Remonstranten spartelen soms tegen Praag zoekt nieuwe contacten met kerken in het westen Wat kan er toch tegen poliovaccinatie zijn? Uit brieven van lezers rv Bijbelse namen in Israël in VANDAAG VOORBIJGANGERS!? VRIJDAG 30 JUNI 1978 TROUW/KWARTET 2 RIJ door A. J. Klei Remonstranten spartelen altijd een beetje te gen, wanneer Je hun voorhoudt, dat zij het meest sjleke kerkgenootschap van ons land vormen Maar als Je bijvoorbeeld weet (en lk weet het sinds een dag of wat), dat de in 1878 gestichte Groningse remonstrantse gemeente pas in 1908 een diaconie kreeg en dat niet omdat arme gemeenteleden om hulp hepen maar omdat er goed aan te verdienen viel als Je dit weet. kun Je toch moeilijk staande houden dat de remonstrantse broederschap overloopt van „kleine luyden Het verhaal over het wonderlijke einde van een diaconieloos tijdperk haal ik uit het boekje, dat de remonstrantse gemeente te Groningen liet verschijnen ter gelegenheid van haar hon derd-Jarig bestaan. Het heet: ..Arminianen in Oroningerland" (voor wie z'n kerkgeschiedenis helemaal kwijt is: we mogen remonstranten ook arminianen noemen, naar de zeventiende- eeuwse Leidse theoloog Arminius. die aan de wieg van de broederschap heeft gestaan). Dit 84 pagina's tellend gedenkschrift opent met een bijzonder boeiend historisch opstel van mevrouw dr. C. E. s Jacob-Visser Mevrouw s'Jacob vertelt dat er ook ..kleine luyden" (zijzelf gebruikt deze aanduiding» wa ren onder de enkele honderden, die in 1878 onder aanvoering van dominee B. J. C. Mossel mans uit de hervormde gemeente van de stad Groningen traden en een remonstrantse ge meente gingen vormen. Maar de sociaal-econo mische samenstelling van de nieuwe gemeente was toch zó. dat zij het dertig jaar lang zonder diaconie kon stellen In 1908 liet een ingezetene van Oroningen een aanzienlijk bedrag na aan de diaconieën van negen met name genoemde kerkgenootschappen. Daaronder was de re monstrantse gemeente, maar de remonstran ten konden hun deel van het legaat niet krij gen, omdat zij geen diaconie In de zin der wet Ds. B. J. C. Mosselmans hadden. Zij hebben toen haastig, een paar maanden na de dood van de erflater, een diaconie overeind gezet. Nu kende, eerlijk gezegd, de Groningse remon strantse gmeente wèl een „Gasthuis- en Onder steuningsfonds". maar dat was er pas gekomen in 1887, toen de gemeente bijna tien jaar oud was. Daarom doet dit fonds, met hoeveel vrien delijke nadrukkelijkheid dr. s'Jacob het ook onder onze aandacht brengt, niets af aan mijn onbevangen kijk op de sjiek der remon stranten. De uittochten aan de rechterkant van de her vormde kerk In de vorige eeuw (afscheiding en doleantie, waaruit gereformeerde kerken en gereformeerde gemeenten van verschillende snit zijn ontstaan) genieten meer bekendheid dan de kleine uittredingen ter linkerzijde. Nu hebben de laatste ook geen machtige bewegin gen teweeggebracht. Kort voordat dominee Mosselmans en de zijnen de Groningse her vormden vaarwel zegden, hadden in Amster dam de gebroeders Hugenholtz de vaderlandse kerk verlaten en een „vrije gemeente" gesticht, welke thans een enigszins verpieterd bestaan leidt. En wat de arminianen in Groningerland betreft, die gaan tegenwoordig arm in arm met de vrijzinnige hervormden, teneinde op de been te kunnen blijven. Het vertrek van een aantal „modernen" uit de hervormde kerk vond zijn oorzaak vooral hier in. dat sinds de jaren zestig van de vorige eeuw gewone gemeenteleden meer te vertellen kre gen bij de verkiezing