Een loftrompet die op zijn plaats was Weekendpuzze! it brieven van lezers POPOP DE PLAAT Vier nog niet eerder verschenen problemen afe" Dammen fERDAG 5 AUGUSTUS 1978 VARIA TROUW/KWARTET 21 De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Want, kijk eens aan: koud een jaar terug besluiten vier Londense jongelui hun talenten te combineren, men kiest zich de naam Dire "Straits, oefent wat, beproeft het plaatselijke club-circuit, neemt onder leiding van de ouwe rot Muff Winwood (ooit «actief in de Spencer Davis Group) een eerste elpee op („Dire Straits" Vertigo Stereo 6360 162) en prompt gaat —de complete muziekpers totaal uit zijn bol, op korte afstand gevolgd door een snel aanzwellend leger van meer —dan enthousiaste muziek„freaks". In Engeland worden in „no time" vele duizenden exemplaren van de Dire Straits' eersteling over de toonbank geschoven. Wat je noemt, een vliegende start voor een beginnende groep. Nu komt een dergelijke plotseling jopwinding vaker voor binnen het •opwezen, terwijl dan even later •lijkt, dat men niet meer heeft :ltten maken dan een uitsluitend >p de kassa gerichte hoop wind. „Bullshit" zonder veel muzikale diepgang, en soms nog erger. In het geval van Dire Straits echter, is de vlot en overdadig getrokken ifloftrompet beslist op zijn plaats, want het gaat hier simpelweg om een zeer, zeer goede formatie. ?3fUs gezegd bestaat Dire Straits uit wier personen. Daar is de ritmesec- £ie in de gedaante van bassist —John nisley en de uiterst soepel iTlikkende drummer Pick Withers, terwijl de zaak wordt gecomple teerd door de gebroeders David Islaggitaar) en Mark Knopfler. Hoewel er duidelijk sprake is van ,n ïen hecht en harmonieus collec- inetief. gaat het in muzikaal opzicht toch vooral om laatstgenoemde. Hark Knopfler bedenkt de .songs", geeft ze vocaal vorm en mjjpeelt sologitaar: drie elementen, rerenigd in één persoon, die te za- nen het uitzonderlijke geluids beeld van de groep bepalen. Het betrekking tot dat beeld drin- zich vergelijkingen op met il lustere collega's als Bob Dylan. Lou Reed en J. J. Cale, met wie Mark Knopfler respectievelijk de gruizelvocalen en een bijzonder gevoel voor teksten, de dictie (vaak meer „praten" dan zingen) en de uiterst subtiele, economi sche gitaarbehandeling deelt. Niettemin vloeien deze overeen komsten steeds ineen tot een ei gen, simpel en soepel swingend geluid, met een sterke Amerikaan se inslag. Waar dit laatste nu en dan („Water Of Love", „Setting Me Up", „Six Blade Knife") neer komt op de aanwezigheid van een tire Straits zompig type „rythm and blues", is wellicht een tweede verwijzing naar J. J. Cale op zijn plaats. In een interview in de meest recen te aflevering van „Muziekkrant OOR" (nr. 15. 26 juli 1978) tracht Mark Knopfler uiteen te zetten wat muziek en muziek maken voor hem betekenen. Dat wil alle maal niet zo best lukken. Laten we het daarom ter afsluiting maar houden op wat het Engelse blad „Time Out" schrijft naar aanlei ding van Dire Straits' debuut: „Ze zijn voortreffelijk op dit moment, en ze kunnen alleen maar beter worden, omdat alles zo precies goed in elkaar lijkt te zitten". Het is gewoon niet anders. Leon Russell Gaan we van de categorie Jong Veelbelovend vervolgens over naar drie stuks elpees in de serie Oud Uitgeblust. Daarin figu reert als eerste Leon