Pe barre winter van februari 1929 Wladimir Boekowski's kunst om te overleven Iestfriese Flora sfeer van Oranje ^Diepvrieskou' sloeg vijftig jaar geleden als een bom in t Andere attracties De bijna komische memoires van een dissident Ambtelijke trend ook voor mensen in vrije beroepen Sigarettenreclame Johan Cruyff oogst weinig bijval DAG 8 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET PRH rr oor Hans de Jong winter, die in februari -^G9 losbarstte, sloeg in als |i bom. Zo'n diepvrieskou, ngevoerd door stormach- e noordoostenwinden, als :n toen meemaakte, was lange jaren niet voorgeko- n. In 1917 was voor het itste een Elfstedentocht houden. Heel wat school- ideren waren de schaats- '%tast niet machtig bij ge- ik aan doorzettende win- s in de eerdere jaren twin- (In 1924 had het er overi- ns wel even op geleken en was toen „praet" van een stedentocht geweest). En :n kwam 1929. i wat inleidend gerommel op de iderzee kwamen omstreeks 22 ja- &ri verscheidene schepen vast te ten begon op 10 februari pas t grote Siberische werk. winter van 1928--'29 als geheel jioort tot de strenge winters, jar beslist niet tot de élite. Vol- iis Ten Kate neemt hij sedert (7 de 23ste plaats in. Met behulp h „de trekschuit" verdient hij in I langere, in 1634 aanvangende Hes. de 22ste plaats. LJnsen latst hem, vanaf 1849, op num- ir zeven, na de seizoenen van (3, 1947, 1942, 1855 1950 en 1891. ,de 275 jaar sedert 1705 neemt februari 1929 wat kou-produktie be treft de derde plaats in na die van 1956 (de ailerkoudste) met in De Bilt een gemiddelde temperatuur van min 6.7 graden Celsius en febru ari 1855 met min 5.7 graden Celsius. Februari 1929 klasseerde zich als strenge derde met min 5.4 graden Celsius. Mensen met knappe kop pen. die de winter zuiver cijfermatig beoordelen, beluisteren verhalen over „de verschrikkelijke februari- kou van 1929" nog al eens met scep sis Ze zijn een beetje geneigd om met ijzingwekkende voorbeelden uit de jaren veertig de in hun ogen overtrokken verhalen over het weer van vijftig jaar terug te ontzenu wen. Ze kunnen best gelijk hebben, maar ik blijf er bij. dat in elk geval het psychologisch effect van die kou uit 1929, met die bulderende, voortdurend aanwakkerende noor dooster op zondag de tiende dag (welke zo zonnig begon en gewoon uitnodigde tot schaatsen naar her en der, maar die zo ruw en wreed eindigde, dat veel toerrijders per tram of trein of anders moesten terugkeren) ongeëvenaard groot is geweest. Laten we voor een keer dus dan maar eens niet terugdenken aan de sneeuwnarigheid van sommige win ters van veertig, toen de Wadden eilanden ook herhaaldelijk geïso leerd raakten, en ons bepalen tot die barre februaridagen van 1929, waarvan overigens en dat wil ik hier benadrukken de kou van 11 tot en met 16 februari (etmaalge middelde in De Bilt min twaalf gra den) nog altijd op de eerste plaats Links boven is de „Eugenia" te zien. Volgens de Leeu warder Courant van 24 no vember 1928 zou het een Zweeds schip geweest zijn. Verder wordt gezegd, dat het schip op 23 november 's avonds om half elf S.O.S.- seinen uitzond op het mo ment, dat het nog zes mijlen uit de kust was, ter hoogte van Kijkduin. Het dreef toen stuurloos rond. Scheve- ningen-Radio vroeg welke assistentie men verlangde. De „Eugenia" antwoordde: „Wij moeten een sleepboot hebben." Assistentie werd verleend, maar toch is het schip later op de Zuider Haaksgronden gestrand. staat. De periode van 17 tot en met 22 januarj 1942 volgt als tweede met min elf graden. Eugenia Nog even de on-Nederlandse reeks minima van Maastricht in die be doelde februariperiode op een rijtje: -13.6/ -15.7/ -16.6/ -20.-/ -20.