Snel besluiten over Haags Hoefijzer Jerste groep Chinezen krijgt in Voorraden olie nog voor 75 dagen ederland academisch onderwijs ABN gaat nieuwe aandelen uitgeven o g geen echt grote problemen j Surinamers in Zoetermeer Te hoge eisen van raad Zoetermeer aan Splien Rond de kerk 'Afgewerkte olie van Rijnschepen ophalen' Ambtelijke werkgroep in rapport over rondwegenstelsel Heerjansdam boos over vacature burgemeester cader van grootscheeps moderniseringsprogramma in China Nieuwe regeling erfopvolging van koningschap Overeenstemming punten haven CAO freenstemming a$ bonden over cstatieteams Interesse Holec in Reiss en Peja Werklozen willen vervuiling te lijf gaan ^ÉRDAG 24 FEBRUARI 1979 TROUWKWARTET H 11 nt.wijk Palenstein wonen veel Surinaamse gezinnen. Uit het rapport blijkt dat taalproblemen bij de kinderen moeilijkheden geven bij het leggen van contacten. Ier bij zoeken naar werk 'ok een onzer verslaggevers TERMEER Bij de Surinaamse bevolking in Zoetermeer bestaan geen grote ,emen. Wel is het denkbaar dat zich in de toekomst dezelfde problemen met Jnamers gaan voordoen als waarmee men nu in de oude Haagse wijken kampt. Met 'IJe in de flatwijken Palenstein en Meerzicht, waar relatief veel Surinaamse gezinnen en, bestaat die kans. arakteristieke problemen van jiim 1000 uit Suriname afkom- 'eJ mensen doen zich nu al met acl< voor bij het zoeken naar werk. °n$erkloosheid onder deze bevol- jroep is groter. De kinderen iriname hebben vooral in de n(e klassen te kampen met 1 roblemen. aS ijn de belangrijkste conclusies et rapport „Surinamers in de t€< ente Zoetermeer", dat in op- it van het gemeentebestuur e 'het Nederlands Instituut Voor ^schappelijk Werk Onderzoek is opgesteld. Om aan op erzoek van het ministerie van om in Zoetermeer een eigen 1 voor de Surinaamse ingezete- °te voeren, tegemoet te kunnen ate n, hebben b. en w. van Zoeter- n om dit rapport gevraagd. Het agj>rt stelt dat er ook problemen net een meer individueel en IJz incidenteel karakter, maar die wij ken over het algemeen niet af van moeilijkheden die andere bevol kingsgroepen hebben. Het rapport is toegestuurd aan de Zoetermeerse raadscommissie voor het welzijnsbeleid. De samenstel lers doen op grond van hun onder zoek beleidsaanbevelingen aan b. en w. van Zoetermeer. Vaste ruimte Zo wordt aanbevolen een vaste ruimte voor voorlichtende, hulpver lenende en belangenbehartigende instanties beschikbaar te stellen. De samenstellers zijn van mening dat er een onbekend aantal Surinamers in Zoetermeer woont, dat zich niet in Nederland thuis- voelt. Velen willen terug naar Suri name, zo blijkt uit de vraaggesprek ken die de grondslag van het rap port hebben gevormd. De Surinaamse Zoetermeerders kennen de instanties waar ze hun problemen kwijt kunnen niet goed genoeg, zo blijkt. Daarom moet er een vaste plek komen waar ze heen kunnen gaan en waar ze vertrouwde Surinaamse mensen tegenkomen die dezelfde problemen hebben ge had. Die weten waar ze over praten. De samenstellers zijn van mening dat er geen speciale maatschappe lijk werkers of opbouwwerkers voor Surinamers aangesteld hoeven te worden. Volgens hen kan het me rendeel van het werk door vrijwilli gers gedaan worden. Geadviseerd wordt wel een vaste kracht aan te stellen die als stimulant en begelei der van de vrijwilligers en als brug naar de Nederlandse samenleving kan dienen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het tracé van de zuidwestelijke randweg langs Den Haag en Waterin gen moet snel worden vast gesteld. Daarom moet de Tweede Kamer snel een uit spraak doen over het al dan niet aanleggen van rijksweg 19, die de tweede grote auto snelwegverbinding tussen de Haagse en de