Russell met een elpee genaamd „Americana" (Warner Bros. WB 56 534). Russell heeft dit keer zijn kersverse, don kere echtgenote Mary McCreary in de keuken achter het fornuis gelaten en dat scheelt op zijn minst een fikse portie honingzoete zeurkouserij. zoals die kon worden aangetroffen, toen de beide tortel duifjes kort na de trouwerij de studio indoken teneinde plaatge- wijze ook de rest van de wereld van hun liefde voor elkaar op te hoogte te stellen. Wat Russel daarvoor terugbrengt, houdt echter ook niet over. Voor de gelegenheid werd compositori sche steun gezocht bij de notoire „weirdo" Kim Fowley, die hier evenwel minder voor de nodige gekte zorgt dan voor een stevige bijdrage in een algemene melig heid. die met pijn in het hart doet terugverlangen naar de tijd, dat oom Leon nog vrolijk de longen uit zijn lijf stond te brullen. Het is bar en boos. Johnny Winter Weinig plezier ook valt te beleven aan „White. Hot Blue" (Blue Sky SKY 82963) uit de koker van Johnne Winter. Want, wat schaft de pot? Weinig meer dan een rou tineuze portie „blues"riedels, wel ke Johnny ons al vele malen eer der (en soms ook beter) heeft voor geschoteld. En dan mag hij zijn uiterste best doen de adspirant- luisteraar vanaf de hoes ze gebie dend mogelijk aan te kijken, op dat men wellicht de geboden waar niet zal (durven) versmaden, het wordt toch eens tijd om het menu te wijzigen, want met dit soort doorgekauwde rommel kan men ize rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen Berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, roepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te 3 jrden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde- \rnsC Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859, listerdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. r177 ^ge-lopen •827let artikel „Stage-lopen, daarna rjraenis" ben ik geschrokken. Twee ikho vieJen op, namelijk de lWH?ling stage-belijdenis en een uit- |t van ds R. Kuijlenburg. De [RSfling stage-belijdenis lijkt mij tamrfuist. Het openbaar belijdenis dOKan het geloof is het „ja" zeggen -God, in antwoord op zijn. door m>p gestelde vraag: „Ik kies voor d k^es jij voor mij?" Dat „ja" wordt 11 openbaar uitgesproken, zodat llien weet dat iemand deze keuze B^edaan: hij kan erop aangespro- uuryorden! Maar dat is niet een TTTvoor een kerk: het is de keuze te k<fn leven in dienst van God. (Dit 1 nij niet overenigbaar met een p ^tschap van de Hervormde Ge in Wychen. Ik denk trouwens meeste belijdenden al dooplid, dmaat van deze gemeente uit eigen voorraad een nieuw, even eens algemeen verbreid vooroordeel aan toevoegt: „dat de vorsten zich vroeger alle vrijheden konden per mitteren en hun onderdanen rechte loos waren." Zoiets gaat nog niet eens op voor roofridders! Behalve een vooroordeel is het bovendien een soort „barbertje moet hangel-rede nering: ze hebben het niet gedaan maar ze zullen het toch wel gedaar. hebben. Nijmegen P. Rooymans tegelijkertijd dat in een bedrijf van ruim 1400 werknemers af en toe spra ke zal zijn van onoplosbare arbeids conflicten. Ook dan nog is er voor de betrokken werknemer(s) een andere weg dan het inschakelen van de pers. b) Er is in 1976 een geval van fraude ontdekt bij een werknemer die factu ren heeft vervalst. Tot nu toe is er geen enkele aanwijzing dat