Accountant wel te huur, maar niet te koop estuur voor ehoud Nehem Pan Am stopt diensten op 10 Europese steden 'SOBI zou heel nuttig werk kunnen doen' oorzitter NIVRA: tuchtrechtspraak geen onderonsje Industriebond NYV: gesprek beëindigd in Beleidscommissie '«r CLAT wil steun bedrijfsleven Ook Schiphol uit lijnennet verdwenen Geen advies Amsterdamse Scheepsbouw Hogere beloning ideeënbus NS systeembouw W Staal-2000 J 'Groep van Tien': geen extra steun nodig voor dollar Energieverbruik EG 1,3 procent hoger jjERDAG 9 SEPTEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 lo» wf J. G. Wolters (STERDAM „De deuk, die het imago van de accountant de laatste tijd zou hebben i niegen valt mij nogal mee. Ik heb meer de idee, dat een aantal zaken van bepaalde zijde isjen proporties opgeklopt is. Hoe dan ook, dat neemt niet weg, dat wij als bestuur van het ;éStA, ons deze publiciteit rond de accountant toch wel aantrekken." Dit zegt de heer J. A. ggraaf, voorzitter van het NIVRA. jm ook," aldus de heer Burg- „willen wij graag de onjuiste die hier en daar blijkt te Tidjan over de wijze waarop de ac- ants te werk gaan recht zetten, lij wil er ik er met name op i, dat een procedure voor de jnemingskamer bepaald geen :h«roces is. Het is al beslist niet zo, accountant daar in de be- lenbank zit en al of niet schul- mirdt verklaard aan een misdrijf jekrtreding. vijl het hier om gaat is een verschil lening over de uitleg en toepas- an wettelijke bepalingen tussen jartijen. De wetgeving over de dngen van ondernemingen >or verschillen van inzicht nog- i ruimte en het is de Onderne- kamer. die door haar arresten eze ruimte zekere grenzen toe- -jn verweer ^rder," aldus de heer Burggraaf, U wel bedenken, dat een jaar- ngprocedure niet wordt aange- en tegen de accountant, maar Itjfle leiding van de onderneming. E ountant wordt door de Onder- jskamer gehoord. Hij kan ech- in verweer voeren ter verdedi- m zijn standpunt dat hij heeft men, omdat hij zaken van an-' die hem uit hoofde van zijn ter kennis zijn gekomen, niet kundig mag maken." Het beroep van accountant staat de laatste tijd meer dan ooit in het licht van de publici teit en dat bepaald niet altijd in positieve zin. Het tot nu toe be staande beeld van de accoun tant een onkreukbare, onaan tastbare figuur heeft een deuk gekregen. Dit met name door enkele arres ten van de Ondernemingskamer met betrekking tot jaarrekenin gen, die niet aan de wettelijke eisen voldeden en toch door de accountant voorzien waren van een goedkeurende verklaring. Aldus de betrouwbaarheid van de betrokken jaarrekening waarborgende. Wij spraken met de heren J. A. Burggraaff en H. Volten, respec tievelijk voorzitter en algemeen directeur van het Nederlands Instituut van Registeraccoun tants, het NIVRA, over de ge beurtenissen in de accountant swereld. ES kan het arrest van de On-. No%ungskamer dan ook niet wor-' gelegd als een uitspraak in die v0^t de accountant in kwestie efaald. Het is in ons land ge- nog altijd zo. dat niemand kan lkafb veroordeeld zonder de gele- d te hebben gehad zich te ver- v Ik begrijp echter wel, dat bliek hier wat anders tegen zat en het zo ziet, dat een ng van een jaarreking door de emingskamer inhoudt, dat de W tant het verkeerd heeft I stuk willen wij echter duide- en daarom hebben wij beslo- jl h{ t het NIVRA-bestuur aan de m fan Tucht zal vragen een on- soo in te stellen in alle gevallen, waarin de Ondernemingskamer een jaarrekening wijzigt. De Raad van Tucht zal dan een oordeel moeten geven over het al dan niet ontsporen van de betrokken accountant en moeten nagaan of er aanleiding is tot het treffen van bepaalde maatregelen tegen deze accountant." Geen onderonsje De heer Burggraaf reageert heftig, als wij hem voorhouden, dat deze Raad van Tucht nog wel eens wordt afge schilderd als een instituut, bedoeld om bepaalde fouten van accountants te verdoezelen of in de doofpot te stoppen. „Als ik mensen laatdunkend