Iinister De Koning: Lerken vooringenomen Sorry mensen, jullie eten ze vlugger op dati wij ze kunnen maken. DDR niet tevreden over uitvoer naar Nederland Jnrust in Zaïre WIE MOOI WILGAAN, KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. Unox Rookworst ritiek op ontwikkelingsbeleid ongefundeerd' berichten ontkend Diergeneesmiddelen in beslag genomen FAMILIEBERICHTEN AL VERMOERT DEMODE NOG ZO SNEL. DE KRANT, DIE ACHTERHAALT HAAR WEL. Dit wintertje zal ons lang heugen. Toen de temperatuur begon te dalen, steeg de vraag naar Unox Rookworst met sprongen. Niks aan de hand, dachten we. Maar de kou bleef. Sneeuw en ijzel sloegen toe. En onze sappige rookworsten vlogen steeds sneller de winkels uit. Want u had trek in boerenkool, stamppot, zuurkool en erwtensoep. Met Unox Rookworst, want steeds meer mensen kiezen voor Unox. Gevolg? Enorme orders, rood gloeiende telefoons, ongeduldige winkeliers, hoogspanning in Oss. We draaien op volle toeren. Dus totaal geen reden voor paniek. Maar... Koning Winter zit stevig in het zadel, zodat de vraag naar Unox Rookworst groot blijft. Daardoor kan het gebeuren dat uw winkelier even zonder zit. Wordt dan niet boos. Hij kan er er niets aan doen en meestal liggen onze goudbruine rook worsten de volgende dag alweer op u te wachten. Laat ze u goed smaken en hou het hoofd koel en de voeten warm. Wij doen ons best. Van de Vleeskenners van-huis-uit WDERDAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 15 een onzer verslaggevers STERDAM De kritiek ln een nota van de werkgroep Kerk en ontwikkelingssamenwer- op het Nederlandse beleid is ongefundeerd, en de argumentatie blijft achter bij de ernst de aantijgingen. iter De Koning (ontwikkelings- nv «werking) schrijft dat in een aan de werkgroep, waarmee hij I Sings een gesprek heeft gehad. De liter betreurt het dat door de ^groep de indruk is gewekt dat ou gaan om kritiek van de Raad kerken, wat niet waar is. De be an noemt de kritiek vooringe- maar zegt wel begrip te heb- voor de ontnuchtering die bij bestaat wat betreft ontwikke- unenwerking, „nu ontwlkke- lenwerking naast solidariteit gemeen economische noodzaak is ge- voor de rijke landen zelf. werkgroep had zich in de nota erd tegen het „interdependentie van minister De Koning. De iretfcgroep betwijfelt of die „interde- lentie" (wederzijdse economi- aftiankelijkheid tussen arme en landen), werkelijk bestaat als it om de armste groepen in de je Wereld. Wanneer de koop- ht van de armen groter wordt _jt allereerst vraag naar zaken defvoedsel, kleding, behuizing, on- gezondheidszorg en het ziet egt de werkgroep, niet naar uit industrielanden die vooralsnog nen leveren. manier, aldus de werkgroep, de koopkracht in ontwikkelings ten goede te laten komen van ndustrielanden is het bevorderen de ongelijke inkomensverdeling Derde Wereld. Een klein aantal rijken met een grote inkomensstij ging koopt meer modeme produkten en diensten (te leveren door de indus trielanden) dan een groot aantal ar men met een bescheiden verbetering in inkomens. Tendentieus De Koning noemt die conclusie van de werkgroep „niet alleen feitelijk onjuist, maar ook een tendentieuze voorstelling van zaken". De mate waarin de economische ontplooiing van ontwikkelingslanden van belang is voor herstel van de groei en de werkgelegenheid in de industrielan den, hangt af van een zo groot moge lijke spreiding van de koopkracht in de Derde Wereld. Beperking van koopkrachtvergroting tot een elitaire bovenlaag is niet in belang van de industrielanden, aldus De Koning. Protectionisme Hij noemt de wederzijdse afhanke lijkheid tussen arme en rijke landen een extra motivering voor ontwikke lingssamenwerking. Deze wederzijd se afhankelijkheid leidt er volgens De Koning toe dat arm en rijk beide kunnen winnen bij een vergroting van de inspanningen ten gunste van de derde wereld. Als de werkgroep Kerk en ontwikkelingssamenwerking daaraan voorbij gaat, zo zegt hij, dan sluit zij de ogen voor het toenemende protectionisme (afscherming van markten) door de industrielanden. valt het Brussel moeilijk