compromis over Ifrikaans leger Sadat: Israël niet soepel 'op in Bonn vooral in teken van „het vertrouwen" Verkiezingen in Ecuador beloven schi j n voor stelling Groepen Palestij nen slaags in Libanon rter is timistisch er top Bittere uitspraken over premier Begin Anglikaan uit Namibië Israël zou christenen wapens leveren immy Carter en gastheer Helmut Schmidt nog steeds sleutelfiguren ÏTERDAG 15 JULI 1978 =F BUITENLAND TROUW/KWARTET -J"*-'.r f rpaor Jan Keulen 25JARTOEM De conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaanse nemen, die voorafgaat aan de conferentie van staatshoofden van de Organisatie Afrikaanse ladfiieid, heeft een compromis-standpunt ingenomen over de pan-Afrikaanse legermacht. tfedfoinisters vergaderden op voorstel igt'Kongo-Brazzaville achter geslo- "euren over de militaire interven- Afrika en over de pan-Afri- legermacht. Net als bij de :re problemen die de Afrikaanse iters deze week bespraken in de anese hoofdstad Khartoem er een weinig zeggende „oplos- Uit de bus. ciapiem werden enkele besluiten ge ien over het thema van de pan- 5 Fkaanse legermacht. In de eerste i" hep werd de verdediging van Afri- l.00 pen zaak genoemd die alléén de vicanen aangaat. In de tweede to*ts werd het recht vastgesteld van [soevereine Afrikaanse staat, een vai>ep te doen op andere landen, als 6 «veiligheid en onafhankelijkheid ol-gfar lopen. andere woorden: Er verandert ic'irfig- Landen als Ethiopië en Ango- logen de Russen en Cubanen te roepen, en landen als Tsjaad en 1 Frankrijk. De poging van Kon- im de veroordeling door de Afri- ,ise ministers van Frankrijk uit te traoen, strandde op de onwil van vele ^tJ^atigde" Afrikaanse landen en lop een progressief bekend staand n als Guinee. betreft de pan-Afrikaanse leger- aarJht werden vier beslissingen geno- die in feite inhouden dat de Mussie verschoven wordt naar de l' Schillende commissies van de Or- 1 Isatie van Afrikaanse Eenheid. Westduitse minister van finan- tHSj, Hans Matthöfer, heeft gezegd reof Zee ent,. (DPA, UPI, Reuter) H Amerikaanse president ceimy Carter is optimistisch r de economische wereld die dit weekeinde in O tpn wordt gehouden. 4 Vwn rede bij een staatsbanket met spresident Walter Scheel zei ?r dat men verplicht is de wereld- in vjomie weer gezond te maken, zijn allen op elkaar aange- Het chtj 1,70 Amerikaanse president heeft be lering voor Helmut Schmidt, zo lij gisteren na overleg met de lskanselier. „Ik heb nog nimmer wereldleider ontmoet die mij bij legrijpen van economische aan- ;enheden zo heeft geholpen als ïidt," zo zei Carter gisteren. Hij het ogenblik op bezoek in West- sland, waar de Amerikaanse pre- ït de komende twee dagen de omische topconferentie zal bij- ;n. Bonn en Washington hebben matig met elkaar overhoop gele- over het te voeren economisch d. „De gesprekken zijn belang- jeweest bij het onderkennen van Treinen waar onze nationale be en mogelijk enigszins afwijken," Carter. dat zijn land met economische stimu leringsmaatregelen zal komen als Carter kans ziet de dollar te stabilise ren en de olieinvoer te beperken. „Hoe duidelijker de president is, hoe duidelijker de Westduitse houding* kan zijn," aldus de bewindsman. Carter, die twee-en-half uur met Schmidt heeft gesproken, een half uur langer dan de bedoeling was, zei eerder deze week dat de olieimport van de Verenigde Staten het afgelo pen jaar al beperkt Is, en dat hij nu wilde dat West-Duitsland en Japan hun economie aanzwengelen. Hetzelfde procédé werd ook gevolgd in drie belangrijke Afrikaanse kwes ties: het conflict tussen Tsjaad en Libië, tussen Ethiopië en Somalië en tussen Ethiopië en de Soedan. Afge sproken werd dat de twintig staats hoofden dinsdag aanstaande deze problemen maar moeten aansnijden. Ook de oorlog in de West-Shara zal, ondanks de oppositie van onder an dere Marokko, volgende week door de Afrikaanse staatshoofden besproken worden. De ministerraad beperkte zich tot kibbelen of het wel of niet op de agenda geplaatst moet worden. De oorlog in de West-Sahara heeft