Prediker op muziek Geloofwaardig spel in De Woeste Hoogte V Bg-j - West-Side Story op tv- Meer eigen tv-werk met oud en nieuw Radio maakt dagwerk van programma's uW4«Pf" -•Jitr f] Koot en Bie bewakers af verder mef Louis Sinni Prinses Beatrix luidt op tv jaar van het kind in ALLES IS NIKS PÉH f5 IKON praaf Voorstellingen Buitenverblijf gestopt ZONDAGMIDDAG 31 DECEMBER IKON-TELEVISIE: ZATERDAG 30 DECEMBER 1S78 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET HF HILVERSUM De Nederlandse om roepen schijnen minder moeite te hebben bij de jaarwisseling met ei gen prod uk tics op de proppen te ko men dan met de kerstdagen. Op nieuwjaarsavond is er het televisie drama De woeste hoogte door de NCRV, op oudejaarsmiddag Alles is niks, een liedjesprogramma van de IKON naar het boek Prediker en op oudejaarsavond tussen tien over half negen en 1979 het Nationaal Simplistisch Zwendelprogramma waarmee Koot en Bie hun bewa kingsactiviteiten voor de VPRO sul len besluiten. Voor elck wat wils. Dat geldt ook voor de speelfilms. Op zaterdagavond bi jna-oud jaar de wereldberoemde Amerikaanse musi cal uit de jaren xestig West Side Story. Het Is de vraag of Grease, die wel eens met West Side Story wordt vergeleken wat songs betreft, zo'n lange adem xal hebben. Om zelf te kunnen vergelijken gaat aan West Side Story het optreden in Neder land van Grease-ster Olivia Newton- John vooraf. Hoewel de film Geneviève. daterend uit de jaren vijftig, van Britse make lij is, moet het Nederlandse chauvi nisten en liefhebbers van antieke auto's toch goed doen dat een van de hoofdrolautomobielen, een Spijker, dus Nederlands fabrikaat is. De Daf van toendertijd. Datzelfde geldt voor Bert Haanstra's documentaire film „Nationale parken: een nood zaak". die aan het begin van oude jaarsavond op het scherm komt. Als onverwoestbaar agendapunt staat op de middag van 1 januari het verbroederende Eurovisie-Nieuw jaarsconcert van de Wiener Philhar- moniker uit Wenen, onder leiding van Willi Boskowsky die deze con certen voor de vijfentwintigste keer dirigeert. Een zelfde traditie vormt de nieuwjaarstoespraak van de NCRV-voorzitter, na het afscheid van mr. dr. J. Ozinga nu voor het eerst te houden door zijn opvolger, drs. Th. D. Jansen, die op nieuw jaarsdag gelijktijdig voor radio en voor televisie „tot u spreekt". De NCRV zendt op oudejaarsdag ook een kerkdienst in De open hof te Soest voor de tv uit. Amusement in het programma Ge prolongeerd op de drempel van het nieuwe jaar, wanneer een bloemle zing van het Nederlandse televisie amusement van het afgelopen jaar wordt gegeven. Sportlef amusement in Zeskamp Speciaal met nieuwjaar in het Zwitserse plaatsje Villar-sur- Ollon, waar een ploeg uit ons dorp Dalfsen meedoet. Meer echte sport in het jaaroverzicht sport 1978 op oude jaarsavond en het traditionele ski springen in Garmisch-Partenkir- chen. NCRV bezorgt roman in anderhalf uur bij de kijkers HILVERSUM Het was op 13 december honderddertig jaar geleden dat Emily Bron- të, dertig jaar jong, overleed. Toch had ze net lang genoeg geleefd om een jaar voor haar dood haar naam voorgoed te vestigen met de enige roman die ze ooit schreef: Wuthering Heights. De Woeste hoogte was de naam van een eenza me in het grauwe en ruige heidelandschap gelegen hoeve. Niet alleen het Engelse vertellers-, schrijvers- en lezersvolk kreeg er een brokje graag gelezen literatuur bij, maar het boek ging over de hele we reld een eigen leven leiden. De mees ten hebben het dan ook gelezen, maar