gesprek over vacatures Schip vernielt brug Deel schippers legt werk neer an in vrijheid na chemische castratie éi ïGezigten Z\iit ëêr lands X ndndië Morgenavond vuistjes schudden! ^NV en CNV reageren positief op uitnodiging werkgevers 5- Rijverbod voor fietser van 89 UITGEVERIJ T. WEVER B.V. 1 Zeker half jaar buiten werking Een van de vier steekt vuurwerk af BALANS 78 EN BEGROTING 79 Gouden griffel Verguld projectenboek Waarom en waartoe? Cahiers voor het christelijk onderwijs Kalender 1979 TIJDSCHRIFTEN Bulletin Schoolschrift School and Gospel iRDAG 30 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie TERDAM FNV en CNV hebben positief gereageerd op de uitnodiging de werkgevers om te gaan praten over het probleem dat er enerzijds veel klozen zijn en anderzijds veel onvervulbare vacatures. dujdsvoorwaarden te heropenen, zien de vakcentrales veel minder brood. Ie uitnodiging van de werkgevers om het reeds mislukte centrale overleg over de akcentrales vinden wel dat bij ilossing van de problemen op 'idsmarkt de liefde niet van tt kan komen. Als er gepraat over de vraag hoe werknemers kt kunnen worden gemaakt om Dtures te vervullen, dan moet er wefcepraat worden over de vraag ooserkgevers die banen aantrekke- it h( kunnen maken. FNV en CNV indlerde gisteren op een brief van de al wevers in de Raad van Bestuur roijdszaken, waarin aan hen wordt :ge(agd of ze alsnog mogelijkheden eel>»m in het mislukte overleg in de n djting van de Arbeid te hervatten, stellen als voorwaarde wilat overleg dat er rekening moet .Ten gehouden met de beperkte vaiijkheden voor volgend jaar. ove^eldt met name voor de kosten itlotrbeidstijdverkorting. atekgroep prcpaast stellen de werkgevers soortgelijke brief aan minis- '.hilbeda hebben gestuurd voor !ze ien drie-partijenoverleg over het van de vele vacatures te- genover hoge werkloosheidscijfers op korte termijn te laten voorbereiden door een kleine werkgroep, om daar na spoedig tot gezamenlijke beleids aanbevelingen te komen. In hun brief geven de werkgevers toe dat er niet veel mogelijkheden zijn om het mislukte centrale overleg over de arbeidsvoorwaarden in 1979 te her vatten, vooral niet omdat de CAO- onderhandelingen in de bedrijfstak ken en de afzonderlijke ondernemin gen al op gang komen. In hun brief wijzen zij opnieuw deelakkoorden op centraal niveau af. De vakcentrales waren bijvoorbeeld bereid om over de aftopping van de prijscompensatie van de inkomens boven de 45.000 gulden te praten, maar de werkgevers herhalen dat zij daar niets in zien. Uit hun brief blijkt dat ze nu wel afzon derlijk willen praten over de proble men op de arbeidsmarkt. Aanknopingspunten FNV-vooreitter Wim Kok liet giste ren, in een eerste reactie, weten nau welijks of geen aanknopingspunten te zien voor hervatting van het over leg in de Stichting van de Arbeid. De werkgevers wijzen volgens Kok in feite op voorhand al de verlangens van de vakbeweging af en zij herha len in hun uitnodiging de weigering om over deelakkoorden te praten. „De uitnodiging van de werkgevers is hooguit een doorzichtige poging om ons nog eens een keer nee te laten zeggen," aldus Kok. die zich, zoals gezegd, wel bereid toonde om over de problemen op de arbeidsmarkt te praten. Begin volgende week gaat het FNV-federatiebestuur de brief van de werkgevers nog eens bekijken. Dan zal formeel worden beslist of men op de uitnodiging zal ingaan, maar veel brood ziet de FNV daarin kennelijk niet. Ook CNV-vooreitter Harm van der Meulen zag in een eerste reactie wei nig aanknopingspunten voor een her vatting van het centrale overleg. „Maar," zei hij, „laten we dat dan