De keeper en het grote doel 9e tekening van een lezer w Commentaar ïformatievoorsprong (1) Kabinet poogt de eindjes aan elkaar te knopen formatievoorsprong (2) Hoogendijk toch getuige ■fiï WWffiTM HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Sint Jans-buien Strandweer prinses juliana verloofd? zedenbederf advertenties sierlijk telefoon kindertrein stalen dorp moederliefde kan geen bloot 1TERDAG 24 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 vertraging waarmee de rege- thans de ombuigingsoperatie idt, werpt (afgezien van de itieke problemen die dit met mee brengt) ook een navrant it op de rol van het parlement, t blijkt dat in zulke situaties volksvertegenwoordiging ge- ongen is tot machteloos toezien dat terwijl er in brede lagen van bevolking sprake is van nogal onrust. at als parlement te doen? De ;ering aanmanen tot spoed? Het iveöé ;t zinloos, tenminste wanneer n bereid is aan te nemen dat de isters echt hun best doen om de problemen te komen. En arom zouden ze niet? Zichzelf vast grondig voorbereiden op de lachtenwisseling met het kabi- ligt daarom nog het meest voor ahand. Het is immers van uiter- groot belang dat een zo in- ^jpende operatie op overtuigen- wijze al-dan-niet wordt ge- nd door onze volksvertegen- ordiging. vaststellende moet het ons ech- van het hart dat het parlement over bitter weinig gegevens chikt om zich als medewetgever controle-orgaan van zijn taken kwijten. De regering daarente- beschikt al weken lang over n kna j zijn ebeurd 11 :hikke fo] iant.' loosterfa, ent. Ikf deren Jam." ands r andei n. Jjudan daar en. het g tot st k uit oor de a gaat verde iar de n de r i. Hij in hui jlavuiz zal d aanzienlijk ruimere inlichtingen. De commissie-Lamers bijvoor beeld heeft uitvoerig de mogelijk heden aangegeven voor ombuigin gen in de sfeer van ambtenaren- voorzieningen en in de sector van de sociale zekerheid. De centraal economische commissie (het Cen traal Planbureau en een aantal topambtenaren) heeft eveneens al weken geleden een rapport uitge bracht over de macro-economische effecten van een aantal beleidsva rianten. En tenslotte blijkt de regering nota bene ook al weer een aantal dagen de beschikking te hebben over de doorberekening van het alternatie ve bezuinigingsplan van de Partij van de Arbeid. Tegen die achtergrond doet het bijna naïef aan van een parlement te verwachten op de valreep vlak voor het reces en met slechts enke le dagen aan voorbereiding nog eens serieus te debatteren over de ombuigingsoperatie van het kabi net. Dat kan eenvoudig niet, tenzij men het parlement ziet als een college dat op gezette tijden „ja" knikt of „nee" schudt. Van een functioneren als medewetgever en controle-orgaan is dan echter geen sprake meer. door Willem Breedveld DEN HAAG Premier Van Agt had maar al te zeer gelijk toen hij zich woensdag na afloop van het Kamerdebat over het uitblijven van de bezuinigingsnota tegenover een beperkt gezelschap de vergelijking veroorloofde: „Ik voel me als een heel klein keepertje in een doel van wel 35 meter breed." Het was Dries weer ten voeten uit; grif bereid om toe te geven dat er fouten zijn gemaakt, maar tegelijkertijd ook begrip vragend voor het onmogelijke van de situatie. Begrip dat hij juist door die charmante ontboezeming vaak nog krijgt ook. Want wie is tot zo'n royale bekentenis in staat? regering had daarom naar onze ning deze stukken al lang naar parlement moeten sturen. Het lement had zich dan de afgelo- weken eveneens serieus bezig nen houden met de bezuinings- •lematiek. Bovendien hadden dan allemaal geweten wat chnisch" gesproken mogelijk is wat niet. Belangengroeperingen Iden dan bezig kunnen zijn met- zoeken naar echte oplossingen, laats van op ruime schaal onrust ien, zoals nu gebeurt. Het kabi- tenslotte had ondertussen zelf kend naar de meest wenselijke vossing ruim kunnen profiteren de meningsvorming in het klimaat waarin nu de bezuini gingsoperatie wordt afgerond is mede vanwege het tekort aan ken nis en een teveel aan geruchten en halve waarheden veel