Geheimzinnigheid handicap in trijd tegen Rijnvervuiling' Het échte dagboek van Van Agt (Sn Duys beticht van onethisch gedrag 'Chemische castratie niet vaak toegepast' ëèkblad ethouder Van der Pols: we moeten weten waar wat wordt geloosd Staatssecretaris Haars Wegens reclame voor sigaretten UIT DE WEEKBLADEN VVD en CDA tegen meer invloed Kamer op export kernstof PvdA Kamerleden willen gesprek over corruptie flDERDVG 8 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET r Hans Schmit gemaakt, terwijl in de bij het chemie- verdrag op te stellen zogenaamde rfiftl per persoon) ongezuiverd zwarte lijst nog slechts vijftien stof fen Zijn opgenomen. Ten aanzien van dit geringe aantal gevaarlijke stoffen, die niet meer geloosd zouden mogen worden, is geen enkele beperkende maatregel tot stand gekomen. ISELDORF De geheimzinnigheid en terughoudend- over de lozing van gevaarlijke stoffen vormt een grote mmering bij het streven de vervuiling van de Rijn terug te gen. On tot een effectieve sanering van de Rijn te komen, !t noodzakelijk te weten welke stoffen op welke plaatsen uiiif» len geloosd. Eerst wanneer de aard, de omvang en de "atisni DlIJn ZleK omst van de vervuiling is vastgesteld, kan het probleem de Rijnvervuiling worden opgelost. iteel worden miljoenen gul- Uitgegeven om te meten hoe vuil ijn is. maar uit alle cijfers en len die deze metingen opleveren, liet op te maken waar de giftige n zijn geloosd. Het verdient aanbeveling om van alle be- in het stroomgebied van de te onderzoeken welke processen njlen gevoerd en hoe het afvalwa- samengesteld. Aan de hand van gegevens zal een saneringspro- ma kunnen worden opgesteld. ■ii i. Sim t (n ii L A fas de kern van het betoog van otterdamse wethouder H. van 'ols (onder meer milieuzaken) op [isteren in Düsseldorf begonnen lationaal congres oyer de ver lig van de Rijn. Aan het congres, twee dagen duurt, hemen een gtal gemeenten in het stroomge- van de Rijn en vertegenwoordl- van drinkwatermaatschappijen De bedoeling van het congres, initiatief van Düsseldorf, Am- Rotterdam en Den Haag gehouden, is de strijd tegen de ing van de Rjijn nieuwe impul- geven. iuder van der Pols vroeg zich af I de angst voor de openbaarheid jegevens over vervuiling van- komt. Hij vroeg zich verder af |r soms dingen gebeuren die het :ht niet kunnen verdragen. In- dat het geval is. zou dat een i temeer zijn om in te grijpen. Van der Pols. Rotterdamse wethouder zei niet lelang te hechten aan het reeds gehanteerde argument dat de ADVERTENTIE zij Adoptie nd get van buitenlandse kinderen is een omstreden zaak, maar ook een vorm van ,ss hulpverlening die voorlopig niet kan worden gemist. Een reportage van Jet JE Kunkeler over een noodoplossing die yri overbodig moet worden. elj Abortus en geboorte zijn wel degelijk met elkaar te verenigen. De verloskundige prof. Kloosterman is op beide terreinen een man van gezag. 'Abortus lijkt een pervertering van ons vak. Toch is dat met zo.' Een interview van P. van der Eijk. Verder: De paus in Puebla: een complete ramp' Wat zoekt een homo in de kerk? Begrijpelijke kunst: de _Duitse schilder Immendorff Ea Karei van het Reve: Översteegen heeft nooit goud gemaakt Film: de satire van Robert Altman Pop: de opmars van Billy Joel Zaagsel eten: Wim T. Schippers. ;ru Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden aam dres laats el.