Gerommel van koppelbazen kost vele miljoenen ustitie en fiscus moeten samen iet misbruik van BV's bestrijden homeini' jaagt prijzen ;n metalen omhoog Nederland nam teveel uit landbouwfonds EG Aannemers leiden zelf bouwvakkers op olielanden maken gebruik situatie rond Iran Europese Hof van Justitie Bankwezen zoekt 2000 mensen Hypotheekrente per 5 fe bruari iRDAG 8 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 verklaarde BV's hebben in ir bijna 152 miljoen gulden achtergelaten bij de belas- inst en de fondsen voor soci- ;eringen. Die schuld is voor oninbaar. Staatssecretaris (Justitie) verstrekte deze cij- Drige maand, na vragen van i/\j anderen het PvdA-Kamerlid Graaf. n r i0ver 1977 en 1978 zijn nog niet be- G [aar ongetwijfeld zullen die nog aan sla hoger uitgevallen Aangenomen dat bij een belangrijk deel van de vajn opzet in het spel is: misbruik van latyorm door ondernemers. I3ht voor dat een BV geen loonbelas- sociale premies afdraagt voor de e ners die in dienst van de BV zijn. schulden oplopen en het de belas- tist of de sociale fondsen te gortig wordt, kunnen zij aansturen op faillisse ment van de BV. De rechter wijst dan een „curator" aan, die alle bezittingen en aan spraken van de BV te gelde maakt en alle schuldeisers nog zoveel als mogelijk aan hun trekken laat komen. Erg weinig Dit is de wijze waarop malafide koppelba zen te werk gaan. Een BV heeft tegenwoor dig voor de oprichting wel een beginkapi taal nodig van 35.000 gulden. Maar dat bedrag is vaak niet geheel volgestort. Wat er wel is gestort, weegt meestal geenszins op tegen de grote schulden die bij een faillisse ment voor de dag komen. Soms blijkt dan dat de BV als bezit slechts een schrijfmachine en wat briefpapier heeft. Zelfs het kantoortje is gehuurd. Er valt dan bitter weinig te gelde te maken. De schuldeisers met name de fiscus en de sociale fondsen kunnen naar hun centen fluiten, en soms ook nog de werknemers naar hun laatste weekloon en vakantie gelden. Want een BV is een zelfstandige „rechtsper soon", en de eigenaar/ondernemer is niet persoonlijk aansprakelijk voor de schulden van zijn BV. De directeur van de BV meestal de eigenaar profiteert zelfs als „gewone" werknemer van de sociale uitke ringen. nadat zijn BV op de fles is gegaan. Verklaring Ook heeft een nieuwe BV een vergunning „verklaring van geen bezwaar" nodig van het ministerie van Justitie. Die onderzoekt dan eerst de „antecedenten" van de aanvra ger. Gekeken wordt of hij niet juist een faillissement met grote belasting- en pre mieschuld achter de rug heeft. Maar deze controle is, volgens het Kamerlid De Graaf, erg lek. De malafide, zojuist fail liet verklaarde ondernemer, kan door een onbesproken vriend een nieuwe BV laten oprichten en nog diezelfde oprichtingsdag de BV kopen van die vriend, zonder dat het ministerie er wat van merkt. De regering heeft drie wetsontwerpen in de maak, die mede tegen malafide BV-houders zijn gericht. Volgens het ene wetsontwerp zal de hoofdaannemer aansprakelijk wor den gesteld, als een van zijn onderaanne mers zijn belasting- of premieschuld niet kan betalen. (Malafide koppelbazen werken vaak als onderaannemer in BV-vorm in de bouw.) Het tweede wetsontwerp wil onder nader te bepalen voorwaarden, de bestuur ders van een NV of BV toch persoonlijk (hoofdelijk) aansprakelijk stellen voor be lasting- of premieschulden van hun BV. Het derde wetsontwerp beoogt een versterking van de positie van de curator tegenover de bestuurder van de onderneming, in gevallen van faillissement. niet hebben, maar volgens De Graaf zouden extra ambtenaren hun geld ruimschoots opbrengen. Het toezicht op doorverkoop van