)gent-provocateur zet e zaak op zijn kop Leger Iran blijft Bakhtiar steunen Ontdek 't verrassend lekkere verschil tussen gisteren en vandaag. Verrassend vernieuwd. gJlokken crimineel gedrag roept vragen op erheid werkt &<t aan %cot Israël Korte staking bij Perscombinatie Menten in maart voor Hoge Raad Wedden dat ook u verrast 'Hé... is dat Nescafé?!' zult zeg gen. En dan zeggen wij, een beetje trots: Ja, dat is onze nieuwe Nescafé Extra' Die hebben we extra lekker weten te maken. U proeft 't meteen bij uw eerste slokje. Dat is lekkere koffie. Met 'n verruk kelijk vollere smaak. Met 'n rijker aroma 11 Nieuwe Nescafé U f Extra zit voortaan ook V\ in onze vierkante pot. V. De pot met het smaak- bewakende klikdeksel. Alles bij elkaar 'n heel verschil met gisteren. Een verrassend lekkerder verschil. ;RDAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 23 IW^ 'S !t Amsterdamse gerechtshof heeft vorige week arrest gewezen in een zaak waarin het ging de vraag of ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten gebruik gemaakt mag jen van een zogenaamde agent-provocateur. Dat is een functionaris die, belast met de joring van strafbare feiten, meewerkt aan het tot stand komen van een strafbaar feit. een onschuldig voorbeeld te ge in een lokaliteit waarin alleen lolvrije dranken mogen worden echt, komt deze controleur bin- ►n bestelt een glaasje bier. Wei de kastelein, dan is er geen vuil- an de lucht. Serveert hij daaren- i het biertje wel, dan pakken de ere wolken zich boven de waard n en raakt hij. buiten een moge- onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg |g veroordeling door de strafrech- •wellicht ook zijn vergunning Wat is het nut van dit optre- T Het nut is dat blijkt dat deze J lein bereid is de drank- en hore- t te overtreden, en dit vermoede- >ok niet nalaat, als anderen bier llen. Blijk 20" is de kwalijke kant van zulk olerend optreden? Dat een over- functionaris op actieve wijze lagt aan de totstandkoming van elict. Men kan erover twisten of controleur zich schuldig maakt strafbare uitlokking, strafbaar plegen of strafbare medeplich- eid; één van deze vormen van ansjfcaamde strafbare deelneming is isselijk het op zich zelf niet nieuw dat leidsfunctionarissen in de sfeer de strafwet handelen. Wanneer irrestant niet goedschiks mee wil het bureau, wordt hij er wel eens ifaadschiks heengebracht, dat m burgers gesproken van mis- leling gesproken kan worden, er, wanneer de arresterende poli- ent handelt op grond van een elijk bevel of wettelijk voor- ift, bij voorbeeld een op heter- betrapte dief aanhoudt, en zich jn handelwijze niet aan ongepas- ïlen te buiten gaat, wordt zijn gerechtvaardigd en is de straf- Merder niet toe te passen. Hij hier een ambtelijjc bevel of wet- ;tri voorschrift uit. is echter niet het geval bij het emde voorbeeld van uitlokken en strafbaar feit. Er is geen wet n opsporingsfunctionarissen de k igdheid is verleend de burger zetten tot het plegen van straf- liten. Zoiets zou ook de zaak op cop zetten zijn: de politie is er i/n Eerder deze week werd nd. dat volgens hetzelfde on- 'k Nederlandse bedrijven larf dikwijls aan boycotbepalingen it, amercommissie heeft minister it d der Klaauw (buitenlandse zaken) rijejpt op tegenstrijdige informatie, een jaar geleden had hij een i Kamercommissie laten we- at „het bestaan van een boycot itkend kan worden". Verschil- -bedrijven hadden hierover con- net het ministerie opgenomen. lover de speciale commissie zei inister later niet op de hoogte te r^an zulke contacten. De commis- beschikt echter over een brief a Nederlands bedrijf, dat het sncjterie op maatregelen attent I op helling ervolg van pagina l ninisterie van buitenlandse za an* Tin de praktijk: één ambtenaar) Iseert jaarlijks duizenden docu- ten, waarvan een deel een niet- in<jJ-verklaring bevat. Zo'n verkla- geeft aan, dat een transactie betrekking heeft op goederen K sraël. Minister Vdn der Klaauw