van kerkeraadsleden en. in 't verlengde daarvan, bij het beroepen van predikanten. Dit bracht namelijk mee dat in grote steden de confessionelen aan het roer kwamen. Amsterdam beriep Abraham Kuy- per, met alle gevolgen van dien, en in Gronin gen bleef dominee Mosselmans als enige mo derne predikant over. met als gevolg dat hij begeerde „het knellend keurslijf van dogma of kerkleer weg te werpen". Dominee Mosselmans en zijn medestanders gingen niet de kant uit van „de vrije gemeen te". welke zich duidelijk als buitenkerkelijk, tenminste als niet exclusief christelijk, aan diende; zij wilden deel uitmaken van een kerk genootschap. Uit deze voorkeur moeten we niet afleiden, dat de jonge remonstrantse ge meente van Groningen er toch nog een paar orthodoxe trekjes op nahield. Dominee Mos selmans zei het zo: „Wie onzer denkt en be kreunt zich nog om de wonderen en de godheid van Christus en de verzoening en zoovele ande re leerstukken meer?" Doop en avondmaal werden beide afgeschaft (hierin is de Groning se gemeente door geen zustergemeente nage volgd) en je kunt je afvragen, waar de wens vandaan kwam om toch bij een kerkgenoot schap te horen. Stellig heeft meegespeeld, dat je in die tijd niet straffeloos als buitenkerkelij ke te boek kon staan. Tot zover uit en naar aanleiding van het waar devolle verhaal van mevrouw s'Jacob in „Ar minianen ln Groningerland". Verder is er een bijdrage van dominee D. G. van Vreumingen, die vroeger de Groningse remonstrantse ge meente diende, over de periode tussen 1953 en 1978. Hij verhaalt met beminnelijke openhar tigheid hoe remonstranten minder geneigd zijn geworden, zich te koesteren in eigen vrijzinnig gelijk, en meer genegen, preken aan te horen die niet louter vrijblijvende stichtelijkheid bieden. De tegenwoordige voorganger der Jubilerende gemeente, dominee C. Beukman, leverde twee artikelen voor dit gedenkboekje. In het eerste houdt hij zich bezig met de vraag, waar de (Jonge) mensen die rüet meer ln de kerk komen, geestelijk onderdak hebben gevonden, ln het tweede met „Werkmethoden van christelijke gemeenschappen". Ook zijn opstellen kunnen „Arminianen in Groningerland" van nlet-Gro- ningse en niet-remonstrantse lezers veizeke- ren. De in het boekje opgenomen foto's laten bedroevend duidelijk zien hoe (ook) remon stranten in staat zijn, een voornaam kerkinte rieur te laten veranderen in een doorsnee mo derne zaal, compleet met de gebruikelijke plas tiek. Deze laatste opmerking neemt niet weg dat lk „Arminianen in Groningerland eennee, 't woord „sjiek" zal ik niet nóg eens gebrui ken voornóóm boekje vind, dat ik hartelijk aanbeveel. Het is te krijgen door 9,20 7,50 voor het boekje en 1,70 voor portokosten) te storten op giro 879200 t.n.v. Rem. Gem. Gro ningen. Van een medewerker JERUZALEM De modenamen zijn er in Israël uit. Bijbelse na men zijn weer in trek. Een opinie-onderzoek onder de soldaten van het Israëlische leger heeft dat nog eens aan getoond. Voor jongens is de naam Jozef het meest geliefd, gevolgd door David, Mosje (Mo res), Avraham en Ya'a- cov (Jakob). Ook werden de soldaten ondervraagd welke voornaam zij een meisje zouden geven. Geen Moniques, Brigittes en Desirees. Een andere modenaam voert de top aan. De Israëlische sol daten vinden Rina een mooie naam. Zij werd gevolgd door de bijbelse namen Rachel, Esther, Sara, Mirjam, Ruth en Hanna. Maar voor meis jes is er wat meer varia tie. Ook de Kanaaniti- sche naam Anat werd voor haar bekoorlijk ge vonden en natuurlijk Mazal (Geluk). De gemeente als lichaam van Christus, Reveilweek m.m.v. Jan Wil lem van der Hoeven, Evert van de Poll en Herman Goudswaard. 