te grimmig. Toegegeven: het probleem zou zich in mindere mate hebben voor gedaan wanneer het kabinet wèl in staat zou zijn geweest een nota op een afgesproken tijdstip bij de Ka mer in te dienen. Maar ook dan blijft gelden dat het parlement heel wat soepeler op de kwestie kan inspelen wanneer het tijdiger over „technische" stukken beschikt. Wellicht dat een kabinet dat even als het vorige zegt de spreiding van kennis hoog in net vaandel te voe ren, daarover eens kan nadenken. Maar zelfs afgezien daarvan had Van Agt nauwelijks een beter beeld kun nen gebruiken om de situatie te ka rakteriseren waarin het kabinet de afgelopen weken langzaam maar ze ker verzeild is geraakt. In de steden kwam het openbaar vervoer plat te liggen, demonstreerden ambtenaren en liep de post niet meer op rolletjes. De vakbeweging veronderstelde bars dat de sociale uitkeringstrekkers het gelag zouden moeten betalen en in het parlement hoonde oppositieleider Den Uyl het „kabinet van de groot spraak", dat naar zijn mening terecht in moeilijkheden is gekomen. Ondertussen vergadert het kabinet bijna wanhopig verder om de eindjes van de bezuinigingsnota aan elkaar te knopen en daarmee van onze werk gelegenheid. Want uiteindelijk is het daar toch allemaal om begonnen. Het doel is inderdaad wel benauwend groot geworden en dat nog wel voor het kabinet het startsein voor de aan vang van de wedstrijd heeft kunnen geven. Gaat er echt gescoord worden de komende weken, of zal het „keep ertje" toch nog kans zien de ballen uit het doel te houden? Waarom? Laten we eerst eens proberen vast te stellen waarom het doel zo groot ge worden is. Simpel is dat niet, omdat er nogal wat factoren in het geding zijn. De voornaamste lijken echter toch wel te zijn de aanzienlijke ver traging waarmee de bezuinigingsnota tot stand komt alsmede de grote be kendheid over de richting waarin het kabinet de oplossing zoekt: bezuini gingen op de sociale verzekeringen, de ambtenarenvoorzieningen en op de overheidsuitgaven, in die volg orde. In zekere zin is het kabinet het slacht offer geworden van lekkages waar door de afgelopen weken nogal wat beleidsstukken op straat zijn komen te liggen. Hoe het daarmee precies zit, zal wel nooit bekend worden. Be wuste lekkages vanuit het kabinet zelf? Lekken bij verontruste Kamer leden of ambtenaren? We weten het niet. De regering zit er in ieder geval wel mee. gegeven ook haar serieuze overweging de BVD bij de opsporing in te schakelen. Gelukkig beperkte het kabinet zich tot een verscherping van de controle-maatregelen en een doodgewoon onderzoek door de rijks recherche. Want bij inschakeling van de BVD ontstaat gemakkelijk het kli maat van een heksenjacht. Resultaat Het resultaat van de lekkages is in ieder geval wel geweest dat de ambte- narenorganisaties voortijdig werden gealarmeerd en de vakbeweging een nauwkeurig inzicht kreeg in de om vang van de bezuinigingen in de sec tor van de sociale zekerheid. Alles bij elkaar schiep dat een klimaat, waarin de ambtenarenbonden nu al (dus nog voor de beraadslagingen in het kabi net zijn afgerond) op grote schaal protesteren. Een klimaat ook, waarin oppositieleider Den Uyl onweerspro ken de stelling kon poneren, dat dit kabinet bezig is de koopkracht van de sociale minima aan te tasten. ringe wensen van Albeda de koop kracht van uitkeringstrekkers, zeker die van de minima, te garanderen Die garanties zouden vastgelegd moeten worden in een nota over het inkomensbeleid. Aldus krijgt in de visie van Albeda de bezuinigingsnota samenhang met het inkomensbeleid. Bovendien bepleitte hij een meer al gemene samenhang met maatschap pijverbetering. Vandaar zijn wens te gelijkertijd met de nota het tweede deel van de vermogensaanwasdeling bij het parlement in te dienen. Die wensen had hij al eerder bekend ge maakt. De geluiden in de vakbewe ging noopten hem tot een krachtiger stellingname. Geen geringe wensen, zeker niet voor de WD-partner in het kabinet. Ook niet gering voor minister Andriessen (financiën), omdat de door Albedr gevraagde