de demonie van de staat I- ET ERDAG 30 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET P 14 - RHS13 jr Herman Amelink staat is vrijwel almachtig iaarvan worden dagelijks tsen het slachtoffer. De fchtsmiddelen van de staat zo omvangrijk, dat geen Mvidu daartegen op kan. ®^ten doen namelijk aan po le, dat wil zeggen: ze stre- naar macht en dat stre- wordt gekenmerkt door hanteren van machtsmid- in. oeleinden van het statelijk strë- -orden vaak in mooie woorden ;t. Maar hoe mooi die woorden linken, toch worden veel men- it slachtoffer van het optreden staat. Als ze het niet eens zijn de doelstellingen van de staat ze leven, kunnen ze achter de verdwijnen. Voortdurend le- iensen met de vrees dat ze opge- gemarteld of gedood zullen wor- De staat waarin ze leven is voor een vijand, die hen bedreigt, inti- irt en indoctrineert. De staat tt dan demonische trekken aan. voorbeeld van de demonische i is nog steeds het Nazi-Duits- van Adolf Hitler. Zes miljoen i werden het slachtoffer van de [che idealen. De wereld werd in 1 gezet door de machtsaanspra- I van een verongelijkt land. joit weer de Tweede Wereldoorlog was de mene leus daarom: dit nooit In 1948 werd de Universele Ver- ng van de Rechten van de Mens raard door de Algemene Vergade- van de Verenigde Naties. De indi- :1e rechten en vrijheden van de tegenover de staat werden door verklaring beschermd. Een do- >nt met rechtskracht was het maar er. ging toch een morele ig vanuit op alle landen die het lent ondertekenden. Het moest :is leggen voor een nieuwe we- waarin de/mens niet langer angs- loeft te zijn. duurde tot 1966 tot de Universele laring de vorm kreeg van een ,g. Een verdrag dat overigens „straffen" kent voor overtredin- In de Verenigde Naties werden verdragen tot stand gebracht: iver de politieke rechten en vrij- van de staatsburger en één zijn sociaal-economische rech- In dit artikel wil ik vooral stil bij de politieke rechten en vrij en. Niet omdat sociaal-economi- rechten (zoals vrijwaring van ■ek, het recht op arbeid en op le voorzieningen) van minder be- zouden zijn, maar omdat deze meer het karakter hebben van politiek programma. Zeker voor irme landen zijn deze rechten pas le lange duur te realiseren. Van de nulering van deze rechten gaat rigens wel een appèl uit op de Ie landen om mee te werken aan A rechtvaardiger internationaal Ajnomisch stelsel dat de onderont- «kelde landen tenminste enige ats biedt om die rechten te reali- oncreet politieke rechten kan in principe e staat zijn burgers gunnen, onge- t zijn economische omstandighe- Het zijn rechten als de vrijheid gedachten, geweten en gods- ïst, het recht op vrije meningsui- op eerlijke berechting en de vrij ing van willekeur. Afwezigheid deze rechten is betrekkelijk ge- ikelijk aantoonbaar. Tegen het thouden van politieke gevange- tegen het martelen van gevange- i, tegen willekeurige verdwijnin- i, tegen het zonder proces gevan-, i houden van mensen worden con té acties gevoerd, «Joor mensen die i beroepen op concreet omschre- rechten. Het gaat om situaties in beginsel tamelijk snel veran- 1 kunnen worden. lert de opstelling van de Univérse- [Verklaring van de Rechten van de tas zijn er op tal van terreinen Idere uitwerkingen gekomen van de arin geformuleerde rechten. Zo I nvaardden de Verenigde Naties in een verdrag tegen volkeren- f >ord, in 1951 een verdrag over de :htspositie van vluchtelingen, in J52 een verdrag over de politieke ihten van de vrouw en in 1965 een rdrag tegen rasdiscriminatie. In 75 werd een verklaring tegen het irtelen van gevangenen opgesteld. landen van de Raad van Euro- aanvaardden in 1950 de Euro- Ise Conventie voor de Rechten van A mens, die de mogelijkheid schiep A|t burgers van Europa in beroep Alan bij het Europese Hof of de Euro- A se Commissie voor de Rechten van A mens in Straatsburg. Zo behandel- A het Europese Hof vorige maand A S een klacht van de Nederlander its Winterterp die al tien jaar op sloten zit in een psychiatrische in- hting zonder dat hij zich daartegen verzetten. Winterterp beroept