stuntprijs boeken door nazen in wetgeving treekvervoer vindt teun Consumentenbond Japanse export zal verminderen illied Breweries '.dl Lyons kopen Bijna 27.000 personen voor winkeldiefstal gepakt Antillen willen meer olie voor VS raffineren. achten is op uitspraak Europese Commissie oud- en geld- tarkt rustig Saoedie-Arabië lid uitvoerende raad van IMF Minder bedrijven vond Den ,Haag, maar meer werk Tregelmatigheden bij Reiss RPS verhoogt hypotheekrente Kleurenvergroting in één keer Rundveestapel groeit 1,7 pet. Onregelmatigheden bij Reiss en Co. A Times bedreigd met opheffing Machinefabriek niet naar West-Duitsland iTERDAG 5 AUGUSTUS 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 ji een onzer verslaggevers (STERDAM Dat Albert Heijn op het ogenblik Prisma woordenboeken verkoopt beneden vastgestelde prijs van 4,90 per deeltje, zal op korte termijn voor dit grootwinkelbedrijf iarschijnlijk geen gevolgen hebben. In het algemeen blijven zowel boekverkopers als gevers fel tegen het schrappen van de vaste boekenprijzen gekant. femeen manager Van Wijk van Het ictrum. uitgeefster van de Prisma irdenboekjes zegt niets te kunnen in wanneer Albert Heijn kan aan een de boeken via parallelle import Hebben gekocht. Wat wil zeggen het bedrijf de dictionnaires niet 'de officiële binnenlandse kanalen r/J|t aangeschaft maar de hier uitge- en titels geïmporteerd heeft uit buitenland, in dit geval België. r ingevoerde artikelen geldt de >/»icale prijsverbinding (prijzen, op- door de uitgever) namelijk T Albert Heijn gaf ons desge- «ugd toe de woordenboeken te heb- jj/J;ingevoerd. 2« doorbreken van de vaste prijzen ioegelijk de parallelle import steekt ®|eer dan een jaar zo nu en dan de 3Jop. Het zelfbedieningswarenhuis 9fis ging in het voorjaar van 1977 beneden de afgesproken !en en werd daardoor met een geding geconfronteerd, aange ven door de verenigingen van itJvers en boekhandelaren. Maxis ir het proces destijds omdat het f niet aantoonde dat het de oop aangeboden werken inder-' uit het buitenland betrokken Sindsdien heeft ondermeer Miro mals Albert Heijn onderdeel van lAholdconcern via parallelle irt de prijsbinding doorbroken. ens de heer Van Wijk van Het 3#DEN De dollar werd op de ^>pese geldmarkten gisteren weer □lager verhandeld, als was de han- 9Jin tegenstelling tot vorige dagen, gjiger. In Amsterdam was de note- 02 2,19V2, in Zürich Zw. frs. 1.6890, 'aeuw een record. Opmerkelijk was gherstel van de dollar tegenover de 9} De Amerikaanse munt, die hal- [jfege de week zelfs even op 183,8 stond, kwam weer boven de 190 Van de goudprijs ging opnieuw ia een dollar af, zodat gesloten 'tl op 201,5 dollar. Spectrum maken de grootwinkelbe drijven gebruik van mazen in het net van de wettelijke regels. Via een ad vertentie in het Nieuwsblad voor de boekhandel gaat Het Spectrum ver klaren dat zij niet direct aan Albert Heijn geleverd heeft. Het is de heer Van Wijk overigens nog niet duidelijk hoe de import uit België precies heeft plaatsgevonden. De grote Belgische afnemers, met wie men regelmatig zaken doet, hebben niet meer woor denboeken dan vorig jaar besteld. Waarschijnlijk gaat het om impor teurs die in Nederland ergens pakket ten opkopen, ze invoeren in België en direct weer uitvoeren. EG-Commissie Voorzitter mr. H. J. M. Nelissen van de Nederlandse Boekverkopersbond spreekt van incidentele stunts. Hij vindt die wel vervelend maar belang rijker voor hem is hoe de Europese Commissie zich over enkele maanden zal uitspreken over de prijs van boe ken die grenzen overschreden heb ben. Binnen de EG speelt dat niet alleen tussen Nederland en Vlaande ren maar ook tussen Engeland en Ierland en eveneens tussen Frankrijk