Afgraving Margraten in geding DICHTBIJ l VEE D ER Trouw commentaar iamen-leven thema van hristen Vrouwen Bond orlog $tuim acht ton it bij overval geldauto Grote manifestatie tegen mergelwinning in Limburg Plaatselijk onweer jdromen over de toekomst seksueel geweld auto op school moeilijk IUDAG 19 MEI 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 if er in tien jaar niets gebeurd is !ft minister Pais de Tweede Ka- gisteren een beleidsnota aange- ^jfcden, waarin hij voorstelt de uni ty trsitaire studieprogramma's in de 'l géi vier jaar te laten duren. Een ikere moed kan men hem daarbij et ontzeggen. et is al weer tien jaar geleden dat ijlen prof. Posthumus als rege- igscommissaris de opdracht kreeg hervorming van de universitaire rAdie voor te bereiden. Prof. Pos- "v umus stelde toen al een vierjarige fc rsus voor waar de student dan ySs iximaal zes jaar over mocht doen. veel heen en weer gepraat heb- d de universiteiten de Tweede amer ten slotte zover gekregen. tV t deze de wettelijke termijn ver- Rfcgde tot maximaal vijf jaar. Daar- zijn de universiteiten twee jaar g bezig geweest nieuwe program 's te schrijven die o wonder ir het merendeel uitkwamen op f jaar. De onderwijsraad en de idemische raad adviseerden op enkele uitzondering na positief. nister Pais wil nu terug naar de ipronkelijke bedoelingen van de Zijn motieven zijn duidelijk, besparing is minimaal als de este studies toch vijf jaar duren, ker als studenten daar nog twee f langer over mogen doen. En i wil de bewindsman de program 's verder indikken. De troostprijs die hij aanbiedt is, dat een select gezelschap studenten na het docto raal examen een voortgezette oplei ding kan krijgen. Men moet minister Pais toegeven dat veel studierichtingen veel te ge makkelijk naar een vijfjarig pro gramma hebben toe geredeneerd. Maar of het nu verstandig is dé universiteiten de hele operatie nog eens over te laten doen in de hoop dat zij dan wel eendrachtig op vier jaar uitkomen, wagen we te betwij felen. Het lijkt veel zinniger de nu voorge stelde studieprogramma's in grote lijnen te accepteren en de gereed •liggende wet op de herstructurering zo snel mogelijk in te voeren. De universiteiten kunnen dan in alle rust de nieuwe programma's uit testen. Na een jaar of wat kan dan opnieuw bekeken Worden of niet meer studie programma's in de richting van vier jaar kunnen worden teruggebracht. Op deze wijze kan niet alleen een nieuwe oorlog tussen ministerie en universiteiten worden vermeden, maar wordt ook bereikt dat de voor delen van de gereedliggende wet alvast worden binnen gehaald. Dat geldt voor de verplichte propedeuse, de verbeterde opzet van de studie programma's en de beperking van de inschrijvingsduur. 're 1 ek ce 1 t i n een onzer verslaggevers "J 'RECHT Werkelijk luisteren naar de ander is een moeilijke r ak, maar het is tegelijk hét trefwoord bij samen-leven van- >ai ag. Zo zouden beide toespraken samengevat kunnen werden, ■ne gehouden werden op de algemene vergadering van de Neder- t n ïdse Christen Vrouwen Bond, die gisteren gehouden werd in t jaarbeursgebouw in Utrecht. N< btfvrouw ds M. J. van der Veen- ar fhenkeveld uit Krimpen aan den baksel sprak over het onderwerp Sa- or$n-Leven. Dit zal in het komend ch r het thema zijn waarmee de IVB werkt. Christenvrouwen, al- s mevrouw Van der Veen, hebben t<x ijd een sterk roepingsbesef gehad. en iar we moeten voorzichtig zijn, dat lijft niet te overweldigend wordt. Is i niet goed om nu eens op de v iats te gaan zitten van die ander, fs) ons rekenschap vraagt van de eijop die in ons is? vroeg