Resultaat van steun aan wolindustrie onvoldoende Winter trof uitverkoop Ogem verwacht politieke steun bij overname Nederhorst Bonden positief over overneming van drie bedrijven Middenstanders laken postorderbedrijf FNV Hard oordeel Algemene Rekenkamer: België verlaagt rente opnieuw NCOV: maatregel tegen herhaling stroppen Hypotheekrente per 30 januari Ook binnen vakbond oppositie Bouwgigant niet bang voor Kamer en bewindvoerders Van Aardenne vangt bot met 'bruidsschat' FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Algemene Rekenkamer velt een hard oordeel over de steunoperatie, die de overheid heeft uitgevoerd voor de noodlijdende wolindustrie. „Met vijftig miljoen aan overheidsgelden is niet bereikt wat de partijen voor ogen stond, in het bijzonder voor wat betreft de handhaving van de werkgelegenheid", aldus de Rekenkamer, die in een komend rapport aan de Tweede Kamer verder spreekt over een „tweeslachtig project" en „te optimistische verwachtingen". De Rekenkamer, onafhankelijk on derzoeker van overheidsuitgaven, heeft de herstructurering van de wol industrie twee jaar lang onder de loep genomen. Halverwege vorig jaar werd de overheidssteun gestaakt. Volgens het PvdA-kamerlid Castri- cum maakt het rapport duidelijk, dat de overheid te weinig greep had op de herstructurering. Ook meent hij, dat de vraag „waar is het overheidsgeld precies gebleven" volstrekt onvol doende aan de orde is gekomen. Castricum, die in eerdere vragen aan minister Van Aardenne (economische zaken) al opheldering had gevraagd, wil meer weten „dan wat er globaal aan overheidsgeld is ingestopt en wat het effect is geweest". Het lijkt hem een goede zaak, dat de Kamercom missie voor economische zaken het rapport van de Rekenkamer verder bespreekt met de minister. Uiteinde lijk moet er, naar zijn mening, een Kamerdebat aan worden gewijd. personeelsleden. Meer dan 550 waren afkomstig van het „trekpaard", de sterke onderneming AaBe uit Tilburg. „Nog geen drie jaar na de oprichting werd vastgesteld dat de enige moge lijkheid om het (noodlijdend) voort bestaan van het nieuwe concern te rekken, bestond uit een inkrimping", aldus het rapport van de Rekenka mer. „In eerste instantie konden daardoor nog circa 550 man in dienst worden gehouden". Bij verdere in krimping werd het personeelsbe stand tot 450 teruggebracht. Eind vorig jaar noemde minister Van Aardenne tegenover de Rekenkamer als oorzaken: de tegenvallende markt, de moeizame bundeling van de verschillende bedrijfseenheden en tenslotte de geringe aandacht van de bedrijfsleiding voor de kledingstof- fensector. Door die houding van Sig- macon „ontstond wrijving" met de stichting Wolcon, die door de over heid in 1974 was opgericht. In deze stichting zaten ondermeer vertegen woordigers van werkgeversorganisa tie, vakbeweging en overheid. „De wrijvingen waren allerminst bevor derlijk voor de situatie", aldus de Rekenkamer in haar conclusie. object worden gezien of was het de bedoeling een gezond, economisch verantwoord bedrijf van de grond te krijgen?" De hoop, die de overheid had geves tigd op de sterke onderneming AaBe. is blijkens het rapport van de Re kenkamer een ernstige misreke ning gebleken. „Dit bedrijf had op het moment van de start van het project een redelijke toekomst met groeikansen". Tijdens de herstructu rering is dit bedrijf zelf echter in moeilijkheden geraakt, en had het 15 miljoen overheidssteun nodig om die problemen weer te boven te komen. BRUSSEL De centrale bank van België heeft woensdag opnieuw een renteverlaging afgekondigd ter ver mindering van de druk op de krediet markt. Het lombard-tarief (rente, die de handelsbanken betalen voor kre dieten tegen onderpand van waarde papier) en het discontotarief voor het B-plafond zijn met een half procent verlaagd tot 7,5 procent. Het discontotarief voor het A-pla fond, dat geldt voor rond driekwart van de discontotransacties van meest niet-speculatieve aard, blijft zes pro cent De verlaging gaat per 1 februari in. Het B-disconto is nu binnen een pe riode van twee weken voor de tweede keer verlaagd. Het tarief geldt voor fondsen, die in het algemeen gebruikt kunnen worden voor speculatieve