^Toelating universiteit alleen op jrond van centraal schriftelijk examen' SOCIAAL BERECHT PTT voorlopig niet bij Billiton Geen spaarpot voor de chemicus rof. Wiegersma wil selectie veranderen Eerst lood onderzoeken Peter Faber bekroond voor zijn rol in Doctor Vlimmen Het Gewestelijk Orkest dirigentenpraktikum seizoen 78/79 ^frEROAG 15 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 iuiilor Piet Hagen JORTHUIZEN Het diploma gymnasium of atheneum pit nog altijd recht op toelating tot de universiteit, al is dat :ht door de studentenstops wel enigszins ingeperkt. Er gaan echter stemmen op om het wettelijk toelatingsrecht hele- al af te schaffen. De universiteiten zouden dan via een ilatingsexamen kunnen selecteren wie zij willen binnen in. ;edachte aan een universitair toe- gsexamen dook vorige maand op iet advies dat de werkgroep-Wie- ;ma uitbracht aan de minister van lerwijs, dr A. Pais. Deze had de Ikgroep gevraagd om voorstellen joen voor een betere selectie voor ieftbierichtingen met een studenten- geringere aantal vakken dat ver plicht is voor het eindexamen (zeven in plaats van elf), maar ook uit het niveau dat behaald wordt in de vak ken die dan wel worden geëxami neerd. Vrij iiggesties 'erkgroep, onder voorzitterschap de Amsterdamse hoogleraar S. jgersma, kwam met de volgende ;esties. Eerst zou ongeveer een- Ie deel van de beschikbare plaat- vergeven kunnen worden aan stu iten met een hoog gemiddeld cijfer het centraal schriftelijk eind en. Vervolgens zou ongeveer derde deel van de plaatsen toebe- >f/c*d worden aan degenen die bij een iaf gelijkend universitair toelatings- en de hoogste score behalen, ilotte zou een derde deel van de itsen verloot worden. universitaire toelatingsexamen 1 deze opzet nog vrijwillig. Gega- tfen die geen zeveneneenhalf ge- Ideld op hun schriftelijk eindexa- p halen, hoeven er niet aan deel te pen. zij kunnen ook rustig de der ronde van de loting afwachten, fendien zou het toelatingsexamen fen gelden voor studierichtingen i een studentenstop. in een gesprek met ons maakt Wiegersma er geen geheim van lij en zijn commissie eigenlijk toe naar een toelatingsexamen alle studierichtingen. Het nu •gestelde toelatingsexamen biedt de mogelijkheid alvast enige er op te doen met deze nieuwe tiemethode. In een later stadium het toelatingsexamen dan over va/hele linie kunnen worden inge- rd. Uiteraard moet dan het recht TJtoelating op grond van het diplo- v v.w.o., zoals nu is vastgelegd in de op het wetenschappelijk onder- vervallen. en zeggenschap lijn woning te Voorthuizen licht Wiegersma dit plan nader toe. erland is een van de weinige lan ter wereld, zegt hij. waar de uni- iteiten zelf geen zeggenschap jen over de toelating van studen- Vroeger (tot 1974; hadden de uni- iteiten nog Wel een stem in het ittel, doordat Zij gecommitteer- leverden die de mondelinge eind- nens bijwoonden en meebeslis- over de eindcijfers per vak. Door fschaffing van de gecommitteer- zijn de universiteiten meer af- kelijk geworden van de beoorde- van de toeleverende scholen. Wiegersma behoort tot die p universitaire docenten die nt dat het gemiddelde peil van de tomende studenten de laatste twintig jaar merkbaar is ge- Weliswaar hebben de universiteiten via de leerplancommissie nog een be langrijke invloed op de examenpro gramma's, maar prof. Wiegersma heeft toch de indruk dat veel scholen de gestelde normen erg vrij hanteren. Een vergelijking van de resultaten van het door de eigen leraren afgeno men schoolonderzoek met de cijfers van het landelijk schriftelijk examen leert dat bij dit schoolonderzoek erg mild wordt gecijferd. Ook bestaan er aanzienlijke verschillen tussen de re sultaten van het schoolonderzoek op de ene en op de andere school. Voor de commissie-Wiegersma voldoende reden om in ieder geval de cijfers van het schoolonderzoek uit de selectie procedure te lichten en alleen nog te kijken naar de cijfers van het lande lijk examen. Wiegersma: „Het is principieel on juist om twee