-/ -15.6/ -15.1/ -11.8/-10.9/ -10.7/ -12.7/ -11.3 gra den Celsius. Bij dit artikel treft u een foto aan, gemaakt in februari 1929, die vooral onze lezers in Den Helder zullen interesseren en natuurlijk ook men sen. die daar vijftig jaar geleden gewoond hebben. De glasplaat werd toegezonden door mevrouw A. M. G. W. Dekkers, toen in Den Helder, nu in het Friese Marrum. De toe lichting bij de foto is ook van haar. De foto is vanaf de Raadhuistoren genomen. Links op de achtergrond is het Griekse vrachtschip „Eugenia" te zien. dat al op 24 november 1928 tijdens een vliegende storm vanuit het Marsdiep op de Dijk werd gezet. Daar zou het schip tot 24 augustus 1929 blijven zitten. Tijdens de stren ge winter van 1928-'29 lagen er enor me ijsschotsen rondom het schip. De huizen van de Kanaalweg op deze foto werden in de Tweede We reldoorlog op last van de Duitse bezetters afgebroken. Pas in 1954 zijn hiervoor flats in de plaats geko men. De documentaire waarde, van deze foto heeft dus niet alleen te maken met de „Eugenia" i een onzer verslaggevers ITENKARSPEL De 46ste (tfriese Flora, die van 16 tot en 25 februari wordt gehouden extra oranje getint zijn. 's We- s grootste overdekte bolbloe- itentoonstelling is dit jaar Ie een hulde aan de 70ste ver- pag van koningin Juliana. dagmiddag 16 februari zullen ses Margriet en haar echtge- mr. Pieter van Vollenhoven, jloementuin voor het publiek [ebruik stellen. Het wordt een „koninklijke" tuin. waarin de oranjekleur zal overheersen. De internationale ontwerper. Jo- han Weisz zal de 100.000 bolbloe- men rangschikken. Temidden van de bloemenweelde zullen onder meer koetsen, arresleeën en jacht wagens worden opgesteld. Aan de wanden van de grote veilinghal komt een grote stamboom van het Huis van Oranje. Aan een andere wand foto's die verwijzen naar het bloemendefilé op Soestdijk. Het paleisbordes zal worden nage bouwd. Centraal in de hal komt een kroon van stof, met een door snede van negen meter. Er wordt ook een mechanisatie- beurs en een huishoudbeurs ge houden. In de veestal koeien van zuiver Nederlands ras, 24 in getal, alsmede kleinvee. Voor de huishoudbeurs loopt het aantal standhouders naar de 200. Ruim 60 fabrikanten komen met snufjes op het terrein van de me chanisatie op en rondom het bloembollehbedrijf. De Flora wordt gehouden in de verwarmde veilinghallen van de Veilingvereniging C.N.B. in Bo- venkarspel. De openingstijden zijn: 16 februari van 14-22 uur, 17 tot en met 24 februari van 9 tot 18 uur en 25 februari van 9 tot 18 uur. De vorstenkroon als blikvanger in de grote hal van de expositieruimte. Oor Henk Wolzak ;oen Wladimir Boekowski zijn eerste gevangen- :hap in vrijheid werd ge teld, was hij nauwelijks intig jaar. De kameraden ;e hij in de gevangenis had iren kennen zijn geest- rwanten zeiden een bee- ie spottend: „En nu ga je deren, je trouwt, je krijgt ideren." Ze konden zich iet voorstellen dat zo'n jon- man werkelijk de geest- acht zou hebben om zich :et min of meer met het igime te verzoenen en zich zijn eigen belangen te jden. Maar vele jaren later lei zijn moeder Nina vaak rat droefgeestig: „Mijn Wo- bdja heeft nooit tijd gehad tm te trouwen." 'at was ook wat hijzelf eigenlijk ilde antwoorden als hem tijdens e eindeloze verhoren werd ge raagd waarom hij niet getrouwd as. maar hij zei het niet. Hij had mg genoeg met deze tegenstan- ers gevochten om te weten dat ze dere opmerking, al was ze nog zo nschuldig, ongunstig konden in- irpreteren. En als hij zei dat hij fen tijd had gehad om te trouwen, auden ze noteren. „Abnormale ver- aarlozing van zijn privé leven." «et al zijn zintuigen, al zijn licha- ïelijke en geestelijke poriën wijd- pen heeft Wladimir Boekowski het ;ven van dissident geleefd, een le en van gevaar, angst, ellende en evangenschap, maar ook van een oort wilde, adembenemende avon- uurlijkheid. In de tijd van de be- oemde dissidentenbijeenkomsten p het Poesjkinplein in de vroege aren zestig was het een verwoede trijd met de handlangers van de rGB die op het spoor waren gezet an de onruststoker Boekowski. Iet was de tijd van Chroesjtsjow. tijd van de dooi. Chroesjtsjow ad