•SM: verlies in '79 niet uitgesloten fjihell blijft in Zuidelijk Afrika Mi Resultaat Shell onder druk valuta-omrekening Kabinet oneens over steun Anza (Verto) lans op vermindering intal arbeidsplaatsen Ballast blijft bij boycot Zeg maar metaal MÖLLER. rijzen chemische produkten moeten omhoog Regels Saoedi-Arabië gerespecteerd Scheepswerf dicht ontslagen mogelijk Nieuwe azalea gedoopt Sigarenfusie mogelijk jflotie Kairos |n Pax Christi iet behandeld Cijfers eerste kwartaal vertekend Suriname leent bij ABN 50 miljoen voor spoorlijn 'Nog zo'n verlies en het is afgelopen' möler&co I 19 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 23 - RH 25 :j;jk een onzer verslaggevers (STERDAM „We verwachten voor 1978 en 1979 resultaten die zeker lager zullen zijn dan die «■'IS 1977. De mogelijkheid van enig verlies met name in 1979 als de grote Investeringen allen in SSloitatie beginnen mee te draaien sluiten wij zelfs niet categorisch uit." f jei drs W. A J. Bogers. voorzitter >5".jde raad van bestuur van DSM, lens een toelichting op het Jaar- r. r^s.. cent) eveneens boven de 10 miljard uit. 1977. Een jaar, dat voor DSM (lpPn Hiviifonrl stellend was omdat het resul- wen uviacna t7^l achterbleef bij de bescheiden achtingen. Weliswaar steeg de •t in 1977 met 9 procent en deze met 10.135 miljoen voor rst boven de 10 miljard, toch dit stijgingspercentage minder noodzakelijk is om de toename de kosten op te vangen. Deze nen nl„ aldus de heer Bogers, een nóg hogere stijging (11 pro- De nettowinst vóór inflatiecorrectie beliep 110 (in 1976.132) miljoen en na inflatiecorrectie 50 (57) miljoen. Gelet op de financieringssituatie van DSM en de magere resultaten wordt geen dividend over 1977 uitge keerd. Daarmede ontvangt de enige aandeelhouder van DSM de staat voor het eerst sedert 1948 geen dividend. W. A. J. Bogers Na te hebben geschetst hoe algeme ne marktfactoren de gang van zaken bij DSM in 1977 hebben beïnvloed, wees drs Bogers erop, dat DSM ten opzichte van haar grote buiten landse concurrenten in een extra nadelige positie verkeert doordat de onderneming met het zwaarte punt van haar produktie in Neder land het overgrote deel van de afzet van chemische produkten in export moet behalen. Als Nderland- se onderneming wordt DSM zo ge confronteerd met de gevolgen van de harde gulden, van het relatief hoge niveau van de arbeidskosten en van de op sommige werkgebieden hoge grondstof- en energiekosten. Wat het laatste betreft speelt met name de tariefstelling van aardgas en elektri citeit voor grootverbruikers een roL Drs Bogers benadrukte in dit ver band dat het zaak is, dat ongelijkhe den in de concurrentieuitgantspun- ten worden verwijderd (als de Lim burgers chemische DSM-bedrijven in West-Duitsland zouden ligggen, zouden de energiekosten ongeveer 50 miljoen lager zijn geweest dan nu). Als specifiek Nederlandse aspecten wees hij verder nog op het feit, dat in ons land de overheidsstimulering la ter op gang is gekomen dan in de andere EG-landen. Hij hield voorts een pleidooi voor duidelijkheid en coördinatie op het stuk van voor schriften, vergunningen en regelin gen van de overheid met betrekking tot de chemische industrie. Investeringen kterdam-DSM is er in de afgelopen jaren in geslaagd met pe in Limburg nog een aanzienlijk aantal nieuwe arbelds- •tsen te creëren, aldus dr. Bogers. Dat hing samen met een Ie groeistoot van de activiteiten. Nu de ontwikkeling rustiger jt verlopen zal zich in het toekomstig personeelsgebeuren bij M de algemene ontwikkeling gaan weerspiegelen. gezegd, het Is mogelijk dat 3 de sector chemie een vermin- l van het aantal arbeidsplaat- 1 optreden. DSM, die „nu al e is de adem wat in te houden", f het waarschijnlijk dat deze ver lering zonder gedwongen ont- zal kunnen worden bewerk- ide werkgelegenheid in het alge- betreft was drs. Bogers van ng, dat de prioriteit van het •o-beleid niet gericht mag zijn het