Rotterdamse agglomeratie moet vormen (naast rijksweg 13). Zo'n ver snelde behandeling van het Structuurschema Verkeer en Vervoer door het parlement (rijksweg 19 is daarin opgeno men) is ook in het belang van de aanleg van het rondwegen- stelsel rond Den Haag. Dat is de kern van een rapport van een werkgroep, waarin ambtenaren van het gewest Den Haag, provincie, rijk en de gemeenten Wassenaar en Wateringen de procedurele moeilijk heden bij de aanleg van de randwe gen rond Den Haag (het zogenaamde Hoefijzer) hebben bekeken. Het rap port moet de beleidsvoerders die be last zijn met de ontwikkeling van Zuid-Holland West de nodige argu menten geven voor een versnelde aanleg van het Hoefijzer. Harna8polder Over het tracé van de zuidwestelijke randweg onderdeel van het Hoefij zer zijn rijk en provincie het niet eens. Minister Tuljnman van verkeer en waterstaat is voorstander van rijksweg 19, die dwars door het groe ne Midden-Delfland moet worden aangelegd. De tegenstand tegen deze weg is voor de provincie aanleiding geweest hem niet op te nemen in haar Streekplan Zuid-Holland West. Dat heeft consequenties voor de zuidwes telijke randweg (de A54 en de secun daire weg 11). In de plannen van rijkswaterstaat sluit deze randweg ten westen van Delft in de Harnaspol- der aan op rijksweg 19. Hij maakt een grote bocht, dwars door de Harnas- polder. In het streekplan loopt die zuidwestelijke randweg langs de noordkant van die polder, want om dat rijksweg 19 er van de provincie niet hoeft te komen, is er ook geen aansluiting op de zuidwestelijke randweg nodig. Als de Kamer bij de behandeling van het Structuursche ma kiest voor aanleg van rijksweg 19 dat is nog lang niet zeker; tweeën eenhalf Jaar geleden besloot zij tot opschorting van de aanleg is het waarschijnlijk dat de tracékeuze van de provincie voor de zuidwestelijke randweg het niet haalt. Landscheiding Ook andere delen van het Hoefijzer rond Den Haag staan nog ter discus sie: de Verlengde Landscheldingsweg (N14) tussen de Landscheldingsweg bij Wassenaar en rijksweg 4 bij Leid- schendam en de Zoomseweg, het ver lengde van rijksweg 4 tussen ver keersplein Ypenburg en de Prinses Beatrixlaan in Rijswijk. Het rapport over de randwegen dringt aan op snelle besluitvorming over deze we gen, want het randwegenstelsel rond Vereniging Nederlandse Toneelgezelschappen: Den Haag moet er snel komen, vindt de verantwoordelijke werkgroep. In het rapport worden ook de moge lijkheden bekeken van een capaci- teltsvergroting van de verbinding tussen Den Haag en Zoetermeer. De werkgroep laat de keuze tussen of de aanleg van een nieuwe verbindings weg of de verbreding van de bestaan de rijksweg (rwl2) tot 2 maal 4 rij stroken. De kosten van de aanleg van het Hoefijzer worden in het rapport ge raamd op 500 tot 600 miljoen gulden. In 1980, '81 en '82 is er 120 miljoen gulden nodig; na '82 wordt het beno digde bedrag steeds minder. Het rap port is inmiddels toegestuurd aan de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de gemeente- Van een onzer verslaggevers HEERJANSDAM Het gemeente bestuur van Heerjansdam is veront waardigd over het feit dat blijkens een publikatle in de staatscourant de vacature voor burgemeester in deze stad zonder vooroverleg geopend is. Loco-burgemeester Bas Plaisier kreeg gistermiddag in een bijzondere vergadering van de gemeenteraad toestemming voor een „brief op po ten" aan de commissaris van de Ko ningin en het college van GS van Zuid-Holland. De gemeenteraad heeft na het ver trek van burgemeester Ordelman (CHU) per 1 september van het vorig Jaar nog geen profielschets voor een nieuwe burgervader samengesteld. De voormalige burgemeester die zijn functie in Ruurlo in zijn geboorte streek kon voortzetten heeft zich ge durende zijn ambtsperiode in Heer jansdam met name sterk gemaakt voor de sport en het onderwijs. