekortkomingen in de samen leving op te heffen. Dat betekent bij voorbeeld dat niet alleen gezegd maar ook Ingevuld moet worden hoe de werkloosheid moet worden aange pakt, hoe de zeggenschap in onderne mingen moet worden geregeld enz. Het is die veranderaars niet meege vallen voor deze ideën een willig oor te vinden. De Duitse christen-demo craten bij voorbeeld hielden hardnek kig vast aan de heilige koe van de vrije markteconomie, maar uiteinde lijk stemden zij toch ln met de formu le die met wat goede wil als een begin van indicatieve planning kan worden uitgelegd. Een erkenning dus dat de overheid bij de oplossing van sociaal- economische problemen het voor touw moet nemen. De veranderaars hebben ook kans gezien de economische groei te kop pelen aan zaken als een goed leefmi lieu en spaarzaamheid met schaarse energie. Er zijn aanknopingspunten geformuleerd om de Duitse Berufs- verbote aan te pakken en zelfs is er de gemeenschappelijke wens de bewa pening te verminderen en de greep van de overheid op de multinationals te versterken. Niet te juichend Al met al hebben de christen-demo craten een programma op tafel ge legd waarmee ze redelijk voor de dag kunnen komen. Toch is er alle reden niet al te juichend te zijn. In de eerste plaats is er de vraag of de wil Inder daad aanwezig ls dit progrmma geza menlijk uit te voeren. De Duitse christen-democraten zijn met de grootste moeite akkoord gegaan en het is nog maar de vraag of ze straks in het Europese Parlement van harte zullen meedoen. Een afgevaardigde uit dit land beklaagde zich erover slechts met hun vieren een linker vleugel te vormen van de dertig Duit se kandidaten voor het Europese par lement. Bovendien is er de verleiding tot blokvorming. De christen-democra ten hebben zich tot nu toe afzijdig gehouden van welke samenwerking Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ANoeiEssEN De Nederlandse minister- president Van Agt aan het woord in Brussel door Willem Breedveld dan ook met de Engelse conservatie ven en de Franse Gaullisten. Onder geen beding wil de EVP onder één noemer gebracht worden met rechts. Dat neemt echter niet weg dat de Duitse CSU die blokvorming wel de gelijk nastreeft om aldus een Euro pees front te vormen tegen het socia lisme. Afgewacht moet dan ook wor den wat er na de verkiezingen gaat gebeuren. Gelijkenis Ondertussen lijkt de Europese chris ten-democratie sprekend op het Ne derlandse CDA. Ook de EVP zal straks ln het Europese parlement een sterke middenpositie Innemen. Nu eens naar links opererend, dan weer eens naar rechts. Onder geen beding zal de EVP een bondgenootschap vor men met hetzij de conservatieven hetzij de socialisten, verzekerde Leo Tindemans, voorzitter van de EVP. Het kan zijn dat hij dit gezegd heeft uit puur tactische overwegingen. Het kan echter ook betekenen dat hij het spanningsveld tussen de verande raars en de verdoezelaars wil handha ven. Dat laatste zou belangrijk zijn, want zoals het CDA zou de EVP zon der dat spanningsveld een ramp zijn. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De commis sie-middenschool is „pijnlijk verrast" door de afwijzing van het middenschool-experi ment in Amsterdam-West door minister Pais en staats secretaris De Jong. De commissie maakt geen bezwaar tegen het besluit om het begin van het experiment dit jaar nog niet te laten doorgaan. Maar het is voorbarig om nu al te zeggen dat zo'n midden school er nooit mag komen, zegt de commissie in een brief aan de be windslieden. Vooral de argumentatie van het be sluit heeft de commissie-midden school verontrust. Volgens de minis ter zou een middenschool in Amster dam-West ongewenst zijn, omdat zo'n school wordt opgebouwd uit een aan tal reeds bestaande scholen en de fusie die daarvoor nodig is problemen oplevert. De minister en zijn staatsse cretaris vinden daarom, dat de kinde ren in Amsterdam-west meer gebaat zijn bij een scholengemeenschap van lager beroepsonderwijs en mavo. Ook zou de school een soort proefproject voor het