Expositie over leven in kleine dorpen Sneeüf nfiizel? of U' 379.- I V 'Personeelsvoorziening in Delftse regio verloopt steeds moeizamer' Fikse omzetstijging Zuidhollandse veilingen 150r Voordeel Trouw 'Vraagstuk in wezen een sociaal probleem' NABEZ0RGING VAN DE KRANT Klaagzang van een wielrijder KORT Paddegat-veer blijft vrij wel zekeii FA. RODENBURG VAN DER MEEL INLICHTINGEN TEL. 020-913456 Toestel 796 DONDERDAG 4 JANUARI 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het vraag stuk van de kleine kernen is in wezen een sociaal pro bleem. Oorzaken van de groeiende problemen die in kleine dorpen optreden, lig gen niet in het feit, dat die dorpen „klein" zijn, maar in algemene, sociaal-economi sche ontwikkelingen. Dit is een constatering van de Stichting Wonen, die zich ten doel stelt de betrokkenheid van de be volking bij het wonen, te stimuleren en aandacht te vestigen op Inrich ting, vormgeving en beheer van de bebouwde omgeving. De stichting die het maandblad „Wonen-TA/ BK" uitgeeft, heeft een tentoonstel lingsproject opgezet over de leef baarheid in kleine dorpen, dat in het voorjaar in veel kleine kernen en ook in grotere plaatsen te zien zal zijn. Zuid-Holland kreeg deze week de primeur met de openstel ling van de expositie in het Provin ciehuis in Den Haag. De tentoonstelling bestaat uit twee delen: in het eerste, algemene ge deelte wordt een beeld gegeven van de ontwikkelingen in de kleine dor pen vanaf 1945. Er wordt onder- scheld gemaakt tussen kwijnende en (te) snel groeiende dorpen, waar bij wordt getoond, welke ontwikke lingen van invloed zijn geweest en welk beleid door de overheid ge voerd is. Vervolgens komen in het provincia le deel (voor elke provincie is er een eigen deel) allerlei aspecten van leefbaarheid aan de orde. Daar naast worden er voorbeelden ge toond van initiatieven die door be- wonersgroepen ontplooid zijn om de leefbaarheid in hun dorp in stand te houden of te bevorderen. Eigen karakter „De" kleine kern bestaat niet, stelt de Stichting Wonen in een speciale uitgave van „Wonen-TA/BK". Elke kleine kern heeft een eigen karakter met eigen mogelijkheden en proble men. Naast het feit, dat er enorme verschillen bestaan tussen bij voor beeld kleine kernen in Friesland en in Zuid-Holland, is ook van belang Aarlanderveen: een van de ongeveer 270 kleine kernen van Zuid-Holland, die onderwerp zijn van een tentoonstelling van de Stichting Wonen. Op de foto het dorpscafé. de grootte van de kern, de afstand tot de steden en Industrialisatieker nen, het al dan niet onderdeel uit maken van een grotere gemeente en de historische uitgangssituatie. Toch is er onderscheid te maken tussen de kleine woonkernen: er zijn groeiers, kwijners en afgestop- ten bij. In de tentoonstelling en in het bege leidende maandblad komt de Stich ting Wonen tot de conclusie dat de leefbaarheid in de kwijnende dor pen (waar allerlei voorzieningen als winkels, scholen en verenigings-ac- commodaties op de tocht staan) ernstig gevaar loopt en dat die klei ne kernen ln hun bestaan bedreigd worden. „De verschillende overheden heb ben bewust en gemotiveerd een be leid gevoerd, dat gericht is op de ontwikkeling van andere (secundai re industrie-) kemen en op grond hiervan hebben ze niet een con structief beleid gevoerd ten aanzien van de kleine dorpen." „Tot groeiend ongenoegen van de betrokken bevolking die de laatste jaren steeds nadrukkelijker haar stem laat horen en in verzet komt." Zuid-Holland In Zuid-Holland zijn maar weinig kwijnende dorpen, vindt een werk groep uit de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening in Zuid- Holland (PRRO), die ter gelegen heid van de tentoonstelling van de Stichting Wonen een brochure heeft samengesteld „Kleine dorpen in de provincie". Het boekje is bedoeld voor een ieder die zich interesseert voor kleine dorpen in Zuid-Holland. Het laat een aantal ontwikkelingen zien, die veel invloed hebben op het leven in de kleine dorpen. Al zijn er nauwelijks kwijnende ker nen in de dichtst bevolkte provincie van Nederland (3 miljoen inwoners), problemen zijn er genoeg. Dat komt met name ondat in veel dorpen het inwonertal terugloopt, en omdat voor het goed functioneren van voorzieningen