doeleinden. Met het oog op de druk op de Belgische frank is dit tarief de afgelopen maanden relatief hoog ge weest. De herstructurering van de wolindu strie is op gang gekomen onder de vorige minister van economische za ken, Lubbers. Het was zijn bedoeling een „nieuw, dynamisch wolconcern" in het leven te roepen. De gezonde i delen van verliesgevende bedrijven Tweeslachtig zouden worden gebundeld en worden „getrokken" door een sterke onderne ming. Daarmee zou het behoud van arbeidsplaatsen mogelijk zijn, was de hoop. De nieuwe onderneming, Sig- macon, telde bij de oprichting 920 Op verschillende plaatsen in het rap port wordt de „tweeslachtigheid" van de Wolcon-Sigmacon-constructie naar voren gebracht: „Moest het pro ject vooral als een werkgelegenheids- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vakbonden staan in principe positief tegenover de overneming van koekfabriek Nobo in Ede (inclu sief het dochterbedrijf De Waal Banketfabriek in Tholen) en het diepvriesbedrijf Groko in Zundert door Campbell. De bedrijven behoren tot de voe- dings- en genotmiddelenbedri j ven van het Amerikaanse ITT-concern in Europa. Vorig jaar nam ITT het be sluit deze bedrijven af te stoten. Aanvankelijk werden besprekingen daarover gevoerd met Heinz, maar die mislukten. Nu is het eveneens Amerikaanse concern Campbell als gegadigde in de markt Wat Nobo en De Waal betreft (samen een kleine vierhonderd werknemers), daarover hebben de voedingsbonden met Campbell overeenstemming be reikt over een aantal voorwaarden voor de overneming. Zo zullen er geen gedwongen ontslagen vallen en voorts zullen de thans geldende ar beidsvoorwaarden óók voor zover ze boven de c.a.o. uit gaan blijven gelden. Bovendien heeft Campbell de toezeg ging gedaan, dat het beleid gericht zal zijn op het voorbestaan van de twee ondernemingen. Over Groko (ruim vijfhonderd man personeel) moet nog met Campbell worden gesproken. De bonden willen zwart op wit de toezegging, dat de werkgelegenheid gehandhaafd zal blijven en dat niet wordt beknibbeld op lonen en overige arbeidsvoorwaar den, waaronder de goede pensioenre geling. Bestuurder Wijnberg van de Indu striebond NKV wijst er in dit verband nog op, dat Campbell het financieel niet slecht doet; en „ook sociaal niet". Een voordeel vindt hij ook, dat Groko onder een grote financiële pa raplu terecht komt. Hetgeen belang rijk is, omdat in dit diepvriesbedrijf nogal wat geïnvesteerd en gemoder niseerd moet worden in de komende tijd. Zijn collega Bil van de Industriebond CNV wil met name ook zekerheid over de werkgelegenheid op de mid dellange en lange termijn, als Groko inderdaad door Campbell wordt over genomen. EMISSIE: De uitgiftekoers van de 8,5 pet tienjarige obligatielening 1979 van 150 min ten laste van de Cen trale Rabobank is vastgesteld op 99,50 pet. De inschrijving staat open tot en met morgen 2 februari. Sneeuw, ijzel en slecht begaanbare straten hinderden voetgangers voortdurend, de laatste weken. Voor gezellig winkelen waren de omstandigheden uiterst ongunstig. De resultaten van de uitverkoop waren er dan ook naar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De uitverkoop heeft deze januari-maand nogal geleden onder de kou en de gladde wegen. Is het anders in deze tijd van het jaar drukker dan normaal in de winkels, ditmaal was het vaak stil, al zijn de reacties uit de detailhandel niet gelijkluidend. In meerdere sectoren wordt steen en been geklaagd, zegt de heer Dubbelman van het Nederlands Christelijk Ondernemers Ver bond, een van de nationale mid denstandsorganisaties. Op de be stuursraad van het NCOV, een vergadering met vertegenwoordi gers uit diverse branches was veel geklaagd over tegenvallende om zetten. Volgende week, wanneer een pe riodiek gesprek plaatsvindt met staatssecretaris Hazekamp van economische zaken wil het NCOV de bewindsman voorstellen een re geling te ontwerpen die stroppen als die in de afgelopen weken moet voorkomen. Bij de NCOV wordt in dit verband gedacht aan een verlenging van de uitverkoop. De wet op de uitverkoop zou zo veranderd moeten worden dat de overheid de bevoegdheid heeft tot verlenging van de termijn te be sluiten