DSM verwacht niet ^onaanzienlijke verliezen Mateus-rosé' bleek een goedkope Italiaanse wijn Glasgroentetelers niet uit de kosten Afzet aardgas daalde 5 procent Op verpakking^ meer informatie over levensmiddelen 1: Fabrikanten wasautomaten krijgen de wacht aangezegd ^brs Bogers: 2000 arbeidsplaatsen te veel 'artij van 450.000 flessen niet in omloop Es Landbouw-Economisch Instituut: Voor het eerst aanzienlijk minder Fries geld mag niet van Zijlstra Dollar weer lager Nat. Nederlanden: 8 procent groei Zeer gevaarlijk medicijn verloren Binnen enkele jaren in alle landen Europese Gemeenschap Wollen kleding in de wasautomaat „Leuke handel' ^WOENSDAG 3 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 RH 11S 13 'Van een onzer verslaggevers -AMSTERDAM DSM j,(Staatsmijnen) houdt voor liet nu begonnen Jaar reke- %ing met niet onaanzienlijke -verliezen. Dit heeft de voorzit ter van de raad van bestuur, llrs. W.A.F. Bogers, gezegd in ^ten nieuwjaarsboodschap tot ille medewerkers van DSM. Rij memoreerde, dat de financiële Kncfpnknnt resultaten van het bedrijf in de afge- lopen Jaren al sterk zijn teruggelopen tn stelde vast, dat het eindcijfer van f8 zelfs het nulpunt zal benaderen. het terrein van de bulkchemie nststoffen. kunstmeststoffen en ndstoffen voor garens en vezels), ir het zwaartepunt van de activi- en van DSM ligt, is de situatie -moeilijk. Dp de Europese markt heerst een ware concurrentie, waardoor de op- brengstprijzen veel te laag zijn. DSM "j leeft daarbij als Nederlandse on- ierneming nog het nadeel, dat het ;ostenpell hier ten opzichte van het Vc lultenland hoog is, dat de Nederland- 2; e thuismarkt klein is en de gulden lard is. Dit betekent, aldus de heer p logers, dat DSM het merendeel van ïaar prod uk ten te goedkoop moet xporteren. Het vraagstuk, waarvoor DSM zich ziet geplaatst is, volgens de heer Bo gers, hoe de winstgevendheid kan worden hersteld. Aan welke maatre gelen moet de bestaanszekerheid op lange termijn worden ontleend? In dit verband merkte hij op, dat verho ging van de produktiviteit niet meer kan komen uit snelle groei. Dat mid del om de marge tussen kosten en opbrengsten open te houden is uitge werkt. De groei van de markkt laat dat niet meer toe. hoor de eerstkomende jaren bestaat reinig uitzicht op een verbetering an de markt en aan de kostenkant aan de ontwikkelingen in stijgende ichting voort. Wat dit laatste betreft _»racht drs. Bogers de Jongste prijs- r.) erhoging van de OPEC voor ruwe 3e (lie in herinnering, die zal doorwer- ;en in de grondstof- en energie- - rijzen. fan een onzer verslaggevers [TLBURG Een Amsterdamse handelaar lijkt het slachtoffer te zijn geworden van een bh imvangrijke wijnfraude. Hij had bij een bedrijf in Liechtenstein ongeveer 450.000 flessen 3 üateus-rosé besteld maar bij aankomst van de partij bleek het een heel andere roséwijn te [J ijn. Wel leek het etiket bedrieglijk veel op dat van de echte Mateus. ,j Llleen stond er op het etiket in kleine ettertjes „Product of Italy" terwijl Ie echte Mateus uit Portugal komt. 3e >e flessen lijken wat de vorm betreft i e >P de originele exemplaren maar zijn och iets afwijkend. De doorsnee con- ument zou in de winkel echter het UI -erschil niet opmerken, meent wijn- mporteur André Kers tens uit Til- )urg. Hij voegt daar aan toe dat er 00[elukkig geen flessen bij slijters of upermarkten terecht zijn gekomen. 