over onze tuchtrechspraak hoor spre ken, gaan mijn haren wel recht over eind staan," zo zegt hij met grote nadruk. Het gaat hier beslist niet om een onderonsje van de accountants, noch minder is dit college erop uit misslagen te vergoelijken teneinde zo de eer en stand van de accountant te handhaven. Daarbij komt dat onze tuchtrechtspraak in de Wet op de Registeraccountants is geregeld. Kri tiek is dus in wezen een aantasting van het beleid van de minister. Er zijn twee tuchtcolleges, die het doen en laten van de accountants beoordelen. De Raad van Tucht en de Raad van Beroep. De eerste bestaat uit een beroepsrechter, bijgestaan door 2 tot 4 registeraccountants. De tweede telt drie beroepsrechters, ge flankeerd door twee registeraccoun tants. In hoogste instantie geeft dus niet de mening van de beroepsgeno ten de doorslag, maar de opinie van de rechters. „Een opmerkelijk iets wil ik U in dit verband niet onthouden", merkt de heer Burggraaf op. „De uitspraak van de Raad van Tucht valt in vele geval len beslist niet milder uit dan die van de Raad van Beroep. Dit om nog eens alle praatjes over onderonsjes uit de wereld te helpen". En hij voegt daar aan nog veelbetekenend toe: „U kunt van mij aannemen dat een uitspraak van onze tuchtcolleges, die als bijko mende straf nog de openbaarmaking van een vonnis kunnen bevelen, door onze mensen zeer hoog wordt opge nomen". Kwaliteitsbeheersing Ondertussen werkt het Nivra ook in tern aan wat de heer Burggraaf de kwaliteitsbeheersing van de accoun tantscontrole „noemt". De register accountant, zo zegt hij, heeft ten aan zien van de kwaliteitseisen van zijn werkzaamheden niet alleen te maken met de verplichtingen van zijn op drachtgever, maar ook met de hem opgelegde gedrags- en beroepsregels. Teneinde te voorkomen dat een ac countant in een ogenblik van onacht zaamheid toch een steekje laat vallen ieder mens, maakt in zijn werk wel eens een fout. zegt de heer Burggraaf of zich zou kunnen beroepen op het feit dat hij van bepaalde dingen die gaande zijn niet op de hoogte zou zijn geweest, heeft het Nivra een aantal aanbevelingen opgesteld voor de uit oefening van controle-opdrachten door accountants. Eén daarvan behelst de suggestie rapporten en verklaringen door een tweede registeraccountant te doen beoordelen, die niet bij de uitvoering van de opdracht is betrokken. Ook wordt de aanbeveling gedaan om waar nodig gespecialiseerde deskun- J. A. Burggraaff, voorzitter NIVRA digen in te schakelen ter beoordeling van bijzondere aspecten, zoals pensi oenaangelegenheden, fiscale zaken e.d. Daarnaast stimuleert het Nivra het „inscherpen" van de kennis van de accountants. Tot dat doel kent men een soort „nascholingscursus", zoals ook de artsen die heden ten dage hebben. Kortom, er wordt veel aan gedaan om wat in de Wet op de Registeraccoun tants wordt omschreven als „een goe de beroepsuitoefening" ook in de praktijk voor de 4200 registers-ac countants die ons land momenteel telt niet tot een loze kreet te maken. „Het accountantsberoep. aldus de heer Burggraaf, „zit bepaald niet stil. Het onderkent de veranderingen in de maatschappij, waarin de onderne ming meer dan in het verleden wordt geconfronteerd met het feit dat de maatschappelijke effecten van haar doen en laten in veel wijder kring dan vroeger worden ondervonden, terdege. „Tot nog toe," zo zegt de heer Burg graaff, „is het zo, dat de reglementen van het NIVRA weinig van een keurs- AMSTERDAM „De SOBI, Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie, zou naar haar bele den doelstelling heel nuttige arbeid kunnen verrichten. On der omstandigheden zou zij zelfs ook de accountants kun nen steunen." Dit zegt de heer H. Volten, algemeen directeur van het Nederlands Instituut van Registeraccountants. „Helaas is het zo, dat de SOBI zich gaat ophangen aan aller lei kleine puntjes en haar voornaamste doelstellingen uit het oog verliest. Toen de Sobi werd opgericht hebben