anders kunnen de Nederlandse kij kers op nieuwjaarsavond terecht bij de NCRV-televlsle, die de hele roman in anderhalf uur bij de kijkers thuis bezorgt. Tot de gemakken van deze tijd wordt gerekend dat men dank zij de televi sie geen dikke pil meer hoeft door te worstelen om mee te kunnen praten. Men mist op zo'n manier wel de knap pe beschrijvingen die voor dergelijke werken zo typerend zijn. Daar kun nen de goed gemaakte decors met berken, hel en sparren en de loeiende wlndmachlnes in de studio die regen, hagel en sneeuw voortjagen, niet tegenop. Wat overblijft van De Woeste Hoogte zijn de vaak emotionele handelingen die In onze zakelijke tijd wel eens moeilijk te begrijpen zijn. Sterven van liefdesverdriet of verteerd wor den door wraak vinden we al gauw melodramatisch. Maar de inhoud biedt genoeg vertelstof voor televisie drama. De NCRV noemt het dan ook een publieksstuk en rekent er wel op dat veel kijkers zullen worden aange sproken De hoofdpersonen hebben over het algemeen een uitgesproken karakter. Het gegeven: Een vader heeft een vondeling, het zigeunerkind Heath- cliff. meer lief dan zijn eigen zoon Hlndley. Dat maakt de laatste, toch al iemand met een zwak karakter, zo jaloers dat hij na zijn vaders dood wraak neemt op Heathclilf en hem als slaaf behandelt. Heathclilf ver geet dat nooit. Zijn naam is een teken en kan letter lijk worden vertaald In helderots. Dit is typerend voor het karakter en de man en schakel naar het landschap. HIJ heeft toch al niet veel geluk, want Cathy, de dochter des huizes, laat hem stikken voor buurman Edgar. Heathcliff verdwijnt voor Jaren en Cathy die de schelding niet aankan verandert In een andere vrouw. Ze Broer Hindley verbiedt Cathy met Heathcliff om te gaan. van Links naar rechts: Rudolf Lucieer, Josine van Dalsum en Hans Boswinkel. wordt nukkig, krijgt nysterische aan vallen en blijft ten slotte depressief. Als Heathcliff later zegt: „Je hebt jezelf vernietigd" beseft hij niet dat hij ook zijn eigen lot uitspreekt. De rol van Cathy is Josine van Dal sum heel wat beter op het lijf geschre ven dan die van de comedienne Gar naaltje, al is het eigenaardig dezelfde actrice binnen een paar dagen In twee zo geheel verschillende creaties op het scherm te zien. Hans Boswinkel ls Heathcliff, die lk me persoonlijk wat hoekiger en grimmiger had voorge steld. Rudolf Lucieerd is Hindley. Een dankbaar en goed vertolkt aan deel heeft Anny de Lange, de huls houdster die de raamvertelling waar in het verhaal past, vertelt. Regisseur is Frits Butzelaar, die het zo goed in de hand heeft gehouden dat het spel geloofwaardig overkomt en dat de karakters niet in karikaturen veran deren. Er is gebruk gemaakt van de televi siebewerking van Nigel Kneale. Met Kerstmis 1966 zond de NCRV even eens De Woeste Hoogte uit, toen on der regie van Willy van Hemert. Zaterdag 30 december Twee programma's met Olivia Newton-John, de vrouwelijke hoofdrolspeelster uit de film Grease. Het eerste ls de show die se samen met Abba en Andy Gibb ■ukl<- Ned. I/1C.«0 Het tweede is een opname van haar optreden in de Jaap Edenhal in Amsterdam. (Dit programma Is gelijktijdig te beluisteren op HU». 