eheim overJer^BWIj» -Smith leverde niets op londuras eldorado voor smokkelaars en grondbezitters Westduitse SPD: spionage of list? Aardbeving treft Zuid- Duitsland Venezuela vraagt spoedoverleg V-raad over Nicaragua p gematigde zwarte Rhodesische leiders woedend v te „Albanië trekt van et'„eer tegen China skèniegtuig uit n 'Rhodesië zoek Brandbommen tegen politie in Japan „Nieuwe regering in Iran krijgt drie maanden tijd' Opleidingskamp Kroaten in Australië Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruik m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost T' maandag 4 september 1978 BUITENLAND trouw/kwartet Mt,e uk: spo sll 1.0ESAKA, DAR ES SALAAM (Reuter, UPI, AP) Tijdens een geheime ontmoeting tussen f - leider van de blanke minderheid in Rhodesië, Ian Smith en de zwarte nationalitische leider oshua Nkomo, die vorige maand wel degelijk heeft plaatsgevonden, is geen vooruitgang eboekt in de richting van een regeling van het Rhodesische conflict. Dit heeft gisteren de a anzaniaanse president Julius Nyerere in Dar Es Salaam bekend gemaakt. rerere, die als voorzitter van de itlijn-staten Tanzania, Zambia, lambique, Angola en Botswana in isaka met de leiders van deze sta- over het geheime overleg gepraat zei dat er geen druk meer uitge- nd zou worden op de leiders van patriottisch front, mee te doen een conferentie over Rhodesië tar alle betrokken partijen aan zou- moeten deelnemen. Met name ;land en de Verenigde Staten zijn trstanders van zo'n bijeenkomst, ilgens Nyerere waren de bedoelin- van Smith met het geheime over duidelijk. „Hij wilde verdeeldheid en in het patriottisch front". Van beide leiders van dit front, Nkomo Robert Moegabe (die het inder- ,d niet zo goed met elkaar kunnen iden) is allen Nkomo bij het gehei- overleg aanwezig geweest. kwaad ;omo gaf uiteindelijk zaterdag toe it er zo'n ontmoeting geweest was, |1 hij de berichten daarvoor iteeds ontkende. Ook Smith gaf s» jaarna toe aanwezig te zijn geweest, olgens Nkomo was het initiatief Joor de ontmoeting van Smith uitge- zij. laan. Smith zou pertinent verklaard ge\ ebben de macht te willen overdra gen en aan het patriottisch front. In zijn erklaring heeft Smith dat ten stellig-' jen te ontkend. Hij zei dat hij od uitno- lied diging van president Kenneths Ka- oenda naar Zambia was gegasin en dat Nkomo en Kaoenda hem verzoch ten er geen ruchtbaarheid aan te ge ven, omdat Moegabe en de andere leiders van de frontlijn-staten er niets van af mochten weten. Smith zei dat hij zijn eigen drie zwarte coalitiege noten, bisschop Moezorewa, dominee Sithole en stamhoofd Chirau wel van te voren op de hoogte had gesteld. Twee van deze drie leiders, Moezore wa en Sithole, hebben intussen zeer kwaad gereageerd. Moezorewa en Si thole vonden dat als wat Smith ge zegd waar was, hij als een verrader moest worden beschouwd. Het aan bod van Smith de macht over te dragen aan het patriottisch front zou neerkomen op een „tweede onafhan kelijkheidsverklaring van de blanke premier. Dit zou leiden tot onzeker heid en verwarring in het land. Dit is verschrikkelijk", aldus Sithole. De drie gematigde zwarte leiders zeiden verder dat zij gewoon met hun werk door zullen gaan, eventueel zonder Smith. „Wij als leden van de over gangsregering hebben de steun van de strijdkrachten, zowel de vrijheids strijders als de Rhodesische veilig heidstroepen die helemaal niet blij zijn met de capriolen van Smith. De heer Smith zal weldra een onbelang rijke factor zijn bij de regéling". toes arb IR ANA (AFP) Albanië, tot voor isnkele jaren China's trouwste