panjaarden gaan op maart stemmen ran Zaïrees parlement hekelt Moboetoe Spanning ebt weg tussen en Argentinië sprek op Taiwan leef vruchteloos Geluidsexperts: twee schutters op Kennedy 'Sjah is niet in staat ambt uit te oefenen' Italië ziet ze vliegen Begrafenis Boumedienne Oorlog dreigt tussen Nicaragua en Costa Rica Toon uw solidariteit metdeannsten in Latijns-Amerika voor de opbouw van: vakbonden *koö- peraties* boeren bon den*vrouwen- organisaties* krot tenwijkorganisaties: Zij verdienen uw solidariteit! Giro 1918108 CLAT Nederland -^uselijke bemiddeling in conflict om drie eilandjes - IRDAG 30 DECEMBER 1978 BUfTENLANO TROUW/KWARTET t>RID (Reuter, UPI, AP) Spanje gaat op 1 maart volgend jaar naar de stembus voor ;n pene verkiezingen. De eerste gemeenteraadsverkiezingen sinds de dood van generaal vico worden op 3 april gehouden. Dit heeft de Spaanse premier Adolfo Suarez gistermiddag rhjnd gemaakt. deed de mededelingen over de juiden zijnde verkiezingen na de "letsbeslissing daarover. Gister- heelt hij in een toespraak voor en televisie de verkiezingen offi- hjaangekondigd. paanse premier zei het besluit al tijd geleden te hebben geno- laar eerst de procedure rond de t hfe grondwet te hebben afge- g et. We moesten eerst die periode Onzekerheid achter de rug heb- jldus Suarez. De nieuwe Spaan- premier verplicht binnen 30 dagen na inwerkingtreding aan te kondigen of hij in het parlement de vertrouwens crisis wil stellen dan wel algemene verkiezingen zal houden. Politieke waarnemers hadden al gezegd dat Suarez waarschijnlijk voor nieuwe verkiezingen zou kiezen om zo een nieuw mandaat van de kiezers te krij gen, waarvan bij de volksstemming over de constitutie op 6 december een derde niet naar de stembus kwam. De algemene verkiezingen zijn voor relijpndwet is gisteren officieel in het de premier en zijn partij, de Unie van >e eipblad gepubliceerd. het Democratisch Centrum, UCD het j niet zonder risico's, want volgens de ;t V«W mandaat jongste opiniepeilingen liggen de so- cialisten van Felipe Gonzalez enkele e ho|ns die constitutie is de Spaanse tienden van procenten voor op de miepEI (AP, Reuter) De gesprekken tussen de Verenigde ^«Jen en Taiwan (nationalistisch China) over de toekomstige ïkkingen tussen de twee landen, zijn vruchteloos geble- De VS hebben de diplomatieke banden met Taiwan roken ten gunste van Taiwans aartsvijand communis- Chlna. dent Tsjiang Tsjing-koeo van in bleef bij zijn standpunt dat er ngen moeten worden aange- Cllpn °P regeringsniveau, en niet blU nofficiële basis", zoals Washing- 9 9 oorstaat. Amerikaanse vice-minister van inlandse zaken, Warren Chris- V, zei bij zijn vertrek uit Taipei een „zakelijke sfeer" was on- ideld, en omschreef de onder- Jelingen als een „eerste stap in vi atf" >3 een belangrijk proces". Waarnemers leiden hier uit af dat in feite niets is bereikt. Warren Christopher vertrok bijna als een dief in de nacht. Eerst werd ge probeerd het tijdstip geheim te hou den, om nieuwe anti-Amerikaanse be togingen te voorkomen.Ttoen dat toch uitlekte werd iedereen ook verslaggevers die eerder speciale pas jes hadden gekregen van het vlieg veld geweerd. centrum-democraten. De cijfers zou den volgens die peilingen respectie velijk 23,8 en 23,4 procent zijn. Suarez scoort wel het hoogst als nieuwe kan didaat voor het premierschap. Franco-bestuurders De verwachtingen zijn dat de linkse partijen, socialisten en communisten, het ook goed zullen doen bij de ge meenteraadsverkiezingen. In veel steden en dorpen maken de bestuur ders uit het tijdperk van Franco nog steeds de dienst uit. Het besluit van Suarez om algemene verkiezingen te houden vloeit waar schijnlijk voort uit het feit dat de UCD in het parlement 14 stemmen te kort komt voor de absolute meerder heid. Tot nu toe heeft hij die stem men gekregen van gematigde Catala nen en Basken. De premier heeft de afgelopen tijd geprobeerd een over eenkomst te sluiten met één van de andere politieke partijen. De socialisten hebben tot nu toe geen enkele toenadering gezocht en ook de conservatieve Volksalliantie voelt er niets voor de regering in het zadel te houden. De communisten, die 20 ze tels in het 350 leden