spelers maken de dienst uit KNWU vaak machteloos Verlies Stadion Feyenoord groter Drie Oosteuropese landen naar Moskou 2 vervloed aan talent speelt basketbalbondscoach Tom Quinn danig parten rotesten tegen >mst bokser t Zuid-Afrika Bijna 100.000 bezoekers minder Stade Reims failliet FIFA verwerpt kritiek op indeling Theorie wordt door sponsors aan laars gelapt 'lan Jansen ti studie Betty Stöve zevende op loonlijst Ria Visser en Hans van Helden snel in Inzeil lERDAG 30 DECEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 27 or Steve Reed OCKHOLM Hoewel de overijverige Zweedse basketbal- 5 id slechts een „vriendschappelijk" toernooi organiseerde, (e bijeenkomst van vier Europese landenploegen toch van (Zienlijke waarde. Volgend Jaar mei immers vindt in Grie- Uand de eliminatieronde-wedstrijden van het Europees tnpioenschap plaats en in begin Juli zal het grote Europese inpioenschap in Italië plaats vinden. Van de vier deelne- .jinde teams in Zweden is alleen Nederland rechtstreeks (laatst voor de eindronde, de andere landen (Frankrijk, it jekenland en Zweden) moesten zich via een slopende voor- ide zien te plaatsen voor dat festijn in Italië. Nederland zich voor het eerst in geschiedenis bij die elite heeft aatst is in Zweden al te merken, egatieve zin wel te verstaan. De andere landenteams verschijnen l voorbereid en vrijwel compleet; erland toont het tegenovergestel- één training slechts en een B- g. Adel verplicht, zou Je mogen en, maar dat heeft bij het vrij bui- je Nederlandse basketbalvolkje t geteld. Terugkijkend in de di- achter ons liggende geschiedenis Je een veelheid van problemen, bbelingen met spelers en coa- onvolledlge ploegen die afge- rdigd werden naar zware toer- len etc. etc. In 1976, toen de Ame- a ^an Sheridan het Nederlands team plaats op de wereldkaart gaf, zei In een onbewaakt ogenblik: „Dit kan bij de wereldtop komen, eel talent huist hier." Sheridan is imiddels allang niet meer en ook opvolger van toen, de Nederlan- Janbroers werd als een vuile ddoek achtergelaten. Ierland doet het thans met de erikaan Tom Quinn, een man die harde hand en vooral open porte- maie afwachtte tot de bondsbe- iirders bereid waren zijn bepaald kinderachtige eisen in te willi- Van Quinn wordt verwacht dat de Nederlandse ploeg tot en hope- tot en met de Olympische Spelen Moskou zal leiden. Een opgave waarschijnlijk iedere coach ter eld graag zal aanvaarden, zeker hij het materiaal van Nederland krijgt. Quinn zegt in Zweden niet e veel. Hij is zich bewust van het dat zijn „normale" werkgever, de ■n, YORK De komst van de dafrikaanse zwaargewicht Kallie oetze voor het op 13 januari te iden boksgevecht tegen Bill Shar- heeft in de Verenigde Staten tot rige protesten geleid. Bewegingen, strijden voor de burgerrechten, >ben demonstraties aangekondigd >r de hal in Miami, waar het ge- :ht wordt gehouden, voor het Ma- on Square Garden in New York en het gebouw van de televisie- atschappij CBS, die het gevecht zendt. Cnoetze is in Zuid-Afrika politie- n geweest en heeft in die hoeda- ;heid een 15-jarige neger in Preto- in beide benen geschoten. Daar is destijds voor gestraft. Dominee se Jackson, één van de belangrijk strijders voor burgerrechten en ineens protesterend tegen de nst van de bokser, noemde Knoet een vertegenwoordiger van „het ld-Afrika, een blanke bullebak, die zwarte jongens schiet. Dit land ig geen vluchtoord voor hem zijn." t ministerie van buitenlandse za- i van de Verenigde Staten heeft ïoetze reeds een visum verleend. Zweedse eredivisieclub Soedertaelje, hem op de vingers kijkt, omdat hij al zijn part-time werkgever