loof door gebrek aan communicatie aoereese vuurtoren (an er weer tegen Opnieuw demonstratie tegen uraniumlevering [eerlingen dupe van conflict aan christelijke mavo in Zaandam estauratie 'grijsaard' voltooid Volgende week zaterdag in Den Haag Staatssecretaris gaat praten over Wageningse school Van der Klaauw niet bevreesd voor opleving fascisme PvdA-voorzitter hekelt falend beleid kabinet ^SJERDAG 17 JUNI 1978 TROUW/KWARTET RHS17 or Hanneke Wijgh van de middenschool in beperkte vorm worden uitgeprobeerd. DAM Begin volgende week komt er enig zicht op de ide die het conflict op de christelijke mavo Zaandam Zuid t aangericht. Rector H. Sijbrand van het Blaise Pascal lege in Zaandam, tijdelijk als zaakwaarnemer op de mavo tationeerd, zal dan aan de ouders vragen of ze nog voldoen- jvertrouwen in de school hebben. Een exacte voorspelling - het aantal leerlingen dat door hun ouders van school lt genomen, is niet te geven. Wel zeker is dat het conflict. dat de laatste maanden rond de persoon van de waarne- nd directeur M. E. Luchtenberg is losgebarsten, de christe- :e mavo Zaandam Zuid veel kwaad heeft gedaan. «te aanleiding voor de moeilljk- »n vormde de mededeling van het uur van de Vereniging voor stelijk Onderwijs in Zaandam op naart aan Luchtenberg dat hij in aanmerking kwam voor het cteurschap. In zijn plaats was de T. Wielsma door het bestuur gedragen. De medeling viel niet oede aarde. Noch bij een meerder- van de leerkrachten, noch bij de ste ouders. Zij hadden in Luch- lerg. die de afgelopen vier jaar irende lange periodes als waarne- d directeur was opgetreden voor zieke directeur D. Kiburg, een t vertrouwen gekregen. Is 20 maart is het conflict in een omversnelling terecht gekomen, ers richtten een actiecomité op, meeste leraren schaarden zich er Luchtenberg, twee van hen even een zwartboek. De bom tte op zaterdag 3 juni toen het lur Luchtenberg en de twee op rs van het zwartboek, J. Huis- en H. Essink, schorste en voor ag voordroeg met ingang van 1 ber. Onregelmatigheden bij het examen wiskunde was de drup- geweest voor het bestuur. Het ,ite restje vertrouwen in Luchten- I4TIE werd opgezegd. ~)T?l IT nq m «ntslag zorgde voor grote op- KoLril^dding. Die nog werd vergroot bekend werd dat het bestuur een streep had gehaald door de secrdjrweek voor 86 tweedeklassers in Dverijselse Heino. Maandagmor- 5 juni werd op het schoolplein geprotesteerd. De emoties liepen |£Q oog op dat Sijbrand die dag de »w®Gol voortijdig moest sluioten. iuwe school een goed begrip van de moeilijk- n moet men teruggaan tot 1974. it jaar werd aan de Pauwenlaan 1 juwe schoolgebouw in gebruik men. Daarvoor had de christelij- ivo Zaandam Zuid in diverse gebouwen onderdak gekregen. voor het eerst dat alle leer- iten en alle leerlingen te zamen én gebouw bijeen kwamen. Het we gebouw betekende een enor- litdaging om ook aan het onder- nieuwe gestalte te geven. directeur Kiburg, die achter de ankeli|rwijsvernieuwing stond, was de ve echter te groot. Hij had zoveel gestoken in de nieuwbouw "zijn school, dat hij november ziek werd. Zijn functie werd genomen door Luchtenberg, adjunct-directeur en de heer H. der Plaat. Zij gingen verder met inderwijsvernieuwing, zoals dat begonnen onder Kiburg. larond imt espon la, :aamh was rrfondSfgie iten 16, 20' jen bij 3l 29 immers als opgave gesteld dat alle leerlingen alle vakken zouden volgen, om zodoende een brede algemene ontwikkeling te krijgen. Nog belangrijker was de mentaliteits verandering zoals die zich onder de leiding van Luchtenberg voltrok. De leerling werd actief betrokken bij het leerproces. Hem werd een grote mate van eigen verantwoordelijkheid gege ven. De docent was niet langer de alwetende leider maar werd meer de stimulator. Projectonderwijs Projectonderwijs werd waar het mo gelijk was ingevoerd. Zo maakten de leerlingen een denkbeeldige krant, zoals die geschreven zou zijn in het Egypte van Ramses de Tweede. Gro te nadruk werd gelegd op de