8-15 juli, Kontakt der Kontinenten, Soes- terberg. Inl. en opg. tel. 03429-1318. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 059, Amsterdam. Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Door Rei nier Gosker Koopsompolis (1) Het valt met de belastingmoraal van de heren politici dus nogal mee (ver slag commissie koopsompolissen). Iets anders is: Hoe staat het met de nieuwsgaringsmoraal van de heren Journalisten. Trouw doet deze uitglij der van vooraanstaand Parooljourna list van Wijnen wel erg gemakkelijk af als „borreltafel" Informatie. Geen spoor van kritiek op deze collega. Waar blijft de geloofwaardigheid van de journalistiek in dit land. Hoe moet het publiek voortaan weten of we bij onthullingen met borrelpraat of met werkelijkheid te doen hebben. Van Wijnen heeft m.l. de goede naam van de Nederlandse journalist naar bene den gehaald. Slied recht J. H. Bade Vaccinatie (9) Na duizenden jaren is men er einde lijk in geslaagd deze afschuwlijlce on natuurlijke ziekte te bestrijden. Voor al in het nieuwe testament wordt de onnatuurlijkheid van ziekte in het geheel zo duidelijk gesteld wanneer Jezus zich over de scharen ontfermt en op staande voet tot genezing over gaat. Hij kon het niet aanzien, de ziekte was hem een doorn in het oog. Natuurlijk stelde Hij voorop de om mekeer naar het ware geloof. Alleen deze ommekeer kan nooit een ab stract idee zijn maar gaat vla de mens die van vlees en bloed is. Vergeet men de mens hierbij, dan wordt het on menselijk. Vlaardingen M. Lems PRAAG Begin deze week werd Karoly Toth tot president van de Praagse christelijke vredesconferentie (CVC) gekozen. Karoly Toth, die sinds enige maanden het ambt van bisschop bekleedt in de hervormde kerk in Hongarije, is 48 jaar en een goede bekende in oecumenische kringen. Gedurende de afge lopen zeven jaar heeft hij als generaal-secretaris de CVC geleid. Zijn opvolger in deze functie is de Tsjechische predi kant Lubonir Mirejovsky uit Tabor. Naschrift redactie: Oeldt can Jour nalisten hetzelfde alt teat fan appels QrhnklnnH geldt. namelijk dat een rottend exem- acnoRlar,a plaar een hele mand kan aansteken? Koopsompolis (2) Uw commentaar ten aanzien van het rapport koopsompolissen heeft mij teleurgesteld. Met geen enkel woord wordt in dit commentaar gerept over het feit dat het CDA ten onrechte is beschuldigd; met geen enkel woord is kritiek uitgeoefend op de acties van de Journalist van Wijnen en de belas tinginspecteurs Vanaf de eerste dag na de verschijning van de brief van de belastinginspecteurs heeft de heer Aantjes namens het CDA aangedron gen op een grondig onderzoek. Wij hadden niets te verbergen en dat is nu gebleken (zoals ook in het rapport wordt beschreven). Waarom daar niets over gezegd ln uw commentaar? De commissie toont overduidelijk aan dat alle geuite beschuldigingen en verdachtmakingen laster zijn ge weest, waarom daar niet op gewezen ln uw commentaar? Met name oud- staatssecretaris van Rooijen, die brandschoon uit het onderzoek is ge komen en die het onderwerp is ge weest van schandelijke aantijgingen, wordt met geen woord genoemd in uw commentaar. Waarom toch? Waarom geen woord gewijd aan hen lie hebben getracht uit deze affaire politieke munt te alaan? Het woord .CDA" komt ln uw hele commentaar rüet eens voor, evenmin als een oor- leel over de reactie van de heer Aantjes! drs