maar in een gesprek vaststellen. In beginsel is het CNV bereid tot overleg." De CNV-voorzitter vindt de brief van de werkgevers nogal tegenstrijdig, EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense politie heeft de 89-jarige E. C. uit Eindhoven een rijverbod opgelegd. De man stak in de binnenstad op een van de drukste plaatsen luid bellend een kruispunt over zonder zich iets aan te trekken van rode verkeerslichten. Dit gebeurde onder de ogen van politiemannen. Het overige verkeer moest volgens de poli tie krachtig „op de rem gaan staan" om de man te ont wijken. De politiemannen besloten de man met zijn fiets per auto thuis te brengen. De bejaarde fietser stemde daar wel mee in, maar stond erop dat hij op de hoek van de straat zou worden afgezet. Zijn vrouw mocht van het gebeurde namelijk niets merken. omdat zij deelakkoorden afwijzen en tegelijkertijd afzonderlijk willen gaan praten over de arbeidsmarkt problematiek. „Ik zie niet in." aldus Van der Meulen. „waarom we dan ook niet kunnen praten over aftopping van de prijscompensatie en over de vervroegde uittreding. In deze twee instrumenten ziet de vakbeweging mogelijkheden om werk te scheppen of eerlijker te verdelen en de CNV- leden zijn bovendien bereid om daar aan zelf een bijdrage te leveren." Van der Meulen waarschuwde ook voor het gevaar om dit soort belang rijke kwesties per brief af te doen „De werkgevers herhalen in hun brief oude stellingen, wanneer wij dat nu ook doen. gebeurt er niets." FNV en CNV stellen op 8 januari hun arbeidsvoorwaardenbeleid vast. Het gaat dan ook om de vraag of er terwil- le van de koopkracht aanvullende looneisen moeten worden gesteld „Voordat we ons vastleggen, zou ik sterk willen aandringen op een ge sprek in de Stichting van de Arbeid in begin januari. Dan kunnen we vast stellen in hoeverre de werkgevers werkelijk bereid zijn te overleggen over voor de vakbeweging essentiële zaken," aldus Van der Meulen. De werkgevers laten in hun brief we ten dat zij hun interne overleg om streeks tien januari zullen afsluiten. Zij vragen de vakcentrales voor die tijd een reactie te geven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE hoe ls Hinnenkort verschijnt toe an( Gezigt genomen te Poelo Way op de Tambelan Eilanden. laar de natuur getekend tn beschreven C. M. W. van de Velde "facsimile-uitgave, met een historische toelichting ingeleid door W. A. Braasem, [f directeur van het Westtries Museum te Hoorn. Omvang 206 pagina's. Verlucht tnet 50 lithografieën van Indische landschapstaferelen, zeegezichten etc Groot formaat (28 x 39 cm). Fraai uitgevoerd in stijlvolle band van gemarmerd N perkament met kunstleren rug. afrijs bij voorintekening ƒ125,-; na verschijning ƒ155,-. jtytet voormalige Nederlandsch-lndië had in de eerste helft van de 19e eeuw een aantal niet-professionele kunstenaars binnen z'n grenzen, waaronder merk waardig genoeg enige zee-officieren, die van hun beroepsmatig verblijf iri.de gebruik maakten om de schoonheid van het Indische landschap met en of penseel vast te leggen. Een van deze artistiek begaafde marineofficieren 'as luit. ter zee C. W. M. van de Velde, die vier jaar lang t.w. van 1838 tot 1842, 8t Indische eilandenrijk in alle richtingen doorkruiste en, overweldigend door Je aanblik van zoveel ongekend natuurschoon, beschreef wat hij waarnam en enoovendien een 50-tal landschaptekeningen vervaardigde, die vervolgens als litho's zijn gedrukt en uitgegeven. Deze „beeldengalerij", opgedragen aan Prins Hendrik der Nederlanden („de Zeevaarder") is één van de fraaiste in meest zeldzame uit die tijd. be heer Braasem. directeur van