Post belandt weer in de rode cijfers Kou veroorzaakt veel ongemak Schuitema in Nederland Jaarwisseling had vrij rustig verloop NIEUWSNET VANAF 7 FEBRUARI IN DE KIOSK. OORDEEL ZELF. „We zijn er helemaal niet bang voor. We houden't natuurlijk wel in de gaten." Financieel resultaat PTT daalt met 110 miljoen gulden Vele miljoenen guldens schade Wegverkeer op veel plaatsen lamgelegd Bonaventura-directeur louts leeman in ischa meyer's weerboek. h.p. 28 oktober: het eerste nleuwsmagazine van nederland. Vrijgelaten Philips-directeur ongedeerd Verschijnsel boven Nieuw Zeeland Doden in verkeer OP TV GENOTEN VAN HET NIEUWJAARSCONCERT? Stuur bloemen als de eerste stap gezet is Vader doodt zoon "DINSDAG 2 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het financiële resultaat van de PTT was in het afgelopen Jaar ongeveer 110 miljoen gulden lager dan in 1977. Dat komt voornamelijk doordat de economische activiteit van het bedrijfsleven in ons land met 2,5 procent toenam en de tarieven niet zijn verhoogd. Drs. P. H. Leenman, directeur van de -PTT meldt een en ander In zijn nieuwjaarsbericht. Het afgelopen Jaar is het aantal aanvragen voor telefoon gelijk gebleven, de losse post en de partijenpost namen beide met vijf procent toe. In '78 werden er 350.000 telefoons aangesloten, tegen 326.000 het jaar daarvoor. Daarin zijn verhuizingen e.d. niet meegerekend. „Binnen Nederland werd bijna acht procent meer gebeld, naar het buiten land belde men ongeveer dertien pro cent meer, en er werd in totaal ruim 3700 keer telefonisch vergaderd. Markt verzadigd Het aantal postgirorekeningen steeg ruim vier procent. Op het ogenblik hebben bijna vier miljoen mensen en bedrijven zo'n rekening. De groei is wat flauwer dan in '77, maar men .gaat er bij de PTT van uit dat de markt van rekeninghouders zo goed als verzadigd is. De blauwe girokaart is populairder, geworden. Er werden er op de post kantoren ruim 25 miljoen verzilverd, dat zijn er bijna zeven miljoen meer dan het jaar daarvoor. De rode kas cheque werd minder gebruikt. De gi robetaalkaarten, die in het buiten land werden gebruikt stegen in totaal tot 4,5 miljoen dat is 35 procent meer dan in '77. Bij elkaar beliep het be drag dat ermee was gemoeid zo'n 700 miljoen. Sparen miljoen, dat was in '77 41 miljoen. Het nieuwjaarsbericht van de PTT meldt voorts dat het algemeen prijs peil in Nederland sinds '74 met 40 procent is gestegen, terwijl de tarie ven van de PTT slechts met een pro cent of twintig omhoog gingen. De postcheque- en girodienst kreeg al met al twaalf procent meer geld in MCCr iBKCn huis: veertien miljard. Ongeveer 140.000 mensen kwamen bij het leger tje van spaarrekeninghouders. In to taal sparen er nu 6,2 mij oen mensen bij de post. De groei zat 'm voorname lijk in de rente-, plus- en sterrekenin gen. Dat ging een beetje ten koste van de spaarbankboekjes, maar die maken nog altijd een zeer belangrijk deel uit van de spaarders, zo meldt de PTT. Wat betreft het personeel van de PTT steeg het aantal Jaartaken in '78 met 3000 tot een totaal van 81.000. Dat is een stijging van vier procent. In '79 zullen er naar verwachting nog eens 1700 Jaartaken bij komen. In totaal Een grootwinkelbedrijf in Ede werd door brand omgetoverd in een waar ijspaleis. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal grote branden heeft de afgelopen dagen voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. Voor zover be kend hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In Ede werd zaterdagavond een grootwinkelbedrijf volledig verwoest, ondanks het inzetten van zeventig man brandweerpersoneel. De schade wordt hier geschat op ongeveer tien miljoen gulden. Naar de oorzaak van de brand stelt de politie een onder zoek in. Een brand op het industrieterrein in Hoofddorp heeft zondag drie bedrijfs panden en een woonhuis in de as gelegd. De schade bedraagt zeven a acht miljoen