H. E vend Ijk CDA-kamerlid In het artikel van Aldert Schipper „Rondom onze Middenzee" (Trouwe 28 Juni) wordt vermeld: „Schokland is, nadat het als eiland in de polder van zuidelijk Flevoland verdween, nu tot overmaat van ramp ook gezlg ln de grond te zakken!" Het laatste mag dan wel waar zijn, maar het voorma lig eiland Schokland is niet te vinden ln zuidelijk Flevoland, doch ln de Noordoostpolder. Urk Meindert W. Kramer In zijn verslag over het werk van de CVC in de jaren 1971-1978 ging Karo ly Toth in op de stand van het theolo gisch vredesonderzoek. Het over zicht, dat hij schetste, mondde uit in de stelling dat het oudtestamentisch begrip „sjaloom" geen steun biedt aan de gedachte die sinds eeuwen in de christelijke kerk gehuldigd wordt, dat vrede op aarde niet te realiseren zou zijn. Kort en bondig formuleerde Toth: „Wij moeten het ons inprenten, dat vrede een haalbare kaart is." In het kort memoreerde Toth de be langrijkste ontwikkelingen in de be weging De oecumenische contacten met onder meer de wereldraad van kerken. Pax Christ! en de conferentie van Europese kerken, werden ver sterkt. De CVC hoopt daarmee tevens duidelijk te maken dat de beschuldi gingen aan het adres van de CVC als initiator van een „rode" tegen-oecu- mene, ongegrond te zijn. „De CVC", zo zei de nieuwe president, „is een deel van de oecumene, niet meer en niet minder. Wij zijn een verbindings schakel tussen wereldlijk en geeste lijk oecumenisme geworden". En daarbij aansluitend herinnerde Toth eraan dat de CVC sinds enige tijd als niet-regeringsorganisatie bij de Vere nigde Naties is aangesloten. Tenslotte schilderde Toth de ontwik keling van de CVC als een op Europa geconcentreerde beweging die ln de afgelopen drie Jaar veld gewonnen heeft ln andere continenten. In Azië, Afrika en Latijns-Amerika werden continentale afdelingen opgericht, waarmee de invloed van de derde wereldlanden ln de CVC aanzienlijk vergroot werd. De groei van de CVC is niet overal zo stormachtig geweest als in de derde wereld. Zonder er veel ophef over te maken stelde Toth vast: „Wij maken ons geen illusies, dat de officiële kerken, met name die in het westen, lid zullen worden van onze beweging. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „wij wensen de dialoog met hen op te nemen." „Hoe kan deze dialoog in de toe komst gestalte krijgen?" Bisschop Toth: „Natuurlijk bestaan er talloze contacten. Zo bestaat er een goede verhouding tussen de her vormde kerk in Hongarije, die als kerk lid is van de CVC, en de protes tantse kerken in Nederland. Ook via de wereldraad van kerken ontmoeten wij de vertegenwoordigers van de of ficiële kerken in West-Europa. Maar het zijn met name onze bijeenkom sten in West-Europa die wij benutten om met de officiële kerken in contact te komen. Bij al deze ontmoetingen vindt informatleultwisseling plaats, en wij hechten er waarde aan de kritiek op onze beweging voorgescho teld te krijgen. Wij stellen het op prijs de contacten met de westeuropese kerken te verdiepen en wij nodigen hen daartoe uit". „Drie dagen geleden heeft het Neder landse dagblad Trouw een brief ge publiceerd van vier Tsjechische pre dikanten aan de CVC. Het gaat in deze brief over 11 Tsjechen, die op dit moment In de gevangenis zitten. Hoe reageert u op de publikatie van deze brief?" „Het is vervelend en onverstandig. Natuurlijk zijn wij deze broeders niet vergeten! Maar met het publiceren van de brief zijn zij niet geholpen. Wij zijn op dit punt gevoelig. En ook