Karpov soms mechanisch' Kuiper: weer zeventiende rit Boycot van WK Monique Bosga: Neerlands zwemhoop Bp Tktor Kortsnoj over tweekamp om wereldtitel i jlakke ®rste $mise El£; t fT Europese tijd op 200 meter rugslag: 2.17,89 Timman blijft aan de leiding Joop Zoetemelk nu langer dan één dag in het geel TOUR IN CIJFERS VANDAAG HMni Tijgers-HCAW: 4-4 Van Staveren tekent NSDAG 19 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET it r Max Pam CrUIO CITY Op de zevende verdieping van het Pine (1 in Baguio City ligt de ruime suite van Viktor Kortsnoj. begin van de donkere gang wordt bewaakt door een ierge, maar hij maakt geen aanstalten mij terug te roepen ik doorloop. Kortsnoj begroet mij vrolijk, maar zijn ndin Petra Leeuwerik beziet mij met een zekere afkeer. ,cJnu toe is ze er steeds in geslaagd de journalisten op een idand te houden en Kortsnoj's rust te waarborgen. Wat is 'toch leuk om je collega-journalisten, met name al die ale Amerikaanse correspondenten met hun kostbare ap- Jtuur, te slim af te zijn. Max Pam JIO City De eerste partij van Jeekamp om het wereldkampi- pap schaken tussen Anatoli jfv en Viktor Kortsnoj is giste- ds na 18 zetten in remise geëin- "iKortsnoj die met wit speelde, 4 in de tartakower-variant van negambiet enkele vervlakken- •jtten, waardoor Karpov zonder volkomen gelijk spel kreeg. n werd in ieder geval duidelijk ït een ernstige vergissing is ge- om de match op de Filippijnen iden. En dan doel ik niet op het it de eerste partij nog bijna was ld. Een kwartier voor de par- er namelijk nog geen istukken. Karpov en Kortsnoj alle Filippijnse modellen af- d en om staunton-stukken ge- Die zouden 's middags met iegtuig uit Manila gebracht Min, maar het slechte weer maak- Zi] Te l h landing in de bergen onmoge- 'enslotte was er een auto uit vertrokken, maar die ipoet s op de erbarmelijke wegen zijn faald, want om kwart voor vijf l het bord nog leeg. „Het is als wereldkampioenschap voetbal iet kan worden begonnen, om- r geen bal aanwezig is," zei Tenslotte leende een Filippijn- 'tioulier een doos met staunton- hoewel zij behoorlijk en, keurden Karpov en Kort- een korte keuring de set goed. ïoiets is een klein schoonheids- Erger was het dat door de io's voor een toegangskaartje ;os wordt gerekend, dat is vijf- ios meer dan het maandsalaris in gemiddelde Filippino. Een iartout voor de gehele twee- kost drieduizend pesos, nog 600 pesos meer dan wat een Filippino in een heel jaar te )beien heeft. De zaal was dan ook [eeid als leeg, hoewel de belang- op straat voor de match niet is. Alleen de echte rijkaards gisteren de match gevolgd president Marcos op de eer- jvoorop. Hij was weer temidden il revolver-dragende heren bin komen. Ie entourage van de match kan maar gezegd worden, dat het hande is. In Nederland, of zelfs tentinië zou de zaal afgeladen eweest, maar hier zaten mis- I tweehonderd mensen in de hal lats biedt aan ten minste drie toeschouwers, Euwe zat er jdremmeld bij. Hij zal zijn eigen Icing: „Maar u kunt er als jour- ioch gratis in", ook wel onvol- hebben gevonden. ik mij nogal geërgerd had e gemiddelde sportverslagge- It Argentinië zeer ondeskun- ra het over het land zelf ging ik mij voorgenomen niet in Je fuik te lopen en over