en Wallonië. Ook het handelsverkeer tussen West-Duitsland, Oostenrijk en Duitssprekend Zwitserland heeft met dit vraagstuk te maken, al zitten Oos tenrijk en Zwitserland dan niet in de Europese Gemeenschap. Wanneer de EG-Commissie zich zou uitspreken voor vrije prijzen van ge ïmporteerde boeken, dan zou de pa rallelle import zijns inziens wel eens grotere vormen kunnen aannemen. De verticale prijsbinding voor de zui ver binnenlandse handel in boeken zou naar de mening van de heer Nelis sen wel eens ernstig gevaar kunnen lopen. Hij hoopt echter dat de Com missie het eigen karakter van het artikel „boek" zal waarderen en zich in tegenstelling tot andere branches hier wel zal uitspreken voor vaste prijzen bij parallelle import. Zowel uitgevers als boekhandelaren zijn nog altijd grote voorstanders van de verticale prijsbinding, een stelsel, dat in de meeste andere bedrijfstak ken is verdwenen. Het belangrijkste argument van de boekenwereld is dat de winkelier verplicht is een zeer breed assortiment in zijn zaak aan te houden. Werden de prijzen vrijgela ten, dat zouden als gevolg van prijs concurrentie de prijzen van veel ge vraagde werken dalen waardoor de winstmarges zakken. De boekhande laren zouden dan wel gedwongen zijn minder gangbare titels buiten hun assortiment te laten. Vanuit cultureel oogpunt is dat ongewenst, zeggen boekverkopers en uitgevers gezamen lijk. WASHINGTON - Saoedi-Arabië krijgt definitief een zetel in de uitvoe rende raad van het Internationale Monetaire Fonds. Binnen het IMF is daarover overeenstemming bereikt. Naast de Verenigde Staten, West- Duitsland. Frankrijk, Engeland en Japan wordt Saoedi-Arabië het zesde permanente lid van de uitvoerende raad. Het aantal leden van de raad is door de toetreding van de Arabieren tijde lijk op 21 gebracht. Normaliter zijn er steeds 20 leden. Nederland is even eens lid. Toen toetreding van Saoedi- Arabië vorig jaar voor het eerst actu eel werd, liep de zetel van Nederland gevaar. Door de tijdelijke vergroting van de raad is het gevaar echter voor lopig afgewend. NDEN Het Britse dran- concern Allied Breweries ft een bod uitgebracht op aandelen van de eveneens St0tse levensmiddelen- en ho- groep J. Lyons en Co. Bei- concems hebben aanzien- i belangen in Nederland, ed Breweries wil 66,8 mil- i pond neertellen voor Ly- dat is 284 miljoen gulden. fl Breweries bezit in Nederland Brouwerijen in Breda, goed voor Veer 20 procent van de Neder- ie biermarkt. Dochterondeme- en van Lyons in Nederland in Ink's Koekfabrieken in Deven- flooymeijer Beschuit in Baren- it, Banketfabriek AHO in Goirle Homburg's Vleesfabrieken in 78 landeel Lyons biedt Allied Bre- r s 170 pence, welk bod neerkomt I aandelen Allied Breweries voor ftndelen Lyons. Allied Breweries al ongeveer 5 procent van het l-kapitaal in bezit. heeft in Nederland ongeveer mensen in dienst. De voedings- OuPn FNV waren erg boos dat ze nut. ve O B-lt pas vrijdagmiddag via een telefoon tje werden geïnformeerd toen het be richt over de mogelijke fusie al uren op de telex van het persbureau Reu ter stond. De bonden eisen garanties van Allied Breweries voor handha ving van de werkgelegenheid. Vol gens de voedingsbond hebben de in dustriebonden overigens geen slechte ervaringen met Allied Breweries. Ook de Engelse bakkersbond staat niet onwelwillend tegenover het brou- wersconcem. De KLM heeft bij Fokker-VFW de optie, die zij had op twee vliegtuigen van het type F-28-400 (Fellowship), omgezet in een definitieve bestelling. Deze toestellen zullen door Fokker- VFW worden geleverd in resp. april en mei 1979, zo heeft de KLM bekend gemaakt. Met de bestelling, waarvoor het koop contract inmiddels is