Verboden voor gehandicapten 'De slag bij Waterloo moet hier uitgevochten worden' Katholiek Limburg verdeelder dan ooit U kunt er meer aan doen dan u denkt SIRE 'Het is Gijsen die polariseert' ZATERL «G 27 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Zf De scheuring loopt door menig gezin door Willem Schrama Er zijn ouderavonden waarop monseigneur Gijsens opvattingen over de katholieke geloofsverkondiging een verhit onderwerp van gesprek zijn. Er zijn eucharistievieringen waarin de naam van de bisschop met opzet niet wordt genoemd, terwijl de liturgie dat voorschrijft. Er zijn bisschoppelijke brieven die met opzet niet op de kansel worden voorgelezen, te laat gearriveerd of zo. Er is een pastoor in Heerlen die herhaaldelijk iets verzint om zijn kerkgebouw nog wat op te knappen. Zodoende voorkomt hij de periodieke geldafdracht naar zijn bisdom zonder verdeeldheid te zaaien bij zijn kerkbestuur. De scheiding der geesten, die «ieh sinds de benoeming van -)dr. J. M. Gijsen tot bisschop Van Roermond in katholiek Limburg heeft afgetekend, koerst de laatste dagen meer en meer af op een scheuring. Een scheuring die niet precies is af te bakenen. Een lange reeks fragmentarische ge sprekken met Limburgers leert dat die scheuring zich niet alleen per dekenaat of ier parochie voltrekt, hij oopt door menig gezin. Groepen Tot voor kqrt was er nog sprake van ten groep conlrontatiemensen die ;en duidelijk pro of contra vertegen woordigden. Daar tegenaan leunde ten groep die volstond met het grij- >en naar de pen voor een ingezonden >rief in de krant. De teneur: grote adhesie voor mgr. Gijsen of de roep )m van zijn troon af te komen. Maar ie grootste groep was een zwijgende neerderheid die nog geen partij koos. Wellicht uit onipteresse, maar waar om zou je ook als in de meeste paro chies het conflict zorgvuldig door ka- >elaans en pastoors wordt omzeild im conflicten met de kerkbesturen te iroorkomen. Want ook daar is de scheidslijn telkenmale weer terug te 'inden wagentjes. Anders gezegd: menigeen kan met de bisschop meegaan, maar ervaren zijn benadering als stuitend. Waar andere bisschoppen in feite pre cies dezelfde leer verkondigen, mist mgr. Gijsen volgens hen de pastorale dimensie, het naar het volk toeko men, zo menen zij. Er hapert iets <lok terug Catholiek Limburg is verdeelder dan loit. Dat bisschop Gijsen na twee lezoeken aan de Heilige Stoel in Rome durft te rekenen op een per- ioonlijk ingrijpen van de paus in de Nederlandse kerksituatie, heeft meer indruk gemaakt dan de toch niet kin derachtige reeks conflicten die sedert [le intronisatie van de nieuwe bis- Ichop in de kathedraal van Roer mond geboekstaafd zijn. Zelfs een kepensioneerde mijnwerker uit Heer len, die al jaren geleden de kerk de iug heeft toegekeerd, loopt met het |iart op de tong als hij zegt: „Ergens Bisschop Gijsen kan ik heel ver met bisschop Gijsen meegaan, maar je bent als de dood dat de toestand van vroeger weer terugkomt. Dat de geestelijke leiders de zaak weer onder de plak gaan houden. En dan denk ik aan de tijd dat je met een briefje van de pastoor in de mijn mocht gaan werken. Dit is gewoon de klok honderd jaar terug zetten." Wie zijn nu precies de aanhangers van mgr. Gijsen? In hoofdzaak na tuurlijk de oudere, veelal ook geves tigde katholieken, zo vertelt me een kerkredacteur van een Limburgse krant. Mensen die moeite hebben met de vernieuwingen binnen de kerk, mensen die koersen op zekerheid. Bisschop Gijsen is typisch de zoon van een stationschef, zo schijnt een Limburgse psycholoog eens gezegd te hebben. Een man die geleefd wordt door de onveranderlijkheid