maat- tyelijk interne problemen zo mogelijk te schrijven. Maar ik niet om. De Filippijnen is het corrupte land waar ik ooit ben t. Douaniers hebben een pe- imer naast zich staan waar zij gereikte bankbiljetten en pak- iljaretten die door de reizigers aangereikt, in deponeren. De zijn hier echt bang. Dat ik toen ik de luxueuze coun- ib had verlaten, waar ik door bediendes was afgedroogd, eve^eerd en bepoederd. Op de te- kreeg ik een lift van een Filip- ie voor de Verenigde Naties uitbracht over de stand van ten aanzien van de vakbonden land. Toen ik vertelde dat ik ïaalirnalist daarover graag met Ide praten, zweeg hij en kon ik pen. it ide: 1 ma i nte irzii acl itit irteHh id sis. Jen ortsnoj, zwart: Karpov ïeh do4l, Pg8-f6 2. Pbl-c3 (een kleine gev^ing; verwacht werd dat er 2. d4 op het bord zou komen) 2 Pgl-f3, d7-d5, 4. d2-d4, Lf8-e7, :5, h7-h6, 6. Lf5-h4, 0-0 7. e2-c3, de tartakower-variant) 8. Tal- 9. Lfl-d3 (wellicht bood 13. (tere kansen) 9. d5xc4, 10. Pb8-d7, 11. 0-0, c7-c5, 12. (anders slaat zwart lelt op d4 topfed spel. Ook nu is Karpov alle leden echter al te boven) 12. >f I7xc5. 13. Ddl-e2, a7-a6 (de dame wil in sommige gevallen waar het echter zonder de !t met Lb5 zou kunnen worden ien» 14. Tfl-dl, Dd8-e8! 15. Om b4 voor te bereiden) 15. 16. Pc3xe4, Pc5xe4, 17. De8xe7, 18. Pf3-d4, Tf8-c8 RL Kortsnoj verkeert in een bijna uit bundige stemming en in zijn studie vertrek beginnen wij aan het inter view. Het is er bezaaid met schaak boeken en tijdschrijften en wij zijn eerst enige tijd bezig ruimte te maken waar wij kunnen zitten. Kortsnoj: „Het is bijna komisch om te zien hoeveel moeite de Russen hebben om mijn bestaan te erkennen. Marcos had een bijeenkomst georganiseerd, waarop beide delegaties waren uitge nodigd. De Russen hebben daartegen geprotesteerd, zij wilden twee aparte recepties, maar Marcos zei: „Jullie komen allebei, anders gaat het hele maal niet door". Er stonden twee rijen tafels tegenover elkaar. Het was zo gearrangeerd dat Karpov en ik precies aangezicht tot aangezicht za ten, allebei temidden van onze dele gaties. Ik heb toen geprobeerd met Karpov contact te maken. Alles wat ik zei was gericht tot Marcos, maar indirect tot Karpov. Baturinski die naast Karpov zat, begreep ontzet tend goed dat wij op deze manier aan het communiceren waren en dat hij geheel genegeerd werd. Hij begon ook zenuwachtig op zijn stoel te schuiven. Waarom, vraag ik Kortsnoj, wil hij contact met Karpov. Hij heeft zich zelf tot dusver toch altijd als een volgeling beschouwd van Botwinnik, die zijn tegenstander tegemoet trad als een vijand. Met halve ironie heeft Kortsnoj mij wel eens verteld dat Botwinnik voor een tweekamp het portret van zijn tegenstander aan de muur hing en er elke ochtend even naar spuwde. j „Ik heb reden genoeg," zegt Kortsnoj, „om Karpov als een rivaal te zien die ik moet haten. Ik ben ervan overtuigd dat Karpov om advies is gevraagd over het probleem of ze mijn vrouw en zoon naar het westen moesten laten gaan en dat Karpov dat heeft afgeraden. Maar ik probeer een brug naar hem te slaan. Ik respecteer hem als persoonlijkheid. Hij is vriendelijk en charmant. Hij heeft mij een paar maal geholpen en toen ik tegen Spasski speelde in Belgrado heeft hij