mevrouw )n der Veen zich af. o| C dit verband haalde zij ook het iject van de Wereldraad van Ker- aan. dat in 1971 van start ging. ja vraagd werd. om in termen die grijpelijk zijn voor buurman of jjend. te vertellen wat nu echt gelo- 'LO (ANP) Twee gewapende len hebben gisteren in Venlo in half vijf 850.000 gulden belas- ;eld buitgemaakt bij een over- op een geldtransport. De geldau- itond aan de achterkant van het tingkantoor. Op het moment een medewerker van „Van Gend en een belastingambtenaar geldcassettes in de auto wilden in, werden ze overvallen. De twee r -allers met bivakmutsen op elk met een pistool gewapend in er in een auto vandoor. Vier- lerd meter verderop wisselden een parkeerterrein van voer- tef sta door Hans Schmit MAASTRICHT Het plateau van Margraten in Zuid-Limburg mag zich de laatste maanden in een grote belangstelling verheu gen. Tientallen dagjesmensen nemen in de weekeinden een kijkje in het gebied dat van de kaart dreigt te verdwijnen indien de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) in Maastricht toestemming krijgt 433 hectare van het plateau tot een diepte van veertig meter af te graven. Doel van de afgraving is de winning van mergel, een belangrijke grondstof voor de produktie van cement. De plannen van ENCI hebben ook buiten Limburg het nodige verzet opgeroepen, onder meer van de zijde van Natuurmonumenten (meer dan een kwart miljoen leden), Natuur en Milieu, de ANWB, de Bond Heem schut en de Limburgse Waterleiding Maatschappij. Dat verzet moet mor gen gestalte krijgen, wanneer vanuit Cadier en Keer een massale protest- tocht over het bedreigde plateau wordt gehouden. De organiserende natuur- en milieugroepen verwach ten een grote belangstelling voor de manifestatie, zowel vanuit Limburg zelf. waar de bevolking de laatste jaren de doorgaans wat afwachtende houding heeft laten varen, als vanuit de rest van Nederland. Natuurmonu menten biedt de meer dan 250.000 leden een aanzienlijke reductie op de treinreis naar het land van het bronsgroen eikehout. Wingewest ven is. Er wordt niet gevraagd naar het hele pakket dat we van huis uit hebben meegekregen. Het is niet de tijd voor grote woorden, voor „wij christenen weten het". Dat betekent niet dat alles wegzakt, dat er niets overblijft. Want er is wel degelijk vraag naar dat echt beleefde geloof, maar dan moeten we werkelijk in spelen op wat ons gevraagd wordt. Thema's Mevrouw drs H. te Winkel-Komijn, die sprak als staflid van de Protes tantse Stichting ter behartiging van verantwoorde gezinsvorming, had het thema Samen-Leven al veel meer toegespitst, en wel in de thema's: lichamelijkheid, opvoeding en rela ties. „Over deze onderwerpen wordt je tegenwoordig altijd gevraagd waaróm je iets vindt en daarom zul je er je eigen mening over moeten vormen. De voorlichting die de stich ting op dit punt geeft, bestaat daar om ook allang niet meer uit het sturen van een spreker die het weet. In plaats daarvan worden er cursus sen georganiseerd, waarbij leren luis teren het belangrijkste is." Voor die methode hebben de deel neemsters altijd eerst wat drempel vrees, maar later wordt de methode toch wel gewaardeerd, aldus me vrouw Te Winkel. In de middagvergadering werd ge rapporteerd over het Oeganda-pro- ject. Samen met de IJWCA wordt steun verleend aan een opleidings school voor vrouwen in Oeganda. Voor dit doel was tot op heden 65.000 gulden bijeengebracht en de actie loopt nog tot het eind van dit jaar. Drie leden van het dagelijks bestuur traden af en drie nieuwe werden ge kozen: mevrouw C. C. Hakkenberg van Kooten