van het spoorboekje. De klok, de kaarsrechte rails, de zekerheid. Maar, zo vinden zijn tegenstanders, het leven is toe vallig niet de Nederlandse Spporwe- gen, het is een kermistent met bots- k Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A.V.O. Nederland -Vereniging van arbeids- en welzijnszorg voor mindervaliden, Bos en Lommerplantsoen, Amsterdam, tel. 020 872401. Aanklacht Dat hij op deze manier deel uitmaakt van twee elkaar bestrijdende missie- instanties met sinds kort ook twee verschillende vastenacties en twee verschillende Wereldmissiedagen, noemt kapelaan Van der Valk „inder daad" een aanklacht voor de kerk". Maar hij overhandigt me een brief In dit licht is het opvallend dat veel Limburgers nog met een zekere wee moed herinneringen ophalen uit de tijd van bisschop Lemmens, een ech te herdersfiguur. Een 73-jarige inwo ner van Sittard kan daar over mee praten. Hij zat ruim veertig jaar in het r.k. onderwijs als leraar pedago gie en lichamelijke oefening. Hij wil zijn naam niet genoemd zien om zijn twee zoons, die eveneens in het r.k. onderwijs werkzaam zijii, in bescher ming te nemen („vroeger ging je de laan uit, nu bestaat nog steeds de kans dat je in je functie wordt belem merd"). Volgens hem zijn het nog zeer weinigen, die zich in de bisschop kun nen vinden: „Het gesprek gaat van gezin tot gezin. Steeds meer mensen vragen zich af of deze man nog ge schikt is om leiding aan onze kerk te geven. Er hapert toch iets als je met niemand een gesprek aangaat?" Hij vertelt hoe hij vroeger betrokken was bij de oprichting van een meis jesafdeling van een r.k. gymnastiek vereniging. Na veel tegenwerking kwam het er uiteindelijk van, maar onder bisschoppelijke voorwaarden: de meisjes mochten zich niet om hun breedte-as draaien en het been niet hoger dan horizontaal richten. In elk bisdom werd een priester aangesteld als sportadviseur. „Hier in Limburg heb ik jaren met die man in de clinch gelegen, maar het was prettig om later te zien hoe hij tot bezinning kwam. Omdat hij in staat was iets aan te nemen. Dan pas kun je iets inzien. Dat zou Gijsen ook moeten doen. Het is jammer, maar op deze manier blijf je jaren achter." Porselein Kapelaan Wim van der Valk is de jonge, energieke missiesecretaris van het bisdom Roermond. Volgens velen de rechterhand van mgr Gijsen. Vóór en tijdens zijn priesteropleiding be heerde hij een tweetal goed draaien de porseleinboetieks in Veghel en Nij megen. Hij raakte tijdens zijn oplei ding in voortdurend conflict met bis schop Bluyssen van Den Bosch om dat hij niet accepteerde dat hij gecoa- ched werd door uitgetreden priesters. Hij reisde eigenhandig naar het Vati- caan en ramde naar eigen zeggen net zo lang op alle deuren tot hij de zaak „bij het hoogste curie-orgaan" be spreekbaar kon maken. Rome stuur de hem naar Roermond, waar in die perioden de moeilijkheden al niet van de lucht waren. Mgr Gijsen had pater Piet Nelen als missiesecretaris ontslagen vanwege diens naar het marxisme afglijdende ideeën. Piet Nelen was het vleesge worden conflict over het missionaire denken in Limburg. Hij zat op de lijn van de Hogere School voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, waarmee bisschop Gijsen al spoedig brak om zijn eigen ideeën over een priesterop leiding gestalte te geven in het door hem eigenhandig heropgerichte semi narie in het acht kilometer verderop gelegen Rolduc. Met zeer veel steun richtte Piet. Nelen een eigen missiebu reau op. BIS Limburg, Bureau voor Internationale Solidariteit, dat wel dra landelijk werd erkend door het Pauselijke Missiewerk waarin ook de gezamenlijke