- TR-06 Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro )veral te koop: 1 2.75 lonnementen. tel. 020 - 54 11 345 fabrieksgeheimen beschermd moeten worden. Hij vroeg zich af of uit de lozingsgegevens werkelijk fabrieks geheimen zijn op te maken. Niemand dwingt de industrie haar geheimen prijs te geven en. vervolgde van der Pols. het zou juist toe te juichen zijn wanneer door interne bedrijfsmaatre- gelen kan worden voorkomen dat gif tige stoffen worden geloosd. De over heden en de industrie zouden zich op dit punt eens moeten beraden, aldus Van der Pols. Resolutie Op het congres in Düsseldorf komen voor de eerste keer lagere overheden uit de Rijnoeverstaten bijeen om over de Rijnvervuiling van gedachten te wisselen. Ambtelijk overleg tussen Nederland, West-Duitsland, Luxem burg, Frankrijk en Zwisterland is al meer dan twintig Jaar zonder merk baar resultaat gebleven, terwijl ook de conferenties van de ministers van deze landen geen verbetering in de slechte situatie teweeg hebben kun nen brengen. De ministers van de Rijnoeverstaten komen op 19 februa ri in Luxemburg wederom bijeen en met het congres in Düsseldorf willen de betrokken gemeenten nog eens onderstrepen hoeveel belang zij hech ten aan een oplossing van de Rijnpro- blematiek. Op de slotzitting van van daag zal waarschijnlijk een resolutie worden aangenomen, waarin zal wor den getracht de wenselijkheid van vooruitgang in de strijd tegen de Rijnvervuiling tot uitdrukking te brengen. Op het congres bleek van alle zijden duidelijk onvrede met de geringe re sultaten die het overleg tussen de ministers tot nu toe heeft opgeleverd. Meer dan twee jaar geleden zijn twee verdragen ondertekend, die de belas ting van de Rijn met zout moeten terugdringen en lozing van gevaarlij ke chemische stoffen aan banden moeten leggen. Ondanks alle Neder landse inspanningen is met het zout- verdrag nog geen enkele vordering Op de vraag hoe „ziek" de Rijn mo menteel is, valt geen eensluidend ant woord te geven. Dr. G. Rlncke van de Milieuraad van de Westduitse bonds regering constateerde op enkele pun ten een verbetering, met name door de bouw van biologische zuiverings installaties. In West-Duitsland wordt momenteel zestig tot zeventig pro cent van het afvalwater dat op de Rijn wordt geloosd, biologisch gezui verd. Anderzijds echter blijft de situ atie kritiek, met name wat betreft de lozing van moeilijk afbreekbare stof fen (zoals het afval van papierfabrie ken) en zware metalen en dergelijke. Juist deze stoffen worden door de industrie geloosd. Dr. Rincke vatte de situatie als volgt samen: „Vader Rijn" is een patiënt die op enkele punten een lichte verbetering ver toont, maar tevens een aantal hard nekkige ziekteverschijnselen blijft vertonen. Tijd voor balans Burgemeester Bungert van Düssel dorf zei dat het tijd wordt een balans op te maken en duidelijk te maken dat ook de gemeenten in het stroom gebied van de Rijn hun eigen verant woordelijkheid hebben bij de oplos sing van de vervuiling. De rol van de gemeenten in deze is duidelijk: nog al te vaak lozen gemeenten ongezuiverd afvalwater op de zoveel geroemde „le vensaders" van Europa. Hiertoe be horen ook gemeenten aan het eind van de Rijn. in Nederland: zo worden in het gebied van Rotterdam nog meer dan één miljoen inwoner-equi valenten (de gemiddelde vervuilings- Inhaalmanoeuvre kost leven DOORWERTH (ANP) De veertien- jarige Ingrid Peters uit Oosterbeek is woensdagmorgen in Doorwerth het slachtoffer geworden van een inhaal manoeuvre. Zij werd op haar fiets aangereden door een volkswagenbüs- je. Het meisje overleed in een zieken huis in Arnhem. eenheid geloosd. Wethouder Van der Pols benadrukte dat ook deze vervuiling bijdraagt tot de vervuiling van de Noordzee en de Waddenzee. Het verontreinigde Rijn water wordt door de langs de Neder landse kust