meer geld en meer mensen nodig zijn (schaalvergro ting). Sommige voorzieningen drei gen te verdwijnen of in kwaliteit achteruit te gaan. In Zuid-Holland verschillen de dor pen vooral door hun ligging in ka rakter. In Oost (461.000 mensen, 151 kleine dorpen) is het aantal inwo ners in tien jaar tijd met 32 procent gegroeid. De kleine dorpen groeiden meer dan de bedoeling van de pro vincie. De groei van de grotere plaatsen bleef achter bij de ver wachtingen, evenals de werkgele genheid. Veel mensen wonen in Oost, maar werken elders. Het wes ten ls zeer dicht bevolkt en verste delijkt. Maar behalve stedelijke ge bieden zijn er ook min of meer lan delijke gebieden tussen de grote steden. In het westen (1.221.000 mensen, 44 kleine dorpen) daalt het inwonertal door de sterke trek uit de stad. Zuid bestaat uit een lande lijk deel en Rijnmond (1.371.000 in woners, 77 kleine dorpen). Initiatieven In de brochure wordt ook een aan tal Initiatieven van bewoners om de leefbaarheid in het dorp te verbete ren genoemd. Zo wordt Aarlander veen (bij Alphen) genoemd, waar ondanks het kleine inwonertal (1400) het verenigingsleven goed functioneert en waar het „Comité Aarlanderveen leeft" (in de naaste toekomst dorpsraad) door de ge meente Alphen steeds wordt ge raadpleegd bij beslissingen, die het dorp aangaan. Speciale aandacht is er voor Ber- kenwoude (waar een buurtbus een succes lijkt te worden), Ottoland (Albasserwaard), Honselersdijk (waar een werkgroep ijvert voor vol doende betaalbare woningen voor de eigen bevolking) en Mijnsheren- land, waar bewoners een actie be gonnen tegen een bouwplan van b. en w. onder het motto „Mijnsheren- land moet dorp blijven". Het tentoonstelllngsproject, dat be staat uit een map met 40 bladen, wordt gratis beschikbaar gesteld aan personen, instellingen en bewo- nersgroepen, die er belangstelling voor hebben. Inwoners van kleine dorpen kunnen op vrij eenvoudige wijze de tentoonstelling aanvullen door de situatie in het eigen dorp in beeld te brengen. Informatie Voor meer informatie over het pro ject dat bedoeld is om de discussie over de leefbaarheid ln kleine ker nen te bevorderen kan men zich wenden tot het Documentatiecen trum Kleine Dorpen, Provinciehuis, Koningskade 1, Den Haag, tel. 070- 264.111, tst. 3009. Voor inlichtingen over de expositie kan men zich wen den tot de PRRO, Benoordenhout- seweg 23, Den Haag, tel. 070-264.111, tst. 2800. Nog meer informatie is verkrijgbaar bij de Landelijke Vere niging voor Kleine Kernen (secreta riaat Maliebaan 22, Utrecht). ADVERTENTIE Dienst der Gemeentereiniging fn;ettlWstoep Ve^,e honden- schoon te ;Gravenhage ADVERTENTIE Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. DEN HAAG Fietsers hebben het eigenlijk altijd moeilijk. Het ls elke dat weer knokken voor een plaatsje tussen sterkere verkeersdeelnemers als tram, bus en auto. Onder de hui dige weersomstandigheden is het echter helemaal bar. Het valt niet mee om vooruit te ko men op fietspaden waar niet eens is gestrooid. Proberen precies te sturen in het spoor van andere tweewielers. Lukt dat niet dan is het glijden ge blazen op de halfbevroren sneeuw laag. „Nog voldoende strooizout" staat er dan in de krant. Of fietspa den in Den Haag valt er in ieder geval niets van te merken. Op plaatsen waar geen fietspad is dezelfde moeilijkheden: alleen twee stroken in het midden van de weg zijn berijdbaar. Voor auto's. Als fiet ser probeer je dan maar aan de rand mee te komen, als een acrobaat ba lancerend tussen de dikke laag sneeuw en pekel en het berijdbare middengedeelte. En die automobilis ten in die verwarmde blikken maar toeteren. Ze beginnen weer lef te krijgen. Toen de sneeuw er net lag kon je se als fietser zowat voorbijrij den. Een paar dagen sneeuw en het oude tempo zit er weer in. Er wordt w eer volop door op rood springende verkeerslichten gereden. En wie komt cr 's avonds thuis met de broekspijpen vol pekel en sneeuw. Precies, dat is degene die het fietsen onder de huidige omstan digheden nog moeilijker gemaakt wordt. Voorzitter Kamer van Koophandel: SOU BERCK Ter gelegenheid van haar 80-ste verjaardag exposeert de Haagse kunstenares Sou Berck haar wandkleden in Panorama Mes dag. Zeestraat 