Terug, of een nieuw begin 3 het wiekgesuis der eeuwigheid *ouw Commentaar Kabinet Van Agt één jaar aan het werk etnam f Commentaar van anderen passing gehandicapten ver van ideaal Drie studenten twee uur op kamer gegijzeld uitverkoop kloppartij geen dienst eigenaardig overleden en verder RDAG 30 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET het land dat in de jaren I zo'n overheersende rol speelde I nieuws, is opnieuw ontdekt door issamedia. De aangrijpende ver- I over vluchtelingen die een ris- I boottocht op de vrije zee verkie- joven het leven in hun vaderland In het grote publiek met de neus It harde feit gedrukt: het deugt i Vietnam. ig een paar jaar geleden een eind :komen aan de Vietnamese oor- ite vrede is er niet aangebroken de Vietnamezen. De huidige [hebbers hebben voor de weder- van hun land gekozen voor rsteem waarbij het mooie doel 'eel middelen heiligt. Het kan ijn dat de Vietnamese leiders de men van hun zwaar getroffen :er fundamenteel en goed aan- :n, maar de stroom vluchtelingen it dat ze tegelijkertijd bezig zijn lieuw, groot menselijk probleem (eppen. En dat is iets wat niet kan goed gepraat. zl hoe ellendig het lot van de Viet- bootmensen" ook mag zijn, nliige mensen schijnen uit de be over deze vluchtelingen toch kere voldoening te kunnen put- !et zijn mensen die de oude strijd de vraag of het Amerikaanse n in Vietnam wel of niet te 'aardigen was kennelijk nog eens overdoen. Met behulp van de van de nieuwe Vietnamese telingen willen ze alsnog aanto- lat de Amerikanen en hun sup- het cfestijds toch bij het rechte jhadden. is, een eenvoudige, maar helaas rttagdelijke redenering. Ook Iraf is het Amerikaanse optreden jietnam niet goed te praten. De jrikanen bestreden destijds in een door hen verafschuwd met middelen die minstens Ke? afschuwelijk waren. Ze voerden oorlog in naam van de menselijke vrijheid maar waren ondertussen bezig menselijk leven op grote schaal te vernietigen. Juist deze onwaarachtig heid. deze grote kloof tussen de (bele den) motieven en de praktische uitwer king wekte de verontwaardiging bij velen en leidde tot de massale protest beweging die het einde van de oorlog heeft bespoedigd. De mensen die aan dit protest hebben meegedaan hoeven helemaal niet het gevoel te hebben in de verdediging te zijn gedrongen nu het bevrijde Viet nam minder vrij is als zij hadden gehoopt. Integendeel. Juist het feit dat zij destijds hebben geprotesteerd tegen de Amerikaanse inmenging geeft hun het recht zich nu met kracht uit te spreken tegen de onderdrukking in het nieuwe Vietnam. Er is in het westen een hele generatie voor wie het politie ke bewustzijn is begonnen met Viet nam. Ze werden zich bewust dat onge breidelde uitoefening van macht en toepassing van geweld altijd het men selijk leed vergroten, wat voor systeém daarmee ook wordt gediend. Vanuit dpt bewustzijn is het niet moeilijk om' de onderdrukking in Vietnam af te jceuren, want ook nu gaat het immers om een systeem dat om zichzelf te kunnen vestigen menselijk leed op gro te schaal schept. Juist de mensen die het Amerikaanse optreden in Vietnam altijd onvoor waardelijk hebben gesteund mogen zich wel eens bezinnen voordat zij hun verontwaardiging over het huidige Vietnamese regime uitstorten. Komt hun bewogenheid met de bootmensen wel voort uit zuivere motieven, of zijn zij het juist die zich bij verontwaardi ging over geschonden mensenrechten laten leiden door politieke voorkeu ren? Daarmee zouden zij in dezelfde categorie terecht komen als de mensen die destijds wel tegen Amerika maar nu niet tegen Vietnam protesteren. Want die houding is evenmin met goed fatsoen te verdedigen. door Willem Breedveld DEN HAAG Vermoedelijk zullen maar weinig kiezers een gelijkwaardige opvatting hebben over het nu één-jarige kabi net-Van Agt. Weliswaar laten opiniepeilers ons telkens weer geloven dat zoveel procent het met een