tellende parle ment hebben zijn nog het meest toe schietelijk, maar willen echter alleen meedoen als de regering een bredere opzet krijgt en de economische en sociale problemen met meer vaart aanpakt. Het risico van een pact met de com munisten is voor de UCD dat moge lijk een deel van de partij, de rechter vleugel, zich afscheidt. De UCD is een samenklontering van sociaaldemo cratische, liberale en conservatieve groepjes. Suarez heeft de afgelopen tijd getracht de partij wat meer naar de linkerkant van het centrum te sturen. De begrafenisstoet van de Algerijnse president Houari Boumedienne trekt door de Rue Ali Roumendjel. Naar schatting twee miljoen mensen brachten Boumedienne de laatste eer. De president is begra ven bij de soldaten die tijdens de onafhankelijkheidsoorlog tegen Frankrijk onder zijn bevel stonden. De Libische leider Moammar Khadaffi, de Syrische president Hafez Assad, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO), Jasser Arafat, Boumediennes bondgenoten van de harde lijn bij de Egyptisch- Israëlische vredesonderhandelingen en tientallen vertegenwoordigers uit Arabische landen, de Derde Wereld, het Westen en de communisti sche wereld stonden aan de groeve. v 02 ïrvolg van pagina 1 i lar's mogelijke besluit te probe- XCfen burgerregering te vormen zal de eerste stap op weg naar een tlllhing tussen gematigden en radi- i In de gelederen van de tegen- Iers van de sjah zou kunnen zijn. r it geval Baktiari er inderdaad in *agen een burgerregering te vor- q en wanneer de noodtoestand in and wordt opgeheven, betekent ien terugkeer naar een constituti- regering. zJolitieke kringen in Teheran ziet em] Baktiar's mogelijke aanvaar- ^van de opdracht van de sjah als gen laatste poging de crisis in Iran ter politieke middelen op te lossen, sta lenomen wordt dat wanneer lar's eventuele pogingen geen is opleveren een hardhandig in- ffeijen van de strijdkrachten onver- 79 ,elijk wordt. Op dat moment kt in Iran het uur van de waar aan. Vele westerse diplomaten elen eraan of de soldaten bereid genjn zijn op grote schaal het vuur ent e demonstranten te openen, p vfleuw gingen gisteren in Teheran erkjandere Iraanse steden demon- veesten de straat op. Veiligheid- w^pen dreven de demonstranten traatblokkades opwierpen en au- ageinden in brand staken met traan- e zalen geweerschoten uiteen. In Ha- vrjan erd een kantoor en een restau- ln brand gestoken. In totaal wa- er volgens onofficiële berichten fgelopen week ruim 100 mensen n in Teheran om het leven zijn lertmen. 1UI erochtend werden diegenen be drijen die in de nacht van donderdag u "Vrijdag door de veiligheidstroepen doodgeschoten. Onder het houden van toespraken en schreeu wen van leuzen tegen de sjah werden 14 doden, waaronder een jonge vrouw die vier maanden zwanger was en een man van ongeveer 90, gewassen en ter aarde besteld. Hun bebloede kleding hing samen met foto's van Khomeini demonstratief aan het dak van het lijkenhuis. Buitenlandse journalisten in Iran praten steeds ongeruster ove de ge vaarlijke omstandigheden waarin zij hun werk moeten verrichten. Zij drei gen tussen twee vuren ge raken. Re gelmatig worden journalisten door demonstraten op straat angehouden bedreigd en vervolgens in elkaar ge houden. Herhaaldelijk worden cor respondenten ook door soldaten hardhandig aangepakt en zelfs be schoten. WASHINGTON (AFP. Reuter) Tussen de Midden-Amerikaanse sta ten Nicaragua en Costa Rica dreigt een grensoorlog. Costa Rica heeft op geroepen tot een spoedvergadering van ministers van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) om een gewapend conflict te voorkomen. Volgens Costa Rica heeft president Somoza van Nicaragua gedreigd het land binnen te vallen, omdat van daaruit Nicaraguaanse guerillastrij- ders opereren. Costa Rica heeft ont kend dat op zijn gebied anti-Somoza guerrilleros bases hebben. De grens tussen de twee landen was al eerder gesloten, waardoor het ver keer over de grote Transamerikaanse weg grotendeels tot stilstand is geko men. Vorige maand verbrak Costa Rica de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua na een grensincident, waarbij twee Costaricanen werden gedood. Minister van economische