oetemelk ekent af iet ,Morzine' NK zwemmen: strijd om limieten KNRB Iaat nog veel vragen onbeantwoord )opingaffaire grote prikkel INDAAG n 6 ivartkruis ondscoach Vier ploegen gekozen voor WK TOUR IN CIJFERS Trainingsstage in Amerika van Monique Bosga nauwelijks zinvol chaker Ribli leen op kop Lindhartsen zeilkampioen Droevige resultaten waterpoloteam ÈRDAG 15 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET 21 DE DOME Met het uitwissen van de „schande van line" nam Joop Zoetemelk nog geen optie op de eindover- vpiiS in de 65e Ronde van Frankrijk. Zijn fantastische ,'S1 winning in de individuele tijdrit op het graniet van de Puy pöme ten spijt. Ondanks die ongewone krachtpatserij I het profiel van de toekomstige Tourwinnaar alleen maar ger. De Belg Joseph Bruyère schaarde zich in zijn gele met een even verrassende als indrukwekkende derde its op de Puy de Dóme in het rijtje van Hinault, Pollentier fS oetemelk, als vierde kanshebber. Zoetemelk stelde dat na zijn If zelf vast: „Wil ik de Tour kun- winnen. dan moet ik in de ko- ie bergritten minstens vier mi- voorsprong op Bruyère nemen, is op vlakkere parkoersen een tijdrijder dan ik. Twee dagen het einde, in de tijdrit over 75 leter tussen Metz en Nancy, heb ie vier minuten voorsprong op ère hard nodig en dan zwijg ik iaar over Pollentier,en Hinault. ilissende fase in de Ronde is taar net begonnen". Zoetemelk bleef nuchter. Wel leukelde hij zich over zijn 15.7.1978 15eRIT 233,5 km jl_ AMALIÈRES mont-Ferrand) VkM;,. CROIX-DC Billom T^_Ambert CHABOURET jiiieTouiéXi^ ST.-ÉTIENNE Fourches 'aC* Craponne-sur-Arzoi Yssingeaux isen e ku pakk f.ÉTIENNE L'ALPE-DnUEZ RipubliqueJ-WVOusetAomay .^^^^T%%^\Grenoble l dtr^Serrieres and Bois Chambaranl |J(__|T \j\nayLUnELQ-- S||,,en'ed'0isans L 'ALPf-OVUEZ rda' beid 9 h« wraak. Vorig jaar immers won Zoete melk de klimtijdrit van Morzine naar Avoriaz in de Alpen. In één klap werd hij de voornaamste gegadigde voor de eindzege. Duistere machten deden hem in een dopingaffaire verwikkeld raken. Zoetemelk was er zo kapot van. dat hij overwoog met wielrennen te stoppen. Door zijn overwinning in het najaar in de klassieker Tours- Versailles vond Zoetemelk zijn per soonlijkheid terug. „Schande van Moraine" inspireerde hem tot de „wraak van de Puy de Döme". En wat voor een overwinning behaal de Zoetemelk. Een rit met 44 kilome ter glooiende aanloop en vervolgens acht en een halve ki'ometer steile klim met een hoogteverschil van 587 meter. En dat ieder voor zich. Een ongewone etappe. Hoe moesten de krachten verdeeld worden? Welke versnellingen? Niemand wist het. Zoetemelk, in zijn achtste Tour over de meeste routine beschikkend en twee jaar geleden al etappewinnaar op de Puy de Dóme, beschikte mis schien over de meeste kennis van zaken. De vorm van de dag was goed en hij bewaarde zijn reserves voor de spurt bergop. Daar behaalde hij zijn winst op Pollentier, Agostinho, Hi- DEN HAAG De NOS zal op morgen 16 jnli weer een directe TV-uitzending verzorgen van de Ronde van Frankrijk. De uitzending zal beginnen om ongeveer kwart voor vier (15.45 uur) op Ne derland 1. De 240 kilometer lange etappe gaat van Saint Etienne naar l'AIpe d'Huez. nault en Bruyère, die voor de ultieme beklimming nog flink voorlagen. Zoe temelk „danste" naar boven zonder te verslappen en won de etappe. Eindzege of niet, zijn seizoen is al goed. De startgelden voor de criteria liggen klaar zoals voorgaande jaren. Hij is nu verplicht door te gaan tot Parijs. Hij moet op de cruciale mo menten blijven vechten om die Tour eindelijk eens te winnen. Zoetemelk kan het. Zijn klappen