bond- bejenoot in de wereld, heeft Peking steren ervan beschuldigd aan te turen op een Derde Wereldoorlog, mifeet bezoek van de Chinese partij- h oorzitter Hoea Kwo Feng aan Joe- te oslavië en Roemenië is volgens Al- E anië bedoeld om de Balkan onder ing i ihinese invloed te brengen en het in eideien oorlog te storten, zoals al voor gepem Chroesjtsjew, Brezjnjew, Nixon Quln vele anderen hebben gedaan, olgens het Albanese partijdagblad il China zich verbinden met het merikaanse imperialisme om een arrière op te werpen tegen de expan- onistische ambities van de Sowjet- nie, en vervolgens de plaats van de owjet-Unie innemen. Het verdrag at China met Japan heeft gesloten djou ook in deze politiek passen, en lfs aanleiding kunnen geven tot een lerde Wereldoorlog. In de strategie 'an Peking zou de Sowjet-Unie ver- eVd moeten worden tot een aanval op opa, om vervolgens de Verenigde iten in een Derde Wereldoorlog te irten voor de verdediging van Eu- >pa, zo meent het Albanese partij- an. Ingelicht po, IALISBURY De Rhodesische weiluchtvaartmaatschappij Air Rhode- fergjia heeft gisteren bekendgemaakt denjiat een van haar toestellen van het lktelype Viscount wordt vermist na een derlnoodsignaal te hebben uitgezonden rinffaaruit kon worden opgemaakt dat ide stuurboordmotoren waren uit- ivallen. boord van het vliegtuig bevinden tmolich 52 passagiers en 4 bemannings- ,hd it noodsignaal werd ontvangen om over vijf zondagmiddag onze tijd (jn daarna is niets meer gehoord. De 'iscount was toen op een binnen- eihndse vlucht bij de noordgrens van met Zambia. Hij was tien voor het noodsigmaal opge- tatikegen in Kariba in het noordwësten IrijHan Rhodesië en had Salisbury als •ortlestemming. De passagiers hadder gevierd. Volgens Nkomo heeft Kaoenda (die wel van de geheime ontmoeting af wist) niet aan het gesprek deelgeno men. Wel deed dat de voormalige Nigeriaanse minister van buitenland se zaken, Garba. Ook zijn volgens Nkomo Engeland, de Verenigde Sta- TOKIO (UPI) Links-radicalen heb ben brandbommen gegooid naar poli tiebureaus in vier Japanse provincies in het kader van hun actie tegen de nieuwe luchthaven van Tokio, Narita, zo heeft de overheid bekend ge maakt. Volgens de politie veroor zaakten de aanslagen geen gewon den, maar werd in de havenstad Kobe bij Osaka materiële schade aange richt. Op het vliegveld Tottori ongeveer 480 kilometer ten zuidwesten van Tokio, sneden de radicalen telefoonkabels door. In een anoniem telefoontje werd meegedeeld dat hiermee een nieuwe actie tegen Narita was inge luid. Het nieuwe vliegveld van Tokio ligt op 65 kilometer ten noordoosten van de stad en kon op 20 mei eindelijk worden opengesteld, na talloze verda gingen door vernielingen die werden aangericht door betogers boeren die hun grond hadden moeten af staan en linksradicalen die in sprongen. In een park bij Narita werd gisteren door ongeveer 500 demonstranten sluiting van de luchthaven geëist. Er hadden geen geweldplegingen plaats. NPD boycot Europese verkiezingen STUTTGART (DPA) De Westduit- se extreemrechtse Nationaal-Demo- cratische Partij (NDP) doet niet mee aan de verkiezingen voor het Europe se parlement. Het partijbestuur deelde in Ludwigs- burg in Baden-Württemberg mee dat hiertoe was besloten omdat de ver kiezingen de verdeeldheid van Duits land alleen maar bestendiger maken. Het riep op tot boycot van de Europe se verkiezingen. ten en de Sowjet-Unie op de hoogte gesteld van het geheime overleg. Na afloop van het overleg werd de rest van de frontlijnstaten ingelicht. Nko mo zei met klem dat hij niet van plan was