Bestek '81 behandelt export stiefmoederlijk Actieprogram voor Eemshaven op stapel SLEEP 'N JAAR GRATIS KANIS GUNNINK KOFFIE IN DE WACHT. Tuchtklacht tegen bestuur Klijnveld Kraayenhof en Co Visstick is niet goed voor de lijn V D koopt Dixons fotozaken Zwarte dag voor dollar 8<jekenlm elke <m 'nHtotdpyi ^ME-voorzitter Prins: Nederland: 13 procent werkloos Van aandeelhouders Sekisui Veel paneermeel en vet Bonden en D.E. leggen conflict bij NOG waarschuwt voor teveel optimisme DNDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RH 21 - S 19 Tan onze sociaal-economische redactie 50ETERMEER De regering doet te weinig aan bevordering van de export. Wat hierover in le ombuigingsnota „Bestek '81' in het vooruitzicht wordt gesteld, „is geenszins in overeen- temming met de ernst van de situatie". Dit zei gistermorgen voorzitter Prins van de FME werkgevers in de metaal-en elektrotechnische industrie) bij de opening van het nieuwe FME- [ebouw in Zoetermeer. >e FME-voorzitter had goede hoop lat de Nederlandse ondernemers in le metaal en de elektrotechniek hun lansen zullen weten te benutten wan- leer de internationale bedrijvigheid reer wat aantrekt. „Daarvoor is ech- er wel nodig dat zij in staat worden •esteld te werken onder gelijke om- tandigheden als hun concurrenten n het buitenlEuid," aldus Prins. Hij loemde de concurrentie vanuit het luitenland „ongekend hevig, niet al- een voor Nederlandse bedrijven die rillen exporteren, maar ook voor be- (rijven die op de binnenlandse markt Boeten opboksen fcegem import van- t andere landen". lis oorzaken noerfide Prins het hoge kostenniveau in ons land, maar ook Ie steun die buitenlandse bedrijven loms indirect maar ook direct ran hun regeringen ontvangen. Enke- e maanden geleden heeft de FME leze zaken nog uitvoerig besproken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de Amerikaanse dollar was het gisteren op de valutamarkten Dpnieuw een zwarte dag. Hadat een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van handel inza ke een aanzienlijk tekort op de Ame rikaanse handelsbalans over de maand juli er dinsdag al voor had feezorgd, dat een eerder wat aarzelend herstel van de dollar later op de dag volkomen teniet werd gedaan, ging het woensdag verder bergafwaarts. In Tokio zakte de dollar in tot 189,725 yen. Dinsdag werd bij het slot nog 194,30 yen voor een dollar betaald. De prastische daling van de dollar in Tokio van dinsdag op woensdag was een weerspiegeling van de ontwikke lingen op de valutamarkten in Ameri ka en Europa. Daar moest de dollar op de mededeling van het tekort op de Amerikaanse handelsbalans van 2,99 miljard dollar in juli het op drie na het grootste tekort in enige maand in de Amerikaanse historie en bijna het dubbele van dat van juni, dat 1,6 miljard dollar beliep dins dag per saldo een gevoelig verlies Incasseren. In Frankfort kwam de dollar woens dag beneden de twee mark, na dins dag op DM 2,007 te zijn gesloten. Genoteerd werd DM 1,9855 voor een dollar. In Amsterdam verloor de Amerikaanse munt eveneens terrein. In de loop van de ochtend werd op ƒ2,1565 gehandeld, wat ten opzichte van dinsdag een teruggang van twee cent betekende. Bij het slot gold 2,1510. Bankpapier deed 2,10-2,20, tegen dinsdag 2,14-2,24. Terwijl de dollarnotering omlaag ging, klom zoals doorgaans het geval is de goudprijs. In Londen werd 206,50 dollar per ounce (31,1 gram) genoteerd, of bijna 2 dollar meer dan de vorige dag. Uit rapport blijkt: WASHINGTON De Neder landse economie kan twaalf tot dertien procent van de werkende bevolking geen em plooi bieden. Daarvan is ruim vier procent werkloos, terwijl acht tot negen procent in pro- jekten voor werkverschaffing zit of werkt op arbeidsplaat sen in de beschutte sfeer. Dit staat in een rapport over Nederland