in starheid behouden van iidsplaatsen in de industrie. f zijn mening komt het aan op •gezondmaken van deze indu- ook als dit vermindering van tsen met zich brengt. ïistmest i gezonde industrie, zo zei hij, is oe )p zijn beurt draagvlak voor een groeiende werkgelegenheid in de sectoren diensten en overheid. Bij de Unie van Kunstmestfabrie- ken, waarin DSM een belang heeft van 75 procent, worden momenteel de noodzaak en de aanwezige moge lijkheden voor een stroomlijning van het produktie-apparaat grondig be studeerd. Daarbij gaat het vooral om de mengmestsector van dit bedrijf. Op het ogenblik wordt mengmest op een viertal plaatsen in Nederland geproduceerd, veelal met hoge kos ten doordat de installaties verou derd zijn. Een samensmelting van de bestaan de productielocaties tot één geheel nieuwe, als gevolg waarvan met min der mensen zou kunnen worden ge werkt, lijkt daarbij niet onmogelijk. In de tweede helft van 1978 kunnen hierover mededelingen worden tege- moetgezien. Drs Bogers stelde vast, dat DSM, met het oog op de te verwachten verslechtering van de positie van de Westeuropese basischemie, zich in versterkte mate gaat toeleggen op speciale chemische produkten. Daarnaast is er sprake van verder gaande internationalisatie, wat blijkt uit het feit dat van het lopende investeringsplan ongeveer éénderde op het buitenland betrekking heeft. Dit jaar zullen de investeringen nog ongeveer 1 miljard bedragen. In de komende Jaren zal de investerings behoefte echter op bescheidener ni veau liggen. Drs Bogers was overi gens wel van mening dat deze inves teringen de polsstok zijn, waarmede DSM al een heel eind over de sloot is gesprongen, en waarmede de onder neming zicli voor de langere termijn goede uitgangspunten heeft ver schaft. Voor alles noemde hij het echter zaak, dat iets aan het prijzenpro- bleem wordt gedaan. De Europese chemische industrie zal vroeg of laat iets aan de prijzen moeten gaan doen. Dat is veel belangrijker dan het aantrekken van de omzetten, zo zei drs. Bogers, die overigens ook hoopte dat de aangezette loonmati ging zal worden gecontinueerd. Het scheppen van rendementskansen voor de industrie de rentabiliteit (winstgevend) is bij DSM beslist on voldoende behoort z.L prioriteit in de binnenlandse economische zorg te krijgen. Hij was van oordeel, dat DSM in de bulkchemie (massaprodukten) een boterham zal kunnen blijven verdie nen. Daarnaast zal, zoals gezegd, de basis echter moeten worden ver breed met specialiteiten. Produkten, die een hoge toegevoegde waarde ontlenen aan een grote kennisin houd. Het ontwikkelen van dit soort activiteiten zal echter tijd vergen. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De aannemersgroep Ballast-Nedam houdt zich aan de Saoedi-Arabische boycotregels inzake Israël en joden en zal zich daar ook aan blijven houden. „Wij zorgen dat wij bij leveringen een certificaat van oorsprong kun nen overhandigen en daar blijkt dan uit dat we ons aan de boycot hou den", zei het lid van de raad van bestuur ir. C. J. Louw, die de Arabi sche zaken van Ballast-Nedam be- „Mede omdat de inspanningen die de investeringen van DSM vergen niet lichter worden gemaakt door de thermiek van een opgaande con junctuur, zal het nog wel enkele ja ren duren voor DSM de moeilijke periode achter zich zal hebben." hartigt. Hij reageerde daarmee tij dens de aandeelhoudersvergadering op vragen van leden van het Anti Boycot Comité. „Wij moeten de re gels van het land in acht nemen", zo vervolgde ir. Louw. Hij zei dat het concern een grote verantwoordelijk heid heeft voor de werkgelegenheid en dat het werken in Saoedi-Arabië in het belang is van alle Nederlan ders, ook de Joodse. Commissaris dr. J. E. Andriessen meende dat het concern zich niet aan ontoelaatbare discriminatie schuldig maakt. Hij erkende dat ook Ballast-Nedam zich bij het zaken doen aan bepaalde ethische normen houdt. Zo is men zeer