bisschoppen een stem hebben. Na een korte tussenperiode kwam kapelaan Wim van der Valk in zijn plaats en begon zoals een Heerle naar het mij plastisch toevertrouwde „als een olifant door de porselein kast te razen" om zowel de gelovigen als de missiegelden de kant van mgr Gijsen op te krijgen. De aanpak van Van der Valk was inderdaad niet mis. Onder de naam „Missie Mobiel" toert hij sinds enkele jaren door Limburg met een groot verplaatsbaar vracht wagencasco: in 1978 haalde hij twee miljoen binnen. En dat is volgens hem minstens driemaal zoveel als Piet Nelen van het Vaticaans missiedeparte ment waaruit blijkt dat het bureau van Nelen binnen de kerk niet legi tiem kan functioneren. Volgens hem is trouwens de hele missie-affaire ge bruikt om mgr. Gijsen ten val te brengen. „En daarbij is de werkelijke inhoud van het ideologische verschil eigenlijk nooit boven tafel gekomen Volgens het bisdom Roermond is missie veel meer dan het begrensde terrein van maatschappelijke ont wikkeling. materiële vooruitgang en verandering van de politieke struc tuur." Marxisme Hij zegt dat in de priesteropleidingen langzaam het marxisme terrein wint. „De hemel wordt zo'n beetje afge schaft. Men creëert een aarde naar het model van Karl Marx. Als de zorg voor maatschappelijke vooruitgang leidt tot politieke strijd, dan is daar niets mee aan de hand. Als het maar vanuit een werkelijk christelijk ge ïnspireerd leven gebeurt. Wij willen niet de ene politieke ideologie, bii- voorbeeld het kapitalisme, vervan gen door de andere, bijvoorbeeld het marxisme. Dan verruil je Adam met Adam. Wij willen Adam met Abra ham verruilen, het beloofde land". heel Limburg weet immers dat hij tot de meest fervente tegenstanders van de bisschop behoort. Van de vieren twintig dekenaten waaruit het bis dom Roermond bestaat (een deke naat is een verzameling parochies WS), waren er destijds drieëntwintig tegen de benoeming van Gijsen. Te genwoordig is die verhouding aan zienlijk veranderd, omdat de bis schop een tiental dekenvacatures met mensen van zijn eigen signatuur heeft ingevuld. Ondanks zijn leeftijd is dat voor deken Meijs aanleiding om op zijn post te blijven: „Want als ik ga dan weten we het wel. Zolang ik me fit blijf voelen zal ik hier blijven." De bisschop Een simplistische lezing over het ver schil in missionair denken in Lim burg in deze: mgr Gijsen wil zo snel mogelijk een doopvont beschikbaar stellen met eventueel een zak rijst er naast, zijn tegenhangers slaan een waterput om het land te bevloeien en hopen dat er ooit nog een kerk naast wordt gebouwd. Kapelaan Van der Valk: „Was het maar zo. Het is tegen woordig zo dat velen al helemaal niet meer hopen dat er een kerk naast komt. Het beeld van de missie-ideolo gie in Nederland is deze: wel ideolo- gisteren, maar geen kerk". Schisma In dit licht merkt hij op dat niet de bisschop van Roermond zich distan tieert van de Nederlande kerk, maar dat de Nederlandse kerk zich los weekt van de wereldkerk. Hij acht de scheuring binnen niet al te lange tijd compleet. „De scheuring loopt door alle bisdommen heen, niet alleen hier in Roermond. De generaals van de kerkprovincie Nederland leggen het gevecht in het bisdom Roermond. Daar moet de Slag bij Waterloo plaatsvinden." Het gevolg is volgens hem onvermijdelijk: een officieel be krachtigd schisma, een Nederlands Vrijzinnige kerk en een Rooms-Ka- tholieke kerk. Politiek zal een en ander ook conse quenties hebben: „Ik heb eens een bord gezien met de tekst: Abortus wordt de dood van het CDA. Dat kan wel eens waar worden. Lubbers kan bij het neuzen tellen van zijn achter ban