Meer diesels en nieuwe merken Auto's uit 1954 en uit 1979 Zes primeurs HOE KOMT UW AUTO ER ONDER VANDAAN? Toen en nu: Innocenti Suzuki Coupé Mazda RX-7 Datsun Cherry Af Citroën Visa BMW M-1 personen auto rai personen auto rai Amsterdamse show verwacht 400.000 bezoekers Valvoline O Openingsuren IONDERDAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 17 v door Siccode Jong Ka een officiële opening gisteren verricht door minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat, zal de Personenauto-RAI '79 vandaag voor het publiek geopend zijn. IJs en weder dienende worden er vierhonderdduizend bezoekers verwacht. De populairste tentoonstelling van Nederland verschilt met de vorige van twee Jaar geleden vooral door enkele nieuwe merken waaronder een Koreaanse en puur Poolse auto doordat het aantal dieselmodellen snel is toegenomen. De diesels .stelen de show". Tijdens de Personenauto-RAI van twee jaar geleden was het assortiment alleen uitgebreid met de VW Golf Diesel, maar in de middenklasse zijn daar thans behalve de Peugeots ook de Opel Ascona 2.0 D, VW Passat D en Fiat 131-2500 Diesel bijgekomen. Dit zijn alle viercilinders. VW voegt er nog een vijfcilinder Audi 100-5D aan toe, Volvo een zescilinder 244 GLD 6 en uit Amerika komt een ware stroom achtcilinder diesels. De Oldsmobile Cutlass met een 4.3 liter motor is de voordeligste a 27.369 gulden; de Cadillac Seville de duurste van ruim zestig mille. Mer cedes en Peugeot hebben dus volop concurrentie gekregen. Maar het gaat beide merken toch voor de wind, want de vraag naar diesels stijgt nog harder dan het aanbod. De meeste fabrikanten kunnen de vraag niet aan; de levertijden lopen op Dat komt ook door de bredere prijsklasse, die het dieselaanbod nu bestrijkt. Tien diesels komen onder I de 25 mille: blijft Zo staat er een reeks pri meurs uit Nippon: de Datsun Cher ry en 280 ZX sportcoupé, Honda Prélude coupé. Mazda 626 en RX-7, Mitsubishi Colt en Toyota Corona Liftback en Starlet Combi. Evenals Daihatsu keert ook Suzuki na jaren afwezigheid terug. Het Koreaanse merk Hyundai maakt zijn entree in Amsterdam, ook met een stationwagen, die een Europese primeur is. Nieuw is even eens het Poolse merk Polonez, even als Hyundai met één middenklasse- model. Beide wagen zijn van de hand van de Italiaanse carrossier Glugiaro. De meeste premières uit de Europe se landen zijn modellen in andere dan de bekende varianten. Geheel nieuw zijn'alleen de Duitse terrein auto Volkswagen litis, de Engelse sportmodellen AC, Morgan en Tri umph TR 7 met de van Opel's Re- kord afgeleide Vauxhall Carlton, de Franse Citroén Visa en de Italiaan- VW Golf D16.437 gulden Peugeot 304 GLD 17.795 gulden Opel Ascona 2.0 D 18.768 gulden VW Passat D19.199 gulden I Peugeot 504 LD ....M.....................M„M.M....M......... 21.620 gulden Fiat 131-2500 D21.990 gulden I Opel Rekord 2.3 D 22.485 gulden Ford Granada 2100 D 23.069 gulden I Peugeot 504 GLD23.740 gulden Fiat 132-2500 D24.650 gulden I Doorgaans liggen de prijzen drie- I duizend of wel eens iets meer boven 1 die van de altijd pittiger benzine- I uitvoeringen. Over dat bezwaar I stapt men met de twee kwartjes per liter goedkoper dieselolie echter wel I heen. Er is trouwens ook technische I vooruitgang bij de diesels te mel- den. De zuinige motoren in ver- I bruik scheelt het ruwweg een kwart -worden stiller, pittiger en gemak- Sker te starten. Citroën en Fiat bineren hun diesels met een vjjfde versnelling. De toekomst is I aan de turbo-diesel, die zuiniger, I ichoner en feller wordt. Maar daar van zijn alleen nog een motormodel I en een prototype racewagen op de des-stand te zien. Nieuws ij het nieuws wat de automodellen betreft staan de Japanse merken I het hoogst genoteerd. Dit komt I doordat de Amsterdamse autoten- I toonstelling de eerste na die van I Tokio is en Nederland in Europa na V Engeland Japan's