terughoudend ten opzichte van Zuid-Afrika. Maar in het geval van Saoedi-Arabië vond dr. Andriessen dat Ballast-Nedam niet over de grens gaat. Het bestuur verklaarde op een ande re vraag van het Anti-Boycot Comité dat Ballast-Nedam niet betrokken is, bij de bouw van militaire installa-i ties, een acitiviteit waarvoor toe stemming van de Nederlandse rege ring voor nodig zou zijn. Wel bouwt men huizen voor militairen. Dat de aandeelhoudersvergadering met uitgesloten. bewogen en zeer langdurig was, kwam mede door de vertegenwoordi gers van de Heerema-groep. Financi eel directeur De Bruin van de groep stelde een groot aantal vragen over het jaarverslag en de jaarrekening. Omdat hij daar naar zijn mening ;n bevredigende antwoorden op »eg en tevens omdat hij naar zijn zeggen over vertrouwelijke informa tie beschikt, stemde lüj tegen de jaarstukken. Mede dank zij de hou ders van de onlangs uitgegeven pre ferente aandelen leed Heerema ech ter een nederlaag in de vergadering. Zijn vertegenwoordigers bestreden ook de herbenoeming van twee com missarissen, omdat deze hadden meegewerkt aan de uitgifte van de preferente aandelen. Bij dit agenda punt dat zeer veel tijd in beslag nam, dolf Heerema eveneens het onder spit. ROTTERDAM - Het is niet uitge sloten, dat de scheepswerf „De Nieu we Waterweg" in Schiedam, waar 450 mensen werken, wordt gesloten. De werknemers kunnen eventueel bij twee andere RSV-werven, Wllton- Fijenoord en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) wor den ondergebracht, al zijn ontslagen Van een onzer verslaggevers BOSKOOP In aanwezigheid van diplomatieke vertegenwoor digers uit twaalf landen, heeft Aleida van der Klaauw de dochter van de minister van Buitenlandse Zaken gisteren in Boskoop een nieuwe azalea gedoopt. Deze azalea, die de naam Aleida heeft gekregen, is ontwikkeld door het proefstati on in Boskoop. Naast haar op de tot directeur H. R. Banier van de stichting Plant Propaganda Holland in Boskoop. De aanwezigheid van zoveel buitenlanders gisteren in Bos koop is te begrijpen, omdat de export de „levensader" is voor het kweekcentrum van bomen en heesters van Boskoop. Niet minder dan 90 procent van de produktie wordt geëxporteerd, waarbij Engeland, West-Duits land, Zweden, Frankrijk Italië, België, Zwitserland en Canada de belangrijkste afnemers zijn. Wat Nederland als geheel be treft is nog op te merken, dat 8.000 gezinnen voor hun bestaan afhankelijk zijn van (Neder landse) boomkwekerijpro- dukten. UTRECHT Douwe Egbert* en Agio Sigarenfabrieken overwegen over enige tijd nauw te gaan samen werken. Vooralsnog gaat Agio ken nis over de produktie ter beschik king stellen van de sigarenfabrieken .van Douwe Egberts. De bedrijven van de laatste. Panter in Veenendssl en Smit en ten Hove In Kampen, zijn samengevoegd in Douwe Egbert* Sigaren. De nottowinst van PEEK EN CLOPPENBURG-LAMPE is in bet op 31 januari geëindigde boekjaar 1977-1978 ten opzichte van 1976-1977 gestegen van 8,4 min tot 9,5 min. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 24 tot 26 per aan deel van 100. VAN REEUWUK- Het geconsoli deerde bedrijfsresultaat verbeterde van ƒ859.255 tot ƒ999.951 en de winst voor belasting van ƒ648.576 naar 816.522. Eerder werd een on veranderd dividend van 2 per aan deel van 20 voorgesteld. THOMASSEN A DRIJVER: De netto omzet steeg van 750,9 min tot ƒ796,4 min en de nettowinst van ƒ23.8 min tot ƒ32,6 min. Waaruit een van 8 tot 17,30 verhoogd divi dend per aandeel van ƒ20 wordt uitgekeerd. Het chemisch concern HOECH8T HOLLAND heeft het personeelsbe stand in de Europese vestigingen in 1977 met 4000 verminderd. Hoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn, is het duidelijk dat de geringe winst over 1976 in 1977 is omgesla gen in verlies. Bij het bedrijf in Vlis- singen is het personeelsbestand met 75 man verminderd. DRUKKERIJ MOUTON heeft vo rig Jaar een verlies geleden van 1,76 min tegen 1,71 min in 1976. Mouton is een afgesplitst deel Edicom, die door Elsevier is overgenomen. Aan deelhouders zijn het personeel, de Nederlandse Participatie Maat schappij en Elsevier. Mouton be staat uit Drukkerij Mouton en Tech nische Uitgeverij Mouton (catalogi). 