PEC gaf voortrekkersrol n Derde Wereld bewust op Meeste bedrijfstakken optimistisch voor 1979 Sterke opleving Esso-Nederlandtot cverleg met Gasunie kan vraag makkelijk bijbenen ieen eenheid olie- en ontwikkelingslanden 'Rijkdom delen' ISV verkoopt reparatiewerf Philips bereid ^ors herstel oor dollar Programma voor zuivering later af dan verwacht lokale overheid Hypotheekrente per 2 januari Ook bij aanhouden koude geen problemen Rotterdamse haven eind volgende week effect staalstaking Prof. Rutten: totaalbeeld weinig bevredigend Consument bij gasverbruik energiebewuster DNDERDAG 4 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 loor Nico Kussendrager lieuwjaarsdag was de eerste ronde (5 procent) van de olie- irijsverhoging, waartoe de olielanden de vorige maand beslo- en. Wij zullen er niet zoveel van merken, maar dat ligt anders oor de Derde Wereld. )e minister van buitenlandse zaken an Sri Lanka (Ceylon), Sahoel Ha- need, zei dezer dagen dat de stijging e ontwikkelingsprogramma's van de ngebonden landen (voornamelijk ln e Derde Wereld) ondermijnt. Sri anka is op het ogenblik voorzitter an de ongebondenen. Sahoel Ha- ïeed heeft een brief geschreven aan olieproducerende en -exporteren- e (OPEC-)landen, waarin zij worden pgeroepen concrete maatregelen te emen om de ontwikkelingslanden te elpen. lankroet en aantal ontwikkelingslanden ba- inceert op de rand van het bankroet, ij gaan gebukt onder zware schul- •n die nu al niet meer af te betalen ijn, laat staan na de nieuwe olieprijs- •rhoging. lu gebruiken de meeste Derde We- eldlanden wel aanmerkelijk minder nergie dan de industriestaten. ZIJ open amper een kwart van wat de festerse wereld aan olie consumeert. laar wanneer „onderontwikkelde" inden economisch willen gaan groei- n is plotseling veel meer energie odig. Het benzine slurpende vervoer ordt van betekenis, veel energie vra- snde cement-, ijzer- en staalindus- ieën komen van de grond en men- ïn trekken naar de stad, waar ze ;n hout of mest in de buurt hebben m als brandstof te gebruiken. In de lerde Wereld is voor 1 procent econo- lische groei 2 procent meer energie odig, tegen in de industrielanden 0,8 rocent. Verhoging van olieprijzen tekent daarom een rem op ontwik- MGOr nUlD eling van de Derde Wereld. steden, meer gebruik van mankracht in plaats van machines. Duurdere olie als prikkel voor „self-reliance" (ontwikkeling op eigen kracht). Van belang voor de Derde Wereld is voorts dat de olieprijsverhoging de wereldwijde economische teruggang in ieder geval niet zal verkleinen. Westerse landen krijgen daarmee een nieuw, zij het kortzichtig, argument in handen om de ontwikkelingshulp verder te verlagen. Alle mooie verhalen over „interde pendentie" (onderlinge afhankelijk heid tussen arme en rijke landen) ten spijt. Volgens dat verhaal zouden we juist méér ontwikkelingshulp moeten geven om dat er dan kopers uit de Derde Wereld komen, die de produk- ten van onze industrie afnemen. Een verhaal met een groot aantal dubbele bodems: de Derde Wereld zit lang niet op al onze produkten te wachten. Meer hulp alléén is het punt niet. Ook de grondstoffenprijzen zul len hoger moeten worden en dat kost óns weer geld. De grenzen moeten open, wat meer concurrentie inhoudt en bovenal: de al wat rijkere ontwik kelingslanden zullen er profijt van hebben. De armere, waar de olieprijsverho ging het hardst aankomt, hebben het nakijken. Waarbij zij dan wel vol gens dezelfde optimisten die voor de Derde Wereld voordelen zien van de duurdere olie meer kans zouden hebben op zelfontwikkeling. „De onontwikkelde landen hebben recht om te leven, niet alleen xij die olie exporte ren De enige juist en ver standige politiek zou zijn dat xe zich aan de kant schaarden van