tweede klant se Fiat Ritmo en Innocenti. De Amerikaanse 1979-modellen ma ken eveneens deel uit van het auto nieuws, maar de kleine voorwie laandrijvers van General Motors zullen pas in het voorjaar arriveren. De Amerikaanse auto is relatief het sterkst in opkomst bij de autover kopen. De Duitse merken wonnen in aantallen vorig Jaar het meeste terrein vooral Opel en BMW terwijl de Franse en Japanse mer ken qua aandeel iets terugliepen; elk ongeveer een procent. In 1978 kozen 37 van de honderd kopers een Duitse auto, 26 een Franse, 19 een Japanse, zeven een Italiaanse, vijf een Engelse auto en vier een Volvo. Daarbij werden voor elke Zweedse Volvo twee Neder landse Volvo's verkocht Prijzen De autoprijzen zijn ook vorig jaar aardig in de pas gebleven met de inflatie. Ruim de helft van de ko- Sneeuw, ïjzel, mist en vorst... het pekel-seizoen is weer aangebroken Tijd om binnen te blijven, bij de behaaglijke warmte van de kacheL En uw auto? Een koude, natte winter is de grootste vijand van uw wagen Vocht en kou zijn de ideale omstandigheden voor nieuwe roestvorming. Terwijl bestaande roestplekken ongehinderd verder vreten aan uw bezit 'n Gevaar voor de veiligheid van u en anderen. En een regelrechte aanslag op uw portemonnee. Want hoe meer 'n auto door roest is aangetast, hoe minder hij straks waard is bij inruil of verkoop. Zo kan zo'n Hollandse winter u vele honderden, zelfs duizenden guldens kostenDoe er nu wat aan! Voorkom verdere roestvorming! Laat uw auto nu door een vakman behandelen met Valvoline Tectyl®, volgens de beproefde Tectyl® ML-methode. Bescherm uw auto van buiten èn van binnen. Nu is het nog niet te laat Maak vandaag nog een afspraak met een gespecialiseerd Valvoline Tectyl* ML-station. voor uw jaarlijkse and-roest behandeling! (Adres nietbij de hand? Bel dan eerst even Valvoline: 078-180011) Valvohne Oil Nederland B V, Postbus 11. Dordrecht De originele Valvoline Tectyl is ook ver krijgbaar in handige spuitbus, voor hei zelf toepassen op auto's (bijv chroom), boten, motoren. (brom fietsen. pers schaft een wagen aan tussen 11.500 en zestienduizend gulden; meer dan een kwart koopt een auto tussen 16 mille en 25 mille. Duurde re auto's worden ln zeven procent van de gevallen gekocht. De gemid delde aanschafprijs ligt nu rond de zestien mille. Ook de opkomst van de diesel werkt de verschuiving in de hand. Gemiddeld wordt een nieuw ge kochte wagen na twee drie jaar ingeruild, maar de levensduur van een auto ls ongeveer negen jaar. De onlangs in het blad „Economlsch- Statistische Berichten" verschenen berekening dat de economische le vensduur verder zou teruglopen wordt door RAI en ANWB betwij feld. Technisch gaan auto's niet minder lang mee volgens de RAI. Met de tentoonstelling „25 jaar auto-ontwikkeling" in de Europa hal van het RAI-gebouw wordt il lustratief op de technische vooruit gang gewezen. De laatste paar jaar heeft die vooruitgang vooral be trekking op zuinigheid met energie en efficiënte ruimtebenuttlng met een minimum aan te verwerken materialen. Gebruik van kunst stoffen en aluminium komen steeds meer voor, een veelvuldige toepassing van de vijfde versnel ling is te zien en van elektronische precisie, te beginnen met transistorontsteking, wordt al meer gebruik gemaakt. Turbola ding van motoren is begonnen bij auto's op benzine als de Saabs en Porsches, maar is ook in aantocht voor diesels. De techniek schrijdt voorlopig al leen wel wat langzamer voort dan de Nederlandse autoverkoop, die in 1978 al de 600.000 naderde. De Opel Kapitan van 25 jaar geleden, nog met de ouderwetse pontonvorm. Een confrontatie van toen en nu stelt op de RAI, mid denin de Eruopahal, auto's van vijfentwintig jaar gele den tegenover die van 1979. Wagens als een Citroën Elf, Morris Minor, Opel Kapitan, Peugeot 203 en VW-Kever met „gebrilde" achterruit staan als krappe museum stukken tegenover