IJzel en sneeuw ontregelen leven FNV wil boycot eigen bijdrage Wol Kïesuwkado Lmerika ontwikkelt lieuwe raket voor erdediging Europa deze krant Bekeuring voor dichtgevroren autoruiten net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Sneeuw en ijzel KOERDISTAN Bloemkool overleeft kou niet uwmaand 1979 plano opruiming Dijkman b.v. Als Kamer 'vijf gulden-maatregel' niet tegen kan houden Trouw IJs en weder dienende [~~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] rouw 37STE JAARGANG NR 10664 - WOENSDAG 24 JANUARI 1979 HET WEER Sneeuw en eerst nog ijzeJ. ook mistbanken Lichte tot matige verst met temperaturen van omstreeks min drie graden tot ongeveer mm acht graden Meest matige wind, draaiend naar noordwest Morqen en overmorgen: Winterse buien met lichte vorst tot terftpëraturen om het WÊÊÊÏ^M et vriespunt. Morgen zon op: 8.31 onder: 17.14 maan op: 5.28 onder: 14 28 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: De wilde haren van de slaven PAGINA 4: Amerikanen exposeren in Apeldoorn PAGINA 5 Kruiswerk eindelijk onder AWBZ PAGINA 7: Sneeuw verergert effect van Britse staking ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het tweede ïjzellront binnen vier dagen, dat gisteren van het zuiden naar het noorden over Neder land trok, heelt het openbare leven danig ontwricht. Ver wacht wordt dat de proble men ook vandaag zullen blij ven bestaan, omdat opnieuw sneeuw kan vallen. Door de gladheid konden gisteren In veel delen van het land de bussen en trams niet uitrijden en deden zich grote problemen bij het weg- en luchtverkeer voor. Duizenden men sen konden hun werk niet bereiken of kwamen uren te laat. Veel scholen bleven gesloten en de openbare dienstverlening stagneerde. Zo was het telefoonverkeer ontregeld, kon op sommige plaatsen geen post worden bezorgd en moest in enkele steden worden afgezien van het ophalen van huisvuil. Spoorwegen niet Alleen de spoorwegen ondervonden geen hinder van het winterse weer. Er werd een normale dienstregeling uit gevoerd. waarbij aanvankelijk ver tragingen optraden door het grote aanbod van reizigers en de soms spie gelgladde perrons, waardoor het in- en uitstappen werd bemoeilijkt. Te gen de middag waren de vertragingen Ingelopen. Ook de extradrukte van de avondspits werd door de spoorwe gen goed verwerkt. Het openbare ver voer met bus en tram kwam op de meeste plaatsen in de loop van de ochtend weer op gang, zij het dat met vertragingen werd gereden en niet alle delen van de routes toegankelijk waren. Ook het vliegverkeer was danig in de war. Hoewel de banen ijsvrij waren, konden veel vliegtuigen toch niet ver trekken vanwege de ijsafzetting. Met name de KLM-toesteilen die de hele nacht op het vliegveld geparkeerd hadden gestaan, waren met een dikke laag ijs bedekt. Het verkeer op de weg ondervond eveneens grote moeilijk heden. In de loop van de dag was van de autosnelwegen de rechterrijstrook berijdbaar, zij het dat grote voorzich tigheid in acht moest worden geno men. Ernstige ongelukken deden zich niet voor. De gladde wegen stelden ook de krantenauto's voor problemen en zij kwamen vaak te laat op hun bestemming aan, waardoor de bezor ging werd bemoeilijkt. Toch zijn vrij wel alle kranten, zij het met enige vertraging bezorgd. Het telefoonverkeer werd gistermor gen vooral in de grote steden ten dele gestoord. De lijnen waren overbelast doordat veel mensen informeerden ol familieleden waren aangekomen of wilden weten of vergaderingen etc. doorgingen. Via Hilversum II werden hierover voortdurend mededelingen vertrekt. Ook de postbezorging on- Ook veel wegen waren moeilijk berijdbaar ondanks het werk van de schoonmaakploegen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De aanhouden de koude van de afgelopen we ken is niet zonder nadelige ge volgen gebleven voor een aan tal gewassen. Zo heeft de win terbloemkool in de meeste ge vallen de weersomstandighe den niet doorstaan. De groene wlntersavooiekool is wat win terharder, maar ook hier ver wacht men dat de situatie niet veel beter Is dan die van de winterbloemkool. Dit blijkt uit een overzicht van het ministerie van landbouw en visserij, waarin de situatie per half januari wordt opge somd. In de Noordoostpolder is naar grove schatting een paar honderd hectare waspeen be vroren. Van de spruiten is deze maand veel verloren