8tokklnk's Boekbinderij en Falk- plan-DJambatan (cartografie). Mou ton moet in 1978 de keer vinden naar positieve uitkomsten, zo zegt de di rectie in het Jaarverslag 1977, wil de continuïteit niet ernstig in gevaar komen. ROMMENHOLLER: De omzet steeg vorig jaar met 3.6 pet Het geconsolideerde bedrijfsresultaat voor afschrijvingen daalde van 14,7 min naar 14,1 min en de nettowinst van 4,3 min naar 3.9 min. Eerder werd een dividend voorgesteld van 23. waarvan 2 uit de dividendega lisatiereserve (1976: eveneens 23). N HAAG De motie van de Werkgroep Kalros en de R.K. vredesbeweging Pax Chris tl 4eriand tegen de steun van Shell aan de apartheid in Zuidelijk Afrika is door de aandeelhouders- kadering van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij („Koninklijke") niet in indeling genomen. De motie stond niet op de agenda en daardoor was behandeling statutair niet lelijk. voorzitter van de jaarvergade- president-commissaris Wagner, W voorzitter C. Groenendijk van werkgroep Kalros echter wel toe (motie toe te lichten. De aandeel- jders hadden geen goed woord r voor de motie en onderbraken toespraak van de heer Groenen- I met uitroepen ais „gezeur" en mmunistische agitatie". De mo- van Kairos en Pax Christi is ge- 1 It tegen de Koninklijke Shell (ep, die door beide groeperingen *n wordt beschuldigd steun te inen aan de apartheid in Zuide- Afrika en de boycot tegen Rho- lë te ontduiken. De „Koninklij- 1 heeft 60 procent der aandelen 1de Shell »no K de motie werd aan het bestuur 701de „Koninklijke" gevraagd „met rvT- fcht te bevorderen dat de betrek- i^jgen van de Kon. Shell Groep met 3ioK-Afrika, Namibië en Zimbabwe |°ojodesië) op korte termijn worden 177U President-directeur De Bruyne ant woordde op de motie, dat de Konin klijke Shell Oroep niet in kan gaan op het verzoek om de betrekkingen met de landen in Zuidelijk Afrika te beëindigen en hij kon ook niet in gaan op het verzoek, gedaan door een vertegenwoordiger van de Indu striebond CNV. de heer De Vries, om de „olleleveranties aan Rhodesië" te staken. Wat de gevraagde beëindi ging van de werkzaamheden van de Koninklijke Shell in Zuid-Afrika be treft zei de heer De Bruyne, dat juist van de kant van de zwarte leiders, onder anderen van chief Buthelesl erop wordt aangedrongen, dat de Koninklijke Shell in Zuid-Afrika blijft. Ook het eigen personeel van alle rassen dringt daarop aan. De heer De Bruyne voerde verder aan, dat een delegatie van de Wereldraad van Kerken na te zijn geïnformeerd over de wijze van wer ken van het concern in Zuidelijk Afrika, heeft erkend, dat de Zuldafri- kaanse dochteronderneming van het concern een vooruitstrevend beleid voert. Voorts dat dit beleid ook tot belangrijke vooruitgang op sociaal gebied heeft geleid en dat het Shell- bedrijf in dit opzicht tot de beste in Zuid-Afrika behoort. iooo|êindigd". Dit houdt volgens de 2^0tie in: geen leveringen en vervoer 370 i olie en olieprodukten naar Zuid- rika en Namibië en daardoor ook it (indirect) aan Rhodesië, verder en beschikbaarstelling van perso- Bl. technologie en kapitaal aan de e genoemde landen en tenslotte 50 iting van de vestigingen in Zuid- rika en Namibië. 