Israël wil nieuw Staatshoofden: Gelukkig nieuwjg tar overleg met Egypte pragmatisme is het nieuwe toverwoord in Angola Buitenlanders weg uit Iran Vietnam meldt val Cambodjaanse stad Iran China wil open grenzen met Taiwan regering president Neto haalt bezem door DINSDAG 2 JANUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 Jegin: binnen twee weken Van een onzer redacteuren i JERUZALEM (AP, Reuter, UPI) Premier Begin van Israël verwacht een hervatting van de vredesbesprekingen met Egypte binnen twee weken. Israël zal echter onder geen voorwaarde ikkoord gaan met door Cairo geëiste tijdslimieten voor Palestijnse autonomie. Jegin zei zondag na het wekelijkse ;abinetsberaad bereid te zijn de on- lerhandelingen te hervatten op basis ran een gezamenlijke brief over Pa- estijnse autonomie. Het kabinet pees tevens de Egyptische eis voor en tijdslimiet voor herziening van iet vredesverdrag tussen Israël en ïgypte van de hand. Het al dan niet ipnemen van een vaste datum waar- »p de Palestijnse autonomie van xacht wordt, was één van de belang- ijkste oorzaken voor het vastlopen an de vredesbesprekingen. De Egyptische regering reageerde londag terughoudend op het bericht dat Israël bereid is het overleg te lervatten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Caïro sprak van „een nieuw Israëlisch itandpunt", maar benadrukte dat een overeenkomst met Israël „alles- jmvattend" diende te zijn. Daarmee loeide hij op de woorden van presi- lent Sadat, die zaterdag nog eens erklaarde dat hij een verdrag met sraêl alleen zal ondertekenen, als dat ekoppeld is aan een tijdschema voor e vestiging van Palestijnse autono- nie op de westelijke Jordaanoever en n de Gazastrook nieuwe nederzettingen mogen wor den gebouwd. Saoedi-Arabië wil een Arabische top conferentie om het optreden tegen de onverzettelijkheid van Israël te coör dineren. De ambassadeur van Saoe di-Arabië in Caïro verklaarde zondag dat koning Khaled voorafgaande aan zo'n topconferentie een ontmoeting met Sadat wil hebben, om Egypte te bewegen terug te keren in de Arabi sche gelederen. Waarnemers in Cairo speculeren er op dat Egypte bereid zou zijn zich achter Saoedi-Arabië op te stellen, als dit land zou overgaan tot daadwerkelijke steun aan de sjah van Iran. In ruil daarvoor zou koning Khaled president Sadats vredesiniti atief met Israël bevorderen. Israëlische vliegtuigen hebben giste ren in het zuiden van Libanon Pales tijnse posities verkend. Volgens oog getuigen zijn de strijdkrachten in het gebied in staat van paraatheid ge bracht. Eerder in het weekeinde had den Israëlische kanonneerboten Pa lestijnse stellingen aan de kust be stookt. AMSTERDAM Staatshoofden over de hele wereld hebben gisteren weer de gebruikelijke nieuwjaars boodschap aangegrepen om hun klei ne en grote wensen kenbaar te ma ken. Vrede stond bij de meesten het hoogst op het verlanglijstje. De Poolse leider Edward Gierek deed een beroep op zijn landgenoot paus Johannes Paulus II zijn invloed te gebruiken voor de zaak van de wereldvrede, internationale samen werking en sociale rechtvaardig heid. De kerstboodschap van de paus, waarin deze opriep tot verde diging van de vrede, kwam echter maar voor een klein deel door de Poolse censuur. Paus Johannes Paulus benadrukte dat vrede „blijvend geleerd moet worden," zowel door kinderen op school als door regerenden. De paus vroeg de gelovigen speciaal te bid den voor vrede in Libanon en voor een oplossing in het conflict om het Beaglekanaal tussen Chili en Argen tinië. In Nicaragua wenste president So- moza de bewoners van het door ge welddadigheden geteisterde land een vredig 1979 toe. De oppositie en het Sandinistische