de onontwikkelde landen, om met hen hun fabelachtige rijkdom te delen, of op zijn minst hun olie te leveren tegen betaalbare prijzen." Aldus Fidel Castro, die de OPEC-leiders voorhield dat ze „zich hebben gevoed ten koste van de honger en het zweet van honderden miljoenen mensen in de Derde Wereld". In veel ontwikkelingslanden, zoals hier in Ghana, bestaat vaak een tekort aan benzine, 's Morgens vroeg al staan mensen met vaten bij de pompen. lat wil zeggen: ontwikkeling naar esters model, en het is de vraag of e gewone Aziaten, Afrikanen en uidamerikanen daarmee zo geluk- ig moeten zijn. Economische groei etekent niet zelden zeker in het sgiii een vergroting van de inko- lenskloof (tussen arm en rijk), wild- roei van steden met prostitutie en lisdaad als gevolgen, en een toene- lende afhankelijkheid van het resten. prik Optimisten hopen daarom, dat dure fcergie voor de Derde Wereld een Akkel kan zijn voor een anderssoor- Be ontwikkeling. Met meer mensen M het platteland en minder in de rikkel Als het gaat om meer hulp wordt natuurlijk eerst gekeken naar de OPEC-landen. Daar ligt immers het geld voor het opscheppen. Nadat in het begin van de jaren zeventig de steun van de olielanden slechts een schijntje was, is deze de afgelopen jaren fors verhoogd. Volgens de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) steeg de hulp van de OPEC-landen van 357 miljoen in 1970 tot 5,7 miljard vorig Jaar (2 procent van het bruto nationaal produkt). De OESO-landen zelf kwamen niet ver der dan 0,33 procent. De steun van OPEC-hulpinstellingen (Arabisch Fonds, Islamitische ontwikkelings bank, Speciaal Fonds) rees van 59 miljoen naar 2,1 miljard. De spreiding van de ontwikkelings hulp van de OPEC-landen ls wat ver anderd: deze gaat ni (t langer vrijwel uitsluitend naar islamitische broe ders. Tweede plan Veel meer dan aan geld uit de olielan den hebben de andere Derde Wereld staten echter aan de politiek en more le steun van de OPEC. En daar man keert het aan. Lange tijd bestond de idee. dat de olie als hefboom kon werken om de Westerse landen te dwingen in te gaan op de eisen van de ontwikkelingslanden (betere grond stoffenprijzen, meer toegang tot markten, meer ontwikkelingshulp, een algemene schuldenregeling). De olielanden hebben langzamer hand zulke verstrengelde belangen met het westen dat de eenheid met de rest van de Derde Wereld op het twee de plan komt. Hun overtollige dollars investeerden OPEC-staten in West- europese landen en in de Verenigde Staten zodat zij er weinig belang bij hebben die landen om andere rede nen dan meer olie Inkomsten onder druk te zetten. Bovendien betekent een verergering van de recessie hier voor de olielanden minder olleverko- pen en derhalve minder Inkomsten. Dus: pressie, maar met mate. en wat de overige ontwikkelingslanden be treft „affiniteit, maar zoals het blad „Africa" schreef. De OPEC heeft haar voortrekkersrol in de Derde Wereld bewust opgegeven. an een onzer verslaggevers EN HAAG Ondanks een verlies van 13 miljoen in de irste helft van 1978 heeft Esso Nederland het afgelopen jaar ich nog met een zeer bescheiden winst kunnen afsluiten, resident-directeur F. G. van Duivenboden vertelde dat in jn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. Is oorzaken van de verbetering lemde de heer Van Duivenboden: igere verkoopprijzen bij gelijkblij- nde prijzen van ruwe olie, de lagere illarkoersen, de geringe kostenstij- ngen en de toegenomen verkoop in ederland. Positief voor het resultaat as ook dat een destillatietoren op de ffinaderij werd verbouwd tot „con- rsie-eenheid". De raffinaderij in otterdam werkte daardoor weer op ille capaciteit. t omzet ln hoeveelheden liep de atste jaren op van 2,5 miljoen ton eprodukten