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De eisen die de gemeenteraad aan de Zoetermeerse toneelgroep Splien stelt om in aanmerking te komen voor een gemeentelijke subsidie de komende jaren, (jrGGn CriSlSSltUatlG zijn veel te hoog. Om aan de eisen te kunnen voldoen moet Splien minder tijd besteden aan repetities, zodat de kwaliteit van het toneelspel van de theatergroep minder wordt. besturen ln het Haagse gewest. Het bestuur van het gewest s-Oravenha ge wU met de minister van verkeer en waterstaat verder over het rapport overleggen. In de Lutherse Kerk aan de gelijk namige Burgwal in Den Haag zal zon dagavond om 19.00 uur ds Haver kamp het hebben over het thema: „Gaandeweg zien wie God is". Mede werking van Het Vaste Burcht kerk koor uit Voorburg. Zondagavond om half acht weer een Appèldlenst in de Bethlehemkapel, Floresstraat 2. Delft. Voorganger Joh. v. d. Steen directeur Evang. Wereldomroep. Trans World Radio. Thema: „Waar om zou ik me met God bemoeien?" Zang van het Evangellsatiekoor Delft. Jong en oud zijn welkom op een „open-deur-dienst" die zondag morgen om 10.30 uur gehouden wordt op de Vliegbasis Ypenburg (Ingang Brasserskade) Luchtmachtpredikant Ds. S. A. van der Veer wordt bijge staan door het Hervormd Kerkkoor „Scheveningen" en organist Marcel van Duijvenvoorde". Zondagmid dag om 17.00 uur een Cantatedienst in de Kloosterkerk in Den Haag. Me dewerkenden Residentie Bachkoor, Residentie Bachorkest en enkele so listen. In de Messlaskerk, Gen. Be renschotlaan 14, Rijswijk, spreekt Ds. J. D. B. van der Meulen zondag middag om 17.00 uur over „vrede". Veel samenzang. Het koor „Volhar ding leidt tot het doel", geeft het voorbeeld. In de cyclus „Concerten ln de Oude Kerk" (Dorpsstraat Zoe termeer) geven de sopraan Annie Cnossen en organist D. E. Cnossen zaterdagavond een concert. Num mers van Bach, Bizet en 8chubert staan op het programma. Zondag 17.00 een open-deur-dienst Valken- boskerk te Den Haag. Meditatie Ds. K. H. Wigboldus onder het thema: „Geloof en twijfel, gaat dat samen?" Dat is het oordeel van de Vereniging Nederlandse Toneelgezelschappen op de voorwaarden die de gemeente raad van Zoetermeer aan Splien heeft gesteld alvorens te besluiten tot een structurele subsidie aan de toneel groep. Splien, zo eiste de raad vorig jaar. moet dit seizoen 263 voorstellin gen op de planken zetten, waarvan 51 in Zoetermeer. De opvoeringen op scholen worden daar niet bijgeteld. Gemiddeld moeten er 94 betalende bezoekers per voorstelling zijn. Deze hoge eisen komen uit de koker van de VVD-fractie in de raad. De PvdA. voorstander van een blijvende subsi die aan Splien, steunt de eisen om te voorkomen dat de toneelgroep hele maal geen geld meer krijgt. De Vereniging Nederlandse Toneel gezelschappen komt tot haar afwij zende oordeel, nadat zij een vergelij king heeft gemaakt tussen de eisen aan Splien en het aantal voorstellin gen dat vergelijkbare toneelgroepen dit Jaar brengt. Deze vergelijking heeft zij gemaakt op uitnodiging van de Zoetermeerse Culturele Raad, die de eisen ook te zwaar vindt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De olievoorziening voor Nederland is ln een „kritische situatie, maar geen crisissituatie". Nederland heeft voor 75 dagen voorraad olie, een goede positie ln vergelij king met andere Westeuropese landen. Dit heeft minister Van Aardenne (economische zaken) gisteren meegedeeld in de ministerraad. Die heeft een discussie gewijd aan de olleposltie van Nederland. t« inze onderwijsredactie "r T De