tot de regering in Salisbury toe te treden. „Eerst moet de huidige struc tuur daar geheel verdwenen zijn en vervangen door een regering die aan vaardbaar is voor het patriottisch front." Verder had Nkomo geen afspraken gemaakt met Smith omdat bij een eventueel akkoord ook zijn compaan Moegabe betrokken diende te worden. Volgens Nkomo is het mogelijk dat er meer van dergelijke ontmoetingen plaats vinden. Smith denkt er anders over. Hij zei dat Moegabe zich toch veel te onverzoenlijk zou opstellen. Nyerere zei gisteren nog dat de lei ders van de frontlijnstaten de hele bijeenkomst „onzin" hadden gevon den en dat zoiets niet weer moest gebeuren. Duidelijk is wel geworden, aldus Nyerere dat Smith Moezorewa en Sithole de grond heeft ingeboord en bereid is zich van hen te ontdoen. „Hij zoekt naar anderen", aldus Nyerere. De Westduitse Sociaal-demo cratische partij (SPD) is in acute moeilijkheden geko men als gevolg van een spio- nage-affaire, van wie niemand weet of zij alleen bestaat in de verbeelding van een naar de Verenigde Staten uitgeweken hoge Roemeense functiona ris, dan wel harde werkelijk heid is. Op 8 oktober moeten in de deelstaat Hessen belangrijke Landdagverkie zingen worden gehouden. Op het ogenblik regeert de SPD daar nog samen met de liberale PDP (Vrije democratische partij). De mogelijk heid bestaat dat de thans in de oppo sitie zijnde CDU (Christen-democra tische Unie) de meerderheid verovert. Gebeurt dat, dan krijgt Hessen niet alleen een christen-democratisch ka binet, maar veroveren de Westduitse christen-democraten een meerder heid van tweederde in de Bondsraad, waarin de regeringen van alle deelsta ten zijn vertegenwoordigd. Met een meerderheid van tweederde in de Bondsraad kunnen de christen democraten de geringe meerderheid die sociaal-democraten en liberalen samen in de Bondsdag (te vergelijken met onze Tweede Kamer) hebben, ongedaan maken. In feite kunnen zij het de sociaal-democratische kanse lier Helmut Schmidt onmogelijk ma ken om het regeringsprogramma uit te voeren, dat de steun van beide coalitiepartijen heeft. Sterker: zij zouden hem hun wil kunnen opleg gen. Er zou een situatie ontstaan, waarin het voortbestaan van de hui dige coalitie in Bonn in groot gevaar zou komen. Een overloper Wat is er precies aan de hand? Eind juli is de Roemeense onder-minister Ion Pacepa, die eerder als luitenant- generaal staatssecretaris van binnen landse zaken was, belast met de lei ding van de geheime dienst, naar het -rr door J. den Boef Westen overgelopen. Hij deed dat in Keulen, waar hij zich bevond voor het voeren van onderhandelingen over de produktie in Roemenië van een West duits vliegtuigtype. Voordat hij door Amerikaanse CIA-agenten via het vliegveld van Frankfurt naar de VS werd overgebracht, zou Pacepa de Westduitse geheime dienst al hebben ingelicht over spionage in de top van de SPD. Het nieuws over de beweerde spiona- gezaak werd vorige week in de wereld gebracht door de bladen van de Springer-pers. Na verloop van tijd werden ook namen genoemd: eerst zou de persoonlijke referent van SPD-secretaris Egon Bahr, de 34-jari- ge Joachim Broudré-Grouger de ver dachte zijn; later werd ook de naam genoemd van Uwe Holtz, een (even eens 34-jarig) lid van de linkervleugel van de SPD-fractie in de Westduitse Bondsdag. Holtz is tevens voorzitter van de parlementaire commissie voor ontwikkelingssamenwerking. Brou- dré is al bijna twaalf jaar persoonlijk referent van Bahr. Nadat de naam van Holtz werd ge noemd, zijn direct stappen genomen om zijn parlementaire onschendbaar heid op