bepaalde opvatting wel of niet eens is, soms ook worden er schoolmeesterachtige rapportcijfertjes uitgedeeld, maar helemaal overtuigend is het toch niet. lologen in dienst Nederlands Dagblad, de krant het GPV, schrijft over de brief riftJs taats secretaris Van Lent aan de h vpde Kamer om de vrijstelling dienstplicht voor geestelijke tsdragers te handhaven. Een fragmenten uit dit commentaar. a pl r g and [cal verkeerde visie op de staat. Zo lome als de dopersen hebben het se, en daarmee ook de staat, lemerkt als een zaak van princi- '1 lagere orde dan het rijk van de waartoe de kerk behoort, de theologie na de Reformatie zich van deze gedachte niet l vrij weten te houden. Daarbij erJ miskend, dat overheden en ker- */ce ambtsdragers weliswaar on- cheiden ambten en wijzen van hebben, maar beide in dienst Christus staan en zijn verlos- iwerk hebben te dienen. Be- uwt men de staat als zaak van re aardse orde, dan is iemand n leven wibwijden aan de ker- enst van dat aardse niveau over- uw rp et ir Ie 111 aeh wortel van deze vrijstelling is an tot een hogere, geestelijke In de rooms-katholieke kerk is Ie opvatting gehuldigd dat zulke sen eigenlijk ook niet aan de erlijke rechtspraak onderwor- vajj zouden horen te zijn. Daarvan men in Nederland niet willen n. Maèr ibel is de tegemoetko- gedaan dat geestelijken niet en worden verplicht hun deel te leveren in de militaire verdediging van de natie. Het zal na het voorgaande duidelijk zijn, dat de aandrang tot handhaving van deze vrijstelling in het verleden het sterkst van rooms-katholieke zijde gekomen is. Of dat nu nog zo is, laat zich uit het vage bericht van de staatssecretaris niet afleiden. Wel staat vast dat de anti-revolulionai- ~ren van het begin af voor de ophef fing van deze faciliteit gepleit heb ben. Het lijkt wat vreemd dat ze toch is blijven bestaan, omdat de toenma-' lige linkse partijen (liberalen en so cialisten) ook geen principiële verde digers van deze bepaling zullen zijn geweest. Vermoedelijk is het een ge volg van coalitiepolitiek geweest, dat deze zaak nooit effectief aan de orde is gesteld. Het dagblad Trouw gaf nog een ander motief om theologen in de dienstplicht te be trekken. Door hun opleiding zullen zij zich in groteren getale dan het doorsnee kerklid genoopt voelen een beroep te doen op de wet gewetensbe zwaren. Het blad vindt de confronta tie met die gewetensvraag kennelijk waardevol. Voor wat betreft theolo gen in de kerken die deelnemen in het Interkerkelijk Vredesberaad, is deze mogelijkheid inderdaad niet denkbeeldig. Als daarvan een inten sivering van het pacifistische ele ment in de kerken moet uitgaan, dan zouden wij dat allerminst een geluk kig gevolg vinden. een onzer verslaggevers ITERDAM De inpassing van imelijk gehandicapten in dc sa- leving laat bij stadsvernieuwing stedebouw nog veel te wensen ..Als er bij de inrichting van leefomgeving op planologisch au rekening wordt gehouden met gote bevolkingsgroep van de ge- dicapten dan gebeurt dit niet sys- atisch. maar in de vorm van op zichzelf staande voorzieningen", al dus ..Stad en Landschap" in een on derzoek. Het in Rotterdam gevestig de adviesbureau voor ruimtelijke or dening en vormgeving heeft een on derzoek ingesteld naar de mogelijk heden van de planologie om minder- validen het leven gemakkelijker te maken. De resultaten zijn gepubli ceerd onder de titel „Stedebouw en gehandicapten", een rapport dat 128 pagina's telt en dertig gulden kost. Nederlandse kiezers zijn nu eenmaal niet gemakkelijk in vakjes onder te brengen en min of meer als spiegel beeld daarvan geldt dat ook voor Nederlandse kabinetten. Meestal kiest een kabinet binnen die grote verscheidenheid aan opvattin gen een koers waar zich de meeste kiezers nog enigermate in kunnen te rugvinden. Met zo'n koers zal wel nooit één kiezer van harte kunnen instemmen. Daar staat echter een betrekkelijke rust