Geen vrede zonder Palestijnen' Jasser Arafat gelooft in de kracht van zijn volk Ook vloei baar biedt Pokon de meest ideale planten voeding! POKON Roxv Dual Extra Light heeft het laagste "teer" en nicotinegehalte* van de 20 grootste sigarettemerken en is bovendien overal verkrijgbaar. n Garanties Misdaden' Oorlog Libanon Heroïsche strijd Toch PLO OAG 19 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 James Dorsey pOET Op één van de pren van de Palestijnse or atie PLO in het westelijk Ivan de Libanese hoofd- bewaakt door zwaar be- Inde mannen, staat Jasser bt ons te woord. Pratend in Arabisch formuleert de ^leider zijn antwoorden ïid zorgvuldig. Nauwlettend 1 t hij de weergave van zijn '"■den in het Engels. Her- Belijk corrigeert hij de ver- zichzelf dan wel bedie- van het Engels. ie ene kant lijken Arafat en zijn ■Jich al neergelegd te hebben bij istaan van de staat Israël. Er [gesproken over de stichting en onafhankelijke Palestijnse In gebied dat „werd bevrijd" of uit de Israëli's zich hebben te- trokken". Aanduidingen als ionisten" of „de zogenaamde als Israël wordt bedoeld blij- pvallend achterwege. andere kant belijdt Arafat ote nadruk zijn hartstocht et Palestijnse volk en gebruikt krachtigste termen om het ht te schilderen dat dit volk lijn mening is aangedaan. Zo »mt hij niet de tegen de Pales- begane „misdaden" op één [plaatsen met de Jodenvervol- i van de Nazi's. De daden van j's worden zonder blikken of i vergeleken met die van i" •Duitsland. rdLen? Waar zbn onze rechten? lertig jaar leeft zestig procent J* volk als vluchtelingen. Waar Morgen komt in de Syrische hoofd stad Damascus het centrale comité van de PLO bijeen. Op deze cruciale vergadering zal de PLO zich behalve over haar toekomstige koers ten aan zien van de oplossing van het con flict in bet Midden-Oosten ook over de situatie in het door oorlog geteis terde Libanon moeten buigen. Ant woorden zullen er gevonden moeten worden op vragen over de toekomst van de Palestijnen in Libanon, de Palestijnse houding jegens het vre- desleger van de Verenigde Naties en het standpunt van de PLO ten aan zien van het uit 1969 daterende ak koord van Cairo. Dit door de PLO en de Libanese regering overeengekomen akkoord regelt de Palestijnse aanwezigheid in Libanon cn met name in het zuiden van dit inmiddels door oorlog geteisterde land. Sommige Pales tijnse leiders vinden dat het akkoord van Cairo herzien moet worden en dat er een nieuwe overeenkomst no dig is die de Palestijnse aanwezig heid in Libanon garandeert. Gesug gereerd wordt dat de PLO eventueel bereid zou zijn sommige stellingen in het zuiden van Libanon op te geven onder de voorwaarde dat de militaire aanwezigheid van de Pales tijnen ten noorden van de rivier de Litani en dat hun politieke activitei ten in Beiroet in afspraken gelegali seerd worden. Deze discussie is des te belangrijker gezien de meningsverschillen tus sen de PLO en het vredesleger van de VN. Radicale Palestijnse groepe ringen blijven infiltreren achter de linies van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon. Herhaaldelijk zijn er de afgelopen weken botsin gen geweest tussen Palestijnen en eenbeden van de vredesmacht van de Verenigde Naties. PLO-leider Jasser Arafat beeft herhaaldeijk zijn strijders opgeroepen om zicb koest te houden, opdat de Israëli sche terugtrekking uit Libanon wordt versneld. Hij moest echter in het verleden toegeven, dat hij niet alle guerrilla's onder controle beeft. In een recent vraaggesprek met het Libanese weekblad Monday Mor ning liet de bevelhebber van de VN- troepen generaal Erskine weten dat het akkoord van Cairo in strijd is met resolutie 425 van de Veiligheids raad van de VN. Deze resolutie re gelt de aanwezigheid van de VN- troepen in Libanon. „Wanneer", al dus Erskine volgens de bepalingen van het akkoord van Cairo zij (de Palestijnen) in het zuiden zouden mogen opereren en het onze taak is om de aanwezigheid van gewapend personeel tegen te houden, dan zijn het akkoord en onze taak strijdig. Het is misschien nodig dat de PLO de infiltratie (in door de VN-macht gecontroleerd gebied) stopzet. Ik weet dat dit vanuit hun standpunt gezien misschien moeilijk is om te doen. Maar wanneer zij het niet doen, komen wij tegenover hen te staan en wij hebben duidelijk ge maakt dat wij ons met niemand in een oorlogstoestand bevinden. Wij willen tegen niemand vechten. Wij moeten de