garanties een stuk zekei heid aantasten van het bezuiniging; pakket. Aantjes schaarde zich dez week in de Tweede Kamer onomwoi den achter de wensen van Albeda. D VVD-fractievooreitter Rietkerk blee tegen die stellingneming slechts ee uiterst zwak verweer te hebben. In d wandelgangen viel de spottende 01 merking: „Sommige mensen groele in hun functie, maar Rietkerk krimp erin." En achter de regeringstafel zat „keer er" Van Agt. Hij was zich terdei bewust van de moeilijkheden die c hem afkwamen. Het doel is inde daad wel benauwend groot geworde Wellicht vermag de premier krac) putten uit de finale Nederland-Argei tinië zondagavond. Waar het er eerst nog op leek dat dit alles het kabinet niet van zijn stuk vermocht te brengen, gebeurde dit uiteindelijk toch. Zo bereikte het ka binet eerst nog in bijna stoïcijnse rust een akkoord over de vier miljard gul den aan ombuigingen die in de sector van de sociale zekerheid gerealiseerd zouden worden; hield het kabinet vast aan een aanzienlijke ingreep in de ambtenaren voorzieningen, ook al liet Wiegel hier zijn eerste steekje van een half miljard vallen. De problemen begonnen pas goed toen het kabinet het eens moest wor den over de bezuinigingen op de de partementen. Minister Pais (onder wijs) bleek de grote moeilijkheid te zijn. Hij weigerde voldoende in te f leveren met als voornaamste argu ment dat dit ten koste zou gaan van de werkgelegenheid in het onderwijs. Hij kreeg echter maar bitter weinig steun. Het CDA wilde de super-puln- ruimer van de WD laten bloeden en Wiegel van zijn kant voelde er weinig voor zijn partijgenoot de hand boven het hoofd te houden. Pais had zich al te veel met zijn zaken bemoeid en bovendien zou hij voor tegemoetko mingen aan Pais extra moeten bloeden. Schild Vechtend met de rug tegen de muur gebruikte Pais daarom zijn staatsse cretaris De Jong als schild. Op zijn terrein zouden de bezuinigingen zich moeten toespitsen. De Jong bedank te daar echter feestelijk voor en dreigde met aftreden. Pais restte toen niet veel meer dan zelf met aftreden te dreigen met het gevaar voor de werkgelegenheid in het onderwijs als voornaamste argument. Dat kon Al beda echter weer niet over zijn kant laten gaan. Sindsdien vermenigvuldigden de pro blemen zich snel. Het zou te ver voe ren de verwikkelingen hier precies uit de doeken te doen. De grote lijnen ervan zien er als volgt uit. Albeda zou Pais te hulp komen met gerichte steunmaatregelen. Die wens tastte echter weer de 1 miljard gulden aan die het kabinet in het kader van de commissie-Hofstra gereserveerd had voor het bedrijfsleven. De redenering is nu, dat het kabinet met de bezuini gingen al genoeg doet voor het be drijfsleven. Samenhang Andere complicaties zijn de niet ge- AMSTERDAM (ANP) Ferry Hoo gendijk zal toch moeten getuigen in de KGB-zaak. De Amsterdamse rech- ter-commissaris, mevrouw mr. E. van Schaardenburg, heeft gisteren be schikt dat de hoofdredacteur van El- seviers Magazine niet het recht heeft zich aan deze plicht te onttrekken op grond van „onbekwaamheid". Hoogendijk weigerde in maart van dit jaar voor de zoveelste maal mee te werken aan het nu al drie jaar slepen de voorlopig getuigenverhoor, dat eens begon als inleiding op een door het toenmalige PSP-Kamerlid Bram van der Lek tegen de uitgeversmaat schappij Bonaventura aan te span nen procedure. Aanleiding was een bericht in EM, dat zei te beschikker over een lijst met Nederlanders die ii dienst zouden staan van de KGB, de Russische geheime dienst. Later schreven de dagbladen De Stem en De Limburger dat Van der Lek op deze lijst zou voorkomen Hoogendijk weigerde aanvankelijk te getuigen op grond van het verscho ningsrecht, maar nadat dit in laatste instantie door de Hoge Raad was verworpen kwam hij met het verweer dat hij „onbekwaam" zou zijn te ge tuigen. Dit omdat hij als vertegen woordiger van Elseviers uitgeefster Bonaventura, partij zou zijn in het proces. (ADVERTENTIE) itel in geeft Het wil ni( Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. AnniüM Tirg [KABINETI