VS: meer geld voor defensie Steun voor OGEM nog niet rond Duiven Kïesuwkado Portugal en Angola sluiten toch akkoord Eigen zendkanalen voor radioamateurs brandweer- tentoonstelling met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Moqelijk neerslaq HHHTHia In deze krant ZOMER Dankzij sneeuw wildtelling Carter beperkt sociale uitgaven Extra geld gemeente nu ook voor scholen bijzonder onderwijs We jaar voor vervallen Overname Nederhorst bouwbedrijven mrulmm van 23-27Januari 'Ordening in chaos' Meer dan helft tegen kernwapen Belgische formateur mikt op brede basis Trouw houdt het beschaafd f~~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee" Lees een bant met overtuiging: TrOUW j Trouw 37STE JAARGANG NR 10663 - DINSDAG 23 JANUARI 1979 Advertenties vocw deic jJfk'd.igse 'r'ubftéh mofiic uiie'i>|h dondefdjg^^ 11* post» m on» bent n/n Inlichtingen iel 020 9134S6 isl 783 Veel bewolking met ten zuiden van de grote rivieren mogeii|k sneeuw ot i|zel Middagtemperaturen omstreeks mm vier graden en een meest matige wind tussen oost tot noordoost. Morgen en Overmorgen: Matige vorst met kans op sneeuw. Morgen zon op: 08.32 zon onder 17.12 Maan op: 04 20 maan onder 13.37 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Vandaag In Trouw uitge breid aandacht voor de zo mervakantie: Geen grenzen aan vakantieland Soms koop je een illusie Buiten seizoen: vaak nadelen Klant heeft weinig rechten meer Kamelen jagen in Australië Pagina 11: Rotterdam en Shanghai zijn „zustersteden" PAGINA 3: Kou speelt ook boeren parten PAGINA 7: Harde houding Brits ambulance-personeel PAGINA 5: Parlementsrubriek ARNHEM (ANP) Het natio naal park De Hoge Veluwe heeft de afgelopen weken dank zij de sneeuw voor het eerst sinds Ja ren weer een nauwkeurige telling - van het wild kunnen houden. Door het tellen van sporen in de sneeuw bij de voederplaatsen hebben de jachtopzieners de hui dige wildstand in het park vast gesteld op 179 edelherten, 174 mouflons, 82 reeën en 76 wilde zwijnen. Volgens het nationaal park is dit aantal voldoende: het park is te klein voor meer dieren. Het wild verkeert, aldus het na tionaal park, in uitstekende con ditie. Het bijvoederen gebeurt gezien de winterse omstandighe den'Veel intensiever. Veel te lij den van de winter hebben de bomen in het park, vooral nu het is gaan IJzelen. IJzel op de tak ken en in de boomkruinen is veel erger dan sneeuw. De kruinen en takken breken dan snel af. Voor al jong bos (tien tot twintig Jaar) wordt daardoor aangetast. etekend moeten worden. 'jen hetze tegen het politieke regime 11 m Angola in een paar conservatieve fyrtugese kranten had de wrevel van i Angolese autoriteiten gewekt. Ook onden zij zich verontwaardigd over ajtheime besprekingen, die begin ja- lari tussen Portugese sociaal-demo- c atische leiders met Unita-guerilla- ^lder Jonas Savlmb zijn gehouden, e Angolese president Agostinho eto zei dat deze perscampagne te il Angola en de besprekingen met n „niet bestaande beweging" on- il renigbaar waren met de bestaande - iendschapsbanden tussen Portugal Angola. een gesprek met de Angolese presi- nt heeft de Portugese minister van mdel en toerisme, Repaolho Cor- ia, afstand genomen van de ge- aakte activiteiten in Portugal. Mi- iter-president Mota Plnto schreef een brief aan Agostinho Neto dat Portugese regering „niet verant- (ordelijk is voor welke activiteiten WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse president Carter wil de uitgaven voor defensie verhogen, maar besnoeien op de sociale voorzieningen. Dit blijkt uit de begroting die de president gisteren bij het Amerikaanse congres heeft ingediend. President Carter noemde zijn begro ting een „mager en sober" geheel, dat de strijd met de inflatie moet aan gaan. Zoals (eerder beloofd bracht hij het tekort terug tot onder de dertig miljard dollar, op een totale begro ting van ruim 531 miljard. Het tekort is daarmee teruggebracht tot de helft van dat bij de ambtsaanvaarding van Carter. De totale uitgaven