65b ln Den Haag (tot en met zondag 7 Januari) dagelijks van 10 tot 15 uur, zondag van 12 tot 15 uur. Haar dochter Agnes Berck ls op de tentoonstelling vertegenwoordigd met haar glasplastieken. Gerard Akkerhuls (orgel) een concert. De toegang is vrij. ORGELCONCERT Vrijdag 5 ja nuari geeft Leo van Doeselaar een concert op het orgel van de evange lisch lutherse kerk aan de lutherse KLOOSTERKERK In een pau zebijeenkomst tn de Kloosterkerk. Lange Voorhout 2 te Den Haag. op Burgwal in Den Haag. Óp het pro- donderdag 4 Januari van 12.55 tot gramma staan werken van Richter, 13.10 uur geven Arend van der Knaap Krebs, Alain, J. S. Bach en Mozart, (trompet). Ad van Zon (trompet) en Het concert begint om 20.15 uur. DELFT De voorziening van het bedrijfsleven met perso neel verloopt van jaar tot jaar moeizamer, aldus dr. ir. F. Hekker, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Delft en omstre ken, in zijn jaarrede. De heer Hekker wees hoofdzakelijk op het groeiend personeelstekort in de glastuinbouw, waar de werkgele genheid door de overschakeling van groenten op bloemen gepaard is ge gaan met een toeneming van de werk gelegenheid. In de bloementeelt is de arbeidsbehoefte per hectare glas on geveer vijf man, in de groenteteelt ruim vier man. Er zijn verder absolute tekorten of tekorten aan vakbekwame werkne mers vooral in de metaal, de bouw en in de medische en maatschappelijke diensten. Een frappant voorbeeld is de bouw, waar op elke tien vacatures zes werklozen zijn. De jaarlijkse enqüete van de Kamers van Koophandel geeft aan, dat 14 procent van de kleine en 22 procent van de grote bedrijven tekort aan personeel heeft. De tekorten zijn het grootst in de industrie: daar kampt 27 procent van de kleine en 31 procent van de grote bedrijven met tekorten aan personeel. In beide gevallen bete kent dit een stijging van één procent tegenover 1977. In de industriesector zijn de tekorten het grootst in de bouw en voor wat betreft de metaal industrie vooral in de machine-indu strie. In alle sectoren van het bedrijfsleven is zowel bij de grote als bij de kleine bedrijven voornamelijk gebrek aan personeel op de uitvoerende afdelin gen (produktie, verkoop, inkoop, technisch binnen- en buitendienst- personeel). In de dienstensector is daarnaast relatief meer behoefte aan leidinggevend personeel en overig personeel. Het merendeel van de be drijven met personeelstekorten heeft behoefte aan personeel met een be roepsopleiding. Personeel met lager beroepsonderwijs wordt het meest gevraagd in de landbouw en de indu strie. Hoger beroepsonderwijs wordt relatief vaak gewenst in de diensten sector (voornamelijk bij grote be drijven). In zijn jaarrede pleitte de heer Hek ker voor een spoedige en volledige aanleg van rijksweg 19 door Midden- Delfland, omdat rijksweg 13 (Rotter dam-Den Haag) naar zijn mening overbelast raakt. Van een onzer verslaggevers WOUBRUGGE Het veer over het Paddegat, tussen Roelof- arendsveen en Woubrugge, blijft vrijwel zeker in de vaart. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn in principe bereid om meer geld bij te dragen voor het in stand houden van het voet- en fietsveer, omdat de ver binding tussen twee provinciale fietspaden ligt. Wanneer de be trokken gemeentes (Alkemade, waartoe Roelofarendsveen be hoort, en Woubrugge) tot een akkoord komen over de ge meentelijke bijdragen aan het veer, kan het pontje in de vaart blijven. Het voortbestaan van het veer, dat 's zomers veel toeristen trekt en 's winters voor woon werkverkeer gebruik wordt, werd eind vorig jaar bedreigd, toen de veerman met pensioen ging. GS willen na goedkeuring door de staten ongeveer 24.000 gul den bijdragen: voor de investe ring van een nieuwe boot en vöor de exploitatie (personeels kosten). GS stellen wel als voor waarde dat de veiligheid van het veer gegarandeerd wordt en dat ook de twee gemeentes een bedrag (samen 16.000 gulden) op tafel brengen. Hoewel b. en w. van Woubrugge nog geen be sluit genomen hebben, wordt op het gemeentehuis in Woubrug ge verwacht dat de benodigde gelden beschikbaar gesteld zul len worden. Omzet 8,5 procent hoger dan in 1977 NAALDWIJK De groente en bloemenveilingen in Zuid- Holland hebben het afgelo pen