getekend, is een bedrag gemoeid van ca. 49 min., inclusief reserved^len. De KLM fi nanciert deze investering uit eigen middelen. Vorig jaar oktober plaatste de KLM, voor het eerst sinds bijna 20 jaar, een order bij Fokker-VFW voor de leve ring van twee Fellowships in het na jaar van 1978. DEN HAAG Het aantal bedrijven in het gewest Den Haag is vergeleken met de situatie in 1977 afgenomen met 32. Daarmee wordt de dalende lijn van de afgelopen jaren voortge zet. Het aantal mensen dat in het gewest werkzaam is steeg met 2.000. Dat blijkt uit het bedrijvenregister 1978 van het Gewest 's Gravenhage. Het gewest Den Haag omvat de ge meenten Den Haag, Leidschendam, Nootdorp. Rijswijk, Voorburg en Zoe- termeer. Het aantal vestigingen in de sectoren dienstverlening, bouw, tran sport en communicatie nam met 203 toe. Daartegenover staat echter een vermindering van 235 vestigingen in de handel, de industrie, de landbouw, de visserij, de horeca en de reparatie bedrijven. De stijging van het aantal mensen met werk is vooral te danken aan de toename in de sector dienstverlening (plus 3.750). Evenals vorige jaren liep dat aantal in de industrie terug (min. 1.000). In de sector handel, horeca en reparatiebedrijven gingen 750 ar beidsplaatsen verloren. AMSTERDAM Gezien de jongste ontwikkelingen op de geld- en kapi taalmarkt verhoogt de Rijkspost spaarbank maandag haar rentetarie ven voor nieuwe beleggingsbewijzen en spaardeposito's met 0,25 pet. Voor alsnog blijft de rente op de andere spaarvormen bij de RPS ongewijzigd. De RPS past tevens de hypotheek rente aan. Voor gewone hypotheken gaat de rente van 8 naar 8,25 pet en voor tophypotheken van 8,25 naar 8,5 pet, aldus de RPS. een onzer verslaggevers I HAAG De streekvervoerbedrijven, verenigd in de ESO en de KNVTO, zijn verheugd de belangstelling, die de Consumentenbond toont en zien in de publikatie van een trzoek (voorlopige resultaten) in de Consumentengids in grote lijnen een ondersteuning het eigen beleid, dat gericht is op verbetering van de kwaliteit en de dienstverlening. de zojuist verschenen Consu- hgids beschreven» onregelmati- /(trektijden zijn er voor de be- n al veel eerder aanleiding toe 6t aan te dringen op vrije bus- opstelstroken en verkeersiich- hvloeding. Hierdoor, aldus de 'O, hebben de verkeersknel- i, die de grote veroorzakers zijn «zekere vertrektijden, geen in to de regelmaat en de reissnel- plotseling afremmen en ten zal dan veel minder voor- ichil in veiligheid, zoals dat i de normen van de Consu- pbond wordt gesignaleerd, is '"ïekvervoer niet duidelijk. Alle bussen worden tweemaal per jaar ge keurd aan de hand van overheids voorschriften. Overigens zal de ko mende jaren een verdergaande stan daardisatie plaatsvinden met materi eel, dat aan nog zwaardere eisen vol doet. De vervoerbedrijven wijzen ech ter vooral op de actieve veiligheid van het busvervoer, die vooral in de vorm van een vakbekwame beroeps chauffeur in de bus aanwezig is. Daardoor is de bus veiliger dan het overige verkeer. De gesignaleerde verschillen ln com fort zijn voor de bedrijven een volsla gen raadsel, tenzij geen rekening is gehouden met bussen van verschil lende typen en bouwjaren of inciden- Bij het maken van kleurvergrotingen zijn losse of mechanisch instel bare filters in de donkere kamer (doka) niet meer nodig. Philips heeft een systeem onwikkeld waarbij de drie hoofdkleuren langs elektroni sche weg worden gemengd en wordt het fotopapier één keer belicht. De kleurbalans en de belichtingstijd worden ingesteld met de stuur- eenheid (rechts) vanaf het werkvlak. De kleurcorrectie en de belich tingstijd worden bepaald met de kleurenanalyser (links naast zuil). Premier