wel eens lelijk uitkomen". Samenvattend zegt hij: „Wij zijn een kerkelijke kanker-patiënt en we mo gen blij zijn dat de chirurg er iets aan gaat doen". Is hij er dus ook zeker van dat Rome zal Ingrijpen? „Het feit dat de paus persoonlijk zoveel bis schoppen laat terugroepen zegt mij genoeg. Mgr. Simonis kreeg onlangs een kelk mee voor het seminarie In Rolduc. Dat gebeurt niet zomaar, om dat de kasten leeg moeten" Deken Wil Meijs (66) van Hoensbroek zegt dat hij de nacht vóór mijn be zoek lang wakker heeft gelegen. De hele woelige geschiedenis sinds de benoeming van mgr. Gijsen in 1972 was als een film aan hem voorbij getrokken en hij vraagt zich af of het wel mogelijk is om de zaak genuan ceerd uiteen te zetten zonder daar drie dagen voor uit te trekken. Maar bang om te spreken is hij niet, Hij wil met nadruk gesteld zien dat het de bisschop is die polariseert. Dat het de bisschop is die het gezien ook zijn meest recente uitlatingen kennelijk op een escalatie wil laten uitdraaien. Dat er zelfs in het regel matig gestrande periodiek overleg tussen de bisschop en de dekens geen kans was om de starre mono loop van mgr. Gijsen te doorbreken. Onder mgr. Moors, de voorganger van Gijsen, was er volgens deken Meijs iets aan het groeien. „En dat is door Rome de nek omgedraaid. Ik hou vol dat Gijsen door Rome benoemd is om die vrijzinnigheid, het zoeken naar eigen verantwoordelijkheden, terug te draaien. De kerk van vóór die tijd was een pyramidale, hiërarchische aangelegenheid. Bovenin die pyrami- de zat de clericale troep, daartussen niets, en dan kwam de wereld, het volk, de maatschappij. In de tijd van Moors waren we druk bezig met de afbouw daarvan." „Er groeide een stuk democratise ring, een stuk participatie naar de leken toe. De clericale top werd ver kleind tot bisschop en paus, en de priesters zelf zakten naar de gemeen ten af. Ze trokken een ander jasje aan en kozen voor solidariteit met de mensen in de diepste zin van het woord. Men wilde mens zijn met de mensen." „Tussen Moors en de basis werden diensten ingericht, waarin priesters en leken in dialoog naar een oplos sing zochten op het gebied van litur gie, verkondiging en noem maar op. Maar met de komst van de nieuwe bisschop werden praktisch al deze diensten doorgestreept". Een verge lijking met de Praagse Lente vindt deken Meijs geenszins misplaatst, hij slaat althans de handen ineen: „Het is niet voor niets dat ik in Praag geprobeerd heb het graf van Jan Pa lach te vinden." Moe gestreden Een officiële scheuring ziet deken Meijs nog niet zo snel opdoemen: „Maar èls het gebeurt wijs ik naar het bisdom als de verantwoordelijke in stantie". Wel constateert hij dat veel van zijn collega's een moegestreden indruk maken. „Het voortdurend stelling nemen kost ook veel energie, maar je belandt in een onmenselijke werksituatie als je je berustend op stelt". Hij zegt zich ernstig zorgen te maken over de houding van Rome in het conflict. „Deze paus is afkomstig uit een Poolse kerksituatie, waaraan het hele seculariseringsgebeuren van West-Europa eigenlijk voorbij is ge gaan. Dat betekent een fundamen teel gemis van een ontwikkelingsfase die wij wél hebben doorgemaakt. Ik durf te zeggen dat het Poolse katholi cisme de sfeer ademt van het katholi cisme in Brabant en Limburg van vijftig jaar geleden. Maar aan de an dere kant moet ik ook weer stiekem toegeven dat dit een te simplistische visie is. Dit kèn geen grondige analy se zijn." 