Zelfhulp een uitdaging voor de beroeps-hulpverleners Tekening van een Trouw Commentaar de droogmaking der Zuiderzee Nieuwe sociale beweging groeit gestaag Stakende schippers (1) Stakende schippers (2) *Gee n rijexamens door slecht weer 'Lichtverschijnsel Russische satelliet' arme koningin kwetsend weer 'zegel' goedemorgen L DONDERDAG 4 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het is bijna ontmoedigend te moe ten vaststellen dat de Nederlandse schippers zich met hun stakingsac tie een bijna onmogelijke opgave op de hals hebben gehaald. Zo roepen zij de overheid te hulp voor een strikte wettelijke regeling voor het aanbod van de vracht. Maar een echte keuze voor een door de overheid gecontroleerde marktre geling is het niet, want anderzijds willen de schippers zo veel moge lijk vrije ondernemer, dus zichzelf blijven. Hoe onmogelijk die opgave is, blijkt wel wanneer men naar de oorzaken kijkt van de moeilijkhe den waarmee de schippers te kam pen hebben. Er is, met name de laatste jaren, een duidelijke over capaciteit aan vrachtruimte. De schippers verkeren daardoor in een bijzonder nadelige positie. Verladers zijn niet zelden in de gelegenheid de schippers tegen el kaar uit te spelen, met als gevolg lage vrachtprijzen en lange vaartij- den om toch nog een redelijke boterham te kunnen verdienen. Het is volkomen begrijpelijk, dat met name de jongere schippers tegen deze moeilijk te verteren situatie in opstand zijn gekomen. Zij moeten opboksen tegen de hoge investeringskosten en anders dan de ouderen, hebben zij er meer belang bij te vechten voor een beter toekomstperspectief. Voor een deel verklaart dit ook de verdeeldheid binnen de schippers- bonden over de stakingsactie. De traditionele bonden doen niet mee. De jongere bonden daarente gen wel. De cirkel van overcapaciteit en de daaruit voortvloeiende moeilijkhe den voor de schippers laat zich echter niet zo makkelijk verbre ken. Altijd zijn er wel weer be paalde piekperioden, die een vol doende aantal schippers net ge noeg inspiratie geven om toch maar te blijven varen. En waarom ook niet. Het is een mooi vak. En zo blijft de cirkel gesloten. Op zichzelf pleit deze situatie daar om voor een krachtiger door de overheid gecontroleerde marktre geling. Maar dat impliceert het nemen van allerlei maatregelen, zoals een oplegregeling, een sane ringsregeling en tariefsbeheersing, die ook alweer begrijpelijk de meeste schippers tegen de borst stuit. Vandaar dat zij zich nu heb ben vastgeklampt aan een strikte wettelijke regeling voor een betere verdeling van de vracht. Een rege ling ook die het de verladers on mogelijk moet maken, de schip pers tegen elkaar uit te spelen. Gegeven de feitelijke oorzaken is deze oplossing echter slechts een lapmiddel. De overcapaciteit wordt er niet minder om. Trouwens er komt nog iets bij. Zo'n wettelijke regeling blijkt in strijd te zijn met de acte van Mannheim. Dit eerbiedwaardig verdrag tussen de Rijnoeverstaten garandeert al meer dan honderd jaar de vrije vaart op de Rijn. Zou Nederland, dat zo veel aan dit verdrag te danken heeft, daarop inbreuk maken, dan is dit niet zonder risico's. Het is niet denk beeldig dat het Duitsland al even zeer tot eenzijdige maatregelen zal inspireren. Tegen die achtergrond is het zo gek nog niet dat staatssecretaris Smit-Kroes naar een tussenoplos sing heeft gezocht. Zij heeft die gevonden in de vorm van een voor- publikatie van het te verwachten vrachtaanbod. Van de verladers heeft zij de garantie gekregen, dat ip basis daarvan de vracht in over- .p op bas leg met de schippers verdeeld kan