onze regering reageert gevoelig op zoiets. Het is niet de manier, waarop wij met deze problemen omgaan. Het was onze zorg om de vijfde AlehristeliJke Vredesconferentie tot een succes te maken. Dat is ln elk opzicht gelukt, en zoiets blijft niet zonder gevolgen, ook niet ten aanzien van zulke pro blemen. Ik weet niet of men dit in West-Europa begrijpen wil, maar ook daarvoor zou het contact met de Westeuropese kerk van belang kun nen zijn". „Op een van de persconferenties ont stond een discussie over pluralisti sche opvattingen binnen de CVC. U heeft toen geantwoord dat het ging om een nieuwe ontwikkeling." „Dat klopt. Wij willen het pluralisme niet bevorderen, maar zolang ons doel, namelijk het bewerkstelligen van vrede en gerechtigheid, er niet door geschaad wordt, zijn alle bijdra gen van belang. Zo is de inbreng van de Latijns-Amerikaanse theologen de start van een nieuwe ontwikkeling geweest. Het gaat hier om een theolo gie, die de politieke en economische werkelijkheid in LatiJns-Amerika verwerkt heeft. Wij kunnen van deze theologie veel leren, maar het kan niet gaan om een globale theologie." „Het ging de Latijns-Amerikaanse theologie om meer dan respect. Zij stelden een discussie over de metho de van de theologie aan de orde. Toch is deze discussie niet of nauwe lijks op gang gekomen." „De confrontatie tussen de vertegen woordigers van de verschillende con tinenten is binnen de CVC nog maar net begonnen. Het is een van de posi tieve ervaringen van deze conferentie geweest. En ook deze ervaring is rich tinggevend voor de komende jaren, met name voor de theologische werk groep van de CVC." Ons commentaar staat op pagina 5 door A. Verkuyl Den HAAG Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wtbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM; DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE'ORONINGEM: Posious 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. 8edert jaren heb ik belangstelling voor de samenhang geneeskunde en geloven. En ik ben van mening, dat het ook een arts niet al te gauw geraden is. kritiek uit te oefenen op gewetensbeslissingen van zijn patiën ten. Ik weet wel. dat dat nauw luis tert. Maar aan de andere kant mag ook de arts uiting geven aan zijn gewetensnood, mag en moet hij soms mensen naar anderen verwijzen om dat hij niet aan hun verzoek of eis kan tegemoet komen. En soms is het hem geraden te getuigen van zijn inzicht en te proberen anderen van een. zijns inziens verkeerde, weg af te houden. Momenteel is de vraag aan de orde. wat de ..antivaccinatie-men sen'bezielt, of hun inzicht volledig gerespecteerd moet worden en of hun meningen de toets van een kritiek kunnen doorstaan, die zowel met de medische gegevens als met de bijbel se boodschap wil rekening houden. Naar mijn overtuiging is dat niet het geval in deze kwestie. Verantwoordelijkheid Je beroepen op historische ontwikke lingen. eens gelegde verbanden enz., zoals dat nu gebeurt ln publikatles van de gereformeerde gemeenten, als men b.v. wijst op het gevaar van de poliovacclnatie in het verleden, is mijns Inziens weinig relevant Het gaat erom wat hier en nu ln deze tijd, bij de huidige stand van zaken, onze verantwoordelijkheid is tegenover Ood. onszelf, onze kinderen, de ande ren. En dan kan ik gewoon niet be grijpen. dat Ood mensen aanspoort om maar risico te nemen voor hun kinderen, terwijl Hijzelf mensen de wijsheid gal die ertoe kan leiden, dat zo'n risico vermeden kan worden. La ten we wel wezen: we