Euwe opgebeld om zijn afkeuring over het gedrag van Spasski kenbaar te maken. Daar had niemand om ge vraagd, dat had hij absoluut niet be hoeven te doen." „Karpovs probleem is dat hij zijn image heeft overleefd. In de Sovjet- Unie bestaat van hem het beeld van de jongen die is voortgekomen uit de werkende klasse, uit het volk. Maar ik weet dat hij wil uitbreken. Karpov houdt van geld. Hij vraagt zeer hoge startgelden en hij moet alleen al het afgelopen jaar meer dan 300.000 dol lar hebben verdiend. Dat geld staat op banken in Hamburg en Amster dam. Hij kan er niets mee doen, want in de Sovjet-Unie wordt hij geheel veizorgd. Hij heeft een villa van de CHATEAUROUX Zeven Oostbloklanden en Finland hebben zich uit protest tegen de deelneming van Zuid-Afrika teruggetrokken uit de wereldkampioenschappen zweefvliegen, die in het Franse Chateauroux zijn begonnen. De Britse regering heeft om dezelfde reden de subsidië ring van het team uit dat land ingetrokken. De Britten zijn niettemin toch gekomen. De Oostbloklanden die nu niet meedoen zijn Rusland, Polen. Joegosla vië, Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. De deelneming van Zuid-Afrika zorgde tijdens de vorige wereldkam pioenschappen in 1976 in Finland ook al voor deining. De Oostbloklan den dreigden toen eveneens zich te zullep terugtrekken, maar kwamen op het laatste moment toch weer opdagen. De protesterende landen voelen zich gesterkt doordat het Internationaal Olympisch Comité Zuid-Afrika heeft uitgesloten van de Olympische Spelen. door Johan Woldendorp AMERSFOORT Het ziet er naar uit, dat Monique Bosga Neerlands Hoop in bange en vooral sombere zwemdagen gaat worden. De tengere scholiere uit Bunnik was na vier dagen zwemmen de eerste, die zich niet krampachtig aan een zeer schappelijke limiettijd hoefde vast te klampen om haar uitzending naar de wereldkampioenschappen te rechtvaardi gen. Bosga stelde haar op 4 februari dit jaar eveneens in Amersfoort gevestigde record op de 200 meter rugslag zoveel scherper (2.17,89), dat zij zowaar de achtste wereldpres tatie van dit seizoen leverde. De eerste confrontatie van de strijd om de wereldtitel schaken 1978 in beeld. Links de met wit spelende Viktor Kortsnoj, rechts Anatoli Karpov. staat en een Mercedes-Benz en een staf van artsen en psychologen staat dag en nacht tot zijn bèschikking. Toch weet hij dat je geld moet inves- t.<ren en daarom geloof ik dat hij tenslotte naar het westen zal komen. Ik wil die weg voor hem open laten, hém daarbij helpen. „Karpov weet zelf dat Sovjet-schaak bons Baturinski geen gezelschap voor hem is. Alle methoden die de Russen gebruiken om mij dwars te zitten, zoals een weigering om onder de Zwitserse vlag te spelen, komen uit de koker van Baturinski. Die man was onder Stalin al heel actief en alleen omdat hij zelf zo ontzaglijk slim was, is hij tenslotte niet zelf het slachtoffer geworden". Hier maakt Kortsnoj met zijn hand het gebaar van een scheermes dat langs de keel wordt getrokken. „Ik las", zegt hij, „in een krant dat iemand in de Vere nigde Staten veroordeeld is tot een straf van 320 jaar, Baturinski ver dient zeker het dubbele." In '74 heeft Kortsnoj een tweekamp van Karpov verloren. Volgens Bron- stein was dat vooral