Groenteprijzen niet nog verder omhoog Treinen nauwelijks tegen stuifsneeuw te wapenen Hoe u f1.000,- koopt voor maar f605,22? ABN Bank Dieren doodgereden op Hoge Veluwe Wegtransport naar .Scandinavië stil Wij helpen met een Kasbiljet. Centraal Bureau Tuinbouwveilingen: Noorwegen en Zweden onbereikbaar Van Speijk weer in dienst Onderwijs vestigt zich in Zoetermeer Bulldozers halen Gronings gezin uit zijn isolement Rita ik 'ngunstig beeld p arbeidsmarkt oor blinden Verkeersprobleem in nationaal park Wild vaak achtervolgd voor foto Oppasser in Blijdorp door tijger gedood DONDERDAG 4 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET r Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De groenteprijzen zullen over het algemeen niet verder stijgen. Een woordvoerder van het Centraal Bu- nreau van de Tuinbouwveilingen in Nederland zegt, dat we nu wel aan het hoogtepunt zitten, tenzij het langdurig en harder zou gaan vriezen. ken. Dat is bij voorbeeld het geval met radijs en paprika's. Deze „kleine re" groenten komen uit de kas en leveren met het plukken geen extra problemen op. Bovendien is er geen extra vraag naar. De overige kaspro- dukten zoals sla, spinazie en andijvie zijn duur, maar niet abnormaal duur. de prijzen van kool te zien. De prijs van rode kool daalde 0,095-/ 0,56 Rlnpman per kilo tegen 0,20-/ 0,56), maar die van witte kool steeg duidelijk 0,24- ƒ0,66 per kilo tegen 0,14-/0,47). Ondanks het feit dat de koolsoorten ook in prijs zijn gestegen is kool, aldus de woordvoerder van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, naar verhouding nog steeds goedkoop. De grootste prijsstijgingen deden zich dinsdag voor. Vorige week kostte bij voorbeeld een kilo prei nog geen twee gulden, boerenkool bracht toen amper een kwartje per kilo op en voor spruiten reikte de veilingklok vorige week vrijdag niet hoger dan negentig cent per kilo. In de niet-typische wintergroenten is weinig van een prijsstijging te mer- Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen waarbij alle grote I veilingen in ons land zijn aangesloten I— baseert deze mening op het feit, dat de prijzen die gisteren tot stand kwamen niet zo veel afweken van de prijzen die eergisteren werden geno teerd. De ene groente was wat duur der; de andere wat goedkoper. De prei bleef duur met prijzen tussen de 2,67 en 3,37 per kilo. nadat de notering dinsdag in Grubbenvorst tussen de ƒ3,10 en ƒ3,68 lag en in Veldhoven tussen de 3,24 en 3,62 per kilo. De fijne spruiten werden nog wat duurder 2,60-/ 2,69 per kilo te- gen 2,28-/ 2,43), maar de grove spruiten liepen in prijs terug 2,07- 2,08 per kilo tegen 2,80-/2,86). JKool JEen soortgelijke ontwikkeling gaven Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het internationale transport over de weg laar noordelijk Europa stagneert of is zelfs geheel stil komen e liggen, zo meldt desgevraagd het Nationale Orgaan Be- roepsgoederenvervoer (NOB) in Den Haag. Men heeft daar de ndruk, dat het weg- en railvervoer binnen Nederland redelijk loorgang vindt, uitgezonderd het vervoer gevaarlijke stoffen. Dat is gestaakt. Waar het Internationale wegvervoer problemen ondervindt, is af te lezen uit de weerkaart, aldus een woord voerder van het NOB. „In het alge neen is het dus zo, dat hoe noordelij ker men komt. hoe meer problemen uilen rijzen. Van de Scandinavische [J anden zijn Noorwegen, Zweden en ■Finland niet meer toegankelijk. Dit is >ok het geval voor Noord-Duitsland Sleeswijk-Holstein) en delen van En geland. In Denemarken zijn de wegen jerijdbaar. evenals die in Polen en de AODR, die tot eergisteren ontoeganke- a ijk waren." Transport naar Oostenrijk. Zwitser- Jj and en Frankrijk is redelijk moge- II ijk. zij het, dat in Zwitserland enkele passen voor verkeer zijn