zelfwerk zaamheid. Het zelfstandig oplossen van problemen, alleen of met andere leerlingen. Het kritisch verkennen van de leerstof, het mondeling en schriftelijk verslag, dit alles hoorde bij de onderwijsvernieuwing zoals die op de christelijke mavo Zaandam Zuid vorm kreeg. De veranderingen waren ook zicht- Ongerust baar in de school. Omdat de leerlin gen een grote vrijheid hadden verkre gen bij het eigen handelen, werden ze regelmatig in de gang en zelfs buiten school gesignaleerd waar ze opdrach ten uitvoerden. Het kameraadschappelijke omgaan van leerlingen met de docenten werd ook doorgevoerd in de leiding van de school. In plaats van een autoritaire directeur werd de lerarenvergadering het beslissende orgaan. Niet één man nam voortaan de beslissingen maar alle leraren tezamen. Toen directeur Kiburg na een lange ziekteperiode op school terugkwam, was er veel veranderd. Teveel in feite voor iemand die buiten het groeipro ces was gebleven. Het ging wrikken, niet alleen tussen Kiburg en de rest, maar ook tussen Luchtenberg en een paar docenten, voor wie de vernieu wingen in de school te snel gingen. Zij keerden zich met name tegen de plan nen om van de school, een resonans- school te maken, waarop de ideeën erd bijvoorbeeld het mavo-3 pro- ingevoerd. Voor leerlingen van ager beroepsonderwijs die alsnog mavo-diploma wilden halen en leerlingen van de eigen school op de vierjarige mavo dreigden te lopen. De school had zich Een leraar wordt huilend weggeleid, het werd hem teveel Ook het bestuur maakte zich onge rust. Hoewel het bestuur wist dat de mavo Zuid een resonansschool zou worden, zag de praktijk er anders uit dan de theorie. De andere orde, de loslopende leerlingen op de gang. de lossere gezagsverhouding tussen de leerlingen en de docenten en met name de lerarenvergadering, die de besluiten nam, waren alle zaken die het bestuur in hoge mate in verwar ring bracht. Het was blij dat Kiburg terug kwam. Maar de directeur rooide het ander maal niet. De spanningen in het do centenkorps liepen na zijn terug komst hoog op. Het ene kamp wilde zo snel mogelijk doorgaan met de onderwijsvernieuwingen, het andere wilde wat meer rust en bezinning. Het werd de groep Luchtenberg tegeno ver de groep Kiburg. De goed inge voerde onderwijsvernieuwer met vi sie op wat moest gebeuren tegenover de man die hetzelfde wilde maar in een veel langzamer tempo. Kiburg werd in maart vorig jaar opnieuw ziek, even nadat de docenten met het bestuur hadden vergaderd over het conflict. Onkerkelijken Een van de punten die toen speelde was de inspraak van de ouders. Luch tenberg was pal voor, Kiburg stemde tegen. Hij vreesde dat een grote groep niet-kerkelijke ouders invloed zou krijgen in het beleid van de school. De mavo staat in een nieuwbouwwijk waar veel onkerkelijken wonen. Zij sturen hun kinderen naar de christe lijke mavo. omdat de school een goe de naam heeft, waar de leerlingen graag naar toe gaan. Luchtenberg werd toen Kiburg op nieuw met ziekteverlof ging voor de tweede maal tot waarnemend direc teur benoemd. In feite zeer tegen de zin van het bestuur in, maar er was geen andere keus. Wel stelde het in tern vast dat Luchtenberg nimmer directeur mocht worden. Als Kiburg onverhoopt terug zou keren, zou een andere directeur boven Luchtenberg worden benoemd. Het bestuur zag deze formule als enig middel om de chaos, die er in zijn ogen op school was ontstaan, het hoofd te bieden. Begin dit jaar kwam het bericht dat Kiburg voor afkeuring was voorge dragen. Een van de bestuursleden opperde het idee om met Wielsma, een docent aan de andere christelijke mavo in Zaandam, in zee te gaan. Hij zou het onderwijsproces moeten bij sturen zoals dat door Luchtenberg en de zijnen op gang was gebracht. De advertentie die in Trouw werd ge plaatst. was louter voor de vorm. Het bestuur had al een kandidaat en die zou directeur worden. Voor Luchtenberg, de meeste docen ten en veel ouders, die min of meer hadden