Je hebt Sint Janskruid en Sint Jansuitjes, er is echter ook- Sint Jansregen. Vandaag zullen we daar met z'n allen ge tuige van kunnen zijn nu de aan voer van buien, begeleid door een stormachtige westelijke wind aanhoudt. Onze voorvade ren waren allerminst enthousi ast over nattigheid op 24 juni. „De regen van Sint Jan, de oogst bederven kan", voorspelden ze en „Als het regent op Sint Jan, regent het 40 dagen lang". In Duitsland had men de volgende kijk op de wijze van distribue ren: „Vor Johannistag bitt'um Regen, nachher kommt es unge- legen". (Vraag gerust om regen vóór 24 juni, nadien komt het niet gelegen meer). U kent mijn standpunt: deze re geltjes zijn folkloristisch gezien leuk, wel aardig om na te gaan wat ze waard zijn, voor de rest kun je er profetisch niet mee uit de voeten. Reeds vóór de christe lijke tijd was 24 juni een feest dag. De zon bereikte immers haar hoogste punt en de mensen in vroeger eeuwen gaven uiting aan hun vreugde daarover. Bij de kerstening hield men wijse lijk de als vreugdebetoon be doelde gebruiken in ere en wijd de deze dag aan Johannes de Doper. Op Sint Jan worden in verschillende plaatsen nog vu ren ontstoken, terwijl in Lim burg en Brabant Sint Janskran- sen worden opgehangen. In La ren werd of wordt misschien nog wel een Sint Jans Processie ge houden. Huissen (Gld.) organi seert op deze dagen spiegelge vechten: een jaarlijkse traditie die aan het beleg en ontzet der stad Huissen in 1502 herinnert. Ze worden een dag na het vogel schieten gehouden. Nu we toch helemaal op de oude toer zijn geraakt nog even dit: de zondag na Sint Jan wordt een der oudste volksfeesten in ons land gehou den namelijk de „opperid" op Terschelling, dat is een plezierritje in de hooggewielde fleurige beschilderde boerenwa gens. De trekharmonica ont breekt niet. Ne de rekening en verantwoor ding over het regenwater giste ren: Bussum meldde zich vrij dagmorgen met 21 mm etmaal regen, in Herwijnen viel vrijdag avond 20 mm, Huizen 14 mm, Roosendaal 8 tot 9 mm, Haarlem 16 a 17 mm maar dan in twee dagen. In Deurne (Noord-Bra bant) viel 3 /2mm stortregen in tien minuten bij windstoten van 72 kilometer per uur en enke le natte sneeuwvlokjes tussen de regen, duidelijk waargenomen door Herman Kruiswegt, die de temperatuur als een steen zag vallen van zestien naar elf gra den. En nu maar weer wachten op de welbekende kritische no ten uit De Bilt. De weerkaarten vertellen dat we dit weekeinde aan de leiband van de Schotse depressie (989 mb) blijven lopen, met als gevolg aanhoudend buien, ook opkla ringen en koel weer maar na maandag kan toch een langzaam herstel naar minder onstandvas tig weer mogelijk zijn uitlopend op middagtemperaturen van twintig tot tweeëntwintig gra den bij zuid tot zuidoostenwin den. Drukverdeling k l'americain voor woensdag 28 juni 's mid dags: restantdepressie Zuid-En- geland; zonnig hogedrukgebied Scandinavië en boven Zuidoost- Europa met uitloper in de rich ting van Noordwest-Duitsland. Aanhoudend onstandvastig met buien, later vooral in het binnen land. Aan zee dan wat meer zon. Krachtige, af en toe stormachti ge zuidwest tot westelijke wind, lucht zestien tot zeventien gra den, zeewater veertien tot vijf tien graden. Verdere vooruitzich ten: eerst nog onstandvastig, la ter wat meer zon en minder buien. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven den Hefder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZUrlch Istanbul Tunis regenbul onweer regenbul regen zwaar bew. regenbul regenbui regenbui regenbul regenbui regen onbewolkt onbewolkt regenbul regenbul zwaar bew. zwaar bew. onweer regen zwaar bew licht bew onbewolkt geheel bew. regenbui regenbul Ucht bew onbewolkt onbewolkt onweer licht bew onweer regenbui onbewolkt onbewolkt half bew licht bew. half bew. onbewolkt HOOGWATER Zondag 25 juni. Vllttlngen 8.02- 18.19, llaringvlieOluiirn 6 25-18.19. Rotterdam 8.28- 20.36. Srhrvrningrn 7.08-19.38. IJmuiden 7.48-20.18. Den Helder 12.04-, llarlingen 2.00-14.22. Delfiiil 4.10-18.18. HOOGWATER maandag 28 