te heffen. Dit was noodzake lijk om het onderzoek naar de vage beschuldigingen van Pacepa (ook na dat hij in de VS was gearriveerd) niet te belemmeren. Ook Holtz zelf stem de voor het voorstel tot opheffing van zijn immuniteit als Bondsdaglid, waarin overigens zijn naam niet werd genoemd. Na het besluit van de Bondsdag kon het onderzoek in de kantoren en twee woningen van Holtz beginnen. Egon Bahr Het wordt in Bonn niet uitgesloten geacht, dat Holtz contact met Pacepa heeft gehad, omdat hij als voorzitter van de commissie voor ontwikke lingssamenwerking betrokken was bij de onderhandelingen over het vliegtuigproject. In SPD-kringen houdt men staande dat Holtz en Broudré-Gröger op geen enkele wijze iets met spionage te maken hebben gehad. Een vergelijking met de Guil- laume-affaire (die in 1974 Willy Brandt noodzaakte om als kanselier af te treden) wijst men als belachelijk van de hand. Men hoopt op een snel onderzoek, omdat zich ernstige poli tieke complicaties kunnen voordoen, als de zaak op de lange baan terecht komt. Dan zou de affaire immers de verkiezingen in Hessen kunnen beïn vloeden. Men wijst er in SPD-kringen ook op dat de beschuldigingen van Pacepa, waarvan nog moet worden aange toond dat zij juist zijn, Indirect ge richt kunnen zijn tegen Bahr zelf, die vooral bekendheid heeft gekregen als de Westduitse onderhandelaar over de verdragen, die de betrekkingen .tussen de Bondsrepubliek en de DDR moeten normaliseren. Van Bahr is ook al uit Amerikaanse bron be weerd dat zij voorstander is van de uittreding van West-Duitsland uit de NAVO om van een neutrale positie uit naar hereniging van de beide Duitse staten te kunnen streven. Bahr heeft deze beweringen catego risch ontkend. Het Springerblad Welt am Sonntag heeft intussen uit kringen van de Westduitse veiligheidsdienst gemeld dat er ook vier vrouwen bij de spiona- gezaak betrokken zouden zijn, die overigens niets met de SPD te maken hebben. Het Parket van de Federale procu- reur-general in Karlsruhe heeft for meel tegen onbekend(en) een klacht tot strafvervolging ingediend wegens het onbevoegd doorgeven van gehei me inlichtingen en schending van het dienstgeheim. Regeringswoordvoerder Armin Grü- newald bevestigde dat de Westduitse autoriteiten al drie weken geleden van de beweerde spionagè-affaire op de hoogte waren. STUTTGART (DPA, AFP, Reuter) In de Zuidduitse deelstaten Badenwürtten- berg en Beieren heeft zich gis teren een krachtige aardbe ving voorgedaan, die plaatse lijk aanzienlijke schade heeft aangericht. Tot gisteravond werd geen melding gemaakt van slachtoffers, wel raakten 19 mensen gewond. Het epicentrum van de beving, die vijf zes graden mat op de schaal van Richter, (waarmee de beving de zwaarste was in 35 jaar in dit gebied) lag in de Zwabische Alpen. De materiële schade is vooral groot in de omgeving van Hechingen en Ba lingen, ten zuiden van Stuttgart. Hier en ook elders zijn schoorstenen van de daken gevallen, waardoor nogal wat geparkeerde auto's schade oplie pen. Van sommige huizen bezweken de binnenmuren, en soms ook stuk ken van de gevel. Verder werd dë loop van enkele kanalen en rioleringen vestoord. Na de aardbeving, die nog door enke le lichtere schokken werd gevolgd, renden veel mensen hevig geschrok ken in pyama de straat op. De eerste schokken werden zondagochtend rond zeven uur gevoeld. In de getrof fen gebieden heeft de brandweer han den vol werk met hulpacties. De aardbeving is ook gevoeld in Stuttgart, Mannheim, München en de Franse Elzas, maar hier is geen scha de aangericht. In de 20.000 inwoners