gezegd dat er geen politieke evangenen in de Sowjet-Unie wa rn en er was nog geen nieuwe vaste fdragslijn uitgestippeld Deson- anks waren de bijeenkomsten 'aar gedichten werden gelezen dor jonge schrijvers een doorn in *t oog van de overheid en na af loop vluchtten de deelnemers zo snel mogelijk. Onverzoenlijk In kamp en gevangenis signaleerde hij onvermoeid alle schendingen van de rechten van de gevangenen en dacht met zijn kameraden een systeem van klachten indienen uit dat de leiding bijna tot razernij bracht. In gesprekken met beroem de en beruchte 8owjet-psychiaters zoals Daniel Loentz en Morozow wist hij weloverwogen te antwoor den, want de ervaring had hem alle voetangels en klemmen van zo'n gesprek leren kennen. En tijdens de processen gaf hij in zijn laatste woord vlijmscherpe diagnoses van de toestand die zijn vonnis niet gun stig beïnvloedden, maar wel getuig den van zijn onverzoenlijke hou ding tegenover het communistische systeem. Toen hij in 1976 onver wachts werd uitgewisseld tegen de Chileense communistenleider Luis Corvalan en na^twaalf jaar kamp, psychiatrische inrichting en gevan genis plotseling als vrij man in het Westen aankwam, werd hij meege zogen in een heel ander soort leven, maar au fond misschien even chao tisch. De wereld bereizen in een ongekend tempo, sprekend voor de meest uiteenlopende gezelschap pen en altijd getuigend van wat daarginds gebeurde, het onrecht be: gaan aan de politieke gevangenen.' In het najaar van '78 besloot hij zijn studie te hervatten en vertrok naar Cambridge, maar de grote verras sing is toch dat hij in die storm van gebeurtenissen tijd heeft gevonden om zijn herinneringen te ordenen tot een adembenemend relaas. En uit die memoires komt een op merkelijk mens naar voren, iemand die al die ellende heeft verdragen en zijn boosheid toch vrij van wrok heeft kunnen houden. Karakteris tiek is een van zijn gesprekken met de politieke instructeur van de KGB. kapitein Doinikow, die tot taak had de zondige dissidenten terug te leiden in de moederschoot van de partij. Er was evenwel nie mand die werkelijk ooit zo'n beke ring verwachtte en Doinikows acti viteiten bepaalden zich tot sporadi sche gesprekken met de politieke gevangenen „Als je hier uit bent, zul je wel vol haat aan mij terugdenken." zei Doi nikow eens „Waarom?" vroeg Boekowski. „Ik ben toch Je cipier, niet? Ik hou! je hier vast in de gevangenis, ik laat 'je honger lijden, ik confiskeer je brieven." Maar Boekowski's haat ging altijd verder dan de hand die sloeg, hij haatte het brein dat de hand be stuurde. Hij haatte de macht, maar hij wist ook dat die macht berustte op de algemene gehoorzaamheid, op de bereidheid van vele burgers om zich te onderwerpen. Niemand onschuldig En in de lange jaren waarin hij alle kanten van het systeem had leren kennen, had hij nog iets anders ont dekt, namelijk dat het kleinere of grotere bedrog waarmee ieder voor zich de overheid een hak probeerde te zetten, juist de grote pijler was waarop dit regiem berustte. Praktisch niemand in de Sowjet- Unie is onschuldig, daarom kunnen maar zo weinigen krachtig optre den. Iedereen heeft iets te verber gen. dat ongetwijfeld aan het licht zal komen, als hij zich bloot stelt aan de onderzoekmethoden van de KGB En in de kampen waar de misdadi ger cn dc gewetensgevangene door „verbeteringsarbeid" op de goede weg moeten worden gebracht, wordt die corruptie van de mens nog eens geperfectioneerd. In de kampen leer je stelen, het is, zegt Boekowski. een weloverwogen, sys tematisch plan om een mens te de moraliseren. En een man die steelt, verkeert niet in de positie waarin hij eisen kan stellen. In het kamp is iedereen schuldig, daarom zwijgt men en ondergaat Zelden is het Boekowski gelukt om de gevangenen dat verband tussen de dictatuur en het kleine bedrop duidelijk te maken. Men meende dat de kleine beschadigingen die men het systeem