gesloten en Mn de drie landen op verschillende e*Jplaatsen sneeuwkettingen worden ïanbevolen. Df het Nederlandse bedrijfsleven en consumenten vitale goederen zullen noeten ontberen, gezien de vervoers situatie in Scandinavische landen, is [ehu nog niet te overzien, aldus de Voordvoerder van het NOB. Op de bloemenveilingen zijn de bloe men doorgedraaid. De prijzen waren te laag geworden. Oorzaak was dat als gevolg van de kou heel weinig werd geëxporteerd. Binnenlandse handelaars kochten ook minder op de veilig want de kou houdt het lopende publiek binnen. In de bloemenkassen is de temperatuur laag, soms zelfs gevaarlijk laag geworden. Na een forse verbouwing is gisteren de Hr. Ms. Van Speijk gisteren in Den Helder opnieuw in dienst genomen. In de jachtende sneeuw hield kapitein luitenant ter zee Rietman van de technische dienst directie rijkswerf de overdrachtsrede DEN HAAG De mogelijkheden voor nieuwe vestigingen In Don Haag bieden echt geen uitkomst. Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen gaat in zijn geheel naar Zoetermeer. De volledige overplaats sing kan over ongeveer vijf jaar plaats hebben. Secretaris-generaal dr G. H Scholten van het departe ment deelde dit mee in zijn nieuw jaarstoespraak. De situatie in Den Haag had men nog eens opnieuw be keken. Na intern beraad is minister Pais het er mee eens. dat voortvarend wordt verder gewerkt aan de voorbe reiding voor nieuwbouw in Zoeter meer. De eerste paal ervoor kan dit jaar de grond in. Tot nu toe heeft de voorbereiding al vijftien miljoen gul den gekost. De rijksgebouwendienst heeft voor de nieuwbouw meer dan 150 miljoen gulden gereserveerd. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De familie J. van der Vecht in Westerlee, die sinds za terdag ingesneeuwd zat op het Gro ningse platteland, is gisteren uit haar geïsoleerde positie bevrijd. Er kwa men zware bulldozers aan te pas de sneeuwduin, die over twee kilometer weg lag, te lijf te gaan. Na vele uren werken lukte het het gezin, bestaan de uit man, vrouw en twee kinderen, te bereiken. Mevrouw Van der Vecht toonde zich erg verheugd. Tot haar verbazing echter werd ze door nogal boze amb tenaren van de gemeente Scheemda benaderd, omdat ze haar verhaal had verteld aan de krant. Volgens haar was echter ook de gemeente wel dege- lijk op de hoogte van het feit dat haar gezin zo geïsoleerd zat. Bovendien heeft zij niet'uit eigen beweging de pers benaderd. MIDDELBURG (ANP) - In Middel burg is gistermiddag de 75-jarige me vrouw M. J. Sanderse uit deze plaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw liep in verband met de gladheid midden op de rij baan. Toen ze voor een tegemoetko mende auto de besneeuwde stoep wil de opstappen, gleed ze uit tegen de auto. Ze raakte daarbij zwaar gewond en overleed even later in een zieken huis. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wanneer er de komende dagen weer forse sneeuwval, gecombineerd met harde wind, zou komen, zullen zich bij de spoorwegen ln ons land precies dezelfde ongemak ken voordoen als afgelopen dinsdag. „Wees voorzichtig, tante, hij kan moeilijk klein geld verdragen De spoorwegen kunnen nauwelijks iets aan deze euvels doen (het vast vriezen van deuren en wissels, waar door veel treinen uit de running moesten worden genomen). Men heeft zich de laatste tien Jaar name lijk vooral toegelegd op de automati sering in het treinverkeer en niet op het oplossen en voorkomen van nood situaties als gevolg van erg koud en slecht weer. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is het niet zinvol om het materieel te wapenen tegen bizarre situaties, zoals we die dezer dagen meemaken, omdat deze zich maar zo weinig voordoen. „Twintig graden vorst zegt ons iuurder pVel wees hij erop, dat het transport Nederland duurder wordt als ge volg van de barre weersomstandighe den. waardoor mogelijk ook de con sumentenprijzen zullen stijgen. Het NOB: „De vervoerder mag nu een fjpslag tot 25 procent berekenen, maar of en in welke mate die hogere Vervoerskosten aan de consument porden doorberekend, weten wij ook piet." pver de financiële gevolgen van de ^ervoersstop op Scandinavische lan- len en Noord-Duitsland wil men in 'ervoerskringen nog geen schattin ten opgeven. Vooralsnog moet bij het ichatten van de strop aan miljarden guldens worden gedacht, zo wil men 'el kwijt. ng J®* ERMELO (ANP) De situatie op arbeidsmarkten voor ziende en >linde werknemers geven hetzelfde >eeid, zij het dat de getallen anders 'ei iggen. Op de arbeidsmarkt zijn twee- *1' londerdduizend werklozen en zeven tigduizend onbezette arbeidsplaat- en. Voor de bezetting van bepaalde ifdelingen van blindenwerkplaatsen s het. ondanks de werkloosheid. iS oms zeer moeilijk de juiste man op vejle juiste plaats te krijgen :eJj >it zei de directeur van de werkplaat- [J en voor blinden „Sonneheerdt" te U" Irmelo, A. C. Van de Wolf, gisteren in "8 Ijn nieuwjaarsbijeenkomst voor het lersoneel van de werkplaatsen, in Irmelo is het in de praktijk al moei- ijk gebleken plaatsen op te vullen, lie zijn vrijgekomen doordat de ou- lere generatie de pensioengerechtig- rel e leeftijd heeft bereikt. bedrijfsschool voor blinden te Er- imj nelo is. volgens Van de Wolf. gezien eze ontwikkeling van groot belang. )nder de blinde Jeugd zijn er velen, ie. komend van de gewone scholen, r niet in slagen een voor hen passen- veJ e werkkring te vinden. Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ruim 2 jaar, 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar en 6 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum einddatum 1-3-81 l-3-'82 l-3-'83 1-3-84 1-3-85 jan. '79 Rente 73/4% Rente 8% Rente 8'A% Rente 8'/i% Rente 8'/2°/o Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop prijs prijs prijs prijs prijs 4 851.38 784.39 712.48 656.66 605.22 5 851.56 784.55 712.64 656.81 605.35 8 852.09 785.06 713.12 657.25 605.76 9 852.26 785.22 713.28 657.40 605.90 10 852.44 785.39 713.44 657.55 606.04 11 852.62 785.56 713.61 657.70 606.18 12 852.79 785.73 713.77 657.85 606.31 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. niets." aldus een woordvoerder van de NS, „maar stuifsneeuw zet ons helemaal vast. Daar kunnen we ons niet tegen wapenen." Dezelfde woordvoerder zei. dat men ook niet van plan is om maatregelen te nemen die de ongemakken als gevolg van het slechte weer, in de toekomst kun nen verminderen. De treinstellen, die door kortsluiting in de motoren de fect raakten en moesten uitvallen, zullen zo snel mogelijk gerepareerd worden. Een extra bescherming van deuren en wissels kost zoveel geld, dat een dergelijke investering nooit lonend zou zijn. gezien het geringe aantal strenge winters dat ons land kent. Wel wordt het materieel van de NS getest onder winterse omstandighe den in een speciaal laboratorium. De internationale treinen reden giste ren weer volgens de dienstregeling, behalve naar Scandinavië, omdat dit traject al sedert oudjaarsdag door sneeuwchaos in het Duitse Sleeswijk- Holstein is versperd. Door de ontwrichting van het trein verkeer in de afgelopen dagen is de omzet van de restauraties in de trei nen ongeveer gehalveerd. Ongeveer een kwart van de diensten van het bedienend personeel is uitgevallen en in de resterende treinen is slechts beperkt dienst gedaan. Op Schiphol moesten gisteren nog drieëntwintig Europese vluchten worden geannuleerd. Het binnenko mende en uitgaande verkeer liep ver der in veel gevallen aanzienlijke ver tragingen op. Later op de dag namen de vertragingen en de annuleringen af. Nat zout Bij