op eni gerlei wijze op andere manier of foor anderen frauduleus is gehan deld. In overleg mdet de Justitie (er is aangifte gedaan) is besloten geen strafvervolging in te stellen, dit uit humane overwegingen omdat de di rectie van oordeel was dat betrokke ne en zijn gezin door een ontslag op staande voet al voldoende gestraft was. De haren rijzen je te berge zegt mevrouw Veronique Wijnands, de storm van geruchten is haar kenne lijk te veel geworden, maar voorlo pig is het een storm in een glas water. Maastricht J. C. Loos wnd. voorzitter medische staf St. Annadal Ziekenhuis 9. In -terTttpraak van ds R. Kuijlenburg: i stiwie kan er nu beloven om mee ap. Iwen aan iets wat je niet. of J.W.1 niet kent. zodat je niet kunt Jroptn wat de consequenties van je i zijn" verbaast mij. Hij geeft non2e een brevet van onvermogen 02l>fe ouders, die trachten hun kin- ^christelijk en betrokken bij de nte op te voeden. Ook deze en doen toch belijdenis? i,^ast denk ik, dat je de conse- KOs van een belofte voor het Überhaupt niet kunt overzien. we '■Tens ik de Hervormde Gemeen- tVychen veel succes met deze leming. Het lijkt mij zeer goed ting &cl bij het gemeente-zijn te be- 1l M i. kan dat echter beter 1 worden door een attractief en late jeugdwerk binnen de kerk. Insluiting bij het gemeentele volle omvang. Dan blijft ook (jdenis in zijn karakter onaan- Bert Molenkamp :e pK i: 020 ,9"*iteloos n overigens aardige rubriek y ïij en verder" wordt op l au- de fransman Claude Vallette d die in zijn „Lexicon van leien" o.a. het „jus primae :ht van de landsheer om de lacht met de bruid van een er er^an te slapen) naar het rijk der I verwijst. Dat het een fabel is. ferigens in elke encyclopaedic n. Interessant is echter dat >AGHÜe dit meedeelt daar meteen Sint Annadal (2) Rond het enige ziekenhuis van Maas tricht, Sint Annadal, gonst het al jaren van geruchten, zo laat mevrouw Veronique Wijnands-Dumont ons via haar ingezonden brief van 1.8.1978 in Trouw weten. De Medische Staf is een in zichzelf verdeeld huis en een Tweede-kamerlid van DS'70 kreeg zelfs nul op het request toen hij hier vragen over stelde in de Kamer. Ka merleden van C.D.A.. P. v.d. A. en V.V.D. gaven niet thuis en nu heeft een staflid Ir. Oei (hoofd afdeling Medische Fysica) de pers ingescha keld om het recht te zoeken dat hij binnen de muren van Sint Annadal niet kon vinden. Mevrouw Wijnands vindt dat nu maar de fractievoorzit ters en partijbesturen op moeten dra ven om hun kamerleden achter de veren te zitten in de hoop dat vanuit „Den Haag" klare wijn geschonken wordt. Het geval wil dat wij hier in Maastricht van de klare wijn uit Den Haag geen al te hoge dunk hebben. Ze is ons toegezegd nadat de bestel ling in '73 was geplaatst een medi sche faculteit, maar met garanties (financieel en functioneel) voor het in dienst zijnde personeel, waaronder de medische specialisten. Ik meen dat de klare wijn waarover toen is gespro ken overjarig is geworden en voor de fijnproevers hier niet meer is te drin ken. Ik wil maar zeggen dat, waiar er sprake is van eventuele moeilijkhe den binnen St. Annadal. de oplossing hiervan zeker niet ligt in het stellen van obligate vragen van Kamerleden op basis van geruchten. Wat zijn nu eigenlijk de feiten die tot nu toe zijn komen bovendrijven (aan geruchten hebben wij geen