Herkansing betaald voetbal f ïweede keuze maakt het Irnst Happel nog moeilijk Eddy Merckx sluit tijdperk zelf af Peter Houtman opnieuw op schot Scherpschutters verboden Excelsior: weinig eer te behalen laandag waarschijnlijk toch 'ja' tegen structuurplan gemotiveerd elftal naar ruime (7-1) zege op Brugge Vier doelpunten tegen Wageningen Argentinië waarschuwt Duitsers en Fransen UDAG 19 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet PS 21 - RH 23 yjJoor Peter Onvlee DEN HAAG/ZEIST Vijf steken nadat de afgevaardig den van het betaalde voetbal r ;ijdens de voorjaarsvergade- ering van hun sectie in Zeist a neenden niet integraal ak- lïi ioord te kunnen gaan met het *jöoor de inmiddels opgeheven ituurgroep uitgebrachte rap- jort Gezonder Betaald Voet- - ia), volgt een eerste en tege- ijk laatste herkansing. Op «n voor deze vergaderingen -ongewone maandagmiddag ,^2 mei in een al even onge- - iruikelijke Amersfoortse lo catie krijgt de vergadering ian de sectie betaald voetbal «alsnog de kans zonder voorbe- lu ïoud ja te zeggen tegen het s apport. is op een zeker gezien de eglementair voorgeschreven af- 1; nndigingstijd opmerkelijk kor- ip^e termijn, dat voorzitter mr. ja- rsfques Hogewoning de vergadering !i*>pnieuw bijeen roept. Een termijn, ujKiie te meer onderstreept, hoe on- >0 erstandig er half april tijdens de 1 erste sessie is gehandeld en hoe- 0 keer de nood in de armlastige ledrijfstak van het betaalde voet- 7 ial wel is gestegen, ek fotogelden noodzaak om de afgevaardig den opnieuw het rapport voor te peggen onder de noemer „voort ik angsrapportage" is sinds de zes- id iende april alleen nog maar toege- )3 lomen. Niet in de laatste plaats rifmdat de minister van CRM voor lopig de goedkeuring heeft onthou den aan een deel van de voor het betaalde voetbal bestemde subsi diegelden uit het toto/lotto-gebeu ren. Ruim veertien miljoen gulden was er in eerste instantie aan de gehele KNVB toegewezen op het eerste bestedingplan van 1978. Ruim de helft hiervan, bestemd voor het amateurvoetbal, is pro bleemloos akkoord bevonden. De resterende zeven miljoen voor het betaalde voetbal hebben meer moeilijkheden ondervonden. Ruim twee miljoen gulden heeft de minis teriële goedkeuring gekregen, de overige ruim vier miljoen niet. De argumentatie: het betaalde voetbal moet eerst zelf maar eens meer duidelijkheid verschaffen. Daarmee zonder omhaal een ver binding leggend met de vergade ring van 16 april in Zeist, toen het betaalde voetbal ondanks de dwin gende eis van staatssecretaris Wal lis de Vries („slikken of stikken") zich niet akkoord wenste te verkla ren met het rapport. Het betaalde voetbal, dat door het niet integraal aanvaarden van het rapport zichzelf de zwarte piet toe speelde, heeft daarmee de eerste consequenties gevoeld. Verder uit blijven van financiële steun alsme de de kans op een kritischer behan deling van het betaalde voetbal door de diverse, nu nog soms royaal bedelende gemeentebesturen, heb ben tot verhoogde activiteiten ge leid. Te meer nog, daar een teleur gestelde staatssecretaris al enkele dagen na de vergadering in Zeist liet weten „zich niet meer gebon den te achten aan het gestelde tijd schema." Hangen Sinds half april heeft de tijdens de Mr. JACQUES HOGEWO NING: „Het rapport zelf biedt zoveel openingen." vergadering op meerdere gedach ten hinkende sectievoorzitter Ho gewoning („als ik toch moet han gen, dan maar aan de laatste boom indien ik zelf mag kiezen") tezamen met penningmeester Ton Zwikstra getracht de brokken te lijmen. Zwikstra, deel uitmakend van de stuurgroep maar wegens ziekte af wezig op de vergadering van het 'betaalde voetbal, zat enkele dagen na het echec van Zeist al met de financiële commissie van de sectie bij het ministerie op de stoep en in een