Niekerk, mevrouw M. H. Wisgarhof-Mendel en mevrouw C. van Zweden-van Alkemade. De problemen rond de winning van grondstoffen zijn Limburg niet vreemd: reeds lang was en is Lim burg een belangrijk wingewest voor steenkool, zand, grind en mergel. Wat de mergelwinning betreft, is het verzet van met name Natuurmonu menten in 1948 en 1963 tevergeefs geweest: de Sint-Pietersberg bij Maastricht mocht worden afgegra ven, is als natuurmonument verloren en biedt na 1990 ook de cementindu- strie volgens eigen zeggen niet veel meer. Reden waarom in november 1976 de ENCI bij het provinciaal bestuur van Limburg een vergun ning aanvroeg om vanaf 1991 gedu rende veertig jaar 433 hectare van het plateau van Margraten af te gra ven. Opdat het bedrijf ook dan zijn werkzaamheden kan voortzetten, de cementindustrie in Nederland ge handhaafd blijft en de werkgelegen heid in Zuid-Limburg niet nog een tegenslag te verwerken krijgt. Met de aanvraag van de vergunning stak een de laatste jaren vertrouwd diiemma de kop op: werkgelegen heid óf milieu. Na het indienen van de vergunningaanvraag kwamen meer dan achtduizend bezwaren bij het provinciaal bestuur binnen, dat echter binnen de gestelde termijn (inclusief verlengingen negen maan- Df manifestatie tegen de afgraving van bet pla teau van Margraten zal margen om elf uur op het Raadhuisplein in Cadier en Keer beginnen. Om één uur begint de voettocht over hel plateau, die ongeveer anderhalf uur aal duren. Tussen bel station van Maastricht en Cadier en Keer «orden extra bussen ingezet. Het verkeer uit bet noorden wordt aangeraden in geval van verkeersopstoppin gen via de afrit Bunde naar Cadier en Keer tr rijden. den) geen beslissing wilde nemen. Derhalve werd na het aflopen van de termijn (in augustus 1977) de vergun ning formeel geacht te zijn gewei gerd, hoewel volgens de ontgrondin- genwet de provincie alsnog een be slissing kan nemen. De provincie zal dat echter niet doen en speelt de zwarte piet door naar het kabinet- Van Agt. Want de ENCI is tegen de formele weigering in beroep gegaan bij de Raad van State, die uiteinde lijk advies zal uitbrengen aan minis ter Tuijnman van verkeer en water staat. Zeer verdeeld Het provinciale bestuur van Lim burg heeft zich echter niet geheel naar de achtergrond gedrongen: het heeft een commissie ingesteld die over het verlenen van de vergunning advies moest uitbrengen (het advies was zeer verdeeld), het heeft gisteren de Staten van Limburg gehoord en het zal dinsdag ook nog naar een aantal particuliere bezwaarden luis teren. Aan de hand daarvan zal het Limburgse college van GS voor het eind van deze maand een advies op stellen voor de Raad van State. De haast is ingegeven door de wens dat nog het oude college dit advies uit brengt en niet het na 1 juni te vor men nieuwe college. De voor het behoud van Margraten vechtende actie- en milieugroepen vinden deze haast volstrekt overbo dig en wijzen erop dat een beslissing geruime tijd kan en moet worden uitgesteld. De wenselijkheid tot uit stel vloeit vooral voort uit het grote aantal onzekerheden dat nog be staat over de gevolgen van een groot scheepse afgraving zoals de ENCI vanaf 1991 wil. Onzekerheid bestaat er bijvoorbeeld over het effect op de werkgelegenheid in Limburg en het Mergelwinning in Zuid-Limburg door ENCI. nationale belang voor de bouwnij verheid. Verder is er nog nauwelijks onderzoek verricht naar de mogelijk heden elders mergel te winnen en naar de toepasbaarheid van andere, alternatieve grondstoffen waarvoor het landschap niet op grote schaal behoeft te worden aangetast. Vragen