G^Jgeen kans om het legalisatie- op de helling te zetten. Om de I van handelsdocumenten jrtJwerkelijk te toetsen zou „diep ste politieke deskundigheid en mankracht op het ministerie" t zijn. De minister vreest ook o'n toetsing „ernstige conse- ies" heeft voor de internationa ls) ndel van ons land ^TPTOMcommissie toont aan. dat )taris Beijen (economische belast met exportbevordering) waar spreekt over „internatio- actie" tegen de Arabische boy- nar zelf geen initiatieven heeft m. Beijen is voor zover de aissie heeft kunnen nagaan niet ingegaan'op een uitnodi- van de Engelse regering om de 3* tot te bespreken. kamercommissie legt „een bij- we verantwoordelijkheid" bij de liter van financiën. Het ministe- vjberverzekert" politieke en finan- transacties, die bedrijven eerst keren bij de Nederlandse Cre- l(j eizekeringsmij. Deze particulie- stelling „hanteert speciale verze- igsvoorwaarden voor Nederland- tporteurs naar de Arabische we- aldus de Kamercommissie, ommissie is met minister De Rui- - üustltie) in discussie gegaan over l^aag of niet-Jood-verklaringen uninerend zijn. Arabische lan- U eisen vaak van bedrijven, waar- zaken doen. zulke verklarin- ix( wtrent de werknemers. De com- is het met de minister eens. q doopbewijzen in beginsel geen «ninerende inhoud hebben. Zij échter, „dat dit discrimineren- fcrakter onmiskenbaar is wan- aeze bewijzen geëist worden in met visumaanvragen voor Arabische landen". toch juist onder meer voor om men sen te weerhouden van het plegen van strafbaren feiten? Rechtsstaat Verandert deze opinie wanneer wij het hebben over de dood-en-verderf- zaaiende handelaren in heroïne en andere harddrugs? Handelaren die meer menselijk leed op hun conto kunnen hebben dan een beul gedu rende zijn leven teweeg kan brengen; mensen wier inborst weinig hoeft te verschillen van een doorsnee oorlogs misdadiger? Het eigene van een rechtsstaat is, dat de criminaliteit in een samenleving bestreden wordt op een gereglemen teerde manier, door middel van be voegdheden die door de volksverte genwoordiging en het staatshoofd te zamen aan de criminaliteitsbestrij- ders worden verleend. Daarmee is onvermijdelijk dat de cri minaliteit bestrijdende taak van de politie moeilijker is te vervullen, dan wanneer aan de politie alles wat dien stig is voor de criminaliteitsbestrij ding, geoorloofd zou zijn. Met een voorbeeld: hoe nuttig het ook zou kunnen zijn dat iedereen die zich mogelijkerwijs aan een strafbaar feit schuldig zou hebben gemaakt, kan worden opgesloten ten behoeve van de opheldering van delicten; wij han gen er toch aan dat zoiets in ons land niet gebeurd. Daarvoor is ons de vrij heid te lief. De politietaak is zo dus moeilijker dan zonder regels, maar niet onmoge lijk. Daarin, in de regels die het optre den van de overheidsfunctionarissen begrenzen en controleerbaar houden, ligt uiteindelijk een vorm van garan tie van de vrijheid van iedereen, cri mineel of niet. TEHERAN (Reuter, UPI, AP) Het leger van Iran zal de door de sjah benoemde regering van Bakhtiar blijven steunen. De legerleiding, die dit gisteren meedeelde, waarschuwde de soldaten zich niet in politieke aangelegenheden te mengen. Vervolg van pagina 1 Uitspelen Rechter Wat is de rol van de rechter hier? De rechterlijke macht is onder meer in het leven geroepen om te waken te gen overschrijding van bevoegdhe den door overheidsfunctionarissen. Dit ter bescherming van de burgerlij ke vrijheid. Mij dunkt dat het daarom niet de taak van die rechterlijke macht is. goedkeuring te hechten aan opsporingsmethoden waartoe geen onbetwiste bevoegdheden staan, ook niet als deze methoden worden ge controleerd door hogere functiona rissen. Regels van procesrecht moeten geïn terpreteerd worden, zo luidt een juri disch gezegde. Welnu: opsporingsbe voegdheden behoren tot het proces recht. Dus meer bevoegdheden dan opsporingsfunctionarissen zijn ver leend in de wet, hebben zij n i e t. Op Schiphol