verschillende functies aan het examen te verbinden. Daar om pleiten wij ervoor dat uit elkaar te halen. De school kan dan in het schoolonderzoek beoordelen of de leerling het onderwijs met vrucht heeft gevolgd. Maar de toelating voor de vervolgstudie wordt dan geba seerd op de landelijk vergelijkbare cijfers van het schriftelijk examen." Drs F. J. Roefs, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Lera ren. heeft hieruit al de conclusie ge trokken dat het schoolonderzoek dan misschien helemaal kan vervallen. Prof. Wiegersma deelt die mening vooralsnog niet. „Een deel van de scholieren is niet van plan naar de universiteit te gaan en heeft dus recht op een afsluitend oordeel van de school," zegt hij. Prof. S. Wiegersma. examen is vrijwillig en moet meer gezien worden als een extra kans op toelating, zegt Wiegersma. Hij is ervan overtuigd dat het moge lijk is toelatings-examens te ontwer pen die geen extra leerstof aan het programma toevoegen. - maar die meer gericht zijn op het toetsen van inzicht en begrip. Hij noemt als voor beeld de opgaven voor de wiskunde- olympiade. Dat is een internationale wedstrijd, waarbij vooral het inzicht van leerlingen wordt gemeten, maar de vereiste kennis ligt niet hoger dan de leefstof van de vijfde klas. Toch zijn het opgaven die menige wiskun de student nog hoofdbrekens kosten. Zo moeilijk hoeft het niet, maar het voorbeeld laat wel zien dat je op basis van dezelfde leerstof andere toetsen kunt maken. Kernvakken In het voorstel van de commissie- Wiegersma blijft het toelatingsexa men beperkt tot twee kernvakken per studie. Voorwaarde is dan wel dat ruim van tevoren (tweeëneenhalf jaar) bekend is voor welke studierich tingen een studentenstop verwacht wordt en welke kernvakken dan op het toelatingsexamen gevraagd wor den. Anders zouden leerlingen daar in hun vakkenpakket geen rekening mee kunnen houden. Wiegersma en zijn collega's hebben geprobeerd een compromis te vinden tussen verschillende uitgangspunten. Allereerst moet talent en inspanning beloond worden, vandaar de toela ting op grond van hoge gemiddelde examencijfers. Ook het verwachte studiesucces op universiteit speelt een rol. daarom is gedacht aan een toelatingsexamen in twee kernvak ken. Tenslotte wordt in een derde ronde iedereen nog een kans gegund 'Eenzijdig' .«"IWB jaai Iiiciivuaoi 10 CCIltl aai ÖCIII 1 d. Dat blijkt niet alleen uit het tingsexamen. De Nederlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties heeft de voor stellen van de werkgroep-Wiegersma afgewezen, omdat het centraal schrif telijk eindexamen te eenzijdig zou zijn. Het schoolonderzoek zou capaci teiten toetsen die bij een centraal examen niet uit de verf komen. Prof. Wiegersma vindt deze kritiek niet steekhoudend. Als je toch moet selec teren, moet je zo objectief mogelijk te werk gaan. redeneert hij. Het school onderzoek is dan te subjectief en daarom onbillijk. Wiegersma is evenmin onder de in druk van het bezwaar dat een univer sitair toelatingsexamen de scholieren psychisch teveel belast. Je kunt zeg gen dat het laatste schooljaar in een hordenloop ontaardt door de snelle opeenvolging van schoolonderzoek, centraal schriftelijk examen en toela- Maar dat toelatings- ARNHEM (ANP) De PTT heeft besloten te wachten met de aanbesteding van de bouw van een expeditieknooppunt voor de post bij het Arnhemse metallurgische bedrijf Billi ton. In dat nieuwe knooppunt gaan in de toekomst achthon derd personeelsleden werken. De PTT nam deze beslissing in ver band met de uitkomsten van een on derzoek dat het instituut voor milieu hygiëne en gezondheidstechniek TNO in opdracht van de PTT op de genoemde plaats heeft verricht. De PTT wil de uitkomsten van dit. onderzoek eerst vergelijken met de resultaten van onderzoeken naar ver ontreiniging door lood van lucht en bodem, welke worden verricht in op dracht van de provincie-Gelderland en de gemeente Arnhem. Het expeditieknöoppunt komt vlak bij de wijk „Het Broek", waar onrust onder de