Nederland al langs diverse klippen probeert te loodsen, een van die klippen is de nationale Zweedse ploeg. Quinn kan ook niet veel zeggen. Pas verleden week kwamen de contractbesprekin gen met de Nederlandse basketbal- bond rond, terwijl de gehele Neder landse basketbalwereld in feite dacht dat alles al een half jaar geleden gebeurd was. Dat was dan probleem nummer één en daarbij kwam meteen dat een veelheid van Nederlandse topspelers de reis naar Zweden en Finland (van middag een officiële interland in Hel sinki) niet zag zitten. Quinn heeft zich daar vrijwel niet over uitgelaten. Hij zegt: „Ik speel hier met die jongens die hier rondlopen. Ik kan de situatie niet veranderen, zeker niet vanaf de afstand Zweden-Nederland. Het be schikbaar zijn van de spelers is een duidelijke bondsaangelegenheid." Waarmee de Amerikaan zich dus op enige afstand van het ware gebeuren opstelt en alle verantwoording terug- schuift naar de bondsbestuurderen. Quinn weer: „Er zijn jongens zoals Dekker, Plaat, Bruinsma, Woudstra en Faber met wie ik kort gepraat heb en die me duidelijk hebben gemaakt dat dit toernooi niet goed voor hen uitkwam. Om diverse redenen. Ze hebben me wel gezegd in de toekomst beschikbaar te zijn. En daar heb ik dan, als bondscoach, genoegen mee te nemen." Weer die berusting dus bij de anders zo streng bekend staande coach. Maar, zoals gezegd, Quinn heeft nog niet te veel vaste grond onder de voeten. Het feit dat in Stockholm een soort van veredeld b-team optreedt, verrast de buitenlandse kenners ech- met deze situatie leven. We hebben er nu eenmaal mee te maken dat de spelers beslissen of zij wel of niet naar ROTTERDAM Het financiële resultaat van Stadion Feyenoord NV is in het op 30 juni afgesloten boekjaar 1977-78 wederom niet gunstig geweest. Het boekjaar werd afgesloten met een netto verlies van 65.057 gulden tegen een netto-verlies van 5.327 gulden in 1976-77. De onrustbarende teruggang van de bezoekersaantallen in het Ne derlandse voetbal ging ook de deur van het Stadion Feyenoord niet voorbij, aldus de directie in het jaarverslag. Het aantal bezoe kers van de wedstrijden van Fey enoord, landelijk gezien nog een van de hoogste, beleefde een on gekend dieptepunt sinds de in voering van het betaalde voetbal. De 17 competitiewedstrijden werden bezocht door 319.318 be zoekers tegen 417.277 in het voor gaande boekjaar, waardoor het gemiddelde aantal per wedstrijd daalde van 24.546 tot 18.783. Voor een op zijn minst sluitende exploitatie zijn volgens de direc tie andere goed bezochte evene menten als interland- en Europa cupwedstrijden onontbeerlijk. Een week voor het afsluiten van het boekjaar vond een bijzonder evenement in het stadion plaats, Bob Dylan in Concert, dat in alle opzichten een enorm succes was. Helaas zijn dergelijke evenemen ten nog te incidenteel, zo ver zucht de directie. In totaal werden in 1977-78 in het stadion 23 (vorig jaar 25) evene menten gehouden met een totaal aantal bezoekers van 427.849 (670.241) ofwel gemiddeld 18.602 (26.810). Hoewel de inkomsten aanzienlijk lager waren (de opbrengst uit wedstrijden daalde van 1 miljoen gulden tot 651.881 gulden) heeft dit er niet toe geleid dat minder zorg aan het onderhoud van het stadion werd besteed. Wat nodig was gebeurde. De directie hoopt dat door de prestaties van het verjongde Feyenoord-elftal de be langstelling weer zal toenemen. Tom Quinn heeft zich erin berust ieder toernooi met een volledig ander team aan te treden voorbeeld West-Duitsland en Fin land, waar het basketbal bepaald niet hoger aangeschreven staat dan in Ne derland, had men wel bedacht