'Autorijden is zaak van concentratie' Feestelijke Expositie Visa,De Nieuwe Citroën. Cifroën GS-X3 Hartelijk welkom bij alle Citroën agenten! ^ls^ron,uw ^Ex-coureur Gijs van ^Lenneo instrueert: Merken die verdwenen VANAF 9 FEBRUARI, 15.00 UUR. DE DERDAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 21 „Met tien deelnemers per cursus kan ik iedereen indivi dueel begeleiden," zegt Gijs van Lennep, die uitlegt hoe je moet autorijden. rijdens rijlessen leert iedereen bij een bocht op het overige verkeer te letten. Maar niemand zegt hoe je precies de bocht in, door en uit moet. Dat valt o.m. te leren bij de cursus „Verbeterde Rijstijl", die Gijs van Lennep wekelijks geeft op het circuit van Bandvoort. „Omdat we hier nu eenmaal de ruimte hebben om dat te doen rijden we op Zandvoort". ver klaart de bekende coureur, twee voudig winnaar van de fameuze 24-uurs race van Le Mans. Zijn stokpaardje is rij-concentratie. De hele dag bekijkt hij kritisch de gedragingen van tien cursis ten, die op de racebaan bochten nemen, remproeven doen, hun vergaarde kennis uitleven op een slalom en tenslotte in formatie 3x3 met één er achter driemaal het circuit „doen". We beginnen 's morgens, na het uur theorie, al met tien maal circuit rijden. Elke keer met in ieders auto één maal Gijs van Lennep achter het stuur: voor de praktische uitleg, hoe je een ide ale lijn moet rijden. Niet dat bezetene draaien aan het stuur, maar kalm en evenwichtig de zaak bekijken. Dat is ook het thema van de theorie 's morgens tussen nege nen en tienen. „Je moet goed zitten", zegt hij en toont een paar tekeningen waarop koste lijk overdreven staathoe het niet moet. De handen hou je aan het stuur in de wijzerstand van de klok kwart voor drie of tien voor twee. Klaar om altijd in te grijpen. Er bij blijven met je hoofd. Ook al zijn er zoveel ande re problemen te overdenken. Wat je zo'n dag leert is bewuster te rijden. Je ondervindt waar de grenzen van het voertuig liggen en hoe je binnen de toleranties beheerst blijft. Paniek is het erg ste wat je kan overkomen. «Als je onverhoopt eens tegen de nngrail aanrijdt, ruk dan nooit i aan het stuur om weer op de reg op te komen. Dan sla je over de kop. Laat die auto maar tegen de rail rammen. Het materiaal mag stuk. Zelf moet je heel blij ven". legt de man uit, die in zijn race tijd bekritiseerd werd om dat hij ook het materiaal heel hield. Lijkt een coureur oppervlakkig juist de riskante rijder, die de dood tart, Gijs van Lennep blijft ook als instructeur een kalme zekerheid uitstralen. Rustig staat hij in ijzige kou te noteren wat iedereen fout doet. „Ja. je merkt het wel. je gaat de bocht te laat in". Of: „merk je nu zelf niet dat het beter gaat?" Na die tien rondjes 's morgens heeft iedereen het circuit „wel gezien" en vrolijk tuft men door Tarzanbocht. „Zo gaat dat niet: 't is een ongedisciplineerde ben de op deze manier", constateert Gijs van Lennep, die er werkelijk a slaagt een ideale lijn in ieders rijstijl te brengen. De bedoeling gaat verder dan een slipcursus, die uitgaat van voertuigbeheersing onder speci fieke omstandigheden. Daarop aansluitend past de cursus „Ver beterde Rijstijl en Voertuigbe- Er komen, vooral uit landen buiten West-Europa en de Vere nigde Staten, nog steeds auto merken bij, maar de laatste 25 jaar zijn er ook heel wat ver dwenen. En wel per land: Duitsland: Borgward, DKW, Goliath en Lloyd; Engeland: Alvis, Armstrong Siddeley, Bristol, Hillman, Rumher, Lagonda, Riley, Stan dard en Wolseley; rat Frankrijk: Delahaye, Ford, Lago en Panhard; Oost-Duitsland: IFA Sowjet-Unie: MKV, Pobeda en Zim Verenigde Staten: Hudson, Kai- »er, Nash, Packard, De Soto, Studehaker en Willys Overland. Deze achtentwintig merken wa ren te zien op de eind februari 1954 geopende personenautoten toonstelling in het oude RAI- gebouw aan de Amsterdamse Ferdinand Bolstraat. heersing" om onder alle omstan digheden de auto onder controle te hebben, goed te anticiperen en met de juiste instelling te rijden. Na het uur theorie volgt vijfe- neenhalf uur praktijk, bijeen 116 kilometer. Inclusief lunch kost dat 250 gulden. De deelnemers veelal professionele kilometer vreters" ontvangen een certi ficaat. Enige ervarendheid met autorijden is de enige eis, die tevoren gesteld wordt. Die erva ring blijkt na één dag intensieve training door een bij uitstek kundig rijder zeer zeker verrijkt. (Inlichtingen over de cursus bij het secretariaat: 070-281189). Met een wat pittiger 1,3 liter motor een viercilinder boxer, d.w.z. met