gulden. De brand ont stond in een loods. Miljoenenschade ook bij twee bran den in Amsterdam. Aan de Borneoka- de brandden zaterdag vijf opslag loodsen uit. De brandweer moest met vijf waterkanonnen, tien motorspui ten en een blusboot uitrukken om het vuur te bestrijden. De schade be draagt vier miljoen gulden. Bij een uitslaande brand aan de Nieuwendijk werden zaterdagavond twee winkel panden verwoest. Verscheidene pan den liepen waterschade op. Het aantal hypotheken dat werd ver strekt nam toe met 23 procent. Het geld dat erbij werd uitgeleend steeg met 35 procent. Al met al was het bedrijfsresultaat van de PTT in '77 nog 817 miljoen, terwijl het in '78 763 miljoen was. De post maakte 96 mil joen verlies, terwijl de brieven en pakketten in '77 nog 43 miljoen ople verden. De giro had als resultaat 76 AIUU jaaimikcii uij AUIIICII. Alt tAJLUcu TTT 1 1 1 j 1 11 zijn er 22.000 part-timers. De PTT bood aan bedrijven die zij werk ver schaft, een werkgelegenheid die is uit te drukken in 45.000 Jaartaken. Daar zal het komende jaar geen groei in zitten, verwacht men bij de PTT. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De jaarwisseling heeft In een groot deel van Europa in het teken gestaan van sneeuw, Ijs en ongewoon hevige vorst. De koudegolf die het noorden en oosten van Europa in een ijzige greep hield, bereikte gisteren de Alpen. Terwijl ten noorden van de vorstgrens de koud menige dode eiste, werd in Griekenland hier en daar in zee gezwommen. Wat de kabeltelevisie betreft meldt men dat ruim half Nederland zijn beeld krijgt van de centrale en de gemeenschappelijke antennes. Dat betekent respectievelijk 1,3 en 1,1 miljoen hulzen. ADVERTENTIE In Nederland gingen vooral de noordelijke provincies zwaar gebukt onder de ongemakken die het winter weer met zich meebracht. Zaterdag morgen legde een stormachtige oos tenwind, die gepaard ging met zware sneeuwbuien, het wegverkeer in Gro ningen, Friesland en Drente vrijwel volkomen lam. De storm blies de sneeuw op tot wallen van zo'n ander halve meter hoog. Ook elders in het land kampte het verkeer tijdens het afgelopen lange weekeinde met sneeuw en ijzel. Bij het openbaar vervoer deden zich soms langdurige vertragingen voor. Gisteren was op de Nederlandse snel wegen en op de doorgaande binnen wegen het ergste leed weer geleden. De snelwegen konden het verkeer goed verwerken. Hier en daar kwam het nog wel tot files, maar die werden ook veroorzaakt doordat velen erop uit trokken om van de winterse zon te genieten. Op de kleinere binnenwe gen bleef het glad. Ook tussen de rails begon het nieuwe jaar beter dan het oude was geëin digd. Nadat zich op oudejaarsavond ernstige vertragingen hadden voorge daan, bleef het oponthoud gisteren beperkt tot hoogstens twintig minu ten. De internationale treinen bleven met grote vertragingen kampen, wat onder meer een schaduw wierp over het geluk van de wintersport. Treinverkeer bij sneeuwlawines om het leven. Be halve Engeland en West-Dultsland zuchten ook Scandinavië en de Oost- europese landen onder de winter. In Moskou werd een absoluut record ge boekt: op ouderjaarsdag werd er -45 graden Ceslsius gemeten. Onbegaanbaar Op oudejaarsavond kwam niets te recht van het voornemen van de spoorwegen na acht uur 's avonds niet meer te rijden. Omdat gepro beerd werd alle vertraagde diensten nog uit te voeren, ging de treinenloop nog een paar uur door. Zondagmid- EINDHOVFN/RAN SAT VAnfiP (AP ant>! r»o 7Anriorrm<ir Aangenomen wordt dat Philips de da6 werd het publiek geadviseerd fciWIJnuVfcW/öAN ÖALVADOR (AP, ANP) De ZOndagmor- 5^^ elsen van de FARN had niet meer per trein te reizen. De zon- .gen in El Salvador vrijgelaten Philips-directeur Frits Schuite- ingewilligd. Die eisen betroffen onder dagmorgen al zorgwekkend genoem- ma (34) bevindt Zich in Nederland. Vandaag om half elf geeft meer de publikatle In een groot aan- de