bevrijdingsleger lieten echter weten dat de president de enige is die zijn eigen wens gestal te kan geven: er zal in Nicaragua pas vrede zijn als Somoza verdwenen is. In de nacht van oud op nieuw is er hevig gevochten tussen Sandinisten en de Nationale Garde. Vijf Sandi nisten en twee burgers zouden hier bij zijn gedood. Ook Mauretanië wil vrede en is be reid zich terug te trekken uit het conflict om de Westelijke Sahara, als dat de vrede dichterbij kan brengen, zo zei president Moestafa Oeld Sa- leck. Door Algerije gesteunde guer rillastrijders van het Polisario vech ten voor de onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, een gebied dat drie jaar geleden door Spanje aan Marokko en Mauretanië werd over gedragen. Het vredesverdrag tussen Egypte en Israël zal slechts tot stand kunnen komen over de dode lichamen van de Palestijnse guerrillastrijders, zei Jasser Arafat in zijn nieuwjaars boodschap. „Onze onvermijdelijke overwinning zal vroeger of later ko men," verzekerde hij. De sleutel tot de wereldvrede ligt in China, zei president Jlmmy Carter van de Verenigde Staten. Hij moe digde de Chinezen aan meer actief te zijn in wereldzaken. De Russische regering was van mening dat de vre de op aarde „betrouwbaarder" is ge worden het afgelopen jaar. Dit zou hoofdzakelijk te danken zijn aan de inspanningen van de Sowjet-Unie en andere socialistische landen. Presi dent Ceausescoe van Roemenië be» loofde zijn steentje aan de vrede bij te dragen door te streven naar lagerm. defensieuitgaven en zich in te zetten voor berperking van het gebruik van wapens. Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland zei blij te zijn dat de bin nenlandse veiligheid is hersteld en voorzag dat zijn land zich politiek en economisch goed zou blijven ontwik kelen. Premier Botha van Zuid-Afrika zag het wat de wereldvrede betreft som ber in. Hij waarschuwde voor de dreiging van een derde wereldoor log, „die door de marxistische mo gendheden wordt aangestookt.". Deze landen zouden het vooral be grepen hebben op de rijkdommen van Zuid-Afrika," waar zij chaos willen brengen." Botha pleitte voor het instandhouden van de apartheid in zijn land. Arabische top sraëlische troepen verhinderden tondag een nieuwe poging van Jood- e nationalisten zich te vestigen op de westelijke Jordaanoever. Een grote roep nationalisten werd even buiten e stad Nabloes door het leger terug gestuurd. Het Israëlische kabinet prak zich zondag nog niet uit over iet beleid inzake de nieuwe nederzet ingen. Voorlopig geldt dat alleen net toestemming van de regering Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Alle westelijke landen adviseren hun onderdanen Iran zo spoedig mogelijk te verlaten. Er verblijven ongeveer honderdduizend buitenlanders in Iran, onder wie 400 Nederlanders. Hun vertrek wordt overigens ernstig bemoeilijkt doordat het vliegveld van Teheran momenteel buiten gebruik is. 1ANGKOK (Reuter, AP) Cambodjaanse opstandelingen egen het bewind van premier Pol Pot en vice-premier leng lary in Phnom Penh hebben verleden week zaterdag de «langrijke stad Kratie aan de rivier de Mekong ingenomen, o hebben gisteren althans Vietnamese regeringsfunctionaris en meegedeeld. De Cambodjaanse opstandelingen worden ndersteund door het Vietnamese leger dat in een regelrechte orlog met de Cambodjaanse strijdkrachten is verwikkeld. ij de verovering van Kratie zouden s opstandelingen honderden militai n van het Cambodjaanse leger heb- en gedood of gevangenen genomen. Men wees erop dat de verklaringen wel een aanwijzing vormen voor de hevigheid van de gevechten maar dat de cijfers die over eikaars verliezen gegeven worden, niet te controleren