worden. Het is weliswaar een rege ling op vrijwillige basis, maar gege ven ook de bezwaren die de schip pers zelf hebben tegen een door de overheid gecontroleerde marktre geling, zeker niet een geheel kans loze. Vooralsnog zijn de stakende schip- persbonden echter beducht het binnen zo'n regeling onvoldoende op te kunnen nemen tegen de verladers. De overheid verdenken zij er bovendien van, via deze regeling de sanering versneld ter hand te willen nemen. Het komt ons voor dat de schippers hiermee niet alleen overdrijven, maar bo vendien hun eigen kracht als over legpartner sterk onderschatten. Wellicht dat deze actie hun zelfbe wustzijn versterkt. Dat zou dan pure winst zijn van een op zichzelf onmogelijke opgave. DEN HAAG (ANP) Dinsdag en gisteren zijn er in het hele land vrij wel geen rij-examens afgenomen in verband met de slechte weersomstan digheden. Bij beter weer zouden in deze periode ongeveer vijfentwintig honderd examens per dag zijn gere den. zo zei dinsdag een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de af- U gifte van Rijbewijzen (CBR) in Den pjHaag. Er bestaat een regeling die het moge lijk maakt dat de uitgestelde exa- m UTRECHT (ANP) - Het vreemde in lichtverschijnsel dat zondagavond al door vele mensen boven Nederland is ka gezien was een Russische satelliet. 1 wjDit zei gisteren prof dr C. de Jager ing van het sterrekundig instituut in Utrecht. Dinsdag verklaarde hij nog in dat het lichtverschijnsel een kosmi- jpj sche steen was. Nu rth Volgens De Jager is na vergelijking van de gegevens echter gebleken dat Hhet ging om de satelliet 1978-23b, die r idoor de Sowjet-Unie op 25 december jybwerd gelanceerd. De baan van de »n satelliet liep boven Schotland en ,Oj noord-Nederland naar midden-Euro Het „Help u zelf. zei ik tot iemand, maar hij kon niet: hij was niemand" (met excuses voor deze dichterlijke vrij moedigheid aan P. A. de Ge- nestet) lijkt steeds minder op te gaan. Vandaag de dag is iedereen wel iemand, streeft naar of denkt dit al te zijn, en het verschijnsel „zelfhulp" grijpt steeds meer om zich heen. Er wordt al voorzichtig gesproken van een nieuwe sociale beweging en de omvang neemt dermate toe. dat zelfs wetenschapsmensen zich geroe pen voelen deze alternatieve vorm van hulpverlenen te analyseren. In hun ogen is het zaak dit verschijnsel duidelijk af te bakenen, al was het maar om een babylonische spraak verwarring te voorkomen. In het boek „Zelfhulp" (uitgeverij Vuga Den Haag 28) hebben de Eindhovense welzijns-sociologen Pie- ter van Harberden en Robert Lafaille daar dan ook een poging toe gedaan, waarbij ze onderscheid maken tussen zelfhulp-ideologie, zelf-behandeling en zelfhulp-groepen. Dat het zichzelf en anderen helpen „in" is en dat deze beweging gestaag in omvang toeneemt; blijkt alleen al uit het feit dat in de Verenigde Staten naar schatting enkele honderddui zenden groepen bestaan. Maar ook in West-Europa (West-Duitsland en Ne derland) is er sprake van een stor machtige groei. Wat ons land betreft komt men tot wel meer dan honderd verschillende zelfhulp-groepen en enigszins overdreven zou je kunnen zeggen, dat er elke dag wel een groep bijkomt van mensen, die samen een bepaald probleem te lijf willen gaan Grondlegger Wat is nu eigenlijk precies zelfhulp? Van Harberden en Lafaille noemen als ideologie erachter het vermogen van de mens en de wenselijkheid om zelf een nood- of probleemsituatie aan te pakken. Zij zien Ivan Illich als één van de grondleggers van deze ideologie, die aan het eind van de jaren zestig tot ontplooiing is geko men als reactie op de overheersende