van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. Uit het rapport blijkt niet, dat de ruim 300.000 arbeidsonge schikten zijn meegeteld. Daar naast is geen rekening gehou den met het hoge ziektever zuim. De ontwikkeling van de werk loosheid wordt door het IMF toegeschreven aan een ver schuiving in de inkomensver deling in Nederland ten koste van de winsten van het be drijfsleven. Voorts wordt in dit verband gewezen op de snelle stijging van belastingen en sociale pre mies, die niet in de prijzen konden worden doorberekend. Volgens een publikatie van de Bank van Lanschot, waaraan een en ander is ontleend, is het hoge cijfer van dertien pro cent aan feitelijke en verbor gen werkloosheid nog niet eer der genoemd; in elk geval niet door een officiële instantie als het Internationale Monetaire met staatssecretaris Beyen (economi sche zaken). Toen is door de FME aangedrongen op meer gerichte en „offensieve" stimulering van de ex port. Maar ook na dit gesprek blijkt de FME nog niet tevreden. Minister Van Aardenne van economi sche zaken, die bij de opening van het nieuwe FME-gebouw ook een rede hield, zei in een reactie op de uitspra ken van de FME-voorzitter, dat Ne derland moet oppassen met al te agressieve exportsteun. Drs. Van Aardenne toonde zich niet afkerig van „matching", dat is dat de Neder landse regering voor Nederlandse be drijven dezelfde exportsteun invoert die buitenlandse concurrenten al van hun regering ontvangen. Maar de mi nister waarschuwde niet voorop te gaan lopen in deze steunverlening. Andere landen beschikken vaak over meer mogelijkheden voor omvangrij ke steun aan hun bedrijven, en zou den Nederlandse bedrijven gemakke lijk uit de markt kunnen drukken. „Zij zijn groot, en wij zijn nu eenmaal klein," aldus de minister. Van Aardenne Over de kritiek om de ombuigingsno ta van het kabinet zei Van Aardenne nog. dat het kabinet niet verder gaat dan een stabilisatie van het welvaartsniveau en voor de hogere inkomens „zelfs een zekere terug gang". Van Aardenne wees erop dat de welvaart de laatste tientallen ja ren spectaculair is gegroeid, en dat Nederland ondanks de economische problemen tot de rijkste landen ter wereld behoort. Maar hoge inkomens betekent ook hoge kosten, aldus de minister. Dat is alleen vol te houden als de produktiestructuur daarmee in overeenstemming is. Dat betekent „meer nadruk op hoogwaardige en kennis-intensieve produkten. Onze huidige produktiestructuur is naar verhouding nog te veel afgestemd op produkten die andere landen, en met A. Prins name de omkomende nieuwe indu strienaties, ook en vaak aanzienlijk goedkoper kunnen aanbieden door hun lagere niveau van de inkomens. Aanpassing van onze produktiestruc tuur vergt veelal grote uitgaven voor investeringen. Die zullen er niet ko men als de rendementen van het be drijfsleven zwak of vaak zelfs nega tief blijven," aldus Van Aardenne. De minister toonde begrip voor de twijfel bijvoorbeeld bij de vakbe weging of herstel van winsten wel nieuwe investeringen en meer werk gelegenheid zal opleveren. Het is mo gelijk dat bij aantrekkende winsten eerst uitgeholde vermogensposities moeten worden versterkt, voordat kan worden overgegaan tot nieuwe Investeringen. Zij die twijfelen aan de noodzaak van winstherstel zouden moeten aantonen dat verdere aantas ting van de rendementen niet zal lei den tot desastreuze gevolgen, zo oor deelde de minister. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groep minderheidsaandeelhouders van Sekisui Systeembouw heeft een tuchtklacht ingediend tegen het voltallige college van bestuur van het accountantskantoor Klijnveld Kraayenhof en Co. (KKC). Een en ander wegens „ondermijning van het publiek vertrouwen in de oprechtheid van registeraccountants en wegens het zaaien van twijfel aan de gekwalificeerdheid van buitenlandse medewerkers van KKC." Het nieuwe onderkomen van de FME AMSTERDAM Vroom en Dreesmann heeft Dixons Rinck, dochtermaatschappij van de Britse onderneming Dixons Photografic overgenomen voor ruim elf miljoen gulden. De bonden zijn uitermate ingenomen met deze overname. De minderheidsaandeelhouders van Sekisui Systeembouw (een dochter maatschappij van Sekisui Prefab Homes.te Osaka (Japan), worden aangevoerd door de heer Chr. Bekker te Haaksbergen. Deze werd in 1974 (na veelvuldige conflicten met de Ja panse bedrijfsleiding) als commerci eel directeur van Sekisui Systeem bouw ontslagen nadat hij zich over het wanbeleid van de Japanse direc teuren bij de raad van commissaris sen had beklaagd. In juli van dit jaar diende de heer Bekker bij de raad van tucht van het Nedrlands Instituur van Registerac countants (NIVRA) een klacht in over dra H. Kok, als accountant verbon den aan het Düsseldorfse kantoor van Klijnveld Kraayenhof. Volgens de heer Bekker zou drs Kok mede werking hebben verleend aan de door Sekisui Systeembouw gevolgde be- leidspolitiek en minder oirbare prak tijken door in de balansen systema tisch een onjuiste voorstelling van zaken te geven. Ook zou hij de Onder nemingskamer bij het Gerechtshof te Amsterdam belangrijke informaties hebben onthouden. Sekisui en de heer Bekker over de vraag door wie de premies op een door de heer Bekker gesloten levens verzekering in de Jaren 1968-1971 zijn betaald - ernstige schade toebrengt aan het accountantsimago van eer lijkheid en onafhankelijkheid. Zij wijzen er voorts op, dat de klacht tevens betrekking heeft op het optre den van de buitenlandse medewer kers van KKC en het feit. dat het hoofdbestuur zelf niet weet, of deze medewerkers onder het Nederlands tuchtrecht vallen. Beweringen Vernietiging DEN HAAG Bijna het der de part van een visstick be staat uit paneermeel en vet. Tot deze conclusie komt het Konsumenten Kontakt, na een test van acht merken. Hoewel fabrikanten soms de indruk wekken dat een visstick goed is voor de lijn door op de verpakking ma ger of calorie-arm te vermelden is dat niet het geval, aldus deze consu mentenorganisatie. Mager is alleen de koolvis of kabeljauw die als basis voor vissticks wordt gebruikt. In stickvorm levert de vis evenveel calo rieën als gebraden rundvlees. Konsumenten Kontakt onderzocht vier merken koolvis- en vier merken kabeljauw vissticks. Tussen beide soorten blijkt nauwelijks verschil te zitten. Kabeljauw is bekender, en daarom betaalt de klant er meer voor. Duur Vissticks zijn een gemaksprodukt en dat gemak wordt duur betaald, aldus het Konsumenten Kontakt. Honderd gram visstick bevat ongeveer 70 gram vis. Tóch is 100 gram visstick door gaans even duur of duurder dan 100 gram verse vis. Verse kabeljauw of koolvis verdient dus de voorkeur boven vissticks. De visstick-etende consument legt zowel toe op de prijs als op de voedings waarde. Bovendien is de smaak van vissticks niet altijd in orde, aldus het Konsumenten Kontakt. Het blad trof sticks aan, die^neer dan een jaar oud waren. Hetgeen onmis kenbaar te proeven was. Dergelijke ouderdomsgevallen vallen geheel on der de verantwoordelijkheid van de fabrikant. Zolang deze weigert een uiterste verkoopdatum op de verpak king te. vermelden, loopt de consu ment kans oude ranzige vissticks te kopen. BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ ONROEREND GOED (BOG) stelt per 11 september een interimdivi dend over 1978 beschikbaar van ƒ4,20 (v.j. ƒ4). De vooruitzichten voor het tweede halfjaar 1978 zijn zodanig, dat naar verwachting het dividend per aandeel van 100 gulden nominaal iets hoger zal kunnen zijn dan over 1977. Hierbij moet worden opgemerkt dat het kapitaal in 1978 met 18,76 pet werd uitgebreid. Dixons Rinck