Situatie, verergerde In de loop van In Groot-Brittannië werd zondag ge sproken over het slechtste weer sinds vijftien Jaar. Veel delen van het land waren door zware sneeuwval onbe gaanbaar. De beide luchthavens van Londen waren gesloten en het trein verkeer was ontwricht. Bij Falmouth werden drie bemanningsleden van een treiler gedood, toen de wind het 500 ton metende schip op de rotsen wierp. Bij Falkirk in Schotland heb ben 300 treinpassagiers twaalf uur opgesloten gezeten in ingesneeuwde wagons. West-Duitsland beleefde de koudste winterdagen sinds tien Jaar. In Slees- wij k-Holstein, dat het zwaarst werd getroffen, stapelde de sneeuw zich tot vijf meter op en werden crisis-centra ingericht. In ongeveer tachtig plaat sen viel de elektriciteit uit, doordat de leidlngpalen braken. Bij Kappeln, Hasselberg en Flensburg moest de bevolking worden geëvacueerd, na dat de buitendijken waren bezweken. Evenals in Sleeswij k-Holstein zagen ook in Denemarken de autoriteiten zich genoodzaakt het particuliere au toverkeer te verbieden. De sneeuwval was zo hevig, dat veel artsen de plaat sen waar een ongeluk was gebeurd, niet konden bereiken. Hoewel het le ger gebruik maakte van met sneeuw kettingen uitgeruste auto's, konden zieken of gewonden niet naar zieken huizen worden gebracht. In Zweden meldde de politie dat veel automobilisten niet uit hun gestran de auto's konden worden geholpen, omdat de helikopters die daarvoor nodig waren, Ingezet waren bij zoek acties naar de Russische beman ningsleden van twee treilers, die gis termorgen vastliepen. Zonder verwarming In Polen zijn sommige delen van het land tot noodgebied verklaard. De regering heeft maatregelen afgekon digd om het gebrek aan elektriciteit en brandstoffen te bestrijden. Onge veer dertig procent van de inwoners van de Poolse hoofdstad Warschau zit zonder centrale verwarming, door dat enkele elektriciteitscentrales zijn uitgevallen. Ook delen van de Verenigde Staten worden door een zeer strenge winter geteisterd. In Dallas, de hoofdstad van Texas, ijzelde het gisteren als voor het laatst dertig Jaar geleden. In de staat Wyoming waren tot gister-i morgen 300 mensen op de een of andere manier als gevolg van de kou om het leven gekomen, meestentijds door verkeersongelukken en branden. Bij Huil raakte zondagmorgen een Nederlands vrachtschip met zes op varenden in moeilijkheden. De Britse kustwacht redde de opvarenden, die in een ziekenhuis in Huil op verhaal kwamen. Een geslaagde reddingspoging werd ook ondernomen op de Westerschel- de, waar een motorbootje met vier mensen aan boord vastliep op een zandbank. Een rubberboot van Rijks waterstaat met drie man aan boord, die was uitgezet om hulp te bieden, raakte zelf ook in moeilijkheden. Alle zeven opvarenden konden later met een patrouilleboot van Rijkswater staat naar Hansweert worden ge bracht. Passagiers van een uit Harwich af komstige veerboot zijn zondagavond in Hoek van Holland gestrand. De boot liep een urenlange vertraging op, waardoor de passagiers hun aan sluitende trein misten. Zij hebben de nacht op een andere veerboot doorge bracht. In Amsterdam zijn zondag en giste ren als gevolg van de strenge vorst talloze waterleidingen gesprongen. Een woordvoerder van de politie sprak van een schrikbarende toe stand. Een filiaal van Vroom en Dreesmann aan het Rokin kwam ge heel onder water te staan. Met behulp van pekelstrooiers werd voorkomen dat zich op de straat vóór het waren huis een dikke ijslaag vormde. Ook elders in het land deden zich proble men met bevroren waterleidingen voor. Hoe streng de kou is, blijkt uit een opmerkelijke vogeltrek. Deskundi gen hebben waargenomen dat veel eenden, ganzen en wulpen met grote snelheid zuidwaarts zijn gevlogen. Zulke verplaatsingen zouden sinds december 1962 niet meer zijn voorge komen. hij in Eindhoven een persconferentie. WARNSVELD (ANP) De 69-jarlge automobilist