Beeld verkrachting te stereotyp Tekening van een lezer m Davitamon 10 Trouw fy Commentaar Winterweerstand voor het hele gezin Militairen naar Libanon unieke verzameling miskleunen Cao-overleg: rollenspel met risico's (1) Meer onderzoek bepleit in justitiële sfeer Cao-overleg: rollenspel met risico's (2) DENNENHEUVEL ÓOJAAR V ~4 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 5 Werkgevers en vakbeweging schij nen niet meer te kunnen leven zonder regelmatig ten overstaan van de onderscheiden achterban nen te demonstreren hoe oneens men het over en weer wel niet is. In de herfst werd, in het loonover- leg onder leiding van minister Al- beda van sociale zaken, nauwelijks serieus geprobeerd tot een ak koord te komen. Nu was dat ook niet zo dringend nodig, want beide partijen hebben hun eigen niet onbegrijpelijke redenen om de loongeschillen liever op niveau van de bedrijfstak uit te vechten. Nieuwe gewoontes worden soms gemakkelijk overgenomen. Zo ge beurde het deze week dat in de belangrijkste bedrijfstakken, de metaal en de bouw, vakbonden en ondernemers het zonder veel moeite eens werden over één punt: een akkoord over een nieuwe cao is niet mogelijk. Ook nu weer kunnen wij ons niet onttrekken aan de indruk dat de partijen uit zijn op vertoon tegeno ver de achterban. Wie de geschil punten verneemt, kan nauwelijks anders dan vaststellen dat zaken lang niet tot op de bodem zijn uitgepraat. De bekende oorlogs taal van vakbondszijde het woord „acties" prijkt al weer in alle krantekoppen is voorbarig en daarom niet erg geloofwaardig. Het hoort allemaal bij het rollen spel. De vakbonden gaan nu hun leden vragen zich uit te spreken. Maar waarover eigenlijk? Twee jaar ge leden werden de leden geconfron teerd met een duidelijke situatie. Toen wilden de werkgevers de au tomatische prijscompensatie af schaffen. Maar thans zijn de ge schilpunten allesbehalve helder af gebakend. In de bouw willen de werkgevers best praten over ver vroegde uittreding van oudere werknemers, mits alle werknemers meebetalen aan de financiering daarvan. Over uitbreiding van va kanties bleken ook afspraken mo gelijk. De bouwwerkgevers willen wel de beslissing over verdere ver werking van toeslagen in de basis- lonen uitstellen. Maar als wel af spraken mogelijk zouden blijken over termijn en voorwaarden voor zo'n uitstel, dan kan dit geschil op zichzelf toch niet voldoende zijn om via stakingsacties tot oplossing te willen brengen. Blijft over, wat de bouw betreft, de eis van de FNV-bonden voor 20 gulden bruto loonsverhoging. De vakbeweging ook de FNV-in- tern is zeer verdeeld over deze eis. De argumenten ervoor zijn notoir zwak. De bouwbonden FNV hebben bovendien al aange boden de eis in te ruilen voor inwilliging van andere eisen, zoals vervroegde uittreding en meer va kantie. Wij begrijpen niet waarom de bouwwerkgevers langs deze weg niet verder wilden praten. De leden van de FNV-bonden doen er nu maar verstandig aan die 20 gulden te laten schieten en des noods daarvoor in de plaats hun overige eisen te verharden. Dan kan het cao-gesprek in de bouw snel worden hervat. In de metaal zijn de werkgevers traditioneel het cao-overleg begon nen met een notitie waarin wordt voorgerekend dat de werknemers eigenlijk een paar procent loon moeten inleveren, wil de bedrijfs tak nog enige toekomst hebben. In voorgaande jaren kwam men na zulke notities niettemin tot vrucht bare afspraken met de vakbonden. Die hebben zich dan ook, even eens traditioneel, niet zo erg veel aangetrokken van de notitie. Geen der vakbonden heeft in de metaal een eis van 20 gulden ge steld. Wel willen ze alle verkorting van werktijd, zodat het beschikba re werk beter zou worden ver deeld. De FNV-bonden willen een vrije vrijdagmiddag. Dat heeft naast voordelen ook duidelijke na delen, zeker nu de zusterbonden in Duitsland een staking over dit punt hebben verloren en er weinig uit zicht is dat concurrerende landen dezelfde weg zullen inslaan. De FNV-bonden staan dus niet zo sterk