bewoners is ontstaan over de looduitstoot van Billiton. Die uit stoot is inmiddels tot een minimum gereduceerd. Het laden en lossen van posttreinen aan het nieuwe postperron, eveneens onder de rook van Billiton. gaat ge woon door. Het daar werkende perso neel staat onder controle van de be drijfsgeneeskundige dienst van de PTT. Hoger Volgens dr. Tj. de Boorder, hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT, is het loodgehalte dat bij de bouwplaats in de lucht is gemeten hoger dan men hoopte. „Wij willen daar echter niet direct consequenties aan verbinden, omdat er kort geleden door de provincie metingen zijn ge daan. die nog niet zijn uitgewerkt. Ook van het onderzoek dat de land bouwhogeschool in opdracht van de gemeente verricht, is nog onvoldoen de bekend. Wij willen dit najaar die drie elementen bij elkaar voegen. Daarna bepalen we ons beleid", aldus dr De Boorder. De bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT zal volgens dr De Boorder bij een deel van het personeel dat op het postperron werkt bloedproeven ne men om een eventueel loodgehalte te bepalen. De nieuwbouw zou in januri beginnen, maar volgens De Boorder zal dit nu wel vertraagd worden. j^jrkeerde zin iet betoog van mr. G. C. van Dam burger als klant van jle staat" op 'odium-pagina van gisteren is één verkeerd geplaatst, waardoor de uk ontstaat dat deze tot het be- van Donner hoort. De zin („De pamma's van politieke partijen ijveren onderling in wat de „klan- geacht worden te wensen, met gevaar dat het lang niet alles is te maken, dat kiezers worden irgesteld. zich van 'sdands zaken inden en zich tot hun eigen zaken irken") vormde echter onderdeel het betoog van Van Dam. 'tgewezen Ier moet rug naar Canada I een onzer verslaggevers I HAAG Een door Canada uit- ezen Ier die donderdag op Schip- arriveerde. zal vandaag weer door lfde maatschappij die hem naar erland vloog, Canadian Airlines, eve r Canada worden teruggebracht, srdefler. Patrick Vincent McCarthy, ordfclijft sinds donderdag in de mare- isseekazerne in Badhoevedorp. 3ees. ng. in zijn geboorteland van poging pnoord en bankroof beschuldigde 'eigerde op Schiphol over te stap- dingl°P een vliegtuig naar Ierland. De iet inS °P Schiphol was noodzake- omdat er geen rechtstreekse ver ing bestaat tussen Vancouver, de man op het vliegtuig was n hi|t en Ierland. De Ier gaf te kennen West-Duitsland te willen gaan. r navraag daar leerde dat hij ook zou worden uitgewezen. lat Nederland de man niet wil (034Ïten wat 00k nlet werc* verzocht, j in afwachting van de eerstvol- le vlucht naar Canada in de ma- ausseekazerne opgesloten. TEREN In Lunteren is gister- >t een woning boven een brood- 'ak uitgebrand. De eigenaar van aak. die er woonde, ontdekte de Er deden zich geen persoonlij- >ngelukken voor De brandweer t de schade voorlopig op zo'n iO gulden. Dienstplichtigen, die het militaire be drijf op geen enkele wijze in overeen stemming kunnen brengen met hun geweten, kunnen erkenning aanvra gen als gewetensbezwaarde. Wordt die erkenning gegeven dan volgt er na enkele tijd een oproep voor vervan gende dienstplicht. Het rijksarchief, de staatsdrukkerij, een rijkspsychia- trische inrichting; het zijn maar een paar willekeurige voorbeelden van werkterreinen waar gewetensbezwaar den terecht kunnen komen. Een aantrekkelijke vorm van vervangende dienstplicht is uitzending in het kader van de ontwikkelingshulp. De leniging van de directe nood in de derde wereld is nog wat anders dan - een saai baantje bij de een of andere rijksinstel ling. Dat dacht een biochemicus uit Utrecht ook. Hij was als erkend gewetensbezwaarde in afwach ting van een oproep voor de vervangende dienstplicht, toen zich een kans voordeed om als ontwikkelingswerker naar Afrika te worden gezonden. IJlings vroeg hij uitstel van de ver vangende dienstplicht aan en in afwachting van zijn uitzending begon hij een cursus Portugees, een cursus gezondheidsleer en aan een cursus tropische ziekten. Die cursussen kon hij goed