wij aan haar voorzitter, drs P. T. Lakeman, een brief geschre ven, waarin we zeiden: als we u kunnen helpen dan graag. We vinden uw doelstelling nl. nuttig en als accountants wil len ook wij niet, dat de mensen met ondermaatse informatie genoegen moeten nemen. Het is echter anders uitge pakt," aldus de heer Volten. „De SOBI heeft zich niet al leen weinig moeite gegeven de positie van de accountant te verstaan, maar heeft ook aller lei beschuldigingen de wereld in gestuurd, die volstrekt geen hout snijden. En het is al ge zegd, een accountant kan zich nu eenmaal moeilijk in het openbaar verweren. Het is dan ook als een uitzonderlijke stap te zien, als een accountants kantoor (Klynveld, Kraaijen- hof) zich tot de rechtbank wendt in een kort geding, zoals is gebeurd. De SOBI is door de rechter in het ongelijk gesteld. De SOBI had getracht de tuchtrechtelij ke uitspraken discutabel te stellen. En dat nu is voor mij moeilijk te verteren. De SOBI, met aan het hoofd de heer La keman, blijkt een slecht ver liezer te zijn, die de hoofdza ken volledig uit het oog ver liest. Op den duur zal hij zijn zaak daarmede echter meer schade dan goed doen. Gelooft u mij," zo zegt de heer Volten, „wij zijn echt niet zo gefixeerd op balansen en dergelijke dat wij ten aanzien van andere zaken met oogkleppen op lopen. Wij zullen weerbarstige proble men echt niet uit de weg gaan. Er zijn evenwel zaken die je niet van vandaag op morgen' oplost." „Misschien staat ons accoun tantsgeweten," zo vult de heer Burggraaff aan, „ons daarbij wel wat in de weg. We zijn nu eenmaal benauwd een oordeel te geven, dat niet op goede gronden berust. Met die idee zijn wij accountants geïndoc trineerd. Ik vind echter dat wij het desondanks zeker vergeleken met het buitenland nog niet zo slecht doen op het stuk van het openstaan voor nieuwe maatschappelij ke inzichten." lijf voor haar leden hebben. Iedereen is vrij om bezig te zijn op de manier die hem past. Nergens wordt voorge schreven, dat de accountant geen oordeel mag geven over de leiding van een onderneming, over het ge voerde sociaal beleid of over de toe komst van het bedrijf in kwestie. We laten dat aan de leden over. Wat anders is. dat sommigen de oude ren doorgaans wat angstiger en voorzichtiger zijn in deze dan de Jon geren. Men mag van ons echter gerust wat ondernemend zijn. waarbij overi gens wèl als voorwaarde geldt, dat men op goede gronden en onafhanke lijk zijn accountantsverklaring moet afgeven." De onafhankelijkheid van de accoun tant. Een punt dat ook nog al eens aan de orde komt. Kan een accoun tant die al vele jaren bij een en het zelfde bedrijf over de vloer komt waardoor er mogelijk een zekere band is ontstaan tussen hem en de bedrijfsleiding, nog wel onafhanke lijk optreden. De heer Burggraaff heeft met het antwoord niet veel moeite. Zijns inziens is dat zonder meer het geval. „Dat hoeft geen enkel probleem op te leveren," meent hij. „Het is ook een kwestie van mentali teit. Zeker, het zal wel eens voorkomen dat een bepaalde man .onderuit" •wordt gepraat. Daaróm is het zo goed, dat een accountant ln bijzonde re gevallen wat wij dus propageren met een collega in overleg treedt. Dat kan het gevaar, dat een accoun tant zich gaat identificeren met een onderneming en zijn onafhankelijk heid verliest, mee helpen bestrijden. Niet te koop Het gezegde .wiens brood men eet uiteindelijk wordt de accountant ge honoreerd door het bedrijf, waar hij zijn controle verricht wiens taal men spreekt' is bij ons beslist geen gemeengoed. Integendeel," aldus de heer Burggraaff, „ik zou willen zeg gen we zijn te huur voor iedereen, maar te koop voor niemand." En hij voegt eraan toe. de gedachte dat wij te koop zouden zijn is zonder meer beledigend. Het mag nimmer zo zijn, dat de commercie de professie gaat overheersen. In dit licht memoreert hij, dat wel eens is beweerd dat accountants ei genlijk meer zouden moeten roule ren. Ik zou daar niet