wanneer het weer geduren de een langere periode slecht is. Of de staatssecretaris mogelijkheden heeft om direct nog bij deze uit verkoop op te treden, kon de heer Dubbelman niet overzien. Woordvoerder G. Rossier van de Stichting Mitex, de overkoepelen de organisatie voor de textielhan del heeft de ervaring dat de uitver koop in de grote stadscentra flink is tegengevallen. Op de markten was het zelfs heel slecht. In kleine re plaatsen waar de consument minder ver van de winkel af woont echter beroerd. Toch is over de hele linie de uitverkoop in de tex tiel tegengevallen, aldus de heer Rosier. Woordvoerder Remarque van de grootste textieldetailllst, C&A, was evenwel iets minder pessimistisch. Het weer had welis waar een ongunstige invloed maar zowel de koopjesjagers als die wat van de komende voorjaarscollec ties wilden opsnuiven, zijn wel aan hun trekken gekomen. De omzet ten van de laatste weken hebben dat uitgewezen. Als het weer lang slecht blijft, komen de mensen op een gegeven moment toch wel, zegt de C&A-woordvoerder Overigens wijst hij op de in verge lijking met vroeger beperktere be tekenis van de seizoensopruiming. Dat doet ook Mitex-zegsman Ro sier: Het voorraadbeheer is veel beter dan vroeger, men koopt geen grote partijen meer in waar mee men soms grotendeels blijft zitten en de automatisering van de inkoopregistratie voorkomt ook missers. Meubelzaken hebben de laatste weken flinke deuken in de omzet gehad, menigmaal 10 tot 25 pro cent. vergeleken met dezelfde pe riode van vorig Jaar, aldus de heer Karelse van het Centraal Bureau woninginrichtings- en meubile- ringsbedrijven. Meubels worden vaak op zaterdag gekocht of op de wekelijkse koopavond omdat man en vrouw dan beiden kunnen win kelen. Eén zaterdag ijzel geeft daarom meteen een forse klap. Toch denkt Karelse dat de schade wel weer wordt ingehaald. Bij de aankoop van meubels geldt: uit stel is geen afstel. Je kunt best een paar weken langer op een versle ten bank blijven zitten. Tenslotte Vroom Sc Dreesmann. Grote uitverkoopsuccessen waren voor dit concem niet weggelegd. Gewoonlijk is het wat drukker dan normaal, dit Jaar wat stiller. Opvallend was wel dat wanneer de omstandigheden even iets gunsti ger waren, zoals afgelopen zater dag, het publiek ineens weer in groten getale kwam opdagen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsloltprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 925 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 9.0 9.25 9.0 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 9.3 89 8.7 9.3 8.9 8.7 Centraal Beheer 5 Jaar 1.5 9.0 9.0 Ennia 10 jaar 8.9 89 Nat. NederL 10 jaar «- 8.9 8.9 NMB 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 8.9 8.7 8.9 8.7 Rabobank (advicsrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.2 9.2 RPS 5 Jaar 1.— 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.— 2 9.0 8.0 9.0 8.0 Stad A'dam 5 Jaar L— 9.0 9.0 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 Jaar 5 Jaar variabel 2.- 2. - 2 90 94 9.0 92 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen dlc lid zijn van de NVBL De NMB heeft de tarieven verlaagd. De overige banken zijn gelijk gebleven. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) DEN HAAG (ANP) De middenstandsorganisatie KNOV wil dat de FNV haar postorderbedrijf en andere commerciële activiteiten zo spoedig mogelijk stopzet. Die activiteiten gaan ten koste van het normale distributie-apparaat, zegt het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondememings Verbond). Bin nen de FNV is het postorderbedrijf overigens al enige tijd onderwerp van discussie. De bezwaren van het KNOV gelden niet alleen het postorderbedrijf maar ook de vijf showrooms waar met kor ting werd verkocht, vakantieverblij ven in binnen- en buitenland en de verkoop van kunstvoorwerpen, dit al les ten behoeve van de FNV-leden. Volgens het KNOV heeft de FNV alle gevoel voor verhoudingen verloren, wat zou blijken uit de omvang van de aanbiedingen, die „niet zelden de helft of meer van de beschikbare ruimte in een vakbondsorgaan be slaan." Voorts stoort het KNOV zich aan het feit, dat ook niet-leden van de FNV van de