tegenover, die on mogelijk zou zijn wanneer de kiezer volledig zijn zin zou krijgen. In een overbevolkt landje als het onze is dat wel wat waard. Lauwheid Min of meer tegen die achtergrond heeft zich in Nederland een politiek klimaat ontwikkeld van lauwheid en lijdelijkheid, die Simon Carmiggelt eens raak typeerde met de lakonieke constatering: „Nederlanders zijn te vreden op een ontevreden manier. De vaak als vechtkabinet getypeerde mi nistersploeg van Den Uyl rekende voor het eerst af met die traditie. Dit kabinet maakte veel leuzen van de vernieuwingsdrang en de verande ringsgezindheid van de tweede helft van de jaren zestig tot de zijne. En het vocht er ook voor. Het was een hervormingsgezind kabinet dat heel doelbewust en consequent probeerde veranderingen tot stand te brengen. Met het kabinet-Van Agt zijn we wat dit betreft in aanzienlijk rustiger vaarwater terecht gekomen. Nu dit kabinet er een jaar op heeft zitten, rijst de vraag in hoeverre de preten ties van het kabinet-Den Uyl slechts een intermezzo zijn gebleken en we met het kabinet-Van Agt in het oude, vertrouwde politieke vaarwater zijn terecht gekomen. Dan wel dat beide kabinetten een stap op weg zijn naar een nieuw politiek systeem. Revanche De informele peetvader van het kabi net-Van Agt, de Nijmeegse hoogle raar prof. F. J. F. M. Duijnstee stelde vorige week nog in een interview in Vrij Nederland tevreden vast met de kabinetsformatie op „passende wijze revanche te hebben genomen voor de manier waarop het kabinet-Den Uyl in elkaar was gedraaid." Hij noemde het zelfs een „bewijs van hemelse gerechtigheid dat de vent (Den Uyl) was opgekrast." In dit interview van een parmantige, wat zelfingenomen hoogleraar, klinkt veel door van de triomf bij velen dat het in dit land toch ook nog zonder de doordrammerigheid van de socialis ten kan. Maar nog afgezien van deze pppervlakkige en emotionele me ningsvorming is het ook een protest tegen de al te grote hervormingsge zindheid van het vorige kabinet. Men sen als Duijnstee hebben onder het vorige kabinet wellicht hun hart vast gehouden. Het kabinet zou een be dreiging hebben gevormd voor hun bestaanszekerheid. De winkel Dit zich schrap zetten tegen is overi gens niet de stijl geweest van het kabinet-Van Agt tot nu toe. Premier Van Agt houdt zo nu en dan wel eens een donderpreekje tegen de socialis ten, maar meestal is hij in zijn toon zetting zeer gematigd. Het kabinet heeft veeleer gekozen voor de zakelij ke opstelling zoals vice-premier Wie gel dat aan het begin van zijn optre den verwoordde, en zoals hij enkele weken geleden nog eens nadrukkelijk herhaalde: „Dit kabinet past op de winkel". Daarmee heel nadrukkelijk onderstrepend dat het kabinet er is om de belangen van de Nederlandse burgers te behartigen en om er zelf niet al te grote pretenties op na te houden. Op zichzelf sluit deze opvatting goed aan bij de al eerder gesignaleerde lauwheid en lijdelijkheid waarmee in Nederland politiek bedreven placht te worden. Pretenties zijn mooi, maar je maakt er gauw brokstukken mee. Daarom kun je beter zoals Wiegel zich dat voorstelt een beleid voeren zoals een moderne manager dat doet. Al te grote botsingén vermijden en al schipperend proberen toch op koers te blijven. Geweten De vraag is natuurlijk hoelang je het daarmee kunt volhouden. Ex-premier Den Uyl typeerde de nieuwe rege ringsploeg kort na zijn optreden als het kabinet van het kwade geweten. Daarmee probeerde Den Uyl duide lijk te maken dat de kiezers in feite de voortzetting van zijn kabinet beoog den. Of anders gezegd: de kiezers zouden getekend hebben voor een voortzetting van ingrijpende maat schappijhervormingen. Niet te ontkennen valt dat het kabi net-Den Uyl met deze inzet maar liefst tien zetels winst heeft geboekt. Voor binnenlandse maatstaven is dat een ongehoorde winst. Tegelijkertijd behaalden de minder hervormingsge zinde