gedacht dat het bestuur Luchtenberg toch tot directeur zou benoemen, kwam de brief waarin stond dat Wielsma was voorgedra gen, als donderslag bij heldere hemel. Ze voorzagen dat de hele vernieuwing zou worden teruggedraaid. Maar dat was niet hun enige bezwaar. Luchten berg en de meeste leraren op de Bestuurswoordvoerder A. T. Langenveld (links) praat met ouders en leerlingen school waren erg boos op het feit dat noch de docenten noch de ouders enige inspraak hadden gekregen op de benoeming. Dupe De rest is min of meer bekend. De ouders kwamen in actie. Twee docen ten schreven een zwartboek. Het ein digde allemaal in ontslag voor drie leerkrachten, onder wie Luchtenberg, en een hoop emotie onder de ouders en de leerlingen. Hoe heeft het zover kunnen komen? Een ernstige fout van zowel het be stuur als van de onderwijsvernieu wers is het voortdurende gebrek aan communicatie. Het bestuur klopte bijvoorbeeld niet aan bij Luchten berg en de zijnen als het een gerucht ter ore was gekomen over de „slech te" vorderingen van de leerlingen. Luchtenberg heeft er van zijn kant te weinig rekening mee gehouden dat het groeiproces zoals hij en de leraren op de mavo doormaakten, voor bui tenstaanders wel eens te vlug kon gaan. Niemand vertrouwde elkaar. De kloof tussen de school en het bestuur was op het laatst onover brugbaar. Teveel loze geruchten en vreemde beweringen hadden de di rect betrokkenen in twee kampen verdeeld, normaal overleg was niet meer mogelijk. Helaas. Want in feite is niemand met de hele ontwikkeling gebaat. Het bestuur niet, omdat het kans loopt dat het op de buitengewone ledenvergadering van eind juni gewipt zal worden. De ontslagen leerkrachten niet, want hen wacht een slopende ontslagpro cedure. De ouders niet, want aan hun gemoedsrust is de afgelopen maan den behoorlijk geknaagd. Maar de leerlingen zijn het meest de dupe, want zij zullen in augustus hun ver trouwde school niet terugvinden. IEDEREEDE Het kleinste maar een van de mooiste oude stadjes, die op de eilanden in Deltagebied zijn te vinden, is Goedereede. Je treft er de gebruikelijke binnenhaven aan t aan weerszijden deftige behuizingen, een handvol nauwe steegjes daar omheen, een len op de achtergrond en de kerk ongeveer in het midden. Los van de kerk staat de lereese toren. Hij domineert zijn omgeving zo sterk dat je geneigd bent je af te vragen waar met dat prachtige mini-stadje aan zijn voet naar toe moet. een eels- gelijk- r nivo, md val ►edraafdi iximal jntie- G.M.- or Barend Mensen i hij omstreeks 1500 nog pastoor Goedereede was zal de latere iaan VI, de enige paus van Neder lse afkomst die er ooit geweest is, welgevallen de voltooiing van de te bouwfase van de toren hebben gezien. Hij had er vanuit zijn gro- iuis aan de Markt - het heet nu Gouden Leeuw en het biedt on dak an een gerenommeerd hore edrijf goed zicht op. De toren i in zijn dagen echter nog niet zó >g boven alles uit. De Goereeërs den het na het klaarkomen van de ede geleding voorlopig welletjes zetten er een bol dakje op en den het voor gezien. Vele jaren t pas toen er weer geld was schien begonnen ze aan de der geleding. Daar bovenop bouwden ^en achtkantige spits Beheersend n beheerste de toren nóg indruk dender het eiland Goeree dan hij nu, zonder spits. doet. Maar nog id is hij over het vlakke polder- d van het tweeling-eiland Goeree fflakkee van veraf te zien. Even d is hij overdag voor zeevarenden vertrouwde baken dat hij in het «den ook 's nachts is geweest Jt dit is het bijzondere van deze ktoren. hij is vuurtoren geweest dan in de werkelijke betekenis vun woord Zo mooi hadden de Goereeërs de spits van hun toren niet kunnen ma ken of op zekere dag kwam van ho gerhand de order dat hij moest wor den onttakeld. Hij moest plaats ma ken voor een aan één kant open huis je waarin 's nachts een groot kolen vuur zou worden gestookt. Dit was dan het prille begin van de kustver- lichting. Ook elders aan de kust wer den in de loop der