bestaande BV's zou verbeterd kunnen worden door de fusieregels van de Sociaal-Economische Raad hierop toe te passen. Deze SER-con- Praktijkman trole betreft nu alleen bedrijven met meer dan honderd personeelsleden, zodat de meeste BV's erbuiten vallen. verenigingen (die de sociale premies innen), de dienst van Economische Zaken die de vestigingsvergunningen afgeeft, en de Ar beidsbureaus (waar vaak wel bekend is aan welke werkgevers een luchtje kleeft). Mogelijkheden De Graaf ziet nog meer mogelijkheden. De controle op aanvragen van nieuwe BV's zou nog veel beter kunnen, meent het PvdA- kamerüd. Op het ministerie van Justitie zeggen ze dat ze daarvoor de ambtenaren Allerlei controlerende instanties werken in de strijd tegen malafide BV's nu langs el kaar heen, vindt De Graaf. Er moet inten sieve samenwerking komen tussen de ver- gunningendienst van het ministerie van Justitie, de Loontechnlsche Dienst van So ciale Zaken (controle op beloningsregels), de Economische Controledienst van Econo mische Zaken (prijsregels, concurrentiere gels en andere economische voorschriften), de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst „FIOD" van Financiën (belasting fraude), de buitendiensten van de bedrijfs Deels andere ideeën heeft de Haagse advo caat mr S. V. Langeveld. Hij heeft als prak tijkman nogal eens te maken met malafide BV-houders. Voor het „Sociaal Fonds Bouwnijverheid" treedt hij op als advocaat, wanneer dit fonds het faillissement van een bedrijf wil aanvragen. Nederland telt zo'n 140.000 BVs. Langeveld schat dat zo'n 200 300 tot de malafide gerekend moeten worden. Jaarlijks komen er zo'n 20.000 nieuwe BV's bij, terwijl er een 2000 verdwijnen door opheffing, faillisse ment, samenvoeging. Faillissement hoeft overigens niet te bete kenen, dat er oneerlijk spel is gespeeld. Johan van Workum en Hans Goslinga \G „De wettelijke Ijkheden om malafide |en vennootschappen pakken zijn er. Het is j een kwestie van toe- en van samenwerking justitie en belasting- Maar geen van beide Nu moet je constate- at-we het te ver hebben jomen met de knoeierlj- i koppelbazen, die veel de BV-vorm gebruik Als je zulks doet, krijg brassen." Tót deze con- komt de Haagse advo- |lr. S. V. Langeveld, na enge ervaring met fail- lenten van vennoot- pen. I Mr. Langeveld komt het zei- >r, dat bij faillissementen geen re feiten zijn te vinden. „Maar eieren van justitie treden er [en op. Zou dat wel gebeuren, iden ze er per jaar 10.000 zaken ten. Ze hebben het kennelijk met geweldsdelicten en indel. Het is waarschijnlijk |>rek aan mankracht, want de van strafbare feiten in de sfeer is erg arbeidsinten- zijn blijkbaar ook andere Mr. Langeveld: „Ik hield on- en pleidooi voor een actief van het openbaar ministerie tebied. Na afloop kwam er een jocureur-generaal naar me toe. dat ik ten onrechte hulp zocht bij het strafrecht. Ik zei tegen hem," dat de officieren maar eens rechtzit tingen moesten bijwonen waar faillis sementen worden behandeld. Dan zouden ze weten wat er omgaat." Laksheid Mr. Langeveld signaleert diezelfde laksheid ook bij de belastingdienst, die nota bene een effectief inlichtin gen- en opsporingsapparaat ter be schikking heeft, de FIOD. „Als cura tor bij het faillissement van een kop pelbaas kwam ik erachter, dat de „Ik diende een straf klacht in tegen een kop pelbaas die 2 miljoen gulden in eigen zak had gestoken. Daar heb ik nooit meer iets van ge hoord." man voor twee miljoen gulden aan belastingpenningen en premiegelden in eigen zak had gestoken. Ik had ook ontdekt, waar dat geld gebleven was. De man had er een kapitale villa voor gekocht op de Veluwe. Op grond van die gegevens heb ik