Rosendal noemt maatregelen onbillijk WASHINGTON/WILLEMSTAD Premier Rozendal van de Nederlandse Antillen, die met een delegatie een werkbezoek brengt aan de Verenigde Staten, heeft met de Amerikaanse autoriteiten de situatie van de Antilliaanse olie-raffinaderijen besproken. Deze hebben namelijk sinds de invoe ring in 1974 door Amerika van het stelsel „crude-oil equalization" te kampen met een ernstige verkoopda ling. Het stelsel houdt in, dat er prefe renties worden verleend aan de Im port van ruwe olie boven de import van geraffineerde produkten, zoals die geleverd worden door de Neder landse Antillen. De Antilliaanse bewindsman wees erop dat de Amerada Hess-raffinade- rij op het Amerikaanse eiland St. Croix hierdoor de raffinagecapaciteit aanzienlijk kon opvoeren. Premier Rozendal noemdt dit onbillijk, om dat de Antilliaanse raffinaderijen sinds hun oprichting in de jaren twin tig Amerika onder alle omstandighe den van geraffineerde produkten hebben voorzien. „Bovendien hebben we enorme investeringen gedaan om de kwaliteit van de produkten steeds te kunnen laten voldoen aan de in Amerika gestelde stringente milieu- eisen", aldus Rozendal. De Antilliaanse bewindsman vroeg de congresleden steun te verlenen aan een subsidiestelsel, dat onlangs is voorgesteld door het Amerikaanse ministerie van energie. Dit houdt in dat importeurs aan de Amerikaanse oostkust subsidies zullen krijgen op ln het buitenland geraffineerde stookolie. Tegen dit voorstel zijn in het Congres nogal wat bezwaren gerezen. De Antilliaanse delegatie stelde voor de ruwe aardolie, die momenteel van Alaska en Califomië via het Panama kanaal en Kaap Hoorn naar de Ame rikaanse oostkust wordt vervoerd, via de Nederlandse Antillen te laten gaan. De olie zou daar verwerkt kun nen worden en als geraffineerde pro dukten kunnen worden verder ver voerd. Wel werd tijdens de besprekin gen benadrukt, dat als het Antilliaan se voorstel door het Congres zou wor den aangenomen, er toch slechts sprake zou zijn van een tijdelijke oplossing. Het is namelijk zo goed als zeker, dat bedoelde olie ln de nabije toekomst via een pijpleiding naar de Oostkust zal worden gebracht. In Den Haag heeft het CDA-kamerlid Van Zeil vorige week nog vragen ge steld over deze kwestie aan de minis ters Van der Stee van Antilliaanse zaken en Van der Klaauw van buiten landse zaken. Het kamerlid vroeg de twee ministers activiteiten van de Antilliaanse regering te ondersteu nen. die gericht zijn op het verbeteren van de positie van de raffinaderijen op Curacao en Aruba. TOKIO De omvang van de Japanse export zal in het op 1 april j.l. begonnen begrotingsjaar 1978 met ongeveer 4,6 percent afnemen. Dit is een conclusie van een commissie van deskundigen die het Japanse ministerie van Internationale Handel en Industrie (MITI) heeft benoemd om de ontwikkeling van de export op de voet te volgen. De commissie, die onder leiding van onderminister van internationale handel en industrie Sjigeroe Koino staat, baseert haar voorspelling op een vermindering van de ornvang van de uitvoer met 2,5 procent in de maanden april tot en met juni van dit jaar in'vergelijking met die periode van 1977. De commissie gelooft niet dat de export gedurende de rest van het begrotingsjaar groter zal uitval len dan in het eerste kwartaal. jaar tot eind maart volgend jaar. Wanordelijk Door de tegengestelde koersontwik keling van dollar en yen is de waarde van de Japanse export in het eerste kwartaal van het lopende begrotings jaar met meer dan twintig procent gestegen in vergelijking met het over eenkomstige tijdvak van 1977. De Japanse regering heeft toegezegd dat alle mogelijke moeite zal worden gedaan om de omvang