Rolling Stones weer beter op dreef HP H I P0P0P DE PLAAT fier damproblemen iet verrassingen Personalia 567 1080 120 168 81 1110 1680 17920 160 180 126 32 O co =3- 280 5 feit© Geniale Liboerkin hield van grapje Ha I Rekenpuzzel A' 0 i Z2H 1 E M mm postzegels Dammen ng b P e b O I© MoT X Nieuwe boeken A Al i £*A ±a A AA. r? A A J A Al A O a A A A p A AA AA Schaken ITEH ITERDAG 24 JUNI 1978 TROUW/KWARTET 25 De platenproduktie van de Rolling Stones heeft mij de laatste jaren niet zeer kunnen bekoren. Hoewel het „fan" zijn vanaf het eerste uur L telkenmale tot een op zijn minst welwillende opstelling ten aanzien ^Mran het nieuwe materiaal verplicht- deden de heren favorieten er ntussen niet weinig aan om deze welwillendheid vakkundig met de grond gelijk te maken. Na „Exile )n Main Street" (uitgebracht in 1972) als laatste echt grote en con stante kraker, volgde althans een Serie onevenwichtige elpees, die ïaast een incidenteel sterk nummer ach vooral demonstreerden, dat zo- üs iedereen ook de Rolling Stones to langzaamaan een dagje ouder werden. 3et is daarom verbazingwekkend ;n zeer verheugend tegelijk, dat in ie vorm van de jongste uitgave .Some Girls" (Rolling Stones Re- :ords 5 C062-61016) het heilige vuur ijkt te zijn teruggekeerd. Eindelijk ralt er weer eens in ruime mate te ;enieten. Hoewel men het uiterst ïeftige peil van de pre-„Exile"-peri- »de in het algemeen niet haalt, wordt in elk geval stevig afgerekend net de onzin, die veel van het latere rerk zo pijnlijk teisterde. Verantwoordelijk voor dit herstel ijken mij met name een sterker ieleden binding met de groep haar radities (de zwarte R B) en de laaraan gekoppelde versobering ran het muzikale gebeuren. De mo- lieuze uitstapjes naar „funk", „reg- ;ae" etc. (vergelijk b.v. de elpee .Black And Blue") zijn verdwenen en gunste van een aanpak, waarin bonkende (overwegend) vier- wartsmaten van Charlie Watts :entraal staan (één oplawaai per el) en daaromheen de rest van het [ezelschap een rauwe, bijna-chaoti- che hoop herrie produceert. Dit eer zonder de verflensende invloed an (studio )muzikanten als bij roorbeeld Billy Preston, en ook dat cheelt een slok op een borrel. Iet resultaat is een gedreven, meer an dansbaar geluid: nog aarzelend anwezig in het openingsnummer Miss You", dat enigszins herinnert an het werk op „Black And Blue", naar via het daaropvolgende When The Whip Comes Down" (let p de karakteristieke Stonesdreun) 1 snel en allengs verwoestender uit e spreakers geperst. Het enige ech- e rustpunt wordt gevormd door de allade „Beast Of Burden", terwijl i mindere mate het sappige „cock- ey-country"-lied „Far Away Eyes" og enig gas terugneemt. Ook in die lomenten echter zijn de Rolling itones duidelijk beter op dreef dan lang tevoren, en dat stemt tot diepe tevredenheid. Bintangs Een tevredenheid, die nog even aan houdt, als we de jongste elpee van de Nederlandse Bintangs („Bin tangs" Philips 6410 955) in de beschouwing betrekken, een ma noeuvre die hier zeker op zijn plaats is, waar de groep vele jaren geleden werd opgericht als en nog steeds kan doorgaan voor het Hollandse equivalent van de Rolling Stones. Het verschil is evenwel, dat de Bin tangs nooit zijn opgehouden met de aanmaak van onversneden, mod dervette R B en dat betekent voor de elpee in kwestie