de cilinders twee aan twee tegenover elkaar heeft de Citroën GS eigenlijk pas dat vermogen gekregen, wat harmonieert met de bijzondere rijeigen- schappen van deze wagen. Het hydropneumatisch veersys- teem, zoals ook op de CX, blijft autotechnisch toch het summum waar het gaat om de combinatie van wegligging en veercomfort. Doorrijden op drie wielen is desnoods mogelijk. De vering is door Citroën samen met voorwielaandrijving waarmee het Franse merk ook pionierswerk deed steeds zo belangrijk geweest, dat de motor eigenlijk meer een sluitstuk bleef. Ook de 1,3 liter motor van de X 3 heeft nu nog luchtkoeling, wat geruis veroorzaakt. De fabriek iso leerde het geheel echter goed en met de rustige besturing, de perfecte stoelen en het onvolprezen veersysteem munt de GS qua comfort uit. Merkwaardig blijft dat alleen een halfautomatische trans missie voor ƒ1.100.- leverbaar is: geen koppelingspedaal, wel een keuzehandel, waarmee men meest alleen tussen 2 (stad) en 3 (snelweg) schakelt. De gewone vloerpook voldoet echter uitstekend. De bij de introductie in 1970 nog zwakke motorprestaties blijken uiteindelijk tot een gunstig peil opgevoerd. Met 48 DIN-kW vermogen haalt de GS volgens opgave 158 km. per uur. De acceleratie is goed. Het verbruik komt rond 1 op 10 l op 11 uit. Wat vooral opvalt is de fikse ruimte binnenin - bij slechts 4,12 meter lengte en de handige vierkante vorm van het bagagevak achter. De uitrusting is compleet, rembekrach- tiging hoort er bij en het dashboard blijft origineel. Prijs: 17.860,- rijklaar; motorrijtuigenbelasting: 393,- per jaar. Vonr Icmng CITER. Cnnn Icamfi B V VISA. DE NIEUWE CITROEN l^urieraraoht115-«7-A»ns«^»2^ii0 Natuurt mei ,)ometere en dn®.1 R Al-stand 2 U bent bij deze uitgenodigd. Voor een feestelijke kennismaking met Citroën's nieuwste trots, de Visa. En omdat zoiets niet elke dag gebeurt, hebben alle 180 Citroën agenten in Nederland er iets bijzonders van gemaakt. Een kennismakingsparty met de nieuwe Visa als bewonderenswaardig middelpunt. En dat er het nodige valt te bewonderen aan de Visa zult u gauw genoeg merken. Bijvoorbeeld al, als u even achter het stuur van onze nieuwe vijfdeurs gaat zitten voor een proefrit. Dan merkt u meteen hoe uniek hij is. Met z'n gloednieuw bedienings principe, een satelliet waarop een groot deel van alle vitale bedieningsorganen zijn samengebracht. Met z'n, hoe kan het anders bij een Citroën, ruime opvatting over comfort en prettig weggedrag. Met z'n bijzonder gunstige verhouding tussen binnen- en buiten maten. Met z'n handige vijfde deur en wegklapbare achterbank. Met z'n bumpers van thermoplas tisch elastomeer die bij kleine 'botsingen' terugveren. Met z'n meer dan eigentijds uiterlijk, getuige de aparte bekleding en de fraaie functionele noppenvloer. En dat zijn dan nog maar een paar van al die grote en kleine nieuwigheden die u ontdekt wanneer u de Visa eigen handig uitprobeert en inspecteert. De Visa is z'n tijd een stapje voor waar het gaat om zuinigheid, veiligheid en comfort. Dat hoeft u niet voetstoots aan te nemen, dat kunt u zelf beoordelen. Door zo gauw mogelijk een bezoekje te brengen aan onze speciale Visa Introductie-expositie, vanaf vrijdag 9 februari 15.00 uur. U bent bij deze uitgenodigd. De drankjes en de hapjes staan voor u klaar. Want een zo bijzondere introductie als die van de Visa moet natuurlijk gevierd worden. De Visa Spécial.Rijklaar f 12.650,-. Luchtgekoelde motor met volledig elektronische ontsteking. Motor 652 cm3 rijdt 1 op 17,5 bij 90 km/h* is dus zuinig. Heeft een top van 124 km/h. Is de voordeligste en de zuinigste Visa. De V;sa Club. Rijklaar f 13.000,-. Is motorisch hetzelfde als de Spécial maar heeft een aantal luxe extra's. De Visa Super. Rijklaar f 14-300,-. De snelle felle Visa. Met een dwarsgeplaat- ste watcrgekoelde vier-cilinder motor. Heeft een top van 144 km/h. Rijdt toch maar I op 16 bij 90 km/h*. "(hij constante snelheid). P.S. Naast alle andere modellen, hebben wij een speciaal plaatsje inge- mimd voor de vernieuwde LNA. Deze deelt een beetje mee in de feest vreugde en zal dan ook in z'n nieuwste uitvoering met krachtiger motor en volledig elektronische ontsteking op de expositie aanwezig zijn. Citroën hanteert uitsluitend rijklaar prijzen, dat zijn de meest complete en dus eerlijke prijzen. Inclusief BTW, leges, kentekenplaten, transportkosten, NL-sticker,tectyl- behandeling en volle tank. En inclusief de unieke Citroën Kroongaranrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21