aantal gesprekken is het ge strande rapport annex hulpplan weer op de rails gezet. Een inmiddels 'door het sectiebe- stuur opgesteld schrijven, dat maan dag door de vergadering moet wor den onderschreven, vormt daarbij voorlopig de belangrijkste schakel. In dat schrijven van het betaalde voetbal aan de staatssecretaris staat de onomwonden mededeling, dat het rapport, zoals uitgebracht door de stuurgroep, óók en geheel door het betaalde voetbal wordt onderschre ven. „Enig misverstand kan daaro ver dan niet meer bestaan," aldus Hogewoning. Vanwaar het nu wél volmondige ja? Inhoudelijk heeft het rapport im mers geen enkele wijziging onder gaan. Nog altijd staat erin dat aan de hand van het gehouden marktonder zoek de zaterdag de meest geschikte speeldag voor het betaalde voetbal is, nog altijd is er de maximering van het aantal contractspelers op twin tig en nog altijd is er ook het ge wraakte financieringsplan, dat half april zelfs de motie-Van Rijn (beter: financiële commissie) tot gevolg had. Sectievoorzitter Hogewoning be aamt dit. Zegt echter tegelijkertijd „uit de diverse gevoerde gesprekken en de briefwisseling met CRM de stellige indruk te hebben gekregen, dat het rapport zelf zoveel openin gen biedt, dat er over dit soort din gen gesprokeh kan worden." Geen bezwaren Het „ja" van de bijzondere algemene vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB kan maandag betekenen, dat de doorvoering van het rapport toch nog met ingang van het aanstaande seizoen 1978-1979 kan plaatsvinden. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft bij integrale aanvaarding van het rapport schrif telijk toegezegd zich voor de realise ring ervan ook in de Kamer „hard" te maken en de externe geldgevers als toto/lotto zijn ook aan hun toezeg gingen gebonden. Behandeling van een en ander in de Tweede Kamer zal voor het zomerreces evenwel ze ker niet meer plaats kunnen vinden, maar niet alles behoeft vooraf te worden goedgekeurd. Uit opnieuw persoonlijke gesprekken met een aantal leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor CRM weet mr. Hogewoning „dat er van die zijde geen onoverkomenlijke bezwaren worden op geworpen." Van de zijde van de vergadering ko men die zoals de zaken nü liggen ook niet („het rapport wordt aangeno men, ik zal me er in ieder geval bijzonder sterk voor maken, temeer omdat ik te zamen met Zwikstra erg nauw bij dit alles betrokken ben geweest", aldus Hogewoning), ook al is er al enkele weken de in deze krant gesignaleerde dreiging van wéér een nieuw KNVB-rapport, dat de hele huidige voetbalstructuur op zijn kop zou zetten met alle verstrekkende gevolgen van dien door het advies het betaalde voetbal in een eigen rechtspersoon (prof) Liga, onder te brengen naast de KNVB met één miljoen amateurleden. Twee gescheiden grootheden dus. Jacques Hogewoning echter: „Wim Meuleman, de bondsvoorzitter, heeft mij bij zijn vertrek naar Parijs, maandag, nog verzekerd, dat hij niet wenste dat dit bewuste rapport van de structuurcommissie amateur voetbal (met daarin onder meer de politici Hans de Boer van het CDA en Jan Nagel van de PvdA, red.) openbaar zou worden gemaakt. Hij wilde niet dat de daarin gesignaleer de tegenstellingen naar buiten zou den worden gebracht. De commissie heeft zijn opdracht te ruim geïnter preteerd en heeft zich bemoeid met het totale KNVB-gebeuren." Vooralsnog is de presentatie van het rapport voor volgende week gepro grammeerd. Nó eerst officieel deze week aan de beleidsorganen in de KNVB te zijn uitgereikt. FC BKIX.GE-NEDERLAND 1-7 (»-3). 3. Haan 0-1. 4: Haan 0-3. 34: Lubse 0-3. 46: Nanninga 0-4. 55" Van der Eijken 1-4. 56 Nanninga 1-5, 57 Nanninga 1-6. 