de aanwe zigheid van wederom een portie rauwe en energieke prachtpop, die op onontkoombare wijze duidelijk maakt, waar het in de muziek om gaat. Is het vroeger wellicht zo ge weest, dat de Bintangs hun geluid afstemden op dat van de Stones, tegenwoordig zou het, ondanks de onmiskenbare progressie in de vorm van „Some Girls", niet eens zo gek zijn als het omgekeerde eens zou plaatsvinden. Jazeker. En laat Dave Mason dan meteen ook maar even meeluisteren. Diens laatste produkt, „Mariposa de Oro" (CBS 82625), gaat althans volkomen in de fout. Waar Mason op grond van zijn eerdere activiteiten gekwa lificeerd kon worden als iemand die in het popgebeuren van de hoed en de rand weet (het kundig dooreen- klutsen van elastische stukken en schrijnende balladen), slaat de ba lans hier na een redelijke start door naar allerhande gelikte mooizinge- rij, die gevaarlijk dicht in de buurt komt van het vermoeide geneuzel van types als de heren Crosby en Nash. Wellicht krikt men zo zijn verkoopcijfers omhoog of hengelt men naar een plaatsje in Herman Stoks „Wachten Op Middernacht". Mason doet maar. Interessant is in tussen anders. Roy Buchanan Waarna vervolgens Roy Buchanan elpeegewijze komt melden, dat we niet alleen zijn: „You're Not Alone" (Polydor 2391 357). Geheel in de trend van recente films doelt men daarmee op het bestaan van Mars- mannetjes en dergelijke om dit ver volgens via de nodige „spacey" ge luiden ook in de muziek tot uitdruk king te brengen. Gelukkig gebeurt dat niet op al te overvloedige en daarmee hinderlijke wijze, zodat Roy hier door de goede materiaal keuze en de aanwezigheid van kun dige begeleiders (Ray Gomez, Willie Weeks, Andy Newmark, Jean Rous- sel) ongehinderd een van de betere resultaten in zijn carrière als (meer dan vaardig) gitarist kan scoren.' Tot dat materiaal behoren bij voor beeld Joe Walsh' „Turn To Stone" en het door Neil Young geschreven „Down By The River". Buchanan maakt er met zijn karakteristieke, zuigende gitaargeluid iets moois van. al blijft het allemaal om een of andere reden iets overbodigs houden. Flamin' Groovies Datzelfde geldt, zij het op een ande re wijze, voor de Flamin' Groovies en hun elpee „Now" (Philips Stereo 6370 820). De Groovies vullen hun muzikaal bestaan nu alweer gerui me tijd met het zo natuurgetrouw mogelijk copiëren van de Mersey Sound, het overheersende geluid in de (Engelse) popmuziek van zo'n vijftien jaar geleden. ..Now" brengt daar in zoverre verandering in. dat men zich nu ook bezighoudt met de vroege Byrds, het Amerikaanse equivalent van het Mersey-geluid. Onder leiding van „producer" Dave Edmunds, ook iemand die zijn klas sieken door en door kent, slagen de Groovies daar perfect in. Alles klinkt precies zoals het moet. zelfs worden bij tijd en wijle de betref fende voorbeelden nog geëvenaard. Maar hoe aardig en vertrouwd alles ook klinkt, het blijft natuurlijk wel stilstaande muziek: na enige tijd is de lol van zo'n „revival" eraf en gaat de rest van de wereld over tot de orde van de dag. Zonder de Groo vies. Parker Maar mèt Graham Parker The Rumour, een gezelschap dat een belangrijke injectie is gebleken in het hedendaagse popwezen. Hoe zulks „live" uitpakt, kan men nog eens beluisteren op „The Parkeril- la" (Vertigo 6360 161). Geen nieuwe nummers, maar een