het Westfries Museum te Hoorn, heeft veel studie gemaakt van wat Nederlandsch-lndië aan cultuur-historisch erfgoed heeft nagelaten. Hij was dan ook de aangewezen man om deze fraaie reprintuitgave. die ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken, van een toelich- ting te voorzien Achterin het boek zal een register worden opgenomen met de W;namen van de intekenaren (sluitingstermijn 10 februari 1979). jGEZIGTEN UIT NEeRLANDS INDIË door c.W. M, van de Velde, is een jzamenlijke uitgave van Uitgeverij T. Wever B V. te Franeker en Buijten :hipperheijn/Repro Holland te Amsterdam/Alphen aan de Rijn. Wie nu intekent, bespaart 30.- Ilnderdaad, dank zij de lage voorintekenprijs kunt u 30 besparen door nu op dit iNjunieke plaatwerk in te tekenen. Maak daartoe gebruik van de voordeel (COUPON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop. aan ponder postzegel) aan ANTWOORDNUMMER 5, 8800 VB FRANEKER. Tel. (05170) 3147 Zend mij bij verschijning VOORDEELCOUPON tegen voorintekenprijs dien m4') rechtstreeks/via boekhandel Ujn 4- - - ex GEZIGTEN UIT NEeRLANDS INDIË, naar de natuur getekend en (beschreven door C. W. M. van de Velde Voorintekenprijs geb. 125.- „Jwaam «Straat Postcode S Plaats: Bankrekening- of gironummer Doorhalen wat u met wenst Ontroerd schudt men elkanders hand. Ontroerd neemt men een stukje kaas-uit-het-vuistje. Want die mag tussen al die schoteltjes en schaaltjes niet ontbreken. Veel geluk ermee! Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN De brug over de zeesluis bij Terneuzen zal waarschijnlijk zes tot negen maanden buiten werking zijn als gevolg van een aanvaring in de nacht van donderdag op vrijdag. De schade aan de brug wordt geraamd op zeker tien miljoen gulden, omdat ook het betonwerk en de bascule zijn vernield. Er ls een speciale verkeersregeling ingesteld voor zowel het weg- als het scheepvaartverkeer. Het 14.000 ton metend schip, de Hon- da-carrier Blue Hawk, op weg met een lading auto's naar Gent, ramde eerst het remmingswerk van de brug aan de oostzijde en botste vervolgens tegen de westzijde. De brug zal in zijn geheel moeten worden verwijderd. Bij het slopen van de brug zullen er volgens een woordvoerder van Rijks waterstaat waarschijnlijk nog andere beschadigingen aan het licht komen. Om te voorkomen dat er tijdens de spitsuren enorme files zullen ont staan ls de andere brug over de sluis geopend voor het wegverkeer tussen 7.40 uur en 8.10 uur en tussen 16.35 en 17.05 uur. Het scheepvaartverkeer is dan gestremd. Gedurende de rest van de dag kan het wegverkeer vertraging ondervinden als er schepen worden geschut. De vertraging kan variëren van een kwartier tot een half uur. Vervolg van pagina 1 zuid verkeer. De staatssecretaris heeft voorgesteld dit systeem binnen een maand in te voeren. Daarnaast zou er binnen een half jaar een insti tuut moeten komen dat de vrachten regelt, in de plaats van het huidige, toerbeurtsysteem dat de schippers nu onderling in stand houden. Maar juist het instellen van een dergelijk instituut stuit bij de actievoerders op bezwaren, omdat daarin naast de overheid en de schippers ook de ver laders afgevaardigden zouden moe ten krijgen. Het bezwaar van de actie voerende bonden tegen de inbreng van de verladers is, dat dezen zich met zaken zouden kunnen gaan be moeien waar ze geen deel aan hebben. De staatssecretaris weigert echter af te stappen van wat zij noemt „de instituutsgedachte". Het instituut zou moeten gaan werken met binden de afspraken tussen vervoerders en verladers. Die afspraken gelden dan voor vrachtenniveaus, vervoersvoor- waarden, contracten, commissie en