de royale modellen van vandaag. Ruimte, zitplaats, glasop pervlak, motorvermogen en wegligging: sinds 1954 blijkt op die gebieden veel verbe terd. Treffend ls het voorbeeld van de 2,5 liter zescilinder Opel van toen en nu. De Kapit&n model 1954 had hall het vermogen, maar ongeveer het zelfde verbruik als de Commodore van 1979. Met drie versnellingen kwam de Kapit&n tot 128 km. per uur; met vier haalt nu de Commo dore een top van 180 km. per uur. De prijs van de Kapitan was inder tijd 9.180 gulden exclusief kachel. Nu kost de Commodore 26.993 gul den, wat ten opzichte van de huidi ge inkomens minder ls, maar dan zijn zaken als stuurbekrachtiging, elektrische ruitesproeier met inter- valschakelaar en gelaagde voorruit inbegrepen. Voor nog geen tweedui zend gulden meer is thans ook een automaat leverbaar. Wat de auto's van 1954 niet hadden en die van 1979 meestal wel heb ben zijn zaken als een op alle ruiten voorin gerichte ventilatie, achterruitverwarming, gordels en een waarschuwingsknipperlichtin- stallatie. De buizenradio was inter- tijd nog een zeldzaam en onvol maakt accessoire. Nu heeft volgens de jongste gegevens van Philips driekwart van de Nederlandse auto mobilisten een radio, vaak stereo en met cassettespeler. Van de 21 op de RAI getoonde au to's uit 1954 zijn er twee Ameri kaans en één Japans. Europa heeft de overhand. Japanse auto's ken den we indertijd nog niet de eerste kwamen in 1963 maar bij een vergelijking van de auto's van weleer en thans trekt Mercedes' ontwikkelingschef dpl.-ing. F. H. van Winsen (Nederlander van kom af) een passende conclusie „Europa, dat zijn wagens in het algemeen economischer heeft ge concipieerd, is thans al zover als Amerika in 1985 zou willen zijn: het gemiddeld verbruik van de Europe se typen, gerekend naar de aantal len. bedraagt ongeveer één liter per 11,5 kilometer." Dat is uiteraard mede te danken aan de hogere benzine-accijnsen in Europa. Die zijn de afgelopen 25 jaar óók steeds verder gestegen. Maar het voornaamste verschil is wel dat in 1954 nog geen kwart miljoen Nederlanders een auto re den en nu ruim vier miljoen. Het bezoekersaantal op de RAI van dat jaar was nog niet de helft van tegen woordig. Er waren uit de ons omrin gende landen veel meer merken te zien. En in de directe omgeving van de RAI, alsook elders in Nederland, deden zich aanzienlijk minder files voor. De Personenauto-RAI is ge opend tot en met zondag 18 februari, dagelijks van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags, en buiten de zater dagen en zondagen ook 's avonds van zeven tot tien uur. De toegangsprijs be draagt zeven gulden. Kinde ren tot veertien jaar en hou ders van een pas-65 krijgen een rijksdaalder korting. De kleine autofabrlek uit Milaan, die werkt met licenties van medeaandeelhouder Leyland, brengt drie varianten uit op de Britse Mini: een één liter 90 L en een 1275 cm' 120 L en De Tomaso. De fabriek is. zes maanden nadat British Leyland tot een sluiting be sloot, medio 1976 weer gaan produceren dank lij financiële steun van de Italiaanse staatsmaatschap- pij GEPI en de industrieel (Ford-aandeethouder) De Tomaso. Vorig jaar zijn 42.000 Innocenti's gebouwd, waarvan tienduizend voor export. BL Nederland te Gouda brengt de voorwielaandrijvers als primeur naar de RAI. Het model heeft een fraaie driedeurs Bertone-carrosserie, weegt weinig (725 kilo voor de De Tomaso) en is 3,12 meter lang. De 90 L met 36 kW vermogen kost 11.190 gulden, de 120 L met 47 kW 1.200 meer en de luxe De Tomaso met 52 kW-motor komt op 14.690 gulden. Het vooral door zijn motorfietsen bekende merk Suzuki dat in de jaren 1969-1973 ook al in Nederland vertegenwoordigd was en toen 124 tweetakt-autoo- tjes verkocht, keert terug. Importeur NIMAG, geli eerd met Toyota-importeur Louwman Parqui. te Leidschendam, verschijnt nu met een heuse viertakt, in de vorm van een