volgen, want de biochemicus was werklood. Na zijn universitaire studie werkte hij in het kader van de Regeling Tijdelijke Arbeidsplaatsen (TAP) aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Zo'n tijdelijke baan duurt een jaar en na dat jaar stond hij voorzien van een WW-uitkering op straat. Goede raad was duur. want welke werkgever wil iemand in dienst nemen, die op het punt staat opgeroepen te worden voor de vervangende dienstplicht of te worden uitge zonden naar een ontwikkelingsland? Kans op een baantje heb ik niet of nauwelijks, dacht de biochemicus, laat ik maar proberen zo vlug mogelijk in Afrika te komen. Toen ging er iets fout. De biochemicus zou leraar worden op een middelbare school in Con- go-Brazaville vlakbij de grens met. Angola. Maar het uitbrekende oorlogsgeweld maakte een standplaats in de grensstreek onmogelijk. Ook een tewerkstelling in Angola zelf mislukte, om dat de verzekeringsmaatschappij in verband met de woelingen in dat land een zeer hoge verzekeringspremie eiste. Later kwam hij toch nog in een ziekenhuis in Mozambique terecht, maar zover was het nog niet. Hij kreeg een brief van de bedrijfsvereniging. ,,U krijgt geen WW-uitkering meer", schreef de bedrijfsvereniging. U zult binnenkort ter vervul ling van uw vervangende dienstplicht naar Mo zambique worden uitgezonden als laboratori um-assistent gespecialiseerd in tropische ziek ten. Ter voorbereiding op deze uitzending volg de u van 3 tot 20 november gedurende vier ochtenden per week een cursus aan het huisart senlaboratorium. Gedurende die periode was u dus niet beschikbaar voor de arbeidsmarkt. Na 20 november stelt u zich weer tec beschikking van de arbeidsmarkt. Wanneer u evenwel pas send werk aangeboden wordt zult u uw eventue- door Huub Elzerman le werkgever er mededeling van doen. dat u. zodra uitzending mogelijk is. weer ontslag zult nemen. Onder deze omstandigheden is het on mogelijk of vrijwel onmogelijk dat u werk vindt. U wordt dan ook geacht na 3 november werk loos te zijn gebleven, omdat u in onvoldoende mate tracht arbeid te verkrijgen, danwel omdat u door eigen schuld of toedoen geen arbeid heeft verkregen, zodat u geen verdere uitkering wordt toegekend." Formeel stond de bedrijfsvereniging in het ge lijk. Iemand die werkloos is moet er alles aan doen om zelf weer werk te vinden. Schrijven op advertenties is al het minste en met de armen over elkaar afwachten, totdat het arbeidsbu reau zelf eens met een baantje komt. is er niet bij. Maar de biochemicus had wel wat anders aan zijn hoofd dan het navlooien van de krant op personeelsadvertenties. Hij volgde zijn cur sussen en probeerde in ijltempo de Portugese taal onder de knie te krijgen. Bovendien meen de hij dat door het accepteren van een tijdelijke baan het uitstel van de vervangende dienst plicht op de tocht zou komen te staan. „Ik heb uitstel gekregen, opdat ik mij kan voorbereiden op mijn uitzending. Wanneer ik nu een baan neem. raak ik mijn uitstel weer kwijt," redeneer de hij. De biochemicus nam de beslissing van de be drijfsvereniging niet en hij stapte naar de Raad van Beroep. Dat beroep haalde niets uit. Ook de Raad vond dat aan de biochemicus terecht een uitkering was geweigerd. Hij liet het er niet bij zitten en stapte naar de Centrale Raad van Beroep en vroeg opnieuw een WW-uitkering aan tot het moment dat hij naar Mozambique ver trok. Dat was 28 juni. De biochemicus zat al hoog en droog in zijn hospitaal in Mozambique, toen in Nederland de rechters zich over zijn zaak bogen. Allereerst zeiden de rechters dat zij het alleszins respectabel vonden dat de bioche micus zich wilde inzetten voor werkzaamheden in de ontwikkelingslanden. De rechters vonden het ook begrijpelijk dat de biochemicus de uitzendmogelijkheid niet zonder meer in gevaar wilde brengen door bijvoorbeeld definitieve te werkstelling bij wijze van vervangende dienst plicht te aanvaarden. Maar. zei de centrale raad. uit niets blijkt dat het voor de man onmogelijk was tijdelijk