zaken Ny- embo Shabani gaf tijdens het parle- mentsdebat toe dat de voedselsitua tie „rampzalig" is. „De ellende blijft niet langer verborgen, maar is op ieders gezicht te lezen" zo zei hij. Buitenlandse voedselhulp is volgens de bewindsman „dodelijk. Het maakt alleen de rijke mensen rijker, maar het land armer". De enige manier om de problemen op te lossen is volgens hem prijsbeheer- sing (op het ogenblik vliegen de voed selprijzen in Zaïre de pan uit) en een vergroting van de eigen voedselpro- duktie. Het ministerie van economi sche zaken heeft daarvoor plannen uitgewerkt, aldus de bewindsman, maar die zullen pas over vijf jaar> vrucht afwerpen. Verontwaardigde parlementsleden wezen op de lange rijen voor de win kels, en de winsten die worden ge maakt op de zwarte markt. Handela ren kopen het schaarse voedsel op, om het later, als de nood nog hoger is, tegen buitensporige prijzen weer te verkopen. Het parlement wilde van de minister weten welke zekerheid er bestaat dat over vijf jaar de voedselsituatie beter zal zijn. Bovendien: als er binnen een President Moboetoe paar dagen geen voedsel komt voor de hongerende bevolking, is het beter plannen te maken voor het timmeren van doodskisten, aldus parlementa riërs. WASHINGTON (Reuter) Het is bijna zeker dat op 22 november 1963 twee schutters een einde hebben gemaakt aan het leven van president Kennedy. Dit hebben twee prominen te akoestische experts verklaard tegen de speciale commissie uit het Amerikaanse congres, die de zaak-Kennedy opnieuw in onderzoek heeft genomen. De experts Mark Weiss en Ernest Askenasy zijn er op grond van een analyse van de bandopnamen van de aanslag in Dallas zeker van dat Lee Harvey Oswald niet de enige is die de schoten op Kennedy heeft gelost. Weiss: op grond van een zeer zorgvul dig onderzoek menen wij te kunnen zeggen dat het voor 95 procent vast staat dat er ook een schot is gelost vanaf het bekend geworden grasheu veltje. Weiss en Askenasy hebben al eerder naam gemaakt met hun analy se van het roemruchte gat van 18,5 minuut op de Watergatebandjes van ex-presldent Richard Nixon. De bandopname, die is geanalyseerd, is die van een radiozender van een motoragent in de stoet rond de presi dentiële auto. die tijdens de schiet partij per ongeluk open is blijven staan. De experts hebben de situatie nauwkeurig kunnen reconstrueren omdat er geen verandering is aange bracht in de bebouwing op de plaats van de aanslag. De twee ontkennen dat het geluid op de band iets anders kan zijn geweest dan het schot uit een geweer of een pistool. Al eerder had een geluidsexpert verklaard dat er vijftig procent kans is dat er een schot is gelost vanaf het heuveltje. Tot nu toe is officieel gesteld in het zogeheten Warren-rapport dat al leen Oswald betrokken is geweest bij de moord op Kennedy maar vanal 1963 hebben de geruchten hardnek kig aangehouden, dat Kennedy het slachtoffer was van een complot. KINS JASA (UPI) Zaïrese parlementsleden hebben op ongemeen felle wijze de regering van president Moboetoe Sese Seko over de hekel gehaald. Volgens henslaagt de president er volstrekt niet in de voedseltekorten en vervoersproblemen op te lossen. Van een onzer redacteuren TEHERAN „De sjah is niet in staat zijn ambt uit te oefenen. Hij moet gaan". Dat zegt de nieuwe mogelijke forma teur in Iran, Sjapoer Baktiar, van het Nationale Front in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel. Toch staat hij niet zonder meer afwij zend tegenover de monarchie. Er zijn veel landen die er één hebben, waar de monarch slechte een symbool is voor de onafhankelijkheid van de staat, maar zich niet bemoeit met binnenlandse aangelegenheden. Om gekeerd is er een reeks van republie ken die door generaals worden gere geerd, zoals Chili. „Ons gaat het er niet om de staats vorm te veranderen, maar democrati sche verhoudingen te brengen", aldus Baktiar. Volgens hem is de vraag niet of Iran al dan niet een republiek wordt, of een streng islamitische staat, maar moet een vooruitstrevende nationale regering worden gevormd. De sjah, aldus Baktiar, heeft zich evenmin als zijn vader wat aange trokken van de wetten in Iran. „Nu is het tijd een samenleving op te bou wen die gericht ls op vooruitgang en democratie." De koers die het Nationaal Front voorstaat is, zegt Baktiar tegen Der Spiegel, links van het midden en ver gelijkbaar met die van de Westduitse SPD. De Iranezen moet volgens Bak tiar de waarheid verteld worden, en dat is 'dat wij geen geld in overvloed hebben'. 