iets geleerd, el opgemerkt' (Argentijnen lonken laar Spaanse clubs Vreugde om niets Gonella leidt finale ,n Zwartkruis geeft 'machtsovername' toe Solidariteit fitte premie ligt te wachten na zege in finale rtin Vianen iner Telstar Nederland zou gediskwalificeerd zijn Linemayr en Barreto assisteren Italiaan Resolutie VN op TT al in vergetelheid Paul Wellens wint Zwitserse Ronde p ;RDAG 24 JUNI 1978 SPORT TROUW/KWARTET 29 ir Matty Verkamman 47V# ins ir/f 30»/. C 2*3/4 lr 79'/. I 20 i 183/. 34»/. 543/rfi T> 37'/. 13*/. 48'/* 45 73/4 83/4 42»/. 253/4 29'/i c 36 *3 16»/. 21V. 34'/* f 18»/. 673/4 51'/. INOS AIRES Jan Zwartkruis is (veel) meer dan de assistent van Ernst Happel geweest iet wereldkampioenschap voetbal, dat morgen in Argentinië-Nederland z'n climax krijgt. Ie samenwerking tussen deze volstrekte anti-polen bijna ten einde is, heeft de tweede man verrassenderwijs toegegeven. Zwartkruis leverde gisteren een sprekend voorbeeld van zijn e inbreng toen hij zei: „Na de eerste ronde heb ik de coaching overgenomen. Vanaf de strijd tegen Oostenrijk." Hoewel opmerkelijk, wilde de (vermoedelijk) aanstaande bonds- h toch niet teveel belang aan die ontwikkeling hechten. £1_ el heeft gedurende dit toernooi teeds de opstelling voor zijn re- ig genomen. In dat opzicht was e eerste verantwoordelijke. „We geen vrienden voor het leven rden. Dat zal duidelijk zijn," zo rde Zwartkruis de niet altijd itbare samenwerking met de zo jls ondoorgrondelijke en nurkse el. „Ik heb zelf deze situatie tijd geschapen, dus daarom kan gemakkelijk tegenover staan, ik zou dit nooit meer doen. Je de kans dat je eigen kleur verlo- r iat. Je moet oppassen dat je 'schertsfiguur wordt." at Happel vorige week ook wel wilde dat hij „dit nooit meer 97 00 92 60 103 30 96 00 HAAG De PvdA-frak vindt dat er geen officiële derlandse vertegenwoordi- s aanwezig mogen zijn bij prijsuitreiking aan de fina- en van het wereldkampi- ïschap voetbal'in Argentinië president Videla zelf de prij- n uitreikt. >k het solidariteitskomitee iderland-Argentinië (SKAN) eft het Nederlands elftal ge- aagd „zijn solidariteit te to il met het onderdrukte Ar- ntijnse volk". Het SKAN eft een telegram verzonden n de Nederlandse delegatie der in Argentinië zou doen", mag worden aangenomen dat er de afgelopen weken aardig wat stormpjes tussen de beide heren heb ben gewoed. Zwartkruis: „Er zijn veel meer conflictsituaties geweest dan er naar buiten zijn gekomen. Het is na tuurlijk eigenbelang geweest dat de problemen binnenshuis zijn geble ven. Want het uitgangspunt was al tijd dat het teambelang niet ge schaad mocht worden. Maar er waren harde lijnen, die tegenover elkaar kwamen te staan. Wie dan won? De ene keer Happel, ik de andere keer". Ondanks de problematische coöpera tie, is het eindoordeel van Zwartkruis over Happel positief. „Geloof me. hij heeft iets van een magiër. Ik heb nog nooit een trainer met zo'n natuurlijk leiderschap meegemaakt. Zonder woorden treedt hij dwingend op. Je moet hem meegemaakt hebben om er over te kunnen oordelen. Deson danks is Happel door een verschrik kelijk diep dal gegaan tijdens die drie wedstrijden in Mendoza. Maar dan werpt hij een facade op, die kennelijk er van uitgaan dat een profvoetballer zelf maar uit zijn problemen moet komen. Ik heb daar niets van geleerd, het alleen maar gesignaleerd." Toch noemt Zwartkruis zijn relatie met Happel op dit moment „beter dan hij ooit is geweest." „Er is sprake van een groeiproces. Het is een aftas ten van eikaars zwakke en sterke punten geweest. Happel duldt in principe niemand naast of boven zich. Zo is zijn karakter. Zonder aan- ziens der persoon kan hij riicksichtlos