deze week een nieuwe draai gekregen door de staatsgreep in Mauretanië. Het Polisario kondigde een wapenstil stand af op Mauretaans grondgebied. Het ziet er overigens niet naar uit, dat de nieuwe Mauretaanse machtheb bers de politiek van hun voorgangers ten opzichte van de oorlog in West- Sahara zullen wijzigen. De nieuwe Mauretaanse president Ould Salek staat bekend als een pro-Marokkaans militair en zijn minister van buiten landse zaken, Ould Laghda, bezocht, op doorreis naar de OAE-conferentie in Khartoem, vrijdag de Marokkaan se hoofdstad Rabat. Hij had een boodschap bij zich met als Inhoud, dat er geen vuiltje aan de lucht is in de relatie tussen Marokko en Maure tanië. Een delegatie van de Saha- raanse bevrijdingsbeweging Polisario wacht intussen in Libië af of ze toe stemming krijgt van de Soedanese autoriteiten de OAE-conferentie te bezoeken. Een andere omstreden bevrijdingsbe weging is wèl aanwezig in Khartoem: de MPAIAC, de bevrijdingsbeweging van de Canarische Eilanden. De Afri kaanse ministers waren het niet alle maal eens over de aanbeveling van de OAE-bevrijdingscommissie, dat de MPAIAC beschouwd dient te worden als een authentieke bevrijdings-mis- sie. Of de tien Spaanse journalisten, Spanje is het land dat de meeste journalisten zond naar de OAE-con ferentie, met voor Spanje gunstige berichten naar huis terug kunnen gaan, valt echter te betwijfelen: een meerderheid van de Afrikaanse lan den zal de MPAIAC waarschijnlijk steunen. Wat betreft de ZANU, de Rhodesi- sche beweging die geleid wordt door ds. Sithole, zijn de Afrikaanse staten minder enthousiast. De ZANU-dele- gatie werd toegelaten tot Soedan; de OAE-staten staan over het algemeen op het standpunt, dat alleen het Pa triottisch Front gesteund en erkend moet. worden. De OAE-ministerraad besloot financiële en materiële steun te verlenen aan de zogenaamde front- lijn-staten, met name aan Mozambi que, Zambia en Botswana. Veel fi nanciële steun heeft de OAE echter niet te vergeven, zodat dit gebaar voornamelijk symbolisch opgevat kan worden. Een ander onderwerp dat veel stof op De moeder van Ginzboerg en zijn vrouw wachtten buiten het gerechtsgebouw op de uitspraak. deed waaien in Khartoem was het feit, dat de delegatie van de Komo- eren-republiek uit de OAE-minister raad gegooid werd. Dit gebeurde op verzoek van Benin, dat de delegatie van de Komoren de „Bob Denard- delegatie" noemt. Bob Denard is een Belg die met een groepje blanke Franssprekende huurlingen een pro- Westerse staatsgreep deed slagen op deze strategisch belangrijke eilan dengroep, die gelegen is tussen het Afrikaanse vasteland en Madagascar. Een aantal „gematigde" Afrikaanse landen oefent nu druk uit. opdat de Komoren alsnog aanwezig kunnen zijn op de staatshoofden-conferentie. De ministersconferentie heeft tot dusverre een zeer verdeelde en on machtige Organisatie voor Afrikaan se Eenheid voor het voetlicht ge bracht. Het is de vraag of de Afri kaanse staatshoofden dit slechte imago kunnen verbeteren. TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) President Anwar Sadat van Egypte heeft Israël opgeroepen meer soepelheid te tonen in vredesonderhandelingen. „Wij moeten altijd maar concessies doen, klaagde de president bij zijn vertrek uit Oostenrijk, Israël doet nooit iets. Sadat uitte vooral kritiek op de hou- ding van de Israëlische premier Me- nachem Begin. „Wat Begin wil is vei ligheid, vreedzaam naast elkaar be staan, genormaliseerde betrekkin gen, al het grondgebied en soevereini teit daarover. Op de eerste drie pun ten wil ik hem tegemoet komen maar de andere twee zal ik onder geen enkele omstandigheid honoreren", al dus de president. De enige territoriale concessies, waartoe Egypte bereid is zijn kleine grenswijzigingen op de westelijke over van de Jordaan. Sa dat wilde niets zeggen over de bespre kingen met de Israëlische minister van defensie, die hij „mijn goede vriend" noemde. In een interview met het Israëlische blad Yedoth Achranoth heeft Sadat duidelijk zijn antipathie jegens Begin