in hun schoenen. De werkge vers hadden hierop moeten inspe len door openingen te bieden voor vervroegde uittreding en eventueel meer vakanties. Maar juist ook op deze punten hebben de metaal werkgevers hun zuinigste gezicht opgezet. ADVERTENTIE door Hanneke Wijgh GRONINGEN Niet elke verkrachter loopt het risico van een veroordeling. Of hij wel of niet door de rechter een gevangenisstraf krijgt opgelegd, hangt af van een aantal factoren. Doorslaggevend voor een veroordeling zijn de socia le klasse van de dader, de mate waarin hij het slachtoffer kent, de mate van het geweld en de plaats waar de verkrachting plaatsvindt. Wie in de buitenlucht een vrouw verkracht of haar huis binnendringt maakt een grotere kans op veroorde ling. Natuurlijk hebben zij gelijk dat vervroegd uittredende oudere werknemers vacatures achterlaten terwijl nu al de open plaatsen niet bezet te krijgen zijn. Maar de vakbonden willen graag meewer ken aan oplossingen voor het vaca tureprobleem. Dan hadden de werkgevers toch best kunnen pra ten over uitbreiding van de ver vroegde uittreding op enige ter mijn. Dat had het gesprek gaande kunnen houden. Hoe dan ook, partijen zullen het, met of zonder voorafgaande acties, toch ooit eens moeten worden. Het was verstandiger geweest wan neer men het niet had laten aanko men op het polsen van de vak bondsleden. De rustige stemming is uit het overleg. De werkgevers speculeren er kennelijk op dat de werknemers niet zo happig zijn om acties te gaan voeren. Maar zoiets kun je tevoren nooit met zekerheid voorspellen. Het inschakelen van de vakbondsleden in de loop van het cao-overleg heeft duidelijke risico's voor verharding van stand punten. Partijen hadden beter hun best moeten doen in hun rollenspel geen onnodige risico's te nemen. De veroordelingen door de rechter stemmen aardig overeen met het ste reotype beeld dat veel mensen van een verkrachting hebben. De dader is volgens dat beeld een onbekende. Hij overweldigt het slachtoffer ergens buiten en gebruikt daarbij geweld. Klopt dit beeld ook met de werkelijk heid? Nee. zeggen Gerry Metz en Hermke Rijpkema. twee Groningse andragogen. Zij hebben samen een onderzoek gedaan naar de mythen en de feiten over verkrachting. Hun con clusies zullen begin maart officieel worden gepubliceerd. Gerry Metz en Hermke Rijpkema hebben de dagrapporten van de poli tie in Groningen over de jaren 1971 tot en met 1976 onderzocht. Zij licht ten de 111 meldingen van een zeden delict uit de rapporten en bekeken wat er uiteindelijk met de aanklacht was gebeurd. Het resultaat is weinig bemoedigend. Slechts in 32 van de 111 aangiften volgde een veroorde ling. De rest werd of door de politie of door de officier van justitie terzijde geschoven. In zestig gevallen maakte de politie geen proces-verbaal op. Van de 52 processen-verbaal, die wer den doorgestuurd naar de officier van justitie, raakten er nog eens drie op onverklaarbare wijze zoek. Dertien keer werd de aanklacht door het openbaar mlnisterié geseponeerd. Van de vijfendertig aangiften, die uit eindelijk bij de rechter op tafel kwa men, werd in drie zaken vrijspraak verleend. De daders, die werden ver oordeeld, zaten gemiddeld twee maanden en drie dagen in de gevan genis. Geen gering aantal 111 aangiften van verkrachting en/of aanranding, het lijkt een gering aan tal. Maar dat is niet zo, stellen de twee onderzoeksters. De vrouwen die wel aangifte doen, vormen het topje van de ijsberg. Slechts één op de veertig gaat naar de politie of laat een ander voor haar aangifte doen. Het aantal werkelijk verkrachtingen ligt vele malen hoger. Per jaar zijn ver moedelijk 25.000 vrouwen het slacht offer van een seksueel delict. Bijna een kwart van de vrouwen, blijkt uit het Groningse onderzoek, doet pas na drie dagen of nog later aangifte. Ze durven niet eerder uit angst voor de dader of voor de ou ders. Ook zijn ze bang een slechte naam te krijgen. Pas nadat ze er met iemand over is gepraat of als ze ont dekken dat ze zwanger zijn. stappen