te wijten aan het feit dat Kaxpov zich beter had voor bereid. Hoe is de situatie nu? „Ik ben het in dit opzicht niet met Bronstein eens. Onze voorbereiding woog in '74 ongeveer tegen elkaar op. Dat ik des tijds verloren heb, kwam meer door de enorme psychologische druk waar onder ik stond. De match werd ge speeld in de Sovjet-Unie, alle autori teiten waren op de hand van Karpov. Nu is de situatie eerder omgekeerd. Ik speel een thuiswedstrijd en daar om heeft Karpov ook een team van psychologen nodig die hem op zijn kamer moed inspreken: „Vooruit Anatoli, je bént sterker dan hij". „Karpovs grootste voordeel is, dat hij Balashof als secondant heeft. Balas- hof is de beste speler van het afgelo pen jaar geweest. Zijn spel in de laat ste toernooien was werkelijk indruk wekkend. Maar aan de andere kant zou er tussen hun een wrijving kun nen ontstaan. Misschien beseft Ba lashof dat hem hetzelfde lot bescho ren is als Geiler die zijn hele leven anderen heeft gediend en daardoor zelf nooit wereldkampioen is ge worden." „Karpov is een typisch produkt van deze tijd. Zijn stijl is zeer efficiënt, soms zelfs mechanisch. Zijn lichaam is door jeugdziektes onderontwikkeld gebleven, maar geestelijk denkt hij als een oude man. Hij is alleen geïnte resseerd in de kem van de stelling, al het overige is franje. Ik ben maar ouderwets. Ik houd van denken, mijn spel is complexer. Gehard door de schaakpraktijk, begrijp ik meer van het spel dan hij, maar dat draagt ook een risico in zich. Er komt een punt dat je boven je macht grijpt en daar van zou Karpov gebruik kunnen maken." „Door mijn instelling gebeurt het mij dat ik de tijd vergeet als ik een stel ling interessant vind. Ik kijk op de klok en zie, mijn god, ik ben alweer een uur ouder geworden en nog steeds heb ik de positie nog niet door grond. In zo'n geval verlies je niet van je tegenstander maar van jezelf. Bij het schaken is je eigen karakter ook dikwijls je grootste handicap. Het is ook niet voor niets dat Karpov en ik het niet eens kunnen worden over welke schaakklok bij de match zal worden gebruikt. Karpov wil een een voudige Oostduitse schaakklok, maar ik heb gekozen voor een Neder lands model, waarop precies de laat ste vijf minuten zijn af te lezen. In het schaken kan elke seconde belangrijk zijn, want als je de toegestane be denktijd overschrijdt, heb Je verlo ren. Karpov speculeert erop dat ik mij zal verliezen in gecompliceerde stellingen en dat ik in tijdnood zal komen. Het is dus voor hem van belang dat ik niet nauwkeurig kan aflezen hoeveel bedenktijd ik nog over heb." Ik vraag Kortsnoj waarom schakers met elkaar altijd zo'n ruzie hebben. Hij zegt: „Ze hebben veel meer ruzie met zichzelf. Had Fischer ruzie met Spasski? Ik geloof eerder dat hij over hoop lag met zichzelf. Spasski's se condant Geiler wflde een open strijd en daardoor werd Spasski gebroken. Een topschaker heeft een sterk ka rakter. De ondragelijke en steeds te rugkerende spanningen maken zijn beroep krankzinnig zwaar. Hij is al tijd een eenling, of hij nu in de Sovjet- Unie of in het westen woont. En als twee sterke karakters in een compe- tatieve situatie met elkaar botsen, ontstaat er automatisch ruzie. Maan denlang zit i tmand tegenover je die