zijn. om zo te zeggen, de hele dag bezig ons leven en onze gezondheid veilig te stellen, en we laken degenen die deze waarden moedwillig in de waagschaal stellen. Wat is er tegen, als we dat ook doen als het gaat om gevallen, waarin le ven en gezondheid naar mensenbere kening veilig gesteld kunnen worden door een prik of een „suikerklontje met vaccin"? Voorkomen In ons hele leven speelt de preventie, een wel oppassen voor kou vatten, voor overbelasting, stress, geen over maat in eten en drinken enz. enz. een rol. maar ook de secundaire preven tie: de penicilline-lnjectie bij een pas beginnende longontsteking kan ern stig ziek worden of zelfs de dood voorkomen. Mag dat? En als iemand een ongeval heeft gekregen, zal de verpleging alles doen om te voorko men. dat zo iemand gaat doorliggen, infecties krijgt enzovoort. Mag dat? Natuurlijk! Zover mij bekend, heeft men in gereformeerde-gemeentekrin gen nooit gepropageerd om deze vor men van preventie niet toe te passen. En terecht natuurlijk. De Bijbel heeft ook op enige plaatsen in niet mis te verstane woorden ge zegd. hoezeer iemand verantwoorde lijk ervoor is. dat ongelukken voorko men worden. Je mag een blinde niets in de weg leggen (Lev. 19:14). En als een eigenaar weet dat zijn rund stotig is en hij laat het maar zo en dat rund doodt iemand, dan wordt hij met de dood gestraft (Ex. 21:29). Als iemand een huis bouwt en nalaat een borst wering te bouwen en iemand valt eraf. dan heet dat bloedschuld (Deut 22 8) Waar ligt toch het essentiële verschil? Ik vermag het niet in te zien. Toch niet een spuitje ais zodanig? Salk-vaccin Enige cijfers en feiten, zoals deze uit nemend zijn weergegeven in een arti kel van dr. Huisman in Medisch Con tact van 23 Juni 1978, wil lk hier doorgeven. Ter voorkoming van kin derverlamming kan men gebruiken het vaccin dat men in kan spuiten en bestaat uit geïnactiveerd poliomyeli tis vaccin (IVP). Dat bevat de met formaline geïnactiveerde (ln hun groei gestuite) pollovirussen van de drie bekende typen I, II en III. Na 1965 heeft in Nederland niet één met dit vaccin geïmmuniseerd kind kin derverlamming gekregen! Dit vaccin wordt meestal gelijk met difterie- en kinkhoestvaccin toegediend. Er zijn geen complicaties van betekenis be kend op miljoenen vaccinaties. Er kleeft één bezwaar aan: je kunt het alleen goed gebruiken in landen waar tenminste tachtig procent van iedere Jaarklasse gevaccineerd wordt. De onttrekkers of op andere wijze niet- gevaccineerden kunnen een gevaar voor andere niet-gevaccineerden op leveren. Ze vormen de zwakke plek in de beschermende wal. En als er er gens een gemeenschap is. waar velen niet gevaccineerd zijn (ze genieten echter als het ware van de bescher mende wal van gevaccineérden om zich heen!) en er komt daar polio- vaccin binnen, dan slaat dit virus onverbiddelijk toe. Zelf maakte ik polio-gevallen mee van ongevacci neerde volwassenen, die naar landen als Tibet trokken! Dit alles betrof het Salk-vaccin: onge vaarlijk dus, maar niet-gevaccineer- den blijven gevaar lopen door „wilde" virussen en brengen anderen ln ge vaar polio te krijgen. Sabin-vaccin Het vaccin van Sabin (het suikerklontje) bevat verzwakte, le vende poliovirussen, die geslecteerd zijn op afwezigheid van virussen die het zenuwstelsel aantasten. Ook weer van de drie bekende soorten. Het voordeel van dit vaccin is, dat het immuniteit in de arm opbouwt, wat van belang ts om In een gemeenschap de circulatie van het poliovirus te onderbreken. Ook vele