E. Geels uit Lochem en zijn 64-jarige passagiere mevr. G. W. Fukkink, eveneens uit Lochem, zijn Zaterdagmorgen om het leven geko- U11C ulJ UIie men bij een aanrijding in Warnsveld.1 vastgehouden. "Ze reden in op een geslipte vrachtwa gen die dwars over de weg stond. Schuitema is ongedeerd uit handen van zijn ontvoerders gekomen. Vol gens de directie van Philips in Eind hoven is hij tijdens zijn gevangen schap goed behandeld. Hij zou voort durend op de hoogte zijn gehouden van de ontwikkelingen en ook kran ten hebben gekregen in de cel van drie bij drie meter, waarin hij werd WIERINGERMEER De 71-jarige A. T. Hayette uit Slootdorp is op nieuwjaarsdag omgekomen bij een fverkeersongeluyk in zijn woonplaats. Op de weg Wieringen-Middenmeer 1 raakte hij met zijn auto van de weg af en belandde in een sloot. De politie KVermoedt dat de man onderweg ge troffen is door een hartaanval. BLOKKER De 18-jarige Frits Bik- kers uit Hoorn is nieuwjaarsdag over leden aan de gevolgen van een onge- luk dat hij eerder deze dag had in de Noordhollandse plaats Blokker. Hij H ^behoorde tot een groepje van zeven voetgangers, dat rond zes uur 's mor- gens werd aangereden door een auto. De wagen van de automobilist was ie 'door de gladheid geslipt, kwam daar na op de linkerweghelft terecht en reed vervolgens op het groepje in. Twee mensen uit het groepje liggen nog zwaargewond in het ziekenhuis. Voor hun leven wordt gevreesd. Op 24 november werd Schuitema ont voerd door de linkse guerrillabewe ging FARN. Hij werd vrijgelaten, na dat zaterdagavond vanuit Nederland via een programma van de Wereld omroep voor Midden-Amerika in El Salvador een samenvatting van een FARN-manifest was voorgelezen. Dat manifest was gericht tegen de regering van president Carlos Hum- berto Romero. In dagbladen in El Salvador was door middel van een advertentie op de uitzending geattendeerd. De adver tentie was ondertekend door de echt genote van Schuitema. tal dagbladen van een manifest en de betaling van een losgeld. Over het lot van drie andere buiten landse zakenlieden, twee Britten en een Japanner, die door de FARN wor den vastgehouden, is niets bekend. Schuitema heeft laten weten hen nooit ontmoet te hebben. De FARN heeft hun vrijlating afhankelijk ge steld van de vrijlating van politieke gevangenen. Volgens de directie van Philips hebben de ontvoerders die eis met betrekking tot Schuitema laten vallen. Taxichauffeur De politie in El Salvador heeft laten weten dat Schuitema na zijn vrijla ting op zondagmorgen om half drie (Nederlandse tijd) is opgepikt door een taxichauffeur, die hem onmiddel lijk naar zijn woning heeft gebracht. De chauffeur zou daama onmiddel lijk de vrijlating van Schuitema bij een politiebureau hebben gemeld. De ontvoerders hadden Schuitema ge blinddoekt achtergelaten. Zodra zij verdwenen waren, rukte hij de blind doek af en begon te rennen, totdat hij werd opgepikt. de dag. In het hele land werd ge kampt met wisselstoringen, bevroren bovenleidingen en uitvallend materi eel. Treinverkeer met het buitenland werd onmogelijk. Op de Nederlandse vaarwegen is de ijsvorming gisteren onverminderd voortgegaan. In het noordoosten zijn de vaarwegen moeilijk of niet bevaar baar, naar Rijkswaterstaat gisteren meedeelde. Op de Waddenzee komt plaatselijk middelzwaar drijfijs voor. Ook het IJsselmeer en het Marker meer zijn met ijs bedekt. Het luchtverkeer ondervond niet veel last van de vorst en de sneeuw. Vol gens een woordvoerder van Schiphol hadden alleen de lichte toestellen wat moeilijkheden bij het landen. De af handeling van bagage en passagiers liep als gevolg van stuifsneeuw enige vertraging op. Vergeleken met sommige andere Eu ropese landen had en heeft Neder land niet veel reden tot klagen. In West-Duitsland eiste de barre kou tot dusver minstens dertien en in Enge land vier doden. Vier Westduitse toe risten kwamen zondag in Zwitserland ADVERTENTIE U kunt thuis rustig doorgenieten. Met 'Strauss Concert in Wenen' Het allermooiste uit 25 Nieuwjaarsconcerten. Beroemde werken van Strauss, weergaloos uitgevoerd door de W iener Philharmoniker, onder de bezielende leiding van Willi Boskovsky. 