te werk gaan. Waarbij hij het voor deel heeft gekregen. Voor hem was er nooit enige reden om naar een tweede man te luisteren." Toen Happel op technisch en tactisch gebied evenwel enkele malen zijn visies voor de (bete re) van Zwartkruis moest inleveren- .groeide waarschijnlijk pas het we derzijds respect Zwartkhiis: „Ik vind dat iedereen recht heeft op een eigen mening. Wanneer mijn assistent een eigen vi sie heeft, dan waardeer ik dat alleen maar. Bij Happel ligt dat dus anders. Hoewel het mij typisch genoeg wel is opgevallen dat hij behoefte heeft aan een klankbord." Zwartkruis vindt dat hij in elk geval geen schertsfiguur is geworden. „Ik heb op cruciale momenten ontzet tend veel moeten verwerken. Maar het is allemaal niet tevergeefs ge weest. Ik ben toch voldoende aan mijn trekken gekomen. De selectie is honderd procent de mijne. Toen Neeskens, Rijsbergen en Suurbier wegvielen, zijn er zonder veel compli caties drie uitstekende vervangers naar voren gekomen. Die geslaagde inbreng vari die spelers beschouw ik als een persoonlijke triomf, daar ben ik verguld mee. Anderzijds ls het de klasse van Happel dat hij zo lang achter zijn eigen keuze blijft staan. Dat doe ik zelf ook. Maar iedereen heeft zijn eigen voorkeur." Over de conflicten wil Zwartkruis niet uitwijden, op twee voorbeelden Jan Zwartkruis (midden): „De ene keer won ik, de andere keer hij.' na. „Dat drie-vijf-twee systeem tegen Oostenrijk in Wenen heb ik nooit begrepen. Dat moet ik dan ook kun nen zeggen. Dat heb ik zeer bewust gedaan. Uit bepaalde uitspraken van Happel heb ik toen de tegenstelling geproefd. Maar dat doet mij verder niets. Want een harmonie op basis van ouwe jongens krentebrood, daar heb ik niets aan". Eerder kwam het ook al tot een woor denwisseling tussen beide trainers. Zwartkruis: „Het is al begonnen in de eerste trainingsweek, toen ik op27 spelers rekende en er uiteindelijk maar tien kwamen. Happel heeft toen gezegd dat die week hoe dan ook moest door gaan. Daar begin ik niet aan, heb ik hem geantwoord. Toen Ruud Krol en Wim van Hanegem zelf om die stage vroegen, kwam de zaak anders te liggen. Toen pas kon ik eisen dat die groep er ook echt tegen aan zou gaan". De ervaring op dit wereldkampioen schap, heeft Zwartkruis er nog eens van doordrongen dat het vak van toptrainer meedogenloze kanten heeft. Omonwonden stelt hij (in rela tie tot de figuur Happel): „Hoe hoger je stijgt op de ladder als coach of als speler, hoe a-socialer je je moet op stellen. Op zichzelf ius dat niet moeilijk. Dat kan iedereen. Maar het gaat erom in hoeverre je de normen voor jezelf wilt verleggen; of je nog achter jezelf kunt staan. Jekunt Happel wat dat betreft niet met mij vergelijken, maar ook niet met, pakweg, Spitz Kohn. Het is wel een wereld die ik ken. Ik heb hier niets aangetroffen dat ik niet kende. In die jungle heb ik tenslotte, welis waar op een andere plaats, ook 20 jaar gewerkt Als ik bondscoach zou worden, dan kwam ik niet in een onbekende sfeer terecht". „Soms een keiharde zaak", noemt Zwartkruis het profvoetbal. „Neem zo'n Wim Rijsbergen. Die jongen zit helemaal kapot. Ik heb hem als een echte prof meegemaakt, maar nu is er voor hem een wereld in elkaar ge stort. Ik heb bij voorbaat gezegd dat ik me niet in de rol van elftalbegelei der zou laten drukken. Dat kon niet: op het enemoment keihard op het veld, even later de man die de Jon gens moet opvangen, dan zou ik met dubbele tong moeten praten. De spe cialist die boven de partijen staat (de chef d'equipe - red.) die mis ik hier wel heel erg. Die kwestie-Rijsbergen is het ergste wat ik hiermeemaak. Ik kan me er niet mee bezighouden en ir Johan Woldendorp RSEI ilg gem stocks- 1064 INOS AIRES Het lieve sommetje van 225.000 gulden op de spelers van de Argentijnse selectie te wachten, ;<)en zij er morgenavond in slagen om ten koste van Neder- wereldkampioen te worden. Afgezien van het feit, dat een rsnee gezin uit het organiserende land tot in lengte van op een dergelijk bedrag kan teren, staat de geprogram- rde beloning natuurlijk in geen enkele verhouding tot het idene in de afgelopen drie weken. 