indrukwek kend staaltje van het podiumkun- nen en de vitaliteit van de Parker boys. Waarna we omtrent nieuwkomer The Only Ones (elpee: „The Only Ones" CBS 82830) nog slechts kunne opmerken, dat deze formatie op zijn minst het predikaat veelbe lovend verdient. Immers, de reser ves staan alweer te trappelen van ongeduld om ook nog even binnen de lijnen te mogen. Het betreft hier: Michael Bloomfield („Count Talent and the Originals"), Rab Noakes („Restless"), Andy Gibb („Shadow Dancing"), Pablo Cruise („World Away"), Derringer („If I Weren't So Romantic, I'd Shoot You"), Billy Cobham („Inner Conflicts") en „Toots Presents The Maytals". Niet gering, hè. hi ali laatste weken heb ik nogal wat oeken ontvangen van probleem- issers en aan zoveel belangstel kan ik natuurlijk niet zomaar rbijgaan. Hoewel vooral het actu- partijspel in deze kolom uitge- d aan de orde wordt gesteld ben et met de briefschrijvers eens, dat het oplossen van problemen voor neeste dammers een nuttige en jename training is. Daarom van- vier problemen, maar er is deze geen prijsvraag aan verbonden, alniettemin ben ik ervan over- d, dat u verschillende uurtjes genaam en nuttig kunt doorbren- met het doorgronden van de vier ende problemen van verschillen- iluimage. ivo 1 0 1 iO Q 0: g F r 0] 1© I M D| 19 >9 uü 3e 12 3e ut S ïrd sollici Kerk var I/O ■fr- De laatste opgave tenslotte is een miniatuurtje van niemand minder dan Neerlands grootste problemist Jan Scheijen dat al eerder gepubli ceerd is in dameldorado en wel in het januarinummer van 1977. probleem als het eerste bent u in rubriek nog niet eerder tegenge- en, omdat ik mij persoonlijk het st aangetrokken voel tot de z.g. gfijproblematiek, maar voor deze maak ik een uitzondering op regel aangezien de slagprincipes i(iich vaak erg boeiend zijn. Natuur- luidt de opgave bij alle vier pro- ïen: wit speelt en wint. Overigens ik dit probleem uit een van de >leemrubrieken van de Russische ster Winderman. »i 4 m jm 0 Q 0 m fr, m 9 9 Q 2 Overleden Op 71-jarige leeftijd is in Hilversum overleden de heer Edu- ard J. Verschuren, commissaris en oud-directeur van het Cinecentrum. Hij behoorde in 1956 tot de oprichters van dit centraal technisch filmbe drijf. Verschuren, op Java geboren, maakte in 1936 zijn eerste film als regisseur. In 1939 werd hij plaatsver vangend directeur van Multlfilm en later directeur. In de oorlog was hij betrokken bij het kunstenaarsverzet, waaruit na de bevrijding de Neder landse werkgemeenschap voor film- produktie voortkwam. Ook ontwik kelde hij de plannen die later, na het begin van de televisie in Nederland, resulteerden in Cinecentrum. Ver schuren was betrokken bij de oprich ting van de federatie van kunste naarsverenigingen en van de beroeps vereniging van Nederlandse filmers. Ook was hij onder meer betrokken bij het werk van de Bioscoopbond, was hij voorzitter van het college van cu ratoren van de Filmacademie en had hij zitting in de raad voor de kunst. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Door een vergissing stond in deze krant dat de nieuwe burgemeester van Kampen, H. C. Kleemans nu burgemeester is van het Friese Winsum. Er had moe ten staan: van het Groningse Win sum. Het Friese dorp Winsum heeft geen „eigen" burgemeester, het maakt deel uit van de gemeente Baarderadeel. Smilde krijgt een nieuwe burgemees ter. Het is de heer J. J. L. Pastoor, nu nog burgemeester in het Friese Wor- kum. Zijn benoeming in Smilde gaat in op 16 augustus. Burgemeester Pas toor is 43 jaar, hervormd en lid van het CDA. Hij is sinds 1970 burgemees ter van Workum. Copyright P I 6. Bos 6 Copenhagen twee volgende opgaven zijn twee al te moeilijke miniaturen, waar- Jofiet in het eerste geval gaat om een daal i e forcinB van de Rus Swizinski. nog wel eens onverwachte moei- ïeden kan gaan opleveren als u oplet. In ieder geval is de ontkno- werkelijk erg verrassend. Opga- Irie is een rechttoe rechtaan mini- "Vtje van ook al Russische make- lat in dit geval echter geen echte Jlemen mag opleveren al is ook de ontknoping bijzonder fraai. Veel succes bij het oplossen van deze ook Zuidwolde krijgt een nieuwe vier opgaven. Op een lekkere warme burgemeester. Met ingang van 16 juli middag achter een ijskoud glaas- wordt dat de heer W. J. Vuursteen, nu je kun je nu eenmaal niets beters burgemeester van het Drentse Oos- doen. terhesselen. Hij is 50 jaar. lid van de VVD en sinds 1970 burgemeester van FRANK DROST Oosterhesselen. De werkwijze is als volgt: In de lege vakjes kunnen cijfers onder de tien worden ingevuld, die met elkaar ver menigvuldigd. als produkt het getal geven, dat voor de horizontale en verticale vakjes is vermeld. Bij getal len met een plus moeten de cijfers opgeteld worden. Bij getallen, ge scheiden door een streep, geldt het bovenste voor de horizontale en het onderste voor de verticale vakjes. Oplossing per briefkaart t/m woensdag a.s. zenden naar: Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekendpuzzel. Oplossing vorige puzzel Hor 1. stellig. 7. rakende. 13. tere, 14. nevel. 16. lire. 17. al. 18. TT. 20. aak, 21. si. 22. ir. 23 nestel. 26. sextet, 28. regie, 30. etser. 31. eg, 33. rammelaar, 35. o d 36 rem. 38. li. 39. G. M. 40. Ens. 41. nap. 42. tuien. 43. neg. 44. pet, 45. re. 46. ar. 48. mes, 50. at, 51. parman tig, 55. Lt, 56. ramee, 57. libel, 59. sparen, 62. eender, 64. Aa, 65. An, 66. bar, 68. sa, 69. Rt. 70. aard, 72. teken, 74. drie, 76. troetel, 77. kateder. Vert. 1. stander, 2. tele, 3. er, 4. letter, 5. in, 6. Gea, 7. rek. 8. al. 9. elixer. 10. Ni. 11. drie. 12. eertijds. 15. vat. 19. Tegal, 21. sesam, 24. sr, 25. limiteren, 26. stagnatie, 27. tr. 29. em. 30. el. 32. genet, 34. Elisa, 35. ongel, 37. mat. 40. Eem, 44. passaat, 45. ramen, 47. ribes, 49. starter, 51. parade, 52. me, 53. nl," 54. genade, 56. ra, 58. ld. 60. paar, 61. lak, 63. Erie. 66 bel. 67. rek. 71. R O 72. te. 73. Na. 75. R.D. De prijswinnaars zijn: de heer K. van Dijk, P. H. ter Meulenplantsoen 2, Enschede; de heer E. van Elk, Het Zicht 103, Den Haag; de heer W. Vosse- berg jr., Spirealaan 74, Winterswijk. jositiei iet irecte i 14. Zei is). 