'Strauss Concert in Wenen'. In elke platenwinkel. Oók op musicassette. uitgebracht door phonogram bv ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De viering van de jaarwisseling is in ons land vrij rustig verlopen. In Rotterdam sprak de politie zelfs van „opvallend rustig". Over het algemeen was de indruk dat het vuurwerklawaai snel voorbij was, omdat het veel te koud was om de warme oliebollen en de drank te lang In de steek te laten. - Oe Fleurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden in 150 landen. •i Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. 2514 AM Den Haag Een 34-jarige Joegoslavische vrouw die ln de oudejaars nacht in de Jacob van Len- nepstraat in Amsterdam naar het vuurwerk stond te kijken is daar aan de nek getroffen door een rondvliegende kogel. De vrouw kon na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis terugkeren. Het bleek een schampschot te zijn geweest. De politie vraagt zich af wie de kogel afgevuurd heeft. Vo rig Jaar heeft zich rond de jaarwisseling een soortgelijk incident voorgedaan. Toen werd in de Bijlmer een man neergeschoten toen hij naar het vuurwerk stond te kijken. Brandende auto's De Haagse politie en brand weer hadden, bijna traditiege trouw te maken met in brand gestoken auto's. Enkele ma len moest de mobiele eenheid in de residentie optreden te gen al te baldadige jongelui. Op het Schepenplein werd een gasfles in het vreugde vuur geworpen. De daardoor ontstane ontploffing was oor- zaak van het springen van tientallen ruiten. In de Bommelerwaard moest de politie ook enkele malen optreden. In Waardenburg WELLINGTON (Reuter, UPI. AP) Een filmploeg van de Australische televisie heeft een zeven minuten du rende opname gemaakt van onge ïdentificeerde vliegende voorwerpen boven Straat Cook, de zeeëngte tus sen de hoofdeilanden van Nieuw Zee land. De zaterdag vanuit een vlieg tuig door verslaggever Quentln Fo- garty gemaakte opname werd giste ren in Australië uitgezonden. De volgens de filmploeg op een gege ven moment ongeveer 25 lichtgeven de voorwerpen werden behalve op het radarscherm van het vliegtuig oök waargenomen door de Nieuwzeeland- se luchtverdediging. Een squadron jager-bommenwerpers werd in staat van paraatheid gebracht om het ver schijnsel te onderzoeken als het zich opnieuw zou voordoen. Voor zover gisteravond bekend, was dit niet het geval geweest. De Australische vlucht volgde op een rapport over vreemde objecten in hetzelfde gebied die een piloot van de Nieuwzeelandse luchtvaartmaatschappij op 21 de cember zei te hebben waargenomen. Bill Startup, gezagvoerder tijdens de vlucht van gisteren, verklaarde: „Het was een heel helder wit licht. We zagen het voor het eerst op ongeveer 18 mijl vóór ons. Het leek stil te staan tot we binnen tien mijl kwamen, toen draalde het met ons mee terwijl wij van koers veranderden. Daarna ging het boven ons. cirkelde, en kwam onder ons. Het maakte bepaald bewe gingen in relatie tot ons." NIJMEGEN (ANP) Een 40-Jarige man uit Nijmegen heeft gistermorgen zijn 18-jarige zoon met een kris zoda nig gestoken, dat de Jongen dood bloedde. Omwonenden waarschuw den de politie. De vader is aangehou den. De politie beschikt over geen enkele aanwijzing omtrent de toe dracht van het gebeuren. In Waardenburg werd een auto van de rijkspolitie tegen een geparkeerde auto aangeduwd. lukte de jeugd het een auto van de Rijkspolitie tegen een geparkeerd staande auto te duwen. In Geldermalsen raak te een woning in brand door verkeerd gebruikt vuurwerk „Voordat er een nieuwe kocht, kan ik niet in bad stop is ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3