1600 13 70 1370 17 55 16 70 12 58 XJRAN' NDSEI O w i uinde 77 4) Cevr. I 1050 1280 310 55 72 >9 06 10 09 17 55 57 25 8 74 15 42 twee ploegen, die de eindstrijd ;n dringen, zijn in wezen anti sten. Enkele scheidsrechters en met tijdelijke verlammingsver- nselen kampende Peru effenen lad voor de gastheer, terwijl Ne- nd zijn verrassende opmars ei- jk aan Iran dankt, dat zo beleefd om Schotland een punt af te elen. Die constateringen kun- zelfs niet worden weggepoetst het eeuwige cliché „zonder ge- aart niemand wel" Argentijnse volk ziet het uiter- anders. Niet geremd door het ogen om de verrichtingen van de jaagde herten van trainer Cesar >tti tot redelijk normale propor- e relativeren, viert het al enkele n feest. Menotti houdt het na dit utsend slechte toernooi voor ge- - evenals tien collega's van hem )ch zal ongetwijfeld als straat- in de harten van de Argentijnse lalfanaten blijven voortbestaan le grootste volksheld sinds de idarische Evita Peron. Menotti, sijn lengte van 1.90 meter en zijn blonde haren allerminst ogend n Latijns-Amerikaanse voetbal- r, heeft jarenlang niets aan het over gelaten, maar zegt nu zijn vol te hebben van voetbal. Nlet- duiken er hardnekkige geruch- p. dat hij de faam die hij tijdens VK veroverde, het komende sei- in Spanje te gelde gaat maken. IEN Martin Vianen, de oud- ian van ADO en Holland Sport, bij de Velsense eerste divisie- Telstar een eenjarig contract als er ondertekend. De Hagenaar is pvolger van Petescu, die naar a vertrok, terwijl Peters na in- risatie ervan afzag en Van Door- el door AZ '67 aan zijn contract aden werd. in slaagde kortgeleden in Zeist de A-licentie. Contractueel was og een jaar verbonden aan de se eerste klasser Lenig en Snel. 1 bestuur van deze vereniging 1 Ie echter alle begrip voor de po- erbetering van Vianen ilptrainer is Hans Jimmink aan- tken. De 25-jarige Amsterdam- iie evenals Van Doorneveld bij 1 als hulptrainer werkzaam was, een eenjarige verbintenis on- tend Hetzelfde geldt uiteraard voor een aantal van zijn pupillen. De overwin ningpremie van honderdduizend vrij harde Amerikaanse dollars is in feite een soort aanbetaling voor de vette contracten, die in de Spaanse compe titie voor het oprapen liggen. Het Iberisch schiereiland is. bij gebrek aan eigen prestaties in dit toernooi, een mekka voor topvoetballers met een andere nationaliteit geworden. Hans Krankl wordt begeerd door een paar clubs, Klaus Fischer (de Duitser, die in Argentinië alleen opviel door niet te scoren) lonkt naar Barcelona en de Argentijnen Daniel Bertoni (Se- villa) en Alberto Tarantini hebben reeds een nieuwe dimensie aan hun carrière toegevoegd. De laatste moet alleen nog even een geschikte club uitzoeken. Voor Tarantini is een buitenlands contract pure noodzaak geworden. Als enige deelnemer aan dit toernooi staat hij bij geen enkele vereniging op de loonlijst. Tarantini: „Mijn geval is uniek in de Argentijnse voetbalge schiedenis. Ik heb twee jaar bij Boca Juniors gespeeld, maar kreeg eind vorig jaar moeilijkheden over de ver lenging van mijn contract. Ik wilde meer verdienen dan de club mij bood. Vandaar, dat Boca Juniors wel aan spraken kan maken op een deel van mijn transfersom. Ik liep