te ver- tn waarom dan juist nu nog eens parachutisten naar Zaïre worden gebracht. Premier Paul van den ynant heeft gezegd dat het uit eind om een routine-oefening maar minister van buitenlandse en Henri Simonet heeft vertrou- lïttgzegd dat de hongerende be ting rond Kinsjasa mogelijk aan plunderen zal slaan. Als dat ge- irt wordt gevreesd voor het lot van ongeveer 25.000 buitenlanders in sjasa en omgeving, en daarom uit voorzorg de Belgische para's voorhand is een plan opgesteld de buitenlanders in kampen on- te brengen, die goed beschermd nen worden, en ze desnoods naar vroegere franse kolonie Kongo te brengen. Zaïre heeft niet tstreeks om Belgische troepen aagd, maar wel had president «etoe eerder laten weten dat hij nauwere militaire samenwerking 1 om de gevechtskracht van zijn te vergroten. De Belgen zullen, ordt tenminste gezegd, in de om- ng van Kitona, in 't noordwesten, (se militairen opleiden. tussen Zaire en Frankrijk be- I een verdrag over militaire sa- werking. maar Parijs is op dit ent niet van plan troepen naar Afrikaanse land te sturen. Verle- jaar mei hielpen Belgische en se troepen Zaire een opstand in loperrijke provincie Sjaba (het Kere Katanga) neer te slaan en ipeanen te evacueren. nhopig insjassa zijn berichten van Zaire- jpositie-groeperingen in Brussel ngesproken dat zich in de buiten en al ernstige-dncidenten hebben gedaan, door de ontevredenheid de zwarte bevolking. De situatie de lokale bevolking wordt als »pig omschreven, als gevolg van e voedseltekorten en een inflatie vorig jaar de 75 procent bereikte, achtereenvolgende devaluaties en oktober en januari zouden de kracht van de Zairezen met 50 rot hebben doen teruglopen. Minister van economische zaken Zaire. Nyembo Shabani, beves- Geen hulp, maar handel zéggen we al jaren, zo schrijft de minister, maar de praktijk dreigt te worden dat we de deur voor de handel van de ontwikke lingslanden sluiten omdat onze indu strie daar last van ondervindt. „Mijn 'interdepentie-denken' beoogt derge lijke 'primitieve reacties' van de rijke landen te voorkomen, en de nadruk te leggen op het belang van koop krachtvergroting in ontwikkelings landen". aldus De Koning in zijn brief. DEN HAAG De DDR is nog steeds niet tevreden over haar handelsbetrekkingen met Nederland. Vorig jaar voerden de Oostduitsers drie tot vier procent meer uit naar ons land dan in 1977 en dat percentage lag beneden de zes procent stijging van de export naar de overige EG-landen. Om nog te zwijgen over de exportgroei uit de DDR naar de Comecon-landen: 10 tot 11 procent. Minister De Koning „Inderdepentie" (onderlinge afhan kelijkheid tussen Noord en Zuid) is volgens de minister realiteit, en het heeft geen zin daartegen te zijn „als ware het slechts een kwestie van al hier geformuleerd beleid". De Oostduitsers vinden het tijd wor den dat de EG bepaalde handelsre stricties ten opzichte van de Oost- Europese landen eindelijk eens af breekt. Dat geldt zeker voor Neder land zo is het oordeel want ons land hanteert de EG-bepalingen strikter dan men elders in de Ge meenschap doet. Dat zou dan het verschil verklaren van de drie tot vier procent exportstijging naar Neder land en de zes procent naar de EG in haar geheel. Bovendien is een wat soepeler hou ding in Nederlands eigen belang, zei handelsattaché A. H. Telschow op een bijeenkomst ter gelegenheid van de komende Lelpzlger Messe. Als illu stratie gaf Telschow Oostduitse sta tistieken (iets afwijkend van de Ne derlandse) waaruit blijkt dat de DDR in 1978 voor 450 miljoen uit Neder land importeerde maar voor slechts ƒ270 miljoen exporteerde. Die ver houding ligt bij de Oostduitsers niet goed. Als de groeipercentages van import gelijk opgaan (zoals nu het geval is) wordt het verschil steeds groter. Dan zouden wij ons op den duur bij de Invoer uit Nederland moe ten beperken, waarschuwde de han delsattaché. De wensen van de DDR ten opzichte met Nederland beperken zich niet tot de handelsbetrekkingen. Ook op het gebied van de lndustriéle samenwer king zou meer gedaan kunnen wor den. De relaties met