'Ik blijf bezorgd' Maar toch blijf ik bezorgd. In alles wat de paus tot nu toe gezegd heeft hoor ik een stuk heimwee naar de oude stand van zaken. De discipline moet terug in de liturgie, de congre gaties en de kloosters. Die geluiden hoor Je. Maar ik hoop alsnog dat de menselijkheid doorbreekt. Dat alles op zijn pootjes terechtkomt. Jawel, ik ben boer, ik geloof in zaad, groei en oogst. En het zaad is goed geweest» maar Gijsen weet precies te vertellen wat onkruid is. Daar heeft hij hele boeken over vol geschreven". „Het is Gijsen die escaleert in de uitoefening van zijn gezag. In de brie ven die hij ons schrijft staat in feite: er bevinden zich kaffers onder jullie, die er eigenlijk niet bijhoren. Gijsen stampt je eruit als je zijn ideeën niet deelt Nou. als je zo'n kerkvisie hebthet is toch triest als iemand zo praat". „Dat bedoel ik met dié vermoeidheid bij de priesters. De moedeloosheid, de onzekerheid. Er is nauwelijks begeleiding op wat voor gebied dan ook. Geloof me, sommige mensen zijn er echt ziek van gewor den. Je kunt wel zeggen dat aan de basis alles gewoon doorgaat, maar dat is maar de halve waarheid. De hele waarheid is die verrekte pijn die de zaak met zich meebrengt". Deken Wil Meijs: creatief ongehoorzaam zijn. 'Creatief' Wil Meijs omschrijft zijn opstelling als creatief ongehoorzaam zijn In zijn weigering te buigen voor bisdom- melijke vermaningen, gaat hij door met „de kerk bij de tijd en de mensen te brengen". Volgens hem groeit voor» al door het toenemend polariserende optreden van de bisschop het kritisch besef bij katholieken die tot nu toe geen partij kozen. „Bovendien heeft kardinaal Wllle- brands nu een paar jaar ervaring met deze man binnen de bisschoppencon ferentie. En ik schrijf Willebrands zo veel mensenkennis toe dat hij langza merhand in de gaten krijgt wat voor een persoonsstructuur deze mart heeft. Die hele pendel naar Rome is nog niet afgelopen. Dat wordt een boeiende zaak. Ik hoop nu op een correctie van de informatie die van de kant van Gijsen en de hem zeer gezin de Duitse kerkprovincie naar Romé is aangedragen. Maar aan de andere kant besef ik ook hoe de relatie tus sen Rome en de Nederlandse kerk provincie is vertroebeld. Omdat de Nederlandse kerk het in zijn hoofd heeft gehaald om het Vaticaans Con cilie n in discussie te brengen. Daar uit kwamen echte levensvragen naar boven drijven van mensen van nu. Die echte samenspraak tussen kerk en volk, daar is Rome zich dood van geschrokken. Stel dat heel Europa op dezelfde toer was gegaan, dan had men wat beleefd. En het staat voor mij vast dat vooral de Duitse kerk provincie de zaak al lang met grote argwaan had bekeken. De Duitse Siegfriedlinle: Essen. Keulen. Mun ster. Vergeef me de vergelijking, maar daar zitten de machthebbers. Maar ze hebben niet kunnen voorko men dat de kerk van Nederland in middels alom is besproken We zijn wereldliteratuur geworden". 'Diplomatiek' In tegenstelling tot de opvattingen van mgr Gijsen, die blijkens recente uitlatingen rekent op pauselijk ingrij pen in de vorm van decreten, ver wacht Wil Meijs dat paus Johannes Paulus n een typisch Romeins-diplo matieke oplossing voor het conflict zal zoeken. „En ik hoop dan dat deze bisschop heerlijk promoveert tot bij voorbeeld bibliothecaris in Rome. waar hij kan studeren en boeken schrijven En zelfs dan is hij nog gevaarlijk, gezien de relaües die hij heeft Nou ja, dat klinkt natuurlijk een beetje sclence-flctlon-achtig. Maar wat ik bedoel is dit: vraag de mensen hier hoe gedacht wordt over het optreden van deze bisschop en ruim de helft zal spreken van een onbehoorlijk en onaanvaard baar beleid. En ik denk dat kardinaal Willebrands er diep In zijn hart het zelfde over denkt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27