op de Puy de Döme kwamen hard aan. Pollentier, de hele tijdrit de snelste, stortte twee kilometer onder de top in. Hij verloor 46 seconden op de winnaar. Bernard Hinault, donder dag door het hele peloton in combine in de wind gezet en tot een krachtsin spanning gedwongen, raakte één mi nuut en 40 seconden achterop. Hi nault kon na afloop niet praten. In de ambulancewagen kreeg hij geduren- door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Na veel vijven en zessen, een beraad dat uren duurde, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederland se Roei Bond (KNRB) de voorlopige selectie bekend gemaakt voor de wereldkampioenschappen in Nieuw-Zeeland. De uit verkorenen zijn: de dames twee zonder stuurvrouw (Dierdorp. Abma), de dames dubbelvier (Compaan, Heiemans. Meeuwis- se, Jorissen), de heren twee zonder (Bosman. Horstink) en de heren vier zonder (Bock, Vos, Oudt, Atsma). De KNRB schoof daarmee de problemen min of meer voor zich uit. Want om tot een ploeg te komen van acht dames en acht heren zal er nog beslist dienen te worden over vier roeiers of roeisters. En daar jat iedereen op de slotavond van de Nederlandse kampioen schappen, nu juist tot in de kleine uurtjes met angstige spanning op te wachten. Joop Zoetemelk is door zijn triomf op de Puy de Dóme in het algemeen klassement weer op een vertrouwde stek terecht gekomen: de tweede plaats. de drie minuten zuurstof toegediend. Hinault was half in coma. De tijdrit werd een drama voor Hen- nie Kuiper: vier minuten en twee se conden achter Zoetemelk. De kop man van Post kon de Tourzege wel vergeten. Dat besefte hij al toen hij vier kilometer voor de eindstreep werd ingelopen door de drie minuten na hem gestarte Pollentier. Kuiper leek stil te staan toen de Belgische kampioen voorbij kwam. Op dat mo ment ramde ploegleider Fred de Bruyne de wagen van zijn collega Peter Post. Na de „dooie" Tour van vorig jaar, wilden de organisatoren vooroorlogse dramatiek en heroiek afdwingen met een routeschema dat alle voorgaande in zwaarte overtrof. Daarin zijn ze geslaagd. De elfde etappe naar de top van Pla d'Adet in de Pyreneën bracht boeiende sport. De groten waanden zich gewonnen en verloren. De tijdrit naar de Puy de Dóme met welk sadisme werd deze gepland? zaaide dramatiek in alle gelederen. Hoewel de favorieten met „fluwelen benen" willen winnen is deze „Tour van Drees" (de 65e immers) ongemeen boeiend. Nog vier favorieten in de strijd. Alle vier hebben ze hun zwakte ondervonden en hun kracht getoond. Bruyere overtuigde met zijn regel maat, Pollentier met zijn strijdlust, Zoetemelk met zijn specifieke kwali teiten bergop, Hinault met zijn per soonlijkheid. Met „fluwelen benen" gaan ze de Alpen in. Volgende crucia le punt de rit van morgen over 240 kilometer over de Luitel kort voor de aankomst hoog in l'AIpe d'Huez. Het profiel van de eindwinnaar is nog helemaal niet te zien. Hinault mag niet winnen, wil het graag, maar stik te op de Puy de Dóme haast in adem nood. Bruyere begon in zijn kansen te geloven. „Als ik op deze grandioze Zoetemelk niet meer dan twee minu- ,ten in de Alpen verlies, kan ik hem in de tijdrit nog pakken." Zoetemelk beloofde in Alpen op nieuw aan te vallen. „Ik moet ten minste vier minuten winnen, anders kan ik het wel vergeten." Pollentier tenslotte gaf Zoetemelk de raad niet te lang te wachten. „Ik denk dat ik hem wel voor zal zijn met aanvallen. Dat is toch de enige manier." De Alpen beloven een fantastisch de cor van een spannende ontknoping te worden. Een schouwspel zoals de Puy de Dóme met een half miljoen men sen op de flanken dat op Frankrijks nationale feestdag bood met Zoete melk als beste Bastillebestormer. Op weg naar l'AIpe d'Huez morgen moet hij de gele trofee mee naar buiten nemen. Op de dag van Kuipers defini tieve nederlaag hield Zoetemelk Ne derlands hoop levendig. Veertiende etappe: 1. Zoetemelk (Ned-Caput) 50.6 km in 1 uur 25 min 51 sec. (gemiddelde snelheid 35,364 km per uur). 