lopende stroom naar het Noorden gevoerd, waar het de Wad denzee binnendringt. Van der Pols wees in dit verband op de teruggang van de zeehond, één van de gevolgen van de Rijn vervuiling die buiten Ne derland minder bekend is. Overigens zal, zoals bekend, ook aan de vervui ling vanuit de Rotterdamse regio een eind komen: voor de biologische zui vering van het stedelijk afvalwater zal de komende jaren meer dan zes honderd miljoen gulden in zuive- H. van der Pols: gebeuren er soms dingen die het daglicht niet velen kunnen? ringsinstallaties teerd worden geïnves- Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de justitiële sfeer wordt niet vaak gebruik gemaakt van het medicament androcur dat tot tijdelijke impotentie leidt. Slechts weinig seksuele delinquenten vol doen aan de criteria voor een succesvolle behandeling met dit middel. Dit antwoordt staatssecretaris Haars van justitie op vragen van het PPR-Kamerlid mevr. Beckers naar aanleiding van een recent geval van „chemische castratie". De bewindsvrouw spreekt tegen, dat het algemeen gebruik Is om in geval len van verdenking van pedofiele contacten de voorlopige hechtenis op te heffen als de ouders van de relatie op de hoogte zijn en deze niet in de weg staan. In het geval van de man die door de Arnhemse rechter-com- missaris voorlopig in vrijheid werd gesteld op voorwaarde dat hij een androcur-behandeling zou onder gaan. is volgens mevr. Haars niet gebleken dat de ouders op de hoogte waren van de relatie. De bewindsvrouw acht de behande ling met androcur bij TBR-gestelden toelaatbaar. Voorwaarden zijn. dat de patiënt een zorgvuldige medische en psychologische begeleiding krijgt, deugdelijk wordt geïnformeerd en vrijwillig aan de behandeling mee werkt. Tempert Volgens mevr. Haars mag bij een an drocur-behandeling niet van een „chemische castratie" worden ge sproken. „Castratie is blijvend. An drocur is een middel met een hormo nale werking dat de geslachtsdrift en de zaadproduktie tempert. Als regel leidt dit tot impotentie. Na het sta ken van de toediening herstelt de vruchtbaarheid zich volledig. Een an der bijverschijnsel, borstontwikke- ling, dat bij androcur-gebruik minder vaak voorkomt, is ook volledig om keerbaar." aldus de staatssecretaris. De staatssecretaris merkt overigens op, dat zij de rechter in dit verband geen richtlijnen kan geven. De rech terlijke macht is onafhankelijk. Wat het bewuste geval betreft, wijst ze erop dat de man volledig instemde met de androcur-behandeling en de mogelijkheid behield medewerking hieraan te weigeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Stichting Volksgezondheid en Ro ken verwijt televisie-presentator Willem Duys „onethisch gedrag". Volgens de stichting heeft Duys schade berok kend aan een ideële reclame-campagne tegen het roken door zijn medewerking aan advertenties van sigarettenfa- brikant Niemeijer. Willem Duys gaf in het najaar van 1978 toestemming aan de stich ting zijn naam te gebruiken in een folder „Zo stopten wij met roken", waarin allerlei bekende en onbe kende Nederlanders worden ge noemd. In zijn „Vuist" op oude jaarsavond kondigde Duys tegen over tv-kijkend Nederland aan met roken te stoppen. In januari werden duizenden folders rondge stuurd naar apotheken, ziekenhui zen. verpleeginrichtingen, drogis terijen en in wachtkamers van art sen. waar ze gratis meegenomen mogen worden. 