Ir Henk Vijverberg van de Milieufe deratie Limbrug plaats grote vraag tekens achter het aantal arbeids plaatsen dat in Maastricht verloren zal gaan: „Volgens de ENCI zullen bij het niet verlenen van de vergun ning 1350 arbeidsplaatsen verloren gaan. In 1975 en 1976 zijn bij ENCI 150 man ontslagen, vorig jaar liep het aantal arbeidsplaatsen terug met 24. Als die tendens doorzet (en daartoe zijn duidelijke aanwijzin gen) zullen bij de ENCI in 1991 nog maar 500 mensen werken in plaats van de 850 nu. Trek daar het verlies aan arbeidsplaatsen in de landbouw en de recreatie vanaf en het argu ment van de werkgelegenheid telt aanmerkelijk minder zwaar. De vak beweging is voor afgraving indien harde garanties worden gegeven voor het behoud van het aantal ar beidsplaatsen. Wij geloven dat die nooit gegeven kunnen worden, zeker ook al niet omdat er sprake is van verhuizing van een deel van het be drijf naar Den Bosch." Vraagtekens plaatst de Milieufede ratie ook achter het belang van de cementindustrie voor de nationale bouwnijverheid. Ir Vijverberg: ..De prognoses van het Centraal bureau voor de statistiek voorzien een da ling van het bouwvolume. Ook de Wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid voorziet de komende 25 jaar een afname van de bouwacti viteit en het woonvolume. Boven dien kan de concessie voor de Sint- Pietersberg worden verlengd en kan extra mergel op grotere diepte wor den gewonnen. Dat, gevoegd bij de teruglopende tendens in de bouw, betekent dat tot na het jaar 2000 Margraten niet zou behoeven te wor den aangetast. Waarom dan die haast?" Er bestaan echter niet alleen econo mische onzekerheden. Zo is onder zoek naar de gevolgen voor de water huishouding. het grondwater en eventuele watervervuiling dringend gewenst, maar nog niet afgerond. Tenslotte, maar zeker niet in de laat ste plaats, spelen ook de belangen van het behoud van een landschap pelijk waardevol gebied en de gevol gen voor natuur en milieu een rol in de afweging. Die belangen heeft prof dr A. J. Wiggers, directeur van het Rijksinstituut voor natuurbeheer (RIN), als deskundige in de advies commissie van het provinciaal be stuur op duidelijke wijze naar voren gebracht en verdedigd Prof. Wiggers voert tegen het verle nen van een vergunning onder meer aan dat het plateau van Margraten deel uitmaakt van het door de rege ring als proefgebied aangewezen Na tionaal landschapspark Mergelland De voorgenomen ontgronding kan nimmer in overeenstemming zijn met het beleid dat de regering ten aanzien van nationale landschaps parken voor ogen staat. Voorts zul len, aldus prof. Wiggers, belangrijke biologische waarden verloren gaan; zowel planten als dieren zullen ver dwijnen of worden teruggedrongen Bovendien zullen de nadelige gevol gen merkbaar worden in omliggende gebieden. Het RIN heeft hier onder zoek naar verricht, dat echter nog niet is afgerond. Voorts voert prof. Wiggers aan dat de harmonie van het Zuidlimburgse landschap verlo ren zal gaan terwijl ook cultuur historische waarden zullen worden aangetast. Hij noemt het onjuist dat geen analyse van de cultuurgeschie denis is gemaakt Het verlies aan landbouwgrond, aldus prof Wiggers. zal ertoe leiden dat de druk op aan grenzende gebieden toeneemt Deze argumenten en de vele onze kerheden zijn. aldus prof. Wiggers, voldoende redenen om „nee" te zeg gen tegen afgraving van Margraten HET WEER door Hans de Jong Een heerlijk opschrift voor een weer- overzicht: plaatselijk onweer. Van te voren staat vast dat de verwachting, eerder uitgesproken, grote kans van slagen heeft. Het komt