afvaar digingen te sturen met video-recor ders en al. Over professionalisme ge sproken. Zo stelde de coach van Fin land, de Amerikaan Peterson: „Ik heb een tijdje naar de namen van de Nederlandse spelers zitten kijken, maar ik kende er in feite maar twee. Hebben jullie dan zoveel talent in huis?" Het antwoord op die vraag kwam na de schitterend behaalde overwinning op Griekenland, maar zegt natuurlijk nog niets. Want de nederlaag tegen Frankrijk op de eerste dag van het toernooi mocht er natuurlijk ook we zen. Vraagstelling nummer één is nu, hoe gaat het verder met dit Neder lands basketbalteam. Er staan in de komende maanden toernooien voor de deur in het Westduitse Bremerha- fen en Praag en een vrij lange trai ningsstage met een driedaags optre den in Zuid-Frankrijk. Als het gros der spelers nu weer afzegt, wat dan? Bondsbestuurder Rotteveel: „Je leert ter veel meer dan Quinn en de Neder landse spelers zelf. In landen als bij een toernooi gaan. We hebben een maand geleden formulieren rondge stuurd wie er beschikbaar was tot en met Moskou en wie alles zou kunnen meemaken. Er zijn maar een paar spelers die een volledig „ja" invulden, de meesten hebben in die tijd zeker wel iets." Coach Quinn lijkt zich met deze ma terie niet of nauwelijks te bemoeien. Hij zegt in de Den Boschspeler John van Vliet een uiterst nuttige Neder landse speler te hebben gevonden. En noemt dat als een zeer positief punt. Van Vliet, maar dat geheel terzijde, was in feite internationaal volledig afgeschreven en kon slechts de reis naar Stockholm meemaken omdat de „echte" voor de eer bedankten. En dan nog een punt van opmerkelij ke ameteuristische inslag, geldend voor dat wat er in Nederland speelt. Daags voor het Stockholm-toernooi speelden vijf geselecteerden van de Qulnn-ploeg een slopend ééndaags toernooi met hun respectievelijke clubs in Voorschoten. Natuurlijk een ridicule zaak, maar eens te meer het bewijs dat de spelers volledig de baas zijn over het hoe en waarom van het Nederlands team. REIMS Het bestuur van de Franse club Stade Reims heeft het faillise- ment aangevraagd. De club verkeer de de laatste jaren in grote financiële moeilijkheden. De laatste weken wer den de salarissen van de contractspe lers door de voorzitter uit zijn privé- kapitaal betaald. Het bestuur wilde de salarissen van de spelers halveren en tegelijkertijd de premies verho gen. De spelers gingen daar niet mee akkoord ea dreigden met een staking. Stade Reims bezet op dit moment de laatste plaats in de Franse competi tie. De club zal het seizoen nog wel uitspelen met vijf of zes profs aange vuld met amateurs en jeugdspelers. Stade Reims is een van ae Deroemd- ste clubs uit Frankrijk. In de vijftiger jaren werd na zes landstitels twee maal de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen bereikt. Real Madrid was met 4-3 en 2-0 net iets te sterk. De bekendste spelers van Stade waren Raymond Kopa en Just Fontaine. ZÜRICH De internationale voetbalfederatie (FIFA) ver werpt de kritiek op de groepsindeling van het kwalificatie toernooi voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De FIFA is het niet eens met de beschuldiging dat er discriminatie ten opzichte van de Oosteuropese landen heeft plaatsgevonden. Tsje- choslowakije, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Polen zijn ingedeeld in één groep, hetgeen betekent dat slechts één van hen kan deelnemen aan het eindtoernooi. In het officiële maandblad van de bond wijst perschef Rene Courte de kritiek af door te stellen dat Oost- Europa al zeker is van twee vertegen woordigers op de Spelen, te weten