laten doorschemeren. „Ik verbaas me over het standpunt van Begin. Hij leeft in het verleden. Hij is een man van de oude generatie met een verbit terde ziel. Zo iemand is niet gelukkig en kan anderen geen geluk brengen", aldus Sadat, die zei dat er aan Egypti sche kant geen barrières van neurose, gevoelens van haat of bitterheid be staan sinds het roemruchte bezoek van de president aan Jeruzalem. Gunstige wending Ook Weizman keerde gisteren uit Oostenrijk terug. Er is niets bekend over een verandering van de positie van zowel Israël als Egypte met be trekking tot de toekomst van de wes telijke Jordaanoever of de strook van Gaza, maar er wordt wel druk gespe culeerd over een gunstige wending in de ontwikkelingen. Waarnemers vin den het wel frappant dat bij de jong ste gebeurtenissen zowel Begin als minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan niet zijn betrokken en ook dat wijst op een slechte persoon lijke relatie met Sadat. De Israëlische oppositieleider Sjimon Peres heeft er gisteren in Londen tijdens besprekingen met Britse lei ders voor gewaarschuwd dat het con flict in het Midden-Oosten overscha duwd wordt door de communistische infiltratie in Afrika. Over het Midden- Oosten zei Peres dat Israël is geïnte resseerd in stabiliteit in het Midden- Oosten. Het vredesinitiatief van de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreis- ky en de Westduitse socialistische partijleider Willy Brandt kenschetste Peres als „een mogelijk raamwerk" voor een vredesregeling. Zijn partij zou het plan in ieder geval aan vaarden. Vervolg van pagina 1 die de strijd voor menselijke vrijheid kan blokkeren. De president sprak in Bonn over de staat van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. We staan allen ontnuchterd nu we moeten con stateren dat zo laat in de 20ste eeuw een mens naar de gevangenis kan worden gestuurd eenvoudig omdat hij opkomt voor zijn fundamentele mensenrechten. Onze stem zal niet tot zwijgen worden gebracht, aldus Carter. Vooraanstaande leden van het Ame rikaanse Congres hebben woedend gereageerd op de vonnissen tegen Sjtsjaranski en Ginzboerg. De voor zitter van het huis van afgevaardig den Tip O'Neill voorspelde dat de berechting een golf van sympathie over de wereld zal brengen voor de dissidenten in de Sowjet-Unie. Israël heeft gisteren beloofd een wereld campagne te zullen ontketenen om de vrijlating van Sjtsjaranski en alle andere Joodse gevangenen in de Sow jet-Unie te verkrijgen. De negen landen van de Europese Gemeenschap overwegen een geza menlijke verklaring uit te geven over de vonnissen in de Sowjet-Unie, zo is in Bonn door een woordvoerder mee gedeeld. West-Duitsland is momen teel voorzitter van de gemeenschap en is de aangewezen instantie om zo'n verklaring naar buiten te brengen. QUITO (ANP, Reuter) Net als een aantal andere Zuida- merikaanse landen heeft ook Ecuador het nodig gevonden verkiezingen te houden. Net als in andere Zuidamerikaanse landen belooft dat een schijnvoorstelling te worden. De militaire heersers hebben alle kandidaten uitgesloten die hen niet welgezind zijn. De militairen streven naar een politieke stabiliteit waarbij zij toch een vinger in de pap kunnen houden. Zij zijn sinds 1972 aan de macht toen de gekozen president Jose Maria Velasco Ibarra opzij werd geschoven. Oppositieleiders als deze gewezen president en de centrum linkse kandidaat Francisco Huerta Montalba hebben geen kans gekre gen om een serieuze gooi naar het presidentschap te doen. Het militaire regime heeft een verkiezingsraad in gesteld „om de verkiezingen goed te doen verlopen". Daaronder verstaan zij kennelijk het bewerkstelligen van een voor hen zo voordelig mogelijke uitslag. Na de verkiezingen treedt er een nieu we grondwet in werking, die al in het begin van dit jaar is opgesteld. Junta leider admiraal Alfredo Poveda zegt hierover: „De grondwet vormt de ba sis waarop we het politieke bestel moeten bouwen". Dan kunnen er ook nieuwe partijen worden gevormd. Deze moeten minstens vijf percent van