neer op ge donder in de ene en droog weer in de andere regio. Andersom mag ook. Dat kun je de weermannetjes niet kwalijk nemen, wanneer zij er op zo'n slordige wijze met de pet naar gooien Onweer is nu eenmaal een grillig verschijnsel, vooral als het af zonderlijke buien betreft met zonni ge tussenruimten. Vertel de mensen maar eens vooraf, dat er over Tilburg onweer heen zal trekken en dat Bre da er vrij van blijft. Het is nogal wat dat de „Bilt" het onweer lokaliseert in het zuiden en in het midden van het land. „Frys- land vrij", dus als de natuur zich aan dit schema houdt. Op de kaart van vijfduizend meter hoogte is de spil, waar alles omheen draait, in casu het depressiecentrum, gevestigd boven de westelijke ingang van Het Ka naal. De onweerswolken uit Frank rijk houden een keurig gebogen baan aan: eerst trekken zij naar het noordoosten over Frankrijk, dan naar het noorden over West-Duits- land en oost-België, vervolgens naar het noordwesten over de zuidelijke i Weerrapporten helft van Nederland. Wel een beetje erg schematisch en teveel afgeba kend misschien deze buienbaan, maar in de hogere lagen verlopen de stromingen zo. Het onweer was tot gistermiddag in Limoges het natste: 23 millimeter in zes uur, Bordeaux 14 mm. Het ziet ernaar uit dat deze onweerstoringen slechts tijdelijk wat grip op het weer zullen krijgen en dat het lagedrukge- biedje zondag al naar de Alpen zal zijn weggedrukt door een over Scan dinavië naderbijkomend hogedruk- gebied van 1030 millibar: Centrum boven zuid-Zweden. Tegelijkertijd zullen fronten van een IJsland-de pressie in oostelijke richting terrein winnen over de Britse eilanden. Juist, u vermoedde het al: dat wordt later overal in de lage landen zonnig weer, wellicht met een temperatuur stijging van 20 tot 25 graden. Hoe durft hij na dat Pinksteréchec, voel ik u denken Dr Visser te Breda deelt mee dat vrijdag 12 mei een landelijke weer- score cijfer voor gedrag) is ge haald van 20. De maximumtempera tuur was in het noorden toen slechts 5 graden. De laagste scores werden overigens genoteerd voor de zuidelij ke stations: Zeeland. Brabant en Limburg. Een dergelijke lage lande lijke score of nog lager kwam sinds 1962, dus over de laatste 17 jaar, met 12 mei meegerekend, slechts acht maal voor. De laatste keer was op 27 mei 1972. Pinksterzaterdag en de beide Pinksterdagen vielen landelijk gezien wat mee. respectievelijk 50.50 en 46, met 6 tot 8 punten te laag Van Jan Hendrik Pelleboer te Pa- terswolde hoorde ik. dat van 1 juni tot en met 31 augustus de waarne mingen van Terschelling in de lijst van telefonische weerrapporten zal worden opgenomen. De gebroeders Kooy in Oegstgèest. die alle sinds september 1973 ver schenen Trouw-weeroverzichten in plakboeken hebben bewaard, willen graag iets meer vernemen over de relatie zonneactiviteit-weer op aar de. Even wat geduld nog en ik zet onze warmtebron beslist weer in het zonnetje, ook op verzoek van anderen. Weerrapporten va gilleren uerr Amsterdam onbew De Bilt licht bew licht bew Eelde hall bew licht bew Den Helder on bew licht bew hall bew Vllssingen on bew Zd-Limburg licht bew Aberdeen licht bew Athene on bew Barcelona zw bew Berlijn regenbui Bordeaux zw bew Brussel licht bew Frankfort hall bew Genève regenbui Helsinki hall bew Kopenhagen onbew Lissabon licht bew Londen licht bew Luxemburg zw bew Madrid licht bew Malaga onbew Mallorca licht bew Milnchen half bew Nice licht bew Oslo regenbui Parijs zw bew Split licht bew Stockholm licht bew Wenen niet ontv Zurich geh bew Casa Bianca nalf bew Istanbul onbew Tunis zw beu