jaren van daarvoor geschikte torens vuurtorens gemaakt. De toenmalige inwoners van het nu meer dan 600 jaar oude Goedereede zullen waarschijnlijk alle begrip heb ben gehad voor de noodzaak van de onthoofding van hun trotse toren. Het stadje, dat lang omringd is ge weest door vestingwerken met vijf, de vijand afschrikkende torens, was met zijn handelsbetrekkingen altijd al op zee aangewezen geweest. Zelfs toen zijn haven verzandde en het ook op de agrarische toer moest, bleef het met zijn visserij op het water georiën teerd Stoken Hoe lang op de spitsloze en daardoor zo massief ogende toren vuur is ge stookt is niet bekend. In 1833 echter was het in ieder geval afgelopen. Er werden toen grote lantaarns ge plaatst, die in 1909 werden vervangen door een draailicht. Niet lang daarna, in 1912, werd dichter bij de zee, op het grondgebied van het toen nog zelf standige Ouddorp. de vuurtoren ge bouwd die één dag voor de bevrijding in 1045 in de lucht zou vliegen. Dat kwam doordat de Duitsers de toren met springstoffen hadden onder mijnd en hij door blikseminslag werd getroffen. Hij werd vervangen door de huidige slanke toren. Het oude draailicht van de Goereese toren ging naar Ameland en kwam later terecht in het museum van de zeevisserij in Vlaardingen. Prinses Beatrix en prins Claus gaan de „grijsaard" van Goedereede op zaterdag 24 juni bekijken. Dat is ter gelegenheid van het gereedkomen van een omvangrijke restauratie van dit vanwege zijn vroegere functie riikseigenaom. die een jaar of vijf heeft geduurd en 6.4 miljoen gulden heeft gekost. Tevens wil het bestuur van de uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam bestaande gemeente Goedereede laten zien hoe het de omgeving van kerk en toren heeft aangepast en hoe in een bouwkundig zo kwetsbaar historisch stadje als dit met het nodige respect voor wat er staat toch nieuwe woningen kunnen worden gebouwd. Goedereede, achter de duinen dro mend van vroeger glorie, komt door zijn vernieuwde toren even in het De Goereese vuurtoren de „Grijsaard centrum van de belangstelling te staan. Maar aan belangstelling is het stadje wel gewend, 's Zomers wordt het overlopen door toeristen, die er even een neusje verleden komen op snuiven. Voor velen hoort daarbij een bezoek aan de Anton Pieck-achtige bakkerij in de Pieterstraat, waar de koekjes nog uit grote blikken trom mels komen en worden gewogen op een iuweel van een koperen balans. Het helklinkende deurbelletje is dan voortdurend te horen, zelfs nog bij het huis van paus Adriaan. AMSTERDAM (ANP) De geloofwaardigheid dan het kabinet-Van Agt-Wiegel zal door het besluit om verrijkt uranium te leveren aan Brazi lië en de ultracentrifugefa- briek te Almelo uit te breiden, ernstig worden aangetast. Daartegen wordt op zaterdag 24 juni zowel in Den Haag als in het Engelse Capenhurst waar ook een ultracentrifuge- fabriek staat een grote de monstratie gehouden. Het landelijk Energie Komltee (LEK) heeft dat gisteren namens veertig or ganisaties bekend gemaakt. Het gaat om landelijke vredes-, derde wereld-, milieu-organisaties en politieke par tijen, die in maart de demonstraties in Almelo hebben georganiseerd. De regering lijkt door het terzijde schuiven van de motie Van Houwelin- gen voorbij te gaan aan de volksver tegenwoordiging, aldus het LEK. In die motie wordt aangedrongen op meer garanties van Brazilië, dat het geleverde uranium uitsluitend voor vreedzame doeleinden gebruikt zal worden. De veertig organisaties hopen dat de Tweede-Kamerfractie van het CDA vasthoudt aan de motie. De veertig organisaties zeggen aanwijzingen te hebben dat in Brazilië enige tijd gele den zes proefreactoren zijn verdwe nen. Waarschijnlijk staan ze bij mili taire instellingen. Controle op de vreedzame toepassing van het gele- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De Jong (voortgezet onderwijs) zal op zeer korte termijn mogelijk zelfs vandaag nog gaan praten met de verschillende groeperingen, die