16 )e Amsterdamse handelaar heeft het erschil direct bij aankomst van de lartij opgemerkt. DSM zal daarom de verhoging van de produktiviteit moeten zoeken aan de kostenkant. Dat betekent vergaande rationalisatie van werkzaamheden en in mindere mate sanering van onderdelen die blijvend onrendabel zijn. Voor de lokatle Zuid-Limburg, waar een groot deel van de bulkpro- duktles (produkties in grote hoeveel heden) is gevestigd, zal dit noodzake lijkerwijze een wezenlijke verlaging van de arbeidskosten vooral ook in de indirecte sfeer (bij de niet direct bij de produktle betrokkenen) tot gevolg moeten hebben Gespreid over een aantal Jaren zal daarmede een ver mindering van globaal 2000 arbeids plaatsen gemoeid zijn. Overleg zal daarbij belangrijker dan ooit zijn, zo stelde drs. Bogers vast. Hij gaf zijn gehoor de verzekering, dat zonder de beoogde verlaging van arbeidsplaatsen de veel grotere reste rende werkgelegenheid bij DSM ge vaar zal lopen. Hij besloot met de opmerking, dat DSM in de huidige fase met de industriële kaarten die zij in handen heeft geen groot spel kan spelen. Bij gezamenlijke inspanning moet de onderneming voor de toe komst echter veilig kunnen worden gesteld. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse telers van kasgroenten zijn vorig jaar niet uit hun kosten gekomen. Deze werden gemiddeld maar voor 89 procent door de opbrengsten gedekt. In 1976 was dat 98 procent. Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft dit uitgerekend. Toch heeft 22 procent van de bedrij ven nog wel een positief resultaat geboekt. Samen hadden deze winst makers een aandeel van dertig pro cent in de totale produktlewaarde. De arbeidsopbrengst per ondernemer was vorig Jaar 15.090 gulden gemid deld, tegen 34.050 gulden in 1976. Die arbeidsopbrengst is het verschil tus sen de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer enerzijds en het verschil tussen op brengsten en kosten anderzijds, waarbij de handenarbeidvergoedlng mede als kostenpost wordt be schouwd. Dit Jaar waren de kosten hoger dan de opbrengsten. Het ondernemers inkomen ar beis opbrengst plus rentesubsidie plus het verschil tussen berekende en betaal de rente was gemiddeld 26.940 gul den. Het totaalinkomen onderne mersinkomen plus berekende vergoe ding handenarbeid gezinsleden plus inkomen van bulten het bedrijf was gemiddeld 42 660 gulden tegen 61.750 gulden in 1976. De gezinsbeste dingen waren gemiddeld 47.690 gulden. pese landen is verkocht. „Het ging duidelijk om die ene partij waarvan wij wisten dat hij al een tijd boven de markt hing. Zonder uiteraard te ver moeden dat het om een vervalsing ging." Omzet boven 5 miljard heeft op de partij Juridisch beslag Jaten leggen. Ook namens Kerstens is b ot beslaglegging overgegaan zodat *e voorraad in feite dubbel verzegeld i. Kerstens is bij de zaak betrokken vrèmdat hij alleen-importeur voor Ne- |erland is van de Mateus-rosé. Hij 13 vertegenwoordigt hier de Portugese producent in rechte. De heer Kerstens noemt het geval de grootste wijnfalsificatie die hij in zijn praktijk heeft meegemaakt. De Ita liaanse namaak-Mateus is volgens Kerstens van mindere kwaliteit dan het echte produkt en beslist goedko per dan Mateus-rosé waarvan de prijs in de winkel varieert van ƒ4,95 tot ƒ6,95. De levering uit Liechtenstein A 1 1 1 -i i~\r7r% 1 is in strijd met het merkenrecht, er is ZlnnlH ATTDV I M /X iGUVOn Gr) ten onrechte gebruik gemaakt van AllDiU KJ V CI It/ I U IC V 1 CUCI1 het merk Mateus zegt de Tilburgse ZAANDAM Ahold (Albert Heljn, 8imon, Miro, Etos etc) is tevreden over de resultaten van het afgelopen Jaar in