organisator de Sovjet-Unie en titel verdediger Oost-Duitsland. Met de groepswinnaar zullen dus drie Oost europese landen bij de Spelen aanwe zig zijn. door Johan Woldendorp In theorie heeft de wielerunie de maatschappelijke touwtjes aardig in handen. De belangrijkste voorwaarde om een sponsorlicentie te krijgen is het regelen van de sociale en recht spositie van de renners volgens de richtlijnen van de wet en de KNWU. En in overleg met de bedrijfsvereni ging voor de gezondheid, de geestelij ke en maatschappelijke belangen zijn handvaten ontworpen, waaraan renners zich kunnen vastklampen, in dien ze op straat komen te staan. Dat geldt zowel voor de bezitters van een A-contract (een arbeidsovereen- DEN HAAG Met de opmerking „de positie van de Neder landse beroepsrenner is zo goed en zo slecht als hij die zelf verzorgt" slaat KNWU-directeur Harry Meuwese de spijker op zijn kop. Al eerder in deze serie is geconstateerd, dat veel sponsors profiteren van de goedgelovigheid en de onblusbare drang om te fietsen, die beroepscoureurs erg opzichtig etale ren. Maar ook de pedaleurs zijn niet vrij gepleit van de sociale ellende, die rond velen is ontstaan. „Pierre Dingenouts, hoofd bestuurslid van de KNWU, en Eddy Beugels, het vroegere sportcommissielid, hebben een sponsorboek geschreven, E^.? van rassensiiuatiein waarop we apetrots zijn. Iedereen, die met het daarin gepubll- Iri-Afrllra ppn hlnnkp hiillphfllc die ceerde modelcontract op zak loopt, geniet een uitstekende sociale verzorging. Maar de verhoudingen liggen helaas an ders", stelt Meuwese vast. de publiciteit van een firma, doch stelt verder zijn eigen trainings- en wedstrijdschema samen). Meuwese desondanks: „Wij schrijven regels voor, maar er staat nergens dat er sancties kunnen worden getroffen tegen overtreders van die bepalingen. Zeker, zolang de sponsorlicentie nog niet is uitgeschreven. We zijn nog niet zover, dat we door sponsors uitgereik te contracten kunnen controleren. Menig zakenman zal in zo'n geval opmerken, dat hij de voorwaarden eerst zelf wil onderzoeken. Wanneer we het niet vertrouwen vragen we de renner ons zijn contact te laten zien. Het gebeurt echter zelden dat hij zijn baas vraagt: „Mag ik dat ding eens driemaal 24 uur meenemen?" De meesten willen per se blijven rijden. Als de sponsor zegt: „Ik geef je naast de reiskosten een shirt en een broek" en de coureur is daarmee tevreden, dan staan wij machteloos." De markt wordt vooral verziekt door mensen, die graag profrenner willen worden en in dat streven geen enkele barricade op hun weg ontmoeten. „Ze vinden dat hun aanzien met sprongen omhoog schiet, als ze in een café kunnen zeggen, dat ze hetzelfde vak uitoefenen als Merckx en Knete- mann", zegt Meuwese verbitterd. De KNWU heeft wel geprobeerd om de stroomversnelling van adspirant be roepsfietsers aan banden te leggen, maar kreeg juridisch nul op het re quest. Meuwese weer: „Zes jaar gele den hebben we bepaalde normen ge steld, die al snel werden achterhaald. Aanvankelijk werd er een uitslagen lijst verlangd, maar die maatregel bood ons te weinig houvast. Toen hebben we het op het punt van de sociale zekerheid gegooid. Ook dat was arbitrair. Ik kan in dat verband heel aardige voorbeelden geven. De ene renner zei: „Ik heb geen werk en dus ook geen geld. maar mijn vader staat borg voor mij". Moet je dan naar de vader toestappen en zo'n bewering in twijfel trekken? Een an der merkte op, dat hij de beste waar borg had, die een mens zich kan voor stellen: een ww-uitkering. Een derde deelde mee, dat zijn vrouw werkte en aldus in het onderhoud van het gezin