Hulpverlening ook politietaak e tekening van een lezer Trouw Commentaar angsten en twijfels op papier iAsielplaatsen (1) isielplaatsen (2) Geslaagd experiment in Utrecht met opvang problemen •n/an Otterloo gecremeerd HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Plaatselijk bui Strandweer mis poes stuur 'n brief moordvis rechtsstaat ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Iet is stuitend mensen aan te hou- en tijdens een godsdienstoefening terecht bestaan er wettelijke epalingen om dat tegen te gaan. laar even stuitend is het een esta- ette van godsdienstoefeningen op zetten met het uitsluitende doel lensen te vrijwaren van arres- itie. Iet is in het algemeen gesproken uitend, omdat een dergelijke es- ifette het gevaar in zich draagt ille goede bedoelingen ten spijt) lit te lopen om een continueGods- tering. Het is in het concrete :val, naar aanleiding waarvan wij schrijven(de Marokkanen, die :n wijkplaats hebben gezocht in rooms-katholieke kerk „De •uif" in Amsterdam) nog eens :tra kwalijk, omdat de gods- (ienstoefeningen dan misbruikt eigen te worden om een hoogle- et doel heiligt de middelen niet, zou het voorgaande kunnen orden samengevat en naar onze ening zullen dergelijke séances et nodig zijn als volgende week besluit van staatssecretaris niet op het scherp van de pede wordt uitgevoerd. zou misleidend zijn te suggere- dat dit optreden van me Haars kan dienen als illu- van een hard beleid ten opzicht van gastarbeiders. Er is idertijd een ruimhartige regeling -^ntworpen om het probleem van illegale gastarbeiders in ons ind te reguleren en daar hebben [telijke duizenden gebruik van binnen maken. t Jok deze Marokkanen heeft het iet ontbroken aan kansen hun [04langen bij officiële instanties en u ^partijdige rechters te bepleiten. hP raar in de juridische faculteit aan de Vrije Universiteit gelegenheid te geven een door hem ontworpen theorie over asielplaatsen in de praktijk bij de rechter te toetsen. Want om dat laatste gaat het Her man Bianchi zo heet de betrok ken VU-hoogleraar evenzeer, blijkens zijn uitlating, dat het „los van de belangen van de Marokka nen interessant zou zijn eindelijk eens een proefproces uit te lok ken" over deze door hem al enige tijd gekoesterde theorie. Met alle waardering voor Bianchi en zijn theorieeën; het lijkt ons onjuist als kerkbesturen en voorgangers zich zouden lenen voor een dergelijke proefneming ter verkrijging van genoegdoening door één of meer beoefenaars van de wetenschap. Er zijn hier warempel wel belang rijker dingen aan de hand. Tevergeefs en dat is sneu voor deze mensen, maar het is de vraag of een andere beslissing van de staatssecretaris niet tegelijk onbil lijk zou zijn geweest ten opzichte van die honderden eveneens niet gereguleerde, maar stilzwijgend vertrokken gastarbeiders. Blijft de twijfel over de vervolging waaraan deze mensen naar de ver klaring van Amnesty International kunnen worden blootgesteld bij hun terugkeer in Marokko. Ook van dit argument mag niet gezegd worden dat de staatssecretaris, en eerder de Raad van State, het lichtvaardig heeft afgedaan. Ge zien het voorgaande lijkt het ons echter wel verstandig als de rege ring de Marokkanen volgende week niet direct een enkele reis Marokko geeft, maar hun de kans zou laten en zou helpen zelf een land van bestemming te kiezen. door Leo Kleyn Op de oprichtingsvergadering van de Algemene christelijke politiefederatie, begin vorig jaar in Utrecht gehouden, verras te de toenmalige minister van justitie Van Agt zijn