anderen wor den ongemerkt en ongewild geïmmu niseerd door ongemerkte en ongewil de besmetting met ontlasting-deel tjes van gevaccineerden. Een enkele maal treden er echter toch verlammingsverschijnselen op bij de geënten. maar dat risico is zeer klein: 1 op 11.5 miljoen gevallen ln Amerika! Het risico van besmetting van buiten bij niet-gevaccineerden is eindeloos veel groter, zoals deze epi demie al wel leert! Dr Huisman zegt, dat in landen met matige vaccinatietoestand het vaccin van Sabin de voorkeur verdient. Bij hoog-gevaccineerde landen (als Ne derland is; 95 procent geïmmuniseer- den onder de kinderen) het 8alkvac- cin (de injectie dus). Het 8alkvaccin is recentelijk nog weer veel verbeterd en dit verbeterde vaccin zou. mits men daartoe bereid is, in de kringen van niet-gevaccineer den een uitkomst kunnen betekenen. Het Sabin-vaccin bewijst echter ook zeer goede diensten. Wil men daar niet aan. dan is het enige mogelijke; niet oververmoeien, uiterste hygiëne. Maar deze maatre gelen hebben nog nooit een explosie tot stilstand gebracht. Herhaling Tenslotte: de huidige epidemie is be trekkelijk mild; geen sterfgevallen, geen heel ernstige verlammingen. Maar het had veel erger kunnen zijn en dat kan zomaar weer gebeuren! De argumenten om je kinderen daarvoor niet te beschermen, moeten wel heel erg deugdelijk zijn. Ik kan èn als A. Verkuyl christen èn als arts de argumenten van de tegenstanders van deze vacci natie niet deugdelijk achten. Ik vind bovendien, dat de leiding van deze bevolkingsgroep niet nu mag zeggen: „het is een heel tere zaak. zoek het zelf in de binnenkamer maar uit." nadat ze zoveel jaren de schare heb ben voorgehouden, dat vaccinatie uit den boze was. Mijn bedoeling is niet, mensen in de schuld te drijven. Nie mand had deze epidemie voorzien. Maar nu deze eenmaal is (en het is niet de eerste die juist deze bevol kingsgroep treft), moet men zich be zinnen, op wat nu. maar ook straks, te doen staat. De heer A. Verkuyl. revalidatie-arts, is oud-directeur van het revalidatie centrum De Hoogstraat te Leersum. an EN ere dof an er ha DA-i zijl raeh roee tar it I t spe ir •nsi n C OM DE WETHOUDER Je zou het zo niet zeggen, maar ons stille dorp is in rep en roer. Als je er overdag doorheen komt zie je niets. Hoogstens hier of daar een paar mensen in gesprek, maar dat is een vertrouwd beeld. Ogenschijnlijk heerst er rust. maar het broeit. En daC^ zal voorlopig nog wel zo blijven. Wat is het geval? Er zijn, zoals in alle dorpen ln ons goede land. gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Nu gaat dat hier bij zulke verkiezingen niet tussen de grote landelijke partijen. We kennen hier lijsten met particuliere namen. Om maar wat te zeggen: lijst Damen, lijstfck Lathouwers enz. Bovendien behoort »eS( ons dorp met twee andere samen tot (ree één gemeente, het is meer een pop; kerkdorp. In het verleden hebben ze hier altijd goed samen kunnen werken met het naburige kerkdorp dat wel groter is dan ons dorp. maar weer aanmerkelijk kleiner dan het dorp waar het gemeentehuls staat enj de burgemeester woont. En nu gaat het om de wethoudersverkiezing. Oi dorp schijnt bij de laatste verkiezingen met 97 opgekomen zijn om maar vooral duidelijk te maken dat we de wethouder die hier woont willen houden. Dat kon in het verleden ook altijd door de kongsie met het kerkdorp hiernaast. Maar daar ligt nu het venijn. De mannen van dat dorp hebben op een enkele uitzondering na gekozen voor de samenwerking met het