boodschapt, at Er is al jaren een slepend arbeidsconflict tussen Ir. Oei en de Directie. Bemid deling via de Medische Staf, een arbi trage-commissie van externe advi seurs en een commissie van „goede diensten" hebben helaas geen succes gehad. Ik betreur dit, maar accepteer David Wilkerson (3) De bekende Amerikaanse Pinkster evangelist blijkt volgens een ANP- bericht (Trouw, 2-8) o.m. bestolen te zijn van plm. 10.000 aan ringen, halskettingen en een paarlen hals snoer. Ik neem aan dat dit sieraden van Wilkersons vrouw waren; het wil er bij mij moeilijk in dat hij zichzelf hiermee behing. Maar je staat als evangelist „all over the world" wel te kijk als je van overzee dergelijke at tributen meeneemt. Ik draag een evangelie-verkondiger als Wilkerson een zeer goed hart toe trouwens aan allen die het Evangelie van onze Heer brengen maar als hij bijv. zou prediken over de tekst (Verzamelt u geen schatten op aarde enz.), dan blijf ik liever weg. Maar tot dusver heeft hij bij mijn weten hierover nog niet gesproken; misschien komt dat nog na deze diefstal. Amsterdam S. de Jong Dominees Waarom dominees oud worden? Al leen dominees? Over dit onderwerp werd in Trouw aandacht besteed. Het probleem heeft meer aspecten. Door de hoge leeftijd, die mijn vader be reikte gingen zijn kinderen zich met het onderwerp: „hoge leeftijd" bezig houden. Uit wetenschappelijke lec tuur hierover heb ik één ding goed onthouden, n.l. dat de sociale groep, die gemiddeld de hoogste leeftijd be reikt. de vegetarisch levende monni korden zijn. En ook. dat men onder mannen, die erg oud worden nooit onverschillige mensen aantreft, en maar zelden een atheïst. M.a.w. reli gie en hoge leeftijd schijnen samen te hangen. Mijn vader overleed toen hij 91 was. aan een nierbloeding De arts meende, dat als hij dat overleefd had. hij gemakkelijk 100 Jaar had kunnen worden. Oosterbeek A. J. Leenhouts wit (10) De ontleding tot het Canalejas-mo- tief vindt als volgt plaats; 1. 37-32 28x26 2: 17x28 26x6 3: 48-43 39x37 4. 28x39 29x20 5: 47-42 37x48 6: 39-34 48x30 7: 35x2! Een mooi meerslagpro- bleem. Naar ik aanneem is het niet al te moeilijke motief voor iedereen wel duidelijk, zodat ik daar verder niet bij stilsta. Voor we verder gaan met deze serie wil ik U er nog wel even op wijzen, dat drie van de vier proble men eindigen in het Canalejas-motief en de laatste in het aloude motief van Blonde. De nu volgende compositie is door 8cheijen op 2 mei jongstleden gecom poneerd waarna bleek, dat hij hem al in zijn Canalejascollectie had zitten, maar dat dit probleem gedateerd was 7-7-1960, maar nog niet eerder gepu bliceerd is geweest. De auteur noemt de afwikkeling zeer mooi, maar dat zal wel bescheidenheid zijn, want de oplossing is werkelijk verbluffend. zwart (11) wit (11) Wit wint door 1. 47-42 38x49 gedw., waarom zal u zo dadelijk wel duide lijk worden. 2: 48-43 49x47 3: 32-28 23x32 4: 27x38 16x18 (of?) 5. 10-34 47x11 6: 34x3 36x27 7. 