Rijkswaterstaat neemt men op het ogenblik proeven met een nieuwe, snellere manier van zoutstrooien op gladde wegen. Dit is een methode, waarbij het zout gemengd wordt met water. Volgens Rijkswaterstaat heeft deze methode, die overigens niet bij sneeuwval kan worden toegepast, zinvol bij het voorkomen van opvrie zing van weggedeelten. Dit natte zout waait minder snel weg. Bij AKZO-zout in Hengelo is de laat ste dagen ongeveer 7500 ton zout de deur uitgegaan. Een woordvoerder van dit bedrijf verwacht, dat er nog genoeg zout aanwezig is. ook wanneer het huidige weertype nog een maand zou aanhouden. AKZO heeft een voorraad van 200 duizend ton. die verdeeld moet worden over rijkswa terstaat. de verschillende provincies en gemeenten. Rijkswaterstaat be schikt op het ogenblik over duizend strooi-auto's. waaronder tweehon derd voor de fietspaden De chemische bedrijven van de NCB in het Brabantse Oss. waar dood vee wordt verwerkt, kampen met proble men bij het ophalen van de kadavers De zware transportwagens lopen met name op de buitenwegen vast. Er moeten, volgens de directeur van het bedrijf, nog enkele duizenden diere- lijken worden opgehaald. Deze kada vers, die nu blijven liggen, leveren geen gevaar op voor de volksgezond- HOENDERLOO Het aantal dieren dat op de Hoge Veluwe ten prooi valt aan het gemotoriseerd verkeer vertoont een stijgende lijn. Deze situatie verontrust de leiding van ons 5.500 hectare grote nationaal park nogal. Vorig jaar werden, behalve de vele slachtoffers in de klein- wild-sector, tien grote dieren gedood: zes reeën, drie wilde zwijnen en één n oefion. een van Sicilië afkomstig berg- schaap. ..Op z'n minst tien," zegt de heer L. Wetzels. chef -V ildbeheer, „want hoe groot 'olgens de directeur gaat het goed het aantal bij iet de „Sonneheerdt" werkplaatsen. rir,r>r n,>e borstelmakerij en de brailledruk- ZQt erij en -binderij zijn voor dit jaar cicj oed voorzien van opdrachten. Er zal iaa egonnen worden met de bouw van ^heuwe werkplaatsen. aanrijdingen door auto's gewonde dieren is. die het bos invluchtten en na derhand alsnog bezweken, we ten we niet." Volgens de heer Wetzels rijdt op de Hoge Veluwe een toene mend aantal automobilisten te hard. Zelfs in dit park. dat de meeste chartne heeft voor stille genieters, hebben velen nog haast. Vroeger mocht er op de voor auto's toegankelij ke wegen op de Hoge Veluwe veertig kilou eter gerden wor den. Enige jaren geleden werd dat opgetrokken tot vijftig ki lometer. omdat dat een snel heid Is. die in de wet voor komt Men kan dan gemakke lijker tegen overtreders optre den. maar doet dat niet graag. want ook autorijders zijn be talende gasten, die men graag ziet. ook on dat de Hoge Velu we zich financieel zelf be druipt. Intussen wordt wel gezocht naar een oplossing voor het verkeersprobleenHet invoe ren van drempels bij voor beeld: het aanleggen van scherpe bochten op rechte stukken of het toch n aar la ten uitvoeren van snelheids controles door de politie. Men is er nog niet uit. Een andere kwestie die de di rectie van de Hoge Veluwe zorgen baart, is de luidruch tigheid van vele bezoekers. 'Boerenkermis' Vaak gaat die gepaard met bonte kledij. De heer Wetzels: „Sommigen gedragen zich als op een boerenkern Is. en dan verwachten ze ook nog wild te zien." An ateur-fotografen kunnen er ook wat van maken. Tegen fotograferen bestaat geen en kel bezwaar. De Hoge Veluwe heeft het fotograferen des tijds zelfs aangemoedigd door het uitschrijven van wedstrij den. Maar elke fotograaf wil de platen n aken die nog nooit eerder zijn gemaakt. Waarom noet nu iedereen op Jacht naar een stuk grof wild9 De n ensen rennen de dieren vaak achterna het bos in en verstoren zo de rust. In een boom kan ook een mooi kiek je zitten, of in het leven van