gehoor met de uitspraak dat de politieman zich niet te zeer als hulpverle ner diende te gedragen. „De neiging om steeds meer de nadruk op de dienstverlening te leggen", zei hij, „is natuurlijk heel mooi. Maar ik geef wel een waarschuwing: er is een neiging om de politie zo civiel te maken dat er nauwelijks verschil meer is tussen de politie eri de echte welzijswerker." a DOSDUINEN (ANP) Onder grote {langstelling er waren ongeveer ishonderd mensen is gisteren op spfckenburg in Loosduinen de dirigent Oil em van Otterloo gecremeerd. Van t otterloo, die bijna 24 jaar als vaste het Residentie-orkest heeft en in 1973 afscheid nam, kwam hihd juli bij een auto-ongeluk in Au- oplië om het leven. Hij bereikte de nicfcitijd van zeventig jaar. L. Brouwer, die als voor- ^fter van de stichting „Het Residen tie-orkest" het woord voerde, noemde Van Otterloo een dirigent wiens in vloed nog lang voelbaar zal blijven. „Het ging hem altijd om de muziek en om de bedoeling van de componist. Hij zag zijn taak als een dienende." De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek. Zo speelden Herman Krebbers en Theo Olof het midden deel van het dubbelvioolconcert van Bach en leden van radio-orkesten werken van Bruckner, Bach, Ravel, De Flesch en Handel. Hoewel Van Agt zich op die bijeen komst nadrukkelijk „een vriend van de politie" noemde, bewees hij de politie met zijn waarschuwing niet bepaald een vriendendienst. Hij blok keerde bruusk een weg die de politie de mogelijkheid zou kunnen bieden beter te functioneren. Overigens was die weg, anders dan Van Agt het voorstelde, nog nauwelijks betreden. Wat hij zag. waren spoken. De ook aanwezige burgemeester van Utrecht. H. J. L. Vonhoff, wees de minister dan ook ter plekke terecht. Meer in overeenstemming met de werkelijkheid, betoogde Vonhoff dat juist aan de bestrijding van de crimi naliteit een te zwaar accent werd ge geven. Geheel anders dan Van Agt, wilde hij meer aandacht aan de dienstverlenende taak van de politie besteed zien. Zijn pleidooi was allerminst overbo dig. Ruim een jaar later, in maart jongstleden, moest mr. Anneke Vis ser. hoofdinspectrice van politie in Utrecht, in het weekblad De Neder landse Gemsente vaststellen dat de dienstverlenende taak van de politie er „veelal bekaaid" afkomt. Er wordt, schreef zij. wel veel gepraat over de welzijnstaak die de politie naast haar ordehandhavende taak heeft, maar tot daadwerkelijke hulpverlening is het nog nauwelijks gekomen. Anneke Visser wist waarover ze het had. toen ze over de welzijnstaak van de politie schreef: ze was nauw be trokken bij een experiment dat be oogde bulten de kantooruren hulp te bieden aan wie op de een of andere manier in moeilijkheden was geraakt. De hulpverleners hadden domicilie gekozen op het hoofdbureau van poli tie in Utrecht, de stad waar Van Agt de ordehandhavers juist onder de wa penen had geroepen. Grote toeloop Kortgeleden is van dat zogeheten weekend-expierment in Utrecht de balans opgemaakt. In een omvang rijk rapport kon worden geconsta teerd dat degenen die hulp nodig hadden, de weg naar het politiebu reau uitstekend hebben kunnen vin den. Het experiment, zo staat in dat rapport, zou moeten leiden tot de instelling van een blijvende maat schappelijke eerste-hulppost. Waar schijnlijk wordt dat het door de Zie kenfondsraad gesubsidieerde Krisis- centrum in Utrecht, dat te zijner tijd dag en nacht bereikbaar zal zijn. Aan het experiment is een ander voorafgegaan. In februari en maart 1976 zaten gedurende drie weekein den