stimuleringsbeleid kunnen worden. De commissie-middenschool heeft er bezwaar tegen dat het gemeentebe stuur van Amsterdam (dat als be voegd gezag optreedt) min of meer gedwongen wordt in een richting die het 2elf niet uit wil. Een midden school is volgens de commissie nog steeds een goede mogelijkheid om kinderen in deze buurt meer kansen te bieden. Ook als dat op dit moment nog niet te realiseren zou zijn, mag de minister niet concluderen dat een middenschool ln deze wijk nooit mo gelijk ls. Het ziet er naar uit dat de gerezen moeilijkheden nog dit Jaar zijn op te lossen. De commissie-middenschool is voor al op de ketting gesprongen omdat ze vreest dat de argumentatie die nu gebruikt is een precedent kan schep pen. Als de minister ln dit geval van mening is dat een scholengemeen schap van lager beroepsonderwijs en mavo betere onderwijskansen geeft, zou die redenering straks ook op an dere aanvragen kunnen worden toe gepast. Uitbreiding van het aantal experimenten (nu zijn er vijf, een zesde ln Groningen begint in augus tus) zou dan twijfelachtig worden. Een gezamenlijke oudercommissie voor de middenschool in de betrok ken Amsterdamse stadswijk hebben gisteren een delegatie van een man of veertig naar Den Haag gestuurd. Ze demonstreerden eerst bij het Cats- huis waar de ministerraad vergader de. Daarbij werd duidelijk gemaakt, dat wat minister Pais Amsterdam had geboden, voor de buurt onge schikt en onaanvaardbaar is. De de monstranten trokken later naar hel ministerie van onderwijs en weten schappen. mmm Een tentoonstelling, uitstalling of vertoning. Dat is volgens de dikke Van Dale gewoon Neder lands voor het hier te pas en te onpas gebruikte, maar nog altijd puur Engelse woord „show". Iets wat je kunt zien dus. Showen, voegt Van Dale daar aan toe, is dan ook „in een show vertonen", en een show-manager is een „lei der van een show, o.a. van hon den en katten". Afgaande op Van Dale zou je dus praktisch alles wat op de televi sie wordt vertoond („vertonin gen", zie het voorafgaande) „show" kunnen noemen: van Vara Visie. Tros-cabaret en NCRV-natuurquiz tot EO-koor- zang. Allemaal programma's die „vertoond" worden. De omroepen denken daar blijk baar anders over. In één week vinden we in totaal maar vier t.v - programma's die volgens de om roepen de naam show verdienen: de Mike Burstyn show, Sonja's goed nieuws show, de Muppet- show en de Alles is anders show. Dan heb je nog de „showblzz- quiz", maar die telt eigenlijk al niet meer mee. Er zijn wel veel meer duidelijke showprogram ma's, maar die hebben allemaal andere namen gekregen: amuse mentsprogramma, muziekpro gramma, popprogramma, of ge woon „voorstelling" bijvoor beeld. Nee, dan de radioprogramma's, waar je niet naar kunt kijken en die dus in feite niets met het kijk- woord „show" te maken hebben. Ook van één week noteren we deze programma's: ZO zaterdag ochtendshow, de tien om kin dershow, sportshow, Ko de bos wachtershow, de radioshow, de Beukers show, de tien uur jazz show, de zandbakshow, de Theo Stokkink show, de Kilima Ha- waiians show, de Hugo van Gel deren show, Ferry Maats soul show en de taaishow. Dertien shows diis, waarvan je niks kimt zien. De Duitse t.v.-stations hebben er maar een paar. maar daar heb ben ze er tenminste een eigen, verduitst woord van gemaakt (de Tagesschau en de Sportschau bijvoorbeeld). België heeft één (ook als zodanig aangekondigde) praatshow, maar die heet Signa lement. Het gekke is dat Enge land waar het woord vandaan komt, de kijkers en luisteraars lang niet zo vaak met het woord om de oren slaat als onze omroe pen. Het Britse televisieprogram ma maakt in één week melding van de Antiques Road Show (die misschien wel elke week terug komt) en verder van de eenmali ge Crufts Dog Show, een verslag van een beroemde hondenten toonstelling. Eerlijkheidshalve moet daaraan toegevoegd wor den dat de BBC-radio in één week zes shows biedt, maar die zitten dan wel over drie zenders verspreid. Show of niet, het is allemaal show. Dit ls Mis ja Voichansky