rol van de beroepskrachten en als pleidooi voor de mondigheid van de cliënt. Hier in Nederland hebben met name de artsen Paul van Dijk en Ivan Wolffers interessant materiaal aange dragen in uitgaven als „Naar een ge zonde gezondheidszorg" en het Pa tiënten boek." Het zichzelf behandelen in de vorm van medicijnen slikken en injecties toedienen is overigens geen nieuw verschijnsel in de gezondheidszorg Denk maar aan mensen die bij hoofd pijn. keelpijn of verkoudheid zelf bij apotheker of drogist een middeltje Tekeningen, bij voorkeO'r in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. mens op korte termijn alsnog gere den kunnen worden. Het CBR ver wacht dat deze uitgestelde examens nu begin februari worden afgenomen. De planning van het CBR komt door het massale uitstel in de war. De woordvoerder noemde het een „droe vige zaak." De situatie had nog erger kunnen zijn, aldus de woordvoerder, als niet een flink aantal examinato ren in deze periode vakantie had ge nomen. Normaal neemt het CBR ge middeld per dag drieduizend exa mens af. pa. De Jager acht het niet uitgesloten dat meldingen over UFO's, ook zon dag en o.a. in Nieuw-Zeeland, betrek king hebben gehad op de satelliet. Overigens houdt de volkssterren wacht in Hoeven het vreemde licht verschijnsel op het vergaan van een Amerikaanse satelliet. Volgens bere keningen zou deze satelliet door wrij ving met de hogere luchtlagen slechts een beperkte levensduur hebben ge had. De sterrenwacht zegt dat was berekend dat de satelliet op 31 de cember 1978 zou vergaan met een onzekerheidsmarge van maximaal drie dagen. SS DE FIETS NU GEVAfrRL UK OF KUETS&AAR halen en zonder het raadplegen van een arts te proberen deze klachten te bestrijden. Of neem de diabetici, die zichzelf elke dag moeten helpen. Andere vormen van zelfbehandeling zijn bij voorbeeld EHBO-activiteiten, de predictor-zwangerschapstest. de vaginakijker en de hulpinstrumenten voor gehandicapten. Daarnaast kan nog de zelf-therapie worden genoemd in de sfeer van de geestelijke gezond heidszorg en de daarmee samenhan gende psycho-sociale noden. Tenslotte dan de talloze zelfhulp groepen. Dit is een vorm van hulpver lenen. waarbij in principe geen be roepskrachten zijn betrokken, maar waar men als leek samen met een klein aantal lotgenoten een pro bleem, dat ieder groepslld ook als zodanig voelt, aanpakt. Dit gebeurt door in de groep zijn ervaringen te vertellen, hetgeen de herkenbaarheid bevordert, door elkaar steun te verle nen en indien nodig op te beuren. Het gaat om het uitwisselen van ervarin gen en gevoelens, waaruit weer moed voor elke dag is te putten. Veel resultaat De Amerikaan F. Riessman spreekt in dit verband van het „helpers prin cipe". waarmee hij bedoelt dat dege ne die helpt, zijn probleem veeal eer der onder de knie krijgt dan degene die geholpen wordt. Met andere woor den: door anderen te helpen, helpt men zichzelf het best Het meest bekende voorbeeld van een zelfhulpgroep is dit van de Ano nieme Alcoholisten (AA). Het is de grootste zelfhulporganisatie met zo'n 27.000 groepen verspreid over de hele wereld en naar het zich laat aanzien: met veel resultaat. Het is tevens een groep die qua opzet en werkwijze het meest door andere zelfhulpgroepen is nagevolgd. Voor de hand liggende voorbeelden zijn de Anonieme Drugs verslaafden, Anonieme Gokkers, maar Anonieme Families en Anonie me Neurotici. Zelfs de naamgeving is hier overgenomen. Bij al deze groepen is de aard van de nood overwegend immaterieel en psycho-sociaal van karakter. Meestal gaat het om zeer bijzondere proble men. waarmee de