een strafklacht ingediend bij de officier van justitie. Daar heb ik nooit meer iets van ge hoord." „Maar ook de belastingdienst liet het er bij zitten. Die vonden twee miljoen gulden kennelijk niet genoeg om er voor in beweging te komen. Uiteinde lijk nam de belasting genoegen met tien procent van het verschuldigde bedrag, ongeveer anderhalve ton." Teleurgesteld Mr. Langeveld is door die ervaringen teleurgesteld gerèakt. Hij zegt: „Het is ook nog zo, dat de rechter-commis- saris, onder wiens toezicht een cura tor werkt, veelal jonge, beginnende advocaten op een faillissement zet. als hij de indruk heeft dat er niet veel te halen valt. Nou, zo'n beginneling kan weinig beginnen. Bij de belas tingdienst, waar ze denken dat nie mand ze nog wat te leren heeft, zien ze zo iemand helemaal niet staan". „Bovendien wordt het indienen van strafklachten niet aangemoedigd. De rechter-commissaris kijkt gewoon naar de centen die het kan opleveren. En komt dan meestal tot de conclusie dat het niet genoeg is." Samenwerken Mr. Langeveld meent, dat justitie en belastingdienst moeten gaan samen werken om malafide activiteiten in deze sfeer te bestrijden. Maar hij is er niet van overtuigd, dat de wil tot samenwerking er is. „De belasting dienst is van oudsher een zelfstandig orgaan. Men heeft daar een grote beroepstrots. Zo van: wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen". Volgens mr. Langeveld moet de struc tuur worden veranderd. De belasting dienst heeft op grond van een wet uit 1845 het recht geheel zelfstandig vor deringen te innen. Andere instanties en de gewone burger moeten hiervoor de rechten inschakelen. In de vorige eeuw kon de fiscus het wel aan. Het ging gemoedelijk toe. Maar de maatschappij is nu zo inge wikkeld geworden, dat het echt nood zakelijk is om tot een andere opzet te komen. Ik besef wel, dat je dan tegen een heilig huisje aan schopt". Samenwerking dus. Maai- nu de mo gelijkheden om op te treden. Mr. Lan geveld: „Het middel van de gijzeling is erg effectief. De bewijsvoering in koppelpraktijken is uiterst moeilijk. Wil je succes hebben, dan moet je de geldstroom tussen koppelbaas en werknemers afsnijden. Dat kan als de „Bij een faillissement komt het zelden voor dat je geen strafbare fei ten vindt. Maar er wordt niet tegen opgetreden. Als dat wel gebeurt, heeft justitie er 10.000 zaken per jaar bij." koppelbaas wordt vastgezet wegens het niet voldoen van schulden. Dan kun je erachter komen welke mensen waar voor hem werken, want de beta lingen worden vrijwel altijd contant gedaan. Niet per bank of per giro. Mr. Langeveld heeft het meege maakt, dat bij toepassing van dit middel aan het licht kwam dat een koppelbaas 120 man in dienst had, die werkten op de rijkswerf van de koninklijke marine in Den Helder. Nog curieuzer was. dat die mensen uiteindelijk konden blijven werken, omdat het ministerie van Defensie er op stond dat het werk af kwam. Hoewel het middel van de gijzeling vrij algemeen als uit de tijd wordt gezien, meent mr. Langeveld dat het als „laatste redmiddel" nog zeker waardevol is. „Ik heb gevallen meege maakt waarin situaties van onrecht waren blijven voortbestaan, als gijze ling niet mogelijk was geweest. Maar je moet het wel voor extreme geval len bewaren". Mr. Langeveld meent ook, dat de poli tie meer moet worden ingeschakeld bij de opsporing van koppelpraktij ken. „De politie is in staat de uitbeta lers, de mensen die de werknemers vrijdag op een donker weggetje hun loon brengen, te volgen. Ik realiseer me wel, dat het veel mankracht en tijd vergt." Volgens de Haagse advocaat komt samenwerking tussen curator èn poli tie bijna niet voor. „Ik