zijn ten opzichte van devorige begroting ge- Optimisme stegen met 7,7 procent, Juist voldoen- de om de inflatie te compenseren. omdat ze aan de optimistische kant zouden zijn. Van deze voorspellingen hangt veel af: een verschil van 1 pro cent in de schatting van het wer kloosheidscijfer veroogt het tekort met 16 miljard omdat dardoor min der belasting binnenkomt en de schatkist meer aan sociale uitkerin gen moet betalen. overschot van 32 miljard dollar zal laten zien. Carter baseerde zijn hele begroting op de verwachtingen dat de werkloos heid in de buurt van de 6,2 procent zal blijen hangen en de inflatie van ne gen procent in 1978 zal zakken naar zes procent in de loop van 1980. Alge meen .wordt verwacht dat de presi dent het met deze voorspellingen moeilijk zal krijgen in het congres, Carter toonde zich gisteren bij de presentatie echter optimistisch over de tekomst en zei bereid te zijn te vechten voor zijn begroting, die in feite slechts een ontwerp is. Het con gres zal in september de definitieve versie opstellen, die geldt van okto ber '79 tot oktober 1980. Carter voor spelde dat als zijn koers wordt voort gezet en de belastingen niet worden verlaagd, de begroting in 1982 een Volgens de president ls een reële ver hoging van de defensie-uitgaven met drie procent noodzakelijk om de NAVO te steunen en het „strategi sche nucleaire evenwicht te hand haven". Senator Edward Kennedy kraakte gisteren de begroting, omdat die de last van de bezuinigingen voor het grootste deel op de schouders van de zwakkeren in de Amerikaanse sa menleving legt. „In feite vraagt de regering nu de armen, de zwarten, de zieken, de Jongeren en werklozen een onevenredig deel te dragen van de bezuinigingen", aldus Kennedy, die daarmee de verlaging van de uitga ven in de sociale sector aanviel. an onze correspondent JSSABON Portugal en Angola hebben gisteren nog onver dacht een handelsakkoord gesloten. Tot het laatste moment lag het er naar uit dat de ondertekening op lange baan zou orden geschoven. Eigenlijk had het akkoord zaterdag al dan ook tegen de Angolese volksre publiek". Het bleef gisteren nog on duidelijk waarom het ijs op het laat ste moment toch nog doolde en het akkoord getekend kon worden. De Portugese conservatieven, waar Mota Pinto nu afstand van heeft ge nomen, willen een akkoord tussen Neto en Savimbi. Portugal zou daar bij als bemiddelaar moeten optreden. De Cubaanse troepen zouden dan volgens de conservatieve commenta toren door Portugese soldaten onder toezicht van de Verenigde Naties ver vangen moeten worden. Portugese in vesteerders hopen nog altijd op een of andere manier het economisch kli maat in Angola weer onder controle te krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Scholen voor voortge zet bijzonder onderwijs krijgen per 1 Januari van dit jaar evenveel extra geld van een gemeente als gemeente lijke scholen. Zo luidt het wetsvoor stel dat staatssecretaris De Jong bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In de praktijk betekent deze regeling dat als een gemeentelijke school een extra krediet krijgt omdat de schoolbegroting is overschreden dit bedrag ook moet worden uitbe taald aan bijzondere scholen. De staatssecretaris wil met deze regeling ook mavo-scholen financieel gelijk trekken met ander scholen voor voortgezet onderwijs. In september vorig Jaar ontmoette de nieuwe verplichting, die was vervat in een wijziging van de wet op het voort gezet onderwijs, felle kritiek in de Eerste Kamer. Met name bestond er bezwaar tegen het plan van de staats secretaris om de nieuwe regeling met terugwerkende kracht op te leggen. De Jong wilde een periode van vier Jaar (dus per 1 Januari 1974). Maar de senaat vreesde dat hierdoor de ge- dat overvalt me, edelacht- ire! Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is minister Van Aardenne (economische zaken) nog niet gelukt het met de bouw-gigant OGEM eens te worden over de over name van de Nederhorst- bouwbedrijven. Van Aarden ne had „ruimschoots voor 23 januari" de onderhandelin gen willen afronden. Vandaag namelijk, beslist de Rotter damse rechtbank, of aan de Holding Verenigde Bedrijven Nederhorst nog langer uitstel van betaling zal worden gegeven. Bewindvoerder mr. J. Nagtegaal heeft goede hoop, dat de rechtbank Nederhorst niet failliet zal verklaren. OGEM en het ministerie van econo mische zaken kunnen de rechtbank weliswaar meedelen, dat er in de on derhandelingen „belangrijke vorde ringen" zijn gemaakt, maar volledige overeenstemming is er nog niet. OGEM-topman Udink zei zeer on langs, dat er gevaar bestaat voor ont slagen als de partijen het niet eens zouden worden. Restproblemen Het ministerie van economische za- ADVERTENTIE dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs 1 730 ken had vorige week nog de hoop, dat begin deze week de Tweede Kamer geïnformeerd zou worden. Gisteren werd op het ministerie toegegeven dat er „restproblemen" waren. Een woordvoerder zei: „Ik durf zelfs niet met zekerheid te zeggen, dat de Ka mer nog deze week een brief zal ont vangen." AMSTERDAM OGEM en de minister zijn het nog steeds niet tot in details eens over de omvang en betaling van de over heidssteun. Het ziet er echter naar uit, dat het concern in belangrijke mate zijn zin krijgt Naast het steun bedrag van 125 miljoen gulden toege zegd door Lubbers, de vorige minister van economische zaken) zou Van Aar denne méér dan 15 miljoen gulden als„verliesparticipatie" willen neer tellen. Het bedrag van 15 miljoen dateert uit 1975, toen de overheid zich verplichtte de schulden van de Ne- derhorst-bouwbedrijven voor haar re kening te nemen. Die zouden dus niet op OGEM komen te rusten. De kernvraag In de onderhandelin gen bleek: zijn er sindsdien verliezen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zendamateurs krijgen de beschikking over 22 kanalen op de zogeheten 27 MC-band. ook wel burgerband genoemd. Een speciale machtiging, waarvoor geen examen behoeft te worden gedaan, zal de amateurs voorjaar volgend jaar in staat stellen gebruik te maken van de kanalen. Deze beslissing van het kabinet werd gisteren door staatssecretaris Smit-Kroes bekendge maakt aan de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Met de nieuwe regeling wordt te- gemoet gekomen aan de wensen van de 27 MC'ers, die lang hebben gestreden voor ruimte in de ether voor hun hobby. Met name het voorheen vereiste examen om een vergunning te krijgen, betekende voor veel zendamateurs een strui kelblok en deed hen ertoe beslui ten illegaal te zenden. Toch zuilen ook nu de amateurs zich moeten houden aan strakke voorschriften. Zij mogen uitslui tend gebruik maken van goedge keurde apparatuur, met een maxi maal vermogen van 0,5 Watt en er zal gewerkt moeten worden op FM. De machtigingsregeling voor alge mene radiocommunicatie (MARO kan pas in het voorjaar 1980 in werking treden, aangezien nog wijzigingen nodig zijn in de tele foon- en telegraafwet. Daarin zal het zenden uit de misdrijfsfeer worden gehaald en wanneer het zonder vergunning gebeurt, als overtreding worden aangemerkt. Meer zenders Invoering van MARC in ons land betekent een drastische verhoging van het aantal zenders binnen de landsgrenzen. Volgens het minis terie van verkeer en waterstaat moet worden aangenomen, dat binnen tien tot vijftien Jaar in ons land ongeveer één miljoen zenders in gebruik zullen zijn. Verwacht wordt dat als gevolg van de richtlijnen van de PTT zenda mateurs in de toekomst minder storingen zullen veroorzaken op tv-ontvangst en elektronische or gels. Voor medegebruikers van de 27 MC-band waaronder modelbou wers en kraanmachinisten zullen andere frequenties worden gezocht In een voorlopige eerste reactie, lieten Kamerleden van de drie grote partijen, die zich met deze problematiek bezighouden, zich positief uit over de „ordening in de chaos", die deze nieuwe regeling bewerkstelligt. Wel werd van CDA-zijde het voorbehoud ge maakt dat men eerst de reactie wilde horen van de zendamateurs