ze naar de politie. Van alle aangiften in Groningen bleek er slechts één vals te zijn. De gemiddelde leeftijd van het slachtoffer ligt rond de twintig, die van de dader rond de achtentwintig. Het Jongste slachtoffer was negen jaar, het oudste vierenzestig. De leef tijd van de dader varieeerde van veer tien tot 52 jaar. Slechts eenderde van de aanranders en verkrachters kwam uit een lagere sociale klasse. Een kwart hoorde tot een etnische min derheid. Eenenveertig procent van de slacht offers en de daders kenden elkaar. In zestien procent van de aangiften be trof het zelfs een familielid, een vriend, of een ex-echtgenoot. Het tijdstip van de verkrachting lag in de helft van de gevallen tussen acht uur 's avonds en vier uur 's morgens. Een kwart vond overdag plaats. In de maanden juni en november werd een piek geconstateerd, terwijl in septem ber het aantal verkrachtingen, alt hans volgens de aangiften, een diep tepunt vertoonde. Beperkte rol Alcohol en drugs spelen een beperkte rol. Van de daders had slechts dertig procent een borrel op. Veertig pro- illustratie uit de Middeleeuwen cent van de verkrachtingen vond in huis plaats, dertig procent in een schuur of ergens buiten. In zeventien procent van de gevallen had de dader zich toegang verschaft tot het huis van het slachtoffer. Slechts zestien procent van de vrou wen heeft zich actief tegen de ver krachting verzet. Dat lijkt weinig, maar de meeste vrouwen durfden zich niet te verdedigen uit angst voor geweld. In een kwart van de gevallen konden de vrouwen ook geen vin ver roeren, omdat ze vastgebonden wa ren of bewusteloos geslagen. De Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Lees eerst de gebruiksvoorschriften NEE HOOR, NiET DOOR DE WINTERSPORT Ik Liep nio6 dp krukken VAN DE VORi6E KEER EN LAAT NOU n'N ENE KRUK BEE KEN...1 BOEM, PAAP 6INE IKWÉEK... HET ZOVEELSTE ITALi/MltóE Gerry Metz angst voor meer geweld klopt met de werkelijkheid. Het geweld nam toe bij heviger verzet. Moreel geweld In de helft van alle aangegeven geval len werd moreel geweld gebruikt. Daaronder verstaan de onderzoek sters chantage, dwang of bedreiging met geweld. De vrouwen werden in meer dan de helft van alle gevallen gedwongen tot het plegen en toe staan van verschillende seksuele han delingen en werden vaak meerdere malen door dezelfde man of door ver schillende mannen verkracht. In welke gevallen maakt de politie een proces-verbaal op en in welke niet? Uit het Groningse onderzoek blijkt dat de politie van de 111 aangif ten er zestig terzijde heeft geschoven. In achtendertig gevallen was de da der niet bekend Maar ook al is de dader wel een bekende, dan nog maakt de politie niet altijd een pro ces-verbaal op. Het hangt veel af van de vooroordelen die de politieman er op na houdt, of de aanklacht wordt doorgestuurd naar het openbaar mi nisterie. Doorslaggevend Een klein onderzoek van Evert ter Mors, een rechercheur die vijfentwin tig collega's van de zedenpolitie heeft ondervraagd naar hun denkbeelden over verkrachting, bevestigt het ver moeden van de twee Groningse on derzoeksters dat de ideeén van de politie een doorslaggevende rol spe len. Opmerkelijk is dat velen een kijkje gaan nemen in de wachtkamer als ze van de portier horen dat er een vrouw zit, die verklacht is. De politie is eerder geneigd proces verbaal op te maken naar mate het slachtoffer jonger is of de dader ou der. Ook of de dader dronken was of geweld heeft gebruikt is van Invloed, evenals de vraag of de dader en het slachtoffer elkaar kenden. Van bete kenis is ook de sociale status van de dader, hoe lager de status hoe eerder de politie een proces-ver baal opmaakt. Eenzelfde soort selectie wordt nog maals door de officier van justitie toegepast. De zaken die naar de rech ter worden doorgestuurd passen na genoeg in het beeld, dat de goege meente van verkrachting heeft. Wie uiteindelijk veroordeeld wordt door de rechter, voldoet aan de eisen die in het begin zijn opgesomd. De cirkel is gesloten. Gerry