'Er is nog maar één uitweg; werken, werken, werken'. Eén van de belangrijkste taken van een nieuwe regering is volgens hem het aanpakken van de corruptie. Dat betekent niet, zoals Der Spiegel hem suggereert, dat bijna de hele bevol king de gevangenis in moet. 'Alleen de leiders moeten zich verantwoor den. De kleine man vervolgen is on eerlijk'. ADVERTENTIE Aanhangers Volgens hen bestaat de regering uit „professoren" die veel te veel op het westen vertrouwen, en niets weten van eigen, aangepaste methoden in Zaïre om de landbouw te verbeteren. Door droogte zijn de oogsten in bene den Zaïre dat levert aan de hoofdstad Kinsjasa, nog niet de helft van nor maal. Door transportproblemen is het niet mogelijk uit andere delen van het land voedsel aan te voeren. Kapotte auto's worden niet gemaakt, door gebrek aan onderdelen, bruggen worden niet hersteld, en er is in Zaïre een groot tekort aan brandstof. De landbouw in Zaïre is lange tijd verwaarloosd omdat de uitvoer van koper genoeg opleverde om voedsel in het buitenland te kopen. Als de koperopbrengsten dalen komt Zaïre echter in grote economische moeilijk heden. Daarbij komt het economisch wanbeheer en de corruptie in het land, die een goed bestuur onmoge lijk maken. Eerder dit jaar besloten westerse landen Zaïre financieel en economisch te helpen, op voorwaarde dat westerse deskundigen op sleutel- posten zouden worden benoemd. Van Saoedi-Arabië heeft president Mo boetoe de toezegging gekregen dat volgend jaar meer olie zal worden geleverd. Zijn Nationaal Front heeft volgens Baktiar niet veel actieve aanhangers, maar wel diepe wortels in het volk. Hij zegt steun te hebben onder intel lectuelen en bij de middenstand. Nieuwe gracht 47, Utrecht ROME (Reuter, AFP) Uit de gevangenis van Bari is een man ontsnapt die vervolgens op het dak van de strafinrichting ging zitten in de hoop een vliegende schotel waar te nemen. Rapporten over ongeïdentificeer de vliegende voorwerpen waaruit al dan niet groene of grijze mannetjes tevoorschijn kwamen, hebben Italië zodanig in hun greep dat het gezaghebbende dagblad Corriere della Sera spreekt van een vliegende schotelkoorts. Het jongste bericht is dat een kleine elektriciteitscentrale in het bergmasslef van de Gr an Sasso het liet afweten na waarneming van een vliegend voorwerp dat, aldus employés, licht afgaf en rode vleugels had. Maar het begon al in september, toen vissers in het Adriatische kuststadje Pescara thuiskwamen met verhalen over vloedgolven bij kalm weer, uit zee oprijzende paddestoelen van rood licht en tientallen vliegende schotels die langs de hemel zigzagden. Er volgde een golf van meldingen over onverklaarde gebeurtenissen. Enkele dagen geleden kwam het verkeer in Napels tot stilstand toen honderden mensen de straat op liepen om naar een grote witte schijf te kijken die roerloos boven het centrum hing. Een bijzondere wolkenfor matie, verklaarden weerkundigen later raieror Wim Jansen LENll: Sj1 DJ bemiddeling van paus Johannes Paulus II heeft voorlopig de spari ng in het uiterste puntje van Zuid-Amerika weggenomen. De pauselij- gezant, kardinaal Antonio Samore, probeert Argentinië en Chili 2653|hter bij elkaar te brengen in het geschil over drie nietige eilandjes. De i landen hebben eerder laten merken dat zij desnoods door middel een oorlog het conflict uit zullen vechten de een of andere reden het Panamakanaal niet meer te gebruiken zou zijn, is dit gebied als enige alternatieve route van grote stra tegische waarde. Het geschil gaat in feite over de loop van het Beagkanaal, dat de Atlantische met de Stille Oceaan verbindt. Argentinië en Chili sloten in 1881 een verdrag, waarin de bepa ling was opgenomen dat alle eilanden ten zuiden van het Beaglekanaal aan Chili be horen. Het water van deze doorvaart stroomt echter zowel ten noorden als ten zuiden langs de omstreden eilanden