elf hulpverleners op het Utrecht se politiebureau, waar degenen die met problemen worstelden gehoor vonden en eventueel werden doorver wezen. De toeloop was grotér dan werd verwacht: er meldden zich 67 cliënten. De problemen waarmee de hulpverleners werden geconfron teerd, waren veelsoortig van aard. Toen op grond van dit experiment duidelijk was dat er behoefte bestond aan opvang buiten de kantooruren, werd vorig jaar besloten de deuren van het politiebureau gedurende een langere periode in de weekeinden ge opend te houden voor wie hulp nodig had. In december vorig jaar kwam het weekend-experiment, dat ruim een half jaar zou duren, van de grond. matiek die je dan signaleert, moet Je verder brengen." Kentering Anneke Visser (links) en Gretha Kostwinder. (foto: 't Sticht). De politie bood gastvrijheid aan 77 medewerkers van 14 Utrechtse hulp verleningsinstellingen. Behalve daadwerkelijke hulpverlening had het experiment ook tot doel na te gaan of en hoe een organisatie met een blijvend karakter op poten moest worden gezet. Daartoe werd de mede- WGZGnlljk werking ingeroepen van studenten van de vakgroep andragologie van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De coör dinatie en begeleiding van het experi ment was in handen van een team, waarvan de Utrechtse inspectrice van politie Gretha Kostwinder deel uit maakte. Dat de hulpverleners zich op het poli tiebureau installeerden, was niet zo vanzelfsprekend. Op grond van mo gelijke drempelvrees werd ook ge dacht aan onder meer het acade misch ziekenhuis in Utrecht en het Krisiscentrum. De keus is, na afwe ging van de voor- en nadelen, toch op het politiebureau gevallen. Over de vraag of er nu wel of geen sprake is geweest van drempelvrees, zijn de meningen onder de hulpverleners verdeeld. In de experimentee periode werd hulp geboden aan 293 mensen. De problemen hadden overwegend be trekking op relaties tussen partners, relaties tussen kinderen en opvoeders en relaties met de omgeving. In elk geval zal het politiebureau niet permanent als „crisiscentrum" dienst gaan doen. „Om rolverwarring te voorkomen is het minder gewenst een dergelijke voorziening bij de politie onder te brengen," heet het in het rapport. Maar de Utrechtse politie zal wel nauw bij de opvang betrokken blijven, ook als de sociale afdeling op het hoofdbureau, bemand door drie maatschappelijk werksters in politie dienst, niet langer als „meldkamer" zal fungeren. Hulpverlening, vinden Anneke Visser en Gretha Kostwinder, heeft de poli tie al te lang als een oneigenlijke taak beschouwd. Zij zijn ervan overtuigd dat het juist om een wezenlijk aspect van de politietaak gaat. „Je hebt," zegt Gretha Kostwinder, „een veel grotere kans dat iemand die bij voorbeeld een inbraak pleegt, dat geen tweede keer doet, als je er die eerste keer achter probeert te komen waarom dat strafbare feit is gepleegd. Als je daar geen oog voor hebt. en alleen maar een proces-verbaal op maakt. kom je geen stap verder met de preventiegedachte. Je bent dan alleen maar bezig met repressie die nergens toe leidt." Anneke Visser: „Je hoeft niet zo diep door te graven. Een politieman moet geen maatschappelijk werker wor den. Maar je kunt wel een aanzet geven tot hulpverlening, de helpende hand bieden. Als politieman loop je vaak als enige tegen grote problemen aan op het moment waarop de men sen het meest knijp zitten wanneer ze worden aangehouden. De proble Anneke Visser en Gretha Kostwin der. beiden verbonden aan de kinder- en zedenpolitie, hebben tijdens het