professionele hulp verlenen vaak niet of nauwelijks raad weten Zoals opgemerkt, kent ook Nederland de meest uiteenlopende soorten van zelfhulpgroepen. Een be scheiden greep daaruit (naast de reeds bovengenoemde voorbeelden): vrouwen in de overgang (VIDO), de WAO-groepen, de Weight Watchers (WW), de vrouwen- en mannenpraat- groepen. werkgroepen voor pedofilie, psoriasis-patiënten en groepen van ouders met zwakzinnige kinderen Sommige zelfhulpgroepen zoals de AA en de WW maken deel uit van een grote overkoepelende organisatie, zo dat nieuw opgerichte groepen zich daarbij kunnen aansluiten. Andere liggen ingebed in een sociale bewe ging (het feminisme) of in een belan- genbehartiglngs-organisatie (Cliën tenbond) „Rustigmakers" Soms ook gebeurt het dat een zelf hulpgroep overgaat tot een bepaalde organisatievorm. Een sprekend voor beeld daarvan is de stichting Mensen van Nu. destijds in het leven geroe pen door mevrouw Elly Lambooij- Clabbers uit Eindhoven. Zij slaagde erin een therapie te vinden die haar afhielp van haar verslaving aan „rus tigmakers" (tranquillizers» en gaf hier nogal wat bekendheid aan. Het ge volg was echter, dat door de stroom op te vangen de stichting uiteindelijk ter ziele ging Over de relatie tussen zelfhulpgroep en organisatie is nog te weinig be kend. maar het is onjuist die organi satie als het onvermijdelijke eindsta tion van een zelfhulpgroep te be schouwen. Er zijn tal van groepen die prima functioneren zonder dat daar een groter organisatorisch verband aan te pas komt. Het is duidelijk dat het verschijnsel zelfhulp in welke vorm dan ook niet meer is weg te denken uit onze hedendaagse samenleving. Er kan worden gesproken van een onbetaal de rekening en in die zin vormt de zelfhulp een uitdaging voor beroeps hulpverleners en de overheid, die op dit alles nog geen passend antwoord hebben gevonden Sommige hulpverleners spreken in dit verband wel eens denigrerend over tweederangs-hulp en maken zich daarmee schuldig aan een grote on derschatting van de werkelijkheid De zelfhulpgroepen houden de be Een serie van vijf verha len over mensen, die samen bezig zijn hun problemen te overwin nen, door Cisca Dres- selhuys en Kees de Leeuw roepskrachten een spiegel voor. waar in dezen kunnen zien hoe zeer de officië hulpverlening soms tekort schiet. Daarom kan zelfhulp ook niet worden afgedaan met een wegwerp gebaar, maar verdient zij zeker se rieus te worden genomen Beide vor men van hulp hoeven elkaar niet te bijten. Integendeel, het gaat hier om een waardevolle aanvulling op de be staande en in zekere zin vastgeroeste officiële hulpverlening Van de b roepskrachten vraagt dit om bezin ning op het eigen functioneren en om een soepele houding, die je hier en daar bij kritische hulpverleners overi gens al kunt aantreffen Eigen waarde Die hulpverleners laten de zelfhulp groepen in hun eigen waarde, geven deze de ruimte waarop ze recht heb ben en komen met adviezen, als daar om nadrukkelijk wordt gevraagd Door zich als deskundige zo beschei den op te stellen, kunnen ze aan de zelfhulpgroepen en alles wat daarmee samenhangt eeen waardevolle bijdra ge leveren. Ze bemoeien zich niet met het groepsgebeuren, laat staan dat ze ertoe overgaan zelf een der groep op te richten En vanuit die situatie kunnen zelf hulpgroepen Juist omdat, ze in hun eigen waarde worden gelaten hun ervaringen bundelen en deze ultdra gen naar de „deskundigen", die daar weer van kunnen leren. Op deze ma nier ontstaat er een wisselwerking tussen beide vormen van hulpverle nen. die uiteindelijk de cliënt en de beroepskracht ten goede kan