van de export dit jaar niet groter te laten worden dan in 1977. Daarom let de commissie scherp op de hoeveelheden van „ge voelige" artikelen als auto's, staal, schepen en televisietoestellen die het land uitgaan. De commissie gelooft dat de uitvoer van deze vier goederen ten opzichte van 1977 niet zal toe nemen Alleen de uitvoer van motorvoertui gen heeft in het eerste kwartaal van het lopende begrotingsjaar nog enige toeneming te zien gegeven in vergelij king met die periode van 1977, name lijk 14,7 procent. De uitvoer van sche pen daarentegen was 45,3 procent kleiner van omvang, de uitvoer van televisietoestellen 15,3 procent en de uitvoer van staal 9,7 procent. De uit- voeT van motorvoertuigen wordt voor het begrotingsjaar 1978 op 4,56 mil joen stuks geraamd vergeleken met 4,62 miljoen in het afgelopen begro tingsjaar. De uitvoer van staal wordt nu op minder dan 32,5 miljoen ton (de oor spronkelijke richtlijn voor 1978) ge raamd (vergeleken met 34,28 miljoen ton in 1977), de uitvoer van televisie toestellen op 8,3 (9.01) miljoen stuks en de uitvoer van schepen op 4,5 miljoen (8,49 miljoen) bruto ton. Het Japanse economische planbu reau studeert wel op de gevolgen van de koersstijging van de yen voor de binnenlandse economie, aldus een woordvoerder van het ministerie. Het is de bedoeling dat het bureau de regering vóór 2 september zal advise ren inzake een eventuele aanvullende begroting ter bevordering van de eco nomische bedrijvigheid. De OESO acht het wenselijk, dat Japan zijn invoer verhoogt. Een ver mindering van het handelsoverschot van Japan is des te wenselijker in de toekomst nu het er op lijkt dat de regelmatige groei van het tekort op het onzichtbare deel (diensten) van de lopende rekening van de beta lingsbalans tot stilstand geraakt. De Japanse regering zal mogelijk ex tra maatregelen moeten nemen wil zij verzekerd zijn van handhaving van de economische groei in 1979 en van een vermindering van het overschot op de handelsbalans tot een aan vaardbaar niveau. De lopende reke ning van de Japanse betalingsbalans zal dit jaar een overschot vertonen van naar schatting achttien miljard dollar. In de eerste helft van 1979 zal het overschot verminderen tot der tien miljard dollar op jaarbasis. De komende twaalf maanden zullen een vermindering van de economische ac tiviteit te zien geven als gevolg van de maatregelen die naar verwachting worden uitgevoerd. De reële groei van het bruto nationaal produkt zal dit kalenderjaar ongeveer 5,5 procent be dragen tegen een groei van 6.5 pro cent. die zich laat berekenen aan de hand van de officiële doelstelling van zeven procent groei in het begrotings- Over de yen schrijft het 0E80-secre- tariaat dat de plotselinge en scherpe koersstijging één van de wanordelij ke ontwikkelingen van het afgelopen jaar ls geweest. In de periode van eind 1976 tot eind mei van dit jaar bedroeg de werkelijke koersstijging van de yen ten opzichte van de dollar 28 pet. Nauwere Internationale sa menwerking zal in de toekomst nodig zijn om de wanorde op de wissel markten tegen te gaan. De forse stijging van de waarde van de yen zal het komende jaar tot ge volg hebben dat Japan iets van zijn marktaandeel in het buitenland zal verliezen. Gezonde bedrijven zullen de gevolgen van de koersontwikke ling echter vrij snel te boven komen. Uit recent onderzoek blijkt tevens dat kleine exportbedrijven in staat blijken sneller op koersfluctuaties in te spelen dan was verwacht. De scherpe koersstijging van de yen heeft vanaf medio vorig Jaar geleid tot een aanzienlijke vermindering van de Inflatie. Dit jaar zal de prijs stijging vermoedelijk 5.5 procent be dragen tegen acht procent vorig