verschillende andere Westeuropese landen zijn in tensiever, vertelde de heer Telschow. Als voorbeeld in Nederland noemt hij een samenwerking met machinefa briek Stork-Hensen. De DDR leverde kranen aan Marokko maar liet de in Oost-Duitsland vervaardigde onder delen bij Hensen in elkaar zetten. Dat kwam de Oostduitsers beter uit. bo vendien was het goed voor de werkge legenheid in Nederland, aldus Tel schow. Je zou het een soort loonvere- deling kunnen noemen, net zoals dat vanuit Nederland in Oost-Europa met confectie gebeurt, meent hij. Voor textielloonveredeling hebben wij echter geen plaats, we hebben een gebrek aan arbeidskrachten, merken de DDR-vertegenwoordigers op. 22 fSJASA, BRUSSEL (AP, AFP, Reuter, UPI) In Zaïre ^eit het. Alle berichten wijzen daarop, hoewel sluimerende ust in de hoofdstad Kinsjasa en in het voormalige moeder- België halsstarrig wordt ontkend. tigde de rampzalige situatie vorige maand toen hij het parlement vertel de: „Overal kom je levende skeletten tegen die slechts met lompen zijn bedekt". Hij deelde mee dat zijn mi nisterie een vijfjarenplan heeft op gesteld om de agrarische produktie te stimuleren. Een aantal parlementsle den wees dit als onvoldoende van de hand. „Als in de komende dagen geen voedsel wordt gevonden om de hon gerende bevolking te voeden, zou het beter zijn al de kisten te gaan maken om d? slachtoffers te begraven", zo zei een parlementslid tijdens een tele visiedebat Vorig jaar werd door een langdurige ernstige droogte 70 procent verwoest van de oogst in Laag-Zaire, de voor naamste voedselbron voor de hoofd stad. Slechts voedselhulp uit het bui tenland hield de plaatselijke bevol king in leven. Maar de algehele agra rische situatie in het land is de laatste jaren steeds slechter verworden en de vervoersmogelijkheden zijn zo gering dat produkten uit een rijk landbouw gebied als de oostelijke provincie Kl- voe eens de „Tuin van Zaire" ge noemd, slechts sporadisch de hoofd stad bereiken. President Moboetoe erkende maandag Indirect dat de si tuatie slecht is toen hij zei dat de landbouw opnieuw voorrang moet krijgen. De economie van Zaire is door wan beheer en corruptie een chaos. Vorig jaar juni zegden westerse landen Zai re 200 miljoen gulden steun toe op voorwaarde van economische hervor mingen. BARNEVELD (ANP) De Bame- veldse politie zoekt samen met de algemene inspectiedienst naar de herkomst van een grote partij verbo den diergeneesmiddeln. Volgens de voorlichtingsdienst van het ministe rie van landbouw en visserij leiden de sporen naar het buitenland. In Bame- veld werd na een tip een handelaar in diergeneesmiddelen aangehouden waarbij tweehonderd flesjes verbo den antibiotica in beslag werden genomen. Ma een liefdevolle verzorging in de „Breukel- derhof" te Bennekom nam de Here tot Zich mijn zorgzame huisgenote en tante mej. Margaretha Catharina Notenboom in de gezegende ouderdom van 87 jaar. H. L. Havik namens de familie: G. van Roekei (ext. test.) Bennekom, 6 februari 1979 Cümmandeursweg 102 Be overledene is opgebaard in de aula van het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom. Be rouwdienst wordt gehouden vrijdag 9 fe bruari a.s. om 13.30 uur in voornoemde aula. *'aarna de teraardebestelling zal plaatsvinden "n 14.30 uur op de Oude Algemene Begraaf- 'laats te Bennekom. Na de teraardebestelling s ér gelegenheid tot condoleren in de aula van '"ét Prot. Chr. Streekziekenhuis. Vaste rots van mijn behoud". Na een werkzaam leven, is tot de Rust inge gaan, onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder, Pietertje Vooys-Hoogvliet sedert 1967 weduwe van Jacob Jurjen Vooys, in de ouderdom van 86 jaar. mede namens verdere familie M. Vooys Scheveningen, 6 februari 1979 Kerklaan 90 Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 7-8 uur in rouwcentrum Scheveningen „'t Sta- tenhuys," Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 10 februari te 11.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan Vertrek vanaf ,,'t Statenhuys" te 11.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15