burgemeestersdorp. En dat heeft kwaad bloed gezet. Het is nu al zover dat de slager uit H., het bewuste doi waar het verraad zit, hier niet meer hoeft te komen. Het probleem snijdt diep in ons dorpsleven. Alles wacht op begin september, want dan worden de wethouders gekozen. Hoezeer het de gemoederen bezig houdt, merkte lk tijdens de voetbalwedstrijden voor het wereldkampioenschap. Tijdens de pauze wisselden de gesprekken onmiddellijk en werd „de kwestie" aangesneden. H. had nu aangekondigd met de mannen van ons dorp te komen praten, maar daar zagen ze hier niet veel ln. Ons dorp in rep en roer. Ik kijk in de grauwe herfstachtige sfeer naar buiten. De harde wind. waarvan het weerbericht sprak, komt al opzetten. Wat zal het worden? De Vietnamezen mogen Cambodja binnen gevallen zijn en Brezjnew mag gezegd hebben wat hij wil, voor ons is voorlopig één vraag brandend; wordt SJef, onze man, opnieuw wethouder, tot heil van ons dorp, of niet? Vf inl iti roi lat ngc Dg gg i2ic tb Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt: H. Talsma tejjj|J Den Bommel; te Hoofddorp: H. v. d.k Giessen te Wolvega. I k Bedankt voor Oud-Beijerland: G. H.[ h van Kooten te Delft. - Afscheid op 2 juli van Jutrijp: L. J.y. Huisman wegens vervroegd emeri taat om gezondheidsredenen; vanL# Rossum: N. W. v. d. Bent wegensL emeritaat; van Wemeldinge; P. PostL, ber. te Nieuw-Amsterdam. jra Intrede te Loenen a.d. Vecht: W. Dek-L. ker uit Sebaldeburen; te Leiden (pas-L toraat dlakonessenhuis): H. B. van 'Lt^ Hof uit Honselersdljk; te Heerde: J.Lr Voordouw uit Rotterdam - IJssel-jy monde. L GEREF. KERKEN Afscheid van Rotterdam-Overschie: Th. de Kok ber. te Epe; van Doorn spijk: j. v. d. Reest ber. te Emlich- je heim (Dtsld). Intrede te NlJkerkerveen (tijdelijke dienst): J. E. Brederveld em. van Lel den; te Pesse: Tj. Hamstra, kand. uit Kampen; te Barchem: (tijdelijke dienst): J. G. Marseille em. pred. vanfH Amsterdam-Slotervaart-Osdorp; te Monster: L. A. J. Wolthuis uit Gees. Aangenomen naar Zwartemeer-Kla- zienaveen: L. van Wijngaarden, kand. te Amstelveen (verb.ber.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Broek op Langedijk: H. W. v. Egmond, kand. te Kampen. Afscheid van Zaandam: J. Klamer ber. te Meppel. Intrede te Bunschoten: H. J. Bege- mann uit Assen-Noord; te Rotter dam-Oost: A. Veefkind uit Rijswijk t- (zh). a; CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot lan delijk functionaris ten dienste van de evangelisatie: J. Kievit te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hoogvliet: D. Hakken berg te Lisse. Da T. Blanksma- van der Zwaag Op 54-jarige leeftijd is in een Rotter-1 dams ziekenhuis overleden mevrouw fe T. Blanksma-van der Zwaag, predi- kante van de doopsgezinde gemeente te Rottevalle. Zij begon haar ambte lijke loopbaan in 1949 te Tjallabert. In 1955 ging zij naar de doopsgezinde gemeente te Texel, waar zij na vier jaar in verband met haar huwelijk haar ambtsbediening neerlegde. In 1964 werd mevrouw Blanksma op nieuw predikante en wel van de ge meente van Twisk/Medemblik/Wie- ringermeer. Vandaar vertrok da Blanksma in 1970 naar Rottevalle. De begrafenis is zaterdag te Plngjum. Dr. G. C. Zieleman Dr. G. C. Zieleman. leraar Nederlands aan de christelijke scholengemeen schap „Johannes CalviJn" te Rotter dam-Zuid. over wiens proefschrift wij ln ons blad van gisteren hebben be richt, is met lof gepromoveerd tot doctor in de letteren aan de rijksuni versiteit te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2