exploiteert 50 winkels in fotografische en audiovisuele arti kelen (41 in Nederland en 9 in België), alsmede 26 optiekwinkels. Dixons Rinck zal onder eigen naam blijven voortbestaan. De omzet bedroeg in het afgelopen boekjaar ruim 75 mil joen gulden. Volgens bestuurder J. H. Vermeij van de Dienstenbond CNV komen de 590 werknemers nu onder een paraplu die vooral ten opzichte van de arbeids voorwaarden meer zekerheid biedt. De Engelse eigenaars van Dixons- Rinck hebben, na het besluit zich terug te trekken uit Nederland en België, zelf contact gezocht met V en D. Details over motleven van de En gelsen waren gisteren niet te verkrij gen, omdat de Engelse manager weer in zijn vaderland verblijft. De laatste winkelketen die in handen van V en D kwam was die van de Simms-boekhandels. De toenmalige eigenaren (eveneens Engelsen) beslo ten zich uit Nederland terug te trek ken, omdat hun formule in ons land niet aansloeg en de verwachte be drijfsresultaten achterwege bleven. V en D heeft toen het personeel opge vangen en zorg gedragen voor de ver koop van de voorraden. In het eerste halfjaar 1978 is de omzet van uitgeversmaatschappij ELSEVIER met ruim 10 pet gestegen ten opzichte van dezelfde periode 1977 en wel tot 309 miljoen gulden. De nettowinst (na belastingen en na aan derden toekomende resultaten) steeg met 19 pet. tot 15 miljoen. De koers van uitgifte van de 8 pet obligatielening 1978 per 1979-1988 van de AMROBANK is vastgesteld op 101 pet. Het effectief rendement op de lening, die 150 miljoen gulden groot is, op basis van de gemiddelde looptijd (5,5 Jaar) per 1 oktober, be draagt 7,75 pet. JANSEN DE WIT (panty's) gaat de totale pantykousenfabricage in het Drentse Emmen concentreren. De maatregel treft 42 personeelsle den. De pantybreierij in Schljndel wordt op korte termijn gesloten. Voor degenen die niet naar andere afdelin gen van het bedrijf kunnen worden overgeplaatst is een zo gunstig moge lijke afvloeiingsregeling opgesteld. Bij gelijkblijvende omzet heeft IBB-Kondor Groep in het eerste half jaar 1978 een hoger resultaat behaald dan in dezelfde periode van 1977. Het laat zich aanzien dat het resultaat over geheel 1978 voldoende zal zijn om over het verhoogde aandelenkapi taal het dividendpercentage (7) te handhaven. De ontwikkeling van de orderportefeuille is bevredigend. Op 14 september zullen commissa rissen en directie van KONINKLIJ KE NEDERLANDSCHE PETRO LEUM MAATSCHAPPIJ een beslis sing nemen over de declaratie van een interimdividend over het boek jaar 1978. Mede door toedoen van de heer Bek ker werd de jaarrekening 1974 van Sekisui Systeembouw door de Onder nemingskamer vernietigd en de di rectie bevolen een nieuwe jaarreke ning op te stellen. Achtergrond van het verzoek om vernietiging van de jaarstukken was het feit, dat de Ja panse financieel directeur. Honda, van Sekisui zich financieel zou heb ben bevoordeeld op kosten van het bedrijf. Omdat in de in september 1977 op nieuw opgestelde jaarrekening 1974 de door Honda in Zwitserland uitge voerde privé-transactle in de aande len van de Japanse moedermaat schappij onjuist en onvolledig zou zijn verantwoord dienden de minder heidaandeelhouders Sekisui Sys teembouw, met de heer Bekker aan het hoofd, bij de Ondernemingska mer van het Gerechtshof in Amster dam wederom een verzoek om vernie tiging in. Daarnaast loopt ook nog een dergelijk verzoek met betrekking tot de Jaarrekening 1975. De nieuwe tuchtklacht tegen het be stuur van KKC heeft als achtergrond het feit, dat het bestuurscollege van Klijnveld Kraayenhof systematisch weigert te bevestigen of te ontken nen. dat een door haar Duitse vesti ging ondertekende brief een officiële accountantsmededeling is in de zin van de gedrags- en beroepsregeis voor registeraccountants. Daarmede weigert