jou wil verslaan. Ik heb nog nooit een match gespeeld, waarin mijn tegen stander en ik na afloop als vrienden uit elkaar gingen." AMSTERDAM Jan Timman heeft in de vijfde ronde van het IBM-toer- nooi zijn leidende positie behouden. Hij versloeg de Joegoslaaf Nicolac. GrootmeestergToep A vijfde ronde: Adorjan (Honl-Hort (Tsj) afgTimman (Nedl-Nlkolac (Jul) 1-0, LJuboJevlc Jsl>-Rlbll (Hon) afg.. Langeweg (Ned)-Browne (V8) 1-0, DzlndzlndasjvUl (Isri- Pfle- ger (WD1) ift-Miles (Eng)-Andersson (Zwe) afg.. Romanlshin (RusD-Ree (Ned) afg. Afgebroken partijen vierde ronde: Hort-Romanlahln O-l, Ree- Miles '/a-'/i. Nlkolac-Adorjan 0-1. Derde ronde: Nlkolac-Hort opnieuw afgebroken. Monique Bosga staat wat dat betreft in Nederland ook op eenzame hoogte. Diane Edelijne had haar zinnen even eens op een toptijd gezet, maar bleef op 2.20,41 steken; nog ruimschoots boven de toegangstijd van 2.19,1. Het is tekenend, dat eerst tweederde gedeelte van de Nederlandse titelma- rathon (meer dan 2500 starts, alsof het niets is) moest worden afgewerkt, voordat er een tijd werd geboren, die ook in het buitenland niet geheel onopgemerkt zal blijven. Op dit ogen blik moet een medaille in West-Ber- lijn weliswaar worden uitgesloten, omdat Birgitte Treiber op die afstand nog steeds de ongekroonde koningin is. De Europeese kampioene op dat onderdeel verdrong tijdens de Oost duitse kampioenschappen de Ameri kaanse Lynda Jezek (2.15,32) moeite loos van de eerste plaats in het sei zoenklassement. Bosga, hoeft haar opvallende progressie ten spijt, ook over een maand nog niet aan een prestatie in de orde van 2.13,74 (Trei- bers tijd) te denken. Monique Bosga is zeker in vergelij king met vorig jaar met sprongen vooruitgegaan. „Dat kon ook gemak kelijk," aldus haar trains ter Marian ne Oudkerk. „Het was gewoon een kwestie van conditie. Wanneer je die op gaat voeren, kun je probleemloos 6 seconden sneller zwemmen dan 1977." Dat Monique Bosga's ster snel rijst, is ook in een ander opzicht verheugend. Net als in de turnsport is het in de zwemmerij een modegril geworden om op steeds jongere leeftijd hersen schimmen in de vorm van toptijden en aansprekende records na te jagen. Niet lang geleden gold nog als onge schreven wet, dat kinderen vanaf 12 jaar rijp genoeg werden geacht om volwassen beulswerk op te knappen. Een merkwaardige filosofie omdat je in dat geval met wonderkinderen te maken zou moeten hebben. En die bestaan in alle nuchterheid niet. Desondanks werd de leeftijdsgrens MORZINE Drie keer kreeg Joop Zoetemelk de gele trui van de Ronde van Frankrijk om de schouders. Zowel in 1971 als in 1973 was hij het meest begeerde tricot na één dag al weer kwijt. Dinsdag, tijdens de enorm zware zeventiende etappe over acht Alpencols, behield Joop Zoetemelk zijn gele trui. Een persoonlijk succes met de bemerking dat hij de 65e ronde van Frankrijk in theorie heeft verloren. ash L d« ii jnli Del, tioo 6, rda i oo allei Op de rustdag van Alpe-d'Huez ver klaarde Zoetemelk dat hij in de rit over 225 kilometer van Grenoble naar Morzine zijn voornaamste opponent, de Franse kampioen Bernard Hi- nault, op enkele minuten achterstand zou moeten zetten. Dat is niet gelukt. Zoetemelk werd de gehele etappe van een meter