'Verstandiger' Eind januari verschenen in alle kranten advertenties, waarin Duys nicotine-arme sigaretten van Niemeijer aanprees met de mededeling dat hij toch weer door de knieën was gegaan: „Ik rook weer. maar nu wel verstandiger." De Stichting Volksgezondheid en Roken neemt het Duys nu kwalijk dat hij zich weer zo snel leent voor een rookadvertentie. „Dat hij niet slaag in zijn poging, is mogelijk. Maar dat hoef je niet het hele Nederlandse volk kond te doen." aldus directeur A. H. Ponfoort. „Als publiek figuur weet hij dat zo'n reclame-folder zeker een half jaar meegaat. Door zijn adverten tie heeft hij onze campagne ge dwarsboomd en ontkracht. Hij moet zich toch een beetje bewust zijn van zijn verantwoordelijk heid." Ponfoort, die vertelt door tal van artsen en apothekers opgebeld te worden, vindt dat Duys zijn stich ting schade berokkend heeft. Hoe wel Duys niet contractueel ver bonden was aan de stichting, be studeert Ponfoort of er toch nog juridische stappen ondernomen kunnen worden. De stichting vraagt zich bovendien af of er geen actie op touw gezet moet worden tegen de sigarettenfirma, die behalve met Duys en Johan Cruijff oo'k met behulp van Albert Mol. Rutger Hauer. Willeke van Ammelrooy en Vader Abraham wil uitdragen dat roken van nico tine-arme sigaretten „verstandig" ls Willem Duys begrijpt dat de anti rookstichting niet blij is met zijn medewerking aan een (goedbe taalde) sigarettenadvertentie. „De achtergrond is echter vrij simpel: ik ben een zwak persoon. Na een dag of tien ben ik weer door de knieën gegaan. Toen gingen er we ken voorbij, totdat ik na afloop van de opnamen voor de 'Vuist' op 19 januari benaderd werd door twee mensen van de sigarettenfa- brikant, die mijn medewerking aan de advertentie vroegen. Ik heb Ja gezegd, maar gevraagd de advertentie pas in maart of april te plaatsen. Toen mijn naam vrij snel daarna genoemd werd als nieuwe kandidaat voor de adver tentie nó Cruijff, heeft de firma mij gevraagd met een spoedige publikatie in te stemmen. Ik deed het niet voor niks. dus ging ik akkoord. Maar dat ik de folder campagne expres doorkruist heb. is niet juist." door Rimmer Mulder Iedere week al kunnen we kennis nemen van de rijke gedachtenwereld van onze minister-president door de ru briek „Dagboekaantekenin gen van A. van Agt" in Vrij Nederland. Maar wat dóet die premier zo'n hele dag? VN vertelt het in de kleurenbijla- ge van deze week: „Het por tret van de meest afwezige premier die Nederland in ja ren heeft gehad." Een mooi geschreven verhaal, minder „vernietigend" voor de pre mier dan veel VN-lezers waar schijnlijk verwachten. Van Agt neemt niet te veel hooi op zijn vork, zo begrijpen wij. „Wat Den Uyl volgens de ambtenaren teveel had heeft Van Agt te weinig. Hij inspireert niet. er gaat te weinig van hem uit, waardoor de stal snel droog komt te staan." Zijn populari teit lijdt daar niet onder Er komt veel fanmail binnen en: „Het grootste wonder is misschien wel dat het leeu- wedeel van Dries' supporters over de oostgrens schijnt te wonen." Vrij Nederland En in de „moederkrant" van Vrij Ne derland? De KLM natuurlijk! Maar. laten we eerlijk zijn. het volgende is ook wel een beetje onthullend: „Pu blic relations manager Rein Vogels (van de KLM) houdt naar eigen schat ting zeventig procent van de vader landse pers onder controle door de dames en heren journalisten te herin neren aan de gratis of goedkope vlleg- reisjes die zij danken aan zijn goede gunsten." Annemarie Grewel trad twee avon- denlang op voor de televisie (als voor zitster van de VPRO-praatavonden) en behoort dus nu tot de beroemdhe den die goed zijn voor pagina-gTOte interviews. „Ik vind het leuk. 