jaar 144 miljoen gulden meer omgezet dan ln 1977. De omzet bedraagt 1.838 miljoen gulden en dat ls 8,5 procent meer. De stijging ls voor 68 miljoen gulden afkomstig van de groente- en fruitveilingen en voor 76 miljoen gulden van de bloemenveilingen. De Zuidhollandse groenteveilingen zagen hun omzet met 7.2 procent stij gen Tegenover een omzetstijging ln de glasgroentensector staat echter een daling van de omzet ln de volle- grondseetor. De prijsvorming van veel vollegrondprodukten liet het af gelopen Jaar nogal wat te wensert over, waardoor het voor de meeste telers in deze sector een in financieel opzicht teleurstellend jaar werd. De omzetstijging is voor een belangrijk deel te danken aan de bevredigende prijsvorming van de tomaten. Met name de stookteelten hebben gepro fiteerd van goede marktomstandig heden voor dit produkt De kwaliteit van de tomatenoogst was uitstekend. Bij een ongeveer gelijkgebleven aan voer noteerden de komkommers een iets hogere mlddenprijs. Na een goe de start was de vraag naar dit pro dukt gedurende een te lange periode onvoldoende sterk. Mede daardoor ls de komkommerteelt nog niet uit de problemen die zich ook vorig jaar reeds hadden voorgedaan. Met de teelt van glassla werden uiteeenlo- pende uitkomsten verkregen. In de voor dit produkt zo belangrijke voor jaarsmaanden was de prijsvorming erg wisselvallig en gemiddeld slechts matig. Ondanks lagere middenprijzen heb ben de paprika's en de aubergines tot de omzetverhoging bijgedragen, zulks als gevolg van een verdere areaaluitbreiding van deze teelten. De aanvoer van radijs was wederom aanzienlijk groter. De uitkomsten van deze teelt waren, evenals die van andere kleine gewassen zoals rettich, courgettes en koolrabi, bevredigend. De bloemenveilingen ln Zuid-Holland zagen hun omzet met 10,2 procent stijgen. Deze omzetstijging ls vrijwel geheel te danken aan grotere aanvoe ren als gevolg van verdere areaaluit breiding. Hoewel de bedrijfsuitkom- sten per bedrijf en per teelt sterk uiteen kunnen lopen, mag in het alge meen worden gesteld dat de gang van zaken in 1978 niet onbevredigend was. Door de minder gunstige weersom standigheden in het voorjaar is de produktie van een aantal gewassen wat later op gang gekomen. Ook dit jaar was weer merkbaar dat de telers proberen een gedeelte van hun pro duktie vanuit de zomermaanden naar de herfst te verschuiven. De aanvoer in september was bijzonder groot, waardoor de prijzen in die maand behoorlijk onder druk stonden. Ook de decembermaand viel wat de prijs vorming betreft niet helemaal mee. Onder meer als gevolg van de vorst perioden zijn echte „kerstprijzen" uitgebleven. De redelijk goede uit komsten van 1978 rechtvaardigen geenszins een al te sterke uitbreiding van het bloemenareaal. Echt suède coat met warme uitritsbare borg wintervoering en afneembare kraag van écht bont. Beige en bruin, mt 46-58. Van 529.— voor Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23, leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117. Leiden woninginrichting St. Jacobsgracht 24 Leiden - Telefoon 071-125305 wenst u een voorspoedig nieuwjaar. Congresgebouwr Churchillplein 10 - tel. 070-54 8000 r Plaatsbespreken aan de kassa één week voor de voorst., dag, van 10-15 u., tel. 11-17 u. z*6 Residentie-Orkest 2030 uur dirigent: HANS VONK *,™uur piano: HÉLÊNE WICKET Berlioz: Ouv. Benvenuto Cellini Dvorak: Pianoconcert Glazoenof: De Jaargetijden Prijzen: 19.—, 14,— CJP f 13,50, 7 wo io Residentie-Orkest 0011 dirigent: HANS VONK Ij"1- cello: WOLFGANG BOETTCHER 20.30 uur Haydn: Celloconcert in D Bruckner: Symfonie 6 Prijzen: 25.— 17.50 CJP 17,50 - 9.50 VR12 launHrnnrort dirigent: HANS VONK »ni* jeugaconceri Piano: hans dercksen KAMERMUZIEK IN DILIGENTIA f19 Residentie-Orkest 2030uur Debussy: Sonate voor fluit, altviool en harp éu.ou uur Marl0au. Terzel10 Caplet: Conté fantastique Ravel: Chansons madécasses, m.m.v. Ruud V. d. Meer, bariton en Alwin Bör, plano - Schmitt: Kwintet op. 51 Prijzen: 12.50 - CJP 8,50 Jo over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt bE in bel Be. Ill< en ne doe dirt >PÉ 3pe >ie] ia ai :ijn )ar Dr >p vei Mig ers HUI liet •ver tre

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6