Libanese regering bij staan om haar eigen autoriteit in het gebied te herstellen en zodra dat gebeurd is, neem ik aan dat het tijd wordt voor de VN om zich terug te trekken. Dan is het natuurlijk aan de Libanese regering en aan Arafat zelf om de zaken uit te zoeken." Tijdens het gesprek in Beiroet leek het standpunt van PLO-leider Jas ser Arafat hier lijnrecht tegenover te staan. „Resolutie 425 verwijst op geen enkele manier naar de Palestij nen. Niemand kan op basis van deze resolutie actie ondernemen tegen de Palestijnen. In deze oorlog hebben de Palestijnen de grootste last op hun schouders gedragen. Dit om twee redenen. Ten eerste vanwege onze aanwezigheid in zuid-Libanon. Deze aanwezigheid is het gevolg van het akkoord van Cairo tussen ons en de Libanese regering. Dit akkoord werd door de Arabische topconferen ties van Riad en Cairo goedgekeurd. Zowel Libanon als wij zijn leden van de Arabische Liga. Het omgekeerde van wat Erskine zegt is juist. Erski ne praat over het herstel van de Libanese soevereiniteit in het zui den. Het eerste bewijs van soevere- niteit is echter het zich houden aan bilaterale, inter-Arabische en inter nationale afspraken. Dit geldt voor de soevereiniteit van elke staat. De aanwezigheid van de Palestijnen in het zuiden is gebaseerd op bilaterale afspraken tussen de Palestijnen en Libanon. Dit zijn Palestijns-Libane- se-Arabische afspraken. Het ligt naar mijn mening niet binnen de macht van de Verenigde Naties om binnen het kader van de Arabische Liga gesloten akkoorden te annule ren. Anders zou dat beschouwd moe ten worden als een agressie tegen de Arabische soevereiniteit op het hoogste niveau, namelijk tegen de resoluties van de Arabische topcon ferenties. Dit zijn wettige zaken. Zonder twijfel is elke tegenstelling tussen resolutie 425 en het akkoord van Cairo onrechtvaardig, zowel wat het Palestijnse als het Arabische als het internationale aspect betreft". zijn onze mensenrechten? Waar zijn degenen gebleven, president Carter inbegrepen, die het over mensen rechten hebben?" •te kracht bestrijdt de ge- PLO-leider ook de stelling si Palestijnse staat een gevaar |n voor Israël. Het omgekeerde geval. Als bewijzen voor het Üjnse goed gedrag noemen jdiinctionarissen de activiteiten ènie PLO binnen de Verenigde uil en „onze aanvaarding van de l dfies van de VN". „Zou u gelo- hejzo gaat Arafat verder, „dat >ijj dat al haar omringende Arabi- ak|taten angst aanjaagt, bang is rtde Palestijnse verzetsbewe- ;eriDeze staat die tot aan de tan- ge e bewapend is?" Arafat wijst at de nieuwe Israëlische op- vfelhebber Eitan „beweert dat uj«de grootste militaire slag- hej in het Midden-Oosten bezit, en 4Ms de discussie over de Ameri- -ie verkoop van wapens aan het i-Oosten kwam de Ameri- 1 regering tot de slotsom dat meer wapens bezit dan alle che confrontatiestaten bij el- -ei ij hebben ook de nieuwste en est ontwikkelde wapens. Ieder- Jet en de Israëli's hebben laten lat zij beschikken over twaalf tien atoombommen. Hoe kan igeboren staat een bedreiging lj([i voor een dergelijke militaire Wij zullen vanaf het begin beginnen en onze economie, p' iderwijs en onze instellingen 5. i opbouwen. Daarom kunnen Hen dat de Israëli's een grote zr verspreiden. Het is spijtig dat |v n het westen dergelijke leu- eloven. Jullie praten alleen j e toekomst en de veiligheid raël. Wat moet er met ons Dien ten gevolge is er volgens Arafat maar één partij in het Midden-Oos ten die garanties voor zijn veiligheid nodig heeft en dat zijn de Palestij nen. Deze garanties moeten door de grote mogendheden, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, worden afgegeven. Arafat is bereid om met „alle garanties" akkoord te gaan „waartoe de grote mogendheden be sluiten". De vraag of hij bereid is een oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten te aanvaarden waarbij zowel garanties aan de Palestijnse staat als aan Israël worden verstrekt kan Arafat „pas beantwoorden als wij een dergelijk aanbod hebben". Impliciet geeft Arafat wel een ant woord op deze vraag wanneer hij stelt dat de op 1 oktober verleden jaar gepubliceerde gemeenschappe lijk Amerikaans-Russische verkla ring over het Midden-Oosten een „fundamentele basis voor een realis tische oplossing" van het conflict zou kunnen vormen. In deze verkla ring. die op fel verzet stuitte van de kant van Israël en de Amerikaans Joodse gemeenschap, werd