in 1975 tot 3,5 miljoen in 1978. Nederland weet nog niet welk (eet de hogere prijs van ruwe olie hebben op het resultaat in 1979. !1)|jSTERDAM (ANP. UPI) De dol- heeft zich gisteren krachtig her- tld van de laatste een twee weken. een slotkoers van 1,9560 op lensdag kwam de Amerikaanse unt gisteren aan het eind van de g net boven de twee gulden. Op nJ 1,0020 was 4'/j cent gewonnen. Amsterdamse koers be weging Qtt >nd zoals gewoonlijk niet alleen. In ankfort was de slotnotering van 565 mark ruim 4 pfennig hoger dan »ensdag en ln Parijs ging de dollar jenover de Franse frank verhou- jQgsgewijs nog meer omhoog. Ook Zürich won de dollar terrein. lutahandelaren schreven de ople- ag voor een deel aan technische :toren toe, die te maken hebben v« it de techniek van de geldhandel, ■g rder werd een oproep van de Ame- aanse minister van energiezaken hlesinger ter sprake gebracht hlesinger had de Amerikanen ge- lagd extra zuinig te doen met ener- om het wegvallen van de olie- port uit Iran te compenseren. Min- r olie-invoer is op zichzelf gunstig or de Amerikaanse betalingsba ls en daarom positief voor de dol- De goudprijs in Londen zakte teren 6 dollar tot 219,37 dollar. RSV De scheepsbouwcomblna- tie IJsselvliet heeft samen met de scheepswerf Vuyk in principe beslo ten de reparatiewerf Waalhaven in Rotterdam over te nemen van Rijn- Van onze parlementsredactie DEN HAAQ Minister Tuljnman van verkeer en waterstaat verwacht dat het programma voor de zuivering van het oppervlaktewater in ons land pas in 1987 gereed zal zijn. Dat is twee jaar later dan aanvanke lijk de bedoeling was. De vertraging is het gevolg van de bezuinigingen die het kabinet-Van Agt heeft aange bracht op de uitgaven voor de bestrij ding van de waterverontreiniging. De bezuinigingen zullen volgens de minister geen invloed hebben op de bouw van de zuiveringsinstallaties voor de Rijkswateren. Hiervan zijn er 87 gepland. Een derde is al gereed. Het rijk verstrekt bijdragen in de investeringskosten van deze installa ties. Deze bijdragen komen uit de verontreinigingsheffingen die het Rijk aan de industrie heeft opgelegd. De heffingen zijn voor dit jaar ver hoogd met 1,75 gulden tot 21,75 gul den per inwonerequivalent voor „zoe te" wateren en 15 gulden voor .zoute" wateren. Een lnwonerequivalent is de gemiddelde hoeveelheid afval van een inwoner per jaar. Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen staje sterk! Bel 030-941041. hmtrlijk Njtiorujl Vakverbond Utrecht. Rivellian IPovtbuc 2475 8chelde-Verolme. IJsselvliet en Vuyk beschikken naast nieuwbouwwerven over drie scheepsreparatiebedrijven in Ridderkerk en Capelle a/d IJssel. Volgens een gezamenlijke bekendma king is het de bedoeling dat de repa ratiewerf van Vuyk in april gesloten wordt. De activiteit wordt dan gebun deld bij Waalhaven. Volgens een woordvoerder van RSV werken bij beide bedrijven ongeveer 150 man. Een woordvoerder van IJsselvliet zegt dat een eventuele afvloeiing van personeel tot het uiterste beperkt zal worden. Overleg met de industrie bonden daarover is nog gaande. EINDHOVEN (ANP) Philips is be reid een periodiek overleg aan te gaan met de lokale overheid. Dat heeft de Eindhovense burgemeester, mr. J. van der Lee, gezegd in zijn nieuwjaarsrede. Dat overleg zal zowel op ambtelijk als op bestuurlijk ni veau gestructureerd worden en op korte termijn aanvangen. Om voor de regionale arbeidsmarkt- problemen een oplossing te vinden is het, volgens Van der Lee. nodig dat er een overlegorgaan komt waaraan overheid, werkgevers en werknemers deel nemen. „Een dergelijk overlegor gaan lijkt echter nog niet in zicht. Zeker in het Eindhovense, waar de Veelzeggend is dat berichten over een „dubbele olieprijs" (een hoge voor de