en de uitleg over welke stroom nu het Beagleka naal is, verschilt per land. De twee landen legden in 1971 hun geschil voor aan het Britse staatshoofd, dat de kwestie doorspeelde aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Het hof kwam tot de conclusie dat de eilanden Chili toebe hoorden en de Britse koningin nam ditover in haar uitspraak. Argentinië wilde zich hier echter niet bij neerleggen, omdat het hof geen rekening zou hebben gehouden met tak van de moeilijkheden tussen Ar- ïië en Chili is een ordinair grensge- van wie zijn de eilanden Nueva, on en Lennox? Tot voor een paar jaar ^»kte niemand zich daar echt druk om, 'll^de eenvoudige reden dat er weinig te n is. Het zijn drie ruige stukken land, maal aan het eind van het Amerikaan- ontinent en niet ver van de zuidpool, .paar boerengezinnen leven er van de iUppenteelt; industrie is er niet. De bewo- hebben de Chileense nationalireit. zo en geen gebied om een oorlog over te ren. en olie er is meer. wie de eilanden in zijn bezit kan aanspraak maken op tweehon- mijl rijk viswater en een corresponde- deel van het zuidpoolgebied, dat mo lk rijke olievoorraden herbergt. Waar- jnlijk is dit voor Argentinië de aanlei- aanspraak te maken op het gebied, wel waarnemers menen dat ook strate- overwegingen een rol spelen: als om eilandengroep zou aan de Atlantische Oce aan liggen en dus aan Argentinië behoren, zo redeneerde de regering van dit land Maar ook hier ligt het niet zo zwart-wit Nueva, Picton en Lennox liggen in het ge bied waar de wateren van de oceanen zich vermengen. Dreigement Argentinië zette eind 1977 zijn claim kracht bij door oorlogsschepen naar het gebied te sturen. Sinds die tijd zijn de spanningen T©rUQtOCht tussen beide landen snel opgelopen. Onder- handelingen tussen de Argentijnse presi dent Videla en zijn Chileense ambtgenoot Pinochet leverden niets op. Beiden ver klaarden in de eerste plaats te willen onder handelen, maar uiteindelijk de strijd niet te schuwen. Om hun woorden te onderstrepen kondigden ze de staat van paraatheid al en oorlogsdreigementen vlogen over en weer gespeeld verduistering van hele steden tij dens gesimuleerde luchtaanvallen, evacua tie van dorpen in het omstreden gebied en militaire versterking langs de vierduizend kilometer lange grens met Chili ln het grilli ge Andesgebergte. Twee weken geleden kwam van Noordamerlkaanse inlichtingen diensten het bericht dat het Argentijns» leger op 15 december een bezettingsactie op een paar Chileense eilanden had gepland een in 1893 toegevoegde clausule van het verdrag tussen de twee landen. Dit „princi pe van twee oceanen" komt er op neer dat elk land bij zijn eigen oceaan blijft. De Beide landen wierpen zich met grote bege righeid op deze kans de nationale en inter nationale aandacht af te leiden van de vele problemen en wantoestanden in eigen huis Videla kreeg in eigen land van militaire zijde te horen dat hij zich te slap opstelde, omdat hij de deur voor besprekingen nooit helemaal dicht heeft willen doen. De gene raals zijn van mening dat alleen wapenge kletter een oplossing kan bieden en het volk tevreden kan stellen. De afgelopen maan den is er in Argentinië ai driftig oorlog Chili toonde zich wat meer bereid tot het doen van concessies. Het aanbod de territo riale zone om de betwiste eilanden terug te brengen van de internationaal gebruikelij ke 200 mijl naar 12 mijl. wijst er op dat het land niet zo oorlogszuchtig is als het aan vankelijk in opgeblazen verklaringen deed geloven. Militair gezien is Chili aanzienlijk zwakker dan zijn tegenstander en kan het. zich geen gewapende strijd veroorloven. Ze ker niet nu ook weer moeilijkheden dreigen in het noorden van het land, waar Peru en Bolivia de in de vorige eeuw verloren gebie den terugeisen De verschijning van kardinaal Samore. voormalig hoofd van de commissie voor Latijns-Amerika van het Vaticaan, heeft de oorlogsdreiging verminderd. Belde landen hebben zijn bemiddeling geaccepteerd, maar dat betekent niet dat het probleem ai is opgelost Vooral de Argentijnse militai ren zullen weinig toegeeflijk zijn, uit vrees hun gezicht te verliezen l

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7