1 i-LJ. -X. IQi Karei Janssen en Cees Ippel: Utrecht Monumenteel. Uitg. Zomer en Keu- ning B.V. Wageningen, 144 blz, prijs 18,25 Kijkboeken over Nederland of be paalde delen er van zijn in. De afzet gebieden er voor lijken onbeperkt omdat men het onderwerp uit vele invalshoeken kan benaderen en plaa tjes kijken in onze tijd, waarin de gemakzucht hoogtij viert, ook voor degenen die er niet toe komen een niet geïllustreerd boek ter hand te nemen, nog wel is op te brengen. Utrecht Monumenteel, met als onder titel „Het Stichtse verleden in foto's van nu", is zo'n prentenboek. Het onderscheidt zich, dat kan er meteen over worden gezegd, in gunstige zin van tal van traditionele boeken in dit genre, hoewel de opzet eenvoudig is en men er behalve op het omslag tevergeefs in naar kleurenfoto's zal zoeken. Fotograaf Karei Janssen en auteur Cees Ippel hebben er werk van gemaakt. Ze zijn er in geslaagd het vele schoons dat de provincie Utrecht nog bezit op attractieve wijze vast te leggen. Het is een verrassing blade rend in dit boekje tot de ontdekking te komen dat er ook voor iemand die de provincie Utrecht goed kent ken nelijk toch nog witte vlekken be staan, die de moeite waard zijn er ■jeens een kijkje te gaan nemen. De toegevoegde routekaartjes verge makkelijken het aan dit voornemen uitvoering de teven. FR. J. L. Milieu en maatschappij. Bijdragen aan een sociaal-economische milieukunde. Onder redactie van Hans Derks. 263 blz. Basisreeks, Ambo, Baarn. In deze bundel met bijdragen van Nederlandse en buitenlandse auteurs tracht samensteller Hans Derks de milieuproblematiek vanuit een maat schappelijke benadering in beeld te brengen. In de inleiding schrijft Derks dat het een onthutsende erva ring is dat. ondanks alle publiciteit rond het rapport van de Club van Rome, de milieuproblemen nauwelijk nog geïntegreerd zijn aangepakt, on derzocht of bestudeerd. En de aan dacht die wel aan de milieuproblema tiek wordt geschonken, werkt een eenzijdige visie in de hand: men be- Problemisten en studiecomponisten vormen een kleine en aparte groep binnen de schaakwereld. Ze kennen hun eigen ethische en esthetische normen. De partijschaker kijkt met een mengeling van ongeloof en verba zing naar hun produkten. Hij heeft een vaag vermoeden van schoonheid, maar of studies en problemen nog iets met het schaakspel zelf te maken hebben, daarvan is hij niet geheel zeker. Zelf ben ik op dit terrein een buitenstaander, meer geïnteresseerd in gewelddadige absurditeiten, dan in de stille eenvoud van een probleem met een paar stukken, waarin één idee helder is uitgewerkt. De volgen de studie, waar ik echt uren naar kan kijken, mag volgens de echte insiders eigenlijk niet. (Wit: Kh8. Dc8. Ta6. Le8. Lf6. Ph6, Pa4, c3,13. f5. f7; Zwart: Kf8. Dc2,Td8. Th4, Lb6. Lg6, Pd7. Pc6. a7. b5. c4. d6. e5, f4, h2). De constructie is van Lo- schinski en Ratner, die zich daarbij de volgende komische oplossing be dacht hadden: 1. Lf6-g7t Kf8-7 2.15- f6t Ke7-e6 3. f7-f8t P! (Niet 3. f8D wegens 3Th6xt 4. Lh6x Tc8x) 3. Ke6-d5 4 Le8-f7i Lg6xF7 5. Pa. 4xb6 a7xb6 (5. .Pb6x is hetzelfde) 6. Dc8xc6t Kd5xc6 7. Ta6xb6t Kc6xb6 en wit heeft toch nog remise gemaakt, want hij staat pat! Ik haal deze studie uit 1929 uit Herbstmanns beroemde boek „De schaakstudie in onze dagen", dat in 1936 geschreven werd. Enigszins knorrig schrijft Herbstmann bij de studie: „De slot stelling die de idee uitdrukt, is zeer interessant, maar verantwoordt het resultaat de middelen die daartoe zijn aangewend? Zeker niet. De ge weldigheid en de onnatuurlijkheid van de vorm en het dwingende spel- verloop verstikken de schone idee." En verderop zegt hij: „Bij onze jonge componisten komt het dikwijls tot een verachtende houding tot de erfla ters der studie van de geschiedenis." Dus weg