juni. VIHaingen 6.13- 19.10, Haringvlieltluiien 7.16-10.45, Rotterdam 0.19 21.25, Srhrvrningen 7.58-21.25, Srheveningen 7.56- 20.27. IJmuiden 8.40-21.II, Den Helder 00.08-12.42. Harlingen 2.44-15.04, Delfzijl 5.01-17.08 Muziek] 1/érablt tc-seir. K) Klei azine. I) Wee (K) WK fK) De Het grote nieuws, dat in de juni maand van 1928 vrijwel dagelijks in de kolommen van de Nieuwe Haagsche Courant aandacht kreeg, was de vermissing van de Italiaanse Noordpoolonderzoe- ker Nobile en zijn complete expe ditie. Diverse landen rusten ex pedities uit om Nobile en zijn mannen te redden, maar aanvan kelijk weten ze niet waar ze in het uitgestrekt poolgebied moeten zoeken. Radio-amateurs vangen berichten op die de volgende da gen weer worden tegengespro ken, kaartjes worden afgedrukt met de route die de onderzoeker moet hebben gevolgd. De Itali aanse majoor Maddalena is de eerste die Nobile's kamp vanuit de lucht ontdekt. Hij gooit provi and en uitrustingsstukken uit en dan kan het echte reddingswerk beginnen. Ook de poolonderzoe- kers Nansen en Amundsen ne men op eigen houtje aan de ac ties deel. Nobelprijswinnaar Nan sen trekt zich al gauw terug. Amundsen verongelukt met zijn vliegtuig op het drijfijs ten noor den van Spitsbergen. Als Nobile veilig in Italië thuiskomt, ziin de Noren woedend: de poolvluchten van Nobile hebben al te veel slachtoffers geëist, vinden ze. We zitten inmiddels dus weer midden in het vijftig jaar oude „nieuws" uit de Nieuwe Haag sche Courant, en daar gaan we tot de laatste letter van deze ru briek mee door. Uit de berichten van een halve eeuw geleden springt nog een „laatste nieuws" van 1 juni 1928 naar voren: „Prin ses Juliana verloofd? De Gazette van Antwerpen die gisteren ver scheen, bevat het opzienbarende bericht dat H.K.H. Prinse Julia- nan verloofd zou zijn met Prins Hendrik van Engeland, den der den zoon van het Engelsche ko ningspaar. Een artikel daarover was verlucht met de foto's van de Prinses en van den Engelschen prins in sportcostuum. 't Is altijd wel wonderlijk, dat de bulten- landsche bladen zoo nauwkeurig op de hoogte zijn met ons Hofleven. In hoeverre het bericht eenige grond van waarheid in de toekomst zal blijken te bezitten, is moeilijk te zeggen. Al te veel gewicht zullen wij er nog maar niet aan hechten. Als wij alle berichten omtrent een a s. huwe lijk van onze Prinses hadden wil len aanvaarden als serieus, dan hadden wij al een heel rijtje can- didaten gehad. De tijd zal 't leeren!" In deze junimaand krijgt rijks bouwmeester J. A. J. Vrijman eerherstel, dankzij de tweede ka mer die zich als één man achter de motie-Van Schaick (r.k.) schaart, waarin volledige rehabi litatie en financiële genoegdoe ning voor deze verdienstelijke hoofdambtenaar (35 dienstjaren) wordt geëist. Vrijman is op dat moment al veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest dat ruim een jaar geduurd heeft wegens formele overtreding van de straf wet. De rijksbouwmeester had (zoals volgens de krant in die jaren heel gebruikelijk was) gel den uitgegeven die nog niet op de begroting stonden, om met de bouw van een ziekenhuis in Lei den te kunnen doorgaan: de bouw zou anders veel te lang moeten worden opgehouden. Een volijverig ambtenaar van finan ciën had dat ontdekt en was er mee naar justitie gestapt, waarop Vrijman onmiddellijk achter slot en grendel was gezet. Amsterdam kreeg zes nieuwe stoomponten voor de dienst over het IJ, Den Haag zijn eerste stop lichten („lichtsignalen"), de Rot terdamse raad keurde de bouw van de Bijenkorf goed, en Sche- veningen vierde met een tentoon stelling zijn eeuwfeest als bad plaats. Voor de christelijke burgemees ters en gemeentesecretarissen hield tweede kamerlid prof. dr. H. Visscher een vlammend be toog over „de roeping der Chris telijke Overheid tegenover het voortwoekerend zedenbederf in het maatschappelijk leven." On der meer sprak de professor: „Ons leven staat in het teeken van arbeidsverdeeling en sociali seering. Het evenwicht is verbro ken tusschen begeeringsvermo- gen en de krachten