't Is machtswellust," zegt ze over het voorzitterschap. Hans Smits portret teert mr Wim Scholten, de minister van defensie: „Scholten sluit goed aan bij de traditie van orthodox her vormde CHU-politici voor wie Ameri kanen en Westduitsers de profeten zijn van een nieuw evangelie: de Na- vo-strategle. gebaseerd op afschrik king." Jan Stoof schrijft, gedocumen teerd. over de economische kanten van het vertrek van de Iraanse sjah. Elseviers Magazine Dr Jelle Zijlstra, president van de Nederlandse Bank. is weer helemaal „in": een boek op de best-sellerlijsten en nu weer een interview in Elseviers Magazine. „In lange Jaren is Alice Oppenheim de eerste Journalist die tot hem doordringt," pocht Elsevier, maar dat is niet waar: vorig jaar publiceerde de Leeuwarder Courant nog een vraaggesprek van een hele pagina met Zijlstra. Maar daar stond veel Fries in en dat ls een lastige taal voor Oppenheim. Zo laat ze Zijlstra spreken van een „koapje theie". Vre selijk benieuwd wat hij nu echt heeft gezegd, want „kopje thee" is in het Fries „kopke te". Verder een glashel der interview hoor. Over zijn eigen succes zegt Zijlstra (tot troost van velen): „Een toevalstreffer. Je moet de kans krijgen; voor het grootste deel van de mensen die best wat kunnen, komt zo'n kans nooit." Elsevier heeft zijn eigen KLM-onthul- ling: hoe de sociaal-democraat Dul- senberg commissaris werd. Hij schijnt te zitten op een stoel die ei genlijk een liberaal toekomt en dat vindt Elsevier niet helemaal in de Pierre Huyskens onderbouwt in een politieke analyse de theorie dat de WD wel eens naar links kan opschui ven. In de abortuskwestie ziet hij de opening naar een nieuw politiek be stel met een centrum waarin „WD, D'66 en de sociaal-democraten de dienst gaan uitmaken." Over de ach tergronden van de vredesonderhan deling en in het Midden-Oosten be gint Elsevier deze week een in het buitenland gekochte serie. Een éigen verhaal heeft het blad uit Teheran. Rex Brico schrijft over de Islamiti sche renaissance. Haagse Post Haagse Post is weer eens in het Lim burgs drama gedoken: de sluiting van de mijnen. Een reportage van Martin Schouten over „een leeg gewest" en „mijnwerkers met longen vol stof", waaruit we de volgende prachtige ty pering van een WAO'er pikken: „HIJ kan niet lang staan. Hij kan niet lang zitten. Hij moet soms een tijdje op de vloer gaan liggen. Een man van 37 die de vuilniszak niet meer buiten kan zetten.v ADVERTENTIE. Paula Wassen in Hervormd Nederland: 'Ik vind vrouwen aardiger dan mannen' Interview met Andrew Young: We kijken toe hoe de Russen in hun sop gaar koken' Islamkenner prof. Wessels: Waarom Khomeini een islamitische staat wil; de reactie op het 'christe lijke' imperialisme Drie dagen na de kernoorlog: Welk risico hadden we gelopen door de bom niet te aanvaarden? Het ontmoedigende verhaal van een deeltijdarbeider: Dit is geen discriminatie, meneer, dit is de wet' Actie: Hoe de huurders zelf hun huurbescherming bevochten Milieuramp in Brazilië: De vernietiging van de Amazone-wouden Boer winkel over de christelijke school: Iemands zienswijze wordt bepaald door z'n zijnswijze Koolhaas wil taboe van de dood doorbreken. En: Verraad of bevrijding in Puebla De lege pakjes van Niemeijer. •Ben zonder postzegel opsturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag. O Ik neem een proelabonnenienl van twee mjanden voor ft.t< O Ik weet al voldoende san H\' Ik abonneer me 35.per hall |jar) Naam Adr/» ■Hervormd Nederland, een middel tegen matheide Wiecher Hulst zet zijn berichtgeving over Indonesië voort met een veelzeg gend gesprek met admiraal Sudomo, chef van de staatsveiligheidsdienst en dus eerst verantwoordelijke voor de politieke gevangenen. Een man met