bij het conflict over het vernieuwings project aan het Wagenings Lyceum betrokken zijn. Dit gebeurde nadat de bewindsman in de onderwijscommissie van de Tweede Kamer vrij hard op zijn vin gers was getikt vanwege het feit dat hij zonder overleg met de betrokke nen had besloten, het vernieuwings project in Wageningen stop te zetten. Niet alleen de PvdA, ook het CDA vond dat niet Juist. De staatssecretaris wil het verzuim nu alsnog goedmaken. Van het ka rakter van dit overleg zal het afhan gen of het PvdA-Kamerlid Van Ke- menade nog nader in de Kamer op deze zaak zal terugkomen. „Het moet ondanks de brief van de staatssecre taris die er nu eenmaal ligt en waarin staat dat het project gestopt wordt, echter toch een open gesprek blijven, waarvan de uitkomst dus nog niet van te voren vaststaat," aldus Van Kemenade. Overigens onderschreef ook de staatssecretaris het open karakter van het gesprek. Bij de meeste leden van de Kamer commissie, met name bij die van CDA en VVD bleek wel begrip voor de argumenten die de staatssecretaris in zij brief aanvoerde om tot stopzetten van het experiment over te gaan, namelijk het feit dat ouders en do centen er enorm verdeeld over zijn. (Reeds gisteren in een deel van onze edities geplaatst.) verde uranium is daarom niet moge lijk. aldus het LEK. De demonstratie in Den Haag begint op het Malievefd en loopt via de bij de levering van uranium betrokken am bassades naar het kantoor van Urenco. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken is niet bevreesd voor de opleving van het fascisme in landen als Engeland en Duitsland. Er bestaat geen enkele twijfel, zo schrijft hij in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Van den Bergh en Voogd, dat fascisti sche groeperingen onder de bevol king van die landen uiterst weinig aanhang hebben. Dat blijkt mede uit de verkiezingsuitslagen. Hij is ook niet van plan om, zoals de socialisten vroegen, de zaak van het herlevend fascisme aan de orde te stellen in de Raad van Europa. De regeringen van Engeland en Duitsland hebben duidelijk stelling genomen tegen het optreden van fas cistische groeperingen. Bovendien wordt dit optreden door de media op uiterst kritische wijze gevolgd, aldus Van der Klaauw. Mocht enige groepering in een van de lidstaten van de Raad van Europa een wezenlijk gevaar dreigen te vor men voor de democratische vrijheden dan dient daartegen met kracht te worden opgetreden. Het wezensken merk van de democratie is echter dat zij aan alle groeperingen in beginsel de mogelijkheid biedt zich te mani festeren, aldus Van der Klaauw. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mevrouw len van den Heuvel, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft gisteren in een toespraak tot de partijraad in Am sterdam de vrees uitgesproken dat het kabinet-Van Agt in stand zal wor den gehouden door een Kamer-meer derheid. Volgens mevrouw Van den Heuvel zitten de grote schuldigen aan het falend beleid niet in het Catshuis, maar op het Binnenhof, omdat daar degenen zitten die het kabinet in stand houden. Zij hekelde de houding van die Kamerleden die moties aan nemen tegen de leverantie van nucle air materiaal aan Brazilië, maar „die door de bocht zullen gaan als het in stand houden van dit kabinet dat nodig maakt" Mevrouw Van den Heuvel bestreed ook de opvatting van die Kamerleden die ..lippendienst bewijzen aan de rechtvaardigheid, aan ae bescher ming van de zwakken, aan het opko men voor de machtelozen, terwijl on dertussen gedacht wordt aan het in voeren van een eigen risico in het ziekenhuis, aan het aantasten van het minimumloon, waardoor behalve degenen die op de sociale uitkering zijn aangewezen ook nog de meest kwetsbare werkenden getroffen zul len worden Mevrouw Van den Heu vel benadrukte dat degenen die zulk een kabinet met zulke plannen in het zadel l)°uden een zware verantwoor delijkheid op zich laden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17