AUTOTESTAUTOTEST He Peugeot 305 Datsun Violet Simca Horizon Fiat Ritmo Volvo 343 zonder automaat Enquête voor RAI-Bezoekers die de antwoorden weten en een attentie willen ontvangen. -I DAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 19 >0 )eze woordcombinatie wordt gebruikt n reclameteksten van het produkt: fan het merk: (aam inzenden ifj Straat: Woonplaats/code: Ben geen automobilist/Ben automobilist en Ut rijd km per jaar in een Bon uitknippen en in de speciale bus bij tnze stand op de personenwagen RAI doen. De lage zitting vestigt bij de jongste Peugeot, de 305, nog eens extra de aandacht op de brede interieumilmte van dit model, dat vooral daarmee de 304 overtreft. Opnieuw een voorwielaandrijver, zonder de originele koplampvorm die Peugeot kenmerkte en eigenlijk qua model minder opvallend dan vroegere wagens van het Franse merk. De Peugeot 304 werd duidelijk als voorganger beschouwd, want deze wagen bestaat alleen nog als diesel en stationcar, kennelijk In afwachting van een 305 Diesel en 305 Break. De 1,3 liter motor van 48 kW vermogen is direct aan de 304 ontleend, maar ook is er een 1,5 liter van 54 kW, die iets meer pit biedt bij optrekken. Dat kan de wagen best hebben. In het algemeen moet men daarbij vaker de derde dan de vierde versnelling gebruiken. De 305 is eer zuinig dan fel. De topsnelheden komen resp. onder en net boven de 150 km. per uur; aan benzine kan met één op elf wel worden volstaan. Voor een zo ruime middenklasser van 4,24 meter niet slecht. Als vanouds is ook deze Peugeot compleet. De standaard 305 GL biedt vier deuren, achteruitrijlampen en controlelampjes voor handrem en remvloeistof. De GR is wat bergruimte betreft luxer. De 305 SR met de grotere motor heeft hoofd steunen, toerenteller, stootranden en middenarmsteun ach ter. Voor duizend gulden is er een pakket met schuifdak, gelaagde voorruit, getint glas en elektrische ruitbediening. Het sterkste punt is de vering. Het comfort staat op opmer kelijk hoog peil: ook qua stoelen, bedieningsgemak, motor- geruis, enz. Evenzeer is het weggedrag vlekkeloos. De be krachtigde remmen houden het rechte spoor. Kritiek is hooguit dat men veel moet schakelen en (nog?) geen auto maat leverbaar is. Prijzen: 15.995.- (GL) tot 18.195 (SR); afleveringskosten: 235,-; motorrijtuigenbelasting: ƒ393,- per jaar. Een rijke uitmonstering, een rustige motor en een veel minder stugge vering dan voorheen kenmerken de Datsun Violet. Een auto. die in de goedkopere middenklasse biedt wat verwacht mag worden, maar die als sedan een weinig opvallende vorm en als coupé een beperkte ruimte achterin heeft. Opvallend is bij de jongste Violet van het Japanse merk. dat de achterasconstructie verbeterd werd. Dat was en is bij andere merken nog wel de Achillespees van de Japanse auto. Een ander Japans nadeel, de krappe ruimte doordat met kleine mensen gerekend wordt, komt bij de 4,08 meter lange Datsun Violet voorin helemaal niet meer en bij de sedan achterin nauwelijks tot uiting. Het Japanse voordeel heet te zijn, dat alles er op en aan zit. Wat dat betreft springt de Violet met zijn AM- en FM-radlo, getint glas en gelaagde voorruit, dubbele kopkampen, hoofdsteunen op de gemakkelijke stoelen en fraaie afwer king handschoenenkastje, maar ook bergplank onder het instrumentenpaneel er uit Ook het schakelen gaat op z'n Japans: voortreffelijk. De motor is een 1,6 liter van 60 DIN-kW voor de sedah en 64 kW met twee carburateurs voor de coupé, die een vijfde versnelling heeft. Dat helpt het verbruik beperken tot één op tien en zelfs één op elf is bij beide haalbaar. De coupé heeft overigens ook een toerenteller en sportstuur en dan nog een achterklep of „derde deur". De remmen zijn bekrachtigd en werken vlekkeloos: de besturing is echter wat indirect. De Violet blijkt over het geheel best handelbaar, heeft alle instrumenten goed rond om het stuur gegroepeerd en biedt motorisch vrij wat zonder daarbij uit te blinken. Prijs: 14.990,- (sedan); 16.990,- (coupé); afleveringskos ten: 340,-: motorrijtuigenbelasting; 393.