tellende wijk Tailfingen van Albstadt is de schade het grootst. In de hoofd straat is geen huis onbeschadigd ge bleven en volgens inwoners ziet de stad er uit als na een bomaanval. Aardbevingen werden zaterdagnacht en zondagochtend ook gevoeld in de buurt van de Zwarte Zee en op Tai wan. Van slachtoffers werd geen mel ding gemaakt. QOM (UPI) Een van de belangrijk ste leiders van de religieuze oppositie in Iran, Kazem Shariatmadari, heeft gisteren de nieuwe regering van het land drie maanden de tijd gegeven om tegemoet te komen aan zijn eisen. „Als onze eisen niet worden geaccep teerd, zullen wij de zaak opnieuw overwegen," aldus de 72-jarige leider van de Sjiitische moslems in Iran. De Iraanse islamitische leiders heb ben verklaard niet tevreden te zijn met de concessies die de nieuwe rege ring tot dusver heeft gedaan. Deze regering is pas acht dagen oud en wordt geleid door premier Jaafar Sharif-Emami. Shariatmadari lijkt doorzijn uitlatin gen bereid te praten met de regering in Teheran. Hij wijkt daarmee af van de lijn die de meeste politieke opposi tiegroeperingen hebben ingenomen en die elk compromis afwijzen. Overigens zijn deze groeperingen eerst door Sharif-Emami weer toege staan. Daarvoor waren zij alle verbo den. Ook heeft de nieuwe premier de perscensuur verzacht en demonstra ties oogluikend toegestaan. De betogingen tegen het beleid van de sjah van Iran gaan onverminderd door. Zelfs tijdens het gesprek van Shariatmadari met verslaggevers werd op slechts enkele tientallen me ters van zijn woning gedemonstreerd. De meeste betogingen ontaarden in relletjes waarbij slachtoffers vallen. Dit weekeinde zouden al minstens 19 mensen zijn omgekomen. NEW YORK (AFP, Reuter) Venezuela heeft het afgelopen weekeinde gevraagd om spoedoverleg tussen de 15 leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in verband met de situatie in Nicaragua, waar een nationale staking het heen gaan van president Anastasio Somoza beoogt en waar bijkans een complete burgeroorlog wordt uitgevochten. in Managua het nationale paleis be zetten, naar Panama konden uit wijken. Inmiddels heeft de omstreden presi- Venezuela heeft verder om een bij eenkomst van de raadgevende minis terraad van de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) gevraagd. De permanente raad die in Washington zetelt, zal woensdag het voorstel be handelen. Het verzoek om spoedoverleg van de VN-Veiligheidsraad werd gericht tot de Tsjechoslowaakse ambassadeur bij de VN, Ilja Hoelinsky, die deze maand voorzitter is van de raad. De leden van de raad moeten zelf uitma ken of zij een bijeenkomst aan de kwestie willen wijden. De raad houdt zich op het moment bezig met de kwestie-N amibië. dent zijn kabinet geheime instructies gegeven om de nationale staking te 'orëken. Adviseurs van Somoza von den gisteren dat het tijd werd dat „bepaalde mensen hardhandig wer den aangepakt". Vandaag zullen drie honderd zwaarbewapende jeeps van de nationale garde door de straten van de hoofdstad Managua patrouil leren, en volgens de adviseurs zullen ze geen medelijden hebben met men sen die met bommen gooien of ander- zinds de orde verstoren. ADVERTENTIE Tegenstander De Venezolaanse president, Carlos Andres Perez, is een uitgesproken te genstander van het dictatoriale be wind van de familie-Somoza, die Ni caragua zo ongeveer als een eigen particuliere onderneming beheerst. Venezuela verschafte vorige week het Sandinistische bevrijdingsfront een vliegtuig waarmee zijn guerrilla's, die SYDNEY (Reuter) De Australische politie heeft een verborgen oplei dingskamp