ermee. Ik heb begrepen dat de wereld van de studie en de proble men juist steeds gereglementeerder wordt en kennelijk zijn Herbstmanns woorden derhalve niet voor niets ge schreven. Toch kan ik niet nalaten u nog z'n monstreus geval te laten zien, waarbij de partijschaker de mond van verbazing openvalt, maar dat door de studiecomponist met een wantrouwen wordt bekeken. Het is overigens van de geniale Liboerkin, die zich toch wel eens een grapje veroorloofde. X kijkt de technisch-natuurweten- schappelijke en biologische kanten, maar vergeet de economische en sociale aspecten. In die leemte wil de bundel voorzien. Leonhard Huizinga, Wie reist met de dieren is nooit alleen. Zuid-Holland- sche Uitgeversmaatschappij b.v., 178 blz., 27,50. Een trieste ervaring voor een liefheb ber van Huizinga. Want de charme waarmee hij het alledaagse in „Twaalf maanden Joost" beschrijft, ontbreekt hier volledig. En de sfeer uit „Ozei ik", waarin de lezer in hem onbekende situaties terecht komt. zonder zich buitenstaander te voelen, is er nu niet. Daardoor blijft de lezer van dit boek een toeschouwer die door Huizinga haastig wordt mee gesleurd van prent naar prent, zonder dat de bedoeling van de schrijver tot hem kan doordringen. b7 a6-a5 9. b7-b8P! en nu 9. a5-a4 10. Pb8 a6 a4-a3 11 Pa6-c5 12. a3-a2 12. Pc5-b3 a2 alD 13. Tclxal c2-clD 14. Pb3xcl! En nu is de zwarte loper ontpend. En waar zwart zijn loper ook heen speelt, er volgt altijd dub- belschaak met Pe2 en mat. Misschien geen natuurlijke studie, maar wel een schitterende. MAX PAM (Wit: Kf5. Th7, Tc7, Lg5, b5, e4; Zwart: Kgl. Dhl. Lh2. b7. b6, e5. f6. f2. f3, g2, g3) Niets doet vermoeden dat de pion op b5 straks op b8 zal promo veren tot een loper, of tot paard! waardoor wit ondanks alle zwarte pi onnen op de tweede en derde rij toch nog zal winnen. De verleiding 1. Le3 faalt, omdat zwart Kfl speelt en dan ontsnapt. Bijvoorbeeld: 2. Thd7 glD en de koning heeft een vluchtveld op De oplossing gaat als volgt: 1. Tc7- cl+ f2-fl. Maar wat nu? Het is duide lijk dat zwart verliest als hij een dame of een toren haalt: 1.flD (T) 2. Le3+ f2 3. Thc7! en er zit voor zwart niets anders op dan 3. Dclx: 4. Tclx; mat. Zwart moet dus een paard of een loper halen, want dan staat hij in de voorgaande variant op de derde zet pat. Laten wij eerst kijken wat er gebeurt als zwart een paard haalt: 1. 12-flP 2. Lg5-e3 f3-f2. Zwart heeft zichzelf nu pat gezet en wit moet een stuk offeren om hem weer tot een zet te dwingen. 3. Le3-c5! b6xc5 4. b5-b6 c5-c4 5. Th7-h8! c4-c3 6 Th8-a8 c3-c2 7. Ta8-a6ü Wit is nog juist op tijd gearriveerd om een nieuw dreigend pat te verhinderen. 7. ,b7xa6 8. b6- b7 a6-a5 9. b7-b8. De zwarte b-pion heeft zich een weg naar het promotie- veld geslagen, maar wat nu? Als wit een dame. toren of een loper haalt, dan is het remise! Hetgeen eigenlijk pas werkelijk zal blijken op de 16e zet. 9. b7-b8L! a5-a4 10. Lb8-a7 a4-a3 11. La7-e3 a3-a2 12. Kf5-e6! f6-f5 13. Ke6xe5 f5xe4 14 Ke5xe4 a2-alD 15. Tclxal, c2-clD 16. Le3xcl! Daarom was het nodig om geen dame te halen. Het zwarte paard is ontpend en kan nu weer een zet doen: 16. Pfl-d2 17. Lclxd2* f2-fID 18. Ld2 e3 mat! Uitroeptekens tekort, maar het bril jante is dat daarmee nog niet een einde is gekomen aan alle pointes. Want wat was er gebeurd