voorzag. Nog weer een ander kwam met een omzetstaatje van zijn bedrijf op het uniebureau. Hij had ook kun- ui onze sportredactie REDA Het acht jaar oude plan- insen om onder auspiciën van de NWU een arbeidsbureau voor werk- ze beroepseoureurs in het leven te komst met een ploegleider) als van iepen, wordt waarschijnlijk toch be- een B-verbintenis (de renner verzorgt kbaar binnen de KNWU. Wim oosenburg, voorzitter van de sport- immissie, vindt, dat er in tegenstel- tot enkele jaren geleden, vol- ende redenen aanwezig zijn om het ee van WCS-preasus Karei Jansen een nadere studie te onder erpen. )e tijden zijn veranderd," deelde hij i een vergadering tussen de sport- immissie en de SBB mee. Daarmee lelde hij op het feit, dat het met de erkgelegenheid voor het gros van de ederlandse profrenners maar mond- smaat is gesteld. Om die reden gaat SBB de markt op om sponsors te leken. Roosenburg verder: „Boven- len bestaat de mogelijkheid, dat het linisterie van CRM subsidie voor ■ofsport in het algemeen gaat geven, et het oprichten van een aparte rofsectie ligt het moeilijker. In dat sval zullen de statuten gewijzigd loeten worden en dat is iets, waar de gemene vergadering over beslist, e KNWU is vooralsnog niet van plan an acquisitie te doen. Wanneer de ond dat wel doet, wekt ze bepaalde erwachtingen bij de sponsors. In- ien de zaak op de fles gaat, heeft dat linder prettige consequenties voor e KNWU." oosenburg is na het vertrek van jortcommissielid Hans de Moor ij was belast met het prof fietsen oorzitter van de commissie beroeps- ielrennen van de KNWU geworden. dat orgaan, waarin verder Hein erbrugge, Gerard Peters en Pierre lingenouts zitting hebben, heeft ook VBW-voorzitter en SBB-secretaris iet van der Touw zijn intrede edaan. In een tijd, dat de Nederlandse wielerprofs In sportieve zin onge kende successen behalen, is de werkloosheid schrijnender dan ooit en stammen veel sociale re-' gels uit de oertijd. Over die keer zijde van de klatergouden medail le gaat deze serie van vier verha len. Vandaag wordt het laatste artikel gepubliceerd. De voor gaande delen stonden op 27, 28 en 29 december In de krsnt. KNWU dan tevens werkgever zou worden. Ik denk, dat menig goede renner niet onverdeeld gelukkig is met het idee werknemer te zijn van t of de natio- reglementen de jury's aan wijst en de zorg heeft over doping controles. Maar het eerste probleem is het geld. Qua beoefenaars is de KNWU maar een kleine bond. De wielerunie is kleiner dan bii voor beeld de politiesportbond. De Drie bond is vijf keer zo groot, de korf: strikt worden nagelef jridge- r zo groot, de korfbal telt 90.000 leden, dat is vijftien keer KNWU-directeur Harry Meuwese: „Wij zijn nog niet zover, dat we door de sponsors uitgereikte contracten kunnen controleren". nen zeggen: „Die Mercedes van 45 rooien, die voor de deur staat, is dat genoeg?" We voelden al snel aan, dat we ook in dat opzicht geen been had den om op te staan. In een vrij land mag je het beroep kiezen, dat je zelf wilt." Ook de wielrennersvakbond WBW heeft zich over het probleem van de imcompetente beroepscoureur gebo gen. Zonder resultaat. Voorzitter Piet van der Touw: „Kwaliteit selecteert zichzelf, maar voor het zover is, is er een half uur gekoerst en hebben de mensen, die het niet meer aan kun nen al ongelukken veroorzaakt. Ik zou niet weten, wat je er tegen moet doen. Dat geldt voor de vier actieve renners uit het bestuur (Jan Raas, Cees Bal, Piet van Katwijk en Theo Smit red) evenzeer." En SBB-eoör- dinator Peter Bonthuis, de man die namens de georganiseerde wieler sport de contracten voor de criteria