werk te aanvaarden zonder het uitzicht op uitzending naar Afrika te verliezen. Zolang hij bezig was met de voorbereiding van zijn uitzending al was het maar een uur per week geweest kon het uitstel van de vervan gende dienstplicht in gevaar kwam. „Dan zou hem duidelijk zijn gebleken, dat het uitstel niet zou vervallen, mits hij tevens zou blijven wer ken aan de voorbereiding van zijn uitzending. Ook in dit opzicht moet hem een passieve houding worden verweten", aldus de centrale raad. In juridische termen heette het. dat de bioche micus werkloos was. omdat hij „in onvoldoende mate trachtte arbeid te verkrijgen dan wel door eigen schuld of eigen toedoen geen arbeid had verkregen". Voor de biochemicus betekende het. dat er na zijn verblijf in Afrika in Nederland geen spaarpotje van acht maanden WW-uitke ring klaar stond. In de hoogste instantie was hem duidelijk gemaakt dat de sociale verzeke ring en de chemie niet alleen hun wetmatige processen gemeen hebben. Ook de uitkomsten zijn voor de betrokkenen vaak heel verrassend. die de middelbare school heeft vol tooid. Inderdaad een compromis, maar Wiegersma vindt dit beter dan het compromis van de gewogen lo ting (meer kans naarmate de exa mencijfers hoger zijn) waarmee we nu werken. Meer kans Een belangrijke overweging is verder dat gegadigden met hoge examencij fers een betere kans van slagen heb ben tijdens hun universitaire studie. Prof. Wiegersma geeft toe dat ook leeftijd soms een rol speelt: hoe jon ger iemand is (minder blijven zitten), hoe meer kans op een succesvolle studie. Maar toch heeft de werkgroep de leeftijd of het aantal doublures in het voortgezet onderwijs niet in de selectie willen betrekken. Leeftijd is een dubieuze maatstaf, omdat er so wieso al een verschil van dertien maanden bestaat op grond van de ruime toelatingsgrenzen voor de lage re school. En het aantal doublures zou bij de vele verhuizingen van de ene school naar de andere moeilijk zijn na te gaan. Als men naar het verwachte studie succes kijkt, zou het ook mogelijk zijn mannen voorrang te geven boven vrouwen, want het is bekend dat mannelijke studenten vaker hun stu die af maken dan vrouwelijke studen ten. Maar prof. Wiegersma vindt dit een ethisch onaanvaardbaar criteri um. Je kunt er namelijk zelf niets aan doen of je man of vrouw bent. zegt hij. Hij voegt er overigens aan toe dat zo'n oordeel tijdgebonden is. Een eeuw geleden zou men veel minder moeite hebben met de bevoorrech ting van mannen boven vrouwen. Als minister Pais straks besluit het advies van de werkgroep-Wiegersma te volgen, kan de nieuwe procedure op z'n vroegst in 1980 in werking treden. Uiteraard is daarvoor een wij ziging van de machtigingswet nodig waarin nu het systeem van gewogen loting is vastgelegd. En er moet vol doende tijd zijn om toelatingsexa mens uit te denken. Volgens prof. Wëigersma is het wel mogelijk om reeds in 1979 af te stap pen van het schoolonderzoek als ge geven voor de selectie. Hij zou graag willen dat vanaf volgend jaar alleen gekeken wordt naar het gemiddelde cijfer voor het centraal schriftelijk eindexamen. Wie dan (bijvoorbeeld) een zeveneneenhalf haalt, zou met een moeten worden toegelaten. De rest van de plaatsen zou verloot moe ten worden. Zou prof. Wiegersma op grond van zijn eigen examencijfers direct war den toegelaten9 Nee. zegt hij. als ik al mijn examencijfers optel, kom ik net een halve punt tekort. Maar hij is er wel van overtuigd dat hij bij een toelatingsexamen voor twee kern vakken met vlag en wimpel zou zijn geslaagd. Overleden Op 58-jarige leeftijd is in Alphen ad. Rijn overleden me vrouw prof. dr. S. F. Witstein. sinds 1975 gewoon hoogleraar in de Neder landse letterkunde tot de romantiek aan de Leldse universiteit. Prof. Wit stein is lerares geweest aan het Utrechts stedelijk gymnasium en kreeg in 1956 een aanstelling als we tenschappelijk ambtenaar Van 1964 tot 1975 was zij verbonden aan het instituut voor algemene literatuurwe tenschap in Utrecht. Van haar