binnen- en buitenland. Top man A. Heijn zei dat in een nieuw jaarsrede. importeur. Hij werd door de Amster damse handelaar op het geval op merkzaam gemaakt. Iemand die wel eens bij Kerstens kocht maar die aldus de importeur niet in het wijnvak zit De heer Kerstens acht het uitgeslo ten dat de rosé ook naar andere Euro- GRONINGEN (ANP) In 1978 is voor het eerst de jaarafzet van aardgas vrij aanzienlijk gedaald. Vorig jaar werd totaal naar binnen- en buitenland 5 procent minder geleverd dan in 1977, vertelde hoofddirecteur ir G. Kar- daun van de Nederlandse Gasunie tijdens een nieuw jaarstoespraak. Nadat de afzet jarenlang steeds steeg gaf 1977 de eerste daling te zien: 1 procent minder dan in 1976. Vorig jaar liep de geleverde hoe veelheid terug van 94,2 tot 90 mil jard kubieke meter. De belangrijkste oorzaak was de verminderde export. De buiten landse afnemers willen namelijk hun contracthoeveelheden over een langere periode spreiden. Een andere oorzaak was het afgeno men verbruik voor verhittings- doeleinden in de industrie ook de elektriciteitscentrales namen minder af. Daarbovenop kwam nog de Invloed van de slechte con junctuur Sparen Het afzetbeleld van de Gasunie, dat in grote lijnen op de energie nota uit 1974 is gebaseerd, draagt als belangrijk kenmerk het sparen van de Groningse reserve en het J geven van hoge prioriteit aan de exploitatie van kleinere inheemse en offshore velden, alsmede aan een actief inkoopbeleid van gas OVl buiten Nederland. IJ gTI Inmiddels is het aandeel van niet- 3 Gronings gas in onze afzet al opge- l) lopen tot over de 20 procent. Het gas is uit zo'n 20-tal bronnen met duidelijk van het Gronings gas afwijkende kwaliteiten af komstig. In de loop van 1978 werd de om schakeling op hoogcalorlsch gas van een aantal grote Nederlandse industrieën een feit. Dat betekent tevens, dat we gaandeweg naast het Gronings gasnet de beschik king kregen over een compleet hoogcalorlsch net. Naast de afzet van hoogcalorlsch gas direct aan industriële afne mers wordt eveneens binnen de contractueel vastgelegde grenzen hoogcalorlsch gas met Gronings gas gemengd, waarna dit mengsel zijn weg naar het binnen- en bui tenland zal vinden. In 1979 zal met de Vereniging van' Gasbedrijven verder van gedach ten worden gewisseld over de ge volgen van de toevoeging van hoogcalorlsch gas aan het Gro nings gas bestemd voor de open bare voorziening zonder dat dit tot consequenties voor de be staande huishoudelijke appara tuur zal leiden. De om2et in Nederland steeg met 6,2 procent van 3,79miljard in 1977 tot ca. ƒ4.02 miljard in 1978. De omzet van Bi-Lo in de V.8. bedroeg in 1978 ca. 460 miljoen dollar, een stijging van 15 procent ten opzichte van het voorgaande Jaar. De totale omzet van de Ahold-organisatie in binnen- en buitenland bedroeg vorig Jaar 5.012 miljoen, een toeneming van 21.1 pro cent. Voor 1979 staan er, zowel in Nederland als daarbuiten, openingen op de agenda. Albert Heijn gaat ne gen supermarkten openen en een zes tal zelfbedieningszaken nieuwe for mule, die de functie van buurtwinkels hebben. Daar staat wel een aantal sluitingen van kleinere en onrendabe le winkels tegenover Voor wat Simon betreft worden plan nen uitgewerkt, waardoor deze doch termaatschappij haar buurtwinkel- functie nog bewuster dan voorheen gaat uitoefenen, aldus de heer Heijn. Voor de drogisterijentak van Ahold, Etos, is de opening van tien nieuwe filialen gepland en Alberto, de wijn en gedistilleerdketen, zal het filialen- bestand op 60 