Metz en Hermke Rijpkema noemen dit in hun rapport de fuik werking. Ook al blijken er veel ver krachtingen plaats te vinden, die niet in het stereotype beeld passen, dan nog worden alleen die verkrachters veroordeeld, die niet al te veel bulten het patroon vallen. Onderzoek naar verkrachtingen, naar de slachtoffers en naar de reactie van politie, het openbaar ministerie en de rechtbank is dan ook dringend gewenst, zeggen de twee onderzoeksters. Vervolg van pagina 1 De precieze data van het vervoer zijn: rond 1 maart verscheping van het materieel van de hoofdmacht. Het charterschip wordt rond 10 maart in Haifa verwacht Rond 10 maart ver volgens het vertrek van de militairen zelf per vliegtuig naar Beiroet. Rond 15 maart moeten Nederlandse mili tairen en hun materieel operationeel zijn in Zuid-Libanon. omdat dan de Franse troepen ter plaatse zullen ver trekken. Nederlandse kwartierma kers zullen 1 maart naar Libanon gaan om de legering van het Neder landse detachement voor te bereiden. Ook in dit geval zullen de militairen zelf via Beiroet gaan en hun voertui gen via Haifa. Intussen heeft de Israëlische legertop laten weten niet zo erg enthousiast te zijn over de Nederlandse deelname aan de VN-vredesmacht. In een tele visie-interview verklaarde generaal Levran gisteren, dat het voor Israël een grote opluchting zou zijn als de Nederlanders thuisbleven De WDM heeft gisteravond een pro testmars gehouden van Maarssen naar Nieuwersluis om te demonstre ren tegen het zwaar arrest, dat drie militairen kregen omdat zij hebben geweigerd mee naar Libanon te gaan De mededeling van de auditeur-mili tair, dat de drie in Nieuwersluis zullen moeten blijven totdat hun zaak be handeld is. noemt de soldatenbond intimidatie. Ben je strafbaar als je keer op keer de oplettendheid van de posterijen op de proef stelt door enveloppen met onechte, dus on geldige, postzegels aan jezelf te sturen? „De kans zit er in dat een ambtenaar zoiets doorgeeft aan Justitie en die kan dan een straf vervolging instellen", zegt een PTT-voorlichtster. En dus ont hullen we slechts dat het een lezer uit het noorden des lands is die in de loop van enkele jaren een heel album heeft aangelegd van namaak-postzegels, die alle maal netjes door de post zijn afgestempeld. Een unieke verza meling miskleunen dus, alle tot stand gekomen dankzij de on- k- icftintiï mJtrt i De twee benzinetijgers. Een slnitzegel van het jubileren de herstellingsoord Dennen heuvel. nauwkeurigheid van postbe ambten. Een paar voorbeelden: in 1967 plakte deze lezer uit het noorden des lands een kwartje aan postze gels op een aan zichzelf geadres seerde envelop. Eentje van een dubbeltje en eentje van vijftien cent. allebei met een koninginne- hoofd er op. Alleen: het ene hoofd was van koningin Wilhelmina. het andere van koningin Juliana. Toch werd de envelop keurig thuisbezorgd en zo verwierf de lezer moeder en dochter onder één stempel in zijn verzameling Prinses Irene heeft bij ons weten nooit op een postzegel gestaan, maar desondanks bezit onze ver zamelaar er een exemplaar van hij knipte een fotootje op het juiste formaat, plakte er een kar telrandje van een echte zegel om heen en de post zorgde voor de rest. Zo heeft hij ook Beatrix en Claus (uit de krant geknipt) op één „zegel" gezet. Tot hier is het nog wel goed te praten dat de man op het post kantoor er in trapt: een konink lijk hoofd in het model van een postzegel, zoiets stempel je ver moedelijk automatisch en kri tiekloos af. Maar wat te denken van het hoofd van John F. Ken nedy of Ludwig Erhard, afkom stig van sigarenbandjes, gepre senteerd èn geaccepteerd als „Nederlandse postzegel?" Of de envelop waarop naast een geldi ge frankeerzegel van vijf cent een exemplaar van de Deutsche Bun- despost (20 Pfennig) is geplakt? Een „gratis deurzegel", door de post voor een frankeerzegel aan gezien. John F. Kennedy, versiering van een sigarenbandje, nu als Neder landse postzegel. Sluit- en plakzegels heeft de ver zamelaar veelvuldig