kiezers, namelijk die van WD en CDA, ook een geringe winst. In ieder geval net genoeg om in tegen stelling tot de vorige keer de rege ringsmeerderheid te kunnen vormen van 77 zetels. Of anders gezegd: ook voor de terugkeer tot het oude, ver trouwde politieke beeld is er onder het Nederlandse volk een meerder heid te vinden. Vuurlinie Inmiddels is het kabinet-Van Agt na NprvO^itêit een jaar beleid zwaar onder de vuurli- 4 nie komen te liggen. Met de oude, beproefde middelen namelijk de koers vasthouden van zoveel moge lijk kiezers en er daarmee altijd weer voor zorgen dat de mensen er een beetje ontevreden over zijn, maar er Het kabinet-Van Agt werd op 19 december 1977 beëdigd. Op het bordes van Soestdijk staan v.l.n.r. De Ruiter (justitie), Gardeniers (CRM), Van Agt (premier), koningin Juliana, Wiegel (binnenlandse zaken), Van der Klaauw (buitenlandse zaken) Pais (onderwijs). Op de middelste rij: Andriessen (financiën), Kruisinga (ex-minister van defensie, opgevolgd door Scholten), Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting), Tuijnman (verkeer en waterstaat), Van Aardenne (economische zaken), Van der Stee (landbouw en visserij). Bovenaan staan Albeda (sociale zaken), Ginjaar (volksgezondheid), De Koning (ontwikke lingssamenwerking) en Peijnenburg (wetenschapsbeleid). tegelijkertijd voor zorgen dat het net niet de spuigaten uitloopt, heeft het kabinet zich tot nu toe redelijk over eind gehouden. Er is kritiek over de mist die het kabinet vaak optrekt over politieke hangijzers, er is kritiek ook op de presentatie, maar per saldo zijn er nog geen al te grote brokstuk ken gemaakt. Tegelijkertijd zijn er echter tekenen van een zekere nervositeit. De opinie peilingen van de laatste maanden wa ren voor het kabinet niet onverdeeld gunstig. Integendeel. De zittende combinatie zou niet langer op een meerderheid kunnen rekenen. Boven dien is de confrontatie met de vakbe weging nog niet tot een goed einde gebracht. Conflicten zijn nog moge lijk ook al weet het kabinet de uitein delijke confrontatie iedere keer weer met bewonderenswaardig geduld uit te stellen. Kortom: het kabinet dat tot voor kort nog rustig kon voortbor duren op de oude politieke vanzelf sprekendheden van welweer wordt, meer en meer uitgedaagd zich als een vechtkabinet te gaan manifesteren. Tweedeling In die situatie is de verleiding groot zich sterk af te gaan zetten tegen de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster- dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. MAAR», VÖ0RZICWTI6 HET VUURWERK.. oppositie. In de Nederlandse situatie zou daarmee een nieuw element wor den geïntroduceerd, namelijk dat van de politieke tweedeling. Op het eerste gezicht lijkt dit een aantrekkelijk perspectief. Het kabinet-Van Agt zal dan vanzelf het symbool van rechts worden en de oppositie het symbool van links. Het politieke plaatje zou voor de kiezer wat simpeler worden Het zou echter ook haaks staan de verscheidenheid die de Nederlandse kiezer zozeer kenmerkt, en waarmee we ons tot nu toe redelijk konden behelpen. Nederland zou een stukje minder bont worden en dat is nu niet bepaald het vooruitzicht dat we ons voor 1979 toewensen. GRONINGEN iANPi De 24-jarige student J D uit Groningen heeft drie andere studenten uit Groningen op zijn kamer twee uur in gijzeling ge houden D dreigde het drietal met een mes dood te steken, wanneer er geen geld op tafel kwam Een van de gegijzelden, de twintigjarige G. B S zag na twee uur kans D te besprin gen Er ontstond een vechtpartij waarbij beiden via de trap naar bene den rolden en op de straat terecht kwamen De toen gewaarschuwde po litie kon D. inrekenen D drong donderdagavond tegen elf uur de kamer van zijn huisgenoot G B S binnen. Hij dwong S. met een groot mes mee te komen. S. moest op de kamer van D. vertellen wat zijn vader voor werk deed en hoeveel hij verdiende. D. die regelmatig