brengen LEEUWARDEN (ANP) - De Friese VW is door de Neder- landsche Bank op de vingers getikt. VW-directeur G. F. Kooijman had bij wijze van nieuwjaarswens zijn relaties Fries geld gestuurd. De waar depapieren van vijf, tien en 25 gulden hadden een duidelijke relatie met de officiële Neder landse bankbiljetten. De tekst was in het Fries gesteld terwijl voor beelddragers Friese histo rische en gefingeerde figuren gekozen waren, zoals bijvoor beeld Mata Hari. De Neder- landsche Bank gelastte Kooij- man de biljetten die hij nog van plan was te verspreiden, ongeveer vierhonderd series te vernietigen. Dat is inmiddels gebeurd AMSTERDAM De Amerikaanse dollar is dinsdag opnieuw in koers gedaald. Nadat vrijdag nog 1,9725 voor de munt werd betaald, werd dinsdag begonnen op ƒ1.9590 Het laagste punt kwam op 1,9225, waar na tegen het slot een licht herstel optrad tot 1,9580. DEN HAAG De omzet van Natio- nale-Nederlanden is in 1978 met rond 8 procent (1977: 12 procent) gegroeid tot omstreeks 5,8 miljard, zo heeft het bestuur ter gelegenheid van de Jaarwisseling medegedeeld. Het lagere groeipercentage hangt sa men met de sterke verdere verminde ring van de waarde van vreemde va luta's ten opzichte van de gulden en met de loonmatiging in Nederland, die ook doorwerkt in de premie-ont vangst uit pensioencontracten. Het aandeel van de internationale zaken in de omzet bleef ongewijzigd 36 pet. EPE (ANP) Een inwoner van het Gelderse Vaassen, gemeente Epe, heeft gistermiddag een bruin potje met honderd pillen verloren. Volgens een politiewoordvoerder is het inne men van de gele. ovaalvormige pillen dodelijk DEN BOSCH Uit een chemische fabriek op het industrieterrein West in Den Bosch zijn enkele kilo's cyani de gestolen. Gebruik van zeer kleine hoeveelheden van het spul is al dode lijk. De cyanide zat in een zak met het opschrift Meco De diefstal werd gis termorgen ontdekt Van een medewerker Tussen gesprekken over vis, olijfolie en monetaire bedragen door, hebben de land bouwministers van de Europese Gemeen schap eind vorig jaar vrij onopgemerkt een besluit genomen, waarvan elke consu ment weldra resultaat op de eigen eettafel zal zien. Zowat alle levensmiddelen, die in de winkels te koop liggen, zullen namelijk binnen vier jaar duidelijk voorzien moeten zijn van inlichtingen over samenstelling, houdbaarheid, herkomst en gewicht vol gens een vaste EG-formule. Door de ondertekening van de zogenaamde richtlijn, hebben de be windslieden zich ertoe verplicht hun nationale wetten in deze richting aan te passen. Ook in Nederland zal het een en ander moeten worden bijgeschaafd ten behoeve van de consu ment. Op dit ogenblik bestaat in nog geen enkel EG land de wettelijke plicht om een uiterste con sumptiedatum op le vensmiddelenetiketten te vermelden. Sommige fabrikanten of verpak kers doen iets dergelijks al wel vrijwillig; leder op zijn eigen manier. Dat schept echter verwarring bij het publiek. De ene keer staat de verpak kingsdatum vermeld, dan weer de verkoopda tum en weer elders de uiterste consumptie datum. De EG kiest voor de laat ste formule. Hoewel zo lichtte men toe het belachelijk zou zijn, een produkt meteen de dag na de aangegeven datum weg te gooien. Globaal Het moet meer als een globale houdbaarheids datum worden gezien. Voor conserven die lan ger dan anderhalf jaar goed blijven, zal een jaaraanduiding al vol doende zijn. Dus bij voorbeeld: tenminste houdbaar tot einde 1985. Zout, azijn, suiker, alco holische dranken en vers fruit zijn