voor zijn. al was het alleen maar vanwege het feit dat een accountant die jarenlang bij één en hetzelfde bedrijf werkt, bijzonder goed op de hoogte raakt van alle .ins en outs' bij dit bedrijf." ..Neen." zegt de heer Burggraaff, „er is iets heel anders Onze grief is. dat bij vele ondernemingen de raden van commissarissen niet optimaal funge ren. met name dikwijls niet ten op zichte van de informatie in de jaarre kening. Ik meen, dat een raad van commissarissen de accountant het hemd van het lijf zou moeten vragen en hem mededelingen zou moeten ontlokken, die hij niet op papier zou durven zetten. Dan liggen de zaken waar zij horen, nl. op het bord van het toezichthoudend orgaan dat daar voor is aangesteld. Wij als NIVRA geloven, dat een beter gestructureerd overleg veel kan wegnemen van het gevoel dat hier en daar bestaat, dat een accountant zich niet onafhanke lijk tegenover de leiding van een on derneming opstelt. ige» )n (ij HAAG (ANP) De raad van toezicht van de Nehem -~Itlandse Herstructureringsmaatschappij) is unaniem ■lening dat alles moet worden gedaan om het voortbe- van de Nehem te verzekeren. Dit standpunt hebben de —van de raad van toezicht ingenomen op een vergadering. is verder tot een voorlopige tbepaling gekomen wat be lt op 15 juli genomen besluit Wjecten te stoppen, waar de reging haar medewerking ge- I gedeeltelijk niet meer aan It." Zo heeft de raad meege- Minister Van Aardenne heeft Sluit inmiddels geschorst. De H hg loopt medio deze maand af. enwoordigers van de onder- ganisaties, die van het CNV afhankelijke leden in de raad {zich uitgesproken voor tijde- horting van het in juli geno- sluit. Dit in afwachting van ütaat van de lopende bespre- Qlgin de Stichting van de Arbeid. genwoordigers van de FNV egen vinden (voorlopig) dat lit tot stopzetting moet wor- gevoerd. De overheidsverte- ffdigers in de raad wilden in Jlum nog geen standpunt inne- i raad van toezicht zal op 19 er met een definitief stand omen, nadat de verschillende nwoordigers de voorlopig in- i standpunten in eigen kring kunnen bespreken. T-BROCADES kwam in de les maanden tot een omzet van |72) miljoen, dat is een stijging I procent. De winst voor belas- lalde echter van 10,6 tot 9,7 wat voornamelijk te wijten li hogere rentelasten. hTTA hoopt op een zelfde Wtaat uit te komen als in 1977, ide winst in het eerste halfjaar ^leef. Oorzaak was de slechte zaken in het Nederlandse Itiebedrijf. De verwachting ït Jaarresultaat houdt verband I beter lopende overige deelne- A HOLDING (bedrukte interieurprodukten) zag de 'er het eerste halfjaar dalen 122 tot 2,33 miljoen, wat al it werd. In het tweede half- 1977 was maar 547.000 ver- Bij de beoordeling van het *t moet men er volgens Gam- rekening mee houden dat bij loop van vaste activa een it van 1,96 miljoen werd Ook het tweede halfjaar zal blijven. Het bestuur vindt dat het blij mag zijn als het eau gelijk blijft aan dat in te halfjaar. De omzet lag op a.v.pe Peil als in de twee vooraf- I perioden van zes maanden: Jiljoen. Het aantal werknemers daalde van 4.054 op 30 juni 1977 via 3.913 op 31 december naar 3.676 op 30 juni. BUHRMANN-TETTERODE ver wacht dat de oud-papierprijzen iets zullen aantrekken. Het zal echter wel begin 1979 worden, eer de oud-papier- ophalers daar wat van zullen merken. De omzet bij Buhrmann-Tetterode groeide in het eerste halfjaar van 737 naar 830 miljoen en de netto winst van 17,4 tot 18.3 miljoen. De jaarwinst zal „redelijk hoger" zijn dan de 38,9 miljoen van 1977. KRASNAPOLSKT verdiende in januari tot en met juni 182.000 (167.000). De jaarwinst zal weinig van 1977 afwijken. Het aantal overnach tingen steeg met 6,2 procent. UTRECHT (ANP) CLAT-Nederland, de Nederlandse solidariteitsbeweging van de Zuidamerikaanse vakcentrale CLAT, heeft vier Nederlandse bedrij ven met dochterondernemingen in Nicaragua gevraagd, de nationale staking tegen het bewind van presi dent Somosa van Nicaragua te steunen. In een