ontdekt van Kroatische nationalisten, die de onafhankelijk heid van Kroatië een deel van Joegoslavië met als hoofdstad Za greb voorstaan. Er liepen twintig mannen rond in uniform. Tegen ze ven van hen is een aanklacht inge diend, de dertien anderen worden nog ondervraagd. Er waren al lang ge ruchten. dat Kroaten een opleiding kregen in Australië voor acties in Joegoslavië. Het kamp lag in de bergen aan de zuidkust van Nieuw-Zuid-Wales. De politie vond er ook wapens en explo sieven. Gebruik'm goed De Centraalamerikaanse staat Honduras komt alleen in het nieuws als ir een staatsgreep plaatsvindt of als het land getroffen wordt door een vervel wind. Vorige maand haalde het land de internationale pers weer ioor de 138ste staatsgreep sedert de onafhankelijkheid in 1826. au j, N y, „u ie door Herman Amelink Staatsgrepen in Honduras zijn als regel tamelijk vredige affaires. Een aantal militi- ire commandanten is op een kwaad mo- ment uitgekeken op de president, haalt ad ïem uit het presidentiële paleis en plaatst da ïem op een afgelegen plaats onder huisar- 9Zi est. De nieuwe leiders vormen een junta Fe nan drie militaire leiders. Eén van zo'n B irietal blijkt dan de sterke man en vroeg of Os aat wordt hij president. De nieuwe leider tondigt aan dat hij een einde zal maken aan Uv( ae corruptie, de zwendel en de smokkel van lijn voorganger. De bezem moet erdoor. Deze geschiedenis herhaalt zich in Hondu- as meestal om de drie tot zeven jaar. nd^eest dödgegin augustus van dit jaar trof dit lot 'P- president Juan Alberto Melgar Castro, kor te tijd nadat hij uitvoerig het driejarig ™£estaan van zijn bewind had gevierd. Ter ;elegenheid van die heuglijke gebeurtenis verd kort voor de staatsgreep in de belang- P' rijkste winkelstraat van Tegucigalpa, de van Honduras, nog een uitgebrei de openluchttentoonstelling ingericht met foto's en documenten over de prestaties van de regering in de afgelopen drie jaar. In vrijwel alle winkels hingen grote posters waarop president Melgar Castro afgebeeld itond in gesprek met een „eenvoudige 'rouw uit het volk", met daaronder de tekst .direct contact met het volk". Op deze nanier was Melgar Castro bezig de weg te banen voor een constitutioneel president Verwijten De steeds duidelijker wordende presiden tiële ambities van Melgar Castro voor de periode na 1980 zijn bij de overige militaire leiders echter duidelijk verkeerd gevallen. In juli namen de spanningen binnen het leger al toe. De beschuldigingen van corrup tie vlogen over en weer. Melgar Castro gaf voedsel aan geruchten dat de commandant van de landstrijdkrachten, generaal Poli- carpo Paz Garcia, betrokken was bij de drugshandel en bij maffia-praktijken, wat niet zo moeilijk was omdat Honduras als doorvoerland fungeert voor de drugshandel tussen Colombia en de Verenigde Staten. schap na de verkiezingen die hij voor vol gend jaar in het vooruitzicht had gesteld. De campagne van Melgar Castro verliep echter minder vlot dan hij wel wenste. Het begon met ruzie tussen de regering en de Nationale Kiesraad, die verantwoordelijk is voor de verkiezingsprocedure. De regering beschuldigde de Kiesraad ervan het proces te traineren. De Kiesraad stelde daar tegen over dat de regering de raad het werken onmogelijk maakte doordat zij de begro ting van de raad niet goedkeurde. Boven dien zou de regering van Melgar Castro hebben trachten te voorkomen dat er nieu we kiezers zouden worden ingeschreven. Door deze moeilijkheden werd de president er al toe gedwongen de verkiezingen uit te stellen tot april 1980. De vorige maand