van de verplich te datering uitgezon derd. Op etiket of verpakking moet voorts duidelijk te lezen zijn, uit welke stof fen het produkt is sa mengesteld. Ook hierop zijn enkele uitzonderin gen. Voor boter, kaas. spuitwater, ongeschilde aardappelen en groenten vindt de EG dat niet no dig. Het zal de klant evenwel voortaan niet meer kunnen ontgaan, dat Frankfurter worstjes voor een derde uit water, een derde uit vet en maar voor een derde uit vlees bestaan. Het ver plichte vermelden van het waterbestanddeel in vleeswaren. babyvoe ding of brood is volstrekt nieuw in alle EG landen. Voor voedingsmiddelen die los worden verkocht, zoals vers brood of ge sneden vleeswaren, zal elk land naar gelang de lokale omstandigheden, maatregelen mogen uit vaardigen Aankondigingen op de winkelmuur zouden hier voor de oplossing kun nen zijn. In elk geval geldt de richtlijn voor losverkochte produkten. Reclame Elke reclame of medede ling, dat het produkt ge neeskrachtige werking heeft, wordt voortaan verboden; zelfs ais dit werkelijk zo zou zijn. Fantasienamen voor bo ter ham bel eg, kaas of toetjes moeten duidelijk worden gespecificeerd zodat de koper kan zien of hij zijn yoghurt, kaas Het is tegenwoordig mo gelijk, wollen kleding in de wasautomaat tot een maximum-temperatuur van veertig graden te wassen. Het moeten dan wel kledingstukken zijn, die zijn vervaardigd uit „superwash" wol Dit blijkt uit een bericht van het Internationaal Wol Secretariaat in Amstel- De „superwash" wol is zuiver scheerwol en daarom ook voorzien van het wolmerk. Het wassen dient te gebeu ren met een wolwasmid del. Gebreide kleding stukken kunnen in de wasautomaat licht ge centrifugeerd worden. maar het drogen moet „plat" gebeuren chocoladepasta De verpakker dient goed aan te geven, hoe de ge kochte waren het beste kunnen worden be waard. bij voorbeeld, in de koelkast of uit het zonlicht. Bij vleeswaren in luchtdichte verpak king moet de klant dui delijk worden gemaakt, dat vlug openen het bes te is omdat bepaalde mi cro-organismen zich het makkelijkst voortplan ten zonder buitenlucht De gebruiksaanwijzing op bij voorbeeld pakjes soep of puddingpoeder, mag nimmer ontbreken, evenmin als de naam en het adres van fabrikant, importeur of verpakker Aanloop Om industrie en handel de gelegenheid te geven geleidelijk de bestaande voorraden op te maken en de verpakkingen aan te passen aan de nieuwe eisen, spreekt de EG richtlijn van een vrij lan ge aanloopperiode. Na 1980 kan elk produkt dat aan de etiketterings voorschriften voldoet overal In de EG worden verkocht om het vrije verkeer van goederen te waarborgen Geen EG land mag zo'n produkt aan de grens nog tegen houden. ook al gelden daar ter plaatse strenge re bepalingen dan de EG-richtlijn Italië kende tot nu toe de strengste wetgeving voor de vermelding van ingre diënten op de verpak king. Dit betekent extra werk voor fabrikanten die naar dat land willen exporteren. Ook in Frankrijk en Engeland gelden vrij vérgaande etiketteringsvoorschrif ten. In het laatste land evenwel met uitzonde ring van koekjes en sui kerwaren België heeft willen wach ten op de richtlijn, om het vrije verkeer van goederen binnen de EG niet onnodig ingewik keld te maken. Acht Na 1982 zullen alle voe dingsmiddelen. behalve enkele uitdrukkelijk op gesomde, dus voorzien moeten zijn van acht ba sisgegevens: 1 bena ming, 2 lijst van ingre diënten, 3 netto hoeveel heid (bij verpakte le vensmiddelen), 4 datum minimale houdbaarheil 5. bijzondere bewaar voorschriften, 6.naam en adres van fabrikant, verpakker of Importeur binnen de EO. 7 her komst. 