brief aan de bedrijven, Shell, Philips, Ceteco en Van Leer. vraagt CLAT-Nederland of de staking, die door de vakbeweging, de Kamer van Koophandel en de werkgeversorgani satie van Nicaragua wordt onder steund. ook de steun heeft van de plaatselijke directies van de vier mul- ti-nationale ondernemingen. Van een onzer verslaggevers NEW YORK De Amerikaanse maatschappij Pan American zal op 29 oktober haar lijndienst tussen Schiphol en New York staken. Daarnaast vervallen ook de Pan Am-luchtlijnen uit New York naar Wenen, Parijs en de Oost-Europese bestemmingen Moskou, Belgrado, Boedapest, Boekarest en Praag. Warschau blijft als enige Oost-Europese stad over in het luchtnet van de maatschappij. AMSTERDAM (ANP) De vakbonden, werven en overheid in de Beleidscommissie Scheepsbouw zijn niet tot een een stemmig advies aan de regering gekomen over de toekomst van de Amsterdamse scheepsbouw. Volgens bestuurder Henk Vos van de Industriebond NVV is het gesprek in de beleids commissie in feite beëindigd. De inkrimping houdt verder in dat de lijnen van New York op Lissabon en Ankara worden stopgezet terwijl Pan Am ook afziet van de verbindingen tussen Boston en het in het westen van de VS gelegen Portland enerzijds en Europa aan de andere kant van de oceaan. Het internationale netwerk Het grootste deel van de 54 perso neelsleden die voor Pan Am in Ne derland werkzaam zijn, zal worden ontslagen, nu de dienst Amsterdam- New York na 31 jaar ophoudt te bestaan. Dat heeft de directeur van Pan Am Nederland verklaard. Dat Schiphol wegvalt uit het lijnennet is volgens Legro niet alleen een kwes tie van concurrentie maar ook van de hoge kosten op Schiphol. van Pan Am zal overigens door de lijnen van National Airlines met wel ke onderneming Pan Am zeer waar schijnlijk zal fuseren worden aange vuld. Beide directies zijn het al eens 'maar de koop van National Airlines door Pan Am moet nog worden goed gekeurd door de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst en de aandeelhou ders. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Een kosten besparend idee kan bij de Neder landse Spoorwegen de komende maanden een extra geldprijs en dubbele beloning opleveren. Wie tussen 1 oktober en 31 december een verbeteringsvoorstel in de ideeënbus werpt dat voor de NS kostenbesparing oplevert, maakt kans op prijzen van 100 tot 1.000 gulden en een verdub beling van de beloning die ge woonlijk al voor prima plannen wordt uitgekeerd. Dit staat ln het personeelsblad van de NS, „De Koppeling". Vol gens het blad is er een grote groep NS-personeel die nog nooit een verbeteringsvoorstel heeft ingeleverd. „Terwijl er nog heel wat valt te verbeteren". Kostenbesparende voorstellen kunnen te maken hebben met bijvoorbeeld de aankoop van ar tikelen of gereedschappen, be sparing van energie en op uur loon en besparing bij het ver bruik van materialen. Eerder dit jaar maakten de NS al melding van het feit, dat de ideeënbus over het algemeen leger bleef dan die van veel andere be drijven. De overneming van National Airlines maakt deel uit van de ingrijpende koerswijziging van Pan Am. Ten eer ste wil het bedrijf, dat grotendeels op buitenlandse luchtlijnen is gespecia liseerd zich in het vervolg ook op het binnenlandse luchtnet van de VS richten. National Airlines is op die markt na United Airlines de grootste in het land. In de tweede plaats be perkt Pan Am het transatlantische luchtnet omdat daar door de uiter mate felle concurrentie niet genoeg te verdienen valt. Door de prijzen stunt op de lijnen naar Boston (die volgende maand worden opgeheven) heeft Pan Am als het ware voor het laatst getracht een extra deel van de markt te veroveren. Naast Pan Am is Trans World Airli nes (TWA) de enige Amerikaanse maatschappij met een Uitgebreid lij nennet tussen de Verenigde Staten en Europa. Tijdens de energiecrisis in 1973/74 hadden beide ondernemingen al een beperkte werkverdeling ge maakt. Zo liet Pan