2). Ned.Z/lS.S9 Ted de Braak presenteert zijn Tedshow waarin ongehuwden worden gekoppeld aan partners van hun keus Ned. 1/19.10 West Side Story is een uit 1961 daterende wereldvermaarde mu sicalfilm, waarvoor Leonard Bernstein de muziek schreef en Jerome Robbins de choreografie Ned. 2/10.27 TROS Aktua geeft een terug blik op 1978 en kijkt of alle druk te ergens toe heeft geleid Ned .2/22.55 In Coulissen, bet theaterpro gramma van de TROS, toch nog weer een Thomasvaer en Pleter- nel. gespeeld door André van den Heuvel en Kltty Janssen. De sa menspraak is gebaseerd op het tbeatergebeuren van het afgelo pen Jaar HiJv. 2/10.30 Van het Weihnachtsoratorium van Bach de cantates 5 en 6. ge zongen door het koor van de Ne derlandse Bachvereniging. Diri gent Charles de Wolff Hilv. 4/14.02 1 Januari, 19-straks heet dit maal de aflevering van het VARA-programma De Rode Draad over ontwikkelingen die hoogstwaarschijnlijk in de toe komst tot uitbarsting komen Hilv. 11940 Speciaal Maandag 1 januari Zondag 31 december In Goede Morgen verzorgt de NCRV de uitzending van een kerkdienst in De Open Hof te Soest Ned. 1/12.00 In Internationaal Paspoort treden artiesten uit zeven landen rond de Middellandse zee op Ned. 2/13.45 Liedjesprogramma van IKON over het boek Prediker onder de titel Alles is niks Ned. 1/17.00 Bert Haanstra's documentaire Nationale Parken: een noodzaak Ned. 2/17.45 De speelfilm Geneviive, een rally met oude auto's Ned. 1/2045 Nationaal Simplistisch Zwen delprogramma waarin Koot en Bie hun bewakingswerkzaamhe den voor de VPRO beëindigen Ned. 2/20.40 De laatste Voor de vuist weg van Willem Duys van dit Jaar N*d. 1/22.00 Geprolongeerd is een bloemle zing van Nederlands televisie- amusementen in 1978 Ned. 1/00.15 Voor wie Duitsland kan ont vangen de bekende speelfilm De kapitein van Köpenick met al weer Heinz Rühmann Dtsl. 2/15.10 De kerkdienst die IKON ver zorgt komt uit de hervormde kerk van Norg (Dr.). Voorganger is ds IJ. Akkerman Hilv. 2/10.00 Nieuwjaarsconcert uit Wenen met werken van de familie Strauss en Von Suppé. De Wiener Philharmoniker speelt en het bal let van de Wiener Staatsopera danst Ned. 1/12.15 Tevens in stereo te beluisteren Hilversum 4/11.05 Skispringen in Garmisch-Parten- kirchen Ned. 1/17.45 Nieuwjaarstoespraak van drs. Th. D. Jansen, voorzitter van de NCRV. Gelijktijdig in stereo te beluisteren Ned. 2 en Hilv. 2/20.17 Zeskamp-speciaal speelt zich af in het Zwiterse VilIar-sur-Ol- lon Ned. 2/2045 Televisiespel van De Woeste Hoogte naar het boek van Emily Brontë Ned. 2/2145 Carel Willink fantastisch realist. Een documentaire van Paul Huf Ned. 1/2140 Noerejew danst met het Ko ninklijk Deens Ballet Ned. 1/2245 Bekende en onbekende gasten in bet TROS-programma De ka ter van '78 Hilv. 1/7.02 In Dagje Stappen gaan tien on bekende Nederlanders een avon tuur met de NCRV tegemoet Hilv. 24.11 Toch weer een Thomasvaer en Pieternel. op rijm gezet door Jan Moraal Hilv. 3/13.03 Het overzicht van radio- en televisieprogramma's bij de jaarwisseling is samenge steld door Riet Diemer. HILVERSUM Het ziet ernaar uit dat de radioprogramma's van de NCRV en de TROS op nieuwjaarsdag tegen elkaar opbieden wat lengte be treft. De NCRV zet vrijwilligers in de hoofdrollen ln Een dagje stappen en de TROS nodigt bekende en onbe kende Nederlanders in De kater van '78 een terugblik te wagen. Eerst iets over Een dagje stappen, een titel waaronder de NCRV-radio al eens eerder op een feestdag op Initia tief van Rik Felderhof twee onbeken de Nederlandse dames, tante Anne en tante Marie, liet uitmaken wat er een dag lang door de radio zou worden uitgezonden. Alle excurslewensen van de dames werden vervuld en de radio gaf een rechtstreeks verslag van hun kriskras bezoeken door het land. Op nieuwjaarsdag zal er op grotere schaal worden gewerkt, want eind november zijn „avonturiers" ge