regelt: „Je kunt ze niet weigeren. Ie dereen heeft recht op startgelegen heid." Harry Meuwese maakt een onder scheidt tussen coureurs, die hij als een ruime voldoende tot een tien kwalificeert, en de groep, die onder dat schoolrapportniveau huist. „Die eerste categorie komt wel onder dak. Iemand die zijn vak goed uitoefent, kan heel veel geld verdienen. Dat vind ik terecht, want de arbeidsom standigheden van de profrenner zijn heel anders dan die van de man, die op kantoor zit en volop zekerheden geniet. Ik ben er van overtuigd, dat voor de aanvang van het seizoen veer tig profrenners een goede sponsor hebben gevonden. Daarvan uitgaan de kun je je afvragen of het wel zo slecht is in Nederland." Die veertig zijn er, gezien het huidige korps van 24, nog lang niet en als ze er wel komen, is het de vraag in hoever re het om eendagsvliegen gaat. Enke le jaren geleden poneerde Karei Jan sen, voorzitter van de Vereniging van contractspelers, het plan om onder auspiciën van de KNWU een uitzend bureau voor wielrenners op te rich ten, „Het uitzendbureau zou op non- profitbasis alle beroepsrenners in dienst kunnen nemen en ook de op dracht moeten krijgen sponsors te zoeken. Dat laatste is namelijk niet in eerste instantie de zorg van de WBW, zoals ook de FNV niet primair de taak heeft om werkgevers te zoe ken. De KNWU heeft het bod afgesla gen, enerzijds omdat ze de man kracht er niet voor had. anderzijds omdat ze het financieël niet kon ver antwoorden." Meuwese: het idee ,Ik sta huiverig tegenover van Jansen, omdat de de KNWU. Voor het komende jaar werken we met een begroting van 2,2 miljoen, waarvan zes ton subsidie van CRM. Met een klein clubje moe ten we dus 1,6 miljoen bij elkaar zien te scharrelen. We hebben iets aan eigen middelen, het bondsbureau is ons eigendom, maar verder bezit de KNWU niets. Wanneer we morgen plotseling dertig werknemers extra in dienst hebben, zou dat een tamelijk onverantwoorde daad zijn." Op één onderdeel is de in 1972 opge richte SBB (Stichting ter bevordering van de beroepswielersport) een waar dig alternatief. Onder haar en de im pulsen van de VOB (de vereniging van organisatoren van beroepsren- nerswedstrijden) stijgt het aantal cri teria gedurig volgend jaar onge veer 55 en beweegt de niet-com- merciële arbeidsbemiddeling zich op een dusdanig peil, dat dik betaalde wedstrijdmakelaars nauwelijks en tree tot de KNWU hebben. Harry Meuwese: „Het gras is zo ongeveer voor de voeten van discutabele ma nagers weggemaaid. Het kwaad was negen, tien jaar geleden veel sterker aanwezig. Te veel mensen waren toen op een dubieuze manier bezig." Tijdens een bijeenkomst in Oister- wijk, twee weken geleden, spuiden veel werkloze coureurs kritiek op de handelwijze van de officiële SBB- coördinator Peter Bonthuis, die „ge bukt" gaat onder het feit, dat hij bij wijze van vriendendienst administra tief werk voor Peter Post opknapt. Bonthuis verdient zijn brood als ambtenaar van de gemeente Rotter dam. De „makelaar" gaat vrijuit, nu de KNWU, SBB en VOB zich achter zijn beleid hebben geschaard. Bont huis: „Ik zal mijn bindingen met Pe ter Post niet ontkennen. Wanneer mijn positie als coördinator in het gedrang komt. is de keus niet moei lijk. Dan kies ik voor de administratie van de ploeg van Post. Ik weet, dat ik de schijn tegen me heb. Daar komt bij, dat Gevers, Van Katwijk en We- semael (renners van de ploeg-Post red) erg moeilijk startgelegenheid in Nederlandse criteria kregen. Aan de andere kant heeft Thaler, winnaar van een etappe in de Tour de France, maar drie wedstrijden in Nederland gereden Het punt is nu eenmaal