zijn en doorgaans veel te hoog opge geven worden. e stad, die ongeveer 160 kilometer in noordoosten van de hoofdstad hnom Penh ligt, is een belangrijk srkeersknooppunt. Als de stad in- erdaad in handen is van de opstan elingen, en dus in handen van het ietnamese leger, wordt het uiterst aoeilijk voor de regering Phnom Penh nog verbindingen te onderhou (en met het noordoosten van Cam- PEKING, TAIPEI (Reuter, UPI, AP) De Volksrepubliek Ja China heeft de leiders van Taiwan voorgesteld de grenzen te chtadio Hanoi maakte eerder al be openen voor post. handel en ander verkeer. Volgens het ■mend dat de Cambodjaanse opstan- officiële persbureau Nieuw-China heeft het permanente comi- te-teiingen de strategisch gelegen stad té van de Chinese wetgevende vergadering dit voorstel ge- m-Boeng Loeng in de noordoostelijke Haan i„ e»n nieuwjaarsboodschap aan de regering van KINGSTON (UPI, DPA) Het tweedaagse top-overleg op Jamaica om de vastgelopen Noord-Zuid-dialoog uit het slop te halen is volgens de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt een succes geworden. Schmidt zei dat het overleg het bewijs geleverd had van een groeiende solidariteit tussen ontwikkelingslanden en de geïndustrialiseerde wereld. De zeven regeringsleiders die op Jamaica bijeen waren, waren het er over eens dat de inflatie „een gemeenschappelijke vijand is die een gemeenschappelijke benadering en oplossing vereist." Na afloop van het beraad benadrukten de leiders nog eens dat ze niet bij elkaar gekomen waren om te onderhandelen, maar om wederzijds begrip te kweken. En dat was volgens de leiders aardig gelukt. Volgens de gastheer van de top, premier Michael Manley van Jamaica, had men gepraat over de „wereldeconomie, de oorzaken van de trage groei, het internationale handelsbeleid en over (het gebrek aan) stabilisering van de grondstof- fenprijzen. Manley uitte kritiek op het protectionisme dat vele indu strielanden hanteren om hun eigen produkten te beschermen. Schmidt deelde na afloop van het overleg mee dat het particuliere ondernemerschap een belangrijke plaats moet innemen in de ontwikke lingshulp. Daartoe moet de derde wereld ervoor zorgen dat er een gunstig klimaat geschapen wordt voor particuliere geldschieters. On der meer moeten er garanties komen tegen de nationalisering van het particuliere bezit, aldus Schmidt. Op de foto heeft Schmidt (links) een onderonsje met Manley. Alle westelijke ambassades in Tehe ran hebben een beroep gedaan op de onder hen ressorterende buitenlan ders om in ieder geval de „afhankelij- ken", vrouwen en kinderen, te laten vertrekken. Hoewel er nog geen speci ale vluchten worden georganiseerd, hebben enkele Amerikaanse charter maatschappijen opdracht gegeven voor extra vluchten. Het beroep van de ambassades van de landen van de Europese Gemeenschap om het land te verlaten, werd zaterdag opgesteld door de ambassadeurs van de Negen in Teheran. Aan het overleg van de Negen werd ook deelgenomen door de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Canada. Uitreisvisum Het vertrek van de buitenlanders ver loopt overigens niet zonder moeilijk heden. Het personeel van de Iraanse luchtvaartmaatschappij Iran Air is Moskou namelijk in staking gegaan. Inmid dels is het vliegveld van Teheran on der militair bestuur gesteld. Hoewel het vliegveld officieel gesloten is, landden tal van vliegtuigen zonder toestemming van de autoriteiten. landse ambassade in Teheran heeft bij het Iraanse ministerie van buiten landse zaken aangedrongen op een vervangende regeling Inmiddels zijn al 55 van de 400 in Iran verblijvende Nederlanders vertrokken. Intussen zijn in de Griekse hoofdstad Athene 700 Amerikanen