69 Lubse 1-7. gestaakt op twaalf minuten van het einde. Scheidsrechter: Vautrot iFn. Toeschouwers 20.000. FC Brugge: Gogne. Rancon. Leekens. Sanders. Volders: Cools. De Cubber. Van der Eljcken. Martens. Simon. Sörensen. Nederland: Doesburg: Wildschut. Van Kraay, Brandts, Dusbaba; Willy van de Kerkhof (Poort vliet». Neeskens (Suurbier). Haan; Rep. Nannin- or Matty Verkamman. T*RIJS Wat moet Ernst Happel met Dick Nanninga aan? tballen is z'n sterkste kant niet, maar scoren doet de punt- iler van Roda JC als de beste. Gisteravond, in de oefening ;en Club Bruggen, had Nanninga weer drie keer succes. _jdoende bracht hij zijn totaalscore over drie wedstrijden voor anje op zeven. Op zo'n gemiddelde kan in dit land geen ternational bogen. Nanninga tilde het „tweede" Nederlands «(tal na rust naar een zeer fors uitvallende 1-7-winst op Brugge. overwinning die in het teken nd van het verlangen om bij het eiden van de markt nog in het lei te komen bij Happel. Een zege die mogelijk nog hoger had kun- 'O, uitvallen, aangezien de Franse L' eidsrechter Vaurot vanwege de "9|t te stuiten regenval er na 78 tuten een eind aanmaakte.Oran- J T zevenklapper, die door 20.000 m housiaste kijkers in het Pare des ,(e nces werd aangehoord kan moge- nog consequenties hebben. Of- fc oon nu ook weer niet valt aan te ja nen dat Happel zich al te zeer van irijwijs zal laten brengen. —lit is echter wel dat Nanninga im- leerde door zij goals (opnieuw ^tdoor zijn spel, hoewel hij geluk- minder in de combinaties werd ty rokken), dat Arie Haan zich weer jeins nadrukkelijk als kandidaat Dr het middenveld aandiende en "ojt Willy van de Kerkhof ook ander- 00 al bewees recht te hebben op een ats in het stamelftal. Het moet al i lopen wanneer het kwartet Jan- M Willy van de Kerkhof, Neeskens, Ttn Hanegem morgen niet in het j iter-stadion van Wenen aan de 6 gaat, maar gewaarschuwd is dit bje wel. )r de meesten was het bij voor- it een ondankbare wedstrijd. vr.st Happel had er in de afgelopen ;en immers geen twijfel over laten taan welk team hij voor het nade- de wereldkampioenschap In ge- chten heeft. Onmiddellijk na de 2' dstrijd van dinsdag tegen Paris 0 Germain lichtte hij meer dan een van de sluier op. Het moest zater- op WK-sterkte dan toch maar 4- worden. En de opstelling voor dat ■T ffen tegen Oostenrijk liet hij ook TJ delijk doorschemeren: Jong- 9 >ed, Suurbier, Krol, Rijsbergen, >rtvliet, Willy van de Kerkhof, isen, Neeskens. Van Hanegem, T né van de Kerkhof en Rensen- «5 ut. xhte twijfel bestond er nog ten nzien van het tweegevecht tussen h né van de Kerkhof en Johnny !7*p, maaar gisteren zal ook wat dat treft de beslissing wel zijn geval- Rep kon namelijk andermaal 1: sn imponerende daden stellen op rechtervleugel. I2*n ondankbaar karwei dus voor de «sten, gisteren. Maar, en dat was z. merkelijk, de wetenschap dat er Jat „laatste" kansen werden gestre- i« k had het B-team tot in de vezels in notiveerd Er werd beseft dat het ii£ar het beste was om met vereende ichten Happel alsnog aan het ijfelen te brengen. Hetgeen bij- ttrbeeld tot de eigenaardige situa- |n leidde dat linkermiddenvelder yr Uy van de Kerkhof toch af en toe rspectief volle ballen naar de con- rrent van zijn broer Rep, dus, pasporteerde Net als de anderen 6 ging Van de Kerkhof er in opperste concentratie tegenaan. De PSV'er bracht zodoende wellicht onbewust zijn teleurstelling tot uiting inzake de verkiezing van Van Hanegem ten koste van hem in de samenstelling van dinsdag. De getergde spelopvatting leidde tot onmiddellijk en onverwacht resul taat. Drie minuten waren er weggetikt toen Arie Haan uit een vrije trap schitterend en onhoudbaar hard scoorde. De Anderlechter die dat succes best kon gebruiken ging met een maar door. Een halve minuut nadien anticipeerde hij bekwaam op een leep balletje van Willy van de Kerkhof en scoorde met een uitge kiende lob: 