de verdeling van de reisbevrachtin- gen. Overheid en verladers menen dat zij naast de schippers ook een stem moeten hebben in dat instituut. Overleg Door een te sterke vertegenwoordi ging van de verladers, menen de schippers hun lot in handen van deze groep te geven. Zij menen dan ook dat er best een ander systeem voor (hun eigen toerbeurtregeling mag ko men, als de schippers de zaak maar in handen kunnen houden en de verla ders hierover geen zeggenschap krijgen. AMSTERDAM (ANP) De „Stich ting voor politieke bewustwording" en de daarmee verbonden „Stichting oud-strijders legioen" hebben bij de officier van justitie in Amsterdam een klacht ingediend tegen de redac tie van Nieuw Revu en de free-lance journalist Jan Pijper wegens beledi ging van prins Bernhard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een op de vier Nederlanders steekt ter ge legenheid van de jaarwisseling vuurwerk af. Tot de leeftijd van 55 Jaar is om en nabij de dertig procent bezig met vuur werk; boven de 55 jaar daalt de belangstelling tot acht procent en minder. Dit blijkt uit een onderzoek dat het NIPO on langs heeft ingesteld. Uit het onderzoek blijkt ook dat zeventig procent van alle Nederlanders de jaarwisseling thuis viert. Vooral de mensen van 35 tot 55 jaar zijn liever thuis; jongeren en ouderen (en vooral de bejaarden) zijn met „oud en nieuw" naar verhou ding wat meer elders, maar overwegend blijft men toch thuis. onze Haagse redactie )EN HAAG De Arnhemse rechter-commissaris jhr mr. P R. Feith, heeft in juli dit jaar een van jofiele contacten verdachte man die was ingesloten in het huis van bewaring.in voorlopige (heid gesteld op voorwaarde dat hij een„chemische castratie" zou ondergaan. Dit meldt het idblad KRI. een uitgave van de vereniging van reclasseringsinstellingen. (ens het blad is de ruil tot idgekomen op initiatief Ide advokaat van de ver- pte, mevr. mr. M. Verhoe- j. die hiertoe overleg pleeg- jnet een maatschappelijk ;er van de reclassering en tie-psychiater dr J. Schü- "irecteur van het selectie- nut voor TBR-gestelden trecht. Ichüer verrichte volgens |blad zelf de behandeling, bij hij gebruik maakte J^het Duitse preparaat An- Volgens het handboek frchofarmaca" het het mid del een remmend effect op de mannelijke hormonen. Het beperkt de spermaproduktie en heeft een libidodempende werking. Volgens het hand boek kan een ernstige graad van frustatie ontstaan wan neer door androcux-gebruik de potentie sterker afneemt dan het verlangen. De behandeling heeft twee maanden geduurd en is toen gestaakt, omdat naar KRI meldt de verdachte zich in toenemende mate ongerust begon te maken, dr Schüler heeft tegenover het blad ver klaard: „Natuurlijk heeft de verdachte niet in vrijheid kunnen beslissen, maar wat was het alternatief? Hij wilde zelf beslist niet in ht huis van bewaring blijven. Ik ben dan een praktisch man en zie er 'geen been in zoiets te re gelen". Dwang Volgens dr Schüler heeft de man „formeel bekeken inder daad medicijnen onder dwang gekregen, maar ik vind dat gezien het alematief niet ont oelaatbaar". Daartegenover staat de mening van psychia ter prof. dr 8. van der Kwast, adviseur van de minister van justitie, die in het blad zegt; „Een ontoelaatbare geschie denis. Tegen het middel an- drocur heb ik op zich geen enkel bezwaar, al zijn de effec ten op de vruchtbaarheid nog niet echt uit de doeken ge daan. het gebruik van dit mid del in een dwangbehandeling wijs ik echter af". Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie verklaar de gisteren, dat het hier om een uitzonderingsgeval gaat. „Andere gevallen zijn ons al thans niet bekend". Hij ver wees naar de verklaring van staatssecrtaris Haars deze zo mer, dat de afgelopen tien jaar in ons land geen zedende linquenten zijn gecastreerd. Volgens de woordvoerder kan de minister van justitie niets ondernemen tegen een beslis sing van een rechter, die im mers onafhankelijk is. „Er zou een wetswijziging voor nodig zijn om de rechter te verbie den zo'n behandeling op te nemen in de voorwaarden voor in vrijheidstelling. Maar dat ls op de zaak vooruit lopen". Kamervragen Het PPR-Tweede Kamerlid mevr. Beckers zal de minister van justitie in schriftelijke vragen om nadere ophelde ring vragea Dr. van der Kwast en de Arnhemse rech ter jhr. mr. Felth waren giste ren niet voor nader commen taar bereikbaar. Dr. 8chüler weigerde verder op de zaak ln te gaan. Hij zei: „Ik ben niet geïnteresseerd in die zaak. Ik wil rustig mijn beroep uitoefe nen en doen wat mij goed dunkt". Over androcur zegt dr Schüler verder: „Het is al vele jaren uitgetest Het aardige is dat je het kunt doseren, zo zelfs dat een klein beetje ge slachtsgemeenschap ook nog mogelijk kan zijn. Het heeft bijwerkingen als duizeligheid en misselijkheid, de bijwer king die iedereen krijgt die plotseling zijn ballen moet missen. Het is natuurlijk een chemische castratie, maar daar til ik niet zo zwaar aan Je hakt er zijn kop niet af Officiële publikatie van de Stichting Unie „School en Evangelie" Secretariaat: Van Breestraat 14 1071 ZP Amsterdam telef 020-724275 Balans '78 en begroting '79 worden ditmaal geschreven met een gouden griffel! Met bijzondere dank toch voor honderd jaar christelijk onderwijs hoopt de Unie op 20 januari 1979 haar Jubileumbijeenkomst te houden te Utrecht. Des morgens in de Domkerk (10.30-12 00 uur); des middags in het Jaarbeurs Congrescentrum. Het ochtendprogramma vermeldt o.a. openingswoord/voorzitter optreden koor/orkest Chr. Streeklyseum Ede declamatie tekst Volkspetitionnement (1878) door Henk van Ulsen toespraak prof. dr. H Berkhof. In de middagvergadering (14.00-15.30) hoopt Dr. C. Rijnsdorp aan te bieden het Gedenkboek: „In het honderdste jaar". Daarna toespraken van autoriteiten. Bekendmaking van de voorlopige opbrengst van de Jubileum-Uniecollec te. Slotwoord/secretaresse. Receptie. ledereen is in deze bijeenkomsten hartelijk welkom. Evenwel ter voorkoming van teleurstelling vrage men vroegtijdig bij het secretari aat z'n toegangskaart aan. In ieder geval dient deze aanmelding plaats te hebben vóór 6 januari a.s. In het afgelopen boekjaar bereikte de Unie-collecte een record-hoogte bijna drie miljoen! Aan alle gevers wordt ook op deze wijze nog eens heel hartelijk dank gezegd. De Jubileumcollecte '78/'79 is in volle gang. Het „Verguld projectenboek" begint zijn geld op te brengen. Nu reeds is de twee miljoen overschreden. Er wordt op zes gemikt. Het ziet er naar uit dat dit bedrag haalbaar is. Eerlijk gezegd het zou ook wel moeten. Wanneer we althans alle ingediende projecten „all over the world" willen honoreren. Wie daarom nog niet op de een of andere manier is „aangeslagenkan alsnog z'n giroboek pakken: postgiro 515 t.n.v. Unie „School en Evangelie", Voorburg. Bij voorbaat nu reeds heel hartelijk dank! Over de identiteit van het christelijk onderwijs verschenen in de serie: (Uitgave J. H. Kok B.V. Kampen, onder auspiciën van de Unie „School en Evangelie") in het afgelopen jaar de volgende Cahiers: nr. 12 Prof. dr Jac. Schouten: Doelstellingen van het christelijk onder wijs. nr. 27 Werkgroep Unle/Chr. Buitengewoon onderwl|s: Het buitengewoon onderwijs een brug naar de toekomst Nr. 28 Slpke van der Land: De kans van je leven. (Gekleurde