de stemmen behalen om een zetel in een volksvertegenwoordiging te krijgen. De oud-president Velasco Ibarra leeft in ballingsschap in Argentinië en is nog niet van plan naar zijn land terug te keren, zolang de militairen aan de macht zijn. De leiders van zijn partij, de „Velasquista-beweging", hebben zich nu uitgesproken voor de kandi daat van centrum-rechts, Sixto Du- ran, een van de zes overgebleven kan didaten. De liberale kandidaat Raul Huerta heeft de steun gekregen van de ex-president Arosemena en kleine socialistischs groeperingen. De leider van de Concentratie van Volkspratijen (CPP), Assad Buca- ram, kan niet aan de verkiezingen deelnemen dankzij een inderhaast door de militairen toegevoegd artikel dat bepaalt dat kandidaten „vol bloed Ecuadoriaan" moeten zijn. Bu caram heeft Libanese ouders. Hij had anders grote kansen gehad op een overwinning aangezien hij erg popu lair is onder de bevolking. De militai re machthebbers hebben geweigerd leden van internationale organisaties bij de verkiezingen toe te laten. Bij de verkiezingen in Bolivia van vorige week kwamen zulke waarnemers nog tot de conclusie dat de verkiezinger daar een schertsvertoning waren. D( militairen begrijpen wel dat dez< waarnemers ook in Ecuador wel tol zo'n conclusie zouden kunnen komen en zij willen toch wel de naam hebben van „organisators van democratische verkiezingen", hoewel zij in het verle den weinig democratische neigingen hebben vertoond en de politieke vrij heden ernstig beknot hebben. WINDHOEK (Reuter) De vicarus- generaal van de Anglikaanse kerk in Namibië (Zuidwest-Afrika), Ed M01 row, zijn vrouw en een rooms-katho lieke priester zijn het land uitgezet Daarvoor is de opdracht gegevei door de Zuidafrikaanse bestuurde: van Namibië, rechter Steyn, precie: één dag nadat hij de bevoegdhek had gekregen „ongewenste perso nen" over de grens te sturen. En éér dag nadat de bevrijdingsbewegim SWAPO met vijf westerse landei overeenstemming had bereikt, zij hel onder voorbehoud, over een onafhan kelijk Namibië, dat nog steeds ondei onrechtmatig Zuidafrikaans bestuur staat. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Twee groepen Palestijnen zijn gisteren in het zuiden van Libanon slaags geraakt. Volgens eerste berichten zijn er bij de gevechten twaalf mensen om het leven gekomen. De strijd woedde bij Sidon en Tyrus en er waren commando-eenheden van El Fatach van Jasser Arafat en pro-Irakese radicale Palestijnen bij betrokken. De gevechten zouden donderdagavond zijn begonnen. Reden van de strijd was onenigheid over het vasthouden van veertig man van de vredesmacht van de Verenig de Naties door radicale Palestijnen. Deze leden van het zogeheten Afwij zingsfront hadden de VN-soldaten ge vangen genomen en ze vijf uur vast gehouden. Ooggetiiigen meldden dat burgers in paniek Tyrus waren uitgevlucht. Vol gens hen maakten van de groep radi calen geen leden van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina deel uit. Er waren, volgens een Franse officier, geen aanwijzingen dat de VN-vredesmacht aan de strijd heeft deelgenomen. Volgens Westerse diplomatieke krin gen in Beiroet heeft Israël sinds hel uitbreken van de bloedige onlusten ir Libanon twee scheepsladingen wa pens verstrekt aan de rechtse christe lijke milities, één van de betrokker partijen. Het zou hier voornamelijk gaan om kleine wapens en anti-tank raketten. Het Engelstalige blad Middle East Reporter heeft gisteren linkse bron nen geciteerd, die ervan overtulgc zijn dat Israël met honderden militai re adviseurs aan de zijde van d< rechtse Libanezen opereert. Andere berichten spreken van duizenden burgers, die door Israël zijn opgeleid. >r Bert van Panhuis UN Herstel van het vertrouwen in de westerse economieën, is het to van de vierde topconferentie van zeven geïndustrialiseerde wes- le landen, die morgen en maandag in de Westduitse hoofdstad Bonn dt gehouden, Maar, o ironie, de zeven regeringsleiders met EG-baas Jenkins als gedulde bijzit mogen het over herstel van vertrouwen ben, het zal