aanbiedingen gebruik kunnen maken. Er zou daarop geen controle zijn. Het KNOV schrijft in zijn blad „Ondememersvisie" dat het voordeel dat door aankoop van arti kelen via de FNV te behalen zou zijn, vaak niet aanwezig is. Een onderzoek van het KNOV gaf als resultaat, dat een aantal artikelen dat tegen een „ledenprijs" bij de FNV gekocht kan worden, bij de „normale" detailhan del voor een gelijk of lager bedrag wordt verkocht. Ook bij de buiten landse vakantiereizen aangeboden door de FNV zijn geen uitzonderlijk goedkope aanbiedingen, aldus het ar tikel in „Ondememersvisie". Ook de presentatie van de FNV-aanbiedin- gen vormt voor het KNOV een steen des aanstoots. Volgens het verbond bedient de vakbeweging in het aan prijzen van haar waren zich van recla me-kreten. waarop in andere vak- bondspublikaties regelmatig kritiek wordt uitgeoefend. Het hanteren van termen als „adviesprijs", „ledenprijs" en „extra-korting", behoort tot prak tijken die, indien door anderen toege past. door de FNV wordt gehekeld, aldus het KNOV. De middenstand sorganisatie vindt dat de werkgele genheid wordt geschaad bij bedrijven die zich normaal met de gewraakte activiteiten bezighouden. De FNV zegt in een reactie dat er FNV-leden zijn die zich afvragen of het voor een vakbeweging wel wenselijk is om er dergelijke commerciële activiteiten.' op na te houden. De FNV is overigens niet zo onder de indruk van de argumenten die het KNOV aanvoert tegen de FNV-win- keL Volgens de woordvoerder is de actie niet concurrerend in de zin van het afsnoepen van werkgelegenheid bij anderen omdat de totale omvang van de activiteiten naar zijn mening bescheiden is. De Jaarlijkse omzet van de voordeelactie van de FNV bedraagt gemiddeld zo'n 15 miljoen gulden, een kleine 2 procent van de totale omzet van alle Nederlandse postorderbedrijven VMF-STORK: Stork Brabant, een werkmaatschappij van Vmf-Stork heeft een licentie-overeenkomst ge sloten met Romsit, de Roemeense staatsonderneming voor buitenland se handel. Deze overeenkomst, waar mee ettelijke miljoenen zijn gemoeid, houdt in dat de machinefabriek „Me- talul Rosu" in Clujnapoca (N.W Roe menië) de 8tork rotatiedrukmachines voor textiel en bijbehorende appara tuur in licentie gaat bouwen. In eer ste instantie zal men uitsluitend de behoefte van de binnenlandse markt dekken; in een later stadium heeft men tevens (beperkte) exportrechten. De eerste Jaren zal Stork Brabant een aanzienlijk deel van het benodigde materiaal aan de Roemeense partner leveren Door Theo Koelé DEN HAAG Bouwgigant Ogem gelooft niet, dat iets of iemand nog de oprichting van Ogem-Nederhorst-Bouw in de weg kan staan. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft laten weten, hoeveel geld hij voor het nieuwe bouwbedrijf met enkele duizenden personeelsleden in petto heeft. De bewindvoerders van Nederhorst zullen de Nederhorst-bouwbedrijven heus wel „op de gestelde voorwaar den" overdragen. Ook de Tweede Ka mer zal niet dwars liggen. Ogem ver wacht blijkens een interne brief „de instemming van de Tweede Kamer" Drs Boersma van Ogem-Bouw, nog niet zo lang CDA-kamerlid-af, wil niet zeggen of die verwachting van hem afkomstig is. „Maar ik deel haar wel," zegt hij. Boersma's verwachting stoelt niet op contacten met leden van de grootste regeringspartij, „want zulke contac ten heb ik sinds mijn vertrek uit de Kamer niet gehad." Boersma en dr 8onneveld, de auteur van het uitge lekte Ogem-schrijven, verwachten wel „bepaalde vragen" vanuit het parlement Maar ze beseffen, dat de Kamer weinig anders kan doen dan Ja" zeggen tegen de moeizaam tot stand gekomen afspraken tussen Ogem en de Staat. Het gaat immers om de werkgelegen heid van zo'n 7000 mensen Een fail lissement van de Verenigde Bedrij ven Nederhorst kan die werkgelegen- heid in gevaar brengen. De Rotter damse rechtbank heeft Nederhorst weliswaar opnieuw uitstel van beta ling gegeven, maar wel in de veron derstelling dat de partijen het eens worden over een nieuwe bouwonder neming. Vragen uit de Tweede Kamer zullen er In elk geval komen. Van Houwelin- gen (CDA) heeft al laten weten, dat de Kamer moet beoordelen of de staat voldoende zeggenschap heeft