h op de door Nederland aanvaarde >aling in het Europese Verdrag >r de Rechten van de mens, dat ;ene die van zijn vrijheid is be id. er aanspraak op kan maken Jrechter een oordeel uitspreekt i wettigheid van die gevangen- llfl i 1 Helsinki belijdt de eerbiediging van de rechten van de mens en van funda mentele vrijheden, met inbegrip van de vrijheid van denken, geweten, godsdienst of overtuiging. De deelne mende staten (vrijwel alle Europese landen, de Verenigde Stat^^aUana- da) „zullen bij voortduring oeze réch ten en vrijheden in hun onderlinge betrekkingen eerbiedigen en zullen er gezamenlijk en afzonderlijk, alsmede in samenwerking met de Verenigde Naties, naar streven de universele en daadwerkelijk eerbiediging hiervan te bevorderen". Verpakking De bepalingen uit de verschillende akkoorden maken afdoende duidelijk dat het bij de zaak van de mensen rechten om een algemeen aanvaard goed gaat. Toegegeven zij dat deze ke valse voorstellingen van zaken ge geven. Maar dat maakt de idealen er niet minder nastrevenswaard om. Voornemens Dat alle genoemde verdragen en be palingen tot een daadwerkelijke ver betering van de positie van het indivi du tegenover de staat hebben geleid is moeilijk vol te houden. De goede voornemens worden telkens over spoeld door politieke belangen en te genstellingen. Het nu bijna afgelopen jaar heeft weer vele voorbeelden laten zien van Macht schending van de mensenrechten. De wereldkampioenschappen voetballen in Argentinië waren aanleiding voor een grootscheepse campagne tegen de regerende militairen van dat land. nen in de Verenigde Staten worden toegekende rechten ontnomen. In China veranderden mensen van de ene dag op de andere van een voor beeldig revolutionair in een laat-kapi- talistisch reptiel. In Cambodja is een waar bloedbad aangericht onder de tegenstanders van het regime van Pol Pot. Het communistische Vietnam stoot zoveel vluchtelingen uit, dat men nauwelijks meer kan aannemen dat het hier alleen maar gaat om het vluchten van de profiteurs van het vorige bewind. groot belang voor de situatie van mensenrechten In Europa zijn orts de in augustus 1975 onderte- tnde akkoorden van Helsinki. Het vende beginsel van de Slotakte van rechten in hun afkomst een prodtrirt /Wn de westelijke beschaving zijn, 7maar het feit dat deze rechten en, vrijheden over de hele wereld her kend zijn als een wezenlijk element voor menswaardig leven, verheft ze boven hun afkomst. Zelfs het geSta^k van de idealen van vrijheid en democratie voor verkeer de doeleinden ontneemt daaraan nog hiet de waarde. De Amerikanen gin gen naar Vietnam „om de democratie te beschermen", maar ze maakten de zaak met hun bemoeienis alleen maar erger. De idealen kunnen inderdaad, zoals Noam Chomsky het zei, funge ren als een ideologische verpakking van streven naar macht. In naam van de vrijheid zijn er al vele van dergelij Het aantal rapporten dat Amnesty International dit Jaar uitbracht over martelingen en politieke gevangenen in diverse landen was weer legio. In de SowjetrUnie verdwenen mensen in psychiatrische inrichtingen, omdat ze zich beriepen op afspraken die dat land zelf heeft gemaakt. In Zuid-Afri- ka worden personen die als een be dreiging voor de staat worden gezien vanwege hun afwijkende politieke denkbeelden en hun openlijke strijd tegen de apartheidspolitiek aan huis gebonden om te voorkomen dat hun ideeën wereldkundig worden gemaakt. In Argentinië en Chili zijn mensen verdwenen, van wie niemand ooit meer iets heeft gehoord. Aan India Alle mooie woorden ten spijt, blijven staten en regeringen streven naar de handhaving van hun eigen positie, de vergroting van hun macht, desnoods ten koste van hun onderdanen. Hoog gestemde idealen lijken bestemd om stuk te lopen op de harde werkelijk heid. Staatsmacht zonder beperkin gen worden overmacht. Die over macht leidt tot uitzichtloze situaties. Het recht op vrijheid van meningsui ting, het recht van vereniging en ver gadering, de vrijheid van godsdiensti ge overtuiging en het belijden ervan, de vrijwaring van vrees voor staatsin- grijpen zijn niettemin essentiële voorwaarden voor de ontplooiing van de mens. Met die vrijheden kan geen loopje genomen worden, omdat dan de verantwoordelijkheid van de mens in het geding komt. Deze normen kunnen daarom nooit om wille van de weerbarstige werkelijkheid aange past worden aan bepaalde situaties. Onrecht blijft onrecht, hoe ideaal een systeem ook lijkt waarbinnen zulk onrecht begaan wordt. 