heb echter goede ervaringen met de politie, niet met de officieren van justitie". Registratie Een luchtje Een voorbeeld. Optredend als curator bij het faillissement van een glas groothandel, een BV in het Westland, kreeg hij al vrij snel de indruk dat er een luchtje aan zat. Dat bleek ook het geval. Door een toevalligheid kwam. aan het licht, dat de beide directeu ren van de BV de laatste zes weken voor het faillissement alle uitstaande rekeningen bij tuinders, circa een miljoen gulden, contant hadden geïnd. In de kas van de BV zat bij het faillissement twaalf cent. Dank zij de getuigenverklaringen, die de politie vergaarde onder de tuin ders, kon het tweetal worden ver volgd. Ze hadden het geld onder de dekmantel van een stichting („Ook Een andere mogelijkheid om koppel- praktijken tegen te gaan ziet hij in de invoering van een registratiekaart voor alle werknemers. Dat maakt het de werkgever mogelijk, steekproefge- wijze controles uit te voeren. Een wettelijke regeling voor zulke pasjes gekoppeld aan een regeling om de „De bewijsvoering in koppelpraktijken is erg moeilijk. Wil je succes hebben dan moet je de geldstroom tussen kop pelbaas en werknemers afsnijden." hoofdaannemsrs aansprakelijk te stellen voor de afdracht van belastin gen en premies door onderaanne mers, is overigens in de maak. Een poging van werkgevers en vakbonden in de bouw om daar op vooruit te lopen mislukte, omdat de partijen het op een aantal punten in de uitvoe ring niet eens konden worden. Mr. Langeveld meent, dat bij de be strijding van de malafide BV's ook de bedrijfsverenigingen moeten worden ingeschakeld. „Daar zit veel kennis over de knoeierijen, maar uitgere kend bij Juristen die nauweijks aan bod komen. Men vraagt zich wel af daar kun Je misbruik van maken") belegd in ontroerend goed, volgens Mr. Langeveld nle zo handig want huizen zijn gemakkelijk traceerbaar. A. de Graaf: 'Meer mogelijkheden' waarom Justitie niet optreedt". Mr. Langeveld noemt met name het Soci aal Fonds Bouwnijverheid, DETAM (Detailhandelambachten) en de Nieu we Algemene Bedrijfsvereniging, waaronder de legitieme koppelbazen vallen. Volgens Mr. Langeveld kunnen de bedrijfsverenigingen niet veel onder nemen. Voor de inning van de sociale premies hebben zij minder mogelijk heden dan de belastingdienst. Verder zijn de sancties in de sociale wetge ving betrekkelijk mild. „Dat bete kent. dat een officier van justitie de licten zou moeten vervolgen, waarop geen voorlopige hechtenis staat. De bewijsvoering is dan erg lastig, om dat Je de koppelbaas van de geld stroom moet afsnijden." Nieuwe rage Mr. Langeveld signaleert overigens een nieuwe rage: het oprichten van BV's in het buitenland. „Op die ma nier probeert men het ministerie te omzeilen. Het ministerie reageert de laatste tijd overmatig. Het duurt lan ger alvorens een „verklaring van geen bezwaar" wordt afgegeven, omdat men meer tijd neemt voor het antece denten-onderzoek. De bonafide ondernemers worden op' die manier de dupe. Aan de andere kant heeft het wel zin, om een aan vraag van twijfelachtige zijde wat langer te laten liggen. Een koppel baas heeft nu eenmaal haast, anders hoeft het niet meer. Je ziet dan ook wel dat éen aanvraag na verloop van tijd wordt ingetrokken." en onzer verslaggevers ERDAM De markten voor de edele metalen goud, a en zilver worden de laatste dagen gekenmerkt door el wordt genoemd een „Khomeini-hausse". De sterke ijglngen voor deze metalen worden in verband gebracht e heersende onzekerheid rond Iran. derde dag in successie gaf de tering in Londen gisteren een lijke stijging te zien. Gedu- et verloop van de handel liep ring met 6 dollar op tot een