afgezette president Juan Alberto Melga Castro Generaal Paz Garcia liet dit niet op zich zitten en beschuldigde op zijn beurt presi dent Melgar Castro van corruptie. Deze beschuldigingen leidden tot grootscheepse demonstraties in de hoofdstad Tegucigalpa en in San Pedro Sula, de tweede stad van Honduras. Het merendeel van de demon stranten stelde zich achter de zittende pre sident. Studenten deelden pamfletten uit waarin de legercommandanten van een rechtse samenzwering beschuldigd werden. Ook uit vakbondskringen werden toene mende bedenkingen gehoord tegen het op treden van het leger De uitbarsting van dit conflict vond plaats in de nacht van 7 op 8 augustus, toen een militair driemanschap president Melgar Ca stro aan de kant zette. De leider van dit driemanschap is de genoemde generaal Paz Garcia, die als president optreedt. De twee anderen zijn luchtmacht-commandant ko lonel Domingo Alvarez Cruz en de chef van de politie, kolonel Amilcar Zelaya Rodri guez. Rechtser De indruk bestaat dat het nieuwe regiem nog behoudender is dan het vorige van Melgar Castro. Deze laatste werd gerekend tot de aanhangers van modernisering, die hoge prioriteit willen geven aan de activitei ten van de grote multinationale onderne mingen als middel om het land ln de wel vaart der volkeren op te stoten. De nieuwe machthebbers zouden meer aan de kant staan van de traditionele grootgrondbezit ters en sterke bindingen hebben met de aanhangers van de „vlug-rijk-formule", de groothandelaars in smokkelwaar. De vorige president, die althans verbaal niet negatief stond tegenover de drin gend noodzakelijke landhervormingen, kon zich nog verheugen in enige sympathie van •de Verenigde Staten. De nieuwe leiders zijn kennelijk van plan zich deze sympathie, noodzakelijk om politiek te overleven, nu snel te gaan verwerven. Ze hebben, geheel in de lijn van het beleid van de Amerikaan se president Carter, benadrukt dat de ver kiezingen in april 1980 in ieder geval door gaan. Door die aankondiging hopen ze ook hun binnenlandse kwetsbaarheid te ver kleinen. Maar overigens heeft het er alle schijn van dat Honduras door de nieuwe staatsgreep weer verder achterop geraakt is. De voor naamste aanwijzing daarvoor is wel dat president Paz Garcia openlijke steun krijgt van de leider van de Nationale Partij, Ricar- do Züniga. Deze Züniga is de voorman van de grootgrondbezitters. Hij ziet in de, ook door de nieuwe regering in het vooruitzicht gestelde, verkiezingen een welkome moge lijkheid om zijn partij met steun van de militairen in 1980 weer aan het bewind te brengen. Züniga wil proberen te verhinde ren dat twee nieuwe partijen, de christen democraten en de Vernieuwingspartij, toe gelaten worden tot het politieke spel. Weinig heil De arme bevolking van Honduras, met een gemiddeld Inkomen van nog geen 300 dollar per Jaar. heeft van de nieuwe regering wei nig heil te verwachten. Werden de landbe zettingen die onder Melgar Castro plaats vonden onder aanvoering van de zeer actie ve Nationale Boerenunle (UNC) als regel op een betrekkelijk bloedeloze wijze ongedaan gemaakt door deportatie van de voornaam ste aanstichters naar afgelegen delen van het land, de nieuwe machthebbers zullen daartegen zonder twijfel harder optreden. Hoe weinig de bevolking van Honduras ln de nieuwe regeerders ziet, blijkt wel uit het feit dat er vrijwel geen belangstelling is om zich in het kiesregister te laten inschrijven. Verkiezingen of niet, er verandert in feite toch niets in ons land, zo redeneren de Hondurezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5