'Binnenlands' Dit betekent dat we ons zullen moe ten blijven druk maken over schen dingen van de mensenrechten. Het veelvuldig gehanteerde argument dat protesteren tegen dergelijke schen dingen in andere landen inmenging in andermans binnenlandse aangele genheden betekent, is onjuist. Door aanvaarding van het Handvest van de Verenigde Naties zijn deze normen over de hele wereld aanvaard. Met Max van der Stoel kan men zeg gen dat op het gebied van de mensen rechten de nationale grenzen poreus zijn geworden. Ook het genoemde zevende beginsel van de Slotakte van Helsinki erkent dit met zoveel woor den. Artikel 2 van het Handvest van de Verenigde Naties zegt dat geen enkele bepaling van dat Handvest de Verenigde Naties de bevoegdheid geeft tussenbeide te komen in aange legenheden die in wezen onder de binnenlandse rechtsmacht van een staat vallen. De uitdrukking „in we zen" houdt een essentieel voorbe houd In. Sommige binnenlandse aan gelegenheden hebben zo grote more le, internationale betekenis dat ze wel voor buitenlandse bemoeienis vat baar zijn. Als dit ergens voor geldt dan is het wel voor de mensen rechten. De vraag dringt zich nu op naar het zetting van de financiële hulp, die onderdeel uitmaakte van het associa tieverdrag. bleef uiteindelijk niet zon der gevolgen. In andere gevallen zal het hebben van gemeenschappelijke doelstellingen voldoende zijn om veranderingen tot stand te brengen. De SowJet-lTnie heeft zoveel belang bij de totstandko ming van een verdrag ter beperking van de strategische kernbewapening, dat dit de Amerikaanse president. Carter een bruikbaar wapen in han den gaf om front te maken tegen de schending van de mensenrechten in dat land. Vooral in het begin van zijn ambtspe riode haalde C&rter ongenadig uit naar de leiders in het Kremlin. Later nam de Amerikaanse president dui delijk gas terug toen hij ontkende dat er een koppeling zou moeten komen tussen de situatie van de mensen rechten en de totstandkoming van een tweede SALT-akkoord. Maar on dertussen zette hij de politieke druk op de Sowjet-Unie op een subtielere wijze voort. Ter gelegenheid van de dag van de mensenrechten (10 december) her haalde de Amerikaanse president dat de zaak van de mensenrechten de kern van het Amerikaanse buiten landse beleid vormt. Deze uitlatingen van de Amerikaanse president èn de wens van de Sowjets een tweede SALT-akkoord tot stand te brengen, kunnen niet los worden gezien van het feit dat de Russen dit Jaar weer een record aantal Joden hebben laten emigreren. 'Neo-kolonlaal' Een ander forum waarin de mensen rechten op basis van gemeenschap pelijke belangen ter sprake kwamen was het Brusselse beraad deze maand over een herziening van de akkoor den van Lomé, een overeenkomst tus sen een groot aantal landen in de Derde Wereld en het verenigd Euro pa. Van Europese zijde werden daar serieuze pogingen gedaan om in de herziene akkoorden bepalingen op tc nemen over de mensenrechten. Van de kant van de Derde Wereld-landen zijn daartegen ernstige bedenkingen gekomen, aangezien zij een dergelij ke poging zien als een vorm van „neo kolonialisme". Nu heeft de westelijke wereld door verleden en heden in haar relatie tot de Derde Wereld veel boter op haar hoofd, maar het aan dringen op betere naleving van de mensenrechten is toch een reëel, en waardevol element in de onderhande lingen met die landen. Morele druk heeft als regel weinig effect wanneer het pressie uitoefe nende land of de groep van landen niets met het mensenrechten onder drukkende land gemeen heeft. Bij een land zonder democratische tradi tie zal een appèl op democratische