afstand bespied en gevolgd door Hinault, die met veertien secon den achterstand op de Nederlander hoopt toe te slaan in de individuele tijdrit van vrijdag over 75 kilometer op vrijwel vlak terrein tussen Metz en Nancy en daarin ook sterk favoriet is. In de zwaarste Alpenetappe slaagde Zoetemelk er niet in Hinault van zich af te schudden, zoals hij had gehoopt. Hij moest zelfs nog verdraaid goed oppassen dat hij zijn veertien secon den voorsprong niet kwijtraakte. On der de rode driehoek (de aanduiding van de laatste kilometer) demarreer de Hinault achter de rug van Zoete melk vandaan. Zoetemelk moest zijn laatste reserves aanspreken om in het spoor te blijven en zijn gele trui niet te verliezen. Ondanks het mislukte plan toonde Zoetemelk zich in Morzine, waar zijn ploeggenoot Christian Seznec met negeneneenhalve minuut voorsprong als etappewinnaar werd gehuldigd, redelijk tevreden. „Ik was gewoon niet in staat Hinault te lossen. Hij heeft de hele dag aan mijn wiel gere den en hij was in die positie gewoon te sterk." Joop Zoetemelk bleef terecht in zijn kansen op de eindzege geloven. Bernard Hinault is waarschijnlijk wel de betere tijdrijder. In een Grand Prix des nations over 90 kilomter zal Hinault beter zijn dan Zoetemelk, die daarin overigens nimmer slechte re sultaten boekte. De tijdrit van vrij-' dag valt zo'n beetje aan het einde van de Tour. Hinault rijdt knap. maar heeft toch achterstand. Zoetemelk kan profiteren van de macht van zijn gele trui. Nog meer praktijk. Hinault won op indrukwekkende wijze de tijdrit tus sen Saint-Emilion en Sainte-foi-la- Grande. Dat was de eerste „klapper" van de Tour na een lange en vlakke aanloop waarin favorieten voor de eindzege zich erg rustig hielden en in de schoot van het peloton alleen maar aan hun conditie schaafden voor het naderende grote werk. Op die grandioze specialist Hinault bleef Zoetemelk die dag slechts 59 secon den achter. Een week later vond tus sen Super-Besse en Puy de Dome de tweede grote tijdrit plaats. Zoete melk won met een minuut en veertig seconden voorsprong op Hinault. Het was op de Puy de Dome een bergtij- drit. Daar boekte Zoetemelk de mees te winst, maar op de 45 kilometer lange vlakke aanloop naar de berg in het centraal massief lag Zoetemelk echter ook al voor op Hinault: name lijk zeven seconden. En dan Hennie Kuiper. Door een domme valpartij na 50 kilometer van de zeventiende etappe, heeft Neder land gisteren een van zijn twee voor naamste Tourrijders verloren. Tij dens de gevaarlijke afdaling van de Col du Granier sloeg Hennie Kuiper over de kop. Met vele schaafwonden en een gebroken linker sleutelbeen was hij gedwongen de strijd te sta ken. De ambulanccwagcn bracW hem naar het ziekenhuis in Chambe- Zeventiende eUppe: 1. Seznec (Fra-Caput) 226 km In 7 uur 13 min. 34 sec (gemiddelde snelheid 31,275 km per uur). 2. Wellens (Bei-Post) op 9.26.3. i Hinault (Fra-Oulmard) op 6.29, 4 Zoetemelk (Ned- Caput) z.t. 5. Lubberdlng (Ned-Post) op 9.32. 6. Nll&son (Zwe-Caput) z.t. 25. Den Hertog (Ned-Anglade) z.t, 27. Raas (Ned-Post) op 11.47. 36 Wesemael (Bel-Poat) op 22.07, 55. De Cauwer (Bei-Post) op 24.55. 61. Karstens (Ned-Post) op 26 29, 62. Knetemann (Ned-Post) z.t69. Van den Hoek (Nod-Post) op 29.29. 