dat de organisatoren vedetten voor hun geld willen zien. Het bedrag, dat je namens hen overhoudt, verdeel Je naar evenredigheid." Ten slotte een veelzeggend detail. Pe ter Bonthuis: „Het is een slechte zaak, dat de premies van criteria pas voor 15 december uitbetaald hoeven te worden. Gerrie van Gerwen won dit jaar de ronde van Galder (traditio neel de eerste dorpsronde in het sei zoen red), maar kreeg pas deze maand zijn geld." De 14 overige Europese landen zijn verdeeld in drie groepen. Daarvan gaan er maximaal drie naar de eind ronden, maar het kunnen er ook twee zijn als Israël zich plaatst, stelt Cour- te in zijn artikel. In zijn maandblad maakte de FIFA eveneens bekend dat voorzitter Ha- velange en secretaris Këser volgende maand tijdens de bijeenkomst van het dagelijks bestuur van het interna tlonaal Olympisch Comité in Lausan ne een gesprek zullen hebben met dc Olympische leiders. De FIFA heeft namelijk beslist dat alle spelers die hebben deelgenomen aan kwalifica tie- dan wel eindrondewedstrijden van het toernooi om de wereldbeker niet mogen spelen in olympische wedstrijden. Deze maatregel werkt vooral in het nadeel van de Oostblok landen, die alleen het begrip (staats i- amateur kennen. Het IOC vond deze beslissing in strijd met de olympische regels en vroeg de FIFA het besluit te herroepen. De FIFA weigerde. NEW YORK Betty Stöve heeft in het afgelopen Jaar 177.243 dollar ver diend met haar tennlskunsten. De Nederlandse is met dit bedrag zeven de op de ranglijst bij de tenissters, die wordt aangevoerd door de statenloze Martina Navratilova met 500.757 dollar. Bij de heren heeft Björn Borg het meest verdiend. De in Monte Carlo gehuisveste Zweed streek met racket en bal de somma van 691.886 dollai op. De Amerikaan Jimmy Connors is tweede met 519.307 dollar. De top tlen-UJaten zien er als volgt uit: Heren; 1 Björn Borg (Zwe) 681.886 doUar, 2. Jimmy Connor. (VS) 519.307, 3. Vitas Oerulnltls (VS) 425 845, 4 nu Nastase (Roe) 402.422, 5. Eddle Dlbba (V8> 250.872 6. Wojtek Flbak (Pol) 241.744, 7. Brian Oottüici (VS) 228.205, 8. Raul Ramirez (Mex) 226 110, 0 John McEnroe (V8) 209 024, 10. Peter Flemlr.. (VS) 205.626. Dames: 1. Martina Navratilova (str tenloos) 500 757 dollar. 2. Chris Evert (VS) 454 48'. 3 Virginia Wade (OB) 297.527, 4. Kerry Reld (AU' 108.766, 5. Evonne Cawiey (Aüs) 180 844, 6. Wend'. Tumbull (Aus) 180.758, 7. Betty Stöve (Ned 177.243, 8. Virginia Ruzlcl (Roe) 151.379, 9. Bill ie Jean King (VS) 149.492, 10. Reglna Moralkov,* (TsJ) 87.706. De Australische veteraan Ken Rose wall heeft zich tijdens het tennistoer nool om de open Australische titels In Melbourne geplaatst voor de derci>- ronde herenenkelspel. Hij won in vier sets van de Amerikaan Sherwood Stewart. 2-6, 7-6, 7-5 en 7-6 INZELL Ria Visser heeft tijdens internationale wedstrijden in Inzeil het Nederlands juniorenrecord voor meisjes op de 1500 meter verbeterd Zij won de afstand in 2 minuten 16.86 seconden. Het oude record was geves tigd op 3 april van dit jaar op de baan van Medeo door Ilona Leushuis met 2.17.06. De 1500 meter bij de heren leverde een overwinning op voor Hans van Helden in 2.03.67. Tweede werd Harm van de Pal in 2.04.62. Hans van Hel den won ook de 5000 meter ln 7.33.22 Hij werd gevolgd door de Finnen Jar mo Alppi met 7.39.04 en Olavi Koep pae met 7.39.42. Harm van der Pal finishte als zesde ln 7.47.30. Afgelast DEN HAAG De afdeling Haarlem van de KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terrei nen alle voetbalwedstrijden voor van daag en zondag 31 december afgelast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27