gekre gen in ruil voor de miljoenensteun. Van der Hek (PvdA) stelt minister Van Aardenne vandaag, buiten het eigenlijke vragenuurtje om. al een reeks vragen. Van der Hek heeft de indruk, dat de staat Ogem wel zeer ter wille is geweest. „Er blijft voor Nederhorst nog veel onzekerheid. Niet alleen kan Ogem in 1981 de Ne derhorst-bedrijven van de hand doen. maar ook vóór die tijd kan het con cem de overeenkomst met de staat opzeggen," leest Van der Hek in het Ogem-schrijven. Ambtenaren, bewindvoerders en Ogem-functionarissen, die de onder handelingen over het nieuwe bouw bedrijf de laatste tijd hebben meege maakt, reppen zonder uitzondering over „een hoogst ingewikkelde kwes tie" of een „uiterst weerbarstige ma terie" Opmerkelijk Maar behalve ingewikkeld, waren die onderhandelingen enkele weken gele den ook hoogst opmerkelijk WD- minister Van Aardenne wilde toen „een duidelijke koerswijziging ten opzichte van het vorige kabinet" (in de woorden van drs Boersma, die als minister van Sociale Zaken in dat kabinet deelnam aan onderhandelin gen over de toekomst van het noodlij dende Nederhorst) Van Aardenne hleek bereid de Neder- interne Ogem-schrijven vertelt daar over, dat men „het niet verantwoord vond, de met definitieve overname samenhangende risico's te aanvaar den." Een proefhuweiijk met de Staat genoot de voorkeur, al zal het con cem „een gezonde bouwonderneming als honderd procent Ogem belang" nastreven Afspraken Van Aardenne horstrbouwbedrijven nu al geheel naar Ogem te laten overgaan. Top ambtenaar Molkenboer. aan wie de bewindsman een goed deel der be sprekingen overliet, sprak zelfs over een „bruidsschat"; een forse duit voor de partners Ogem en Neder horst-bouwbedrijven. In 1975 waren de staat en Ogem Juist overeengeko- Boersma men, dat zij elk de helft van het aandelenpakket zouden nemen Ogem kreeg wel het recht later het leeuwedeel van het aandelenkapitaal te verwerven. Het aanbod van Van Aardenne werd door Ogem echter afgeslagen. Het Ogem heeft in de onderhandelingen „vastgehouden aan de afspraken van 1975," zegt Boersma. Dat die onder handelingen weerbarstig en ingewik keld waren, is vooral te wijten aan de vaagheid van die oude afspraken. Een fiks meningsverschil, bestem peld als „verschil in interpretatie," was er vooral over de vraag: hoe bere kenen we de bedrijfsresultaten van de Nederhorst-bouwbedrijven over de afgelopen Jaren, en wie draait er voor de verliezen op? Ogem ontkent bij monde van Boersma dat de overheid meer geld moet neertellen dan in 1975 te voorzien was. ..Alle verplichtingen vloeien voort uit de afspraken van dat jaar," aldus de oud-bewindsman. „De overeengekomen voorwaarden mogen stellig zeer gunstig genoemd worden voor Ogem." was het oordeel van twee Groningse economie-stu denten, die de afspraken van toen onder de loep namen. Als het interne schrijven van Ogem geheel Juist is (een brief van Van Aardenne aan de Kamer moet dat nog uitwijzen) lijkt de bouwkolos er niet op achteruit te zijn gegaan. Integendeel. Alle verliezen van de Nederhorst^be drijven worden aangezuiverd door de Staat. De bedrijfsvoering van de Ogem-en-Nederhorst-Bouwbedrijven gebeurt gescheiden tot uiterlijk 31 december 1981. voor rekening van resp. Ogem en de 8taat. In dat jaar kan Ogem een honderd procent be lang krijgen in Ogem-Nederhorst- bouw, of de Nederhorst-bedrijven uit die bundeling geheel „teruggeven" aan de 8taat. Maar ook vóór die tijd kan Ogem een einde maken aan de overeenkomst met de 8taat. „wan neer zij bijvoorbeeld geen redelijke mogelijkheden meer ziet tot een ren dabele exploitatie Boersma. „We houden de bedrijfsre sultaten doorlopend in de gaten, we kunnen natuurlijk niet tot 1981 onze ogen dicht houden De vooruitzichten voor de bouw laten zich moeilijk ln kaart brengen. Maar we hopen te kunnen doorgaan met de bedrijfsvoe ring als iedereen meewerkt, ook vak bonden en ondernemingsraden.'' Zou Boersma als minister dulden dat er meer dan 100 miljoen overhelds- guldens worden gestoken in een pro ject dat voor de overheid hoogst on zeker is? Boersma: „Die vraag is niet aan de orde. Ik ben geen minister meer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15