92. en laatste Tesnlère (Pra-Oemlnlanl) op 62.30. Algemeen klassement: 1 Zoetemelk 87 29,44, 2. Hinault op 14 sec. 3. Agostinho op 6 23, 4. Seznec op 8 25. 5. Bruyere op 10 25. 6 Galdos op 13 28. 7. 17.21.12 Martin op 23.11.13 Maertens op 28 54.14. Bemaudeau op 32.17, IS Laurent op 34 22, 16. Romero op 37.25, 17. Hezard op 39 49. 18. Den Hertog op 40.19. 19. Blttlnger op 42.36. 20. Le Lay op 43 27, 21 De Schoenmaeker op 44.53. 22. Mar tins op 47.23. De twee overgebleven kanshebbers in de 65ste Tour de France: links gele trui-drager Joop Zoetemelk, in het midden Bernard Hinault. Rechts Paul Wellens, die in de rit naar Morzine als tweede zou finishen. ry. Daar besloten de aanwezige chi rurgen Kuiper te opereren. Zij brach ten een metalen plaatje aan om de breuk van het sleutelbeen beter te kunnen laten genezen. Opnieuw een Tourdrama voor Hen nie Kuiper, voor wie de zeventiende etappe een bijzondere betekenis heeft. Er rust geluk maar ook ongeluk op. Twee jaar geleden kwam hij tij dens de zeventiende etappe van de Tour eveneens zwaar ten val en moest met een ernstige hoofdwond naar huis. Een Jaar later schreef hij in Alpe-d'Huez op grandioze wijze de zeventiende etappe op zijn naam. Dit jaar was er in de zeventiende etappe- rit dus weer zware tegenslag voor Hennie Kuiper. De valpartij was Juist zo tragisch voor Hennie Kuiper, omdat hij na een matige aanloop naar de Alpen einde lijk de topvorm had gevonden. Door de verwijdering van Michel Pollentier uit het deelnemersveld meende hij zelfs met de zware Alpenrit tussen Grenoble en Morzine voor de boeg met vijf en een halve minuut achter stand op Zoetemelk en Hinault nog een kansje op de eindoverwinning te hebben. Hij viel op elke col driftig aan en bereikte daarmee dat het pelo ton in vele parten werd verdeeld. Vooraan verzamelden zich onder zijn impulsen alleen de allersterksten. De Tour maakte 50 kilometer topwlel- rennen mee. Tot het moment dat Kuiper in de afdaling van de Col du Granier over de kop sloeg. Het tempo viel terstond stil en de wedstrijd was lange tijd dood. Minister-president Van Agt beloofde hem in het zieken huis te komen opzoeken. moeiteloos teruggeschroefd naar 10 Jaar, terwijl er momenteel al zwem- trainers zijn, die er niet voor terug deinzen om urenlang met 8-jarigen in de slag te gaan. Marianne Oudkerk, zelf oud-zwem ster, ontkent, dit er op dit punt van een tragische revolutie sprake is. „Ze zeggen, dat kinderen op steeds jonge re leeftijd gaan zwemmen. Ik was ook acht of negen, toen ik begon. Eerst onder Jan Stender, daarna met Wil Bunschoten als begeleidster. Als ne genjarige werd van mij al verlangd, dat ik kilometers zou maken. Toen ik 11 jaar was, zwom ik. verdeeld over vier trainingen, zelfs 15 kilometer per dag. Ik weet niet of dat te veel voor mij was. Ik heb in ieder geval tot mijn 20ste topsport bedreven. Vroeg met zwemmen beginnen is niet erg, als je er maar voor waakt, dat Je niet te veel kilometers zwemt." Wat zijn de consequenties van teen ondoordachte start van een sport- loopbaan (ondoordacht, omdat een kind niet verstandelijk kan beredene ren of het onherstelbare schade aan zijn lichaam toebrengt, ouders zijn In dit opzicht vaak niet „toerekenings vatbaar", omdat de