gegaan. Weliswaar was tweederde al ge oogst, maar wat nu bevroren is, betreft juist het gedeelte dat doorgaans voor een gunstig fi nancieel resultaat moet zorgen. Van boerenkool en winterprel ging ook veel verloren. Volgens het ministerie van landbouw en visserij bestaat er echter geen gevaar voor de groentevoorziening. Er zijn kasgroenten, conserven en be- waar gr oenten, zoals kool, uien en winterpeen. Voorts heeft witlof. een belangrijke win tergroente weinig schade on dervonden. dervond moeilijkheden. In Amster dam werd in kleinere straten, waar niet was gestrooid, het huisvuil niet meer opgehaald. In Rotterdam zag de reinigingsdienst geheel af van het op halen van huisvuil. De Rogterdam- mers hebben het advies gekregen geen vuilniszakken meer buiten te zetten. Scholen dicht Veel scholen bleven gisteren gesloten omdat de leerlingen en de leraren het schoolgebouw niet konden bereiken. In andere gevallen werden aangepas te lessen gegeven, omdat slechts een klein aantal leerlingen aanwezig was. Ook vandaag zullen scholen gesloten blijven, maar het is niet mogelijk een landelijke richtlijn te geven. De be slissing moet worden genomen door de gemeenten of. bij bijzondere scho len, door het schoolbestuur. In de gemeente Utrecht zullen in leder ge val alle kleuterscholen, lagere scho len en scholen voor voortgezet onder wijs vandaag gesloten blijven Het werkverzuim ten gevolge van de gladheid was het grootst in steden als Eindhoven. Utrecht en Arnhem. In Groningen, Rotterdam en Amster dam kwamen weliswaar veel mensen te laat op hun werk, maar het ver zuim viel daar wel mee. Bij DAF In Eindhoven waren op de produktieaf- deling slechts negenhonderd van de 2500 man aanwezig. Van de 35.000 mensen die In de regio Eindhoven bij Philips werken, bleven er achtdui zend thuis. Het aparte, eigen busver voer van Philips moest het door de gladheid laten afweten. In Arnhem was bij de gemeente, de Enka en de Kema vijfendertig tot veertig procent van de werknemers afwezig. Vervolg op pag. 3, kol. 7 r De politie gaat verbaliserend optreden als de ruiten van de auto niet voldoende zijn schoongemaakt. IlSHINGTON, GENEVE (Reuter, UPI) De Verenigde Iten gaan een middellange-afstandraket ontwikkelen voor verdediging van West-Europa. Dit Amerikaanse voome- i houdt verband met de ongerustheid in West-Europa over tussische SS-20 raket, die niet valt onder de akkoorden ter ïrking van de strategische bewapening. ADVERTENTIE [Amerikaanse ministerie van de- deelde gisteren mee dat een ig van vier miljoen dollar ls uit- Dkken op de begroting als eerste op weg naar de ontwikkeling van wapen dat even sterk is als de pische SS-20 raket. De Amerika- denken aan een verplaatsbare it die een vliegbereik van 5.000 toeter zou moeten krijgen, waar- de belangrijke militaire en bur- Jke doelen in de Sowjet-Unie te Tken zijn. De Pershing-raketten momenteel ln Europa staan op- eld hebben slechts een bereik van ADVERTENTIE Uitslag Trouw Korst- Kwartet Prijsvraag pagina P10RHS12 van i krant vindt u de oplos- hg van de Trouw Kerst- wartet prijsvraag en de neldlng van de prijswin naars. bent ook een ijskoude. enkele honderden kilometers. SALT Het nieuwe wapen zou vallen in het zogeheten „grijze gebied". Dat zijn wapens die West-Europa en de Sow jet-Unie op elkaar kunnen afschieten en die niet vallen in het kader van de besprekingen over de beperking van strategische kernwapens (SALT). De ontwikkeling van het nieuwe wapen is bedoeld om de vrees in West-Euro pa weg te nemen dat de Verenigde Staten Europa in geval van een con flict niet meer zullen bijstaan. Tij dens de gesprekken die de Ameri kaanse president Carter, de Britse premier Cailaghan, de Franse pre mier Giscard d'Estalng en de West- duitse bondskanselier Schmidt hiel den op het Caribische eiland Guade loupe is uitvoerig gesproken over het „grijze gebied". Sowjet-defensie Volgens gegevens van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA heeft de Sowjet-Unie het afgelopen jaar 45 procent meer uitgegeven aan defen sie dan de Verenigde Staten. Het rap port van de CIA verschijnt gelijk met de Amerikaanse begroting van presi dent Carter. In die begroting wordt meer geld uitgetrokken voor defensie en minder voor sociale voorzieningen. De VS gaven vorig jaar 102 miljard dollar aan defensie uit, tegen de Sow jet-Unie 146 miljard dollar. Verder gal de Sowjet-Unie drie keer zoveel uit aan lange-afstandsraketten en lange afstandsbommenwerpers als Ameri ka. Ook gaf de Sowjet-Unie twee-en- een-half keer zoveel uit aan niet-nu- cleaire zaken als de Verenigde Sta ten. Voor de afgelopen periode van tien jaar heeft de Sowjet-Unie aan niet-nucleaire defensie 35 procent en aan investeringen in moderne wapen- technologie 30 procent meer besteed dan Amerika, aldus het rapport van de CIA. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unle zijn gisteren in de Zwitserse hoofdstad Bern besprekingen begon nen over de beperking van het wa pentuig, waarmee men eikaars satel lieten kan vernietigen. Ook deze be sprekingen hebben een passende af korting gekregen, namelijk AS AT, besprekingen over de beperking van anti-satellietwapens. Ze zijn nauw verbonden aan de SALT-besprekin gen. Fonkelnieuwe vanaf 2.295 betaling per maand honderden gitaren, drums, versterkers, accordeons, tegen afbraakprijzen. 1000 m1 verkoopruimte in de voormalige, lekker verwarmde kerk Rozengracht 148 Amsterdam Rozengracht 115, Amsterdam, tel. 020-265611 300 m van par keergarage Van onze parlementsredactie DEN HAAG De FNV zal ziekenfondspatiënten oproepen de voorgenomen vijf gulden eigen bijdrage bij ziekenhuisopna me niet te betalen, wanneer de Tweede Kamer er niet in mocht slagen dit kabinetsvoorstel teniet te doen. Het CNV vraagt het parlement in een brief met klem van de maatregel, die per 1 april in zou moeten gaan, af te zien. Herman Bode, loondeskundige van burger op enig moment zelf hande de FNV, riep gisteren in het Vara- lend moeten gaan optreden. Ik neem programma De Ombudsman op tot niet aan, dat Je uit het ziekenhuis burgerlijke ongehoorzaamheid: „Als wordt gedragen en in de tuin wordt het parlement er niet in slaagt de gelegd, als je niet betaalt, Dat zal in aangekondigde maatregel van de Nederland wel niet gebeuren", aldus baan te vegen, dan rest het Neder- Bodè. landse volk nog maar een ding: niet Ab Molendijk, secretaris van het betalen." CNV: „Wij hebben grote bezwaren „Als dit kabinet inderdaad niet in tegen de regeringsplannen. De beslls- staat is de belangen van de burger op sing is gebaseerd op een tussentijdse een behoorlijke manier te bescher- conclusie van de ziekenfondsraad men en te verdedigen dan zal de van eind november. Daarin wordt vastgesteld dat er thuis op de voe ding van iemand die in een zieken huis ligt vijf gulden kan worden be spaard. Men heeft er onvoldoende oog voor gehad dat het rapport tus sentijds is. Men heeft niet gekeken naar de effecten van de maatregel. Wat zijn de consequenties ervan voor weduwen en AOW'ers? Of het werke lijk goedkoper is voor mensen die in een ziekenhuis liggen is nog de vraag. Wat de voeding betreft: Ja. Maar er zijn nog talloze andere zaken die moeten worden bekeken. Of die ook goedkoper zullen blijken voor een pa tiënt is nog de vraag." Het CNV heeft de indruk dat de rege ring bezig is de collectieve lasten te verzwaren. Vervolg op pag. 3, kol. 1 Ons commentaar staat op pag. 5. Onze winter is niet de enige. In heel het westen van Siberië is geen Jas van schapevacht meer te krijgen, het traditionele middel om daar warm te blijven. Wat niet wegneemt dat het hier knap lastig ls. Maar we komen er wel. Meestal. Lederen halslasjc (C) Sierlijke eenvoud en pr.iktiM.li bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en ami bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door ion van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Russen Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Dekomlicl'juie lektuurhangcr. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee- Plaats en postcode: Giro-. Uw naam:. Uw adrcs:_ Plaats en postcode:. Tel De gladheid speelt ook koningin Juliana parten. Naast burgemeester Vonhoff van Utrecht loopt zij voorzichtig naar de Domkerk waar de herdenkingsbijeenkomst voor de Unie van Utrecht gisteren werd gehouden. Geheel rechts op de foto de commissaris van de koningin de heer Verdam. Een verslag staat op pagina drie. Dc nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers vatlTrouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f 7.- korting. Kado mar keuze:DA. B. DC. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatle 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1