25-20 14x25 8: 3x2! en het genoemde motief is weer op het bord getoverd. Persoonlijk houdt ik mij practiseh niet bezig met het componeren van problemen, omdat het partljspel voor mij nog zoveel geheimen heeft, dat ik daaraan meer dan genoeg heb. Wel vind ik, dat de schoonheid van de problematiek wel eens wat wordt on dergewaardeerd en met deze rburiek wil ik proberen daar eens wat aan te doen. De volgende compositie wordt gekenmerkt door de ingewikkelde af wikkeling, die door het Ingewikkelde slagspel voor het bord zeer moeilijk te berekenen is. Het uitgifte-programma 1978 van ons land wordt uitgebreid met een her denkingszegel wegens de 100e ge boortedag van de befaamde actour Eduard Rutger Verkade (1878-1961). De zegel met een waarde van 45 c komt 17 oktober in omloop. De vele verzamelaars van de zegels van de Ver. 8taten wijs ik op de emissies die in juli zijn uitgegeven. Op 5 Juli een omslag met voorbedrukte waarde van 2.7 c. voor massazendingen van non-profit organisaties; op 13 Juli aan rollen gedrukte zegels van 8.4 c voor algemene massazendingen; op de ze gels een in 1857 te Washington ver vaardigde vleugel-plano van het merk Steinway; op 11 Juli een postze gelboekje met 16 zegels A 15 c met afbeeldingen van bekroonde rozen; op 20 Juli ter herdenking van het feit dat 2 Jaar geleden de in 1975 gelan ceerde Viking I op de planeet Mars landde, een zegel waarop de landing is weergegeven en op 28 Juli een enve lop met voorbedrukte waarde van 16 c. waarvan de waarde door middel van een opdruk is teruggebracht tot 15 c, omdat de tariefsverhoging niet door de Postal Rate Commission werd goedgekeurd. In de Duitse Democratische Repu bliek verscheen een velletje van 6 zegels met reproducties van fraaie etsen uit Berlijnse musea; o.a. van Jean A. Watteau (1684-1721) van de Vlamingen Gabriel Metsu (1629-1667) en Abraham van Diepenbeeck (1596-1675) en van de bekende Matt- hias Grünewals 1470-1528). Aan de toetreding tot de Internatio nale Telecommunicatie Unie (UIT), die door de Grote Raad van de repu bliek 8an Marino vorig Jaar is goedge keurd, wijdt de republiek een tweetal zegels waarop de drie toppen van de Titanus-berg te zien zijn omgeven van radiogolven, antennes en het em bleem van de UIT. De jaarlijkse fila telistische manifestatie in het Itali aanse Riccione aan de Adria-kust wordt ook door San Marino opgeluis terd met 2 zegels. Onder het motto „sport voor allen", geïntroduceerd door de Raad van Eu ropa, verschenen vier kleurrijke Por tugese zegels; zij tonen ons trimmen, fietsen, zwemmen en voetballen. Aan de eerste gedenkdag van het overlij den van Makarios III (1913-1977) wijdt Cyprus vijf zegels en een soeve- niervelletje; op de zegels zijn portret- ten van de aartsbisschop gereprodu ceerd uit verschillende perioden van zijn leven. Horizontaal. 1. toverkunst, 6. fakkel distel. 11. woonboot, 12. plaats in Gel derland. 14. grap. 16. spil van een wiel. 18. strijdperk. 20 muzieknoot. 21. op gewekt. 22. soort hond, 23. oude leng temaat, 24. landbouwwerktuig. 26. pers. voomaamw. 27. voorzetsel. 28. bijbels figuur. 30. grafwerktuig. 32. water doorlatend, 34. titel (afk.), 35. muzieknoot, 37. water in N.Br. 38. overblijfsel bij verbranding. 40. klank. 41. vrucht. 42. werpanker. 43. eminent (afk.). 44. rund. 45. voorzet sel. 47. voegwoord. 49. behoeftig. 51. godin van de aarde, 53. tennisterm, 56. reeds. 58. voertuig. 59. scheik. ele ment. 61. muzieknoot. 62. wijnsoort, 64. roven. 65. bouwland. 66. soort ap pel. 69. water in Friesland. 70. snij- werktuig. 72. gebogen been. 73. pro jectieplaatje, 75. kolfhamer, 76. ge- meenteweide. Verticaal. 2. administratief ambte naar (afk.). 3. kosteloos, 4. pers.voor- naamw. 