van 251,60 dollar per ounce am). de goudprijs steeg ging, zoals lijk het geval is, de dollar ver jaag. Een en ander werd in 1 gebracht met de onzekere in Iran en geruchten omtrent meer ter beschikking komen anse olie op de wereldmarkt, ten, als zou Saoedi-Arabië nens zijn zijn olieproduktie draaien, zijn overigens in alle den tegengesproken van die zelfde is het geval op de goederen markten in de Ver. Staten. ll voor olie' Koophysterie ïgen als zou Zuid-Afrika ds grootste goudproducent op het sluiten van een „goud ie"-overeenkomst met Saoedi- zijn van Zuidafrikaanse zijde d. Overigens moet Zuid-Afrika aan edele metalen, zoals bij- eld goud op grote schaal olie :ren. Traditioneel geschiedde procent uit Iran. De nieu- uise regering heeft echter ge- ief een stokje voor te willen gezien de bestaande rassen- linatie in Zuid-Afrika. dusverre hoogste goudnote- Londen (245 dollar per ounce) van 30 oktober van het vorige at was vlak voordat president ^jn steunmaatregelen voor de Wereldkundig maakte. een de edele metalen als goud. en zilver zitten op het mo- in de lift". Ook koper, lood, tin rijzen op de metaalbeurs in steeds meer de pan uit. Het- Volgens marktkringen speelt hierbij een toenemende koophysterie een rol. Deze zou worden gevoed èn door de onzekerheid rond Iran èn door de vrees, dat de oliesituatie wel eens tot een nieuwe inflatiegolf in de wereld zou kunnen leiden. Wat de olie betreft kan worden vast gesteld, dat de prijzen op de vrije oliemarkt in Rotterdam van dag tot dag oplopen. Stookolie is sedert okto ber van het vorige jaar al 90 procent duurder geworden. Gevreesd wordt, dat hierdoor een eventuele opleving van de conjunctuur in een aantal Europese landen wel eens op de lange baan zou kunnen worden geschoven. Naar verluidt, zouden de olie-expor terende landen in toenemende mate gebruik beginnen te maken van het minder rijkelijk vloeien van olie, nu Iran als leverancier is uitgevallen. In de afgelopen weeje, zo wordt gezegd, zou ongeveer 20 procent van de be schikbaar zijnde ruwe olie al ver kocht zijn tegen prijzen, die boven de officiële OPEC-noteringen uitgaan. Verder zouden de olielanden de olie bij voorkeur aan de meestbiedende leveren. ROTTERDAM Een dagmarkt voor levensmiddelen op het Schouwburg plein in Rotterdam-centrum mag er van de Kamer van Koophandel in Rotterdam komen. Wel vindt de Ka mer dat de markt maximaal dertig kramen mag hebben en dat de markt geen invloed mag hebben op de om vang van de weekmarkt aan de Bin nenrotte. MIDDELBURG De Zeeuwse bouwwerkgevers, aange sloten bij het NVOB (Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid) gaan de scholing tot vakman in de bouw gezamenlijk aanpakken. Deze week is in Middelburg de opleiding tot metselaar van start gegaan. Begin maart wordt een begin gemaakt met de timmerop- leiding. In Terneuzen is vorig jaar al een gezamenlijke metseloplei- ding gestart. De eerste gediplo meerde vaklui komen daar nu van af. De vakopleiding blijkt zo'n succes, dat in Terneuzen voorbe reidingen worden getroffen om op leidingen tot tegelzetter en tim merman op te zetten. Zo'n opleiding duurt ongeveer zes tot zeven maanden en bestaat uit een 'basisopleiding voor metse laars van twee maanden op school en vijf maanden afwisselend school en bedrijf; voor timmerlie den vier maanden school en twee maanden praktijk. Bij de opzet van deze vakoplei ding, werkt het NVOB zeer nauw samen met de bouwbonden en de overheid, het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, de gewestelijke arbeidsbureaus en het centrum voor vakopleiding van volwassenen in Middelburg. De opleidingen worden gefinan cierd door het NVOB met