eerste groep etse studenten is deze in ons land aangeko- Dinsdag zullen zij wor- ntvangen door de tech- i hogeschool te Delft. de bedoeling dat in de nabije st grotere groepen Chinezen fland komen studeren. Minis- (onderwijs) vertrekt eind vol- week naar China om een rui- litwisseling tussen Nederland- -hinese universiteiten te be lezen komen naar ons land in Ier van een grootscheeps mo- ringsprogramma. Chinese au- en hebben verklaard dat hun i wetenschappelijk en techno- gebied ongeveer vijftien jaar p ligt. Dit wordt onder andere n aan de schadelijke invloed Zogenaamde „bende van vier". Ie Culturele Revolutie is het 6 middelbaar en hoger onder- nig ontwricht. Scholen en uni- |ten zijn jaren gesloten ge- Het niveau van het onderwijs fdoor aanzienlijk gedaald. Het e onderwijs is de laatste jaren ,jch hervormd. Examens en ti ll weer in ere hersteld en pres- ^rorden weer aangemoedigd. eertijd stuurt China duizen- lenten en onderzoekers naar tenland. Vooral de Verenigde I Japan en Engeland zijn in werktuigbouwkunde, geologie, elec- trotechnlek en biologie. De studenten zullen eerst worden on dergebracht in hotel Leeuwenburg in Delft. Later zullen zij mogelijk een studentenflat betrekken. Er wordt ook gedacht aan de mogelijkheid om de studenten enige tijd als betalend gast te huisvesten bij Nederlandse gezinnen. Op die manier zouden ze vlugger Nederlands leren. De komende maanden zullen worden gebruikt voor onderwijs in het Neder lands en voor een cursus wis- en na tuurkunde. In september kan dan een begin worden gemaakt met de echte studie. Mogelijk zullen enige studen ten dan overstappen naar de techni sche hogescholen in Eindhoven en Enschede. Overbelasing Uit die vergelijking met de theater groepen Appel. Baal, Sater en Werk- teater concludeert de vereniging dat het aantal voorstellingen dat Splien dit seizoen moet geven zal leiden tot een overbelasting van acteurs en technische personeel van de Zoeter meerse toneelgroep. Verbaasd is de Vereniging Nederlandse Toneelgezel schappen over de 94 betalende bezoe kers die er gemiddeld per voorstelling moeten zijn. Zo'n eis is niet te combi neren met de culturele opdracht die Splien heeft. De Zoetermeerse Cultu rele Raad sluit daarbij aan door te zeggen dat het zeer ongebruikelijk is dat een subsidiegever zulke stringen te voorwaarden aan een toneelgroep stelt. De Culturele Raad vindt het onaanvaardbaar als de gemeente vol gend jaar weer zulke hoge eisen stelt. Niveau trek. Voor Nederland wordt een getal genoemd van ongeveer vijfhonderd studenten, maar zekerheid hierover is er allerminst. Studierichting De groep van twintig Chinezen die nu in Nederland is aangekomen bestaat voornamelijk uit jonge studenten van ongeveer twintig jaar. De groep bestaat uit achttien Jongens en twee meisjes. De studierichtingen die zij gekozen hebben zijn: computerkun- de, waterbouwkunde, natuurkunde, Het is nog niet duidelijk wat precies het niveau is van de Chinese studen ten. Dit is een van de zaken die minis ter Pais in China wil uitzoeken met het oog op dé toelating van grotere groepen Chinezen. De studie- en verblijfskosten van de Chinese studenten komen voor reke ning van de Chinese regering. Sinds anderhalf jaar studeren er al vier Chinezen in Leiden Nederlands. In Peking studeren enkele Nederlan ders Chinees. Minister Pais zal ver moedelijk proberen een uitwisseling op grotere schaal op gang te brengen zowel van studenten als van onder zoekers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de erfopvolging voor het koningschap zal het kabinet voortaan zonen niet meer laten gaan boven dochters. Het kabinet heeft gisterenavond besloten een wijziging van de grondwet in die