0-2. Haan ging er door lopen voetballen, alsof hij wilde zeg gen: verdien ik nou mijn plaats of niet. Rechts van het midden hield hij de bal goed in de ploeg, was ronduit een leidinggevend figuur. Het scha- duwteam zal in die eerste helft de wenkbrauwen van de op de tribunes gezeten A-keus ongetwijfeld hebben doen fronsen. Het combinatievermo gen was groot met, van achteruit, voorstopper Ernie Brandts ook nog eens in een sterk „passende" rol. Arie Haan haalt uit voor de tweede Nederlandse treffer. Kans op kans werd gecreëerd. Het duurde evenwel negen minuten voor de pauze eer het 0-3 werd. Lubse prikte toen binnen na een voorzetje van Piet Wildschut. In tegenstelling tot het elftal dat tegen Paris St. Germain in het veld stond, bleef de formatie van gisteren na rust doorgaan tegen het zoekge- speelde club Brugge. Ofschoon ver zwakt, kan het nooit de bedoeling zijn geweest van de ontluisterde Eu- ropa-Cup-finalist om de zaken zo uit de hand te laten gieren. Dat kwam alleen maar door de bezeten slag die Oranje ervan maakte. Ook met BRUSSEL Eddy Meckx, de bes te wielrenner aller tijden, heeft een punt gezet achter zijn carrière. Op een persconferentie in Brussel maakte de Belg gisteren bekend dat hij niet weer in wedstrijden zal uitkomen. Merckx is 32 jaar oud. Hij zou dit seizoen voor de laatste keer deelnemen aan de Tour de France en wilde met een overwin ning in die klassieke ronde de kroon op zijn loopbaan zetten. Op doktersadvies heeft Eddy Merckx nu echter het besluit moe ten nemen om niet meer op de fiets te stappen. Hij ondernam dit sei zoen enkele pogingen weer in vorm te komen maar moest wegens ziek te afzien van veeleisende trainin gen. Ondertussen bouwde hij wel een ploeg op die hem dit seizoen moest helpen aan nieuwe succes sen. Hij zocht er uiteindelijk ook zelf een sponsor bij maar kon op de fiets voor dat bedrijf weinig uit richten. Wel won uit die ploeg Jos Bruyère de aanzienlijke lüassieker Luik-Bastenaken-Luik. Eddy Merckx zal nu gaan optreden als ploegleider van de voor hem be doelde ploeg. „Een nieuwe start voor de ploeg, de sponsor en mij zelf", zei Merckx gisteren. Over zijn besluit zei hij: „Hét is voor mij onmogelijk mij voldoende voor te bereiden op de Ronde van Frankrijk, die ik dit jaar teT afslui ting van mijn carrière wilde rijden. Mijn gezondheid gaat voor alles en daarom stop ik ermee. Het was een moeilijke beslissing, maar wel de eerstelijkst ten opzichte van de ploeg, het publiek en de sponsor". Merckx is zeventien jaar wiel renner geweest, waarvan de laatste 13 jaar als professional. Daarin won hij vrijwel alle wedstrijden van enige importantie wel een keer. Vijf maal eindigde hij als eerste in de Tour de France, hij won de Ronde van Italië vier maal, terwijl hij de Ronde van Spanje éénmaal won. Er is geen renner geweest die zoveel klassiekers heeft gewonnen als Merckx. Merckx is driemaal wereldkampi oen bij de profs geweest. Suurbier voor Neeskens Wild schut schoof op naar het middenveld en Poortvliet voor zijn clubmak ker Willy van de Kerkhof, bleef de machine doordenderen. Met Dick Nanninga dus in een hoofdrol. Bin nen de eerste twaalf minuten van de tweede helft had het kanon van „Kaalheide" maar even drie keer succes. Tweemaal via zijn speciali teit, de kopbal, en een keer middels een uitstekende in-schuiver. In de eerste minuut kopte hij de bal uit een corner van Willy van der Kerkhof langs de vertwijfelde Gog ne?. die in twee partijen tegen Ne derland het onsmakelijke genoegen had om tien keer te worden gepas seerd. Na de tegentreffer van René van der Eijken (misverstand tussen Doesburg en Van Kraay), dook Nan ninga tien minuten later de bal met een waarlijk schitterende kopbal, de voorzet was van Rep, in de touwen en weer 60 seconden erop drukte hij gaaf