verwezen naar de „wettige rechten van het Palestijnse volk". Bovendien stelden Washington en Moskou dat zij de „veiligheid van de grenzen tussen Israël en de naburige Arabische sta ten" mede zouden willen garan deren. de Verenigde Naties. Wanneer zij het hebben over de vertegenwoordigers van het Palestijnse volk bedoelen zij rechtstreeks de PLO." Sinds het bezoek van president Sa- dat van Egypte aan Jeruzalem in november verleden jaar is de Ameri kaans-Russische verklaring op de achtergrond geraakt. Carters aan vaarding van het voorstel van Israëls premier Begin om de Palestijnen in het sinds 1967 bezette gebied be perkt zelfbestuur te geven vormt vol gens Arafat een „terugtocht van de verklaring van 1 oktober. Zij negeren de Palestijnen nog steeds. Maar het is belangrijk om te weten dat er geen oplossing, geen vrede en geen stabili teit in dit gebied mogelijk zijn wan neer de Palestijnse rechten worden gepasseerd. Deze rechten zijn de be langrijkste factor in dit gebied. Wij zijn de kern van het probleem." Arafat vindt het „spijtig" dat het „Amerikaanse beleid volledig op Is raël is afgestemd." „Is het niet pijn lijk", zo vraagt hij, „dat Amerika zo een hoog percentage olie uit de Ara bische landen haalt terwijl Carter soms verklaringen aflegt tegen de landen waarmee hij zaken doet? Ik zie de voortdurende Amerikaanse steun aan Israël met inbegrip van de levering van de verboden fragmenta- tiebommen. Begin wordt op het Wit te Huis ontvangen terwijl zijn han den nog druipen van ons bloed uit zuid-Libanon waar deze verboden fragmentatiebommen werden ge bruikt. Al deze misdaden worden vergeten en Israël viert samen met Carter in het Witte Huis zijn dertig ste verjaardag. Is dit geen tragedie? Wanneer het over de Palestijnen gaat worden de mensenrechten op zij gezet. Zijn wij geen mensen, zijn dit niet dezelfde misdaden waarvoor de Nazi-leiders terecht moesten staan? Begin biedt ons minder aan dan wat Zuid-Afrika aan de Bantoe- stans geeft. En dit terwijl wij als Palestijnen wat ontwikkeling betreft vele volkeren in het Midden-Oosten en zelfs de Israëli's voorbij zijn ge streefd. Dit geldt voor alle terreinen met uitzondering van medicijnen. Binnen vijf of zes jaar zal ook dit verschil opgeheven zijn. Wij zijn geen Bantoestans." Het jongste voorstel van Sadat om Israël de westelijke Jordaanoever tij delijk aan Jordanië en de Gaza- strook tijdelijk aan Egypte te laten teruggeven acht Arafat „in strijd met de besluiten van de Arabische topconferentie van Rabat." Deze in 1974 gehouden top „omschrijft de PLO als de enige wettige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. De conferentie erkende het Pales tijnse recht op zelfbeschikking en het recht om een eigen onafhankelij ke staat te stichten. Niemand kan om deze besluiten heen tenzij hij een nieuwe Arabische topconfentie bij eenroept." Niettemin onthoudt Arafat zich van rechtstreekse aanvallen op Sadat. Gevraagd of hij het verleden jaar gelanceerde Egyptische vredesiniti atief als mislukt beschouwd zegt de PLO-leider: „Ik zeg niet dat het een mislukking was. Begin zegt dat. Be gin heeft dit initiatief verbrijzeld met zijn tanks en zijn straaljagers in het zuiden van Libanon." Wel, zegt Arafat te twijfelen of Sadats initia tief succesvol had kunnen zijn. „Oorlog is een van de beleidsinstru menten van de politiek" stelt de PLO-leider. „En tegen geen volk zijn in deze eeuw de misdaden begaan die tegen het Palestijnse volk wer den begaan. U moet begrijpen dat de militaire strijd deel uitmaakt van de politieke strijd. Toen de Nazi's Uw land bezetten verzette U zich hier niet tegen met politieke middelen. Wij verzetten ons politiek, diploma tiek, economisch en door middel van de gewapende strijd. Hiertoe hebben wij het recht. Wij hebben gewacht en gewacht dat de resolutie van de Ver enigde Naties (Arafat wekt de indruk dat het uit 1947 daterende verde lingsplan te bedoelen, maar laat zich hierover niet precies uit) zou worden uitgevoerd, maar er gebeurde niets. De weg van de gewapende strijd is zodoende onze enige keuze. Wanneer U in onze situatie zou verkeren, zou U hetzelfde doen. Mijn volk lijdt heel veel. Wij moeten voor onze kinderen, voor de komende generaties vech ten, zodat tenminste zij in vrede in het land van vrede zullen kunnen leven." Het jongste bewijs van de lijdensweg van het Palestijnse volk is volgens de PLO de Israëlische invasie