industrielanden, een lage voor de ont wikkelingslanden) in het niet zijn ver dwenen. Eén prijsverhoging en alle maal betalen, luidt het motto van de OPEC. Ook werd eens gedacht dat met ande re grondstoffen dezelfde truc zou zijn uit te halen als met de olie (beperk de produktie, verhoog de prijzen en dwing zo de industrielanden op de knieën). Maar dat blijkt amper moge lijk te zijn. Zo mislukten onlangs we derom grondstoffenonderhandelin- gen tussen Noord en Zuid in Oenève. De gedachte ligt voor de hand, dat de nlet-OPEC ontwikkelingslanden nog maar één mogelijkheid rest: zorg dat Jezelf olie „krijgt". Ze hébben het, meldde de Parijse krant Le Matin op 28 augustus. Het blad haalde een geheim rapport van de oliegigant EXXON aan, waaruit een onver bloemd optimisme sprak over de olie voorraden dezer aarde. Olie is in on gedachte hoeveelheden te vinden in bijvoorbeeld Mexico (één van de Der de Wereldlanden, die al wat beter af is), maar bijvoorbeeld ook in Tsjaad en Kameroen. Zuld-Amerika en Afri ka nemen de fakkel van de Arabieren over. zo viel te lezen uit de kop boven dat verhaal. Geld en kennis Maar èls die olie er Inderdaad is, dan zal ze toch eerst uit de grond gehaald moeten worden. De ontwikkelings landen missen daarvoor veelal het geld en de kennis. Hoe het daarmee op den duur zal lopen valt op het ogenblik nauwelijks te voorzien. Feit is, dat de belangen van de armere ontwikkelingslanden op het ogenblik elders liggen. Juist in het weekeinde dat de OPEC besloot tot een prijsverhoging werd in de Noordtanzlaanse stad Arusha een vergadering van 25 economische en sociale deskundigen uit de Derde Wereld beëindigd. Moraal van het verhaal daar: maar een einde aan het „beleefde gesprek met de industrie landen" en probeer door druk te ko men tot een nieuwe economische we reldorde (meer in het voordeel van de Derde Wereld). „De tijd van het be leefde gesprek met de ontwikkelde landen is voorbij. De werkelijke vraag is niet wat Noord kan doen voor Zuid, maar wat Zuid voor zich zelf kan klaarmaken," Weinig voor alsnog. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 Jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 90 9.25 90 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.8 925 9.0 9.8 9.25 9.0 Centraal Beheer 5 Jaar 9.0 9.0 Ennla 10 Jaar 8.9 8.9 Nat. Nederl. 10 jaar 8.9 8.9 NMB 5 Jaar 2 jaar 1.5 1.5 9.4 9.2 9.4 9.2 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.4 9.4 RPS 5 jaar 1.— 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1— 2 9.0 8.0 *9.0 8.0 Stad A'dam 5 Jaar 1.— 9.0 9.0 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2 2 2 9.0 9.4 9.0 9.2 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De hypotheekrentes zijn niet gewijzigd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook bij langer aanhouden van de huidige koudegolf verwacht de Nederlandse Gasunie geen problemen wat de leverantie van aardgas betreft. „We kunnen de vraag makkelijk aan", aldus een woordvoerder. „Er is nog een ruime reserve aanwe zig. Moeilijkheden voor de gasvoor- ziening zien wij op dit moment dan ook niet". Er wordt thans per dag een goede 400 miljoen kubieke meter aardgas afgeleverd. Normaal draait het om zo'n 350 miljoen kubieke me ter per dag. Op oudjaarsdag 1978 ontwikkelingen op de arbeidsmarkt voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de activiteiten van één be drijf is een tripartite overleg geen eenvoudige zaak", aldus Van der Lee. Het onlangs in de publiciteit geko men interne Philips rapport, waarin gewag werd gemaakt van een moge lijke daling van het aantal arbeids plaatsen met 20.000 in de komende Jaren, noemde Van der Lee zeer ver ontrustend. „Wellicht is dit rapport voor Den Haag eindelijk de aanlei ding om de ogen te openen voor de Eindhovense problemen." De maat schappelijke verantwoordelijkheid, die Philips voor zijn werknemers draagt, zou naar de mening van Van der Lee verbreed kunnen worden. „Het concern zou met ons mee kun nen denken over mogelijke deeloplos singen voor de gevolgen van het afne mend personeelsbestand in de indu striële sector in het algemeen en bij Philips ln het bijzonder", aldus Van der Lee. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse haven verwacht eind volgende week de eerste effecten van de sta king in de Duitse staalindustrie die al vijf weken duurt. De grote ertsover slagbedrijven, die per Jaar dertig mil joen ton erts doorvoeren naar de bondsrepubliek, hebben tot nu toe weinig gemerkt van de staking. „Dat heeft me wel verbaasd." zegt directeur J. Lagendijk sr. van de erts- overslagbedrijven Frans 8warttouw en de E. M. O. Hij had verwacht dat er eerder vertraging zou optreden in Rotterdam. Dat de ertsstroom nog niet geslonken is, ligt volgens hem aan de opslagca paciteit bij de Duitse hoogovens. Bo vendien zijn er bedrijven die door draaien. De opslagcapaciteit kan met een week of tien dagen wel op het maximum zijn en dan kan er in Rot terdam vertraging optreden. Eind december is de ertsaanvoer op Rotterdam al wat teruggelopen. Maar volgens Lagendijk is dat het effect van de feestdagen en ligt dat niet aan de staking. echter, toen de industrie veel minder afnam dan op andere dagen, ging er ook ruim 400 miljoen kubieke meter gas door. Of er veel of weinig wind is speelt een heel belangrijke rol bij de afzet, zo is gebleken. Niet incidenteel Volgens de Gasunie ziet het ernaar uit, dat de daling in de afzet van aardgas (verleden Jaar werd naar bin nen- en buitenland 5 procent minder geleverd dan in 1977) geen incidentele zaak zal zijn. Weliswaar zullen de openbare voorzieningen (gasbedrij ven) meer gas gaan vragen, daarte genover staat echter een verwacht voortduren van de vermindering van de gas export en van de afname door elektriciteitscentrales. Van belang voor de uiteindelijke af zet zal uiteraard zijn, hoe het aard gasverbruik van de industrie zich zal ontwikkelen. Als de economie aan trekt, dan zal ook het verbruik van de industriële bedrijven ongetwijfeld stijgen, zo zegt de Gasunie. Gezien de koude zal het buitenland vermoedelijk op dit moment wel Iets meer aardgas afnemen. „Ze zullen er wel aan trekken", aldus de woord voerder van de O as unie „De totale hoevelheld, die zij van ons kunnen betrekken blijft echter gelijk. Die is namelijk contractueel gebonden". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verreweg de meeste bedrijfstakken zijn redelijk optimistisch in hun verwachtingen voor 1979. Dit blijkt uit een artikel „Hoopgevende tekens in de industrie" in De Werkgever, orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Zelfs in de confectie de wol- en de schoenindustrie, zo stelt het blad vast, worden hoopgevende tekens ge signaleerd. Deze sectoren zijn dan ook al sterk uitgedund. „Bescheiden groei" is de leuze ln praktisch alle sectoren. Dit, mits de kost montwikkelingen eveneens be scheiden zijn en de gulden liefst wat zwakker wordt, zo blijkt uit de bijdra gen van 24 voorzitters van werkge versvakorganisaties. Volstrekt ln tegenspraak met de werkloosheidscijfers ls de vrij alge mene klacht dat er geen personeel te krijgen ls. De voorzitters van de Lim burgse en Brabantse werkgeversvere nigingen maken desondanks melding van hun grote zorgen over de werk loosheid in hun regio's. In verschillen de bedrijfstakken zijn of worden pro gramma's opgesteld voor opleiding, bij- en omscholing. De export ls voor vele branches van grote betekenis. Een minder harde gulden kan de uit voer wat goedkoper