achter grondinformatie bij de projecten buitenland). Nr. 29 Drs. T. M. Gilhuis: En tóch is het anders. (Over de herkenbaar heid van het christelijk onderwijs) (2e druk). Bij de jaarwisseling zal de scholen bereiken een exemplaar van het werkboekje: „Christelijk onderwijs toen en nu". (Bestemd voor de bovenbouw van het lager en de benedenbouw van het voortgezet onderwijs). Samenstellers: Wim Goezinnen, Jaap Hordijk en Wim Westerman. In het jaar 1979 zullen het licht zien: nr. 30 Dr.C. Rijnsdorp (e.a.): Gedenkboek „In het honderdste jaar" Een spiegel het christelijk onderwijs voorgehouden door „anderen" en waarin het ook zichzelf ziet. nr. 31 M. C. Capelle: „Hij is als u zelf". (Achtergrondinformatie over de denk- en leefwereld van de gastarbeider en zijn kind), nr. 32 Dr. C. A. de Leeuw, dr. J. H. Meesters en W. E. Westerman: „De nieuwe meester". 20 januari: Jubileumbijeenkomst te Utrecht. Aanbieden Gedenk boek: „In het honderdste jaar. 21 april: Werkvergadering. Aanbieding Cahier: „Hij is als u zelf". 23 augustus: Gebedsdienst Grote Kerk Maassluis. 15 september: Werkvergadering. Aanbieding Cahier: „De nieuwe meester". 30 september 7 oktober: de honderste Uniecollecte. Kwartaaltijdschrift voor Documentatie van en Bezinning op het christelijk onderwijs. In dit tijdschrift wordt de discussie gekanaliseerd die allerwegen nog steeds plaatsvindt over de identiteit van openbaar en bijzonder onderwijs Een bron van authentieke informatie. Deze periodiek ging onlangs z'n zevende jaargang in. Officieel orgaan van de Unie „School en Evangelie". Dit blad bedoelt in populaire vorm voorlichting te bieden over allerlei aspecten van activitei ten van het christelijk onderwijs in binnen- en buitenland Een blad voor ouders, besturen, personelen en wie verder maar bij het christelijk onderwijs betrokken is. Dit blad verschijnt viermaal per jaar. Internationaal Bulletin, in samenwerking met het Internationaal Verband voor Christelijke opvoedings- en onderwijsorganisaties. Dit orgaan be doelt de band tussen het christelijk onderwijs in ons land en daarbuiten te verstevigen door het geven van wederzijdse informatie en documentatie. Dit Internationaal Bulletin verschijnt tweemaal per jaar Als je niet weet wat je doen moet (Bij de jaarwisseling) Heel hartelijk dankt de Unie allen die, waar ook, dit jaar gestóan hebben voor christelijke opvoeding en christelijk onderwijs. Allemaal mensen die het een ramp zouden vinden wanneer het christelijk onderwijs in Nederland verdween. En die elkaar bemoedigd hebben En dat willen blijven doen. Om een honderdjarige erfenis te bewaren niet alleen, maar haar te gelde te maken in een voortdurende bezinning op dat gene wat nog steeds haar bijzondere waarde uitmaakt. In veel onzekerheid, bij alle kritiek die deze mepsen ook zelf hebben op het reilen en zeilen van de school met de Bijbel, te midden van velerlei discussies omtrent de identiteit van het christelijk onderwijs voelen zij zich al is het in geheel ongelijksoortig en ander opzicht aangesproken door datgene wat een heel eenvoudig joods mannetje in Westerbork eens tegen Abel J. Herzberg zei: „Als je niet weet wat je doen moet. moet je je beginselen volgen. Daar heb je ze voor". Met dié bedoeling willen we met u de drempel van het nieuwe jaar over. In de verwachting dat de God van onze vaders ook dit jaar die van ons en van onze kinderen zal zijn. Met de beste wensen voor een gezegend Jaar onzes Heren, Amsterdam, 30 december 1978. Namens het Dagelijks Bestuur, Drs T. M Gilhuis, voorzitter W. M. Ridderbos-de Rooij, secretaresse

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3