als zwart op de eerste zet geen paard, maar eën loper had gehaald? Dan zou wit op de negende zet geen loper, maar een paard op b8 hebben gezet! Men zie: 1. Tc7-cl f2-flP 2 Lg5-e3 f3 f2 3 Le3- c5 b6xc5 4 b5-b6 c5-c4 Th7-h8 c4-c3 6. Th8-a8 C3-C2 7. Ta8-a6 b7xa6 8. b6- &FJR? De Frankrijk-verzamelaars maak ik attent op de uitgifte van vijf aanvullende waarden van het nieuwe type frankeer zegels met het kopje van de „Sabijnse maagd". In omloop zijn gekomen fr. 0.80, fr. 1.00, fr. 1.20. fr. 1.70 en fr.2.10. Ik merk op dat de reeds in decem ber 1977 uitgegeven eerste ze gels van dit type fr. 0.80 groen en fr. 1.00 rood. nu in gewijzig de kleuren resp. bruingroen en groen zijn verschenen. U weet wellicht dat in april van dit Jaar reeds 11 zegels van deze serie uitkwamen zodat de reeks thans uit 18 exemplaren be staat. Deze maand kwamen in Frankrijk ook nog drie bijzon dere zegels voor toeristische propaganda uit: de abdij van Fontevraud fr. 1.70; de kerk van St Saturnlnus fr. 1.00 en het kasteel van Esquelbecq fr. 1.10. Ter gelegenheid van het veer tigjarig regeringsjubileum van vorst Frans Josef II van Liech tenstein verschenen vier fraaie zegels met beelden van het vor stelijk slot van Vaduz, dat al in de kronieken van 1322 wordt vermeld. Het werd in de Jaren 1905-1912 onder vorst Johan II grondig gerenoveerd. Op de ze gels een buitenaanzicht, de binnenplaats, het trappenhuis en een altaarstuk uit 1490 in de kapel van het slot. Eveneens verschenen zes nieuwe waar den in de permanente serie „ge bouwen van het vorstendom". Vanwege het zevende regionale bridge-toernooi in het Cari- blsch gebied gaf Barbados deze maand vier zegels uit met af beeldingen ontleend aan dit spel: 5 c en 1. speelkaarten, 10 c het embleem van de Wereld Bridge-Federatie en 45 c het embleem van de Bridge federa tie van Centraal Amerika en Caribië. Het uitgebreid autobusnet, waarover Finland beschikt, is het onderwerp van een postze gel van 1 mk, uitgegeven op 8 juni jl. Oostenrijk viert het 700- jarig bestaan van de stad Gmunden in Opper-Oostenrijk ook met een postzegels van S 3, waarop het kasteel Ort op een eiland in de Traunsee is afge beeld. „Veiligheid in de lucht" is het thema van vier zegels van de Ver. Naties gewijd aan haar ge specialiseerde orgaan dat de belangen van de burgerlucht vaart heeft te behartigen: de International Civil Aviation Organisation (ICAO). Er zijn zowel voor het kantoor New- York als voor Genève elk twee zegels uitgegeven met motie ven van het thema „veiligheid in de lucht". Ierland is deze maand begon nen met een nieuwe serie per manente frankeerzegels, die gewijd zal zijn aan de flora en fauna van het land. We zien deze keer de volgende afbeel dingen: lente-gentiaan, aard bei. pinguicula, een vleeseten de plant en de St Dabeocs- heide. Om te besluiten vier ze gels van Denemarken met pro pagandistische plaatjes van Midden-Jutland; de afbeeldin gen zijn: het natuurpark bij kungenshus, het oude post kantoor in Aarhus. bruinkool afgravingen in Söby en de poort tot de kerk van Stadil; in deze eenvoudig kerk is nog een van de beroemde „gouden alta ren" uit de twaalfde en dertie- de eeuw aanwezig, die tot de kostbaarste voorwerpen van Deense kunst gerekend worden. J. J. M. KIGGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25