HOOGWATER zaterdag 20 m»-i Vlis&tngen 1 02 13 30. HanngvlieUluaen 1 10-13 33. Rotterdam 2 51-14 31. Schevemngen 2 05 14 33 IJmuidcn 2 42-15 08. Den Helder 6 53-19 19 Harllnirrn 9 21 21 33. Delfzijl 11 18 23 28 1 -~i £nder redactie van Loes Smit Hat wil een woonwagenkind later eorden? Precies hetzelfde natuur- ijk als een kind dat in een huis onder wielen woont: buschauf- eur. verpleegster, huisvrouw of oetballer of zo. Er is wel een ver- chil. Voor een kind uit een woon- 'agen hoort die wagen er in zijn igen toekomst vaak meteen bij. «na de Vries bijvoorbeeld een to de kinderen van de centrum school De Kievit in Heemskerk die —f un toekomstdromen op papier ge- 't hebben voor Het Wiel (de enPjaandkrant voor woonwagenbe- ,et toners) heeft zelfs de afmetingen in^an haar eigen woonwagen al vast- esteld: „Ik ga huisvrouw worden, k ga dan afwassen en bedden op laken en schoonmaken en de wa an onderhouden. Ik ga in Velsen het kamp wonen. Ik ga wonen in j wagen van 15 meter lang en 75 breed, en een hok van 5 bij 3.75 a leter" Anneke van Wanrooij weet rifovendien wat ze beslist in haar 'agen zal moeten hebben: Ik koop dan een witte wagen met een mooie grote douche er in". Niet alle meisjes moeten zo nodig huisvrouw worden, zoals Lena en Anneke. Leentje Nouris kiest voor „verpleegster bij de grote mensen. Dan kan je bevoorbeeld wassen en haren kammen en eten brengen. Soms krijg je ook wel eens nacht dienst dan moet je opletten of er niks gebeurd. Als 's nachts de grote mensen overgeven dan moet je het bed verschonen". Blijven de meisjes graag een beetje in de buurt van huis, Karei van Wanrooy wil juist wat verder weg. Voor hem is het aantrekkelijkste beroep dat van vrachtwagenchauf feur: „En als ik chauffeur wil wor den, dan moet ik mijn vrachtwa genrijbewijs halen en dat doe ik. Ik moet dan lessen en een man helpt mij een beetje hoe hët moet". Nog al uitzonderlijke beroepen hebben Louis van Houten en Bertus Durge gekozen. Louis: „Ik wil later graag een dierentuin hebben met allerlei soorten dieren en daar wil ik een baas van wezen, ik wil ook graag in de buurt van die dierentuin wonen. Ik wil het bereiken met goed te studeren". Bertus' ideaal is voet baller worden. Keeper nog wel en dan zeker niet bij de eerste de beste club „Als ik groot ben word ik keeper bij een Eredivisie Club. Maar ik weet nog niet bij welke club ik ga. Misschien bij PSV of bij Ajax of bij AZ'67. En dat willen bijna alle lagere schooljongetjes wel. Worden mannen met de regelmaat van de klok nagefloten op straat? Welnee. Krijgen zij smerige opmer kingen te horen van zomaar een wildvreemde? Meer dan 99 procent zeker nooit. Kunnen zij rustig 's avonds over straat lopen en een café binnenstappen zonder dat de andere sekse hen lastig valt? Ze zouden het gek vinden als dat niet kon. En waarom moeten vrouwen zich dan wèl allerlei ongevraagde belangstelling, onbehoorlijke toe voegingen en zelfs stiekem gefrut- sel aan hun lichaam (nog afgezien van aanrandingen) laten welgeval len? „Omdat ze er om vragen", „omdat ze het maar wat graag wil len", „dan moeten ze maar niet zo laat over straat gaan", „een café is ook niks voor een vrouw alleen", „ze draagt veel te uitdagende kle ren". Dat zijn veelgehoorde „argu menten", meestal door mannen be dacht en in de loop van de jaren als zoete koek door veel mensen ge slikt, terwijl daartegenover man nen verontschuldigd worden met argumenten als „een man heeft van nature sterkere seksuele behoef ten". Kletskoek natuurlijk. Zeker in deze tijd, waarin sommigen se rieus proberen vrouwen en mannen als gelijkwaardige