8. gebruiksaan wijzing De fabrikanten van was automaten in Europa hebben de wacht aange zegd gekregen. In een brief op poten aan alle fabrikanten en Impor teurs van wasautomaten in Europa stelt Gerard de Lange de els, dat vóór 31 december 1980 alle zo genaamde kookwaspro- gramma's een maximale begrenzing dienen te hebben van zestig gra den, met een verlengd wasprogramma tot ne gentig graden. „Anders," zo zegt directeur Gerard de Lange op de vraag wat dit dreigement bete kent, „stoppen we met de verkoop van de mer ken die niet zo ver zijn." Deze waarschuwing kan met name Philips ln de zak steken. Want deze fa brikant blijkt met de merken Philips, Erres en Ruton tot de achterblij vers op dit gebied te behoren. Ofschoon de laatste tijd steeds meer wasautoma ten ln de handel komen met een energie-spaar- toets (de „E-toets"), Is de heer De Lange verre van tevreden. HIJ vindt dat de functie van de „E- toets" precies omge keerd dient te worden en wel in die zin, dat de hulsvrouw de knop dient in te drukken als zij per se op negentig graden wil wassen Uit door TNO uitgevoer de onderzoeken is geble ken. dat wassen bij zes tig graden zij het met een iets verlengd was programma nagenoeg dezelfde resultaten geeft als bij negentig graden. Daarmee wordt een ener giebesparing bereikt van niet minder dan dertig procent, terwijl boven dien het wasgoed minder slijt Hypocriet De E-toets" van dit mo ment die dus Inge drukt moet worden om de was op zestig graden te doen wordt een hy pocritische benadering van het energieprobleem genoemd. „Immers," zo zegt de brief, „de huls vrouw blijft ln vele ge vallen tóch op negentig graden wassen. De fabri kant legt hiermede de verantwoording voor het bezuinigen van energie volledig op de schouders van de vaak onweten de huisvrouwen in Eu ropa Ongeveer drieëneenhalf jaar geleden zwengelde de heer De Lange deze zaak aan. Hij heeft daar mee wel gehoor gevon den. maar naar zijn oor deel onvoldoende. Van daar dat hij nu een brandbrief heeft ge schreven. om de fabri kanten en Importeurs nog eens op te porren dit systeem binnen twee jaar ln te voeren. En dit niet alleen in Nederland. maar in alle landen van Europa In ons land worden per jaar zo'n 330.000 wasau tomaten verkocht. Oe- rard de Lange heeft daarin een aandeel van 40.000, overeenkomende met ruim twaalf procent Er blijkt een „leuke" handel te bestaan in aan maningsbrieven. In Den Haag resideert een incas sobureau, dat niet alleen zelf aanmaningsbrieven verzendt, maar deze brie ven óók (nog niet inge vuld) op aanvraag levert voor de prijs van tien gulden per stuk. Dit werd mij meegedeeld en Intussen door het desbetreffende bureau ook bevestigd - door een lezer, naar aanlei ding van het artikel .Rotte bijl een geliefd wapen van incassobu reau". ln de Consumen tenrubriek van 6 de cember Een merkwaardige zaak Menaen denken in die ge vallen van een Incasso bureau een brief te krij gen, maar in werkelijk heid wordt de aanma rung niet door dat incas sobureau. maar door de schuldeiser zélf toege stuurd Mening over reclame Max Nord (schrijver}: Reclame heb ik zolang ik mij herinner ondergaan als dom en vulgair, overdreven en eenzijdig op het leugenachtige af; daarmee bele digend voor lezers als ik. Uitsonderingen sijn te zeldzaam om voor mij de ergernis over reclame te vergeten. (Bijeengebracht door FHVUBDOl

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11