humor. Op de vraag wanneer een bepaalde groep gevangenen wordt berecht Zegt hij: „Zo vlug mogelijk. Eigenlijk had het al eind 1968 moeten gebeuren, maar zoals u weet duren de voorbereidingen nogal lang. Dit moe ten we even uitstellen tot dit Jaar." Minister Van der Kiaauw legt in een ander gesprek nog eens uit dat hij dat van Van der Stoel niet kwaad heeft bedoeld. Ton van Dijk schrijft over de troebelen bij de Amsterdamse po litie. Het verhaal begint als een vingeroefening voor een detective. Iran wordt geanalyseerd door Victor Gerritse. De Groene Onder de titel „Dagboek van een on derhandelaar" (waar heb ik dat meer gelezen?) publiceert De Groene het eigen verhaal van vakbondsman Wamsteeker over het mislukken van de gesprekken over de metaal-cao. „In alle onderhandeling die ik tot nu toe heb meegemaakt, en dat ls lang zamerhand een heel rijtje. Is het nog nooit voorgekomen, dat na enkele uren vergaderen eigenlijk al duidelijk is, dat er in feite niet te onderhande len valt," doet Wamsteeker somber. De Groene gaat door met de eigen berichtgeving over het proces-Lete- ller in Washington, „een haast duize ligmakend gebeuren", volgens de ver slaggevers. De medewerker van De Groene, Jan Joost Teunlssen, heeft zelf voor nieuw belastend materiaal gezorgd in het proces maar die doet daar niet al te opschepperig over. (Wat voor belastends dat is staat ove rigens ook keurig in de HP). Maarten van Dulleman gaat diep in op de Vietnamese overval op Cambodja. Juridisch zit Vietnam fout: „Maar moreel zou de zaak anders kunnen liggen. Je zou het optreden van de Vletnamezen kunnen zien als een daad van solidariteit tussen broeder volken: de overgebleven Cambodja- nen verlossen van een stel gewetenlo ze misdadigers." VU-hoogleraar Blanchi schrijft over de alternatieve strafrechtspleging on der de kop. „De gevaarlijke vrijage tussen strafrecht en welzijnswerk." De Tijd In De Tijd deze week veel over wat ik maar zal noemen de immateriële he dendaagse samenlevingsproblema- tlek: abortus, adoptie van buiten landse kinderen en homoseksuelen ln de kerken van wie er ook prompt iemand zegt „toch wel wat moeite te hebben" zich totaal van de kerk af te keren. Het verhaal over adoptie ls het uitvoerigst: een document van Jet Kunkeler. De abortus wordt behan delt in een gesprek met de verloskun dige Kloosterman: „Abortus lijkt een pervertering van ons vak. Toch is dat niet zo." Ton van Oostveen zit nog bij de bis schoppen in Puebla en analyseert grondig:om een wedstrijd lijkt het wel te gaan, hoezeer beide partij en ook proberen de ontspannen sfeer van een samenzijn van broeders en zusters te suggereren. Het gaat om een strijd tussen vleugels Karei van het Reve legt nog eens (wat mismoedig) uit wat hij tegen litera tuurwetenschap heeft. Hervormd Nederland Paula van Wassen, voorzitter van de Emancipatie Commissie, legt ln een vraaggesprek met Hervormd Neder land uit hoe het er met de vrouw ln Nederland bijstaat. „Ik vind vrouwen trouwens hartstikke leuk," zegt ze. Dat biedt kansen op beter wedereijds begrip want ik ken veel mannen die dat ook vinden. Jan Goossensen vertelt hoe de huur ders de dreigende afbraak van de huurbescherming waarschijnlijk heb ben kunnen voorkomen. Hij kapittelt de opstellers van de ontwerp-rege- ling: ..Je kunt Je afvragen hoe het mogelijk is dat juristen wetten kun nen maken die zo ver van de maat schappelijke behoeften staan." De bestaande regelingen voor zo on geveer alles zijn niet afgestemd op het verschijnsel van deelbanen, zo bericht Cors van den Brink. Uit de mond van een makelaar tekende hij op: „Uw vrouw telt