Jaar. De met de stijging van de verbrui- kersprijzen gepaard gaande stijging van de groothandelsprijzen zal later dit jaar merkbaar worden en om streeks de Jaarwisseling mogelijk lei den tot enige groei van de inflatie. DEN HAAG De Nederlandse rund veestapel is van juni vorig jaar tot huni van dit jaar met 1,7 procent gegroeid. De rundveestapel bedroeg in juni 4,98 miljoen stuks. Dit zijn uitkomsten en een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het meest groeide het aantal stuks mestvee (bijna 5 procent), gedekt jongvee (3,5 procent) en melkgevende koeien (3 procent). In de categorie „ander rundvee bestemd voor de fok kerij" was een daling te zien van 3 procent. Over dezelfde periode nam het aan tal varkens toe met ruim één miljoen stuks. Dit aantal wordt waarschijn lijk sterk beïnvloed door de registra tieregeling. Aangenomen wordt dat het werkelijke aantal aanzienlijk la ger ligt. De totale leghennenstapel nam met 10 procent toe en kwam op 34,1 mil joen stuks. Hierbij zijn inbegrepen kuikens en nog niet legrijpe hennen. Termijn bezwaren tegen huurverhoging verlengd Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vorig jaar werden in totaal 26.940 personen aangehouden wegens winkeldief stal, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag bekend gemaakt. Sedert 1953 wordt ten behoeve van de criminele statistiek door de politie opgave gedaan van de haar bekend geworden gevallen van winkeldief stal. Waren dat er in 1953 ongeveer 1.500, in 1977 werden er zo'n 20.000 geregistreerd. Deze stijging en om vang heeft het CBS ertoe gebracht vanaf 1 januari J.L door middel van enquêtes aanvullend onderzoek te verrichten. Uit dit onderzoek, gehouden onder 352 vestigingen van warenhuizen of grote textielzaken, kwam naar voren, dat gedurende het afgelopen jaar door de 352 vestigingen 22.009 geval len van winkeldiefstal werden door gegeven. Hiervan waren er 3.696 met (een) onbekende dader(s). Van de ge vallen met bekende dader(s) werd 55 procent aan de politie gemeld De waarde van de gestolen goederen bleek van invloed op het al of niet melden. Zo werd van de 12.091 keer. dat de waarde van het gestolene 25 of minder bedroeg, slechts ln 26 pro cent van het aantal gevallen de poli tie ingelicht. Van de 26.940 aangehoudenen waren er, aldus het CBS. 13.080 van het mannelijke en 9.357 van het vrouwe lijke geslacht. Van 4.503 personen werd het geslacht niet vermeld. Ruim de helft van de aangehoudenen was jonger dan 21 jaar. Het grootste ge deelte. zeventig procent, van de da ders was ongehuwd. Voor de vrouwe lijke aangehoudenen was dit percen tage 51 tegen 84 voor de mannen. Ruim 81 procent van de personen werd aangehouden op grond van dief stal van één goederensoort. Kleding en kledingaccessoires (28 procent), schrijfwaren (11 procent) en hobby/ gereedschap (9 procent) waren daar bij relatief het meest gewild. Van de 26.940 wegens winkeldiefstal aangehouden personen pleegden 21.698 dit misdrijf in een grote of middelgrote stad. teel ingezet materieel. Anders zijn de verschillen nauwelijks verklaarbaar, omdat bijvoorbeeld de NAO („beter dan gemiddeld") en de VAD Flevo- dienst („slechter dan gemiddeld") goeddeels met dezelfde bussen rijden. Ook de streekvervoerbedrijven willen de wachtende passagiers bij haltes zoveel mogelijk beschutting bieden. Daarom bestaat er een plan om de komende jaren bijna alle haltes van een abri (wachtgelegenheid) te voor zien. Het geld daarvoor moet echter door de overheid ter beschikking wor den gesteld. Dat geldt ook voor stal lingsmogelijkheden voor fietsen. DEN HAAG (ANP) De termijn voor het indienen van bezwaren tegen de jaarlijkse huurverhoging is met één maand