behulp van de bijdrageregeling (scholing in samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven) van het ministe rie van Sociale Zaken, LUXEMBURG Vier EG-landen, waaronder Nederland, zijn gisteren door het Europese Hof van Justitie in Luxemburg op hun nummer gezet. Volgens het hof heeft de Nederlandse regering in 1971 en 1972 ten onrechte een bedrag van ander half miljoen gulden voor exportsubsidies in rekening willen brengen bij het Europese Landbouwfonds. AMSTERDAM Niet alleen de indu strie, ook het bankwezen kampt met een ernstig tekort aan geschoolde ar beidskrachten. In het bankwezen in totaliteit bestaan op dit moment zo'n 2000 vacatures, die niet te vervullen zijn. Reden, waarom de banken in toene mende mate aandacht schenken aan het opleiden van mensen. De be staande vacatures in het bankwezen beperken zich niet tot alleen adminis tratieve functies. In West-Duitsland is een nieuw solargenerator-systeem ontwikkeld, waar mee zonne-energie wordt omgezet in elektrische stroom en tegelijk ook in thermische energie, waarmee water wordt verwarmd. Dit bedrag heeft Nederland besteed aan restituties voor export van boter tegen verlaagde prijzen en lacto albu- mine. BIJ het nakijken van de cijfers in 1976 schrapte de Europese Com missie deze post. Hiervoor zou de gezamenlijke Europese pot niet be stemd zijn. De Nederlandse regering ging onmid dellijk tegen deze beslissing in beroep bij het Hof van Justitie. De Europese rechters stelden gisteren de commis sie in het gelijk en veroordeelde Ne derland bovendien tot betaling van de proceskosten. Hetzelfde was het geval met Frank rijk, dat tachtig miljoen Franse fracs (veertig miljoen gulden) bij het Land bouwfonds had gedeclareerd voor steun voor wijndlstelatie en het ver werken van melk tot magere melk poeder. Duitsland had bezwaar aangetekend tegen schrapping van veejtig miljoen D-mark door de Europese Commis sie. Evenals Nederland had ook de Bondsrepubliek exportrestituties voor goedkope boter willen verreke nen met het fonds. Bovendien had dit land de kosten van verkoop van boter tegen verlaagde prijs aan sociale in stellingen met het fonds willen veref fenen. Ook Engeland kreeg gisteren een veeg uit de pan. Hierbij ging het om een heel andere affaire. Het hof heeft de Britse regering officieel van ver dragsovertreding beschuldigd, om dat de tachograaf nog steeds niet verplicht ls in Engeland. Dit ondanks een EG-verordening van 1970. De machtige Britse trans port bond TUC heeft dit tot nu toe kunnen beletten. Met een tachograaf in de vrachtauto komen de overuren im mers in het gedrang. Het Europese Hof heeft geen tijdslimiet aangege ven waarbinnen de zaak moeten wor den geregeld. Juristen bij de Europe se Commissie onthielden zich giste ren nog van commentaar. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 9.0 9.25 90 Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 1.5 15 9.3 8.9 8.7 9.3 89 8.7 Centraal Beheer 5 Jaar - 9.0 9.0 Ennia 10 Jaar 8.9 8.9 Nat. Nederl. 10 jaar 8.9 8.9 NMB 5 jaar 2 Jaar 1.5 15 8.9 8.7 89 8.7 Rabobank (advicsrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp, Bank 5 jaar 1.5 9.2 9.2 RPS 5 Jaar 1.— 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 Jaar 1.— 2.— 9.0 80 9.0 8.0 Stad A'dam 5 Jaar 1.— 9.0 9.0 Westl and/Utrecht standaard no risk budget 5/10 Jaar 5 jaar variabel 2.- 2. - 2.-' 9.0 94 9.2 9.2 96 9.2 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Met uitzondering van de Westland-Utrecht, die de budget-hypotheek met 0 2 procent heeft verhoogd, valt er ook deze week geen wijziging in. de hypotheekrente te melden. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13