van lichaam en ziel. Wij leven in den voor avond van een groote zedelijke revolutie. Als Christenen moeten wij ons tegen het bederf met alle macht verzetten, maar tevens ontroert 't ons, dat wij zoo wei nig kunnen doen omdat bederf in zijn vaart te stuiten." „Een goed tehuis gevraagd in een Burgergezin, G.G voor een meis je van 14 jaar (zenuwpatiënte). Overigens gezond „Gevr. een bekw. Meid-Huishoudster, zeer goed k. koken en genegen eenig huisw. te verrichten. Hulp van 2e m. een werkster. Klein gezin." van Posterijen en Telegrafie voerde het eerste gesprek met zijn Spaanse collega in het Frans, want het Spaans was hij niet machtig. „In overleg met de Duitsche ad ministratie is besloten de tele foongeleidingen van Amsterdam en 's Gravenhage naar Crefeld door te trekken tot Dusseldorf. Verwacht wordt dat op deze wijze van de verbinding een grooter gebruik zal worden gemaaktIn deze zelfde maand werd ook de telefoonverbinding met Spanje geopend. De directeur-generaal De krant laste in deze junimaand twee extra propagandaweken in. Wie een nieuwe abonnee aan bracht kreeg „twaalf sierlijke li monadeglaasjes" cadeau en wie er twee wist te strikken ontving er zelfs een „heele flesch prima limonadesiroop" bij. De nieuw abonnee moest wel een abonne ment voor minstens een jaar ne men. anders gingen de sierlijke limonadeglaasjes de neus van de aanbrenger voorbij. „De Hongaarsche Kinderliga be richtte ons. dat het aantal aan vragen van Hollandsche pleegou ders om voor een paar maanden hun Hongaarsch kind weer te hebben, rechtstreeksch in Boeda pest gevraagd, zoo groot is, dat de Liga dezen zomer toch een kindertrein zal laten loopen. Waar anders toch een leege trein uit Boedapest komen zou om nog hier aanwezige kinderen af te ha len. meent de Liga het voordeeli- ger en nuttiger de aangevraagde kinderen te laten meekomen. Wij vestigen er de aandacht op. dat de trein in begin Septem ber teruggaat en dus In geen ge val de vacantlekinderen mogen blijven. Tevens wordt verzocht in September de hier nog aanwezige Hongaarsche kinderen terug te zenden naar hun land". Een re tourtje Boedapest-Utrecht kost te toen voor kinderen van 16 en 17 jaar 50. en voor de Jongsten zelfs maar 21. „Een der attracties van de land bouwtentoonstelling te Leipzig is een dorp, geheel van staal. Van de grootste hofstede tot het kleinste hutje, ls alles van staal, ook de inrichting. Als de voor deden worden aangeprezen: de minimum verzekeringspremiën, daar brandgevaar zoo goed als uitgesloten is; de mogelijkheid om zeer snel te bouwen: binnen drie weken was het geheele dorp ■gemonteerd'; de goedkoopte van het materiaal, dat een massapro ductie moogelijk maakt". „De vrouw die haar kindje wou halen" stond er boven een be richt over een ongeluk. De be doelde moeder wilde haar kind ophalen dat aan de overkant van de straat in een plantsoen speel de. maar keek niet uit en werd door een auto aangereden. Ze liep maar lichte verwondingen op en kon. na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis. „Moe derliefde is een goed ding, maar moet gepaard gaan met oplet tendheid", schreef de krant ver manend. Heel vreemd doen deze regelma tig terugkerende mededelingen aan: minister kan naar friesland, minister kan naar sittard, minis ter kan naar drente, alles zonder enig onderscheid tussen hoofd en kleine letters. Om zulke kop pen te begrijpen want tenslot te kan iedereen die dat wil, naar drente. friesland of sittard moet Je wel weten dat het hier om de vader van Wim Kan ging. die in die Jaren minister van bin nenlandse zaken was. „Het keizerlijk departement te Tokio heeft bepaald, dat de cos- tuums die gedragen zullen wor den dóór de dames van het Corps Diplomatique bij gelegenheid van de keizerskroning. In over eenstemming moeten zijn met de Japansche zeden. De gedécolle teerde Japonnen zijn dat niet en harmonieeren evenmin met den stijl der classleke ceremonies". De krant zette als kop boven dit bericht. „Japan geeft een goed voorbeeld".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5