2. Pollentier (Bel-De Bruyne) op 46 sec. 3. Bruyere (Bel-Oulmard) op 1 min 40 sec, 4, Hinault (Fra-Guimard) op 1 min 40 sec. 5. Agostinho (Por-De Bruyne) op 2 min 2 sec, 6 Vnn Impe (Bel-Merckx) op 3 min 49 sec, 7. Kuiper (Ned- Post) op 4 min 2 sec. 8. Martin (Fra-Caput) op 4 min 51 sec. 9. Martinez (Fra-Faubert) op 4 min 51 sec. 10. Hezard (Fra-De Muer) op 4 min 52 sec. 11. Maertens (Bel-De Bruyne) op 5 min 3 sec. 12. Galdos (Spa-Barrutla) op 5 min 5 sec, 13. Nilsson <Zwe-Caput) op 5 min 15 sec, 14, Lubberdlng (Ned- PostV op 5 min 33 sec, 15. Schoenmaecker (Bel- Merckxi op 5 min 34 sec. 16. Jansscns (Bel- Merckx) op 5 min 49 sec. 17 Bernaudeau (Fra- Oulmard) op 6 min. 18. Raas (Ned-Post) op 6 min 8 sec. 19 Seznec (Fra-Caput) op 6 min 16 sec. 20. Bossis (Fra-Guimard) op 6 min 27 sec. 21. Pujol (Spa-Barrutla) op 6 min 30 sec, 22. Villardebo (Spa-San Emeterio) op 6 min 32 sec. 23. Mathls (Fra-Caput) op 6 min 42 sec, 24 Den Hertog (Ned- Anglade) op 6 min 48 sec. 25. Wellens (Bei-Post) op 6 min 52 sec., 44. Thaler (Wdl-Post) op 9 minuten en 9 seconden. 52. Wesemael (Bei-Post) op 10.05. 53. Knetemann (Ned-Post) op 10.08.65. De Cauwer (Bei-Post) op 11.42, 77. Karstens (Ned-Post) op 12.52. 84. Van den Hoek (Ned-Post) op 13.43,96. en laatste: Sibille (Fra-De Muer) op 18.00 Algemeen klassement: 1. Bruyere (Bel-Merckx) 66 uur 51 min 24 sec. 2. Zoetemelk (Ned-Caput) op" 1.03. 3. Hinault (Fra- Guimard) op 1.50,4 Pollentier (Bel-De Bruyne) op 2.38, 5. Agostinho (Por) De Bruyne) op 7.15, 7. Martinez (Fra-Faubert) op 10.42, 8. Maertens (Bel- De Bruyne) op 11.17, 9. Galdos (Spa-Barrutla) op 12.01, 10 Wellens (Bei-Post) op 12.31. 11. Laurent (Fra-De Muer) op 13.38.12. Lubberdlng (Ned-Post) op 13.50. 13. Martin (Fra-Coput) op 14.14. 14. Seznec (Fra-Caput) op 14.24, 15. Bernaudeau (Fra- Oulmard) op 14.42, 16. Nilsson (Zwe-Caput) op 15.02, 17. Van Impe (Bel-Merckx) op 15.34. 18, Janssen (Bel-Merckx) op 17.58,19. Hezard (Fra-De Muer) op 18.10, 20. Nazabal (Spa-Barrutla) op 20.11, 21. De Schoenmaecker (Bel-Merckx) op 21.47, 22. Den Hertog (Ned-Anglade) op 22.55, 23. Romero (Fra-Faubert) op 23.49, 24. Bourreau (Fra- De Muer) op 25.41, 25. Vlllemlane (Fra-Oulmard) op 25.48, 31. Raas (Ned-Post) op 28.43. 44. Thaler (Wdl-Post) op 37.53, 65. Knetemann(Ned-Post) op 55.17, 67. De Cauwer (Bei-Post) op 58.26, 69. Wese mael (Bei-Post) op 59.45, 72. Van den Hoek (Ned- Post) op 1 uur 2 minuten en 58 seconden. 86. Karstens (Ned-Post) 1.18.23,96 en laatste Tesnlere (Fra) op 1.54.24. PLOEOENKLASSEMENT: 1. Merckx 353 uur 56 minuten en 44 seconden. 2. Caput op 3 minuten en 41 seconden. 3. Post op 11.45, 4. De Bruyne op 29.46, 5. Guimard op 38.05,6. De Muer op l uur 37 minuten en 5 seconden. BEROKLASSEMENT: Pollentier 79 pnt. 2. Marti nez 68 pnt. 3. Zoetemelk 63 pnt, 4. Hinault 54 pnt. 5. Wellens 48 pnt, 6. Lelay en Kuiper 38 pnt. In zijn toelichting verklaarde KNRB- praeses Paul Schuckink Kool dat „zelfs de nu gekozen formaties nog de restrictie wordt opelegd dat zij hun huidige vorm moeten behouden." En hij voegde daar aan toe: „Zo gauw bij voorbeeld de heren vier zonder, tij dens de internationale wedstrijden in Essen (over ruim een week) aantoont niet opgewassen te zijn tegen het internationale