uit Iran aan gekomen. Als reden voor hun vertrek gaf de Amerikaanse ambassade, dat de Amerikanen in Iran „een last vor men voor de economie van dat land". De meeste buitenlanders in Iran zijn werknemers van buitenlandse olie maatschappijen. Zowel Mobil OU als Shell en British Petroleum verzorgen voor hun werknemers en hun familie leden aparte charter/luchten. De bui tenlanders hebben het tijdens de nog steeds voortdurende ongeregeldhe den hard te verduren gekregen. Ze zijn regelmatig bedreigd. tng Loeng in de noordoostelijke ■zeprovincie Rattanskiri onder de voet urkadden gelopen. De afgelopen weken ip«iebben beide fronten melding ge irtiaakt van hevige gevechten in deze ell rovincie. :er guiten gevecht ei'De Vietnamse radio maakte zondag téjekend dat Vietnamse troepen op 23 de*n 24 december bij de strijd in de 'ietnamese provincie Tay Ninh drie daan in Taiwan. Het persbureau liet tevens weer we ten dat China hereniging wil met Tai wan. een hereniging waarbij de status quo tussen beide landen geëerbiedigd zou moeten worden en waarbij het volk van Taiwan geen verliezen zou behoeven te lijden. De nationalistische regering van Tai- lambodjaanse regimenten buiten ge- wan> onder leiding van president Tsji- ïO+echt hebben gesteld. Daarbij waren an" cHOO Cambodjanen gesneuveld of ge- etyangen genomen. diplomaten in de Thaise hoofdstad enige wetmatige regering van China Jangkok lieten gisteren nog eens we- is en dat zij uiteindelijk de macht en dat het onmogelijk is de verkla- over het vasteland zal terugkrijgen, jp ngen van beide partijen over het leferloop van de oorlog na te trekken. Ook gisteren liet president Tsjiang ang Tsjing-kwo, heeft steeds gewei gerd wat voor betrekkingen ook met het vasteland aan te gaan. Zij houdt vast aan het standpunt dat zij de weer eens weten dat zijn regering niet van plan was te buigen voor de lei ders in Peking en dat ze stand zou houden ook zonder Amerikaanse steun. In een interview met de New York Times zei de president zondag dat de voordelen die Amerika ver wacht van het vestigen van diploma tieke betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek (hetgeen gisteren ge beurde) een illusie zullen blijken te zijn. Volgens de president zal de toe nadering tussen de Verenigde Staten en China de spanning tussen de Sow jet-Unie en Amerika verhogen. Ver der zal China volgens de nationalisti sche president er alles aan doen om de positie van de VS in Azië. Afrika en Zuid-Amerika te ondermijnen, om zodoende „de Amerikanen van de derde wereld te vervreemden." Ten slotte zal China volgens Tsjiang „een infiltratie en ondermijningscampag ne tegen de Amerikaanse samenle ving" gaan opzetten. Peking van zijn kant lijkt alles te doen om de spanningen met Taiwan zoveel mogelijk te verkleinen. Zo maakte het persbureau Nieuw China nog bekend dat de regering een einde heeft gemaakt aan de bombardemen ten op de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe, die dicht voor de Chinese kust liggen en door het leger van Tsjiang in ware bastions herscha pen zijn. Peking zegt dat het een eind wil maken aan de militaire confronta tie met Taiwan. Tussen Moskou en Washington is eni ge politieke spanning ontstaan door de opstand van de Iranezen tegen de sjah. Het Russische partijblad Praw- da schreef gisteren dat de Amerika nen een Russische dreiging voorwen den om het eigen ingrijpen in Iran te rechtvaardigen. Eerder schreef de Prawda dat in Teheran een groep Amerikaanse adviseurs was aangeko men om onder leiding van ambassa deur William Sullivan te intervenië ren in de Iraanse moeilijkheden In middels zou het Amerikaanse vlieg- dekschip Constellation onderweg zijn naar de Perzische Golf, wat zou dui den op een openlijke Amerikaanse inmenging. Het schip heeft de Ameri kaanse basis op de Filippijnen verla ten en zou ongeveer een week doen over de reis naar de Perzische Golf. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft overigens zeer geërgerd gereageerd op de Russische kritiek. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie zal de ambassade in Moskou een officiële protestbrief overhandigen aan de Sowjet autoriteiten. De indruk be staat overigens dat de Verenigde Sta ten willen aansturen op de installe ring van een burgerregering die de steun van de oppositie zou krijgen. De Amerikanen zouden hun tot dus ver onverdeelde steun aan de sjah hebben beëindigd om de boot niet te Chinese collega Hoeang Hoea een P**en hij metterdaad ten val zou soortgelijke aardige boodschap waar- komen. zoals de oppositie wil. Normaliter moeten vertrekkende rei zigers een belastingformulier inleve ren en de nog te betalen belasting voldoen. Deze regeling is nu vervan gen door een door de vertrekkenden te ondertekenen formulier, waarop verklaard wordt dat men de nog ver schuldigde belasting achteraf zal vol doen. Een bijkomende moeilijkheid is dat veel vertrekkenden een uitreis visum nodig hebben om het land te kunnen verlaten. Het personeel van het kantoor dat de uitreisvisa vér strekt is echter in staking. De Neder- Vervolg van pagina 1 Het centrum Teheran veranderde in een slagveld. Met behulp van afgebrande auto's, geplunderde winkelvoorraden en vuilnis werden in de hoofdstraten van Teheran straatblokkades opge worpen. Het zwaarbewapende Iraarv. se leger voerde charges uit. daarbij gebruikmakend van machinegewe ren en teaangas. Boven Teheran hin gen grote zwarte wolken, veroorzaak^ door in brand gestoken kantoren en straatblokkades. Een brand in heF" kantoor van El Al kan pas na twee uur geblust worder, omdat demorT" stranten in eerste Instantie de aan rukkende brandweerauto's in brand staken. In verschillende delen van Teheran is regelmatig het ratelen van machina* geweren te horen. Telkens weer echo de de'kreet Magbul Basj Sjah dood aan de sjah door de straten van Teheran. In de stad Sjiras vielen za terdag demonstranten militairen aan. Ruim twintig soldaten raakten gewond. Qrote bloedvlekken op straat, het. enige dat nog aan een doodgeschoten tegenstander van de sjah herinnert, zijn met stenen omringd en met bloe men bedekt. Tenminste drie mensen sneuvelden gisteren tijdens botsin gen met het Iraanse leger. Acht ande ren raakten gewond. Heksenjacht Jimmy Carter zond de voorzitter van de Chinese communistische partij Hoea Kwo-feng een boodschap met de mededeling dat „de wereldvrede met deze historische verzoening wordt gediend" en dat het tijdperk van „onbegrip, wederzijdse confron tatie en vijandschap" was afgesloten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance zond zijn soortgelijke aardige boodschap waar in gesproken werd over het einde van een „periode van vijandschap en con flicten." De Chinese leiders verzon den eveneens vriendelijke bood Khomeini De leider van de oppositie tegen de schappen, maar spraken niet over het sjah, Ajatollah Khomeini, die in bal verleden. In Peking verscheen vice- lingschap in Parijs woont, heeft een premier Teng Hsiao-ping bij de wo- HJst opgesteld van kandidaten voor Boodschappen Inmiddels hebben de Chinese leiders samen met Amerikaanse diplomaten in Peking op een nieuwjaarsborrel het feit van de formele aanknoping der diplomatieke betrekkingen ge vierd De Amerikaanse president ning van de Amerikaanse diplomaat Leonard Woodcock, één van de voor bereiders van de Chinees-Amerikaan se toenadering, om een dronk uit te