S. dreig de neer te steken wilde veel geld zien Kort nadat S. gegijzeld was. kwamen twee vrienden van hem op bezoek: dezen werden door D. opgevangen D sloeg zijn gijzelaars bij voortdu ring tegen het hoofd en in het gezicht S moest op een gegeven moment biet halen, maar was zo bang dat hij d< politie niet durfde te waarschuwen Door een woordenwisseling werd S echter zo kwaad dat hij zijn angst overwon en op D. afsprong. D verloor zijn mes tijdens de worsteling, die op straat eindigde Een van de vrienden van S.. J. E. M„ ging er vandoor en was gisteren nog niet weer boven water. Oudejaarsavond werd in 1928 op een maandag gevierd. Je had toen nog niet van die immense woongebouwen met hallen waar in de kinderen een rotje met het geluid van een bom konden laten ontploffen. Kinderen hadden trouwens geen geld om duur en gevaarlijk vuurwerk te kopen en hun ouders evenmin. In die tijd ging je met vader en moeder naar het vuurwerk kijken. En als je als kind zelf ook eens wat mocht afsteken, was het hoogstens zo'n sterretjes-sproeiend staafje. Wel fabriceerden handige jongetjes zelf soms een soort donderbus met alle risico's vandien. Vijftig jaar geleden maakte de Nieuwe Haagsche Courant melding van een ongeluk met zo'n ding: „Te Ermelo hadden Jongens in een bus carbidwater gedaan om dit te laten ontploffen. Plotseling kreeg bij een ontploffing een der jon gens het deksel met kracht in het aangezicht. De bovenlip was ge heel gespleten, zoodat een ijlings onboden geneesheer de lip weer aan elkaar hechten moest." Over het algemeen werd de jaar wisseling een halve eeuw geleden op gepaste wijze gevierd en de krant in dit geval de Nieuwe Haagsche Courant, want daar zijn we weer beland en daar blij ven we ook deze hele rubriek lang bij begeleidde de feestelijkhe den ingetogen. We citeren uit de hoofdartikelen van maandag 31 december: „Oudjaarsavond. Rust een weinig, heet het in het midden van den tijdstroom. Legt. oude Sylvester, uw trouwen pel grimsstaf een oogenblik neer en laat ons een oogenblik luisteren, stil luisteren naar de voortjagen de klok, stil luisteren naar het wiekgesuis der eeuwigheid. Het jaar is oud geworden. En: „Bij de jaarstreep! Als voor een dwars- hek op een polderdijk zo staat gij voor de zoveelste jaargrens. Straks stapt ge er overheen, en ge vervolgt uw weg; precies als gis teren en heden, want het nieuwe vak is aan het oude gelijk en het pad lijkt eindeloos lang. Ginds, ge weet het, staat weer zo'n dwar-shekj want dagen en jaarge tijden zullen niet ophouden voor den jongsten dag. Na een korte spanne tijds, immers onze jaren vliegen daarhenen, staat ge voor de volgende streep.wellicht. Ergens, op een oogenschijnlijk willekeurig punt staat een tol, welke niet opgeheven wordt. Gij moet dien door en uw tol aan de vergankelijkheid betalen." Tussen de vele gelegenheidsfo to's de haven van Volendam: „Vooral de Oudejaarsavond be paalt er ons bij, dat alles hier om verandering woelt. Niets is op aarde waarlijk blijvend. Geen mens en geen huis, geen dorp en geen stad. Ook ons land kent zijn ..doode steden". Met de droogma king der Zuiderzee zal veel ge wonnen worden, maar zal ook veel verloren gaan. Ook het be kende plaatsje Volendam zal langzaam maar zeker van zijn typisch schoon inboeten." Gedichten waren er ook in deze oude oudejaarskrant. Een stukje uit „Geestelijke balans": „Ba- lanstijd is het nu, bij 't einde van het jaar De kas wordt opge maakt, de rekening moet klaar. Ge pent de cijfers neer, sekuur, weloverwogen En vraagt: heb ik mijzelf of and'ren ook be drogen?" Het einde van het jaar betekende ook in 1928 het begin van de jaarlijkse balansopruiming. Een deken ging weg voor 3,29, een mantel met bontkraag voor 9,75, een theedoek voor 9'/: cent. een washandje voor een dubbel tje. Luxe damesbandschoentjes waren er al voor ƒ2,90. kinder- schoenen vanaf 1,90 en leuke fantasiejaponnen voor 