experiment gemerkt dat hun colle ga's niet (langer) met een grote boog om de hulpverlening heen lopen. Ze vinden dat er bij de politie duidelijk sprake is van een kentering. Volgens Anneke Visser wordt de laat ste tijd bij de politie-opleidlng ook veel meer aandacht besteed aan de sociale aspecten van het beroep, en zijn de toekomstige politie-ambtena- ren daarin ook geïnteresseerd. „Wij worden geregeld uitgenodigd om daarover te komen praten," Greta Kostwinder zegt. „De politie zoekt tegenwoordig veel meer aansluiting bij wat er in de maatschappij ge beurt. Ze krijgt ook meer in de gaten dat ze het niet meer alleen kan." Binnen en buiten het politie-appa- raat blijft menigeen zich intussen af vragen of het mogelijk is enerzijds met gummiknuppel en proces-ver baal te zwaaien en aan de andwe kant hulp te verlenen. In Utrecht lijkt minder met die vraag geworsteld te worden. „Je moet het." zegt Gretha Kostwinder. „wel eerlijk spelen. Als je praat met iemand die wegens in braak is aangehouden, moet Je niet de illusie wekken dat het proces-ver baal verder maar vergeten zal worden." Anneke Visser: „Wat zijn dat nou voor mensen die met de politie in aanraking komen? Dat zijn de pro bleemgevallen. de drop-outs van de samenleving. En iedere samenleving moet beoordeeld worden aan wat ze met de uitvallers doet. Dat geldt ook voor de politie. Die wordt daarmee nog geen welzijnswerker. De taak van de politie blijft beperkt tot het signa leren en doorverwijzen. Misschien heb je dan een kans, en dat is qok in het belang van de politie, dat je ze niet terugziet." Bespreekbaar Ook op regeringsniveau is de door Van Agt geventileerde opvatting over de welzijnstaak van de politie intus sen al geen gemeengoed meer. De minister van binnenlandse zaken. Wiegel, heeft in de Tweede Kamer en onlangs op een congres van de Vere niging van Nederlandse gemeenten betoogd dat de politie aan het welzijn even veel aandacht moet besteden als aan de ordehandhaving. „De hulp verlening," zegt Anneke Visser, „wordt nu bespreekbaar. Dat is ook geen wonder, want op de traditionele weg begint de politie vast te lopen."" Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, ïaa) Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. \Ve re\d r u il b eu rs Ik bied Vrede. Vooreen stuk betel c^e-loieA Wij bieden.: joden. Voor 1 gebei m. agent/ U.S.S.R De luchtdrukverdeling met hoge druk boven Frankrijk en lage druk boven Scandinavië is niet geëgend voor het tot stand ko men van een zomerse periode met zonneschijn van allure en lange duur. Daartoe zit de wind niet in de goeie (oost)hoek. Die wind blijft de komende dagen waaien uit richtingen tussen west en zuid en dat brengt mee, dat de oceaan nog altijd een woordje meespreekt. Vandaar ook die aanhoudende kans op een plaatselijke bui. Maar zo gaandeweg is de invloed van de koude putdepressie boven de Noordzee toch wel wat afgeno men. Ook op de hoogtekaarten bijvoorbeeld van vijf- en negen duizend meter zien we het lage drukgebied langzaam over De nemarken naar het noorden trekken. Dit brengt een afname van de onstabiliteit met zich. Vooral in het noordoosten zijn er gisteren nog zware buien gevallen, soms met 30 mm in de ochtend, maar onweer werd er nauwelijks meer gehoord en in het zuidwesten van het land kwam de zon zelfs 's middags even kijken. Dat zal dit weekend ook wel meer en in een groot deel van het land het geval zijn, maartijdelijk schuift er toch weer bewolking over van een Atlantische storing die over Zuid-Engeland een baan naar