af op aangeven van Suurbier. Halverwege de tweede helft bepaal de Harry Lubse na een niet verwerk te kopbal van Ernie Brandts, de eindcijfers op 1-7. De kegels van Nanninga prikten kennelijk ook de hemel lek. Want nadat het steeds had gemiezerd, ver anderden gigantische plensbuien het terrein in een op den duur onbe speelbare glijbaan. Arbiter Vautrot overwoog om de partij maar te sta ken Club Brugge voelde daar on middellijk wat voor, maar Nederland aanvankelijk helemaal niets. door Johan Woldendorp GRONINGEN Tien minuten voor het einde van de wedstrijd FC Groningen-Wageningen verliet Peter Houtman lichtelijk hinkend, het veld. Het werd een terecht triomftocht voor de Feyenoorder die dit seizoen stage loopt bij de noordelijke club. Uitzinnig werd hij door de elfduizend toeschouwers bejubeld. Door de totale Groningse produktie voor zijn rekening te nemen, heeft hij de thuisclub al enigszins de weg naar de ere-divisie gewezen. De na-competitie is uiteraard te pril om opwindende conclusies aan de resultaten te verbinden. Feit is wel dat de start van FC Groningen erg overtuigend was: 4-1. De gastheren liepen al binnen vier minuten een achterstand op tegen de berg bewoners Die mentale dreun sloeg zo hard in. dat de équipe van trainer Verlangen veel tijd nodig had om orde op zaken te stellen. Pas In de tweede helft creëerde FC Gro ningen zich een weg naar Bert van Oeffen, met 23 tegentreffers de minst gepasseerde keeper uit de eer ste divisie. Voor clubs uit de op een na hoogste voetbalklasse die er een huishouding op eredivisieniveau op na houden, is promotie eigenlijk een „must". Ze ker, wanneer het gestelde doel een paar keer niet is bereikt. FC Gronin gen, dat al drie jaar in de betrekkelij ke anonimiteit voetbalt, hunkert daarom niet alleen uit sportief oog punt naar meer erkenning. De noor delijke club vreest een leegloop van jeugdig talent de technisch be kwame middenvelders Henk Veld mate en Jan van Dijk en de van Feyenoord geleende topscorer Peter Houtman wanneer de nacompeti- tie niet succesvol wordt afgesloten. De niet kinderachtige premies on derstrepen de noodzaak van het be halen van in het ooglopende presta ties. Promotie levert zo wie zo al 2500 gulden op. Wanneer alle wedstrijden gewonnen worden, krijgen de spelers 7900 gulden in het handje. Met die ambities in het achterhoofd trad Groningen zijn opponent met het behoudende 4-4-2-systeem tege moet. Na vier minuten bleek echter al, dat het tactische vliegertje niet opging. Vrije verdediger Van der ïüift stuurde de bal naar Oerdo Ha- zelhekke, die van de weifelende thuisclubverdediging weinig weer stand ondervond: 0-1. Het doelpunt was in de ogen van de noordelijken niet vrij van buitenspelsmetten. Die onverwachte ontwikkeling kwam het spel uiteraard ten goede. FC Groningen zag zich genoodzaakt om de aanval op te zoeken, maar bleek in die creatie niet bij machte om het de sterke Wageningen-defen- sie moeilijk te maken. Houtman en Bakker voetbalden te statisch om respect af te dwingen. Niet voor niets betekende een schop van vleugelver dediger Henk Oosterwold halverwe ge de openingshelft het eerste ge vaarlijke ogenblik. Het was kenne lijk de vonk, die Groningen nodig had om het aanvalsspel te laten ont vlammen. In de 29ste minuut bewees Peter Houtman zijn faam als kop- specialist door een vrije schop van Van Loon met het hoofd te verlen gen: 1-1. Tien minuten na de hervatting gooi de Houtman nog meer olie op het vuur. Opnieuw uit een free kick nu van Van Dijk en opnieuw met het hoofd knikte de Rotterdammer de leren stuiter achter Van Oeffen: 2-1. In de twintigste minuut besliste hij de wedstrijd. De door buitenlandse clubs begeerde spits rondde een combinatie Bloemberg-Van Dijk koppend af: 3-1. Wageningen-trainer Frans Körver geloofde