veld, dan zal hun ver kiezing opnieuw worden bekeken. Van de stuurloze vier wordt in ieder geval verwacht dat zij in staat zijn de Westduitsers voor te blijven." Gezien het oorspronkelijke selectie criterium een finaleplaats in Nieuw-Zeeland hoopt het KNRB- bestuur kennelijk op een klein won dertje. De maatgevende Rotseeregat- ta van vorig weekeinde en de Neder landse titelstrijd heeft wel aange toond dat een dergelijk resultaat on waarschijnlijk geacht moet worden. „Maar", verdedigde voorzitter Paul Schuckink Kool, „ik heb het volste vertrouwen in TAC-voorzitter Roëll die in het verleden ook al heeft bewe zen om een goede en succesvolle com binatie te selecteren. Bovendien zal het stuurloze kwartet ongetwijfeld nog in vorm gaan groeien de komen de weken." Wanneer de KNRB-bestuurderen strikt volgens de selectiecriteria had den gehandeld, kwam het erop neer dat alleen de Phocas-twee (Vincent Horstink, Ted Bosman) een ticket verdiende voor de WK-strijd in Nieuw-Zeeland. Er was dan bij de dames ruimte ontstaan om een extra equipe af te vaardigen (dames dubbel twee bij voorbeeld). „Ik geef toe dat het herenroeien op dit moment onder aan de ladder staat", aldus Schu ckink Kool, „maar we hebben voor deze formatie voor één keer een uit zondering willen maken. De jongens weten nu waar ze aan toe zijn en dat kan de komende weken bevorderlijk werken voor de prestaties." Wat betreft de dames zijn er wellicht nog meer vragen onbeantwoord ge bleven dan bij de heren. De eerder genoemde dubbel vier en de twee zonder van Joke Dierdorp en Karin Abma weten absoluut zeker dat zij het reisje naar Nieuw-Zeeland mogen meemaken. Op de nominatie staan nu nog aanvullingen als een dames- skif of een dames-acht. Voor de laat ste combinatie is het noodzakelijk dat er ook een vier met stuurvrouw wordt ingeschreven. En dit juist, is door Johan Woldendorp ST Het bondsbestuur van de VB heeft Jan Zwartkruis be nd tot bondscoach voor een peri- van vier jaar. Het contract loopt 1 juli 1978 tot na het wereldkam- nschap 1982 dat in Spanje zal den gehouden. overleg dat gevoerd is tussen de be vb en de militaire autoriteiten ft geleid tot een voor alle partijen vaardbare oplossing. In de prak- komt het erop neer dat Zwart- is tot 1 maart 1981 gedeeltelijk en die datum volledig in dienst zal van de KNVB. Zwartkruis heeft in de voorberei- Bstijd voor het wereldkampioen- ap in Argentinië het grootste deel i het werk gedaan als coach ad Tim. In Argentinië werkte Zwart- iis als assistent van Ernst Happel, voor de periode van het wereld- ;OKf?Pioenschap was ingehuurd door KNVB. UTRECHT Titels tellen eigenlijk niet; het toverwoord heet limieten. De Nederlandse zwemkampioenschappen, tot en met donderdag in het (overdekte) sportfondsenbad in Amers foort, vormen niet veel meer dan de voorbode van de' WK, die de volgende maand in West-Berlijn worden gehouden. Sinds continentale en zelfs mondiale titelgevechten de nationale „familiefeestjes" hebben overwoekerd zoals onkruid in een ecologische tuin vrij spel heeft gekregen, is de doorgaans met veel pathos uitgesproken mededeling „één en kampioen(e) van Nederland" een aardig onderwerp van gesprek tijdens het avondeten geworden. Veel meer waarde heeft die kreet niet. 8TERDAM De Hongaar Ribli ft gisteren in grootmeestergroep an het internationale schaaktoer- in Amsterdam alleen de leiding nen. In de tweede ronde ver- Ribli de Joegoslaaf Nikolac en am op een totaal van twee punten. Nederlander Jan Timman staat de gedeelde tweede plaats met 1.5 it samen met Adorjan (Hongarije) ^JLjubojhevic (Joegoslavië). In de «de ronde won Timman