door die beslissing natuurlijk het risico, dat ik geheel buiten het beeld zou raken. Normaal gesproken maken spelers, die geen vereniging hebben, geen en kele kans om opgenomen te worden in de selectie van het nationale elftal." „Trainer Menotti belde mij in januari evenwel op met de mededeling dat de Argentijnse voetbalassociatie een uitzondering voor mij wilde maken. Om die reden reserveerde hij voormij een plaats in de WK-selectie. Dat ik geen wedstrijden meer kon spelen, was geen probleem. Immers, op Kem- pes na (die trad al op in de Spaanse competitie - red) mocht geen enkele international tot het WK voor zijn club uitkomen." Het is de vraag of Argentinië na mor gen nog meer wonden moet likken dat het veitrek van Bertoni en Taran tini. Ubaldi Fillol. voor Argentijnen onbetwist de beste doelman van het continent, voor Europeanen een keeper, die bij voorkeur geen enkele bal klemvast stopt. Leopoldo Luque en Ricardo Villa worden eveneens in relatie tot Spaans voetbal genoemd Fillol, getooid met de bijnaam „Pato" De aanvoerder van Argentinië Passarella verwikkeld in een kopduel met de Pool Deyna. Voor de Argentijnen staat er morgen meer op het spel als alleen maar de eer. (eend) omdat hij met grote voeten is uitgerust, heeft zijn entree in het we reldvoetbal in ieder geval wel aan Spanje te danken. „Vier jaar geleden was ik de derde keeper in de selectie. Carnevalli die toen het doel verdedigde, vertrok naar Las Palmas, terwijl eerste reser ve Santore werd ingelijfd door Hercu les Alicante. Omdat de bondscoach buiten Kempes geen Argentijnse voetballers in buitenlandse dienst in zijn ploeg wilde hebben, kreeg ik mijn kans. Ik kan misschien na dit toer nooi ook wel naar Spanje, maar waar schijnlijk blijf ik in Buenos Aires. Ik ben nogal gehecht aan dit land. Ik krijg ongetwijfeld heimweegevoe- lens, wanneer ik naar het buitenland emigreer." Om die reden blijft ook centrale ver dediger Daniel Parrarella zijn club River Plate trouw. Passarella is een van de ontdekkingen van dit evene ment. ook al heeft hij zich nog niet kunnen uitleven in zijn specialiteit, het fabriceren van doelpunten. „Het is in Argentinië inderdaad opmerke lijk, dat een verdediger vaak scoort. Ik kwam in de afgelopen vier seizoe nen (omvattende een stedencompeti- tie in een nationaal toernooi red.) tot 51 goals, grotendeels met het hoofd gemaakt. Ik geloof, dat dat een re cord is Pavone (Independiente) kwam ooit tot 55 treffers, maar hij deed er tien jaar over." De belangrijkste vraag is natuurlijk of Nederland kansrijk is tegen het Argentijnse geweld, dat morgen avond in het zinderende River Plate stadion wordt ontketend. Een finale blijft altijd een evenement, waarin andere factoren dan louter voetbal- technische een rol kunnen spelen, maar gerelateerd aan het spel van Argentinië en Brazilië (woensdag avond de andere kandidaat-tegen stander) is het organiserende land gemakkelijker te bestrijden dan de wereldkampioen van 1958, 1962 en 1970. Brazilië ls defensief sterker, technisch hoger geschoold en beter bewapend met trucs dan Argentinië, dat in wezen kinderlijk eenvoudig en ongecompliceerd voetbal speelt. Het principe van /Menotti is simpel: je schopt een bal naar voren en je loopt er razendsnel achter aan. Bovendien is de druk om te moeten winnen on noemelijk groot. Nederland zal zich in de beginfase waarschijnlijk schoppend schrap moeten zetten tegen de Argentijnse aanvalslawine Een kwalijk stand punt. maar niet iedere trainer is tij dens de opleiding even goed bij de les geweest, toen het onderwerp fair play werd gedoceerd. NAPELS Niemand weet hoet het verhaal was verspreid maar donderdagavond is er in