brengen op de nieuwe relatie tussen beide landen. Teng, die Chinese en een regering van de oppositie. Kho meini zal deze lijst pas publiceren als de sjah is afgetreden. De religieuze leider veroordeelde de pogingen van Bakhtiar, de tweede man van het oppositionele Nationale Front, een Amerikaanse vlaggetjes op zijn Jas kabinet te formeren in overleg met de had, werd verwend met Californische sjah. Bakhtiar is inmiddels uit zijn champagne partij gezet. Een steeds belangrijker aspect van- de demonstraties wordt de heksen jacht op leden van de Savak, Iraans gevreesde gehelmde dienst. Naar ver luidt circuleert er in Teheran een lijst,' zo dik als een boek, met de namen van Sa vak-agenten Kolonel Voj»- dans. die op 8 september voor de- slachting in Teheran verantwoorde' lijk was. zou door rijdende auto's tegen een muur zijn plat gereden. Een andere vermoedelijke Savak- agent werd in elkaar geslagen en hem werd een oor afgesneden Demon stranten vielen zondag het huis van een Savak-angent in het centrum vao Teheran aan. Nadat in zijn kelder martelkamers werden gevonden, werd zijn huis met de grond gelijk gemaakt. Berichten uit de twaalfhonderd kild- meter ten oosten van Teheran gele gen heilige stad Masjad zijn tegen strijdig. Met bruut geweld traden Iraanse veiligheidstroepen op in Mas jad tegen de tegenstanders van de sjah. Gisternacht probeerden demon stranten het huis aan te vallen van de provinciale gouverneur die samen met de verantwoordelijke officier voor de naleving van de noodtoe-' stand sinds zo nag spoorloos is Tenminste 35 doden vielen daarbij ji>4oor Hans Masselink t)oor de slechte economische toestand in Angola heeft president Ago- itinho Neto Zich gedwongen gezien de bezem te halen door zijn regering d^a partij en een meer op de praktijk gerichte politiek te voeren. Na huwelijks drie jaar onafhankelijkheid blijft het in een voortdurende ïerrillastrijd verwikkelde, socialistische, Afrikaanse land niet veel ^jeer over dan enkele politieke principes over boord te gooien en de e rnstige problemen realistisch aan te pakken. president Neto. de leider van de MPLA, iol 'olksbeweging voor de bevrijding van An- if >la) heeft drastische wijzigingen aange- al acht in zijn partij en kabinet om het g] sleid weer op het juiste spoor te zetten. De g incies van premier en vice-premier zijn geschaft, zodat Neto meer greep krijgt op jn kabinet om het beleid weer op het in is te spoor te zetten. Enkele ministers en (X recte medewerkers gingen de laan uit 'egens gebrek aan revolutionair elan' j^opo di Nascimento. premier sedert de on- hankelijkheid van Angola in november >75. kon heengaan en zijn functies in het :buro vaarwel zeggen. Tweede vice-pre- Iftfi r Carlos Rocha ..Dilolwaminister van IA lisvesting en woningbouw Manuel Resen- v< Oliveira, minister van handel Paulino t<jfmto Joao. gedeputeerde minister Marie Mambo Cafe raakten hun baantje kwijt. Bovendien schorstte president Neto het lid van het centraal comité van de MPLA, Rogerio Tchikweke, omdat hij zich zedelijk laakbaar had gedragen en niet voldoende respect had getoond voor discipline. President Neto deelde aan anderen nieuwe taken uit. Zo mag voortaan Lucio Lara, de secretaris van het centraal comité voor poli tieke en ideologische vorming, de Angolese leider vervangen bij zijn afwezigheid Guerrilla Het zijn moeilijke tijden voor Angola, in aanleg een van de rijkste landen van Afrika De voortdurende strijd tegen de door Zuid- Afrika gesteunde guerrillabeweging van Jo nas Savimbi. de UNITA. vergt veel van de economie. De belangrijke Benguela-spoor- weg kan niet gebruikt worden door voortdu rende sabotage door de UNITA Het voedselrijke zuiden