op dat ogen blik nog in de heilzame werking van Stanley Bish als pinchhitter de voetbalnomade kwam in het veld voor Leushuis maar die ingreep sorteerde geen effect, omdat alweer Houtman de score met een daverend schot naar 4-1 speelde. Het was voor het eerst sinds lange tijd dat Houtman zich als een mee dogenloze killer ontpopte. In de eer ste fase van de competitie, toen trai ner Theo Verlangen het accent na drukkelijk op offensief voetbal leg de, voelde de militair zich duidelijk in zijn element. De verdediging leed echter zichtbaar onder deze aanvals drift. Reden voor Verlangen om zijn selectiegroep lessen in behoudend heid te doceren. Het spel van Gro ningen oogde soberder, maar wierp wel zijn vruchten af. „In de na-com- BUENOS AIRES (UPI. Reuter) Generaal Angel Barbieri, chef van de veiligheidsdienst tijdens het WK voetbal in Argentinië, heeft gisteren gezegd dat Argentinië niet toe zal staan dat enkele elftallen hun eigen veiligheidstroepen mee zullen ne men. Barbieri reageerde daarmee op berichten dat in ieder geval West Duitsland en mogelijk ook Frankrijk veiligheidsofficials mee zullen zenden. In West Duitsland waar Reinhard Rupprecht die in 1974 de veiligheids maatregelen coördineerde, eenzelfde taak voor het elftal in Argentinië zal verrichten, werd gisteren bevestigd noch ontkend dat er inderdaad een groep scherpschutter mee zal gaan. In Frankrijk waren die berichten eerder al tegengesproken maar de minister van Buitenlandse Zaken. Louis de Guiringaud zei gisteren dat er „bepaalde maatregelen" getroffen zullen worden. Welke maatregelen dat precies zijn liet hij in het midden De ambassades van West Duitsland en Frankrijk zijn door Argentijnse militaire leiders op de hoogte gesteld van het feit dat het niet zal worden geaccepteerd als er speciale troepen met de nationale selecties meerei zen. Tijdens een persconferentie zei Barbieri: „Alles dat met het wereld kampioenschap 1978 heeft te maken Is voor de verantwoordelijkheid van de Argentijnse regering en de respec tievelijke veiligheidstroepen." Tijdens de persconferentie kwam ook de bomaanslag die vorige week werd gepleegd op het perscentrum ln Buenos Aires ter sprake. Barbieri zei dat „terroristen" verantwoordelijk waren voor die aanslag waarbij één politieman het leven verloor. Maar Barbieri wilde verder niets over dit incident zeggen Wel maakte Barbieri duidelijk dat de Argentijnse militaire junta van generaal Videla de linkse terroristi sche groeperingen onder controle petitie moeten we het toch van dit type voetbal hebben", verdedigde de oefenmeester zich altijd. Die omme draai ging echter ten koste van Peter Houtman, die voor Groningen al thans Juist op tijd zijn zelfvertrou wen herwon. FC Greitingfn-Wageiiincen U-D 6 HUflhek ke 0-1, 31 Houtman 11. 56 Houtman 3-1. 64 Houtman 31. 74: Houtman 4-1 Scheidsrechter Berrevoeta Toeschouwen: 12.000 Greaingen: Qrtever. Van Loon. Hiddink. Waal derbos (Mulder), Oosterwold. Van Dijk. Veldma te. Blemberg; Bakker. Houtman (Loversi. Keukens agrningm: Van Oeffen. Braan. Van de Klift. Van der Ley. Tollenaar. Van Osenbruggrn. Van der Berg. Leuthuls (Bish); Menting. Hazelhekke. Van Vljteyken iTomaa). FC Groningen-Wageningen Excelsior-MVV l-l 0-1 Stand: FC Groningen MVV Excelsior Wageningen I 1 0 0 2 4-1 1 1 0 0 2 1-0 I 0 0 1 0 0-1 10 0 10 1-4 heeft en „dat de mogelijkheid dat er terroristische acties zullen plaats vinden hier niet veel groter is dan in enig ander land." Volgens generaal Barbieri zal er in het huidige Argentinië niet meer zo'n golf van geweld losbarsten van de kant van terroristen zoals nu in Europa het geval is. Daarna herhaal de hij nog eens dat bezoekers in Argentinië niet meer gevaar lopen dan in Europa. Een Italiaanse computer heeft aan de hand van door Italiaanse trainers verstrekte gegevens uitgerekend dat Nederland wereldkampioen wordt Hoeven we toch niet naar ArgenUnié. Door een doelpunt van Benny Wendt won Zwe den ln Oothenburg de oefenwedstrijd tegen het Engelse Aston VUIa met 1-0 Schotland speel de ook de tweede wedstrijd voor het kampioen schap van O root Brtttannif. tegen Wales gelijk l-l Derek Johnstone scoorde voor de Schotten en dr Schot WlUie Donachir schoot in de blessu retijd in eigen doel Oostenrijk oefende tegen de derde klas amateurclub Hitiag Neuda en won met 17-0 Doelpunten onder meer Krank! 