waarden waarschijnlijk weinig uitha len. Economische druk lijkt in zulke gevallen het meest effectieve middel. Economische druk, in de vorm van stopzetting van hulp of wapenleve ranties, of als extreemste middel een totale boycot zal een meedogenloos regime tot andere gedachten kunnen brengen. Geen enkele staat is erbij gebaat dat schade wordt toegebracht aan zijn economische bestaansvoor waarden. Diplomatie hoe van die Inmenging. Ongerustheid over schending van mensenrechten kan op talrijke manleren naar bulten worden gebracht, variërend van de lezer van deze krant die na een be richt over een politieke gevangene een brief schrijft aan het staatshoofd van Noord-Jemen, tot het verbreken van de diplomatieke of handelsbe trekkingen tussen twee landen we gens verregaande en systematische schending van de mensenrechten. Afhankelijk van de aard van de schending en de specifieke situatie in een bepaald land waar de mensen rechten geschonden worden zal men de meest effectieve middelen moeten kiezen voor de bestrijding van die schending. In het ene geval zal men kunnen volstaan met het ontketenen van een brievencampagne, in een an der zullen de zwaarste sancties moe ten worden toegepast om een regime tot andere gedachten te brengen. Carter De keus van de middelen hangt af van het effect dat men ervan kan verwachten. De druk op een land zal soms groter zijn naarmate men meer met dat land gemeen heeft. Zo is de pressie van Europa op de kolonelsre gering in Athene effectief geweest, doordat Griekenland op dat moment lid was van de Raad van Europa en geassocieerd lid van de Europese Ge meenschap. De kolonels voelden zich genoodzaakt zich uit de Raad terug te trekken door de kritiek die daar op hen werd uitgeoefend. Ook de stop Er zijn echter ook effectieve, maar veel minder tot de verbeelding spre kende methoden om de mensenrech ten te beschermen. De traditionele diplomatie is èen van die methoden. In een artikel over de plaats van de mensenrechten in het Nederlandse buitenlandse beleid geeft Max van der Stoel toe, dat dergelijke diploma tieke stappen bij geïnteresseerde ac tiegroepen de indruk wekken dat er sprake is van passiviteit. Van der Stoel zegt zelf als minister van bui tenlandse zaken heel wat bereikt te hebben op deze manier in zaken ais familie-hereniging. Ook ten aanzien van Indonesië ziet Van der Stoel meer in optreden achter de schennen dan in publieke veroordelingen. Op een heel ander vlak liggen de activiteiten van organisaties als de Internationale Commissie van Juris ten in Zürlch en Amnesty Internatio nal. Dergelijke organisaties hebben het voordeel dat ze geen belast verleden hebben en niet verdacht kunnen worden van politieke bijbe doelingen (al worden ze daar soms wel van beschuldigd). Ze hebben deze faam te danken aan een zeer zorgvul dig optreden. Eerst worden op basis van zorgvuldig uitgezochte getuigen rapporten opgesteld. Pas nadat deze zijn voorgelegd aan de regeringen van de betrokken landen, gaat men ertoe over die rapporten aan de open baarheid prijs te geven. Dan komen perscampagnes en brievenactles op gang om de regering van zo'n land van haar kwade weg te doen terugke ren. De kracht van deze benadering is gelegen in haar zwakte: het enige machtsmiddel dat zulke organisaties in handen hebben is de beïnvloeding van de publieke opinie. De keuze van benadering zal steeds afhangen van de specifieke omstan digheden van een bepaald land Daarbij dient steeds gevraagd te wor den naar de ernst van de schendingen van de. mensenrechten, de kansen op succes van de te kiezen benadering en de mogelijke neveneffecten op d< burgers van zo'n land. Die afweging zal er in veel gevallen toe leiden dat men zijn toevlucht neemt tot weinig spectaculaire middelen. Maar ook ah men rich hoedt voor een overschat ting van de elgeh mogelijkheden, zal men steeds in het achterhoofd moe ten houden, dat schending van de mensenrechten in alle omstandighe den onaanvaardbaar is. Over die norm is geen compromis mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13