toebracht, uitein delijk de partij ten val zouden kun nen brengen, maar het zijn slechts schrammen op de gevoelloze eeltige huid van de draak en de kleine schuld verhoogt alleen de kwets baarheid van de mensen zelf. De schrijver kent alle argumenten om zich afzijdig te houden van de strijd, van de dissidenten, hij kent ook de uitzichtloosheid van het ge vecht van de enkeling tegen de overmacht, maar desondanks stelt hij dat iedere individu dat weigert zich te onderwerpen aan de macht van de partij, die macht ten twee honderdvijftig miljoenste deel klei ner maakt. Zijn laatste jaren in de Sowjet-Unie heeft hij doorgebracht in de beruch te gevangenis van Wladimir. Daar heen werden al die elementen die zich In de kampen te recalcitrant, te obstinaat betoonden overgebracht; hongerstakers, sit-downstakers, on ruststokers. Een gezelschap dissi denten in de ware zin des woords die ook in de gevangenis bereid waren de strijd voort te zetten. Het was duidelijk dat deze onvereette lijke rebellen niet zonder meer over het hoofd gezien konden worden en in 1975 kwam het tot een crisis. Tot op dat ogenblik hadden de politieke gevangenen in Wladimir niet hoe ven .werken, omdat men wel be greep dat ze dat toch niet zouden doen en er dus meer ellende dan nut van te verwachten was. Maar plot seling decreteerde Moskou anders. De gevangenen weigerden en daar mee begon een lange verbitterde strijd waarin belde partijen alle middelen gebruikten die hun ten dienste stonden. Van de zijde van de overheid „streng regime" Boe kowski zelf leefde van de nog geen twee jaar in Wladimir achttien maanden op dat hongerdieet van 1100 calorieën, in de isolatiecel zon der brieven of bezoek, zonder voed selpakketten. En het ging maar door. De plichts getrouwe politieke gevangenen ver deelden de taken, zaten de hele dag te schrijven, kregen hulp van de andere gevangenen en sloegen alle klachtenrecords. Bovendien had den ze nog de aardigheid om klach ten te adresseren aan mensen die van toeten noch blazen wisten, re dacties van kranten, astronauten, schrijvers, artiesten, acteurs, balle rina's, generaals, admiraals, pro ductiekampioenen, herders, veefok kers. sportmensen en kampioen melkmeisjes, wat nog weer andere verwikkelingen ontketende. Herroepen Terug slaan De gevangenen sloegen terug en dienden klachten in. Je hoeft alleen maar de wet en het systeem te ken nen, zegt Boekowski en die kenden deze doorgewinterde dissidenten. Ze wisten wat ze hun vijand aande den met de regen van klachten die ze bij de administratie indienden. De leiding is verplicht zo'n klacht te accepteren omdat de gevangene in een schijn-rcchtsposltie verkeert en dus het recht heeft om te klagen. De administratie Ls verplicht om de klacht binnen drie dagen door te zenden, voorzien van een toelich ting en de voornaamste gegevens uit het dossier van de gevangene. Degeen tot wie de klacht is gericht, moet binnen een maand antwoor den of als hij niet bevoegd is de klacht in behandeling te nemen deze doorsturen aan de Juiste in stantie Herhaalde klachten bren gen dit zelfde mechanisme telkens opnieuw in werking en het klach tenbombardement dat in 1975 werd geopend, sneeuwde binnen enkele dagen de hele admlnisttratie onder De klachten bleven in het meren deel van de gevallen ongelezen, maar de ongehoorde cijfers drongen door tot in de hoogste regionen. In 1977 herriep Moskou het bevel, het bombardement werd beëindigd, de dissidenten hoefden althans un Wladimir niet te werken. „Arme kolonel Zavjalkin" zegt Boe kowski. „Hij had al die ellende voor niets doorstaan, slachtoffer van een administratieve onrechtvaardig heid. Eigenlijk was hij geen kwaad mens. hij was alleen maar een bu reaucraat die bevelen uitvoerde." Die objectiviteit waarmee Boe kowski zijn belevenissen te boek heeft gesteld, soms misleidend. De lezer krijgt de indruk dat hier een ooggetuige aan het woord is die overal