ieuw werkterrein koppelbazen Prijzenslag me cosmetica in drogisterij -branche reen best jaar voor pluimveeslachterijen Stork-Bepak Eist sluit tóch Betaalbare rechtshulp Brandveiligheid aanboord sderlanders halen nu Engelsen en Ieren naar West-Duitsland Uitzendbureau meer in trek subsidie voor mrsuskosten ilijtersbranche Meer kans siergewas in Amerika Nog meer beweging in prijzen te verwachten" De NMB denkt met u mee. Meubelen winnen race r ENSDAG 19 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 i onze sociaal-economische redactie N HAAG Nederlandse koppelbazen hebben een nieuw werkterrein gevonden in het alddelen van Engelse en Ierse arbeidskrachten naar West-Duitsland. Anderhalfjaar den waren er nogal wat Nederlandse uitzendkrachten die de oostgrens overtrokken, maar irdat de lonen in Nederland wat sneller stegen dan in Duitsland, is deze vorm van pendel Ig jaar afgenomen. De Nederlandse koppelbazen hebben nu Engelsen en Ieren aangetrok- ter vervanging van de Nederlanders. meldt het jaarverslag van het Isterie van Sociale Zaken over de oering van de „Wet op het ter hikkingstellen van arbeidskrach- de wet die het uitzendwezen ït. Het aantal uitzendkrachten is j jaar gegroeid tot rond 42.000. rdat zij niet allen doorlopend een tdige werkkring hadden, is hun menlljk aantal „manjaren" wat der: 33.000. Dit getal is bijna ze- procent hoger dan in 1976, terwijl lezelfde periode de totale werkge- nheid afnam met een tiende pro- Het werken via uitzendbureaus us meer in trek geraakt. De uitzendkrachten blijken niet voor namelijk vrouwen en jongeren te zijn. Vorig jaar bestond ruim 53 procent van de uitzendkrachten uit mannen en was een kwart jonger dan 21 jaar. Het betreft hier niet alleen degenen die werken via een van de 231 com merciële uitzendbureaus of een van de zestien niet-winstmakende bu reaus, maar ook de werknemers van een vap de 232 produktiebedrijven met vergunning voor uitzendwerk. zoals schoonmaakbedrijven, classifi- ceerbedrijven, teken- en constructie bureaus. Processen-verbaal Vorig jaar werden door het ministerie 128 processen-verbaal uitgedeeld we gens het uitlenen van arbeidskrach ten zonder vergunning. Vaak hadden de betrokken bedrijven of koppelba zen nog meer sociale wetten overtre den. Het ministerie is niet erg scheu tig met nieuwe vergunningen voor uitzendactiviteit. Vorig jaar werden van de 181 aanvragen er slechts twin tig gehonoreerd. Het ministerie vindt dat de arbeids markt wordt verstoord als te veel mensen via uitzendbureaus werken, terwijl ze min of meer vast in dezelfde baan werken. Het uitzendwezen is uitsluitend bedoeld voor tijdelijke ar beidskrachten. In beginsel mag een uitzendkracht niet langer dan drie maanden in dezelfde baan werken, terwijl in speciale gevallen verlenging tot een half jaar mogelijk is. Wil een uitzendkracht dan toch langer blij ven, dan moet men in dienst gaan van het betrokken bedrijf en dus breken met het uitzendbureau. 771 N HAAG De pluimveeslachterijen hebben geen best r achter de rug. Hoewel de produktie (plus 1 pet) en de roer (plus 0,7 pet) in 1977 een lichte stijging te zien hebben even, is het Produktschap voor Pluimvee en Eieren teleur- teld over de bedrijfsresultaten. Dit staat in het jaarverslag [7. produktie van slachtkippen werd et verslagjaar becijferd op 32.028 ruim 1900 ton minder dan het daarvoor. Er werd voor 32 mil- geslacht produkt uitgevoerd. betekent ten opzichte van 1976 sltjging van 16,2 pet. De gemid- 5Ó exportprijs daalde echter met ruim 0,20 per kilo, zodat de waarde met 7,8 pet. steeg. Verder vermeldt het jaarverslag, dat de uitvoer wan levende slachtkippen naar hoeveelheid 6,8 en naar waarde 13,4 pet kleiner was dan in 1976. Ook kan in de mesterij niet direct van een goed Jaar worden gesproken. De mesters ontvingen voor 1 kg kuikens 7 cent meer dan in 1976, maar de voerkosten stegen in 1977 met onge veer 10 cent per kilogram. Eieren In 1977 werden 11,7 pet meer eieren naar het buitenland vervoerd dan het jaar daarvoor. Van de 2502 miljoen stuks gingen er 2132 miljoen naar Duitsland. v Bij de derde landen was Iran de grootste afnemer met 155 miljoen stuks in 1977 tegen 14*7 mil joen het Jaar daarvoor. De Nederlandse