van zuid-Libanon. Palestijnse functiona rissen noemen de invasie terreur, maar verwerpen deze omschrijving wanneer het gesprek gaat over de Palestijnse aanval op een bus in maart op de snelweg tussen Tel Aviv en Haifa. „Het verschil," aldus een PLO-vertegenwoordiger. „is dat de bus een actie was in ons eigen land, terwijl de Israëlische actie een aan val over de grens was." PLO-leider Arafat stelt dat de oorlog in Libanon „zonder twijfel het resultaat was van het besluit van het Israëlische kabi net dat door de Knesseth (het Israë lische parlement) werd goedgekeurd om de Palestijnen en de krachten van de PLO uit te roeien." Arafat doelt hierbij op de resolutie die op 13 maart door de Knesseth werd aange nomen en die Israël de vrije hand gaf om vergelding te zoeken voor de aanval op de bus. „Natuurlijk is dit een barbaars besluit", aldus Arafat „dat internationaal veroordeeld dient te worden volgens de normen van de Neurenberger processen. Door de meest destructieve wapens te gebruiken en door meer dan dui zend Palestijnse en Libanese bur gers te doden begingen zij dezelfde misdaad als de misdaad van de Duit sers tegen de Joden in Europa." (ADVERTENTIE) Deze verklaring ziet Arafat als een mogelijke basis voor een oplossing omdat het „overeen werd gekomen door de twee grote mogendheden Onze afvaardiging bij de Verenigde Naties liet direct na publikatie van de verklaring weten dat wij het do- cumentaanvaardden.Wij mogen niet vergeten dat de twee grote mogend heden beide verantwoordelijk zijn voor de vrede in het Midden-Oosten. Voor de eerste keer werd er in de Amerikaans-Russische verklaring melding gemaakt van de wettige rechten van de Palestijnen. Boven dien worden de Palestijnen als een volk omschreven. Ook werd voor de eerste keer gesproken over de verte genwoordigers van het Palestijnse volk". Arafat lijkt zich weinig aan het feit te storen dat de Amerikaans- Russische verklaring de PLO niet uitdrukkelijk noemt. „Natuurlijk is de PLO de internationaal erkende vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk. Wij zijn waarnemers bij Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid Vol vertrouwen spreekt Arafat van de prestatie van de Palestijnse en Libanese strijders tijdens „de oorlog die acht dagen en acht nachten duurde en waarin de Israëli's een derde van hun land-, zee- en lucht macht hebben ingezet en waarin zij de hoogst ontwikkelde Amenkaanse wapens gebruikten zoals het F-15 gevechtsvliegtuig, raketten, laser stralen en zelfs de internationaal verboden fragmentatiebommen. Door deze oorlog werd het vermogen van de Palestijnse en Libanese strij ders bewezen in de confrontatie met deze enorme Israëlische macht, hier bij in aanmerking genomen dat de verhouding tussen hun krachten en de onze 12 tot 1 bedroeg. Militair bestaat er geen vergelijking tussen onze krachten en deze enorme Israë lische macht." „De Israëli's slaagden er niet in" constateert de PLO-leider „om onze krachten militair te verslaan. Inte gendeel wij brachten hen zware ver liezen toe. Dit is het resultaat van de heroïsche strijd van onze moedige Palestijns-Libanese krachten, die deze agressie het hoofd boden. Van zelfsprekend werd deze agressie ge pleegd in overeenstemming met de Verenigde Staten. Dit werd onthuld in de verklaringen van (de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken) Vanct en (de oud-minister van buitenlandse zaken) Kissinger Begin gaf later toe dat deze actie vele jaren geleden werd gepland. Dit bewijst de onjuistheid van de bewe ringen dat deze operatie in zuid-Li banon een reactie was op de actie die plaatsvond op de snelweg tussen Tel Aviv en Haifa, zoals zij aan het begin van de invasie verklaarden. Wij be schouwen de resultaten van de oor log als een groot succes. De Israëli's wisten met deze actie noch militair noch politiek een succes te boeken. Wat betreft de verliezen in het zui den: 82 Libanese dorpen werden ge troffen. waarvan zes met de grond gelijk gemaakt werden. Bovendien werden zeven Palestijnse vluchtelin genkampen vernietigd. Dit is het re sultaat van de oorlog.' (ADVERTENTIE) Ook in vloeibare vorm heeft Pokon de hoogste voedingswaarde. Wie een garantie wil voor gezonde, sterke kamerplanten kiest daarom altijd Pokon. Al bijna 50 jaar het merk melde meeste groeikracht-nog nóóit overtroffen! DOET MEER VOOR LVV PLANTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17