5. bloedhuis, 7. voorzetsel. 8. aandeel. 9. waterstand. 10. netelachti ge planten. 12 voorvoegsel. 13. voeg woord. 15. hoofddeksel. 17. muziek noot. 18. vlaktemaat. 19. noorse god. 20. Europeaan, 25. Gedeputeerde Sta ten (afk 26. bevel. 28. geurigheid. 29. voertuig, 31. kleine huidopening, 32. bergplaats, 33. schildpad. 34. ver moeid. 36. badplaats in Duitsland. 37. zangstem. 39. vreemde munt. 44. voorzetsel. 46. boom. 48. eetketeltje. 50. vreemde munt. 51. gewicht (afk.), 52. aanstaande (afk.), 54. klaagzang, 55. lange nekharen van dieren. 57. tussenzetsel. 58. bloeiwijze, 80. Euro peaan. 61. sprookjesfiguur, 63. uniek, 67. bijwoord, 68. afnemend getij, 70. familielid. 71. muzieknoot, 73. lid woord, 74. meisjesnaam. Oplossingen per briefkaart t/m woensdag a.s. naar Trouw/Kwartet Postbus 869 Amsterdam. Linksbo ven vermelden: weekendpuzzel. Oplossing Hor. 1. last. 4. elk. 6. Epen, 9. me, 10. term. 12. oase, 14. om. 16. ader. 18. Assen, 20. Nora. 22. senora, 24. nestel. 26. sr. 27. marmelade. 30. Ni, 31. dak, 32. Eli. 33. Eem, 35. Pan, 36. steng, 38. les. 40. rad, 41. roe. 42. Ier. 43. nat. 44. keg. 46. potas. 48. sip, 50. lek. 52. ora, 53 Ate, 55. el. 57. neuralgie. 60. sa. 61. Geleen. 63. Arnhem. 65. enig. 66. in nig, 69. gade. 70. si, 71. eren. 73. rede. 75. ar, 76. gene. 77. Oda. 78. elan. Vert. 1. leder. 2. stroman, 3. te. 4. Ems, 5. koe. 6. es, 7. penseel. 8. noren, 9. massa. 11. raar. 13. Anna. 15. malie. 17. en. 19. stele. 21. Ot. 23. rak. 25 Ede. 28. meteoor. 29. llneaal, 31. dadel. 34. menie. 35. pak. 36. sop. 37. ges, 39. sap. Leon Russell met echtgenote Mary zo langzamerhand niet meer bij zijn gasten aankomen. De derde bejaarde heet Bobby Charles en bij hem gaat het om een opnieuw uitbrengen van een reeds zes jaar oude. gelijknamige elpee (Bearsville Records BE A 45516). Waarschijnlijk heeft deze manoeuvre te maken met het re cent in première gaan van „The Last Waltz", die film over het af scheidsconcert van The Band, waarin vele oude bekenden te zien en te horen zijn. Charles is name lijk een ouwe maat van (met name) Bandbassist Rick Danko, en wellicht dacht men ook deze figuur Jn de tijdelijk breed uit waaierende jaren zestig nostalgie mee te trekken. Hoe dat ook moge zijn, de elpee is aardig, maar be kend. terwijl hetzelfde genre nog onlangs stukken beter werd ge daan door.inderdaad. Rick Danko. Heren/Vocaal En dan hebben daarna de sector Heren/Vocaal, ofwel mooizingerij op niks (of althans heel weinig) af. Ook hier drie elpees. „Outside Help" F (Polydor Stereo 2344 111) door Johnny Rivers, „Goodbye Girl" (Elektra K 52091) van David Gates en „Back Ant Fourth" (Mer cury Stero 6310 031) uit de koker van de weer geheel herstelde Brit se groep Lindisfame. In alle geval len wordt hier slechts bij vlagen enigszins potige popmuziek gefa briceerd. Meestal is het zoetjes voortneuzelen op het thema Vrouw en alles wat dat zo aan problemen kan opleveren. Dat zijn er natuurlijk heel wat. Best allemaal, het leven is inderdaad niet altijd een lolletje, maar als men tenminste enige moeite had gedaan om eenenander in een „grensverleggend" muzikaal ka der te plaatsen en niet slechts op „safe" (en daarmee: Het Grote Pu bliek) te spelen, was het allemaal ook nog genietbaar geweest. Waarmee een dit keer topzware afdeling Restanten binnen hand bereik komt. De