van Angola is door de activiteiten van deze beweging onveilig en voedseltransporten zijn meermalen on mogelijk gemaakt. Neto, ervan overtuigd, dat na de dood van Savimbi de UNITA uitéén valt. heeft met behulp van de Cuba nen bijna drie maal „deze verrader" in han den gehad. Hij wist echter met hulp van buitenaf steeds weer te ontkomen. Het vertrek van de 600.000 Portugezen, die hun kennis en materieel mee naar huis namen, betekende voor Angola een enorme economische terugslag die het nog lang niet te boven is. De komst van Cubaanse, Oost- duitse, Bulgaarse, Joegoslavische en andere adviseurs kan dit niet verhelpen. Angola heeft te kampen met grote voedsel tekorten. al is het niet zo dat de bevolking omkomt van de honger. Als op de markt van hoofdstad Loeanda een vrachtwagen, beladen met aardappels aankomt, gaat er een luid gejuich en een applaus van de vele wachtende vrouwen en kinderen op. Dezelf de markt heeft verder weinig te bieden: wegrottende wortels, een paar blikjes sar dientjes, wat vis en zout De zwarte handel bloeit. Voor de weinige winkels staan lange rijen wachtenden. Zelfs koffie, vroeger zo'n belangrijk exportartikel, is schaars. Particulier „De problemen van het Angolese volk moe ten we oplossen en de vraagstukken waar mee we te maken hebben objectief behan delen", zo meent Agostinho Neto. die er zelfs toe is overgegaan om de kleine handel te bevorderen cn het particuliere initiatief aan te moedigen. „De mannen en vrouwen op het platteland hebben veel te lijden, want zij kunnen moeilijk kopen, verkopen en produceren" aldus Neto. Voortaan mag de bevolking ook zelf weer huizen bouwen. De abominabele economische toestand noodzaakte president Neto de contacten met het westen te verbeteren. Westerse on dernemingen worden nu aangemoedigd om investeringen te doen in Angola: De Ameri kaanse senator Mc Govern kwam onlangs samen met een aantal journalisten langs om te praten over diplomatieke betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Volksre publiek Angola. Voor de Amerikanen was echter de aanwezigheid van 19.000 Cubaan se soldaten echter een te groot struikelblok Aan de andere kant wil Neto niets weten van een vertrek van de Cubanen zolang de Zuidafrikanen zich zo dreigend opstellen aan de zuidgrens van Angola, het land bin nendringen en de UNITA steunen. Slechts met een vreedzaam Namibië als zuiderbuur, van waaruit geen aanvallen te duchten zijn, is Neto bereid de Cubanen naar huis te sturen. De onafhankelijkheid van Angola staat bij Neto hoog aangeschreven. Hij wil wat dat betreft geen enkele concessie doen. Wel aanvaardt Angola steeds meer hulp van het buitenland. „We hebben buitenlandse tech nici nodig, maar we zullen niet de landen vergeten die ons geholpen hebben", is een duidelijke omschrijving van de koers die Neto met zijn Angola wil varen. Praktijk Onderhandelingen met buitenlandse maat schappijen komen steeds meer voor. Met buurland en vroegere aartsvijand Zaïra is Angola weer goede maatjes, Frankrijk, tot voor kort van verraad beticht vanwege een UNITA-kantoor in Parijs, heeft tegenwoor dig een Angolese ambassadeur. Portugal is benaderd om weer de helpende hand te bieden en dient als opstapje voor betrekkin gen met andere EG-landen. vluchtelingen mogen weer terugkeren, kortom Angola probeert van alles om zichzelf te redden. ..Pragmatisme" is het nieuwe toverwoord voor Angola. Doen wat er te doen staat en De Angolese president Agostimr Neto niet anders. De Cubanen hebben Angola in zijn driejarig bestaan op de been weten ta houden en het westen moet nu helpen om het gewonde Angola weer op gang ta helpen -

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5