JAóUan Costa del Sol: stukje op drift geraakt Holland -r~SK WOW? HOLLANDSE CAFETERIA# VERSILLES 1TERDAG 5 AUGUSTUS 1978 TROUW/KWARTET Patat in Torremolinos door Dick Ringlever -Het commentaar van de Rotterdamse aan de rand —van het hotelzwembad Is wat zuur. „Torremolinos? "teens en nooit meer". Samen met haar veertienjarige dochter had zij een tweeweekse reis in een comforta bel hotel laten boeken, had daar voor beiden samen r|£400 gulden neergeteld, maar zegt nu ze er nog tlmaar een week zitten „We tellen de dagen af. Als het kon, zouden we vandaag alweer terug willen", eij Droevige ervaring in toeristen- aan de Spaanse costa, ver- land van een Hollandse, die baast, maar is al gauw ver niet aan het buitenland zegt te klaard als even later wat aarze- idcunnen wennen, kritiek heeft lend wordt bekend, dat de ver lap het Spaanse eten, kwaad kenning van het vakantiecen- wordt als zij 's avonds in korte trum zich heeft beperkt tot nog jiroek aan de bar wordt weg- geen vijfhonderd schreden bui- gestuurd met het verzoek wat ten het hotel. Vrees voor het anders aan te trekken, en zich onbekende blijkt moeder en, verlaten voelt omdat ze maar dochter te kluisteren aan de een handvol woorden over de vertrouwde ligwei rondom het grens spreekt en dus nauwe- zwembad, lijks contact heeft met andere QrJBasten. Want eigen land ont breekt vrijwel geheel in het wat chique hotel. De grote massa r^oekt het voordeliger elders, in ^e massieve betonblokken met lun afgemeten kamers: wel la- vaaieriger, maar goedkoper. *f!>at te vernemen in Torremoli nos, hét centrum van dolle pret waar zo'n tachtig procent van de gasten het Nederlandse pas poort op zak heeft, zijn toeris tenenclaves. waar niet alleen de Hollandse vakantiegangers, maar ook de vaderlandse mid denstanders met overgave het anker hebben laten vallen. verstaan: alleen onder Neder landers en Duitsers. De Span jaarden zélf moeten er niets van hebben. De reisorganisatoren hebben de smaak onderkend en zijn er stap voor stap toe overgegaan een stukje Holland in den vreemde over te planten. Hol land International is daar een paar jaar geleden op de over- winteringsreizen mee begon nen en zet dat nu met succes ook op de zomerreizen voort weinig reiservaring. We hebben hier ook fabrieksdirecteuren". bonte verzameling. En stuk voor stuk hebben ze tot 's avonds laat een formidabele klandizie, die Spaanse concur renten met jaloezie moet ver vullen. attractiever surrogaat voor de tv thuis dan een Spaanse fla menco-show. schap en geeft zijn tv-idolen graag voorrang boven de avondlijke pantoffelparade in de nog typisch Spaans geble ven vlsserswijk van Torremoli nos (carihuela). Voetbal Costa del Sol: in deze zomer maanden een stukje op drift geraakt Holland. Een stukje ei gen land, waar in de toptijd per week zo'n zesduizend Neder landse vakantievlerders met de af en aan vliegende luchtvaart maatschappijen worden afgezet. Niet meer zoals vroeger met de bekende tassen vol blikken groenten en zakken aardappe len. Wél met het vaste voorne men dat lijntje naar huis vast te houden. Het broodje kaas. de patat, de biefstuk met groenten én als het straks even kan de voetbaluit slagen. Wat dat laatste betreft: ook daarover hoeft hij niet In te zitten. Bij Henkles Hoekie zor gen ze ervoor. Want Jacob 8tolk heeft neg altijd een mee levende moeder in Amsterdam, die hem elke week na de com petitie trouw het laatste nieuws van de velden doorbelt. Met als gevolg, dat Belalr de Mounties naar Torremolinos haalde, dat Holland Internatio nal Pia Beck en Corrie van Gorp met als tegenprestatie een gratis vakantie en een leu ke honorering achter de micro foon zette en de show commer cieel hoog schattende concur rent Neckermann ten koste van tienduizenden guldens de TROS charterde om in copro- duktie in het pretpark Tivoli elf artiesten op de planken te brengen. Het mes sneed in dit laatste geval aan twee kanten. De touroperator had er een leuke klantentrekker plus tv-publici- teit aan, de TROS voordelige zomeravonduitzendingen, want reis- en verblijfkosten voor de hele tv-ploeg waren uit eraard rekening-touroperator. Vol terras Op de boulevard van Fuengiro- la is