gebruikt. Sommige zien er tamelijk echt uit („school-slag", tbc-sluitze- gels), maar over andere creaties zou een kind al gevallen zijn, ook al zijn er een paar op echt*, of nep-eerstedag-enveloppen ge plakt: een plaatje van een luci fersdoosje bij voorbeeld, een ze geltje met daaronder „heitje kar weitje" en eentje waarop met koeien van letters staat „gratis deurzegel". Misschien is de mooi ste wel die met twee stoere tijgers naast elkaar, een bekende benzi ne-reclame die niets aan duide lijkheid te wensen overlaat; „schone motor" en „geen risico", staat er bij. Nou kan zo'n stempelmachine die ze tegenwoordig gebruiken, zich natuurlijk makkelijk op een zegel verkijken. Maar het aardige is, dat negen van de tien post- blunders nog uit de tijd van het goede oude handwerk stammen en zodoende ook met de hand door een heuse meneer zijn afge stempeld. Toen de lezer een paar jaar geleden naar het noorden des lands verhuisde en een PTT- beambte in zijn geheimen inwijd de, kreeg hij deze reactie: „In onze provincie zou zoiets nooit kunnen gebeuren!" Het gebeurde wél: de envelop die de verzame laar met een sluitzegel van de tbc-bestrijdlng naar zijn nieuwe adres stuurde, kwam zelfs met een dubbel stempel in de bus. Mocht iemand onze man en zijn collectie in het noorden des lands willen benaderen: via „Dichtbij Verder" gestuurde brieven zul len we onverwijld doorzenden tips Een door het ijs gezakte drenke ling is binnen een paar minuten te verkleumd om zichzelf te red den. 8nelle hulp is daarom ge wenst. Niet dat het zeker is dat het ijs nog lang ijs blijft, maar voor het geval dat heeft de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen toch nog maar wat tips opge steld begin nooit zonder hulp middelen aan een schaatstocht, een ijsstok die steun kan geven of eventueel het draagvlak van de redder vergroten, is heel ge schikt. Wie zo'n tocht maakt doet er verstandig aan om wollen handschoenen aan te doen en een reddingsklos mee te nemen. En voor de redders: ga nooit lopend over het ijs naar een drenkeling toe. Veel beter is het om plat op dc bulk naar de plaats des on- heils te kruipen en vla een lijn in verbinding te blijven met iemand op de kant. Iemand die door het ijs gezakt is moet. zegt de KNBRD. altijd even naar de dok ter of het ziekenhuis, omdat zich zelfs een paar dagen later nog complicaties kunnen voordoen. de engste De Engelsen vinden oppositie- leidster Margaret Thatcher maar een eng mens. Enger zelfs dan Dracula en Jack the Ripper. Ten minste, die Engelsen die door het wassenbeeldenmuseum van Ma dame Tussaud in Londen gedren teld zijn en een lijst voorgelegd kregen met vragen als wie ze de mooiste vonden en aan wie ze de grootste hekel hebben of voor wie ze het bangst zijn. In die laatste categorie scoorde mevrouw That cher de derde plaats, achter Hit- Ier en Idi Amin; Dracula moest een plaats voor haar opschuiven Misschien is ze alleen in was niet te pruimen, en dan nog maar voor een deel van het volk, want een ander deel van de bezoekers zette haar als tweede op de lijst van de meest populaire politici, achter Jlmy Carter vogel getuigt Voor het eerst in de geschiedenis heeft de Deense politie de hulp van een vogel gehad bij het ont rafelen van een misdaad Op een vroege morgen werd een laveloze Fin in Kopenhagen op straat ge vonden; bovenop de man zat een papegaai, die hem kennelijk „be waakte" en van geen wijken wist. Man en papegaai gingen mee naar het bureau. De man kon geen pap zeggen, maar de pape gaai kwebbelde er lustig op los. Veel kon de politie er niet uit opmaken, maar wel dat het dier Jr.cob heette en dat Hertha een naam die de vogel herhaalde malen noemde na enig zoeken de eigenares van een dierenwin kel bleek te zijn. Jacob was haar papegaai, die met nog zo'n veer tig andere vogels uit de winkel was gestolen. Wie de dief was kon Jacob niet duidelijk maken, maar de politie wacht geduldig af tot de opgepakte Fin zijn mond open wil doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5