komen In deze serie zal nader worden inge gaan op opzet en werkwijze van enke le verschillende zelfhulpgroepen, die echter met elkaar gemeen hebben, dat ze zelf proberen hun problemen op te lossen. Dit is het eerste van vijf artikelen over zelfhulp. Illlllll >tp 8.1 ocl 5pU Als het aan die onbekende Amersfoorter had gelegen, waren de Waddeneilanden geen eilan den meer geweest. Tussen het oostelijkste puntje van Ameland en het noordoosten van Fries land. net voor het Lauwersmeer, zou dan een dijk zijn aangelegd en alle water van dat punt af, de hele Waddenzee en het hele IJs- selmeer, zou dan in land veran derd zijn, met hier en daar een vaargeul tussen de polders. „Waarde Vorstin!" schreef die Amersfoorter op 31 december 1894 aan koningin Wilhelmina weliswaar toen al de officiële troonopvolgster, maar tot haar kroning in 1898 nog in die functie waargenomen door haar moeder, koning Emma die als regentes optrad. „Waarde VorstInf Wee* moed in mijn hart voelende op komen over de ellenrti- :oo\- le fatsoenlijke ge/i ei:: derden stand en «in komende uit w«-r'. oo zend ik U een plan t r king der Zuiderzee, b. d zij goed mag zijn. en zonder ve i onkosten kon ten uitvuer ge bracht worden." Het ging deze waterstaatkundige of wat hij ook geweest mag zijn dus in eerste instantie om bestrij ding van de werkeloosheid en we mogen rustig aannemen dat er voor tientallen jaren werk was geweest aan het volvoeren van zijn plan. Weliswaar is de inpol dering van het IJsselmeer pas 35 jaar later echt begonnen na de proefpolder Andijk in 1927. een kleintje maar, viel de eerste grote polder, de Wieringermeer. pas in 1930 droog maar nu, bijna vijf tig jaar na het begin van dat enorme karwei, is nog niet de helft ingepolderd van wat de Amersfoorter op het oog had Zijn plan. dat nooit in behande ling is genomen, was zelfs voor de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders een verrassing: het kwam min of meer toevallig uit het rijk sarchief in Den Haag tevoor- ;chijn toen een archivaris daar e's voor de bibliotheek van de opdiepte Vin afsluitdijken zouden er moe- li'ii komen volgens de plannen maker tussen Texel en Den Hel der (met sluis), tussen Texel en Vlieland, („maar liever zonder sluis"), tussen Terschelling en Ameland („mij dunkt ook zonder sluis") en tussen Ameland en Friesland, ook zonder sluis. De Eem zou verlegd moeten worden, het water uit de IJssel omgebo gen naar het Keteldiep, en zo zouden alle wateren en beken van de Veluwe. Drente en Fries land „afgevoerd" moeten wor den. zodat ze niet meer rechtr streeks in de Zuiderzee zouden uitmonden. Was dat allemaal ge beurd. dan kon begonnen worden met het uitpompen van de door dijken ingesloten stukken water De Amersfoorter besloot zijn voorstel met deze woorden „Is de Zuiderzee droog, dan raad ik de Regeering aan Schokland eerst over een tiental jaren te verkoopen. daar dit dan zeer veel op zal brengen De dijken kan men gebruiken voor spoor- en straatwegen en zijn zij te smal. dan kan men ze met boomen be planten, evenzoo moet men Schokland met boomen be planten Waarde Vorstin, na hartelijke groeten noem ik mij Uw Onder danige Dienaar Zo zouden het IJsselmeer en de Waddenzee eruit gezien hebben als het plan van de onbekende uit Amersfoort uit 1894 zou zijn uitgevoerd: land tot aan het puntje van Ameland, met alleen hier en daar een vaarweg tussen door. De tekenaar van de rijks dienst voor de IJsselmeerpol- ders maakte dit kaartje, want il lustraties had de plannenmakers niet naar zijn „waarde Vorstin" meegestuurd. De koningin krijgt veel ambtelij ke stukken onder ogen. Ze