verlengd tot 1 september. Dit is gebeurd omdat de termijn waarbin nen bezwaren gemaakt kunnen wor den precies in de vakantieperiode viel. en dat was weer een gevolg van het verschuiven van de huurverho ging van 1 april naar 1 Juli. Ook de termijn waarbinnen verhuurders ver zoeken tot vaststelling van de huur prijs kunnen indienen is met een maand verlengd; deze termijn loopt nu 15 november af. Bij oversteken gegrepen EDE (ANP) - De 52-jarige A. Hulshof uit Ede is overleden aan de verwonin gen. die hij bij een verkeersongeval had opgelopen Hij was bij het stati on Ede-Wageningen plotseling de weg overgestoken en aangereden door een personenauto. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als niet voor 30 november a.s. overeenstemming is bereikt over de arbeidsvoorwaarden in het komende Jaar zal de directie van Times nieuwsbladen de uitgave van haar bladen op die datum staken. De directie heeft dat alle werknemers per brief laten weten, nadat 400.000 exemplaren van The Sunday Times niet werden gedrukt in verband met werkstakingen en vergaderingen. Het dreigement is een herhaling van dat. dat in april j;l. aan de vakbonden werd gericht Sinds april ls het verlies van de Times-groep opgelopen tot bijna anderhalf miljoen gulden De met opheffing bedreigde bladen zijn The Times. The Sunday Times, Times Education Supplement, Times Higher Education Supplement en Ti mes Literary Supplement. AM8TERDAM Handelsvereeni- ging Reiss en Co. heeft, zo ls zeer recent gebleken, aanzienlijke verlie zen geleden in de produktenhandel. wat met name geldt voor het artikel koffie. Volgens een communiqué heb ben mensen die zich voor Reiss met deze handel bezighielden op ontoe laatbare wijze hun bevoegdheden overschreden. De constatering van dit gegeven heeft ertoe geleid, dat de directie daartoe gemachtigd door de raad van commissarissen met onmiddellijke ingang de betrokken koffiezaken afwikkelt. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat in de toekomst Reiss opnieuw dit soort verliezen zou kun nen lijden, zo bericht de raad van commissarissen. De op zichzelf zeer bevredigende gang van zaken ln de exportsector zal. naar verwacht wordt, over 1978 niet een zodanige winst opleveren dat daarmee de ver liezen van de produktenzaken geheel gedekt zullen kunnen worden. Vol gens de raad van commissarissen zal over het boekjaar 1978, naar het zich thans laat aanzien, met een negatief resultaat rekening moeten worden gehouden. Begin september volgen nadere be richten over de gang van zaken. Over 1977 behaalde Reiss een nettowinst van 1.58 min. WINTERSWIJK - De directie van Nijhuis Machinefabriek (300 werkne mers) in Winterswijk heeft besloten geen gebruik te maken van de aan bieding van goedkoop industrieter rein vlak over de grens in Duitsland, nu het provinciaal bestuur van Gel derland geen bezwaren meer heeft tegen uitbreiding van de fabriek in Winterswijk zelf Aanvankelijk was het bedrijf van plan een grote uitbreiding te laten plaats vinden in Duitsland, omdat planologische bezwaren dat in Neder land onmogelijk maakten. Destijds heeft deze mededeling heel wat stof doen opwaaien. Het provinciaal be stuur heeft de directie laten weten, aldus een mededeling van het bedrijf, dat deze bezwaren niet langer bestaan. Wel blijven commissarissen en direc tie van Nijhuis het betreuren dat de overheid voorlopig geen aanleiding heeft gezien om voor het gebied Oost- Achterhoek de Bijzondere Regionale Toeslag toe te kennen, zoals mogelijk is op gTond van de Wet Investerings rekening (WIR), zodat het grote ver schil ln faciliteiten met het Duitse grensgebied blijft gehandhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27