het oosten kiest. Veel water schijnt daar niet meer uit te vallen en zodoende mag het weer van de komende dagen inclusief maandag met enig vertrouwen tegemoet wor den gezien. De temperatuur blijft gematigd zo van 19 tot 21 graden, maandag zou er wel eens minder wind kunnen zijn dan de deelnemers aan de Sneekweek lief zal zijn omdat we ons dan, althans volgens een Franse com- puterkaart, juist tussen minima over Finland en de Golf van Bis- caje in bevinden. Een kleine stij ging van temperatuur bij zuide lijke wind op de nadering van een Iers koufrontje blijkt niet helemaal uitgesloten. Conclusie: het weer is niet geheel vast, maar valt periodiek toch zeker mee. Terugblik op juli. Een koude, sombere maar toch vrij droge maand. Gemiddelde etmaaltem- peratuur in De Bilt 15.4 graden tegen normaal 17; aantal zomer se dagen 4 (6), tropische dagen 2 (1). Zonuren in De Bilt 167 (199), St. Maarten (N.H.) 204, Ten Post 175. Gemiddelde landelijke neerslag 65 mm tegen 77 normaal. Hier volgt het gebruikelijke neerslagoverzicht van plaats tot plaats: Amsterdam 110, Lemmer en Haarlem 103, Scheveningen n 96, Uithuizen 95. Losser 91, Roos endaal en Oud-Beierland 89, Wijk bij Duurstede 88. Koog aan de Zaan 86. Arnhem I en Emmen 85. Hazerswoude, Papendrecht, Musselkanaal 83. Zwijndrecht en Hoogeveen 81, Apeldoorn 79, Marken 77, Zuid-Beierland, Alp hen aan de Rijn en Oosterbeek 75, Maarssen 74, Andijk 73, Aal ten en Zwolle 72. Alkmaar 70, Dinxperloo en Huizen 69. Sant poort, Wouw, Rozenburg, Nijme gen en Ten Post 68, Bussum 67, Oost-Kapelle en Nunspeet 66, Almkerk en Deventer 63. Kam pen 60, Siddeburen 56, Werken dam 55, Herwijnen 51. St. Maar ten 49, Fijnaart 48, Ede 45. Melis- kerke 43, Texel 31 mm. Het regende op Marken 43 uur uit in totaal 48 juli-buien. De maximumtemperatuur op an derhalve meter hoogte was daar 29.2, op het gras 18.9, min 5 centi meter 25.6, min 10 cm 22.8, min 20 cm 21.3, min 30 cm 19.2, min 50 cm 17.2 en min 100 cm 14.5 graad Celsius overwegend op de 31ste juli. Vandaag half tot zwaar bewolkt, later weinig of geen regen. Zwak ke tot matige wind uit west tot zuid, maximum temperatuur 18 graden, zeewater 17. Verdere vooruitzichten: nu en dan opkla ringen, plaatselijk een bui en weinig verandering in tempera tuur. Amsterdam Dc Bilt Doelen Eeldr Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort OenCve Helsinki InnsbrOek Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanbul Tunis HOOOWATER zondag 8 augustus Vllsslngen 4.10-10.35, Haringvlietsluizen 4.28-16.48, Rotterdam 6 28-18 24, Scheveningen 5.23-17 46. IJmuldcn 5 57-18.20. Den Helder 10.15- 22.48. Harllngen 0 33-12.19. Delfzijl 2.22-14.25. HOOOWATER maandag 7 augustus Vllsslngen 4.52-17.06. H anngvlieUlutaen 4.59-17 21, Rotterdam 6 58-18.57. Scheveningen 552-18 17. IJ muiden 626-1853. Den Helder 1046- 23.19. Harllngen 1 06-12.51. Delfzijl 2 55-14 57 regenbui 17 zwaar bew 18 zwaar bew. 16 regenbui 16 geheel bew regenbui 18 16 zwaar bew 18 regenbui 15 geheel bew 17 licht bew 18 onbewolkt hall bew 26 half bew 23 zwaar bew 24 hall bew 18 zwaar bew 23 zwaar bew 26 regenbui 21 licht bew 19 hall bew 21 onbewolkt 19 hall bew 24 zwaar bew zwaar bew. 21 onbewolkt 18 onbewolkt 32 - onbewolkt 29 hall bew 31 onbewolkt 21 regenbui 27 zwaar bew 16 regen 18 zwaar bew. 26 hall bew 20 hall bew 29 half bew 21 onbewolkt 22 onbewolkt 27 31 15.05 Rosti iziekf els. g Joui De man van Barbara geloofde eigenlijk nergens in, net zo min als zijzelf. Maar toen hij ernstig ziek werd, wekenlang in coma in het