zin voor te stellen. De regel is nu dat het oudste kind van koning of koningin de vorst zal opvolgen, maar dat daarbij zonen gaan boven dochters, ook als de oud ste een dochter is. Deze laatste bepa ling wil het kabinet nu laten ver vallen. Premier Van Agt deelde gisteren avond voorts mee dat het kabinet voor de maand mei wil komen met het al vaak beloofde wetsontwerp dat het lidmaatschap van het koninklijk huls moet regelen. Het betreft hier een hete aardappel voor de politici, omdat in het verleden hierover geen eensgezindheid tussen koningin Juli ana en het kabinet bèreikt kon worden. Het kabinet besloot om de werkgroep van ambtenaren uit verschillende mi nisteries te „re-activeren", die ln het najaar van 1973, tijdens de olie-crisis, zich heeft bezig gehouden met de voorraadplannlng van olie, en die on der andere maatregelen als de autolo ze zondagen en de benzinebonnen heeft bedacht. Premier Van Agt haastte zich echter hierbij te verkla ren, dat maatregelen als bonnen en autoloze zondagen thans nog niet aan de orde zijn. Volgende week vergadert de beheers raad van de IEA (Internationaal Energie Agentschap van negentien voornamelijk westerse landen). Daar bij gaat het om de vraag of het olie- verdeelschema voor deze landen in werking gesteld zou moeten worden. Men wil ook nu al streven naar vrij willige beperking ln het olleverbrulk. Nederland is het met dat laatste van harte eens, aldus Van Agt. De pre mier merkte in dit verband op dat hij ook dacht aan een publiciteitscam pagne, waarbij op het nut van een maximum-snelheid wordt gewezen. De regering heeft berichten gekregen uit Iran dat de regering de olie-export weer wil hervatten. Maar, aldus Van Agt, dat voornemen zou wel eens niet zo gemakkelijk uitgevoerd kunnen worden. Tot voor kort kwam 26 pro cent van de olleaanvoer van ons land uit Iran. 54 procent kwam uit andere landen van het Midden-Oosten, 17 procent uit Nigeria en 3 procent uit allerlei kleinere bronnen. ROTTERDAM (ANP) BIJ de onder handelingen over de haven-CAO is gisteren over een aantal belangrijke punten overeenstemming bereikt. Volgens de vervoersfederatie hebben de werkgevers ingestemd met opne ming in de CAO van de regeling voor de vervroegde uittreding van 63 en 64 jarigen. De werkgevers zijn verder akkoord gegaan met handhaving van de be staande prijsindexeringsregeling. Deze houdt in, dat zodra de prijzen met meer dan twee procent zijn ge stegen. dit onmiddellijk wordt ge compenseerd. De prijsstijgingen van 1978 zullen worden verwerkt in de lonen voor dit jaar. ,p. ize parlementsredactie IAAG Minister De Ruiter stitie heeft overeenstemming met de politiebonden over organisatie van de arrestatie- Het is de bedceling dat er vijf Ike teams komen. Twee daar- n reeds in opbouw. estatieams zullen volgens mi- De Ruiter uitsluitend worden bij arrestaties van gevaarlijke 'len van wie verzet met vuur- kan worden verwacht en voor 'tele beveiligingsopdrachten, 'en van de teams (in totaal d) zullen als regel hun normale aak vervullen. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft vorig jaar de nettowinst kunnen vergroten van ƒ235,5 tot 271,2 miljoen. Daaruit wil de bank een hoger dividend uitkeren. Op korte termijn komt er een aandelenemissie met voorkeurs recht voor bestaande aandeelhouders. De ABN is van plan 515.000 gewone aandelen uit te geven tegen een koers van 280 per aandeel van 100. Hou ders van tien aandelen hebben recht op een nieuw stuk erbij. De claimhan- del begint op 7 maart, de inschrijving is op 14 maart, de storting op 4 april. De nieuwe aandelen zijn gerechtigd tot het dividend over het lopende en volgende boekjaren. Wat het dividend betreft, voorgesteld