maken. Kosten matiging en beperking van ongelijke concurrentievoorwaarden zijn even eens factoren die het succes op bui tenlandse markten bepalen. Prof. Rutten De secretaris-generaal van het minis terie van economische zaken, prof. dr F. W. Rutten, ziet enkele positieve punten in de economische ontwikke ling, maar hij vindt het totaalbeeld weinig bevredigend, zo zegt hij ln zijn traditionele nieuwjaarsartikel ln het weekblad Economische 8tatlstische Berichten. De Nederlandse economie mag voor al van de economische produktie- groel in ons West-Duitsland een sti mulans verwachten. De produktic- groel in ons land kan ln 1979 wat versnellen en de exportgroei zal mo gelijk groter worden, maar ln de werkloosheid zal geen aanzienlijke verandering komen. Het ls niet onmo gelijk, dat de lopende rekening van de betaalbalans geheel of ten dele weeer uit de rode cijfers geraakt, maar de prognoses op dit gebied zijn uiterst onzeker. Ook moet worden afgewacht, of de in het verleden be reikte beperking van de prijsstijging kan worden geconsolideerd. Al met al lijken de macro-economische cijfers voor 1979 niet een spectaculair beeld te zullen tonen. Moeizaam doorgaan en de nodige frustraties lijken teke nend voor de komende tijd. Weinig ruimte De vrije beleidsruimte om op korte termijn verandering te brengen in het weinig bevredigende totaalbeeld van onze economische ontwikkeling is uitgeput. Dit gezien het grote tekort van de overheid bij de dekking van haar uitgaven en de sterke achteruit gang van de betalingsbalans Wij va ren nu op hoop van zegen, aldus prof. Rutten. Het zal naar zijn mening nogal wat tijd kosten om de economie weer ln het goede spoor te brengen. We zullen geduld moeten oefenen, dat ls beter op zijn plaats dan defaitisme. Er ls onvoldoende reden om aan te nemen, Prof. Ruiten. dat technisch bezien het macro-eco nomische Instrumentarium veel min der effectief ls dan bij voorbeeld ln de jaren vijftig. Als pluspunten ln de ontwikkeling van 1978 ziet prof. Rutten de vermin derde prijsstijging en de voortgezette groei van de bedrijfsinvesteringen. Naar hoeveelheid zijn deze ln 1977 en 1978 te samen met 20 25 procent gestegen. Een devaluatie van de gulden wijst prof. Rutten van de hand. tegenover het zekere nadeel van opleving van de Inflatie staat bij een waardever mindering van de gulden een hoogst onzekere winst op andere terreinen APELDOORN (ANP) „Het ziet er naar uit dat de consu ment meer energlebewust is ge worden. Voorlopige gegevens over het gasverbruik van het afgelopen Jaar duiden op een verlaging vergeleken met 1977, althans wanneer men in de be rekening van een normaal tem pera tuurverloop uitgaat." Dit zei secretaris drs. O. Groenewe- gen van de Vereniging van ex ploitanten van gasbedrijven in Nederland (VEGIN) tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Per aansluiting is ln 1978 7,5 procent meer gas verbruikt dan een Jaar daarvoor, dit als gevolg van de lagere tempera turen. De gezamenlijke gasdls- tributlebedrijven hebben ln 1978 een record afzet bereikt van 23,5 miljard kubieke me ter. Ook ln het grootverbruik ls met name als gevolg van de lagere temperaturen meer gas verbruikt, zo deelde drs Oroe- newegen mee. (Zoals wij giste ren meldden heeft de gasunie vorig Jaar minder geleverd. Dit kwam onder meer door een la gere afname ln het buitenland). Het eindrapport van de beleldsadvlesgroep stadsver warming verschijnt vermoede lijk dit voorjaar, aldus Or oene wegen. Hij beklemtoonde dat de openbare gasvoorzienlng positief staat tegenover stads verwarming wanneer deze een duidelijke bijdrage kan leveren aan de energiebesparing en aan de aardgasbesparing ln het bijzonder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13