wezens te be handelen. gewoon omdat ze dat zijn, gaat het niet aan dat mannen (gelukkig niet allemaal) zich vrijhe den tegenover vrouwen permitte ren die omgekeerd ondenkbaar zouden zijn. en zich op straat en in openbare gelegenheden zo heer en meester voelen dat er voor een an der mens, een vrouw, eenvoudig geen plaats is. En vinden vrouwen dat echt allemaal zo leuk? Toeval lig helemaal niet. Om dat nu eens goed te laten merken, gaan groe pen vrouwen vanavond de straat op. „Vrouwen tegen seksueel ge weld" heeft de demonstraties geor ganiseerd, die in elf grote steden (onder meer Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Nijmegen, Breda, Sit- tard. Groningen en Leeuwarden) gelijktijdig plaatsvinden. Op uren dat zoiets eigenlijk niet kan (of beter: van een groot aantal man nen niet „mag") gaan de demon stranten met ratels, fluiten en fak kels de buurten in waar het voor hen bepaald onveilig genoemd moet worden: stille winkelstraten, „warme" buurten, café's en tun nels. In groepen, anders is het risico te groot. Dat laatste is in feite bela chelijk als je er even over nadenkt, maar helaas maar al te waar. De Utrechtse gedeputeerde C H. Letschert gaat maandag naar de lagere school In Benschop met zes honderd auto's onder zijn arm. Geen grote-mensen-auto's dus. maar speelgoedautootjes, waarmee alle zeshonderd kinderen van het Utrechtse dorp gaan leren „autorij den". Rijkswaterstaat heeft een maquette gebouwd, waarop de kin deren goed kunnen zien wat er aan de verkeersweg veranderd is en waarmee ze rekening moeten hou den: de verkeersader dwars door hun dorp, die door file-mijdende automobilisten veelvuldig als snel le sluiproute wordt gebruikt met alle gevaren vandien, is om de hon derd meter afwisselend links en rechts vernauwd, zodat er van hard rijden en inhalen geen sprake meer kan zijn. De provinciale veiligheidsinspecteur gaat de zes honderd Benschoppertjes persoon lijk bijbrengen dat het verkeer geen spelletje is Ewgeni Shein, een student uit Ba koe in de Sowjet-Unie, begint zo langzamerhand een beroemdheid te worden. Tien jaar geleden, toen hij begon alle schelpen, stukken koraal, krabben en zeesterren te verzame len die hij zelf in de Zwarte en Balitsche Zee opdook, kende nie mand hem nog. Intussen is zijn col lectie waarvan hier een klein ge deelte tot meer dan duizend stuk ken uitgegroeid en ook de belang stelling voor Sheins verzameling groeit met de dag. Behalve allerlei cadeaus en officië le feestelijkheden kreeg de Britse koningin Elizabeth vorig jaar ter gelegenheid van haar zilveren ambtsjubileum ook bergen brie ven. Dat waren er welgeteld hon derdelfduizend uit een groot aantal landen, die de koningin wel wilde, maar onmogelijk allemaal zelf kon beantwoorden. Alleen al van het openen van zoveel brieven zou ze een lamme hand gekregen hebben en dus schoten zeven dames van de Engelse vereniging van vrouwelij ke vrijwilligers te hulp. Dezer da gen heeft de koningin haar assis tentes op Buckingham Palace be dankt voor alle moeite. En wat vond u nou het moeilijkst? vroeg ze aan de ladies Antwoord: „Vooral de brieven uit Nederland waren bij zonder lastig om te lezen en ook met de beantwoording hebben we erg veel moeite gehad" Wie dus een bedankje uit Londen heeft ge had: dat is niet door koningin Eli zabeth persoonlijk geschreven En mocht er hier of daar een foutje in staan, ook dat is de koningin dus niet aan te wrijven Zijn er ook jonge mensen ónder het concertpodium? Is dat soms die zogeheten Underground'' (Uit de VARA-gidsi

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5