KKC, aldus de minderheids aandeelhouders. duidelijk te maken of zij de verantwoordelijkheid voor de inhoud van het stuk accepteert. Klagers zijn van mening, dat het be stuurscollege van KKC door deze houding - de brief speelt een belang rijke rol In een nieuw conflict tussen Naar aanleiding van onjuiste bewe ringen van de advocaat van Sekisui. mr W.P. Scheltema, dat de premies altijd door Sekisui waren betaald (Bekker beweert zelf de premies te hebben voldaan) diende de heer Bek ker begin april een klacht in bij de Deken van de Orde van Advokaten in het arrondissement Amsterdam. Vo rige week vrijdag zou deze zaak die nen, maar er kwam een kink in de kabel. De heer Bekker wilde zich la ten bijstaan door de heer P.T. Lake- man van de Stichting Onderzoek Be- drijfs Informatie (SOBI), die hij als adviseur in de arm heeft genomen. Deze bijstand kon echter geen goed keuring vinden in de ogen van mr Jonker omdat de heer Lakeman geen advocaat is. De heer Bekker trok daarop zijn klacht in. In 1974 werd de gehele 8ekisui-orga- nlsatie van Enschede naar Keulen overgebracht. Het 65 man tellende personeel in Enschede werd ontsla gen en in Enschede is nu alleen nog een postbusnummer. Omdat de ven nootschap in Duitsland werkt be roept zij zich daar bij overtreding van wettelijke bepalingen erop een Ne derlandse NV te zijn. waarvoor Ne derlands recht geldt. In Nederland echter, bijv. tegenover de fiscus, wijst men erop dat alle activiteiten naar Duitsland zijn ver plaatst en ook de directie in Duits land zetelt. 8inds 1973 wordt geen aangifte meer gedaan voor de ven nootschapsbelasting. UTRECHT Douwe Egbert en de Voedingsbonden FNV hebben het •conflict bijgelegd dat was ontstaan door een door de voedingsbonden uit gegeven persbericht over de reorgani satieplannen in de sigarensector van D.E. Tijdens het kort geding, dat Douwe Egbert tegen de bonden had aangespannen en dat gisteren diende voor de Utrechtse rechtbankpresi dent prof. mr. V. J. A. van Dijk, sloten blede partijen een compromis. In een gezamenlijk opgestelde officië le verklaring zeggen de voedingsbon den dat „de bewoordingen van het door hen uitgegeven persbericht ge matigder hadden behoren te lulden. Van een onzer verslaggever GRONINGEN De Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij en het Havenschap Delfzijl hebben een actieprogram op stapel staan voor de Eemshaven. Nagegaan wordt welke mogelijkheden er zijn om vervolg-industrieën op het LNG-project (vloeibaar aardgas uit Algerije) aan te trekken. Vorige week besloot de regering dit project niet te vestigen op de Maasvlakte, maar in de Eemshaven. Dit vertelde gisteren drs. J. J. P. van Kappel. adjunct-directeur van de NOM Overigens waarschuwde ir. H. A. Wisman bij de aanbieding van het jaarverslag voor overdreven optimis me. Hij waardeerde de LNG-aanlan- ding op zichzelf wel maar wees erop. dat het zaak is om in de nog immer lege Eemshaven in te spelen op de mogelijkheden van nu. Aansluiting op de plannen van vroeger, toen de haven gebouwd werd, is niet meei reëel, omdat het er door allerlei om standigheden op dit moment gewoor niet in zit, dat er spoedig petro-che mische industrie van de grond kar komen. bouwd. Ondanks een extra injectie van enkele tientallen miljoenen gul dens, wil het nog niet vlotten. Met het grootste project, waarin dt Prohlpmen NOM deelneemt, namelijk de nieuwe kartonfabriek Okto te Winschoten van het papierconcern KNP. gaat het niet goed. De heer Wisman hoopt op overheidssteun om dit project alsnog een goede wending te geven. De NOM neemt voor 49 procent deel in het aandelenkapitaal van dit bedrijf, dat voor tachtig miljoen gulden ls opge- De NOM houdt er rekening mee. dat ongeveer tweederde van haar reserve, groot 44 miljoen gulden, alsnog in Okto moet worden gestoken. Als