ziekenhuis lag en Barbara op geen enkele manier contact met hem kon krijgen, kwam het ver langen in haar op om voor hem te bidden. „Als lk maar wist hoe!" zei ze vertwijfeld tegen haar zus ter Joan. Ze vroeg Joan een ge schikt gebedenboek voor haar aan te schaffen. Die zocht alle boekhandels en bibliotheken in de buurt af, maar kon niets vin den waar haar zoekende zuster volgens haar iets aan kon heb ben. Dan maar niets? Zo makke lijk wilde ze zich er niet van af maken. Barbara had iets nodig en Joan voelde precies aan wót. Daarom schreef ze het zelf op. Ze schreef „gedachten en gebeden voor sceptische mensen". Toen haar zwager al overleden was. zijn deze gedachten en gebeden op aandringen van Barbara en de ziekenhuispastor gebundeld tot een boekje, dat Joan Bel Geddes aan haar zuster opdroeg. „Voor Barbara, met veel liefs, Joan" heet het daarom. Ria IJsselmui- den zorgde voor de Nederlandse vertaling, J. H. Gottmer gaf het uit en nu ligt het voor 15,90 in de winkel. „U hebt er geen idee van", zei de predikant tegen Joan, „hoeveel mensen er speciaal in ziekenhui zen zijn die, zoals Barbara, gehol pen zijn met een boek als dit. Mensen met een maar zwak ge loof, of die helemaal geen geloof hebben, of die zwaarder beproefd worden dan ze menen te kunnen verdragen". In de eerste plaats dus voor haar zuster, maar verder voor alle zoe kers, twijfelaars en sceptici heeft Joan getracht de gedachten van zulke mensen te verwoorden. Deze bijvoorbeeld: „Ik heb het grootste deel van mijn leven God genegeerd of Hem de rug toege keerd en toch het feit dat ik Hem niet kon zien of horen en niets van Hem afwist dan be schouwd als bewijs dat Hij niet bestond. Het doet een beetje den ken aan blind zijn en daaruit concluderen dat er geen kleuren bestaan, of doof zijn en weigeren te geloven in het bestaan van muziek(.Als er werkelijk een God bestaat die ook maar een beetje persoonlijke aandacht voor mensen heeft, dan is Hij waarschijnlijk razend op me om dat ik me nooit veel aan Hem gelegen heb laten liggen Maar er wordt van God gezegd dat Hij heel vergevensgezind is. meer dan welke mens ook. Ik zal mijn trots dus maar opzijzetten en Hem vragen het verleden te willen vergeten". Een aantal pa gina's verder volgt dan dit (ge deelte van een) eerste gebed: Is er een manier waarop U mij kunt helpen U te vinden, God als U werkelijk bestaat? En éls U bestaat, kunt U me dan echt helpen om een sterker, beter en gelukkiger mens te zijn dan ik nu ben? Doet U alstublieft wat U ook maar kunt!" Het zijn gedachten van één enkel mens. die zeker niet allemaal ie der ander mens zullen aanspre ken. Joan heeft dat zelf ook wel begrepen. In de inleidende brief aan Barbara schreef ze er dit bij: „Denk vooral niet dat je alles moet lezen wat ik heb geschre ven, of dat je het er mee eens moet zijn. Neem gewoon hier en daar een stukje; als iets aanlei ding voor je is om zelf verder te denken dan wat er staat, ga dan gerust je eigen gang. En als iets Je niet zint, laat het dan rustig liggen". Het had natuurlijk overal kun nen gebeuren, maar dit plaatje is gemaakt in de plaats Greenville in de Amerikaanse staat Zuid- Carolina. De fotograaf betrapte de kat die net een vogeltje gevan gen had, op het moment dat hij zich likkebaardend aan de maal tijd wilde zetten. Maar het feest ging niet door: de fotograaf knip te af en bevrijdde vervolgens het van doodsangst piepende vogel tje uit de klauwen van zijn belager. Li Tsjeng-tian (36, geboren in Woehan, hoofdstad van de pro vincie Hoebei in de Volksrepu