die zon dag dertien Jaar wordt. Hij woont In Leningrad, bij zijn grootmoe der, mevrouw Friedlender. maar zou dolgraag naar zijn moeder in Londen gaan die hij 3'/j jaar niet meer gezien heeft. Dat kan niet, zolang de Sowjet-autoriteiten en zijn vader geen toestemming ge ven om Misja te laten emigreren. Voordat zijn moeder, dr. Marina Voichanskaja (43) in 1975 naar Engeland vertrok, werkte ze der tien Jaar lang als psychiater ln psychiatrische ziekenhuizen in Leningrad. In 1973 merkte ze dat gezonde (politieke) dissidenten in haar inrichting met gevaarlijke drugs werden behandeld om te „genezen" van hun „ziekte". Toen ze protesteerde en sommige patiënten probeerde te helpen, begon de KGB haar te schadu wen. gingen haar collega's haar negeren en werd ze ten slotte gedegradeerd. Een Jaar later scheidde ze van Misja's vader. Yevgeni Voichansky; het echt paar was toen al twee jaar uit elkaar. Nog een Jaar later, ln 1975, besloot ze te emigreren naar het Westen; haar ex-man beloofde dat hij Misja zou sturen zodra zij een baan en een huis gevonden had. Dat liep anders. Toen dr. Voichanskaja in het Westen be gon te vertellen over het mis bruik van de psychiatrie ln haar land, gingen de Russische autori teiten Misja als chantagemiddel gebruiken om haar het zwijgen op te leggen. De vader toch al kwetsbaar omdat hij Jood is en als militair technicus op een fa briek werkt die uiterst belangrijk ls voor de veiligheid moest zijn permissie om de jongen te laten emigreren, intrekken. Maar de moeder laat zich niet bang ma ken en heeft op verscheidene congressen over psychiatrie toch over het onderwerp gesproken. zondag demonstreren in Londen kinderen van Misja's leeftijd voor de Russische ambassade. Wie van hieruit wil helpen, kan ln een brief aan de ambassadeur van de Sowjet-Unie ln Den Haag (de heer V. Tolstikov), Andrles Bic- kerweg 2 (of via hem aan Mr. L. L Brezhnev, General Secretary of the Central Committee of the Communist Party The Krem lin Moscow, USSR) vragen om toestemming voor Misja Voi chansky uit Leningrad om zich bij zijn moeder te mogen voegen. U kunt daarbij herinneren aan het hoofdstuk „hereniging van families" uit de akkoorden van Helsinki, waarvan de tekst in het Engels luidt: „The participating States will deal in a positive and humanitarian spirit with the ap plication of persons who wish to be reunited with members of their families „Leven en liefde" heet het boek dat de Italiaanse filmster Sophia Loren hier ln handen heeft Een boek over haarzelf, en zeker niet het eerste: sinds haar twintigste Jaar is er minstens een dozijn boeken over haar geschreven. Waarom dan nu weer deze blo grafie van de Amerikaan A Hotchner? Heel eenvoudig, zegt La Loren: die vorige waren alle maal prullaria, dus het werd hoogtijd dat iemand nu eens de waarheid over mij schreef. Ook al zou Je al Je bloed wegge ven, je mag van de belasting geen druppel aftrekken. Dat zou ln ons land geen punt zijn, maar in WestrDuitsland zat zo'n aftrek er tot nu toe misschien nog wel ln. Daar geef Je als donor Je bloed óf gratis aan het Rode Kruis, óf Je kunt het bij een universiteit voor een kleine vijftig gulden van de hand doen. Een bloeddonor uit Hessen schreef het ministerie van financiën van die deelstaat, dat hij meende recht op belastingaftrek te hebben. Kijk, schreef die man volgens West- duitse kranten, als ik mijn bloed aan de universiteit verkoop en het geld dan aan het Rode Kruis geef, mag ik dat als gift van de belasting aftrekken. Dat is eigen lijk een omweg, dus als ik recht streeks bloed aan het Rode Kruis geef moet ik daar net zo goed aftrek voor kunnen krijgenDat had je gedacht, antwoordde het ministerie (maar dan in andere bewoordingen) „Ook een gift ln natura moet tot het vermogen van de belastingplichtige beho ren, wil die voor aftrek ln aan merking komen Bestand- idelen van het menselijk lichaam die door medische ingrepen wegge nomen worden, worden niet tot dat vermogen gerekend".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5