het project op dit moment nog zou moe ten worden opgezet, werd er wellicht niet meer mee begonnen. „Het is ech ter altijd gemakkelijker een project niet te starten dan het te stoppen als het eenmaal draalt', aldus de heer Wisman. Het nu 140 man personeel tellende hyper-moderne bedrijf (voor het maken van vouwdozen-karton) heeft nogal met technische proble men te kampen. Die zouden nog wel te overwinnen zijn, maar intussen zijn de prijzen scherp gedaald en al met al zijn de aanloop zowel als exploitatieverliezen veel groter dan was verwacht. De heer Wisman haakte tevens in op het feit, dat de vertegenwoordiger van de FNV zich na een meningsver schil voor onbepaalde tijd als NOM- commissaris heeft teruggetrokken. Vakbeweging en NOM-directie ver schillen nogal in visie op het te voe ren beleid. De heer Wisman vindt het de vraag, of een vakbondsfunctiona ris wel NOM-commissaris kan zijn, gezien het feit. dat hij In de huidige zin van de wet die taak moet vervul len zonder verantwoording aan zijn achterban. Juist op dit laatste punt deden zich voortdurend wrijvingen voor tussen vakbonden en de NOM. De vakbeweging moet zelf proberen, klaarheid te brengen op dit punt. zo lichtte de heer Wisman desgevraagd toe. Overigens constateerde hij bij het bedrijfsleven Juist een groeiend be grip voor de beleidsfilosofle van de NOM. Er wordt in toenemende mate ingespeeld op de mogelijkheden, tot versterking van individuele bedrij ven, die de NOM biedt. Ook wordt gezamenlijk naar nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden gezocht Zo zijn er twee nieuwe produkten (een pa pierklem en een nieuw soort contai- ADVERTEH7IE De koffiebranders uit Kampen gaan trakteren. Tot veertien oktober '78 kunt u iedere dag een jaar lang gratis Kanis Gunnink koffie in de wacht slepen. Of één van de duizenden troostprijzen. Dus alle reden om even 'n deelname formulier uit de winkel mee te nemen. En niet te vergeten 'n pak Kanis Gunnink koffie. Geurige koffie voor 'n verrassend gunstige prijs. ner) ondergebracht bij de Noordne derlandse Machinefabriek in Win schoten, een bedrijf dat uit de faillie te Nederhorst-boedei moet worden gered. Als ander voorbeeld noemde de heer Wisman bovendien, het tot ontwikke ling brengen van een nieuw ontwerp voor een hydraulische motor door een aanvankelijk twee man sterk bedrijf „Laadtechniek" te Utrecht. Het be drijf werd overgeplaatst naar Emmert en er werken thans tien man. Binnen kort wordt een prototype van de mo tor bij de TH in Eindhoven beproefd. En daarna hoopt men tot produktie te kunnen overgaan. De NOM heeft nog een aantal van dit soort ontwik kelingsprojecten in behandeling, on der meer met betrekking tot een nieuw isolatiemateriaal. De heer Wis man Juichte een tendens naar een actievere opstelling van het tech- nlsch-wetenschappelijk onderwijs in de richting van het bedrijfsleven toe. omdat dit tot gezamenlijke nieuwe projecten kan lelden. Meerderheid In de afgelopen periode heeft de NOM haar aantal deelnemingen uit gebreid van negen tot negentien, waarmee een kapitaal van 125 mil joen gulden is gemoeid. Irt zes bedrij ven heeft ze de meerderheid van het aandelenpakket, waarvan in niet minder dan vijf zelfs honderd pro cent. De negentien ondernemingen hebben samen een kleine vijfduizend werknemers. Verder was de NOM op allerlei andere gebieden ook betrok ken bij in totaal 92 regionale bedrij ven met samen dertienduizend ar beidsplaatsen. Bij drieëntwintig bedrijven <3.300 werknemers) werd een positief resul taat bereikt, zes (met samen achthon derd werknemers) gingen failliet en zesentwintig (achttienhonderd man) konden op eigen kracht verder De overige 37 bedrijven (zeventienhon derd arbeidsplaatsen) zijn nog in be handeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21