Napels op woeste manier feestgevierd omdat de Nederlandse ploeg die in Ar gentinië Italië had verslagen met 2-1, was gediskwalificeerd wegens het gebruik van doping. Het was een bende van jewelste in Napels. Overal werd vuurwerk af gestoken. De verkeerschaos was hier en daar compleet. Vijf men sen werden gewond tijdens onge lukken. Toen uit kranten bleek dat het dopingverhaal uit de lucht was geplukt zakte de feestroes als een oude pudding ineen. Volgens alweer geruchten zou de feest vreugde in de wereld zijn getild door verkopers van vlaggetjes die zij in voorraad hadden voor de „grote dag die vast zou komen" de Argentijnse supporters na de wedstrijden van de nationale elf. Een kilometers lange optocht van mensen en een urgenlang verkeerschaos waren op de 6-0 zege van Argentinië gevolgd. De 30-jarige man is het tweede slachtoffer in het elfde wereldtoer- nooi. In de voorronde had een man in zijn enthousiasme om een Ar gentijns doelpunt vergeten dat hij zijn negen maanden jonge kind in de armen droeg. Toen hij uit geestdrift de armen in de lucht gooide, wierp hij zijn kind met zoveel kracht omhoog, dat het na de val overleed. Britse pers Bewaking RIO DE JANEIRO Het consu- laat van Peru in de hoofdstad van Brazilië. Rio de Janeiro, is in de loop van donderdag onder ver scherpte politiebewaking gesteld na anonieme telefoontjes, die spraken over het plaatsen van een bom in het gebouw. Volgens een woordvoerder van de politie zou er sprake zijn van bedreigingen van Braziliaanse voetbalsupporters uit ergenis over de grote nederlaag (0-6), die Peru leed tegen Argenti nië en die Brazilië de kans op een mogelijke wereldtitel kostte. Slachtoffer(s) CORDOBA De feestvreugde over de overwinning van Argenti nië op Peru heeft in Cordoba een slachtoffer geëist. Een 30-jarige man, vader van vier kinderen, werd in de mensenmassa, die urenlang door Cordoba trok, doodgedrukt. Het ongeval, dat in Buenos Aires bevestigd werd, vond plaats in de nabijheid van het perscentrum, het trefpunt van LONDEN Een aantal Britse sportjournalisten is van oordeel dat de recente uitslag van de voet balwedstrijd Argentinië-Peru, 6-0, niet was geregeld zoals veelvuldig «is gesuggereerd. De Times-Journa list Norman Fox vindt dat Peru zichzelf niet en opzettelijk had "opgeofferd" en Donald Saunders van de Daily Telegraph zegt „dat zulke onzin niet eens het overwe gen waard is". David Lacey van de Guardian schrijft dat „Argentinië had ge wonnen door een bewonderens waardig vertoon van aanvallend voetbal" en dat Brazilië „elk recht had niet gelukkig te zijn over het werk van de Peruaanse verdedi ging". David Miller van de Daily Express is van ordeel „dat Peru door een almachtige ploeg onder de voet was gelopen. Toen het erop aan kwam toonde Argentinië de opti male aanvalskracht". Volgens Miller is de komende fina le tussen Argentinië en Nederland „het grootste wat wij ooit zullen hebben meegemaakt. Zonder twij fel zullen we hier de beste elftallen van het kampioenschap in de fina le zien. Italië of Brazilië hebben recht op een derde plaats". heb toch het gevoel dat ik faal. Het enige uitgangspunt is die wereldbe ker. en at blijkt ten koste van erg veel te gaan." „Als ik bondscoach zou worden." zegt Zwartkruis dus. Het accent ligt op het woordje zou, terwijl iedereen toch aanneemt dat hij ook daadwerkelijk de verantwoordelijke man wordt. Zwartkruis: „Na dit WK-toernool gaan we daar pas over praten. Kijk, de zwakke voorbereiding, daar heeft niemand het nog over. Terwijl nota bene op dit wereldkampioenschap de automatismen nog in het elftal moes ten groeien. En dat is natuurlijk niet alleen de schuld van dat veld in Men doza. We