bliek China) nam in 1966 zoals miljoenen jonge Chinezen deel aan de culturele revolutie. Hij schreef muurkranten en artike len. Aan het eind van de „revolu tie" vond een reeks arrestaties plaats, waarbij ook Li Tsjeng- tian (in 1968) opgepakt werd; drie jaar zat hij in Kanton gevangen. Na zijn vrijlating werkte Li in de bibliotheek van de kunstacade mie van Kanton en begon weer met het schrijven van artikelen en muurkranten. De laatste wer den ondertekend met Li Yizhe, een combinatie van zijn naam en die van zijn vrienden en mede werkers Tsjen Yiyang en Wang Xizhe. In de krant, die honderd meter muur besloeg, werd kritiek geleverd op de onderdrukking onder Lin Piao de voormalige, in 1971 verdwenen vice-voorzitter van de communistische partij en op het feit dat veel van de onder Lin Piao begane justitiële fouten nog niet waren rechtgezet; geelst werd dat er stappen onder nomen zouden worden om „het democratisch recht van het volk" te respecteren en hun rechten te beschermen. Dat kwam de drie duur te staan: de muurkrant werd officieel bestempeld als „re actionair" en Li. Tsjen en Wang werden naar „kritische bijeen komsten" in Kanton gebracht. Begin 1975 werden de mannen uit Kanton weggevoerd om onder supervisie te werken, wat een be perkte bewegingsvrijheid en wer ken onder toezicht inhoudt. Li Tsjeng-tian ging naar een mijn in het Sjaogoeandistrict, waar hij eind 1976 nog steeds was. Midden vorig jaar meldden verschillende bronnen dat Li veroordeeld was tot levenslange gevangenisstraf, omdat hij in zijn muurkrant een „contra-revolutionair beleid" zou hebben bepleit. Of Tsjen en Wang gelijk met Li zijn berecht is niet zeker, wel dat er meer dan tien mensen in verband met de Li Yizhe-zaak veroordeeld zijn In beleefde termen gestelde brie ven met het verzoek om vrijla ting van Li Zheng-tian (dat is de Engelse spelling, die beter past in de in het Engels te stellen brie ven) kunnen gericht worden aan: Chairman Hua Quo-feng - Pe king, Peoples Republic of China. In Mexico heeft een vis het voor elkaar gekregen de hengelaar te doden die hem net gevangen had. Er zat veel vis op het stekkie van de jonge Mexicaan en om zijn handen vrij te hebben voor het vangen van een volgende, hield hij de net van de haak gehaalde vis tussen zijn tanden. Het glad de dier wist zich los te wringen, gleed in de mond van de jongen, door zijn keelgat en belandde via de slokdarm ten slotte in de maag. Op weg naar de maag bracht hij de hengelaar zulke zware verwondingen toe dat de jongen overleed. Na deze curieu ze gang van zaken met ontstelte nis te hebben aangehoord, kreeg de arts die de lijkschouwing moest verrichten een tweede schok te verwerken: bij het ope nen van de maag haalde hij de „moordvis" er levend uit Het begint de Oostduitsers be hoorlijk de keel uit te hangen: al meer dan een jaar sturen ze met de regelmaat van de klok een WestDuitser terug die steeds maar weer van West naar Oost over de Muur klimt. De Oostduit- se autoriteiten beschouwen hem als geestelijk gestoord en hebben van hun Westdultse collega's geëist dat ze de man in eigen land ir een inrichting stoppen. Dat gaat de West-Berlijners te ver: de man kan dan misschien als ziek worden aangemerkt, zeggen ze, daarom hoeft hij nog niet te wor den opgesloten. Bovendien kun nen we hier niet zomaar iemand opsluiten, aldus de Westberlijnse woordvoerder, in een rechtsstaat kan iemand alleen In een geslo ten inrichting worden geplaatst na tussenkomst van de rechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5