arriveerde giste ren de nieuwe Chinese am bassadrice in ons land, de 61- jarige mevrouw Dinx Xue Song. Zij is de eerste vrouwe lijke ambassadeur van China. Dit alles wordt geschreven ondanks een gevoel van woede dat hoezeer men ook in het algemeen van mening kan verschillen over de woorden mis bruik en gebruik hier toch gezegd mag worden dat herïonehandelaren geen gebruik, maar misbruik maken van de vrijheid die ons lief is. Niettemin: de vraag of de overheid bij de bestrijding van een bepaalde vorm van crimineel gedrag zelfs dat crimi nele gedrag mag uitlokken, lijkt op zijn minst bediscusleerd te moeten worden bulten de raadkamer van een rechterlijk college. Want de discussie of de overheid zichzelf in criminele affaires mag begeven omvat meer dan alleen het' herïoneprobleem be treft niet alleen opsporing van straf bare feiten, maar ook participeren aan criminaliteit. Het leger maakte duidelijk dat ver wikkelingen rond de toekomstige lei ding van het land op politiek niveau moeten worden opgelost, en dat een militaire coup niet wordt verwacht. De soldaten dienen de bevelen op te volgen en zich bulten de demonstra ties te houden. Algemeen wordt ech ter verwacht dat toch soldaten van daag mee zullen doen aan massale betoningen ten gunste van de scha- duw-regering van Bazargan. Deze werd maandag door Khomeini be noemd tot premier van die regering. De druk op Bakhtiar om af te treden ten gunste van de door Khomeini benoemde regering neemt sterk toe In Isfahan, na Teheran de grootste stad van Iran, hebben aanhangers van Khomeini zonder moeilijkheden het stadsbestuur en de politieleiding overgenomen. Ook in een aantal klei nere plaatsen zou dat zijn gebeurd. De regering van Bakhtiar functio neert steeds moeilijker, omdat amb tenaren openlijk de andere zijde kie zen. De ministeries van buitenlandse zaken, economie en financiën lagen gisteren vrijwel stil als gevolg van bezettingen en stakingen door amb tenaren. In het hele land trokken honderdduizenden betogers de straat op om steun te betuigen aan scha- duw-premier Bazargan. Deze zal mor gen het programma van zijn regering bekendmaken in een toespraak op de universiteit van Teheran. Woordvoer ders van Bazargan én van Bakhtiar ontkenden dat er besprekingen tus sen de twee premiers aan de gang zijn. De Lybische leider kolonel Khadaffi betuigde gisteren morele steun aan Khomeini en Bazargan. „Laat de overwinning van het Iraanse volk een symbool zijn voor andere naties", al dus Khadaffi, de eerste moslimleider die Khomeini openlijk steunt Pro-sjah In een sporthal in Teheran kwamen gisteren achtduizend Iraniërs bijeen om hun steun te betuigen aan de regering van Bakhtlar en aan de sjah. De bijeenkomst van voornamelijk Iraniërs uit de midden- en hogere klassen was georganiseerd door een nieuwe beweging, het Nationaal Ver enigingsfront. De aanwezigen riepen pro-sjah-leuzen, maar een woordvoer der van het Nationaal Verenigings front benadrukte dat de terugkeer van de sjah, die gedwongen werd met vakantie naar het buitenland te gaan, niet het streven van de vereniging is. In verband met de voor vandaag ver wachte massademonstraties ten gun ste van Bazargan en Khomeini heb ben de meeste luchtvaartmaatschap pijen hun vluchten op Teheran voor vandaag geannuleerd. Het leger heeft bekend gemaakt de demonstraties niet te zullen belemmeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de zetterij van de Perscombinatie, uitgever van de Volkskrant, Het Parool en Trouw, is een korte staking uitgebroken. Daar-, door is de stadseditie van Het Parool- gistermiddag niet verschenen. In. plaats daarvan kregen Amsterdamse abonnees een vroegere uitgave in de bus. Het personeel van de teletypekamer (30 man) wil de functies herwaar deerd zien. Een herindeling zou kun nen resulteren in een loonsverhoging tot twaalf cent per uur. maar ook in een loonsverlaging. Personeel, grafi sche bonden en hoofddirectie bereik ten gistermiddag