zonder kleerscheuren door heen walste en altijd zijn gevoel voor humor als reddingsboei tot zijn beschikking had. Ik geloof dat het anders is. Er is hier sprake van een mens die alle sentimentaliteit heeft moeten afleggen om te kun nen overleven. Het feit dat hij sinds zijn vertrek uit de Sowjet-Unie de wereldsituatie Interpreteert op een manier die ons niet zo ligt, ls geen uitzondering. Hij deelt zijn mening met vele Russi sche emigranten. Voor hen is alles wat links is synoniem met het sys teem dat ze maar al te goed hebben leren kennen. Ze kunnen zich zelfs geen socialisme voorstellen dat zijn eigen weg gaat. laat staan een men selijk gezicht toont. Wie dit boeien de verslag heeft doorgewerkt, kan hun die kortzichtigheid nauwelijks kwalijk nemen. (De autobiografie van Wladimir Boekowski verschijnt binnenkort in de Nederlandse vertaling bij uit geverij Spectrum onder de titel „Kasteel tussen vier muren".) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De zogeheten „norm- inkomens" van mensen met een vrij beroep (advocaat, architect en derge lijke) mogen dit jaar de ambtelijke trend volgen. Dat schrijft minister Van Aardenne van economische za ken aan de Tweede Kamer. De minister is er nog niet uit hoe die norminkomens precies vastgesteld moeten worden. Bij dit onderdeel van zijn prijsbeleid moet hij twee zaken in het oog houden: de inschaling (het kiezen van een salarisschaal, bij voor keur behorend bij een vergelijkbare ambtelijke functie) en de aankleding van een ambtelijk salaris. Dat laatste betekent, dat de minister rekening houdt met voorzieningen van een ambtenaar, zoals pensioen, vakantietoeslag en bijdragen in soci ale verzekeringen Vorig jaar werd de gemiddelde „aankleding" op 45 pro cent geraamd De minister spreekt nog met de organisatie van vrije be roepsbeoefenaren over het percenta ge voor dit jaar. Het is de bedoeling van de minister, dat een vrije be roepsbeoefenaar. die in 1978 het nor minkomen haalde ook dit jaar het (geschatte) inkomen haalt, „en niét meer" Voor verschillende groepen vrije be roepen kijkt de minister nog naar het „restlnkomen". Op sommige mark ten is er niet of nauwelijks concurren tie. waardoor de vrije beroepsbeoefe naren in feite te hoge prijzen bereke nen. Ook zijn de risico's voor de ene groep groter dan voor de andere: het laat zich bij voorbeeld voor sommige technische groepen moeilijk aanzien of het jaar gunstig of ongunstig zal worden, aldus de minister. Ook dit Cs nog onderwerp van discussie met en kele organisaties. DEN HAAG (ANP) Van de mensen die de advertentie hebben gezien waarin Johan Cruyff een zogenoemde nicotine-arme sigaret aanprijst, weet slechts zes procent dit reclame-optre den van de stervoetballer te waarde ren. De helft van de ondervraagden keurt het optreden af en 44 procent kan het niets schelen. Dat is de uit komst van een enquête die door het Nipo ls uitgevoerd in opdracht van de stichting Volksgezondheid en roken. De stichting leidt uit de resultaten van de opiniepeiling af. dat de recla mecodecommissie in overeenstem ming met de mening van het publiek handelde, toen zij onlangs de sigaret tenadvertenties waarin Cruyff op treedt veroordeelde. DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken gelooft niet, dat „Schiphol is uitgegroeid tot een van de belangrijkste internationale cen tra voor het ontduiken van sancties tegen Rhodesiö" Die grief heeft het komitee Zuidelijk Afrika gisteren geuit in een telegram aan minister Van der Klaauw Volgens het ministerie van buiten landse zaken heeft de douane recher che „herhaaldelijk" onderzoeken in gesteld naar het luchtvaartbedrijf. „Tot dusverre zijn er nog geen bewij zen gevonden die enigerlei maatrege len rechtvaardigen", aldus het minis terie. dat in de mededeling van het Komitee Zuidelijk Afrika „geen nieu we feiten" heeft aangetroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11