kleine coupé. Dit model, de GX, is 3,20 meter lang, achterin krap en constructief ouder wets. Want de motor zit achterin. Die motor is een éénliter van 36 kW vermogen, vloeistofgekoeld, en geschikt voor normaal benzine. De wagen heeft onaf hankelijke wielophanging rondom en is voorzien van heel wat accessoires: toerenteller, klokje, tapijt op de vloer en achteruitrijlampen. Dit naast de driecilinder sedan die niet komt enige model van Japans kleinste autofabrlek gaat 11.495 gulden kosten. Toch weer een Mazda met Wankel-motor, maar nu bewust op een sportwagen, omdat de draaiende „zui ger" vooral aanspreekt door het voordeel veel vermo gen uit een kleine constuctie te kunnen halen. De nieuwe RX-7 is een coupé van het type Twee-plus- Twee van slechts 4,28 meter'lengte, met inklapbare koplampen en een opklapbare achterruit. De motor heeft twee schijven van elk nog geen 600 cm' inhoud, maar haalt daaruit 74 kw vermogen. Met een gewicht onder de duizend kilo Is dat voldoende voor een topsnelheid rond de 200 km. per uur. Het benzinever bruik, dat als nadeel van de Wankel-motor gold en de fabriek Toyo Kogyo te Hiroshima na de oliecrisis op de rand van een faillissement bracht, is nu met zeker een kwart teruggebracht: de Amerikaanse autoritei ten maten 1 op 9.8. De prijs van de nieuwe RX-7 bedraagt 29.995 gulden. „I LUV' CHERRY" is het motto, waarmee Datsun Nederland opnieuw een auto onder de naam Cherry binnenhaalt: ook weer met voorwielaandrijving. De populaire groep Luv werd ingehaald om het onthaal luister bij te zetten, want het merk heeft dit kleinste model even moeten ontberen. Kort na de Sunny met achterwielaandrijving en een 1,2 liter of 1,4 liter motor is de Cherry er nu in vijf uitvoeringen, waar van er vier dezelfde l,&liter van 38 kw hebben. Alleen de basisversie Custom houdt de éénliter van 33 kW. De Cherry is met 3,90 meter bijna 30 cm. langer en op •schouderbreedte 10 cm. breder geworden, heeft nu een derde deur, kreeg een gunstiger wielophanging en is moderner van vorm. Ook verschijnen een vlotte coupé en een stationwagen. De Custom kost 11.750 gulden, de L 12.890 gulden en is al zeer compleet. De belangrijkste primeur van de Parijse autosalon in oktober, de compacte Citroën Visa, wordt op de RAI voor Nederland geïntroduceerd. De vijfdeurs voor wielaandrijver heeft het onderstel van de Peugeot 104 en biedt qua motoren keus uit de tot 650 cm' vergrote tweecilinder van Citroén en de 1,1 liter viercilinder van Peugeot. De luchtgekoelde tweepitter, die ook in de nieuwe versie LNA van Citroén te vinden is, heeft nu elektronische ontsteking. Het vermogen bedraagt 26 kW. De viercilinder Super komt op 42 kW. Beide motoren hebben een gunstig benzineverbruik. De nieuwe Visa is 3,69 meter lang, maar biedt veel binnenruimte. Origineel is het instrumentenbord met een „satelliet" vol bedieningsorganen naast het stuur onder vingerbereik. De Visa Spécial kost 12.650 gul den, de Club 350 gulden meer, de Super 14.300 gulden: rijklaar. De duurste primeur van de RAI en een auto, die wel zeer exclusief zal blijven, is de van een racewagen afgeleide BMW M-1. De zescilindermotor is in drie uitvoeringen gebouwd: 3,5 liter en 204 kw voor de weg. 3,5 liter en 345 kw als „tamme" racewagen en een 3,2 liter Turbo van 600 kw om op de circuits boven de 360 km. per uur te kunnen komen. De weguitvoerin- gen van de M 1 met middenmotor, die 260 km. per uur haalt, zal zelfs op de Duitse autobanen nooit veilig zijn top kannen bereiken. Het it de flitsende accelera tie in 5,6 seconden van stilstand tot 100 km. per uur die een enkeling zal aanspreken. De koets van de tweezitter komt van de Italiaanse ontwerper Giugia- ro. de cockpit is fraai en de gehele structuur oersterk. Met vijf versnellingen is het verbruik bij 120 km. per uur nog één op tien. Prijs: 158.828 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17