hand zijn veel publlkaties verschenen. Rechterlijke macht Met ingang van 1 augustus is aan mr A. M. Frans sen eervol ontslag verleend als offi cier van justitie in Amsterdam Tot officier van justitie in Arnhem is be noemd mr J M Schampers, advo caat-generaal bij het gerechtshof in die plaats, Mr H L. Krans is benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof in Den Haag. Mr Krans is directeur van de gemeentebelastingen in die plaats Eindhovenaren net op vakantie: huis in brand EINDHOVEN (ANP) Een paar uur nadat de bewoners op vakantie wa ren gegaan, is gisternacht brand uit gebroken ln een woning aan de Jan van Goyenstraat in Eindhoven. De benedenverdieping brandde uit: de bovenverdieping liep schade op. Vóór de brand was er een explosie, vermoe delijk veroorzaakt door een gevelka chel. Kunsthuis zoekt sponsors voor nieuw subsidiestelsel BREDA Kunsthuis, een organisa tie. die beurzen organiseert waar het publiek beeldende kunst kan kopen, heeft zesenveertig organisaties en be drijven benaderd met een verzoek om sponsoring. Dit naar aanleiding van het plan van minister Gardeniers van CRM om de subsidiekraan voor kunstaankopen door particulieren dicht te draaien. Het geld dat de sponsors beschikbaar stellen zal enerzijds besteed worden om kunstenaars die niet in de markt liggend werk vervaardigen, een finan ciële tegemoetkoming aan te bieden om aan de door Kunsthuis georgani seerde beurzen te kunnen deelnemen Anderzijds zal uit het geld een subsi diestelsel worden gefinancierd dat ontworpen wordt voor kunstkopers die minder dan 30.000 gulden per jaar verdienen. Als voldoende sponsors worden ge vonden, ligt het in de bedoeling dat dertig procent korting wordt ver strekt op alle kunstwerken tot een aankoopbedrag van duizend gulden Volgens de nu nog bestaande aan koop-subsidieregeling kunstwerken van CRM kunnen kopers van kunst werken tot 1200 gulden een subsidie van twintig procent krijgen met een maximum van 240 gulden. Kunsthuis organiseert beurzen in Breda en Amsterdam. De eerstvol gende vindt van 21 oktober tot en met 5 november plaats in de Grote Kerk in Breda. Daaraan nemen 300 beeldende kunstenaars deel met ruim 1800 werken. KARLOVY VARY Op het Internationale Filmfestival te Karlovy Vary. Tsjechoslowakije. is de acteur Peter Faber voor zijn rol in de door Cinecen trum en Cine ma geproduceerde film „Doctor Vlimmen" bekroond voor de beste mannelijke hoofdrol van het festival. De oorkonde is door de regisseur van de film Guido Pieters in ontvangst genomen. Het festival te Karlovy Vary, is in Oost-Europa een toonaangevende gebeur tenis Er zijn dertig films uit de hele wereld vertoond. Peter Faber filmt op het ogenblik voor de nieuwe Nederlands-Belgische produktie „Exit Seven", die door Concorde film zal worden uitgebracht. ADVERTENTIE Praktikumlejders: David Porcelijn/jan Eelkema Ten vervolge op het dirigentenpraktikum 77/78 zal ook in het nieuwe seizoen aan (aspirant-)koordirigenten de mo gelijkheid geboden worden zich onder deskundige lei ding (verder) te bekwamen in de talrijke aspekten van de instrumentale begeleiding. Ter beschikking staan: het volledige orkest, een vijftal solisten van naam en het Vocaal Ensemble van de Neder landse Bachvereniging. Het dirigentenpraktikum, waaraan deelgenomen kan worden door cursisten en hospitanten is verdeeld over twee perioden: september 1978 en mei/juni 1979. Iedere periode zal worden afgesloten met een kort concert Indien u geïnteresseerd bent in de opzet van dit projekt en voor een eventuele deelname in aanmerking wenst te komtjn, dan verzoeken wij u onderstaande coupon in te vullen, uit te knippen en in een open, ongefrankeerde enveloppe te zenden aam Gewestelijk Orkest/ Antwoordnummer 365/Delft. knip uit Wilt u mij toezenden: informatie en een lesrooster van het dirigentenpraktikum 78/79, benevens een aanmeldingsformulier. naam adres telefoon (Wilt u' het bovenstaande in blokletters invullen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9