- (sedan), 476,- (coupé) per jaar. „Auto van het Jaar" werd de Horizon van de Franse Chrysler-fabriek in Europa, nadat het model in de Verenigde Staten al beslag legde op dezelfde titel. De Amerikaanse consumen tenbond vond de wagen daarentegen onveilig, maar dat bleek uitsluitend te komen doordat Amerikanen niet gewend zijn met voorwielaandrijving om te gaan. Deze constructie is juist bij de Horizon optimaal benut. Wij zouden niet weten, waarom deze auto wel en de Fiat Ritmo die tweede werd bij de Europese verkiezing de titel niet verdient. De conceptie van beide typen is vertrouwd. Motor dwars voorin, vijfde deur, onafhankelijke wielophanging, het zijn bekende formules. Het is de manier om binnen vier meter ruimte, comfort en wegligging te combineren. De vorm van de Horizon beantwoordt aan het moderne beeld van een auto, blijft toch conventioneel en heeft eigenlijk het nadeel van een enigszins beperkt uitzicht naar achteren opzij. De achterklep is groot en ook bagegeberging en zitplaatsen mogen er zijn. Een best bestuurbare, vlot schakelende auto, die met bekrachtigde rem prima remt. Er is motorisch nogal wat keus tussen een tamme 1-1 liter van 43 DIN-kW, een meer aangepaste 1.3 liter van 50 kW. een 1.5 liter van 51 kW en de 1.5 SX van 61 kW met automatische versnelling en snelheidsregelaar Dat laatste is uniek in zijn klasse Deze SX heeft ook de onontbeerlijke ruitewlsser achter, die anders 310,- kost en alleen de anderhalve liters hebben een gelaagde voorruit Op de SX is tevens ook de boordcomputer te vinden, waarmee men van alles afleest, tot het benzineverbruik onderweg toe Dat komt bij alle Horizons in de buurt van 1 op 11. Prijzen: 13 995 (1.1 LSutot 18 195.- (15 SX); aflevering6kosten ƒ270.-, motorrijtuigenbe lasting: 476.- per jaar. Niet qua contouren van het model, maar wel in de details er van is de Fiat Ritmo een opvallend leuke auto. De koplam pen gaan half in de zwarte bumpers schuil, de portiergrepen zijn rond, de wielen hebben een vrolijk Italiaans ontwerp. Gedurfd van stijl is eveneens het instrumentenbord. Flat I heeft de auto apart willen maken. De basis van de constructie is het beproefde recept van voorwielaandrijving, motor dwars voorin, en grote achter klep. Uiteraard combineert Fiat dat met sportlef-motori sche trekjes, die dan ook inhouden dat de pittige motor op toeren wel hoorbaar is. Twee motoren worden geboden: een 1.3 liter van 48 kW/65 pk óf een 1.5 liter van 55 kW/75 pk. Naar de paardekrachten noemt Fiat de uitvoeringen Ritmo 65 en Ritmo 75. De Ritmo 65 heeft een L-uitvoering met het nadeel dat de onmisbare achterruitwisser ontbreekt. De CL-versie biedt ook verder meer, maar vooral de 75 CL is met digitaalklok je, toerenteller en getint glas zeer compleet. Dit model heeft een vijfde versnelling, die helpt het verbruik rond de 1 op 12 te brengen, terwijl de kleinere motor tien procent meer benzine vraagt. Een diesel-Ritmo is overigens in voorberei ding. Een ruim interieur, prettige stoelen en goede vering dragen bij tot een best comfort, terwijl de wegligging prima en de handelbaarheid groot is. De remmen zijn bekrachtigd. Het is om te rijden óók een leuke auto. De kunststof schtldbumpers, die een lichte aanrijding door staan, zijn ook in omvang praktisch bij het parkeren. De 3.94 meter korte Ritmo is handig compact, kortom een vlot modern modeL Prijzen: 12.970,- (65 L) tweedeurs tot 15.980 (75 CL) vierdeurs; afleveringskosten. ƒ225,-: motorrijtuigenbelas ting: 331,- (65) of 393,- (75) per jaar. De Nederlandse Volvo 343, een auto die lang als duur te boek stond, is door omzeilen van prijsverhogingen slechts vijftig gulden kwam er sinds 1976 bij en door de introductie van een handgeschakelde versie vorig jaar, langzamerhand voordelig geworden. Niet dat de auto een spotprijs heeft, maar Volvo Car te Born maakt een zeer complete wagen, die waar voor het geld biedt. Elke Volvo, Zweeds of Nederlands, heeft standaard een gelaagde voorruit, rembekrachtiging en stoelen met doorkijk-hoofdsteunen. De „driedeurs" Volvo 343 blijkt voorts degelijk afgewerkt en in vele opzichten praktisch. De bagageruimte, te vergroten met de neerklapba- re achterbank, is royaal ondanks de achterwielaandrijving maar de zit achterin is nog net aan de krappe kant. Voorin is dat beter. De nieuwe handgeschakelde versie, 1200.- goedkoper dan de automaat, voldoet uitstekend. Het instrumentarium is zeer overzichtelijk. Men rijdt er gemakkelijk mee weg. Er zit meer trekkracht in dan bij de traploze riemenautomaat. Comfort en wegligging van de 343 zijn gunstig bepaald door onafhankelijke voorwielophan ging en de De Dion-achteras. De besturing is wat licht en indirect, maar de wagen blijft ook motorisch een voertuig om kalm aan te doen. De motor is de 1.4 liter, die ook de Renault 18 TL aandrijft, met wat meer vermogen: 51 kW. Maar de Volvo is zwaarder. De top ligt eveneens onder de 150 km. per uur. Toch blijft de automaat aantrekkelijk. Juist omdat beide versies In benzineverbruik nauwelijks verschillen, terwijl bij andere merken de automatische bak meer verbruikt. Eén op elf of nog zuiniger kan er met beide uit komen Prijzen: ƒ15 750.- (L). 17 950.- (DL), afleveringskosten: ƒ225.- motorrijtuigenbelasting 476,- per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19