Am Parijs vallen, de TWA schrapte de West-Duitse be stemmingen uit het net. Deze over eenkomst liep in maart af maar Pan Am zag daarin geen aanleiding op nieuw op Parijs te gaan vliegen. Deze stad is nu definitief geschrapt uit de dienstregeling van de maatschappij ADVERTENTIE leiden-fel 071 -31 12 31 „Wel komt de commissie dinsdag weer bijeen, maar alleen om een brief aan de regering te formuleren waarin staat dat men het niet eens is gewor den over een oplossing voor de Am sterdamse scheepsbouw", aldus Vos. Hij zei. dat minister Van Aardenne dus een briefje zal krijgen met de mededeling, dat „hij het zelf maar moet uitzoeken". De vakbondsbe stuurder sprak op een bijeenkomst in de kantine van de NDSM, waar het personeel werd ingelicht over de stand van zaken. Tegelijkertijd kregen ook de werkne mers van de ADM de laatste ontwik kelingen te horen, niet in hun kanti ne, zoals de bedoeling was, maar via een geluidswagen aan de poort. Vol gens een woordvoerder van de Indu striebond NVV weigerde de directie van de ADM de vakbondsdelegatie op het terrein toe te laten. Hij zei, dat ADM-dlrecteur Bosman zelf aan de poort stond om te laten weten, dat de vakbond zijn mensen niet in de kanti ne mocht toespreken. Een lijn Vakbondsbestuurder Vos hield de NDSM'ers voor. dat de komende we ken de belangrijkste periode ln de geschiedenis van de Amsterdamse scheepsbouw beginnen", aldus Vos. Hij somde vervolgens nogmaals de eisen van de bonden op: een nieuwe, sterke Amsterdamse werfcombinatle. geen gedwongen ontslagen en be houd van scheepsnieuwbouw, repara tie. gieterij en apparatenbouw in Am sterdam. Volgens hem moet er wor den gezocht naar een oplossing waar in onderlinge concurrentie tussen NDSM en ADM niet meer past. Vos had geen goed woord over voor de oplossing van ADM-dlrecteur Bos man. wie hij verweet niet in het be lang van zijn werknemers maar in het belang van zijn aandeelhouders bezig te zijn. Bij de ADM-dlrectie ont breekt, aldus Vos. de meest elemen taire bereidheid om NDSM en ADM samen te voegen. Zij wil alleen een andere werf overnemen en de beste krenten uit de pap halen. ..De oplos sing van Bosman zou de ondergang van de Amsterdamse scheepsbouw betekenen", aldus de vakbondsbe stuurder. Van een onzer verslaggevers PARIJS Monetaire deskundigen van de „Groep van Tien", de tien rijkste niet-communistische landen ter wereld, zijn tot de conclusie geko men, dat extra steunmaatregeler voor de dollar momenteel niet nodig zijn. Zij menen, dat de maatregelei die al door de Ver. Staten zijn geno men en nog zullen worden genomen voldoende moeten worden geacht om de dollar tegen nieuwe speculatieve druk te beschermen. Op een bijeenkomst in Parijs, ter voorbereiding van de komende jaar vergadering van het Internationale Monetaire Fonds, zelden de deskun digen. dat er momenteel geen mone taire crisis in de lucht zit. De Ameri kaanse minister van financiën, Blu- menthal, gaf de verzekering, dat Washington spoedig met nieuwe maatregelen zal komen om de dollar te beschermen tegen „monetaire uit holling". De landen van de „Groep van Tien" zijn, de VS. Canada. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Engeland. België, Nederland, Zweden en Japan. BRUSSEL 'Belga) In de eerste helft van dit jaar is het energiever brulk in de Europese Gemeenschap naar schatting met 1.3 procent geste gen in vergelijking met de overeen komstige periode van vorig Jaar. zo blijkt uit het rapport dat door de Europese Commissie is opgesteld De netto-invoer van energie lag even wel 2 procent lager Dit is toe te schrijven aan een daling van de olie invoer met 4 procent, welke op haar beurt het gevolg is van een stijging van de eigen Europese olieproduUtle In de tweede helft van vorig jaar bedroeg de Luropese olicproduktie iets minder dan 26 miljoen ton en in de eerste helft van dit jaaj: werd bijna 33 miljoen ton olie boven genaaid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27