60 cent. Een herenhoed kon Je al voor 1,65 kopen, een jongenspet voor 39 cent en een compleet colbert kostuum voor 7,90. De krant had zelf ook een voor deel-aanbieding: „Wie zich heden abonneert op ons blad als kwar taalabonnee met ingang van 1 januari a.s., ontvangt de tot die datum verschijnende nummers gratis." Dat aanbod werd gedaan in de krant van vrijdag 28 decem ber 1928. wat betekende dat de nieuwe abonnee de nummers van zaterdag en maandag gratis kreeg. Een exemplaar kostte toen vijf cent en het voordeel was dus niet groter dan een dub beltje Letterlijk op de vuist gingen op Nieuwjaarsdag 1929 kerkgangers in het Zuidhollandse Herkingen, voor de deur van de kerk nog wel. „Men zal zich herinneren, dat te Herkingen een twist ontstond in de Geref. Gemeente van ds. Bak ker, met als gevolg een procedure over het kerkgebouw. Daar het kerkje van een middeleeuwse so berheid is, werd door hen, die zich voegden bij de Ger. Gemeen ten in Nederland, besloten een nieuw kerkgebouw te stichten, dat echter op zo korte afstand van het oude kerkje staat, dat er volgens wettelijke bepalingen geen godsdienstoefeningen zul len mogen gehouden worden in dien bij rechterlijk vonnis het oude kerkgebouw mocht worden toegewezen aan de gemeente van ds. Bakker. De burgemeèster ver biedt samenkomsten in de nieu we kerk, zolang de zaak nog hangt bij Ged. Staten van Zuid- Holland. Ondanks dit verbod hielden de aanhangers van de Geref. Gemeenten in Nederland Oudejaarsavond toch gods dienstoefening in de nieuwe kerk en op Nieuwjaarsmorgen zou dit weer geschieden. Kerkgangers raakten toen handgemeen met. de burgemeester, waarom de veldwachters gebruik moesten maken van hun gummistok, waarmee zij geduchte klappen uitdeelden." Te Zuid-8charwoude zou volgens besluit van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op Oude jaarsavond een godsdienstoefe ning worden gehouden. Een paar predikanten waren echter verhin derd en de andere aangezochten wensten de godsdienstoefening niet te leiden, omdat de Kervoog- den niet aan de eisen van den Raad van Beheer betreffende de predikantstractementen willen voldoen". In het GroningSe Schildwolde hield men er een volgens de Nieu we Haagsche 'eigenaardig Oude- jaarsgebruik' op na: „Een oud en eigenaardig gebruik in het dorp is het zoogenaamde klokluiden op Oudejaarsavond. Nauwelijks is de prediking in de beide kerken geëindigd, of een aantal boeren knechts verzamelen zich bij en in den alleenstaanden toren, be- hoorend aan en staand bij de Ned. Herv Kerk. Daarna, plm. 8 uur, wordt met het luiden van de zware klokken aangevangen, welk luiden eerst den volgenden morgen om 8 uur eindigt. Op den Oudejaarsavond wordt door de jongelui het zgn. 'kloksmeer' op gehaald, waarbij zoo goed als nie mand wordt overgeslagen." Zoals nu nog gebruikelijk, gaf ook de Nieuwe Haagsche Cou rant een overzicht van bekende mensen die in 1928 waren overle den. Onder hen prof dr. H, A. Lorentz. buitengewoon hoogle raar in de wis- en natuurkunde te Leiden; de kunstschilder Jan Toorop, Dorus Rijkers, zeeman en bekend geworden als redder, de Poolonderzoeker Roald Amundsen, omgekomen met het Franse vliegtuig Latham bij een poging om zijn Italiaanse collega Nobile te redden, en Maria Fedo- rowna, ex-keizerin van Rusland, moeder van tsaar Nlcolaas de Tweede, die op haar 81ste jaar in Kopenhagen overleed. ZIJ was een van de twee vrouwen op de lange lijst, die voornamelijk uit predikanten en burgemeesters bestond. Dc tweede vrouw was mej. M. W. Macklaine Pont, oud secretaresse van de Heldring-ge stichten en schrijfster. deden de kranten in december 1928 dagelijks verslag van de ge zondheidstoestand van de Britse koning George de Vijfde die aan „een hevige longaandoening" leed; waren er lawines in Oostenrijk, en sneeuwstromen in Engeland en zelfs aan de Franse Rivièra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5