hebben op de rand van de afgrond gebalanceerd Let wel: we hebben het geluk niet afgedwongen Het geluk heeft ons in de kaart ge speeld." Hoe is het alsnog goed kunnen gaan? Zwartkruis: „Toch een kwestie van kwaliteit." Is een finaleplaats al mooi genoeg? Zwartkruis: „Winnen. Een tweede plaats is nu niet voldoende voor deze jongens. Daar willen ze geen genoe gen meer mee nemen." BUENOS ARIES Sergio Gonella is in Buenos Aires door de scheidsrechters- commissie van de FIFA aangewezen als scheidsrechter van de finale tussen Argentinië en Nederland. De Italiaan wordt geassisteerd door Erich Linemayr uit Oostenrijk en Ramon Barreto uit Uruguay. Indien het tot een beslissings wedstrijd komt zal Barreto op dinsdag als arbiter optreden. Abraham Klein uit Israël leidt vandaag de ontmoeting tussen Brazilië en Italië om de derde plaats. Hij zal worden bijgestaan door Archundia uit Mexico en Palotai uit Hongarije. De manipulaties van dr. Artemi Franci, voorzitter van de FIFA-scheidsrechter- commissie, hadden uiteindelijk toch succes. De Italiaan wenste in ieder geval dat een landgenoot voor de eerste keer de eindstrijd zou arbitreren en overreed de Europese vertegenwoordigers in de commissie de kandidatuur van Gonella te ondersteunen. De Zuidamerikanen weken echter niet voor deze Europese wens en hielden vast aan Ramon Barreto als scheidsrechter voor de finale. Franchi had het laatste woord en hij diende een voorstel in, waarmee de commissie schoorvoetend akkoord ging: Gonella morgen scheidsrechter, bij een eventueel vervolg op dinsdag Barreto. De 44-jarige Sergio Gonella is van beroep bankdirecteur. Tot zijn Palmares behoort onder meer het leiden van de finale van de Europese titelstrijd tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland, die in 1976 in Joegslavië gespeeld werd. In de voorronde van dit elfde toernooi om de wereldtitel fungeerde hij als scheidsrechter bij België-Nederland en Ierland-Bulgarije. Gonella staat erom bekend dat hij niet aarzelt om voor een strafschop te fluiten. In het lopende toernooi heeft Gonella de ontmoeting Brazilië-Spanjc geleid. door Erik Oudshoorn ASSEN Het jaarlijkse motorfes tijn. de TT van Assen, is de afgelopen dagen voor het eerst in zijn 48-jarige bestaan geconfronteerd met de stel ling: sport en politiek zijn niet te schelden. Op de achtergrond van het geraas van de weerzinwekkend snelle scheurijzers sluimert een actie van enkele politieke groeperingen uit de Drentse hoofdstad. Het is hun bedoe ling om te voorkomen dat de drie Zuidafrikanen Les van Breda, Jon Ekerold en de in Rhodesië geboren Kork Ballington vandaag aan de start zullen verschijnen van het onge twijfeld weer druk bezochte TT-even ement. Of de actie, die tot nog toe niet meer omvatte dan een handtekeningenin zameling en een advertentie in het plaatselijke huis-aan-huis blad. kans van slagen heeft valt ten zeerste te betwijfelen. De TT-organisatie, die natuurlijk onder auspiciën staat van de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging, is niet van plan Zuidafrikaanse renners een strobreed In de weg te leggen. Ondanks het feit dat ook Nederland zijn signatuur zet te onder de welbekende VN-resolutie uit 1971, waarin werd afgesproken geen sportieve betrekkingen met Zuid-Afrika meer te onderhouden De VN-resolutle blijkt echter bij het organisatiecomité nauwelijks indruk te maken. Voorzitter Jaap Timmer vroeg zich donderdag nog af: „Waar om komen ze er nu pas mee? Die Afrikaanse jongens hebben andere jaren ook aan de TT deelgenomen Verder hebben ze dit seizoen reeds twee keer in Nederland gereden. Dat was in Hengelo en Tilburg. Overigens ben ik niet bang voor acties. Die