van de stduitser Pfleger. irootmeestergroep B staan de Ne- lander Van Wijgerden en de Joe- plaaf Janosevic aan de kop met 1,5 )t. Van Wijgerden versloeg in de «de ronde Christiansen uit de Ver gde Staten. „Toegangstijden" in Amersfoort, se conden of fracties daarvan in Berlijn. Beide elementen bezitten echter één voedingsbodem: kilometers. Drie Ne derlandse zwemsters (Enith Brigitha, Annelies Maas en Monique Bosga) en één zwemmer (Fred Eefting) hebben dat totaal de afgelopen weken aan zienlijk kunnen opvijzelen. Recente lijk vertoefden zij aan de andere kant van de Atlantische Oceaan om het juk van de beperkte faciliteiten in- Nederland van zich af te smijten. Noord-Amerika is de modelschool bij uitstek geworden, nu de KNZB niet meer over trainers van het formaat Jan Stender en Wil Bunschoten be schikt. Het ZwemlustDen Hommel-duo Mo nique Bosga-Fred Eefting trainde en kele weken in Vancouver, onder lei ding van Bill Rose. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de eerste een trainingsstage onder de Ameri kaan Don Gambrill zou volgen. De trip werd gefinancierd door het Leo van der Karfonds, onder wiens vlag ieder jaar tal van veelbelovende sportlieden over de hele wereld mo gen uitzwermen. De reis naar de Vere nigde Staten moest evenwel op het laatste ogenblik worden geannuleerd. Monique Bosga: „Op het moment dat ik me bij Gambrill zou moeten mel den. had hij net de Amerikaanse kampioenschappen achter de rug. In die periode wordt er niet getraind, zodat het zinloos was om hem op ts zoeken. In de VS kon ik alleen terecht bij Mark Schubert, maar daar had Marianne Oudkerk (de trainster van de 18-jarige rugslagspecialiste - red.) bezwaar tegen. Schubert traint uit sluitend op lange afstanden en juist daar moet ik het niet van hebben." Terzijde: Enith Brigitha en Annelies Maas zochten hun heil wel bij Schu bert. al drie jaar achtereen Ameri kaans zwemtrainer van het jaar. Monique Bosga kwam zodoende bij Bill Rose terecht. Althans bij zijn selectie, want overvloedig waren de contacten tussen de Bunnikse zwem ster en de oefenmeester niet. De enige winst, die de INAS-scholiere boekte, was. dat ze oneindig veel meer kilo meters kon registreren dan in Neder land in dezelfde periode het geval zou kunnen zijn. „Dat is inderdaad de belangrijkste tot nu toe meetbare winst geweest. Je hebt in Canada meer tijd om te zwemmen, dus maak je meer kilometers. Of dat zaligma kend is voor je eigen ontwikkeling als zwemster? Wanneer je in Nederland weinig tijd hebt om te trainen, moet je die kans wel aangrijpen. Anders komt het er niet van. In Canada lag ik vijf uur per dag in het water. Wanneer ik in Nederland afhankelijk ben van het binnenbad, is dat niet meer dan anderhalf uur. Wat de winst in tijd uitgedrukt is, weet ik nog niet. Na mijn terugkeer uit Vancouver heb ik nog geen wedstrijd gezwommen." Volgens Rose kan Monique Bosga tijdens de wereldkampioenschappen de honderd meter rugslag in 1.02 mi nuut afleggen. Dat zou een regelrech te sensatie betekenen, al moet het, gerelateerd aan de opmerkelijke pro- Fred Eefting: „Ik moet me in Amersfoort echt waarmaken" gressie in Bosga's nog kortstondige zwemcarrière, niet onmogelijk wor den geacht. Drie jaar geleden debu teerde ze als volstrekt anoniem sport- meisje op het nationale titeltoernooi. Een jaar later miste ze de Olympische Spelen van Montreal op een haar na. De ster van Monique begon pas goed te stijgen, toen ze in de winter van '76- '77 oprukte naar de vierde plaats op de wereldranglijst. De tijd van 1.03 versluiert weliswaar het reële beeld, omdat de klokken in een 