gelukkigen zijn: Peter Gabriel („Peter Gabriel"), The Dictators („Bloodbrothers"). The Boomtown Rats („A Tonic For The Troops"). Carillo („Rings Around The Moon"), The Tamey/ Spencer Band („Three's A Crowd"), Don Ray („The Garden Of Love"), Silver Convention („Love In A Sleeper"), Allan Clar ke („I Wasn't Bom Yesterday"), The Walker Brothers („Nite Flights") en het inmiddels opge broken duo John Otway Wild Billy Barrett („Deep Meaning less"). Het lijkt wel opruimina. Ongeveer een maand geleden ver gastte ik u in deze kolom op een aantal problemen van diverse au teurs. Onder dat viertal bevond zich een probleem, dat ik ontleend had aan het Januari-nummer van het be kende damtijdschrift dameldorado. Deze compositie, die uitmondde in het bekende Canaiejas motief, staat op naam van J. H. H. Scheijen. een van Neêrlands grootste componisten, zoals ik in de bewuste rubriek ook al vermeldde. Voor plaatsing in deze rubriek heeft Jan nu speciaal een viertal proble men op papier gezet, die nog niet eerder gepubliceerd zijn geweest. Dankbaar maak ik gebruik van dit voorrecht om vandaag in Trouw' Kwartet deze vier juweeltjes officieel het levenslicht te laten zien. Het allereerste probleem is door Jan gecomponeerd op 27/6/1978 en de au teur noemt de zetting van dit kuns twerkje origineel, terwijl het geheel door de meerslagfinesses verrassend genoemd mag worden. zwart (10) Oplossing: 1: 37-31 11x22 2: 49-43 18x7 3 27x18 36x49 4: 15-19 49x24 5: 21-17 23x21 6. 34x3 5x14 7: 3x2! Tenslotte vraag ik uw speciale aan dacht voor het laatste miniatuurtje 45. genegen. 47. traan, 48. stengel. 49. leges. 51. kee, 53. air. 54 kamer. 56. lening. 58. unie. 59. gage. 60 Sedan. 62.11. 64. ha. 67. NNO. 68. Ira. 72. re, 74. de De prijswinnaars rijn: mevrouw A. Kokmeyer-Roosenberg, Irenelsan 15, Ede; mevrouw W. Blonk-van de Does, A. Cuypstraat 11, Krimpen aan de IJssel; mevrouw H. Verseput, Schrijnwerkersgaarde 102, Den Haag. dat eindigt in het motief van Blonde (een sterke speler uit de vorige eeuw.) De afwikkeling is verrassend, maar dat is altijd het geval bij composities die op dit motief gemaakt zijn. zwart (8) wit (8) Wit wint door 1: 49-43 28x48 2. 22-18 13x22 3: 30-25 48x30 4: 35x4 31-36 5: 4x27 36x47 6: 27-16 47x20 gedw. 7: 16x19! en het motief is bereikt. Op elke zwarte zet wordt de dam afgeno men met oppositie ais slot. Tot zover deze prachtige serie, ik hoop dat u er net zo van genoten heeft als uw re dacteur. FRANK DROST Op twee Zuidafrlkaanse zegels zijn belangrijke havens van het land afge beeld; het zijn de ersthaven aan de Saldanhabaai en de kolenhaven aan de Richarsbaal. En om te besluiten een serie van vier Engelse zegels, ge wijd aan oude en nieuwe fietsen naar aanleiding van het eeuwfeest van de Wielrijders Toering Club (zo iets als onze ANWB) en de Britse Wlelren Federatie, meer bezig op competitie- gebied. We zien achtereenvolgens de „penny-farthlng", de hoge flets uit de vorige eeuw. fietsen uit 1920 en van onze tijd en een modeme race-fiets. Prijs van de serie 43'/» p en de dag van uitgifte was 2 augustus. De Britse postdienst maakt nog bekend dat zij heden ten dage 27.000 dlenstfletsen in gebruik heeft waarmee nog in vele plaatsen op het platteland de bestel ling wordt uitgevoerd. J J. M. KIOOEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21