dat nog het meest opval lend. Hoewel een kop Holland se koffie (natuurlijk: mét slag room) op het Hollandse terras bijna twee maal zo duur is als de wat eenvoudiger café solo op het Spaanse buurterras zijn de Hollandse stoelen al om ne gen uur 's morgens bezet en begint het op het Spaanse ter ras pas wat te lopen tegen lunchtijd. Voor Jacob Stolk, sinds een paar jaar eigenaar van een goed lopend horecabedrijfje, blijkt dat nauwelijks een ver rassing. „Een Hollandse toerist blijft Hollander", luidt zijn in praktijk bewezen credo, en daar past hij zich ook bij aan. Geen vis, geen olijfolie op zijn menukaart. Wel gebakken aardappelen, hamburgers, uit smijters, Hollandse groenten en sinds enkele maanden (sinds de Amsterdamse auto- spuiter Daniël Roos daarvoor in de buurt van Marbella een fabriekje opzette) ook kro ketten. De lounge van het alleen voor Hollanders bestemde door Hol land International gecharterde hotel Bornsol, waar uitsluitend „aangepaste maaltijden" wor den geserveerd, waar de leiding én het (Spaanse) personeel Ne derlands spreken, is het op de dansvloer avond aan avond bomvol. De kienavonden, de op de video opgenomen WK-tv-re- portages, de tafeltenniscompe- titles, de waterpolowedstrijden in het hotelzwembad en het kampioenschap pannekoeken- bakken zijn steevast goed voor een vol huis en een respectabe le omzet. Slenter een paar honderd me ter door Torrmolinos' nieuwe en drukke Lijnbaanachtige centrum Nogalera, waar de Calle San Miguel de functie van een Amsterdamse Kalver- straat vervult, en je hebt zó een twintig Nederlandse uithang borden verzameld, 's Avonds, als geen terrasstoel meer vrij is, roodgebrande vakantievier- ders hun dorst lessen met li terglazen bier, de discotheken hun met alle hinderwetten spottende decibellen naar bui ten slingeren, de lucht is door-i drongen van vette dampen uit de patatovens en de hambur ger voor anderhalve gulden de nasmaak van de paëlla lijkt te moeten verdrijven, laten de ne onletters op de gevels er geen twijfel over bestaan dat het de vaderlandse neringdoenden voor de wind gaat. Bar Valken burg, bar Rotterdam, Amster dam, Hof van Holland, de Hol landse Kaasboer, het souvenir winkeltje van Hollandse Dick en in Fuengirola de Hol landse Taveerne, De Schuur, Henkies Hoekie. waar voor een paar gulden gebakken bloed worst met patat en appelmoes als trekker wordt geëtaleerd: het is maar een greep uit de Praathuis De eerste dag na aankomst worden alle deelnemers in het praathuis bijeengetrommeld voor een korte briefing om weg wijs te worden gemaakt. Met behulp van dia's wordt wat over de omgeving verteld, de excursies komen ter sprake, Hollandse restaurants worden getipt, maar ook wordt geïnfor meerd over wat te doen staat als er iemand ziek wordt Dat alles in Hollandse sfeer, mét koffie en koek. Wat die infor matie betreft neemt deze reis organisator nog steeds een wat eenzame positie in. Voor de meeste andere touroperators blijkt dit soort veel vrouw- kracht vergende service finan cieel niet aantrekkelijk genoeg om eraan te beginnen. Maar des te groter lijkt de con currentie op het vlak van het vertier. Nederlandse artiesten, zo is al wel gebleken, zijn een Stempel Hadden ze nou maar net even verder gekeken! Want zo dit al ergens het geval is, dan heeft Nederland wel hier aan de Cos ta del Sol nadrukkelijk een stempel gezet. Torremolinos, maar vooral Fuengirola. een ki lometer of twintig zuidelijker. „Daar wordt nog wel eens wat meelijwekkend over gespro ken", zegt Bornsol-dlrecteur Frank Wentink, „maar een hele hoop mensen voelen zich er erg gelukkig mee. En dat zijn dan lang niet altijd de mensen met Erg gelukkig Dat de Nederlandse Spanje- ganger niet in de eerste plaats naar de in deze tijd overvolle Costa del Sol gaat (op het ogen blik 300.000 toeristen, van wie ruim tien procent Nederlands) om wat Spanje te snuiven blijkt nog elke dag. In het haast tropische zuiden laat hij zijn hete patat-mét niet staan, dompelt zich bij voorkeur on der in de vaderlandse gemeen Zo'n 2500 worden er per dag in Fuengirola omgezet. Wel te i I Torremolinos: Zandvoort of Spanje?

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17