ze alle moeite kosten om het onderlinge wantrouwen iszins te bedekken. wantrouwen dat niet ongerechtvaar- is, want wat is het geval? Het West- B-Franse duo Helmut Schmidt en Valé- iscard d'Estaing wil de Amerikaanse ident Jimmy Carter nu wel eens met de n bloot hebben en diens goede vriend ?s Callaghan van Groot-Brittannië lt ook duchtig in de gaten gehouden, r sinds hij op de jongste Europese top oede sfeer dreigde te verzieken. James en Jimmy kijken zeker net zo end naar de as Bonn-Parijs want de ambitieuze regeringsleiders aan de e uiteinden hebben de afgelopen maan- zoveel met elkaar opgetrokken dat er eens snode plannen in de diplomaten- irtjes kunnen zitten. Het monetaire van de top in Bremen vorige week is een goed voorbeeld van. Ida's Pierre Trudeau zal ook wel voor itukje doortastend optreden willen zor- want binnenkort houdt hij algemene lezingen. Takeo Foekoeda. de grijze entie van Japan, houdt zowel Europa merika in de gaten. De één vlast op zijn ten en de ander op zijn inkomsten. En Jenkins, och, die mag al blij zijn, dat r bij kan zitten. Dat is waar ook. Giulio 'eotti (Italië), zit ook aan de tafel, sa- met zijn colonne tolken, maar dat is zozeer omdat zijn land economisch nog voorstelt maar omdat Andreotti zich Is meer verslingert aan het communis- En naast pest en inflatie kunnen de terse leiders zich niet zo iets besmette en gevaarlijks voorstellen als commu nisme. Nee, die Andreotti moet er ook zijn, dan kan hij tenminste in de gaten worden gehouden. Genoeg gespot, de westerse leiders hebben de komende dagen de handen vol aan be langrijke zaken. De gespreksonderwerpen zijn in het algemeen in vijf punten te rang schikken: de monetaire problemen, de eco nomische groei, de handel, de energie en de hulp aan de derde wereldlanden. Alle vijf punten hebben met elkaar te maken; een maatregel op het ene vlak heeft zijn weer slag op de andere terreinen. Aan de basis ligt het probleem van de economische stagnatie. Wil het westen zijn hoge werkloosheidscijfers drukken dan is het onder meer nodig dat de economie groeit. Telkens weer hebben de leiders een streefpercentage gesteld tijdens de vori ge wereldtop in mei 1977 in Londen was dat voor dit jaar een percentage van vijf in het geïndustrialiseerde Westen maar even zovele malen moest men er op terugkomen. De verwachte groei voor dit jaar is momen teel dan ook slechts 3,5 procent. En om een indruk te geven van de verdere verwachtin gen: in de Verenigde Staten, waar men met een groeipercentage voor dit jaar van 4,1 procent nog een redelijk goede beurt maakt wordt er door toonaangevende economen voor het komend jaar op slechts 2,8 procent economische groei gerekend. De vrees be staat dat er maar weinig nodig is om zulke krachteloze economieën weer in de recessie terug te laten vallen met alle ellende op het De twee sleutelfiguren van de Bonner top Helmut Schmidt en Jimmy Carter vlak na de aankomst van de Amerikaanse presidentiële familie op de luchthaven van Keulen. Links de dames Carter en (nauwelijks zichtbaar) Schmidt. gebied van de werkgelegenheid vandien. Natuurlijk wordt er over en weer met de vinger gewezen: dat is de schuldige. In West-Europa wijst de Bondsrepubliek met name naar de VS. Carter moet meer doen om het enorme tekort op de begroting van de VS weg te werken en de inflatie, die stijgt en inmiddels al boven de zeven procent zit. bestrijden, zo vindt de leiding in Bonn. Bovendien moet er een ander energiebeleid in de VS worden gevoerd. De Amerikanen hoeven dan minder olie in te voeren, waar door de economie daar zou kunnen aan trekken. Maar president Carter heeft al overduide lijk laten merken dat de VS zich niet tot zondebok voor de economische problemen van de Westerse wereld zal laten maken. Washington meent dat alle Westerse landen een bepaalde verantwoordelijkheid tegeno ver elkaar hebben. En dan wijst Carter op zijn beurt naar West- Duitsland en Japan. Daar moet de economi sche groei een extra duwtje krijgen, zodat Bonn en Tokio als locomotief voor de werel