overeenstemming over de instelling van een commissie die zich over de herindeling van de functies gaat buigen. Intussen willen de actievoerders, dat de hoofddirectie morgenochtend laat weten, dat tot welke slotsom de ingestelde commissie ook komt de herwaardering van de functies niet zal leiden tot loonsverlaging. Vorige maand legde de pagina-opmaak afde ling het werk stil. Het ging toen even eens om de herwaardering van func ties. Vooral de weigering van de werkgevers om over de extra looneis van twintig gulden te praten viel slecht bij de FNV bonden omdat ze zich bereid toonden dat geld te ge bruiken voor verbetering van de rege ling om de vervroegde uittreding tot 62-jarige bouwvakkers uit te breiden. Ook over de weigering van de werkge vers om te praten over verwerking van prestatie toeslagen in het basis- loon toonden de bonden zich ver baasd, omdat een dergelijke verwer king de werkgevers geen geld kost. pet eindloon blijft namelijk geljk. Metaal-CAO Wat de metaal-CAO betreft heeft ook de Industriebond CNV gisteren per brief een dringend beroep gedaan op de FME (metaal-werkgevers) om se rieus te willen onderhandedelen over de wensen van de vakbonden. Giste ren vergaderden de beleidsorganen van de CNV-bond over het afgebro ken CAO-gesprek in de metaal. Die hebben de onderhandelaars opgedra gen ervoor te zorgen dat de bonds- wensen „duidelijk herkenbaar" in het CAO-resultaat zullen worden ver werkt. De CNV-bond noemt het in de brief aan de FME „absoluut noodzakelijk" dat afspraken worden gemaakt over drie zaken: vervroegde uittreding voor oudere werknemers vanaf op den duur 60 jaar, uitbreiding basisva kantie tot 25 dagen, en „op termijn realiseren van een effectieve verkor ting van de werktijd". Bij dat laatste denkt de CNV-bond niet aan de ver vroegde uittreding, maar aan korter werken per week, zo deelde voorzitter Ester desgevraagd mee. „De CNV-bond zit dus op dezelfde lijn als wij, ook al probeert. FME-voorzit- ter Ter Hart ons uit elkaar te spelen", zo concludeerde gisteravond Wim Wamsteeker, leider van de onderan- delaars van de Industriebonden FNV bij de metaal-CAO. De FNV-bonden hadden eergisteren al de werkgevers per telegram gevraagd om reëel te willen onderhandelen. De FNV-bon den houden volgende week leden-ver gaderingen in de metaalsector. De bondsleiding adviseert daarbij de le den tot het standpunt, de CAO-eisen handhaven maar wel bereid zijn tot fasering van de werktijdverkorting per week. Ook de Industriebond CNV houdt nog ledenvergaderingen. De werkge vers zijn deze week al bezig met per regio de FME-leden te polsen. Het ziet er ny naar uit, dat over anderhal ve week, als de vergaderingen van de FNV-bonden zijn geweest, de CAO- onderhandelingen zullen worden her vat. Als dan naar het oordeel van de bonden het standpunt van de FME nog even negatief is, zullen afhan kelijk van de sfeer op de komende ledenvergaderngen de draaiboe ken ter voorbereiding van acties uit de kast worden gehaald. DEN HAAG (ANP) De zaak tegen Pieter Menten zal op 20 maart in cassatie dienen voor de Hoge Raad. Daarbij is de vraag aan de orde of de officier van justitie al dan niet ge rechtvaardigd is Menten te vervolgen wegens oorlogsmisdrijven, die in 1941 in het toenmalige Polen zouden zijn gepleegd Op 4 december werd de officier van justitie in Den Haag. mr. R A Schim mel, niet ontvankelijk verklaard door de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank Menten. die bijna twee jaar in voorarrest had gezeten, werd op vrije voeten gesteld. De offi cier ging van dat vonnis An cassatie. Nieuwe Nescafé Extra zit voortaan ook in de vierkante pot. Methetsmaak- bewakende klikdeksel Uw nieuwe Nescafé jj Extra blijft lekker, tot 't laatste schepje. U proeft 't meteen bij uw eerste slokje. Wat 'n heerlijk volle smaak. Wat een rijk aroma. Verrassend lekkere koffie, die nieuwe Nescafé Extra. Nescafé Extra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23