25-meterbad waren opgehangen, maar daar staat tegenover dat de score van 1.04,89 op de redelijk sterk bezette internatio nale wedstrijden in Amersfoort ga rant stond voor de eerste plaats in dat toernooi. Bovendien vestigde ze toen, begin februari dit jaar, een Ne derlands record op de 200 meter rug- slag: 2.18,69. Hoewel „Amersfoort" het eerste ten tamen van de Canadese spoedcursus is, valt het nut van de dure trip nu al te betwijfelen. Afgezien van het feit, dat Rose nauwelijks zijn trainingsfi losofieën tegenover Monique Bosga heeft ontvouwd hetgeen niet strookt met de gedachte achter de uitzending door het Van der Kar fonds: trouwens ook Marianne Oud- kerk hoorde amper nieuws van hem heeft de tengere scholiere in wezen niets geleerd. Haar uitspraak „ik heb per dag vijf uur kunnen zwemmen, dat kan ik nergens anders" is wat dat betreft veelbetekenend. Het was ge woon een kostbaar uitstapje; temeer, daar ook Marianne Oudkerk nog naar Canada is gegaan om de door heim- weegevoelens overmeesterde Bosga mentaal op te beuren. Fred Eefting, eveneens een pupil van Oudkerk, heeft wel het idee, dat hij in Vancouver het nodige heeft opgesto ken. „Verschilpunten tussen Rose en Marianne zijn er eigenlijk niet. Hun voorbereiding is dezelfde. Er is echter welsprake van een andere aanpak. In Nederland heb je in wezen meer te genstand van andere zwemmers dan in Canada. De afstanden daar zijn te groot om veel wedstrijdsn te organi seren. Je bent afhankelijk van ont moetingen met andere landen. Wan neer je bij de eerste vier bent, heb je oneindig veel mogelijkheden. Zo niet, dan zien ze je niet staan." Eefting beschikt over de faciliteiten om vaker de oversteek naar (Noord) Amerika te wagen. „Ik zou er lang kunnen blijven, wanneer het echt zin heeft. Natuurlijk heb ik in Canada, eerst met een Nederlandse ploeg en daarna drie weken alleen, veel erva ring enkonditie opgedaan. Met vijf tien trainingen van veertien kilome ter heb ik het gevoel, dat ik het langer kan volhouden. En ik ben wel zo egoïstisch, dat ik iedere keer zo hard mogelijk wil zwemmen. Met dat beeld voor ogen is het ook vol te houden. Ik ben parttime-badmeester in het zwembad Den Hommel in Utrecht, ik heb dus mogelijkheden genoeg om te trainen. Het is voor mij een ideale integratie van sport en maatschappij. Met de manier, waarop het in Rus land en Oost-Duitsland gaat, zou ik moeite hebben. In de Nederlandse visie ben je dan gauw uitgekeken op het zwemmen." Voor Fred Eefting hebben de Neder landse kampioenschappen meer be tekenis dan dat ze louter een tussen station op weg naar Berlijn vormen. „Natuurlijk, limieten zijn belangrij ker dan titels, maar ik heb wel dege lijk gericht getraind. Ik moet me in Amersfoort echt waarmaken. De he ren kunnen niet, zoals Enith Brigitha en Annelies Maas, zeggen. „Wij trai nen speciaal voor de WK." nog een heet hangijzer. Na aandrin gen van de dames-TAC verlangt het KNRB-bestuur dat het Triton-meisje Gery Donkervoort wordt overge- transplanteerd naar de Nereus vier ten koste van Suzanne Plessius. Het geen. zoals begrijpelijk, nogal wat emoties heeft veroorzaakt te meer daar Gery Donkervoort er aanvanke lijk helemaal niets voor voelde bij een „vijandelijke" formatie te gaan roei en. Voorzitter Schuckink Kool zal dit weekeinde al zijn overredingskracht, moeten aanwenden om het meisje van gedachten te doen veranderen. Is de uitzending van de dames-acht nog een groot vraagteken. Sietske Boomstra weet in elk geval wel waar ze aan toe is: geen WK. Voor haar wordt de maand november, een zoals alle andere. Het KNRB-bestuur acht te de dubbeltweeformatie