jongelui, ik neem tenminste aan dat het om jeugdigen gaat, kunnen wei nig uitrichten." Dat laatste onder streept ook Asser burgemeester Jan Masman. Hij redeneert: „Zo'n resolu tie is slechts een aanbeveling. Wie hem negeert kan door niemand op zijn vingers getikt worden. Noch de minister is daartoe gemachtigd, noch het gemeentebestuur. Ik heb als bur gemeester in deze kwestie geen me ning, hoor ik ook niet te hebben." De drie Zuidafrikaanse renners zijn door het aanzwengelen van de hele affaire nogal geprikkeld geraakt. Unaniem roepen ze: „We komen hier •voor onszelf, niet om Zuid-Afrika te vertegenwoordigen." En: „Politiek in teresseert ons geen lor. We antwoor-* den liever alleen op vragen die over motorsport gaan". Jon Ekerold. uitkomend in de 350- en 500 cc-klasse. kan daar aan toevoe gen: „Het heeft weinig zin om erover te praten. Jullie Nederlanders willen gewoon niet begrijpen wat de werke lijke situatie in Zuid-Afrika is. Ik heb de afgelopen maand twee keer een reportage over Zuid-Afrika op de Ne derlandse televisie gezien. Twee keer ging het om antl-propaganda tegen Zuid-Afrika. Kijk, dat Vorster apart heidspolitiek voert, moet hij weten, daar hebben motorrijders toch niets mee te maken?" Les van Breda, die alleen in de halve- literklasse uitkomt, sprak zich in de zelfde bewoordingen uit: „Ik vind ook dat Nederlanders het ln dit opzicht wel eens te gek maken. De mensen die nu tegen onze deelname zijn moe ten maar eens een kijkje gaan nemen ln Zuid-Afrika. Ik woon zelf een klein gedeelte van het Jaar in Johannes burg. Je zal er geen enkel symptoom van discriminatie aantreffen. Gijze lingen en treinkapingen kennen wij niet. Die rellen in Soweto van on langs, zijn zuiver botsingen tussen zwarte groeperingen Jullie moeten begrijpen dat als de blanken in Zuid- Afrika hun overwicht verliezen, er een situatie ontstaat als in Angola en Mozambique. Nogmaals: Nederlan ders overdrijven. Als er ln Zuid-Afri ka iemand doodgaat, moet de hele wereld het gelijk weten Ik word er zo langzamerhand misselijk van. Geloof me, Zuidafrikanen zijn geen rassen- haters. Je moet wel de situatie kennen natuurlijk." In Nederland bevinden zich diverse groeperingen die dit soort uitlatingen proberen te weerleggen. De meest be kende is de Boycot Outspan Aktie (BOA) die gesteund wordt door de PPR, PvdA en PSP. Woordvoerder van de in Assen gestationeerde BOA. Bonnie van der Kooy: „De resolutie werd met grote meerderheid in de VN aangenomen. Ik kan mij herinneren dat 106 landen voorstemden en twee. waaronder Zuid-Afrika, tegen. Je kan er toch van uitgaan dat al die politici zich vooraf uitvoerig hebben laten inlichten. Dat argument van je moet er geweest zijn heb ik vaker gehoord Vind ik een dooddoener. Ik ga af op de politici en die blijven de apartheidspolitiek ln Zuid-Afrika af wijzen." GENEVE De Belg Paul Wellens, lid van de ploeg van Peter Post, heeft de Ronde van Zwitserland gewonnen. Tweede werd de Zwitser Oil Sutter met een achtrstand van 18 seconden en derde werd de Zwitser Josef Fuchs op 1.19. Hennie Kuiper werd vierde op 1.48. De Belg Michel Pollentler zegevierde ln de elfde en laatste etappe, een tijdrit over 20,4 kilometer ln Affol- tern. Hij had een tijd nodig van 26 minuten en 57,1 seconden. Sutter werd tweede. Gerrie Knetemann der de en Kuiper vijfde. Eerder had de Italiaan Giancarlo Be llini de tiende etappe gewonnen Hij legde de 97,5 kilometer van Glarus naar Affotern am Albis af in twee uur. 18 minuten en 22 seconden. Zijn land genoot Spinelli eindigde als tweede met twee seconden achterstand, voor de Belg Staf van Roosbroeck.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29