vraagd en op die oproep reageerden duizend luisteraars. Honderd werden getest en daarvan bleven er tien over. Het enige wat deze mensen weten wat hun te wachten staat is dat ze zich omstreeks half negen moeten melden bij de NCRV-studlo in Hilversum. Verder ls aangeraden op alles voorbe reid te zijn, want ze weten niet waar te terechtkomen. Een kwartier vóór elk uur brengen de avonturiers verslag uit voor de radio. Dat gebeurt op Hilversum 2. Steeds op de halve uren komt een Neder landse artiest in de studio nieuwjaar- wensen en wordt er muziek van hem of haar ten gehore gebracht. Op het hele uur is er steeds een nieuwsuit zending. Verder kunnen luisteraars naar de NCRV bellen en als ze Iets interessants hebben te melden dan wordt dat kwart over het hele uur uitgezonden. De radiomarathon „Een dagje stappen" duurt de hele dag en wel tot vijf voor zes. In het programma De kater van '78 aan de overkant op Hilversum 1, dat om zeven uur begint worden Neder landers uitgenodigd terug te blikken op het vorige jaar. Tevens wordt hun gevraagd of ze verwachten dat 1979 beter wordt. De eerste voorspeller is weerkundige Jan Pelleboer die het er uiteraard over heeft of na de verre gende zomer van 1978 een betere in 1979 volgt. Dan ls het toerisme aan de beurt. Wat voor kater heeft Den Uyl overge houden aan het feit dat Van Agt en niet hij het kabinet leidt. Boersma weg en Aantjes weg. Wat vindt Steen kamp als CDA-voorzitter daarvan? De economie kreeg klappen het afge lopen jaar. Hoe denkt VNO-voorzitter Van Veen daarover en hoe FNV-voor- zitter Wim Kok? Met voetballen, hoc keyen en een paar andere sporten haalden we het net niet in 1978. De katers worden geïnventariseerd. Jan Terlouw en Jan Dogterom, voor zitter van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, geven hun mening over de aanslagen op het leefmilieu. Pedagoge Anne Marie Grewel ziet terug op 1978 als aanloop op 1979 het Jaar van het kind. Met Paula Wassen van de emancipatie commissie, het adviesorgaan voor de regering, gaat het over de vrouwene mancipatie in 1978. Ten slotte kun nen de luisteraars hun persoonlijke kater telefonisch melden. HILVERSUM Op de mid dag van oudejaarsdag zendt IKON-televisie een naar onze tijd toe geschreven liedjes programma uit over het bij belboek Prediker. Willem Nij- holt en Frits Lambrechts zin gen in een dialoog op een ou dejaarsfuif elkaar de liedjes toe. Het komt een beetje vlak en niet zo overtuigend over in tegen een goed koor gekozen achtergrond. Samensteller is Karei Eykman die ervan is uitgegaan dat Prediker ei genlijk twee kanten heeft. De ene is somber, bijna cynisch en fatalistisch. Er verandert toch niets, alles blijft hetzelfde. De andere kant is ook niet zo optimistisch, maar veel feller. Er is geen recht voor onderdrukten, de machtige heren trekken toch altijd aan het langste eind. Dat ls een som berheid die uit geëngageerdheid voortkomt. Die twee aspecten worden uitgewerkt in een gezongen dialoog tussen twee mannen die tien jaar geleden actief meededen in de vernieuwingsbewe ging die er toen was. Op het feestje een echte Jetset party vertellen ze elkaar hoe het hun sindsdien is vergaan. lts V Willem Nijholt in de rol van de welgestelde gasthi De een. Frits Lambrechts, zingt zijn partij, is nog altijd strijdbaar en geëngageerd, maar wel degelijk te leurgesteld en bitter. De ander. Wil lem Nijholt heeft die rol, is zichzelf gaan verwennen, heeft een gemakke lijke weg gekozen die ook geen bevre digende oplossing is. Het gaat