161. Plrkner i5> en Kreuz <3) Brazilië versloeg Ui Rio de Janeiro in een tropische regenbul Tsje- choalowaklje met 2-0 door treffers van Rein si do en Zleo door Richard Matthijsse ROTTERDAM Afgaande op wat Excelsior gisteravond in zijn eerste wedstrijd van de na- competitie heeft laten zien valt er voor de Rotterdammers wei nig eer meer te behalen. De kleine, maar verdiende over winning (0-1), die een al even min imponerend MW behaal de liet een breed spoor van ontreddering achter in de Ex celsior gelederen. De Rotterdammers die zo intens graag ln een thuiswedstrijd die werd bijgewoond door 5000 toeschouwers, een goede slag hadden willen slaan kwamen, vooral ln de eerste helft, niet verder dan een aantal stuntelen de acties die geen enkel probleem opleverden voor de stug ingrijpende defensie van de Maastrichtena ren. .MVV die in deze periode de steun van de vrij straffe wind in de rug voelde, was al evenmin gevaar lijk maar had het geluk dat de kwetsbare laatste linie van Excelsior nogal gul was met het uitdelen van presentjes Janusz Kowalik profi teerde daarvan In de 24ste minuut heel slim toen zowel Van der Mun- nik, als de jeugdige Van Tour zich radicaal verkeken op een simpele pas van Frans Roossen en de MVV'er daarna rustig kon aanleggen voor een doeltreffend schot: 0-1. Van Tour was door die treffer zo uit zijn evenwicht dat hij daarna geen bal meer goed kon raken. Maar er waren er meer bij de Rotterdammers die het af lieten weten. Zoals de van >Feyenoord geleende Dik Ernst, de vurige Waslander, die door Bonfrère uitstekend werd geschaduwd, cen trumspits Aad Teljl en Leen Swa- nenburg. De laatste, altijd goed voor een treffer, werd door zijn bewaker John Webb zo stringent bewaakt dat hij er wat verloren bijliep. Zoals gezegd profiteerde MVV in de eerste episode van slordig ingrijpen van de Excelsior-defensie wat tot enkele venijnige schoten van Dijk stra, Kerstgens en Bonfrère leidde De onzeker acterende doelman Ver munt moest tot tweemaal toe zijn vuisten in de lucht steken om de Maastrichtse dreiging af te wenden Trainer Thijs Libregts gaf in de rust van de confrontatie zijn volgelingen de opdracht va banque te spelen Dit maakte het duel nog chaotischer en rommeliger dan het al was MVV dat zich met negen man ln het eigen strafschopgebied terugtrok, had met deze defensieve tactiek succes. Doel man Gerards kon tot het einde vol staan met het oprapen van terug speelballen. Zelfs het Inzetten van Roggeveen ten koste van Teijl ln de slotfase leverde geen rendement op Scheidsrechter Beck die het spel weer herhaaldelijk voor overtredin gen moest onderbreken, maar deson danks de lankmoedigheid zelve was. volstond met het uitdelen van de gele kaart aan de Rotterdammer Pattinama die Quaden had geblok keerd FxrrUiar-MVY l KM 24 Kowalik 0-1 Scheidsrechter Beek Toeschouwers 5 000 Gele kssrt voor PslUnams iExcelsior «rus neerleggen van een tegenstander Eacelsier: Vermunt. Van der Munmk. 8Ufleu Pattinama. Van Tour. Nljssen iRoggeveen), Van der Spek. Waslander; Ernst. TetJI (Poti, êwanen burg MW: Oerard-v Webb. Lacrolx. Behrtjnemakers Dijkstra; Kmtgeru. Kowalik (Jansen). Smeeta. Rooaen. Quaden. Bonfrère

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23