kippen legden in 1977 in totaal 5356 miljoen eieren. Dat is 360 miljoen of zeven pet meer dan het jaar daarvoor. Deze toene ming is toe te schrijven aan een zes procent grotere legstapel en een pro- duktiviteitsstijging bij de leghennen van een tot twee pet. Voorts meldt het jaarverlsag, dat de legpluimveehouder in 1977, bij afleve ring aan de handel, gemiddeld 5 per 100 kg eieren méér ontving. >EN HAAG Staatssecreta- s Hazekamp (Economische aken) heeft de slijtersbranche voorlopig voor één jaar aangewezen als bedrijfstak waarvan ondernemers in aan merking kunnen komen voor subsidiëring van cursuskosten. Dit is gebeurd op verzoek van "bet Bedrijfschap voor de De- ailhandel in Alcoholhoudende Jranken, zo heeft het ministe- |ie van economische zaken gis- en meegedeeld. subsidie bedraagt 75 pro ent van de kosten. Het gaat Dm twee cursussen over be- lrijfsbeheer; de ene toegespitst op de verkoop van sterke drank, de andere op de verkoop van wijn. Het doel van deze cursussen is ondernemers in deze in ernstige moeilijkheden verkerende branche mogelijk heden te bieden tot heroriënta- le van hun bedrijf, dan wel tot een zekere mate van bijscho ling. UTRECHT Leden en kaderleden van de Industriebonden NVV, NKV en CNV hebben zich gisteren neergelegd bij de plannen van de Vmf-top om de vestiging van Stork-Bepak in Eist in het kader van de algehele reorganisatie bij het Vmf- concern uiterlijk 1 juli 1979 te sluiten. „We hébben maanden tevergeefs ge knokt om Eist open te houden. We hebben tegen een muur aangepraat. Onze leden hebben zich er vandaag knarsetandend bij neergelegd dat sluiting niet te voorkomen is. We staan machteloos," aldus bestuurder K. Blijham van de Industriebond NVV na afloop van de vergadering met de leden. Bij .Stork-Bepak werken nu nog maar 72 'van de oorspronkelijk 90 man. Achttien werknemers zagen de bui al hangen, aldus Blijham, en zijn inmid dels bij andere bedrijven aan de slag gegaan. Voor de overige werknemers kan gedwongen ontslag zeer waar schijnlijk worden voorkomen. Net bij de andere Vmf-bedrijven die be trokken zijn bij de reorganisatie, geldt ook voor de werknemers in Eist een bemiddelingsperiode van enkele maanden gedurende welke niet zal worden overgegaan tot gedwongen ontslag. In die bemiddelingsperiode hoopt men de mensen elders aan de slag te krijgen. Volgens Blijham is er overigens bij Stork-Bepak in Eist, waar vulmachi- nes worden gemaakt voor de frisdran kenindustrie, in ieder geval tot eind van dit jaar volop werk. Hij sluit niet uit dat het bedrijf dat werk al eerder dan gepland zal moeten overhevelen naar Stork Bepak in Utrecht, omdat er naar verwacht onder de werk nemers in Eist de komende maanden een soort „uittocht" zal plaatsvinden. De vakbonden stelden van meet af aan, dat Eist open moest blijven. Maar wat Eist betreft, hield de Vmf- top voet bij stuk. Over reorganisaties en inkrimpingen bij de andere Vmf- bedrijven zijn directie en vakbonden het inmiddels wel goeddeels eens ge worden. DEN HAAG De KLM en Panam hebben toestemming van de Rijksluchtvaartdienst gekregen hun luchtvaartta rieven voor siergewassen op de Noordatlantische route met 30 pet. te verlagen. Deze verlaging van ƒ3,27 naar ƒ2,25 per kilo voor zendingen van meer dan 500 kg geldt voor bloem kwekerij prod uk ten, bloembollen en boomkwekerijprodukten, aldus een mededeling van het Produktschap voor Siergewassen. Vorig jaar ging meer dan 800 ton door de lucht naar Noord Amerika. Het oude tarief werd te veel ervaren als een barrièe voor het openbreken van de Amerikaanse bloemenmarkt. Volgens het produktschap stootte het marketing-team bloemisterij (een samenwerkingscommissie van orga nisaties van producenten en handela ren in de bloemisterijsector) daar on langs weer eens op tijdens een ont wikkelingsproject op de Amerikaan se markt. Het ministerie van Landbouw en Vis serij, het produktschap en de Vereni ging van Bloemenveilingen in Neder land zijn zeer verheugd over de ta riefsverlagingen, die door hun ge meenschappelijke acties werden be reikt. Hiermee krijgen de Nederland se siergewassen op de Noordameri- kaanse markt betere mogelijkheden, zo is men van mening. (ADVERTENTIE) Drie manieren De prijzenslag