voor ons niet mee. U bent krachtens de wet verplicht uw gezin te onderhouden. Dus hebben we alleen met u te maken." Feitse Boerwinkel bespreekt het boek dat de Jarige Unie School en Evangelie heeft uitgegeven. De Nieuwe Linie Wie verdient onze solidariteit, Cam bodja of Vietnam? De Nieuwe Linie ls nog niet uitgeschreven over dit di lemma: Van der Boomen en Veer kamp schrijver erover. Ondertussen snijdt Ernst Utrecht het volgende brandende Indochinese vraagstuk al weer aan: waar staat Laos? „In de greep van Russen en Vietnamezen" aldus Utrecht Op de binnenpaglna's een lange be spreking van het werk van de Ameri kaanse cultuurfilosoof Theodore Roszak. De overleden Amsterdamse kunstenaar Max Reneman wordt her dacht door Hennle van de Louw. Van onze parlements-redactie DEN HAAO Vier PvdA-Tweede Kamerleden dreigen bot te vangen met een voorstel om de handel in kernmaterialen beter te regelen. De vier (Ter Beek, Van der Hek, Patijn. Van Dam) willen dat het parlement greep krijgt op exportvergunningen voor kemstoffen. De WD is faliekant tegen het voorstel. Het gaat niet aan het parlement een „vetorecht" te ge ven, dan gaat. men op de stoel van dp regering zitten, zo redeneren de libe ralen. Ook de CDA-fractie meent, dat de PvdA het parlement wil laten „mee-regeren." Evenals de WD wijst het CDA op het staatsrechtelijk om derscheid tussen uitvoerende macht (regering) en wetgevende macht (par lement). CDA en WD zijn ook huiverig voor de grotere openheid die de PvdA- Kamerleden rondom exportvergun ningen wensen. De WD vreest scha de voor de Nederlandse diplomatiek en buitenlandse betrekkingen. Het beleid, dat Nederland voert om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan, loopt dan gevaar, aldus de WD-visie. Het CDA wijst op de com merciële belangen, die in het geding zijn. De slotconclusie van de WD is. dat de PvdA-Kamerleden hun voorstel maar moeten intrekken. Het CDA vindt, dat het voorstel moet worden vervangen door eén initiatief-wets ontwerp. waarin staat aan welke voorwaarden de export van kernma terialen moet voldoen. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM De Amsterdamse burgemeester W. Polak is door drie leden van de PvdA-fractle van de Tweede Kamer uitgenodigd voor een gesprek over de politiecorruptie. De drie. de heren Kosto, Roethof en 8tof- felen. willen vooral met Polak, het hoofd van de Amsterdamse politie, praten over de recente gebeurtenis sen binnen het korps: de overplaat sing van commissaris G. Toorenaar van het hoofdbureau naar een dis trictsbureau en het ontslag, na een intern ondereoek van twee recher cheurs. Ook het Amsterdamse PvdA-ge- meenteraadslid Jo Hom wil een ge sprek met de burgemeester over de Jongste ontwikkelingen. Het raadslid dringt aan op een onderzoek naar de achtergronden van de corruptleaffai- re door een onafhankelijke commis sie. Tussen de Amsterdamse raads fractie en de Kamerfractie van de PvdA ls overleg gaande over de zaak. Olsteren veroordeelde de Amster damse rechtbank twee rechercheurs van de vreemdelingendienst B. en 3. tot een boete van vijftienhonderd gulden wegens het aannemen van gif ten van Chinese onderwereldfiguren. De officier van Justitie had een boete van drieduizend gulden tegen het tweetal geëist De rechercheurs heb ben drie maal voor de rechter moeten staan, omdat de dagvaarding twee maal nietig werd verklaard. De recht bank merkte ln het vonnis als ver zachtende omstandigheid aan dat B. en S een uitstekende staat van dienst hebben en hun werk onder moeilijke omstandigheden moeten doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9