moet daar haar oordeel over geven en dat is allerminst eenvoudig. Niet alleen zijn de onderwerpen vaak technisch en erg ingewikkeld, maar bovendien hanteren, zoals bekend, veel ambtenaren nog al tijd een soort onbegrijpelijke en dus verwerpelijke taal die het le zen van zo'n stuk helemaal tot een corvee maakt. „Profielhet maandblad voor de medewerkers van verkeer en waterstaat, geeft daar een voorbeeld van. Deze „aanbiedingsbrief" bij een ont werpbesluit van de hoofddirectie van waterstaat kwam bij de ko ningin ter lezing en beoordeling terecht. „Ik moge er voorts op wijzen, dat de Afdeling heeft opgemerkt, dat het haar wenselijk voorkomt, dat indien overeenkomstig haar ad vies wordt beslist, door de onder getekende wordt bevorderd, dat de reconstructie van het kruis punt Rijksweg X-Y-brug in de gemeente Z zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd, en voorts, dat de Afdeling het op prijs zou stel len. dat vanwege de ondergete kende in overleg met de gemeen te Z en de provincie A me» toe passing van de ter zake geldende bijdrageregelingen en/of anders zins wordt gezocht naar een voor de gemeente Z bevredigende op lossing voor de dekking van de kosten van de zogenaamde plaat brug. en ten slotte dat de Afde ling gaarne zal zien. dat bij de uitreiking van uw besluit aan de partijen mededeling van voren bedoeld door haar wenselijk ge acht overleg wordt gedaan" Een zin van honderdzesendertig woorden Dat is zelfs Profiel, een blad voor ambtenaren dus. amb tenaren van hetzelfde ministerie nog wel. te gortig. Het voegt er dan ook een veelzeggend com mentaartje van twee woorden aan toe „Arme koningin'" In een geheel aan roken gewijde VPRO-gids schrijft Cherry Duyns over de (althans door hem als zodanig aangevoelde) geneug ten van het pijproken „Pijpro ken, dat is pas leven tussen het kuchen door. starend naar de kruidige rookwolkjes die de ver trekken aromatiseren en de zor gen des daags doen verzachten Hij heeft het. vooral toen hij er pas mee begonnen was. hard te verduren gehad Kwetsende op merkingen kreeg hij naar het hoofd, schrijft hij. die varieer den van het smakeloze twee rot koppen aan éen steel tot smaakt het pijpje? Mooi. dan kan je de tabak wel weggooien' Die namaak-postzegel met na- maak-koningin die we u een week geleden afgestempeld en wel konden tonen, vindt lezer Klei- sen uit Rotterdam eigenlijk niet veel bijzonders. Hijzelf heeft ook zoiets bij de hand gehad, schrijft hij en stuurde ons een stukje van een ansichtkaart met daarop iets wat ook wel op een postzegel lijkt, maar het niet is een sluitze- gel van de t b c -bestrijding On danks de duidelijke vermelding „geen frankeerwaarde" is ook deze zegel keurig afgestempeld Geen wonder dat de posterijen verlies lijden. Het ging al aardig goed met me vrouw Dulcie Baldwin, die na een hartaanval in het ziekenhuis van Sydney in Australië was opgeno men. Tot nieuwjaarsdag Toen werd ze in haar ziekenhuisbed wakker doordat een anderhalve meter lange gifslang zijn tanden in haar linkerhand had gezet Op haar gegil kwam een verpleegster aanrennen, op de voet gevolgd door een arts De slang was intus sen sissend onder het bed ver dwenen en was al likkebaardend vlakbij de benen van de zuster beland, toen de dokter hem zo hard op de kop sloeg dat het dier ter plekke dood bleef Het ding waarmee de arts de slang had gedood, was zelf ook een slang van het brandblusapparaat De toestand van de 70-jarige patlën- te is er niet op veroeterd. maar gisteren Vond de dokter dat ze toch alweer een beetje opknapte

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5