in de drogisterij is in volle gang. Etos en Farmax hebben de concur rentiestrijd in cosmetische artikelen met de prijzenbijl op landelijk niveau ge bracht. in navolging van het „voorwerk" van discountzaken in de diverse regio's. Dit schrijft de Nederlandse Christelijke Drogistenbond in het informatieblad „De Vergulde Gaper". De prijsbewuste consu- ment(e) zal dat ongetwij feld niet zijn ontgaan. Er is echter nog meer bewe ging in de prijzen te ver wachten. Voor vele mer ken blijkt namelijk de tijd aangebroken, „dat de drogist er verstandig aan doet de vaste prijs los te laten." Voor een beperkt aantal (niet ge noemde) merken is het nog niet zover, dat de prijs gaat dalen. De oorzaak van „deze veldslag met de prijs- bijl" is de winst die in het drogisterij-assortiment zit. Op die winstmarge zal de drogist afhanke lijk van de concurrentie die hij ondervindt meer of minder moeten laten vallen. Lokkers Om in de gunst van de klant te blijven of te ko men, wordt er in het dro gisterijbedrijf evenals trouwens in andere bran ches met lokkertjes gewerkt. In gevallen dat de fabrikant of impor teur dat verbiedt, zien de (grote) drogisterijen vaak kans dit verbod te omzeilen. Dit met paral lelimporten uit het bui tenland. In dergelijke ge vallen is er, althans voor de klant, geen vuiltje aan de lucht. Zo'n artikel is dan alleen goedkoper. Bedenkelijker wordt het echter, als een drogist met een aanbieding komt. en daarbij een ver zonnen adviesprijs noemt. Dit blijkt, gezien de hierbij afgedrukte brief van Max Factor aan Etos (Albert Heijn) in het blad „De Drogist" voor te komen. Oneerlijk De bewuste nagellak, die voor 2,95 werd aange boden, terwijl de advie sprijs 3,95 zou zijn, was door de desbetreffende fabrikant in ons land niet in de handel ge bracht. De reclame voor deze nagellak wordt zo doende een bewust ver zinsel en oneerlijke con currentie genoemd. oru Hie am trot max Factor AnMnat«UI« 1 Iwfti I.*.*. «t t. van lm«. MltrM. juni l»N. ito» klljll 0* Cnu Arljtnarkuar. OnOtr N» too «arte»»»» In «Itana Oaraalljla »lTj«n. I MtlIjlM «IJ aai f ac tm «tootum iv Het blad „De Drogist" gaat er in een commen- rzo mogelijk nog har- tegenaan. „Men krijgt hier de indruk dat het om streken gaat die de naam niet hebben ontleend aan activitei ten op de Zaanse 8chans, maar eerder op die van de onvolprezen Amsterdamse walle tjes." aldus het commen taar. De Consumentenbond krijgt elk jaar 45.000 juri dische klachten binnen. Hieruit blijkt, aldus deze consumentenorganisa tie, dat de overheid te kort schiet in het bieden van goed bereikbare en betaalbare rechtshulp. Tegen deze achtergrond wordt bij minister De Ruiter (Justitie) aange drongen om snel een wetsontwerp op de rechtshulp bij het parle ment in te dienen. Er be staat een dringende be hoefte aan een wettelijke basis voor de rechtshulp, die door bureaus voor rechtshulp en wetswin- kels wordt gegeven. Het eerste advies van zo'n bureau of wetswlnkel zou gratis moeten zijn, want kosten mogen de stap naar rechtshulp niet in de weg staan, zegt de Consumentenbond. Mensen met een inko men beneden de zieken fondsgrens zouden rechtshulp moeten krij gen op overheidskosten en mensen die boven die grens zitten zouden een bijdrage in de kosten moeten leveren. De Consumentenbond wijst de minister nog terecht op de noodzaak van een eenvoudige ge rechtelijke procedure voor geschillen van ge ring financieel belang. De kantongerechtproce dure is immers veel te ingewikkeld en kostbaar voor de consument die een klacht heeft. Intussen heeft minister De Ruiter gisteren beslo ten, de rechtswinkels ook dit jaar in bepaalde gevallen een subsidie te geven van maximaal tienduizend gulden. In samenwerking met het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS) hebben de Nederlandse pleziervaartuigenverze keraars een folder sa mengesteld, waarin de belangrijkste maatrege len ter voorkoming van brand aan boord van ple ziervaartuigen puntsge wijs zijn samengevat. gratis te krijgen bij ver zekeraars en assurantie tussenpersonen en bij het Bureau Voorlichting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ Den Haag. Er bestaat een toene mende vraag naar vlie-- genvangers. Dit blijkt uit een bericht van Lan- genberg Fassin in 's Heerenberg. De belangrijkste oor zaak hiervan ziet het be drijf in de toenemende verontrusting over de vergiftiging van het leef milieu, terwijl het voorts niet uitgesloten wordt ZU tllï» II1CI spdieil. U MCM UC VUIIII die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET. Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning.Vaak gaat hethierom grotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer^ doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen.Overzichtelijk! HET DOORLOPEND KREDIET. Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan- overieg mei ue ivivid worut ae hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan,naar gelang uw behoefte,op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die daar een Privé- rekening hebben. Iedereen die geld nodig heefI, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. nederlandsche middenstandsbank aantal tips met betrek king tot gas, gasflessen en gasleidingen, kook- zien van^Je elektrische installatie en de motor (aan boord). praktische wennen opge- nomen, zoals: motorruimte ongeveer vijf minuten te ventile ren met een vonkvrije en ie controleren en als alles in orde is pas te starten. Bij gaslucht eerst al het vuur doven, ook de waakvlammen, de hoofdkraan sluiten, niet roken en geen schake laars gebruiken. Mocht er toch brand uit breken, dan is het niet voldoende de beginnen de brand trachten te blussen, maar moet ge lijktijdig de brandweer worden gewaarschuwd. Dit eventueel via de poli tie. havenmeester, sluls- of brugwachter. Een punt daarbij is de brand weer duidelijke informa tie te verschaffen over zaken als waar de brand is ontstaan en de aanwe zigheid en de plaats van gasflessen. Het bovenstaande is maar een greep uit de tips en wenken. De fol der „brandveiligheid aan boord van uw schip" is geacht dat ook de nostal-. gie een rol speelt. Wie (weer) eens een vlie genvanger wil kopen dient goed te informe ren, of de lijmlaag een goede kleefkracht heeft (zodat de vliegen niet eraf vallen), niet lekt en reukloos is. Zelf wassen niat altijd. een doelpunt van Irureta in goedkoopst Wat is de beste en goed- De consument gaat weer meubelen kopen voor het leven, waarbij de prijs een ondergeschikte rol speelt. Zo sterk is deze trend, dat tegen het jaar 2000 de meubelen de auto's van de eerste plaats verdrongen zullen hebben. Deze verwach ting (zou ook in dit geval de wens de vader van de gedachten zijn?) werd onlangs uitgesproken door de heer W. Krase- man, lid van de raad van bestuur van de Europöi- sche Möbelunion in Avignon. De heer Krase- man zei nog, dat deze ontwikkeling valt af te leiden uit de huidige gang van zaken, zqwel in zijn fabriek als ih zijn detailhandelszaken. Vakantie In verband met vakan ties. zal deze rubriek de komende weken niet ver schijnen. Mening over reclame D. H. Pijsel (ing. werktuigbouwkunde): Reclame is noodzaak. Controle op reclame zou echter veel strenger moeten zijn. Te veel reclame suggereert Iets dat niet waar Is. Vooral TV-reclame zdu wat minder flauw en vervelend moeten zijn. Eerlijkheid in reclame zal wel altijd een utopie blijven. (Bijeen gebracht door FHV/BBDO) uit, in wasserij of wassa lon of thuis doen? En als voor het wassen thuis wordt dan het meest in aan merking? Deze vragen worden beantwoord in ve van t bond. Het boekje kost ƒ4,50 en is te bestellen door dit bedrae over te;— bond. Het gaat in dit boekje waarin vele nuttige ad viezen staan niet om kwaliteitsvergelijking van apparaten, maar om de vraag of het wel ver standig is wasapparaten in huis te halen en zo Ja, van welke soort die dan moeten zijn. Hiertoe 'worden de verschillende mogelijkheden van ma chines van machines die alleen het zware werk overnemen tot appara ten die alles doen op gesomd, met daarbij de voor- en nadelen en de kosten. Het boekje is gemakke lijk te lezen. Met een paar simpele sommetjes wordt een vergelijking gemaakt tussen de kos ten van de wasserij, de wassalon en hetzelf-was- sen. Voorts wordt een overzicht gegeven van de poorten apparatuur die te koop zijn en op welke punten bij de aankoop moet worden gelet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11