wordt 25 (was 23,50) uit te keren. Er resteert, rekening houdend met de interimuitkering, een slotdividend van 13 (12). Dit kan geheel ln con tanten worden ontvangen of voor 6 (v.j. 5,50) in contanten en voor 2,50; (2,50) ln agio-aandelen. De winst per gewoon aandeel steeg vorig jaar van 48,16 tot 52,57. De handelsonderneming Peja waarin Holec in is geïnteresseerd heeft veel handelscontacten in Oost-Europese landen, ondermeer in de Sowjet Unie en de DDR. Holec verwacht een ver breding van de afzetmarkten bij een samenwerking met Peja. Het Arn hemse bedrijf heeft al een grootaan deelhouder: VMF-Stork. Holec is een industrieel concern dat produkten maakt op het gebied van elektrische energietechniek zoals schakelmateriaal, transformatoren en machines. De omzet bedroeg vorig jaar 524 miljoen. Er werken 6.800 mensen. VROOM DREESMANN wil de Braziliaanse winkelketen Ultralar overnemen De SHV heeft in dit be drijf een meerderheidsbelang maar V &i D wil ook een bod doen op de overige aandelen. Met SHV zijn on derhandelingen gaande. De SHV wil zich in Brazilië liever concentreren op de Makro-zelfbedieningsgroothan- dels. Ultralar exploiteert 47 winkels in grote en kleine electronische arti kelen en meubels. De winkels liggen in de omgeving van Rio de Janeiro en Sao Paolo. V D ziet grote mogelijk heden in de groeiende consumenten markt in Brazilië. ROTTERDAM (ANP) Twee werkloze deskundigen op het gebied van het transport en de opslag van minerale oliën hebben de Nederlandse regering een rapport aangeboden over de oliebestrijding op de Rijn. Naar schatting wordt 65.000 ton afge werkte olie per Jaar door de binnen vaart op de Rijn geloosd. Deze hoeveelheid olie kan met be trekkelijk geringe kosten opgevan gen worden. Duitsland kent al sinds 1961 een ophaaldienst, die met spe ciaal daartoe Ingerichte boten de af valolie van de binnenschepen op de Rijn ophaalt. Deze zogenaamde „gele vloot" van acht boten heeft er voor gezorgd dat het aantal ollelozingen op het Duitse deel van de Rijn aan merkelijk is verminderd. Bedroeg de olieconcentratie van het Rijnwater aan de Duits-Nederlandse grens in 1972 nog 590 microgram per liter, ln 1977 was dat nog maar 160 micro gram. Nederland kent thans alleen commer ciële walstations waar de Rijnsche pen hun overtollige olie eventueel kwijt kunnen. Deze stations zijn ech ter meer geïnteresseerd ln de levering van bunkerolie. Omdat het overpom pen van afvalolie veel tijdverlies met zich meebrengt en het karwei de re ders veel geld kost, geven vele scheepseigenaren er de voorkeur aan de olie zonder meer op het water te lozen. Zij stellen de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Milieuhygiëne voor een dienst ln te stellen die de afgewerkte olie van Rijnschepen op haalt. De opstellers van het rapport beogen hiermee te voorkomen dat de vele tonnen olie, die de binnensche pen nu op de rivier lozen, het Rijnwa ter nog verder vervuilen. De Vereni ging van Waterleidingbedrijven ln Nederland (VEWIN), die al jaren pleit voor de instelling van een dergelijke dienst, vindt het rapport een goed initiatief. De 48-jarige O. den Breejen uitCapel- le a/d IJssel en de 46-jarige H. M. Delhaas uit Prinsenbeek, die voor heen werkzaam waren bij respectie velijk een handelsonderneming en een controle bedrijf op het gebied van vervoer en opslag van olie. kwamen als gevolg van bedrijfssluiting en re organisatie ruim een Jaar geleden op straat te staan. Naar aanleiding van een bericht in maart vorig jaar over kritiek uit Duitsland op de nalatig heid van de Nederlandse overheid bij de bestrijding van de olievervuiling van de Rijn stelden zij een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11