1M, totaal hadden ongeveer 10 pro sit van de aandeelhoudersstem- n Kairos en. Pax Christi gemach- 6 de motie 'in te dienen. Hierbij woonden zich het aartsbisdom At. de paters Franciscanen, de cijnen en de Witte paters, als- de stichting Hivos van het I5^®anistisch Verbond. Van een onder verslaggevers AMSTERDAM Het nettoresultaat van de Koninklijke Shell Groep over het eerste kwartaal van 1978 heeft slechts 6 miljoen pond sterling bedragen, tegen 416 miljoen pOnd sterling ln de overeenkomstige periode van verleden jaar en 287 miljoen pond sterling in het laatste kwartaal van 1977. In een toelichting op deze cijfers, spreekt de Groep van een „bijzonder sterk verte kend irreëel cijfer voor het nettoresultaat, als gevolg van de toepassing van de Amerikaanse richtlijnen Inzake de omreke ning van vreemde valuta's. het feit dat er ln het eerste kwartaal van 1978 een aanzienlijk nadelig ef fect met betrekking tot valutaomre- keningen zou ontstaan. Dit effect blijkt in de verslagperiode het netto resultaat met 280 miljoen pond te hebben gedrukt. Energiecrisis Volgens Shell bedroeg het nettore sultaat vóór het effect van de valuta- omrekeningen in de eerste drie maanden van het lopende Jaar 286 miljoen pond. In het overeenkomsti ge kwartaal van vorig jaar was dat 469 miljoen pond en in de laatste drie maanden van 1977 241 miljoen pond sterling. Opgemerkt wordt, dat de werkelijke bedrijfsresultaten die ten grondslag liggen aan de over het eerste kwar taal gerapporteerde resultaten van de Groep ten opzichte van het laat ste kwartaal van het afgelopen Jaar een verbetering ondergingen. Gezien de teleurstellende economische situ atie in de meeste landen, het nog steeds te grote olie-aanbod en het overschot aan verwerkings- en tan kercapaciteit was deze verbetering welkom. Tot nu toe compenseerden de effec ten van valuta-omrekeningen met betrekking tot verkopen uit voorra den en die met betrekking tot mone taire posten elkaar enigermate. In het afgelopen kwartaal was dit ech ter niet het geval en werd het resul taat meer dan anders beïnvloed. Zo als gemeld, werd medio april door de Shell ai de aandacht gevestigd op In de Jaarvergadering herhaalde drs D. de Bruyne, president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij, de waar schuwing dat er een energiecrisis op komst is. Alles wijst er volgens hem op dat de beschikbare olie hoogst waarschijnlijk al tussen 1985 en 1995 de vraag niet meer zal kunnen dek ken. Er wordt te weinig gedaan om ln de situatie die dan ontstaat te voor zien. aldus de heer De Bruyne. Hij ontkende, dat er een benzine oorlog op de Nederlandse markt op komst zou zijn. Hij sprak de bewerin gen van een aandeelhouder tegen als zou 8heLl een dergelijke oorlog bezig zijn te ontketenen. Volgende week dinsdag zullen de vakbonden en de ondernemingsra den praten over een concept-rapport van het RSV-concern, waarin de hui dige slechte gang van zaken en mo gelijke oplossingen van de proble men door middel van herstructure ring en beperking van overcapaciteit worden aangegeven. Het concern wilde gisteren geen verdere medede lingen over het vertrouwelijke rap port, dat als een discussiestuk wordt aangeduid, verstrekken. PARAMARIBO De Surinaamse minister van financiën, L. E. Goede, heeft besloten een TU procent lening van 50 miljoen gulden af te sluiten bij de Algemene Bank Nederland voor de afbouw van de spoorlijn in West-Suriname. De lening heeft een looptijd van twintig jaar, waarvan de eerste vijf Jaren aflossingsvrij zijn. De terugbetaling zal gebeuren in dertig gelijke halfjaarlijkse aflossin gen te beginnen eind 1983. De Neder landse Staat garandeert de terugbe taling. De lening van 60 miljoen gulden is ongeveer een kwart van de totale bouwkosten van de bauxietspoor- lijn. Het resterende bedrag wordt op 10 miljoen na gefinancierd uit Ne derlandse ontwlkkelingsgeldea Voor de ontbrekende ƒ10 miljoen wil de Surinaamse regering een obli gatielening ln Nederland plaatsen. Geruime tijd heeft Suriname overi gens gehoopt dat de bouwkosten ge heel door Nederland gedragen zou den worden. Het ligt ln de bedoeling dat de nieu we spoorlijn volgend Jaar in gebruik wordt genomen. De verbinding gaat lopen van het Bakhuisgebergte, waar bauxiet gewonnen wordt, naar Apoera aan de Corantijn rivier. AMSTERDAM Directeur-generaal J. A. M. Molkenboer van het directoraat-generaal voor Industrie en de minister van Economische Zaken staan achter een bepaalde vorm van steun aan Anza in Apeldoorn, een dochteronderneming van Verto. die visserij-uitrustingen maakt. Over de aangevraagde steun be staat binnen de regering nog geen uniforme opvatting. Een dezer dagen zal de ministerraad een besluit nemen. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur van Verto. de heer C. W. van de Oriendt, tijdens een toelichting op het jaarverslag. Hij had dit verno men van de heer Molkenboer. Verto heeft om 8 min steun veraocht. Als dit krediet wordt verkregen, zal het de functie gaan vervullen van eigen vermogen van Anza. Tegelijkertijd zal Verto afzien van haar vorderin gen op Anza. Op die manier krijgt Anza een eigen vermogen van 10 9 12 min. Met de eventuele 8 min. steun krijgt Anza een normaal gezonde ba sis en is het, ook voor de regering, waard het risico te nemen het bedrijf ln kleinere omvang (met ca. 160 me dewerkers tegen 204 thans) door mo derne arbeidsbesparende machines ln stand te houden. Het uitstel van de reorganisatieplannen voor Anza, omdat de regeringssteun nog niet is toegezegd, kost Verto iedere maand ƒ200.000. Krijgt Anza geen steun, dan ziet het er somber uit, ook voor het personeel. Op het ogenblik heeft Verto In Ne derland 696 werknemers in dienst. Aan het eind van 1978 zal dit aantal ruwweg met nog eens 150 vermin derd zijn, verdeeld over Pekela (50), Anza (50) en elders (50). In Maassluis, waar synthetisch touw en garens worden gemaakt, is Verto Inmiddels begonnen met een reorganisatie, waardoor de kostprijs van de artike len aanzienlijk zal dalen. De heer Van de Griendt hoopte dat Maas sluis ln 1979 uit de verliezen zal zijn. Bij de staaldraadsector „moet ook let* gebeuren", maar hiervoor zijn nog geen concrete plannea Worden dit Jaar geen maatregelen genomen, dan zal het verlies van Verto in de richting gaan van dat over 1977 (bijna 10 min.). „Nog een dergelijk verlies daarna en het is afgelopen met Verto", aldus de heer Van de Oriendt Verto heeft ln 25 landen octrooi aangevraagd voor een nieuw produkt, electreet filterdoek, dat werd ontwikkeld ln samenwer king met TNO. Voor dit produkt dat uitermate geschikt is voor luchtfii- traUe daar het de kleinste stofdeel tjes opneemt, bestaat belangstelling ln binnen- en buitenland. Van het laboratoriumstadium is het nu in de proeffabriekfase gekomen. Het pro dukt is ook bijzonder geschikt voor o.m. stofdoeken, doeken voor gram mofoonplaten en voor verwerking in luchtmaskers. Het nieuwe artikel zal dit jaar nog geen bijdrage leveren aan de resulta ten van Verto. .Als de huidige pro duktie van de fabriek in Maassluis verkocht kan worden is het produkt winstgevend", zo werd gezegd. De NOORDNEDERLANDSE PAANPLATENINDUSTRIE in Hoogezand, een dochteronderne ming van Vezelpers te Zeist, gaat sluiten. De 33 werknemers komen daarmee op straat te staan. De lo pende orders worden momenteel nog afgewerkt. Verwacht wordt dat de fabriek in Juli definitief dicht zal De Maastrichtse rechtbank heeft het Heerlense metaalbedrijf .Ando- graln Kulka" failliet verklaard. Daardoor zijn dertig man op straat komen te staan. Het bedrijf was nog geen anderhalf Jaar geleden opgezet door het Limburgs Instituut voor Ontwikkeling en Financiering (LIOF). Oorzaak van het faillisse ment Is het verkeerd schatten van de afzetmogelijkheden van aluminium printplaten voor de grafische indu strie. Vooral de afzet in de Verenigde 6taten viel tegen. ADVERTENTIE Wij hebben èlles voor het buigen, knippen, ponsen, knagen, zetten en knabbelen van metaal. Allemaal machines die automatisch méér opbrengst leveren Noem ons maar metaalMÖLLER Én bel even als u méér munt wenst te slaan uit met-verspanende machines. atd gereedschapswerktuigen HondeimMtecheppij M 61 lef 4 Co. b.v„ Oude Boefceloseweg 31. Hengelo (O). Tel 06400 -16933* Poetbue 10. Tetoi 4431f.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25