erom dat geen van beide richtinge/ J de is. Verbitterde strijdbaarr leiden tot contactverlies en ia en alleen op jezelf gericht zlh vast in egoïsme. tse Van de luisterliedjes is een lgiij plaat gemaakt die eerdaagsn komen. [el Koot en Bie beëindigen in de laatste uren van 1978 hun bewakingswerkzaamheden voor de VPRO. Gewapend met geduchte hoeveelheden snorren, brillen, baarden en pruiken, presenteren ze een parade van fenomenen uit de jaren zeventig re Ite h; ie pil HILVERSUM In het IKONa rogramma De andere wereld fen dagmorgen is een lang gei a beluisteren met de journalil Sinner. Het gesprek is een ting van een televisiedocunp die de IKON eerder meff maakte. Hij lijdt aan ongeft kanker en werd uit het zi£ ontslagen met de mededelinj niet lang meer te leven had. In het televisieprogramma j voor euthanasie. Daarop voj lawine van zo'n 1600 schrift^ acties van mensen die zich kenden in de door Sinner j motieven. Inmiddels werd hij behand u een zogenaamde cytostaticalfee werkte boven verwachting», dwong de voortwoekering L kankercellen. Over de sittie toen ontstond zal in het m j gramma zondagmorgen tus%d en 12.00 uur op Hilversum 2 c worden ingegaan. f |d Vanuit zijn persoonlijke enfj kan Sinner over zijn ziekte Ct over de dalen die hij door f over wat in de toekomst zou77"* gebeuren op gebied van ka derzoek. Maar hij zal ook ir hoe het hem en zijn vrouw^ toen zij terugkeerden in het <f se leven; in het gezin, bij de 1) en bij vrienden. De verwarf van de artsen die hem behj zijn niet hooggespannen. Lotr er vrede mee en leeft bij de bereikbare doelen. Het is een programma vi Engelen en Hans van Gervei Op bijna-oudejaarsa zendt de TROS de uit daterende film West Story uit. Het verhaal over twee bendes in Side, een explosieve van New York HILVERSUM Prinses Beatrix zal op oudejaarsavond via de televisie het jaar van het kind met een korte toespraak inluiden. Zij doet dat in haar hoedanigheid van erevoorzitter van de nationale commissie „Internationaal jaar van het kind". De toespraak van prinses Beatrix zal op 31 december door de NOS op Nederland 1 worden uitgezonden in aansluiting op het AVRO- programma, enkele minuten voor middernacht. Na overlijden Bob de Lange ARNHEM Toneelgroep Theater in Arnhem heeft in verband met het overlijden van Bob de Lange besloten haar jubileumvoorstelling ,.Het buiten verblijf" niet voort te zetten Bob de Lange speelde een hoofdrol in deze produktie Er stonden nog twaalf voorstellingen van ..Het buitenverblijf" op het programma, onder andere in Arnhem. Zutphen. Utrecht. Rotterdam en Amersfoort ADVERTENTIE Prijs De jaarlijkse prijs voor een manuscript over geschiedenis, de Fi bula-prijs van 1500 gulden, is in Enk huizen uitgereikt aan drs. J. W. Buis man uit Leiden. Hij had er „Het Be vend Nederland" voor ingezonden. (17.00 uur, Ned. 1) Een dialoog in liedjes gebaseerd op het bijbel Prediker. Prediker is aan de ene kant somber en cynisch: „i is niks'' en aan de andere kant lel: „er is geen ree Willem Nijholt en Frits Lambrechts vertolken beide aspekten met teksten en liedjes. De liedjes van Karei Eykmann, op muziek van 7 Nolte, zijn op een plaat verschenen. Tevens zijn de teksten verwerkt in een boekje, uitge ven door de Hervormde Jeugdraad en het U Centrum voor Geref. Jeugdwerk De plaat en het boekje zijn te bestellen door 10,— ovi maken op gironr. 482800 t.n.v. HJR Driebergen o.v.v. „Alt niks Telefonisch bestellen vanaf 2 jan.: 03438-6341 toe 114.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4