de insecten. Ook bij het bekijken van de dieren tijdens het voe den weten velen zich niet de juiste houding te geven. Wolf Het assortiment dieren op de Hoge Veluwe zal voorlopig niet spectaculair worden uit gebreid. „N e staan niet direct te trappelen om de wolf bin nen te halen, zoals is bepleit. De nadelen zijn groter dan de voordelen. „Hoe wil Je nu," aldus de heer Wetzels. „bij zo'n zwaar verstoord even wicht in de natuur de tijd zes. zeven eeuwen terugdraaien9 Als het edelhert het niet redt tegen de wolf zouden we dari toch weer jachtgroepjes moe ten vornen on de wolven te bejagen?" heid. omdat de lage temperaturen ontbinding verhindert. Kuikens Ook de pluimveeslachterijen hebben met moeilijkheden te kampen vanwe ge het weer. Een deel van de aange voerde kuikens bezwijkt al onderweg door de kou. De dieren komen uit legbatterijen, waar de temperatuur normaal 25 graden (boven nul) is. In de rundveehouderij heeft men de zer dagen problemen met de water voorziening. Behalve de waterleidin gen. zijn in deze tak van de veehoude rij ook veel melkleidingen bevroren. De posterijen hebben gisteren meege deeld. dat het postvervoer ernstige hinder heeft gehad van de onregelma tige treinenloop. Daardoor komt veel post dezer dagen later op de plaats van bestemming dan normaal Jacht Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft in verband met het weer besloten de Jacht op waterwild en houtsnippen van 5 januari tot en met 12 januari te sluiten. Afhankelijk van het weer zal nog nader worden bezien of verdere sluiting van deze jacht, die anders tot 31 Januari geo pend is, nodig is. Ais het blijft vriezen zal de kans op vissterfte in de Nederlandse binnen wateren toenemen. Volgens een woordvoerder van de directie visserij van het ministerie van landbouw en visserij, is hier maar heel weinig te gen te doen. Het kan soms wel zin hebben de sneeuw van het ijs te rui men. waardoor zonlicht weer zuur stof produktie in het water mogelijk maakt. Incidenteel kan ook iets be reikt worden door het water te be luchten of er zuurstof-rijk water door heen te laten stromen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In Diergaarde Blij dorp ln Rotterdam is gisteren de der tigjarige oppasser G. Beenhakker door een tijger overvallen en gedood. De man was ln het buitenverblijf be zig toen hij door de achtjarige Siberi sche tijger Talln van achteren werd besprongen. HIJ moet op slag dood zijn geweest Het ongeluk kon gebeuren doordat waarschijnlijk door een onachtzaam heid een schuifdeur tussen het nachthok en buitenverblijf open is blijven staan. De recherche onder zocht gisteren wie hiervoor verant woordelijk is. Het is voor het eerst in het 120-jarig bestaan van Diergaarde Blijdorp dat zich een dodelijk ongeval heeft voor gedaan. Het slachtoffer was gehuwd. Hij had geen kinderen. Een collega die bij de toegang van het buitenverblijf stond sloot de deur om te voorkomen dat het dier zou ont snappen. Hij sloeg alarm, waarna Ta- lin met drie schoten uit een verdo vingsgeweer werd neergelegd De heer Beenhakker was toen al over leden. De tijger stond bekend als „fel", maar heeft zich nooit agressief getoond. Dé heer Beenhakker was bijna vier Jaar oppasser ln het roofdierenverblijf. Wat er precies met Talln gaat gebeu ren is nog niet bekend, maar volgens directeur lr D. van Dam wordt het dier niet afgemaakt. DEN HAAG (ANP) Het PPR-ka merlld L Jansen vindt dat cr met ingang van de nieuwe dienstregeling in met '79 op de spitsuren een snel- busdienst Leiden Station/Schiphol moet worden ingezet In schriftelijke vragen aan minlstet Tuljnman iverkeer en waterstaat) zegt Jansen dat er een behoorlijke hoeveelheid woon-werkverkeer tus sen Leiden en Amsterdam is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3