die ver der nog wordt „bemand" door Lies- beth Vosmaer niet sterk genoeg om deel te nemen aan de WK. Ondanks de nationale titel, ondanks (of dank zij?) een vierde plaats op de Rotseere- gatta, en ondanks nog een mogelijke vormstijging die tussen nu en novem ber kan optreden. Paul Schuckink Kool: „Ik geloof in dat laatste niet zo. Sietske kan gewoon niet harder. In Nieuw-Zeeland wil het nog weieens zwaar weer worden, nou dan heb je alleen wat aan formaties die geen zwakke plekken tonen. Ik vermoed trouwens, dat Sietske er zelf ook niet meer in gelooft. Het doet me ergens van het hart, want ik het vroeger zelf ook bij Skadi geroeid." Na de internationale wedstrijden in Essen zuUen de WK-roeiers en roei sters ongeveer twee weken rust hou den en daarna wordt de training weer opgepakt. Begin oktober reist de definitieve WK-equipe af naar Nieuw-Zeeland om daar een maand lang een trai ningskamp op te slaan in verband met de acclimatisering. „Er zal dar nog veel geschaafd moeten worder aan de techniek van vele roeiers ei roeisters", zegt bondscoach Iwar Vanier die volgens zijn zeggen wel licht niet meegaat, maar volgens de KNRB wel degelijk zal afreizen naai Nieuw-Zeeland. Hij gaat verder: „Tij dens de Nederlandse kampioen schappen heb ik ontdekt dat d' meeste formaties reeds vroeg met d conditietraining zijn gestart. Hebbei ze toch wat geleerd van andere jaren Niettemin komen diverse roeiers oi andere gebieden nog veel te kort Komt misschien ook omdat er t* vaak van coach gewisseld wordt. II vind dat een slechte zaak. Als coac' weet je toch een Jaar van te voren g dat de WK erg laat vallen en min stens een maand in beslag nemen Sommigen stellen dat ze graag of wintersportvakantie gaan. Dit is vooi mij geen argument. Vind ik slap." MEDEMBLIK De Deen Jorgen Lindhartsen heeft door verdedigend varen in de laatste twee wedstrijder zijn leidende positie in het wereld kampioenschap van de OK jollen bc houden en is gisteren in Medemblik tot wereldkampioen uitgeroepen. D» nieuwe titelhouder kondigde aan da- hij de overstap gaat wagen naar d< olympische Finnklasse. HEIDENKEIM Het geforceerde tempo, waarin bondscoach Ivo Trum bic een bijna geheel nieuw nationaal waterpoloteam moet opbouwen voor het wereldkampioenschap in West Berlijn, dreigt de spelers op te bre ken. In het acht landentoernooi va: Heidenheim leed het zevental op d( tweede dag twee nederlagen. In d. ochtenduren werd tegen Joegoslavit de lijn van het duel tegen Hongarijr een dag eerder doorgetrokken. 4-9 Later op de dag speelde Spanje vee! intelligenter en vooral veel sneller dan het Oranjeteam: 4-8. De manier, waarop Nederland Zich twee dagen in het internationale ge zelschap heeft gemanifesteerd, doet het ergste vrezen. Het spelpeil is ge daald naar een voor Nederlanf onge kend laag niveau. De kansen om zich in Berlijn tijdens de strijd om de wereldtitel te kwalificeren voor d« Olympische Spelen van Moskou ir 1980 via een zesde of zevende plaat: in de eindrangschikking moeten mi nimaal geacht worden. Het Neder lands waterpoloteam telt op Euro pees niveau dit seizoen niet mee en behoort tot de tweede garnituur. De problematiek rond het Neder lands zevental draagt in toenemende mate een psychisch karakter. In con ditioneel opzicht draalt de ploeg met de sterksten mee en werkijver is in ruime mate aanwezig. De acties mis sen echter alle overtuiging, omdat de spelers gebiologeerd zijn door de angt te falen. Niemand van de spelers uit de selectie durft de verantwoording op zich te nemen het bevrijdende- schot te lossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21