deconomie kunnen dienen: belastingverla ging, een groter tekort op de begroting, stimuleringsmaatregelen. Alles goed en wel, zeggen Schmidt en Foe koeda, maar wij hebben ons inflatiepercen tage heel laag gekregen en dat willen we zo houden. Een Westduitse econooom zei het onlangs onomwonden: onze kiezers hebben een afkeer van werkloosheid maar zijn nog veel banger voor geldontwaarding. En met een serie belangrijke landsdagverkiezingen voor de boeg kan Schmidt niet doen alsof die kiezer niet bestaat. Als de bondskanse lier een goede bui heeft zal hij de Amerika nen misschien wel iets tegemoet willen ko men maar daar zal Carter wat tegenover moeten stellen op het gebied van de energie en de positie van de dollar. Hoeksteen Die dollar mag dan nog steeds de hoeksteen zijn van het Westerse geldstelsel; haar posi tie is uitermate zwak. Ten opzichte van de andere munteenheden is zij in een jaar tijd zo'n 25 procent in waarde gedaald. De oor zaak: de al eerder te berde gebrachte ener- giepolitiek van de VS. Er wordt veel olie in gevoerd, waarvoor dollars moeten worden aangemaakt en die in waarde daalt. Ameri kaanse deskundigen menen ook dat de dol lar is verzwakt doordat de economische groei van de VS vooral op de binnenlandse markt is gericht. Daarbij worden veel Euro pese goederen op de Amerikaanse markt gebracht. De medewerkers van Carter klagen dat het handelsverkeer eenzijdig is omdat Europa zijn markt met veel EG-regels heeft afge schermd. Met name geldt dat voor land- bouwprodukten. De starre houding van de Europeanen is er debet aan dat men in Genève bij de onderhandelingen over in voerrechten en andere handelsbelemmerin gen, de zogeheten Tokio-ronde, niet tot een politiek akkoord heeft kunnen komen. Vooral de Amerikanen hadden gehoopt dit succes op de top in Bonn te kunnen benut ten. Washington is zeer ontstemd over de houding van de EG en spreekt ronduit van protectionisme (bescherming van de eigen markt). Maar ook Japan ontkomt niet aan kritiek. Zowel in de VS als in Europa is men van mening dat Japan een veel te agressief exportbeleid voErt en daarmee nauwelijks mogelijkheden laat voor invoer. De eerste beschermende maatregelen van de kant van de EG (voor kogellagers) zijn dan ook niet uitgebleven. Voor het wijzen met de vinger is bij de energiepolitiek de beurt weer aan Europa. Rustig kan worden gezegd dat daar dè zwakke plek van Carter zit bij de top van morgen. De president heeft de afgelopen maanden overduidelijk te kennen gegeven wel een ander olie-invoerbeleid te willen maar de kans niet te krijgen van het Con gres, met zijn machtige olie-lobby. De presi dent zal erop wijzen dat de olie-invoer ver houdingsgewijs wat is teruggebracht, maar zeker Schmidt zal hier geen genoegen mee nemen. Wat Bonn, en in zijn voetspoor Japan en de andere Westeuropese landen, wil zijn: concrete maatregelen, zeg maar accijnzen en belastingen om 't energiege bruik te remmen en een goede wetgeving. De president is aan handen en voeten ge bonden, en er lijkt geen verandering op komst te zijn. De kans dat Carter in Bonn wat op tafel kan leggen is vrijwel nihil. Marshall-plan Het slotstuk zal de hulp aan derde landen worden. West-Duitsland is van plan te ko men met een soort Marshallplan, waarbij grote hoeveelheden kapitaal in de econo mieën van ontwikkelingslanden moeten worden gepompt. Er is grote twijfel over het resultaat omdat de angst bestaat dat de derde landen sociaal-economisch veeleer ontwricht worden dan geholpen. Geen van de deelnemers aan de Bonner top durft uitspraken te doen over het resultaat. „Het is geen Yalta of Bretton Woods maar gewoon een gelegenheid voor regeringslei ders om van gedachten te wisselen." zegt een Amerikaanse functionaris. En een Westduitse econoom meent dat ei* slechts algemene verklaringen zullen komen. Het is duidelijk: niemand wil bij voorbaat het achterste van zijn tong laten zien bij een gelegenheid, die zo omgeven is met natio naal en persoonlijk prestige.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7