zelf, alvorens in te stemmen met het voorgestelde beleid. NIPO-onderzoek DEN HAAG (ANP) Van de Neder landse bevolking is 58 procent tegen kernwapens. Zij stellen zich daarmee achter het voorstel van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) „help de kernwapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland". Dat blijkt uit een opinieonderzoek dat het NIPO in opdracht van het ministerie van de fensie heeft uitgevoerd. Het onderzoek werd gedaan in okto ber van het vorig Jaar. Bij een soort gelijk onderzoek in februari vorig jaar bleek 54 procent van de Neder landse bevolking achter het streven van het IKV te staan. BRU88EL (ANP) De Belgische ka binetsformateur Wtlfried Martens, die tot dusver heeft gekoerst op een coalitie van socialisten en christen- democratgen, gaat het over een ande re koers gooien. HIJ gaat proberen een regering te vormen waaraan alle partijen zouden moeten deelnemen. Daartoe heeft hij de partijen een brief geschreven, waarin hij zijn ideeë voor de sociaal-economische en de com munautaire problematiek uiteen zet. Tijdens de presentatie van de nieuwe begroting schudt president Carter de hand van James Mclntyre, voorzitter van de commissie die de begroting heeft voorbereid. meenten in ernstige financiële moei lijkheden zouden komen. Een steekproefje had uitgewezen dat een middelgrote gemeente als Bus- sum in dat geval ruim één miljoen gulden op tafel moest leggen voor het bijzonder onderwijs. Om aan een politieke nederlaag te ontkomen, deed de staatssecretaris toen een concessie: Hij zou met een novelle (wijzigingswetje) komen om de datum van 1 Januari 1974 op te schuiven. De novelle die overigens maar zelden wordt gehanteerd is nu bij de Tweede Kamer ingediend. Deze zal zich er eerst over moeten uitspreken en daarna de Eerste Kamer. geboekt en zo Ja, in hoeverre moet de overheid daarvoor opdraaien? Vol gens ingewijden hebben de Neder- horstbedrijven winst geboekt, maar OGEM zelf heeft dat bestreden. Een goede beoordeling bleek uiterst moei lijk, doordat de bouwactiviteiten van Nederhorst en OGEM op papier nog wel los van elkaar staan, maar in feite gebundeld zijn. BIJ de laatste scher mutselingen, die tot gisteren voort duurden, speelde de verliesparticlpa- tie een rol van betekenis. De overheid lijkt aan het kortste eind te trekken. Op een tweede belangrijk punt lijkt de overheid er, ten opzichte van de afspraken van 1975, „beter" van te zijn geworden. Volgens die afspraken zou OOEM zich kunnen terugtrekken uit de combinatie met Nederhorst als deze op een tegenvaller uitloopt. In de onderhandelingen ls wel 1981 ge noemd als Jaar. waarin het samen gaan onder de loep wordt genomen. Van Aardenne meende echter, dat de overheid met zoveel onzekerheid geen genoegen kan nemen, bij de forse financiële steun die zij ln petto heeft. Naar verluidt heeft Van Aar denne dit pleit gewonnen. Is het bewaren van de vrede te leren? Aardige vraag. Maar éls daar wat te bereiken valt, ls die mogelijkheid ln ons onderwijs ln wel zeer kleine en springerige mootjes verdeeld. Tijd voor een vredes operatie onder de betrokken clubs? Pagina 5. Lederen halslasje (C) Sicrlgkc eenvoud en pniktiM.li hirvemlien. Ethi naturel leder met gevlochten koordje. Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe abonnee.I 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko v.in Dijk. Hetty Blok en Ina van Faasvcn Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar de krant ot tv-gids Dckoralid jute lektuurhanger. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee:-, Plaats en postcode: Giro Uw naam: - U wad rem plaats en postcode:. TeL- De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers I* vait Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f 7.- korting. Kado naar keuze: DA. B. ÜC. D. {aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 RA Amsterdam Of bel 020-859388 (uiUluitend voor opgaven). Voor bezorg- inlormaUe 020-913458.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1