statusverhoging in de buurt aanstekelijk werkt)? De geschiedenis leert, dat „vroeg rijpe" kinderen ook snel zijn opgebrand, mede omdat de sprong van aspirant (tot en met 16 jaar) naar senior bij wijze van spreke nog niet door Ruud Wielart kan worden gemaakt. Een paar namen: Linda de Boer. Ton van Klooster, en Hansje Bunschoten. De zwemmers en zwemsters, die pas be gonnen op de leeftijd, dat de eerste lichting er de brui aangaf hebben bewezen dat zij minstens zolang (een jaar of zes, 6 zeven) op de bühne aan de topsport kunnen acteren. Enith Brigitta en Wijda Mazereeuw schoten op hun zestiende serieus aan hun startblokken en hebben, hoewel de laatste vorig jaar afscheid van de zwemsport nam. nu gezelschap ge kregen van Monique BaÉga. Zij im mers, begon in 1975 (15 ^ar) aan de wedstrijdsport. Monique Bosga was niet de enige, die gisteren in het Amersfoortse Sport- fondsenbad een Nederlands record zwom. Annelies Maas en de 4 x 200 meter vrije slag ploeg van De Dlnkel (dames) bereikten die mijlpaal ook. De kroon werd evenwel gespannen door Fred Eefting, die zowel op de 100-meter rugslag als de 400 meter wisselslag persoonlijk een nationale toptijd op recordlijst liet graveren. Niemand zal wakker liggen van die twee prestaties (respectievelijk 59,11- eenhonderdste seconde boven de li miet en 4.37,78), maar voor Eefting zelf waren ze van onmetelijke waar de. „Ik ben er inderdaad geweldig blij mee. Ik heb op de 100 meter voluit gezwommen, maar voelde me zo sterk en zo geïnspireerd, dat ik er van over tuigd was, dat ik op de wisselslag zonder problemen tot een nieuwe krachtexplosie kon komen. Toen ik bovendien op het laatste rechte eind, merkte, dat ik een grote voorsprong had, kon ik er nog een laatste sprint uitpersen." Kama tra (DZPCD 2.27.03 5 Adrlcn Stelnbach (AVZV) 2.27.17 6 Anita de Oroot (Zeemacht) 2.28,13 7. IriKTld Eiwer (Zeester) 2 28,88 200 meier rugslag 1. Monique Bosga (Zwemlust/h) 2.17.89 Ned record) 2 Diane Edrlijn (VZC VL) 2 20,41 3 Duphne Demuth (De Rijn) 2.22.55 4 Monique Kroese (de Mors) 2 24. 35 5 Ynl..-idn de Rovi*r (Futen) 2.25.13 6. Lenlc MeuJensieen (KNZB) 30 87 Heren: 100 meter rufsla^ 1 Fred Eefting (Zwrrn- lust/h) 59 11 (Ned. record) 2 Bertll Kuanen (MZPO 1.00.7» 3. Robin 8chuyt (HPC) 102,31 4. Leon Steenbrink (HPC) 1 02,58 5 Matthljs van Leeuwen (Otters) 1 0301 6 Albert Boonstra (NZC) 1 03 09 7. Frans De beu (Het Y) 1.03.89 400 meter wlaselslar 1. Fred Eefting (Zwemlust/h) 4.37 78 (NetLrecordi 2. Fred Vollebergh (KNZB) 4 43.81 3 Gerard 8mit (Zwemlust/h) 4.44.03 4. Frans Debets (Het Lf< 146,84 5. Edward Maasdijk (Zijl Lgb) 4 50,93 6 Peter Dulnmaljer (Zwemlust/h) 4 52,8» 7. Rcmmie 6chaap (VZC Veenendaal) 4.56,33 8. Tom van de Poll (Dolfijn) 4.56,64. AMSTERDAM - Amstel Tijgers en HCAW hebben gisteravond in hun inhaalwedstrijd de punten gedeeld. Het werd na 9 innings 4-4. Stand hoofdklasse kampioensgroep Kin helm 25-34, Giants 25-33, Amstel Tij gers 25-29, HCAW 25-29. ROTTERDAM Arie van 8taveren van 8parta. voor wie bij FC Twente belangstelling bestond, heeft gisteren zijn contract bij de Rotterdamse club met een Jaar verlengd. Jos Peltzer heeft dat nog niet gedaan. HIJ onder handelt met SC Cambuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9